311 HEGEMONIE ZWEDEN IN DAVIS CUP-TOERNOOI DOORBROKEN 24 DA6EN VOOR HALF GELD Van der Duim sterkste in Den Haag DUIKVLUCHT I 24 DAGEN AUTO LEAS EH OF AUTO HUREH1 \oede opvoeding upeert Coghlan Hidde Kruize niet mee naar India oor kostwit DE STEM „de 4in1 krant" Drechsler Europees sporter van het jaar ch ^1 I A9CA Autoleasing LCddC Autoverhuur GINNEKENWEG 21 BREDA 076-222488 HUREN VANAF 35.- PER DAG VI AAN DAG 29 DECEMBER 1986 DE STEM UBLIN (AFP) - De Ierse ardloper Eamonn Coghlan, ereldrecordhouder op de jjl op overdekte banen, heeft toernee door de Verenigde laten noodgedwongen moe- ia afzeggen. De reden was :n gebroken hand en een jndebeet. Tijdens een training in Du im betaalde Coghlan de prijs nor zijn goede opvoeding en anieren. In de Ierse hoofd- ad zag Coghlan een ver- eersongeluk van een automo- Jist met twee wielrijders. De nee fietsers startten een ordi- jire scheldpartij tegen de lauffeur van de auto. Cogh- jn kwam vriendelijk tussen- ïide en verzocht hen hun oorden te matigen, wijzend peen vrouw en een kind in de uto. „Ik kreeg alleen een rote mond terug", vertelde de Jeet. „Vervolgens beet hun ond me in de kuit. In een po- ing weg te lopen, kwam ik in val en brak mijn hand." Mikael Pemfors gaat bijna horizontaal om een bal te halen in het cruciale treffen met Cash. - foto ap DEN HAAG (ANP) - Hidde Kruize maakt de trip van de heren- hockeyploeg naar New Delhi niet mee. De 25-jarige speler van Klein Zwitserland tobt al sinds augustus met een achillespees- blessure, die hem overigens niet buiten het veld hield, en krijgt rust. Eerder hadden Cees-Jan Diepeveen, Pieter van Ede en Gert- Jan Schlatmann om uiteenlopende redenen te kennen gegeven dat ze niet beschikbaar zijn voor het zogenoemde Indira Ghandi Memorial Golden Cup-tournooi, dat van 10 tot en met 18 januari wordt gehouden. Bloemendaler Hendrik-Jan Kooijman, die ook last had van een blessure, maakt de reis wel mee. Coach Hans Jorritsma, momenteel met vakantie op het eiland Bali, neemt op 7 januari veertien spelers mee naar India. Drie spelers reizen in verband met studieverplichtingen twee dagen later: Gijs Weterings, Maurits Crucq en Ewout van Gellicum. Nederland speelt in New Delhi poule-wedstrijden tegen Malei sië (zondag 11 januari), Polen (dinsdag 13 januari) en Zuid-Ko- rea (donderdag 15 januari). De spelersgroep voor India ziet er als volgt uit: doel: Egon Jesse (Amsterdam) en Frank Leistra (Tilburg); veld: Bart van Kersbergen, Tom van 't Hek, Do nald Drost, Rik Volkers en Renè Klaassen (allen Kampong), Maarten van Grimbergen, Ewout van Gellicum, Maurits Crucq en Derk Vaal (allen Klein Zwitserland), Floris-Jan Bovelander en Hendrik-Jan Kooijman (beiden Bloe- mendaal), Patrick Faber (Amsterdam), Erik Parlevliet (Tilburg), Mare Delis- sen en Gijs Weterings (beiden HGC). Bash held Australië Melbourne (Rtr/ liFP/ANP) - Mis- lichien zou er voor dit peer een uitzondering moeten worden ge- fciaakt. Komt er in het rijtje Jvinnaars van de Davis ■Cup niet Australië te litaan voor de editie van 6, maar de naam van ten individuele speler: ■Pat Cash. I En dan nog in hoofdletters rok. Want eigenlijk alleen de ll-jarige kopman van het l.tetralische team is verant woordelijk voor de 26ste zege Ivan zijn land in een eindstrijd ■an het toernooi om de