'Oudjesnog steeds aan top in 7 Oude Raedhuys 45.000 MENSEN DE DUPE VAN BREUK LEIDING GS houden vast aan twee waterschappen 6Om Sluiskil-Oost leefbaar te houden n leeft lange Dode bij verkeers ongeval Schatduiken in Oostburg HET WEER ook op accu en uitlaat COKS - VANEYSDEN KIMENAI AUTOHUIS DONGEN PAGINA ZEELAND 1 Vrouw en Kerk TERNEUZEN - Het overgrote deel van ooste- Zeeuws-Vlaanderen zat afgelopen zater dag tussen 16.00 en 21.00 uur zonder drinkwa ter of er kwam maar een zeer mager stroompje uit de kraan. BEZWAREN MAKEN WEINIG INDRUK JANSEN b.v. Bromfietser licht gewond in Hulst JOHN Danckaert vestigde zich anderhalf jaar geleden in Sluiskil-Oost. De ex- maatschappelijk werker, nu werkzaam in de wegenbouw, vormt zo'n beetje het sociaal middelpunt van zijn wijk. De bewoners kunnen bij hem telefoneren, hij hoort de vele problemen aan en probeert een oplossing te zoeken. Verder organiseert hij allerlei activiteiten en sinds twee weken kunnen de bewoners bij hem ook winkelen. Danckaert richtte onlangs een Buurt Inkoop Combinatie (BIC) op. Hij koopt in de winkels aan de overkant, Sluiskil-West, goederen en doet ze voor de winkelprijs van de hand aan zijn wijkbewoners. DE AFHAALWINKEL VAN JOHN DANCKAERT Controle Douane Sponsors gezocht voor ringrijden politierapport MAANDAG 29 DECEMBER 1986 Zacht Weer in Europa In Hulst weer exhibitionist gesignaleerd Oudejaarsfeest Radio Delta weer succes Bolkensteeg 4, Dongen, telefoon 01623-13970 |te uitgave van Gooi en Sticht: 'Ja ijn katholieke jeugd'. Moest ma: nachtkastje van mgr. Simonis lij bven beschadigingen van wat des pliek vrouwtje heette. Niet dat he üe uit onmacht alleen maar wete ten, aan wie ze niet kunnen tippe 'ideloos. Vandaar die ei- en spermi lipachtige poging aan te sluiten vorm, de pracht \hebt gedacht, nieuive nacht ge pracht, en spelen doet lid, heldere moed, fid van het bloed et tot een gloed, iheir van 't zaad fnamisch laadt, elledaad, gaat deloos groot, van een schoot tiend-diepe nood, t ivil uit dood I uit het slot, ar 't oud gebod, |n, leidend tot en lot. leronderstellen dat deze dichtrei prein en pen van de rooms-ka ,v A.J. kardinaal Simonis. En de aïi en parodie, een spottende rijmela [raak van monseigneur. Dat is al ■serieus-bedoelde gedicht van Elis ik een paar jaar geleden op uit ee Jverzameld door Willem Enzinck Kok, Kampen. Een boekje dat ope TOrgebedje van Bertus Aatjes: leitjes rein, "Jcindje zijn, lijn hemdje wordt fel te kort. luidelijke taal. Zo simpel blijft he. fen, dat je alleen maar hoeft te bid en. Zo simpel is het na 1961 al heli n de rooms-katholieke kerk. Pra« voor niets hebben overtuigde chri: reet van Van Duinkerken van st meneer, noem ik mij katholiek 'daad ja, daar is geen woord roon je andere hoge mannen in de rooms valt niet mee om machteloos te moe arbeiders, na de jeugd, ook de vroi keken houden. Zeker niet als je be fiuwen van krachtig kaliber het ge [iog een beetje redden. Voor somm ng Jongeren die om ouders wil |als r.