n de borr indiaan gardis steld Varenka de kleine RTEM 6;v; l r r ONTDEK DE VERSCHILLEN - 5b& AS t' Kruis van Karei de Grote terug in Rome CRUZ SMITH IRI BOELAARS i OPLOSSING l ^4X^4' w ZATERDAG 27 DECEMBER 1986 ZATERDAG ZONDAG (ach- ligheidsdienst in Los Alamo Eigen is er zeker van dat er namei li iets de Russen wordt gespioneei It ge- Is de ex-Duitser Klaus Fuc I ver- de verrader? Of misschie een Anna Weiss? fevuld Oppenheimer wordt jopen Martin Cruz Smith getekeii. als een zeer filosofisch ing, aagd stelde wetenschapper, „i ddel- Heuvel is geen plek, het is ee Ook kromming in de tijd", zei arbij. 'Oppy'. „We worden omring in door een onzichtbaar stofje i ord de tijd". Hij weet welke seho alins de mensheid zal treffen titein weet ook dat de bom een fa' vei- wapenwedloop zal ontketen® Als de veiligheidsdienst gas vermoeden dat Oppy zelf cj spion is, zegt de natuurkm dige simpel: „Als de boj werkt, kan hij me niets ma ken". Het boek eindigt bij eerste proef in 1945, maar wi weten dat Oppenheimer 1953 tijdens de communisten jacht buiten spel werd gezet. Net als in zijn subliem thriller 'Gorki Park' gebruil Martin Cruz Smith een stug( stijl. In 'Gorki Park' was hi verhaal zo spannend dat dj stugheid minder opviel, ma: in 'Los Alamos' zou wat me< soepelheid de spanningen de Heuvel beter tot hun red hebben laten komen. Nu zak het verhaal regelmatig is en het echt doorbijten om Trinit; het moment van de explosie, i halen. Misschien schort er oo iets aan de vertaling van ques Post. Als je 'You, of a people' vertaalt met 'Jij, va alle mensen', is er toch iel mis. Martin Cruz Smith: 'Los Ala mos', llitg. Luiting, prij DE STEM 24,90. itoy. tcouricx *U£(; vit Ut/ oor een van de die de theolo- -k. kerk het feit als tek- andere eel ge- an ver- he- en laringen ïoelaars nschap- men om van de jzen dat wordt penis/ ogleraar ;en heeft ard, een de late gewezen uit Sci- ordt uit- va, het iorgaan. celiba- taire kloosterlingen e.d. hui liefde voor God en kosmos ii dergelijke rechtstreeks sexu ele termen benoemden zijn d opvatting nogal verdeeld: vai gefrustreerde overcompensa tie tot poëtische lyriek. Kleuren Maar er is natuurlijk méé aan de hand in dit beek waarin in zeskleurendrul (met goud en zilver) de op d r/dpgi heraldiek geënte, symbolisch' tinten goed tot hun recht men. De 35 miniaturen, maakt bij 26 visioenen, zijl nogal moraliserend van aard Van het boek Scivias blevei negen manuscripten bestaai tot op heden. Hildergardi leefde echter lange tijd voora voort in de volksdevotie. In df twintiger jaren werden de mi niaturen door de monnikei van Eibingen gekopieerd. Di originelen zijn in de Tweede Wereldoorlog, ondanks opslag in een bunker te Leipzig, ver loren gegaan. De originelen zijn ooit (begin deze eeuw) een tijdlang in de abdij van Oos terhout geweest terwille van de studie die dom Baillet er aan gewijd heeft. Het kader van de Scivias bevat: Kosmos, geboorte, le vensloop en stervenvan de mens; zondeval en verlossing door Christus, niet door de en gelen; de H. Drievuldigheid' doopsel en kerk als lichaam van Christus; de kerk als Stad Gods in de loop der gesc nis, waarin de mysteries Christus en van de gelovig® centraal staan; tenslotte d Wederkomst en het Oori eigenlijk als in de bijbel: oude testament; b) nieuwe f tament; 3) apocalyps. In eenvoudige woorden gedachtenreeksen zet Hem Boelaars de meestal boeiende miniaturen 0If,."e mystiek geladen, verbeeld1 s prikkelende, overdenking geboren uit het middeleeuw moniale leven. Gene dwepe™ maar een rechtoe-rechta n spreken over intimiteiten de ziel zoals de miniaturen zelf beelden doen. Hewt f»°\ boek werd eerder uitgege door zijn abdij in Doetinch maar kent sinds kort een ha delseditie van de officiële w geverij. Henri Boelaars: Scivias Hildegardis van Hingen- Servire, prijs 98,-. Ver weg in de Russische bossen woonde eens een arme vrouw. Haar huisje stond tussen de witte berke boompjes. Het was van hout en er groeide mos op het dak. Ze woonde er helemaal alleen en er kwam bijna nooit