Davis ■Cup. 1 In de halve finale tegen een ■liet op volle oorlogssterkte •verschijnende Amerikaanse Jp'.oeg, waren zijn twee triom fen in het enkelspel doorslag gevend. In de eindstrijd tegen 1 'elverdediger Zweden deed ■ash die prestatie nog eens ■dunnetjes over. Hij versloeg in I'M eerste enkelspel de num- Iner vijf van de wereld, Stefan iMberg, op een voor de Scandi- Javiërs ontluisterende ma lser. Zaterdag nam Cash in let dubbelspel zijn partner John Fitzgerald op sleeptouw legen Edberg en Jarryd. Het l'jjgtepunt kwam in zijn Iheede enkelspel tegen Mikael pemfors. Na het verlies van |te eerste twee sets tegen de in l-imerika studerende Zweed leken de kansen voor de Australiërs te zijn verkeken. Het was maar schijn. Cash bleef het door zijn illustere landgenoten Laver, New- combe en Roche zo beroemd en berucht geworden service- volley-spel spelen. Eindelijk ging de zich vaak briljant ver dedigende Pernfors fouten maken. Het waren er niet veel, maar voor Cash en de elfdui zend toeschouwers in Mel bourne genoeg. Na meer dan drie een een half uur spelen barstte alles wat een Austra lisch hart had, in vreugde uit een. Voor de Zweden viel een droom hard in duigen. Als eer sten sinds de nieuwe opzet van de strijd om de Davis-beker in 1972 hadden zij gehoopt de bo kaal drie keer op rij te winnen. Het uitvallen van Mats Wilan- der, die zijn trouwen belang rijker vond, het niet volledig fit zijn van Nyström en Jar ryd, werd zonder veel proble men geaccepteerd. Met Edberg als eerste man en verrassend Mikael Pernfors als tweede enkelspeler meenden de Scan- dinaviërs voldoende kwaliteit in huis te hebben. Maar de Zweedse coach Olson had waarschijnlijk niet gerekend op een falende Edberg en een zo sterke Cash. Fouten In het dubbelspel bleek An ders Jarryd, ondanks een goede voorbereiding, toch nog niet op zijn oude niveau te zijn teruggekeerd. Ruim veertien dagen geleden vierde de ener gieke Zweed na twee knie operaties zijn rentree op de tennisbaan met het veroveren van wereld-dubbelspeltitel. Hoe goed Jarryd in Londen ook speelde, in Melbourne was hij het die in de eerste twee sets beide keren zijn opslag- game verloor. Maar de oudste van de vier Zweden ontbeerde ook de steun van zijn partner. Edberg maakte net als in het enkelspel tegen Cash een on rustige indruk en veroorloofde zich te veel onnodige fouten. In de vierde set kreeg hij daar de rekening voor gepresen teerd. In de zevende game slaagde hij er nog in twee wedstrijdpunten weg te wer ken op zijn opslag, de derde kans lieten de Australiërs zich echter niet ontnemen. De loting had uitgebracht dat Cash en Pernfors het eer ste enkelspel op de derde dag zouden spelen. Beiden wisten dat ze moesten winnen. Pern fors omdat de Australiërs an ders al het benodigde derde punt zouden binnen halen, Cash omdat hij wist dat McNamee normaal gesproken in de laatste single geen kans zou hebben tegen Edberg. In de eerste twee sets zag het er naar uit Cash aan de druk tenonder zou gaan. Pern fors bewees dit jaar niet voor niets tot de beste vijftien spe lers van de wereld te zijn doorgedrongen. Voor het open Franse kampioenschap in Pa rijs hadden weinigen nog maar van de Zweed gehoord. Toen hij op Roland Garros echter Leconte en Becker ver sloeg en slechts tegen Lendl niet