-k. uitschrijven bij de burger 1 van degenen die deze stap neme perschijnsel glipt een generatie bin r wist dan klakkeloos Ja en Amen. VAN ZEELAND T15 WESTDORPE - De oud-spelers van 't Oude Raedhuys ver sloegen zaterdag in Westdorpe het huidige team. Helaas wa ren enkele spelers van de voormalige club door ziekte ver hinderd, maar toch kon de wedstrijd doorgaan. Enkele spelers waren bereid twee wedstrijden te spelen, zodat alle aanwezige topbiljarters toch aan de beurt kwa men. Al snel bleek dat de ex-spelers hun sport nog goed be heersten; na vijf partijen had het huidige Oude Raedhuys- team, nog geen enkele partij gewonnen. Het succesteam uit de periode '70-'80 wist van geen ophouden, en wilde per se winnen. Na zes ontmoetingen stonden de oud-leden met zeven-vijf voor. In de resterende twee wedstrijden moesten de jonge spelers minimaal drie punten behalen om nog te kunnen winnen, maar het pakte anders uit. Carlo van Acker maakte in de voorlaatste wedstrijd een einde aan de illusies van het Oude Raedhuys. Wel behoedde Olaf Droesbeke zijn club in de allerlaatste partij voor een al te grote nederlaag. De ex- biljarters wonnen met negen-zeven. Na afloop kreeg de win nende ploeg de wisselbeker. Het ligt in de bedoeling om de wedstrijd jaarlijks te houden. Voor fotograafWim Kooyman werd het spel even stilgelegd om te poseren Oost-Z-Vlaanderen uren zonder water htpaar, waarmee deze column steeds voor me gehouden. Je ku lond ik, „Heel vroeger dachten mei pij." Maar ziedaar. Het geschiedde 1986, in de laatste maand van Alles bij elkaar waren zo'n 15.000 mensen "geruime tijd van water verstoken en bij 30.000 mepsgn was de druk zeer laag. r vrouwen als gillende keukenme P°röeidng tussen West Bra bant en Zeeuwsch-Vlaande- llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll i leven tegenwoordig langer; het annen wat betreft de lengte van geworden. Dat zegt het Bureau eken (het OPCS) van Groot-Britti tegen het jaar 2025 de Britse man Dat is drie jaar meer dan de tijd irde wordt gegund. De Britse vroi liddeld een leeftijd van 77 jaar en het volgens de researchers van er uithouden. liet jn- rn' oor lan eit al e- m; ijn ire ;e- als iet lat ie ls- ?rt de an iet ert ef- oe- se, er- vel se- gi- }y- OT- ijd en il. ïog en. ise aal lar 'uk )ok Al- öns la- het be de, en ten te er- zou ie- de og: be- d< moeien met Belgische in terne kwesties natuurlijk'. Beveren, Dr. G. Bracke Een aantal leden van Landelijke werkgroei 'Vrouw en Kerk' heeft negatief gereageerd op recente uitspraken van kar dinaal Simonis over de li Feministische Theologie Ons is gebleken, dat hee wat mensen, onze vereru ging, 'Vrouwen in de R-K Kerk', verwarren met èe noemde werkgroep. Om aan dit voor ons onge wenst misverstand een e®j te maken verklaren wil wij kardinaal Simonis dankbaar zijn voor zijn dun delijke stellingname taV deze theologie. Wij vinden het een g' zaak dat de kardinaal zg. theologie veroordeelt."' vrouwen bevestigt in opstandigheid, die hen °i den duur van kerkelijk buitenkerkelijk maakt. Eindhoven, E. Reynaerdts-Dassen Direct nadat het wegvallen van de druk geconstateerd werd, rukten werknemers van de Watermaatschappij Zuid west Nederland (WMZ) uit om te onderzoeken wat de oorzaak was. Ze moesten alle secties één voor één afsluiten. Pas toen het laatste deel van de transportleiding dicht ging, het gedeelte bij Sluiskil, vond men de breuk. Omdat ter plaatse een dubbele leiding ligt, hoefden de mensen van de WMZ alleen maar de tweede leiding te openen en hoefden ze niet de gesprongen buis te vervangen. Water van Tig11-' bedreigt teinpe BAGDAD (RTR) - Iraaks® cheologen haasten twee 6.500 jaar oude t®®!J uit te graven voor w het stijgende water van vier de Tigris verdwijn®11 De tempels kwamen aan licht bij het werk aanivje enorme dam die op deUi roever in Eski-Mosul L lometer ten noorden van n® dad - verrijst. Het Iraakse team "ïlwj het project, genaamd T®1 vél) Karrana-1, werkt. nog maar enkele wek®" zijn ontdekking te bestu" Van een onzer verslaggevers Vooral de bewoners van de gemeenten Axel, Hulst oostelijk Terneuzen waren flink getroffen. Aan het begin van de avond zat ook Hontenisse even zonder. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - GS van Zeeland blijven erbij «at Zeeland het meest is gediend met de vorming van twee waterschappen: een boven en een beneden de Westerschelde. Die twee zouden alleen nog een gemeenschappelijk labo ratorium moeten hebben, zo blijkt uit het voorstel dat GS nu aan provinciale staten heb ben gezonden en dat in de Sta tenvergadering van 6 februari aan de orde komt. De grotere waterschappen behouden ver der alle taken die ze nu heb ben. Het voorstel draagt overi gens niet de steun van de WD-gedeputeerden J. de Voogd en E. Maris-Koster. Zij zijn wel voor een verder gaande waterschapsconcen tratie in Zeeland, maar vinden dat er meer dan twee moeten komen, 'anders wordt te wei nig rekening gehouden met de bijzondere Zeeuwse geografi sche omstandigheden'. Het tweetal is wel voor de vorming van een Oosterschelde-water- schap. GS legden hun ideeën over concentratie eerder voor aan de waterschappen en ontvin gen vooral uit Zeeuwsch- Vlaanderen negatieve reac ties. De drie daar werkzame Rond half vier uur 's mid- ags viel de druk in de trans- ren weg. Na lang zoeken vond men een breuk in de leiding tussen Sluiskil en Terneuzen. moedt dat materiaalmoeheid de oorzaak is. In de loop van de week vervangt de maat schappij de gesprongen buis. Duizenden mensen belden zaterdag naar de storings dienst van de WMZ. „Het was even een gekkenhuis", aldus de woordvoerder van de maat schappij. Rond zaterdagavond negen uur voerde de WMZ de druk in waterleiding in oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen weer "p. Toen kreeg de stad Ter neuzen echter te kampen met een watertekort, omdat de wa tertoren aldaar bijna geheel door zijn buffervoorraad was. Er zat nog slechts voor een half uur water in. Rond tien uur 's avonds was dat pro bleem echter ook opgelost en bon iedereen in Zeeuwsch- Vlaanderen weer naar be hoefte water tappen. Het drinkwater vertoonde nog wel een licht bruine kleur, omdat allerlei afsluiters in werking waren gesteld. Ook zondag was het water hier een daar nog een beetje bruin. In de loop van de avond was alles echter weer normaal. Volgens districtsopzichter E. Hofman van de WMZ ontstond het lek in de waterleiding door spontane breuk. Hij ver- (ADVERTENTIE) Sedipl. orthopedisch schoentechnicus GESPECIALISEERD IN orthop. Volgens afspraak tel. 076-148168 schoenen, senior orthop. schoenen, steunzolen en inlays voor alle sport- en trimschoenen. Teteringsedijk 60, Breda ^teZwanenstraat 21, Hulst (Z.VI.) I Van onze correspondent HULST - De bromfietser P. H. uit Clinge is gistermiddag bij een verkeersongeval op de Korte Bagynestraat in Hulst gewond geraakt. Hij moest per ambulance worden overge bracht naar het St. Liduina ziekenhuis te Hulst Daar ble ken zijn verwondingen mee te vallen kon hij na behandeling naar huis worden vervoerd. Het ongeval gebeurde toen de bromfietser op het punt stond een personenauto te passeren bestuurd door T. V. uit Antwerpen die op dat mo ment linksaf wilde slaan. Bij de manoeuvrevre om het voer tuig te ontwijken viel H. met zijn bromfiets tegen een be tonnen paaltje en liep daarbij een diepe vleeswond op. Van onze correspondent MIDDELBURG - De 86-jarige C. Joziasse uit Middelburg is op de avond van tweede kerst dag aan de gevolgen van een verkeersongeval overleden. De