was opgewassen, had de tenniswereld weer een nieuwe Zweed om rekening mee te houden. In Melbourne liet Pernfors zien waarom hij ge vreesd wordt. Hoe goed Cash ook serveerde en volleerde, de razend snelle Zweed passeerde de Australiër geregeld alsof er een beginneling tegenover hem stond. Toch had Cash geen andere mogelijkheid dan te blijven aanvallen. In een duel van de achterlijn zou hij in ieder geval geen kans heb ben. Pas in de derde reeks be gon Pernfors tekenen van zwakte te vertonen. Het ver lies van een opslaggame, be zorgde Cash die set. In de vierde en vijfde reeks steeg de spanning tot het kookpunt. Pat Cash duikt naar een bal in zijn partij tegen Pernfors. - foto ap Het waren slechts momenten dat een van de spelers supe rieur was over de andere. Uit eindelijk werd de tomeloze aanvalslust van Cash beloond. Een doorbraak van de opslag van Pernfors in de laatste set bleek beslissend. Goed einde Voor Cash kwam er dan toch nog een goed einde aan een voor de Australiër moei lijk jaar. Een rugoperatie leek hem voor geruime tijd terug te werpen tot de anoniemen in het internationale tenniscir- cuit. Met een ijzeren wils kracht, die slechts weinigen hem van te voren zouden heb ben toebedacht, vocht hij zich echter terug. Op Wimbledon, waar hij twee jaar eerder grote successen had gevierd, deed hij weer eens van zich spreken. Zijn grote successen bewaarde hij tot geluk van zijn landgenoten echter voor de strijd om de Davis Cup. Uitslagen: Pat Cash/John Fitzgerald (Aus) - Stefan Edberg/Anders Jarryd (Zwe) 6-3, 6-4, 4-6, 6-1, Pat Cash (Aus) - Mikael Pernfors (Zwe) 2-6, 4-6, 6-3, 6-4, 6-3, Paul McNamee (Aus) - Stefan Ed berg (Zwe) 8-10,4-6. ADVERTENTIE io#K.\ siAcmwres urn :k is \N1>KB>\ Dat kan. Met zo'n vrijblijvend proef-op-de- som abonnement op die allemenselijk gevarieerde v 4-in-l -krant. -•-wï Vul dus snel in die bon en stuur'm op. Dan •SSJj kleppert uw krant heel binnenkort 24 dagen Ipf?.? lang voor half geld in de IVr--.: bus. m I. ^aum I Adres Postcode I I Woonplaats I geldig t/JJ woensd® 31 dece^l BEZORG MIJ DE STEM I VRIJBLIJVEND OP PROEF VOOR DE HALVE PRIJS VAN 10,50. (Met betalen wacht ik op uw acceptgirokaart) I r^°nL.m, een °Pen enveloppe zonder postzegel opsturen 4xnn ^,em- Antwoordnummer 112. L B bRF-DA. Bellen kan ook: 076-236911 Door Jean Nelissen DIEGEM - De comeback van de viervoudige wereldkam pioen Roland Liboton werd al enkele weken verwacht. Na een barslechte seizoenstart vertoonde de Belg in de tweede helft van december te kenen van herstel. Een week geleden in Overijse kon Libo ton door een val in de voor laatste ronde niet voor de zege sprinten. Gisteren in Diegem lukte het wel. Tienduizend supporters begroetten in de regen de eerste Belgische zege voor de Super' Prestige veld rijden. Met veertig meter achter stand finishte Hennie Stam- snijder als tweede. Hij ver grootte daarmee zijn voor sprong in het algemeen klas sement. Achter de twee erva ren kampioenen handhaafde de jeugdige Martin Hendriks zich als derde. Hendriks had na een zeer snelle start veertig minuten lang bij Stamsnijder en Liboton kunnen blijven. Vooral in het modderige ge deelte van het parkoers, waar de renners tot aan hun enkels in de blubber wegzakten, moest Hendriks forceren om het tempo, dat steeds door Stamsnijder werd bepaald, te kunnen volgen. Na veertig mi nuten, hij was al eens gelost, ging het niet meer. Hendriks: „Ik besloot toen mijn eigen tempo te rijden". In hoeverre Stamsnijder gisteren in de door de langdu rige regenval in een modder poel veranderde Brusselse randgemeente tot het uiterste is gegaan, blijft een vraag. Zo ook of hij echt geen antwoord had op de demarrage van Li boton, die hem 300 meter voor de streep losgooide. Tijdens de feestdagen heeft Stamsnijder rust genomen, geen wedstrij- Hennie Stamsnijder gaat Roland Liboton vooraf; aan de finish was de volgorde andersom. -fotoanp den, lekker thuis bij de familie en alleen naar buiten om te trainen. Stamsnijder liet daar mee doelbewust vrij veel geld liggen om reserves te bewaren voor de belangrijke duels die in de komende weken op het programma staan. Komende zondag wordt immers in Ol- denzaal het Nederlands kam pioenschap verreden en drie weken later het wereldkam pioenschap in Tsjechoslowa- kije. Bovendien heeft Stam snijder de eindzege van de Su per Prestige, als hem tenmin ste geen ongeluk overkomt, vrijwel op zak. Waarom dan in Diegem ten koste van alles forceren? Zo moet Stamsnijder de wed strijd zijn ingegaan. Hij kwam na de derde ronde op kop en hield vanaf dat moment drie kwartier lang het tempo zo strak gehouden dat alleen Li boton zijn achterwiel kon hou den. Zelfs meehelpen de kloof met de concurrenten groter te maken kon Liboton nog niet. Daarvoor ontbreekt hem de laatste vijf procent van zijn vroegere topconditie. Liboton is immers van ver teruggeko men en hij was al dolblij dat hij met zijn eerste zege in een klassieker in dit seizoen de slechtste periode uit zijn loop baan kon afsluiten. Tot de deelnemers in Die gem behoorde ook Adrie van der Poel. Hij wil per se mee naar het wereldkampioen schap in Boleslag. Van der Poel behoort na I januari tot dezelfde PDM-ploeg als Stam snijder. „En ik ben de enige die Stamsnijder in het wereld kampioenschap kan en wil helpen", verklaarde Van der Poel gisteren. Bondscoach Cees Zoontjens staat echter voor een moeilijke taak. Ne derland mag vier professio nals afvaardigen. Stamsnij der, Van Bakel en Groenen- daal zijn een zekere keuze. Voor de vierde plaats moet Zoontjes kiezen tussen Van der Poel, Henk Baars (negende in de totaalstand van de Super Prestige) en Huub Kools, die per 1 januari professional wordt. Van der Poel zocht gis teren voor de start in Diegem dan ook bondscoach Zoontjens op om hem zijn positie uit te leggen. Van der Poel is na zijn vakantie pas drie weken ac tief, in Diegem reed hij zijn derde cross. Gisteren kon hij de toppers nog geen moment volgen. Zondag in Oldenzaal moet Van der Poel uiteindelijk bewijzen dat zijn uitverkie zing voor het wereldkam pioenschap gerechtvaardigd is. „Ik hoop van wel", zei Van der Poel, „als ik meedoe, is op de eerste plaats Stamsnijder verzekerd van steun en op de tweede plaats heeft Nederland er dan een kanshebber bij. Want als ik een goede dag heb, dan zie ik mij best in staat om zelf de regenboogtrui te pak ken". Uitslag veldrit Diegem: 1. Roland Libo ton (Bel), 2. Hennie Stamsnijder (Ned) op 5 sec., 3. Martin Hendriks (Ned) op 17 sec., 4. Yvan Messelis (Bel) op 50 sec., 5. Johan Ghyllebert (Bel) op 1.05, 6. Rudy de Bie (Bel), 