bejaarde man stak plot seling de Veerseweg in Mid delburg over en werd daarbij geschept door een personen auto bestuurd door J. B. uit Middelburg die ondanks krachtig remmen de man niet meer kon ontwijken. Het slachtoffer werd in zorgwekkende toestand per ambulance overgebracht naar het Gasthuis in Middelburg en overleed enige tijd later aan zijn opgelopen verwondingen. Door Emile Calon SLUISKIL-OOST is een moeilijke buurt, 55 gezinnen wonen tussen het kanaal, de vuilnisbelt, het woonwagen kamp en de fabriek. De be woners leven in onzekerheid. Ze weten dat ze in de nabije toekomst moeten wijken voor de Cokes-fabriek. „De mensen leven hier onder spanning. Er is ook veel een zaamheid en er wonen flink wat verslaafden, zowel aan alcohol als drugs, maar toch vind ik het een plezierige buurt", zegt hij. „Toen ik hier kwam had ik niets, had een moeilijke echtscheiding achter de rug en de mensen hier vingen mij op. Nu pro beer ik wat terug te doen". In de wijk is geen enkele winkel. Wie wat nodig heeft moet met het pontje, of de auto via een fikse omweg, naar de overkant. „Vooral voor de ouderen is dat een probleem. Met zware bood schappentassen het pontje op en af en dan nog een flink stuk lopen. Ik merkte dat ve len niet goed meer uit de voeten konden. Het winkelen was voor heel wat mensen een probleem". Twee weken terug besloot Danckaert dat probleem op te lossen en richtte de BIC op. Het is een besloten ver eniging en voor 2,50 kunnen de buurtbewoners lid wor den. Wanneer een lid iets no dig heeft, kan hij of zij con tact opnemen met Danc kaert. Die belt vervolgens naar een van de twee super markten in Sluiskil-West en bestelt datgene wat zijn le den nodig hebben. De super markten leveren de goederen af en hij betaalt. Vervolgens kunnen de klanten bij hem de spullen overnemen tegen de winkelprijs. Het huis van Danckaert staat vol met allerlei levens middelen en andere waren. In het halletje struikelt de bezoeker bijna over de vele kratten met frisdrank. Twee kleine slaapkamertjes staan bijna helemaal vol met bier, wasmiddelen, melk en boter. De grote vriezer in zijn keu ken zit vol met vlees, kroket- ze toch nooit. De chauffeur kijkt wel eens raar als ik binnen kom met twee tassen vol, maar met een pakje is hij ook tevreden". „Ik run een soort afhaal- winkel. Ik laat ook goederen komen die de mensen niet bestellen maar waarvan ik verwacht dat ze die toch no dig hebben", zegt hij. Soms koopt Danckaert te weinig in. Zo was hij afgelopen weekend door zijn kaarsen- voorraad heen. De buurtbewooners zijn dolblij met het initiatief van hun buurtbewoner. „Nu hoef ik niet telkens naar de over kant als ik wat vergeten ben", zegt een buurvrouw. Ook de kinderen uit de wijk prijzen John. Ze kunnen bij hem ijsjes en allerlei snoep goed kopen. De BIC ging 19 december officieel van start en telt nu al 21 leden. „Iedereen kreeg met de feestdagen een kerst krans, zodat ze die rijksdaal der inschrijfgeld dubbel en dwars terug hebben. Ik hoef geen winst te maken. Zo koop ik af en toe te veel be derfelijke goederen in, maar als het te oud wordt, gooi ik het weg. Daar maak ik geen punt van". John Danckaert met een van zijn klanten, Andy De- winne, bij de voorraad van de afhaalwinkel. ten en groenten. Het kel dertje is ook tot de laatste plank gevuld met allerlei pakjes, tubes, potten en fles sen. Zelf de woonkamer lijkt een beetje op een winkel van sinkel. Flink wat pakken brood en koekjes liggen er en een grote kast bevat