7. Reinier Groenendaal (Ned), 8. Frank van Bakel (Ned), 9. Rudy Thiele- mans (Bel), 10. Ludo de Rey (Bel). Klassement Super Prestige: 1. Stamsnij der 83 punten, 2. Hendriks 70, 3. Van Ba kel 63, 4. Huub Kools (Ned) en De Rey beiden 52. Huub Kools uit Baarle-Nas- sau heeft zaterdag, een dag na zijn triomf in Reusel, in het Belgische Rijckevorsel een in ternationale veldrit gewon nen. Na een slechte start - hij nam de 24ste plaats in - kwam hij na ruim een half uur als eerste door om na een uur plus een ronde als eerste te finis hen, 20 seconden voor de Belg Wim Lambrechts. Uitslag veldrit Rijckevorsel: 1. Huub Kools (Ned), 2. Wim Lambrechts (Bel) op 20 seconden, 3. Alex Herremans (Bel), 4. Walter Marijnissen (Bel), 5. Dirk Pau wels (Bel). Een schaatsfan bedenkt Hilbert van der Duim kort na het passeren van de finish met een bos bloemen. - fotoanp DEN HAAG (ANP) - Koersinzicht was nooit het sterkste punt van Hilbert van der Duim. Zaterdag maakte de houder van het wereld-uurrecord in Den Haag duidelijk wijzer te zijn geworden van zijn tactische blunders en van de uitgekookte ma niertjes van Richard van Kempen. De Fries kop pelde kracht aan slimheid en won met veel over tuiging de elfde van de 23 marathons van de strijd om de KNSB-beker. Van der Duim deed daarmee voor het eerst sinds twee weken van zich spreken. Op 12 december verbeterde de vroegere all round-kampioen op de overdekte Thialf-baan in zijn woonplaats Heeren veen het wereld-uurrecord. Door de uitputtingsslag en de voorbereiding daarop, verloor Van der Duim zijn wedstrijdritme. „Na de re cordpoging heb ik eigenlijk geen moment meer goed geschaatst. Bij het inrijden had ik ook niet het idee in vorm te zijn. Maar tijdens de wedstrijd ging het boven verwachting", zei Van der Duim na zijn overwinning op De Uithof. Door de zege verkleinde Van der Duim de kloof met Van Kempen tot bijna zes tig punten. De koploper reed in Den Haag onopval lend, maar liep vrijwel geen schade op. De eind sprint-specialist uit Den Hoef eindigde als zevende en vergrootte daarmee zelfs de voorsprong op de num mer twee in het klasse ment, Andries Kasper. De schaatser uit Driel ging als achtste over de streep. Kasper en Van der Duim wensen zich niet neer te leggen bij de dominantie van de rietdekker uit Den Hoef. Van Kempen won dit seizoen al vijf marathons door de sterksten te volgen en in de slotfase gebruik te maken van zijn sprint kwaliteiten. Van der Duim: „Vanavond is gebleken dat Van Kempen niet elke wedstrijd naar zijn hand kan zetten. We zijn pas hal verwege de marathon reeks. Het is nog te vroeg aan te nemen dat Van Kempen wel zal winnen". Het scenario van de elfde marathon was een voor beeld van de manier waarop de concurrentie Van Kempen in de tang kan nemen. Al na drie ron den kwam een splitsing tot stand. Een groep van zes man ontsnapte uit het pelo ton. Herbert Dijkstra, de ij verigste van het stel, kreeg na veertien ronden aan sluiting met de grote groep. Van der Duim reed even eens weg en schaarde zich bij de kopgroep. Tien rij ders volgden het voorbeeld van Dijkstra. Van der Duim, Vunderink, Jakobs, Maarssen, Kasper, Pronk, Wessels, Scheijon, Pleyhuis en Jan Hopman zetten het peloton op één ronde. Voor vier van hen (Wessels, Pronk, Scherjon en Pley huis) was