talloze pakken suiker, zout, flessen sla-olie, sigaretten en shag. Die laatste twee artikelen - FOTO DE STEM/CORJ.DE BOER koopt hij in grote hoeveelhe den goedkoop in België. „Eerst haalde ik de rook waren met mijn auto, maar dat werd de douane te gortig. Ze waarschuwden mij dat ze mij een volgende keer een fikse boete zouden geven. Nu ga ik dan ook met de bus naar België. Die controleren De klanten kunnen bijna altijd bij hem terecht. „Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat, als ik thuis ben zijn ze welkom". Momenteel zit hij in de WW, de wegenbouw ligt 's winters stil. Als hij straks weer werk heeft kun nen zijn buren voor en na werktijd bij hem terecht. John Danckaert kreeg reeds bezoek van de Econo mische Controle-dienst. „Vo rige week stond plotseling een man aan de deur die bij mij een brood wilde kopen. Hij liet wel zijn legitimatie bewijs zien. Ik vertelde hem dat hij een brood kon over nemen, maar kopen was er niet bij. De man ging vervol gens tevreden weg. Ik doe de middenstand geen concur rentie aan. Ik probeer alleen maar de leefbaarheid van Sluiskil-Oost wat te behou den en te verbeteren en dat laatste lukt aardig. De sfeer hier is verbeterd. De mensen gaan vriendelijker met elk aar om en zijn bereid wat te doen voor hun buren". waterschappen, Het Vrij® van Sluis, de Drie Ambachten en het Hulster Ambacht zijn te gen concentratie en willen zelfstandig blijven. Ook de meeste Zeeuws-Vlaamse ge meenten zijn tegen de samen voeging van de drie schappen. Het maakt weinig indruk op het provinciebestuur: er moet in Zeeuwsch-Vlaanderen een waterschap komen. „Dit ge bied vormt niet alleen een geo grafisch geheel, maar er zijn tevens gemeenschappelijk» waterstaatsbelangen." Daar bij denken GS aan de heefd- waterkering langs de Wester schelde en de gemeenschappe lijke relaties met België. Boven de Westerschelde wilden de waterschappen wel verder samengaan. Alleen het waterschap Walcheren zou zelfstandig moeten blijven. Ook dat gaat GS nog te ver. Met uitzondering van het WD-duo vindt het college één schap boven de Schelde ge noeg. GS onderkennen dat de af stand bestuurder-bestuurden weer groter wordt, maar vin den ook dat niet onoverko- menlijk: „De relatief korte af stand naar de bestuurlijke centra in Zeeland ie goed overbrugbaar." Vaneen onzer verslaggevers OOSTBURG - In het Oost- burgse zwembad We Veelhoek lrnnnen vanmiddag hinderen van de gemeentelijke tedn- scholen schatduiken. Op de bodem van het bad Bggeu dan allerlei munten, variërend van een stuiver tot een rijksdaal der. Zo af en toe wordt de schat ook nog eens aangevuld. De eerste groep kan tussen 13.30 en 14.45 uur op zeek gaan naar het geld. De tweede tus sen 15.00 en 16.45 uur. Het ge bruik van duikbrillen en zwemvliezen is verboden zo dat alle kinderen een zo'n ge lijk mogelijke kans hebben. 's Avonds kunnen de vaste bezoekers het jaar uitzwem- men. Weliswaar moet iedereen een kaartje kopen, maar men kan extra lang in het bad blij ven, tussen 19.00 tot 21.30 uur, en na afloop is er in de foyer gratis koffie. Van onze correspondent West- IJZEN DIJKJE Streekmuseum Zeeuwsch-Vlaanderen senteert is hard op sponsors voor het ringrijden, dat ieder jaar bét endorde»! k van de folkloristische dag. „Het ringrijdea Is de dd ven deze dag," aldus Streekmu seum-voorzitter Pel van de Vijver in een open brief aan de IJzendijkse „Wij willen u vragen een prijs ter beschikking te stellen voor de wedstrijden ringrijden te paard en met de versierde