de inspanning te groot. Zij moesten het pelo ton, dat de ronden in hoog tempo aflegde, weer laten gaan. Van Kempen besloot pas halverwege de wedstrijd tot actie over te gaan. In de 55ste ronde reed hij weg. Van der Duim sloot direct aan en kreeg gezelschap van Henri Ruitenberg, Ste ven Zoon en Yep Kramer. In de 66ste ronde sloot het groepje aan. De strijdlust van Van der Duim kende zaterdag ech ter geen grenzen. Nadat Dries van Wijhe aanslui ting had gekregen bij de groep, die één ronde achter lag op de leider, schaatsten Van Wijhe, Van der Duim en Kramer acht ronden voor het einde nog eens weg. De voormalige all- rounder bleef de record- marathonkampioen uit Oosterwolde voor in de sprint. Dijkstra won de spurt van een achtèrvol- gend trio, Van Kempen was het snelst van de grote groep. Het merendeel van de rijders haastte zich na het afleggen van de honderd ronden naar bed, omdat zondagochtend in alle vroegte het vliegtuig klaar stond voor de trip naar Os lo. Van der Duim kon uit slapen. „Wat heb ik te zoe ken in Noorwegen. Ik ben daar al eens geweest...". Uitslag heren: 1. Hilbert van der Duim (Heerenveen), 2. Yep Kramer (Oudeschoot), 3. Dries van Wijhe (Oosterwolde), 4. Herbert Dijkstra (Pesse), 5. Gert Jakobs (Helmond), 6. Lex Cazemier (Den Horn), 7. Richard van Kempen (Den Hoef), 8. Andries Kasper (Driel), 9. Henri Ruitenberg (Oldebroek), 10. Dirk Maarssen (Rij- senhout), 11. Jan Hopman ('t Zand), 12. Robert Vunderink (Raaite), 13. Wim Vos (Portengen), 14. Frans Boon (Hem), 15. Albert Bakker (Gro ningen), 16. Jos Niesten (Heemskerk), 17. Klaas Bakels (Ransdorp), 18. Rein Jonker (Wjjtgaafd), 19. Steven Zoon (Rockanje), 20. Jan Eise Kromkamp (Oldeholtpade). Stand KNSB-beker na elf wedstrij den: 1. Van Kempen 243,5 punten, 2. Kasper 197,1, 3. Van der Duim 184,1, 4. Dijkstra 135,0,5. Van Wijhe 131,2,6. Ruitenberg 129,1,7. Maarssen 128,0,8. Kramer 125,0, 9. Ruud Chris to ffers (Vlaardingen) 100,0, 10. Cazemier 95,0. Uitslag dames: 1. In grid Paul (Ze venhuizen), 2. Erna Uitham (Zuidla ren), 3. Tineke Hoogendijk (Ermelo). Stand KNSB-beker: 1. Lilian van Tol (Nes aan de Amstel) 89,2 punten, 2. Uitham 73,2,3. Hoogendijk 63,0. WARSCHAU (PAP) - In een door het Poolse persagentschap PAP georganiseerde verkiezing onder 22 persbureaus in Europa is de Oostduitse atlete Heike Drechsler uitgeroepen tot Europees sporter van het jaar 1986. Drechsler verbeterde dit jaar het wereldrecord verspringen en bracht het tot 7,45 meter. Tevens evenaarde zij het wereldre cord van haar landgenote Marita Koch op de 200 meter: 21,70 se conden. Bij de Europese titelstrijd atletiek in Stuttgart werd de Oostduitse zowel kampioene op de 200 meter als bij het ver springen. In de verkiezing eindigde de Sovjet-polshoogspringer Sergei Boekba, die dit jaar het wereldrecord op 6,01 meter bracht, als tweede. Ook de derde plaats was voor een atlete: de Bulgaarse hordenloopster Jordanka Donkova. 1. Heike Drechsler (ODL-atletiek), 2, Sergei Boebka (Sov-aüetiek), 3. Jordanka Donkova (Bul-atletiek), 4. Ivan Lendl (Taj-tennis), 5. Alain Prost (Pra- autosport), 6. Boris Becker (WDl-tennis), 7. Daley Thompson (GBr-atletiek), 8. Gary Kasparov (Sov-schaken), 9. Gunde Svan (Zwe-skilopen), 10. Ingrid Kristiansen (Noo- atletiek).

de Stem | 1986 | | pagina 9