sjezen. Deze speciale prijzen worden uitgereikt aan de win naars van de hoogtepuntrin- gen." De commissie heeft een behoorlijke duit in het zakje moeten doen. Werden de spon sors twee jaar geleden nag angstvallig geweerd, nu is men zelfs bereid de sponsor- naam om te roepen. OOSTBURG - Op de kruising Philipsweg Rijksweg had za terdagmorgen om 8.60 uur een eenzijdig ongeval plaats, waarbij de Belg J. de V. be trokken was. Hij raakte op de kruising de vluchtheuvel en verloor daardoor de macht over het stuur. Hij kwam aan de andere zijde van de rijks weg in een greppel terecht De rijkspolitie heeft van De V. een bloedproef afgenomen. ïo-n-tu, u „o Zwaar bewolkt of betrokken mol af en toe wat motregen. Maximum temperaturen van 6 tol 12 graden. Minima van 3 tot 8 graden. Matige lot vrij krach tige en aan de kust soms krachtige westen- tot zuidwes ten wind. Vooruitzichten: wisselvallig maar zacht weer Amsterdamregen9gi Eindhovenregen8gi VUssingenzwaar bew.9gi Aberdeenzwaar bew.12 gi Athenezwaar bew.6gi Barcelonaonbewolkt14 gi Berlijnragen3gi BoedapestsneeuwOgi Bordeauxzwaar bew.11 gi Brusselmetregen8gi Oubtinregenbui12 gi Frankfortregen5gi Genèvesneeuw4 gi Helsinkionbewolkt... -11 gi Innsbruckzwaar bew.1 gi Klagenfurtonbewolkt-2gi Kopenhagensneeuw1 gi Lissabononbewolkt12 gi Locarno.onbewolkt9gt Londenregen11 gi Luxemburg.... motregen4gi Madridonbewolkt10 gi Malagaonbewolkt17 gt Mattorcalicht bew.16 gi Maltalicht bew.13 gt Meetreulicht bew. ....-15 gr Münehensneeuw3 gr Niceonbewolkt13 gr Ostosneeuw-2 gr Parijszwearbew.10gr Praagregen3 gr Romeonbewolkt13 gr Splitonbewolkt10 gr Stockholmzwaar bow.....-4 gr Warschausneeuw Wenenregen4 gr Züriabzwaar bew.4 gr Casablanca.... halfbaw.16gr Cyprus.regenbui17 gr Istanbulzwearbew.20gr Las Paknas..... zmaarbew.20 gr TelAvhr.onbewolkt16 gr eerrespondent HULST - In Hulst is zaterdag opnieuw iemand lastiggeval len door een exhibitionist. Een 16-jarig meisje werd daarmee op eerste kerstdag geconfron teerd. Omstreeks 19.30 uur die dag kwam ee iepend in de Ta bakstraat in haar woonplaats sag in oag te staan met een man die zijn geslachtsdelen openlijk tanade. Een goed kleppend signale ment kon zij niet aan de politie verstrekken. Het zou een man zijn geweest in de leeftijd van ongeveer 40 jaar, hij had een baard en droeg een bril. Het is nu de derde keer in een betrekkelijk korte periode dat de rijkspolitie te Hulst van een dergelijk optreden van een exhibitionist in kennis werd gesteld. Von onze correspondent SLUIS - Radio Delta, de West- Zeeuws-Vlaamse ziekenom roep, vierde zaterdag het jaar lijkse Oudejaarsfeest. Deze keer was het bejaardentehuis Rozeneerd Ie Sluis als lokatie gekozen. Het programma, feestelijk aangekleed, duurde de gehele dag. 's Morgens verzorgde de omroep een verzoekplatenpro- gramma, dat evenals het mid dagprogramma rechtstreeks werd doorgezonden naar het St. An tioni us ziekenhuis en de verpleeginrichting De Stelle te Oostburg. 's Middags trad troubadour Piet Brakman op. Hij wist mei zijn sketches en liedjes de stemming in de propvolle re creatieruimte van Rozenoord er goed in te brengen. Aan het programma werd ook mei succes meegewerkt door de Colinda van Da mme (piano; en Ilse Vromans (dwarsfluit). Radio Delta nam het optre den van Brakman op op video band, zodat bet later nog eens kan worden gebruikt. Het was de vierde maal dat de vrijwil ligers van radio Delta een oudejaarsfeest hielden en ook dit jaar was het een succes.

de Stem | 1986 | | pagina 5