iemand langs. Gelukkig had Varenka alles wat ze nodig had: een tafel, stoelen, een kast, een bed bij de kachel en lepels en vorken. In de hoek naast de schoorsteen hing een ikoon. Varenka zette er iedere dag versgeplukte bloemen bij. Ze woonde er heel tevreden. Op een dag kwam er een stoet mensen langs haar huisje. Ze riepen: Varenka, pak je spullen en vlucht met ons! Het is oorlog! We kunnen de kanonnen van de soldaten steeds duidelijker horen. Vlucht voor het te laat is!". Oorlog! Soldaten! Daar schrok Varenka van, ze werd bang, maar ze zei: „Als ik met jullie meega, is er niemand om de zwervers eten te ge ven. Wie geeft de verdwaalde kinde ren onderdak? Wie geeft de dieren en de vogels te eten als straks alle bessen met sneeuw en ijs bedekt zijn? Ik blijf hier, maar jullie moe ten verder. Haast je en God zegene jullie!" Toen trokken de mensen verder het bos in en Varenka was alleen. Het was doodsstil om haar heen. „Ik geloof dat ik de kanonnen in de verte kan horen", zei ze, „het klinkt nog zachtjes, maar wat gebeurt er als ze hier kermen. Morgen of overmor gen. Ze ging haar huisje binnen en deed de deur goed op slot. Ze zette wat wilgeroosjes in het vaasje voor de ikoon en bad: „God, bouwt u een muur om mijn huisje alstublieft. dan zien de soldaten me niet!" Het werd avond. Het kanonnenge- bulder hield op en in het stille bos begonnen de vogels te zingen tot ze gingen slapen. In de toppen van de berkebomen koerden houtduiven en in de heg zong een nachtegaal. Maar niemand bouwde een muur om Va renka's huisje, ook God niet. De volgende dag ging Varenka hout sprokkelen in het bos. In de verte hoorde ze de kanonnen, ze zuchtte: „Het klinkt al dichterbij, wat zal er met me gebeuren?" Toen ze 's avonds net thuis was gekomen met een flinke takkenbos op haar rug, werd er aan haar deur geklopt, Het was Pjotr, de geitenhoeder. Va renka kende hem wel, ze vroeg: „Moet je niet bij je geiten en kippen, je ganzen en schapen zijn?" Pjotr antwoordde: „De soldaten hebben mijn hut in brand gestoken. Ze heb ben alles afgepakt behalve deze geit. Mogen we bij jou wonen? Het is al bijna donker, straks komen de wol ven!" Varenka liet ze binnen. Bij het vuur dronken ze warme bietensoep. Ze bad nog eens: „God, kom snel, bouw een muur om mijn huisje, dan kunnen de soldaten Pjotr, mij en de geit niet zien!" Het werd nacht en weer werd alles stil. De bloemen gingen slapen en de eekhoorntjes klommen naar hun nest. Maar weer bouwde God geen muur om Varenka's huisje. De volgende morgen ging Va renka al vroeg paddestoelen en redactie Muriel Boll brieven naar Somveld 55 - 4815 HV Rreda brieven naar Spin veld 55 - 4815 HV Breda r, ■'mi 'n 'ÖK 7/ H: V 0' ./-'"C. V Mi fëS? j Wr1 a kruiden zoeken in het bos. Ineens zag ze een jongeman die op het zachte mos lag te slapen. „Wakker worden", riep Varenka. „Je kunt hier niet blijven. Hoor je de kanon nen, de soldaten komen!" De jonge man antwoordde: „De soldaten heb ben de velden en de huizen in mijn dorp afgebrand. Ik ben het bos inge vlucht". „Arme jongen", zuchtte Va renka, „kom maar mee". Stjepan ging mee. Hij was schilder, in zijn ene hand had hij een schilderij, in zijn andere een pot met een witte bloem. Dat was alles wat hij nog be zat. Toen ze het avondeten gegeten hadden, knielden ze samen en weer vroeg Varenka: „Lieve God, kom toch vlug en bouw een muur om mijn huisje. Alleen dan zullen we veilig zijn", 's Nachts was er vrede in het bos. Alleen de uil gaf een harde schreeuw en in de verte huilden de wolven. Toen Varenka de volgende dag naar buiten keek, was er nog steeds geen muur. Die hele dag was ze ver der druk met koeken en brood bak ken. Ineens hoorde ze iemand zachtjes huilen. Het was een meisje met een duif in haar armen. „Kind", zei Varenka, „wat doe jij alleen in het bos? Waar zijn je vader en moe der?" Het meisje snikte: „We zijn gevlucht voor de soldaten en toen ben ik mijn vader en moeder kwijt geraakt, fk rook het versgebakken brood en ik ben die kant opgerend". Zo kwam Bodula in Varenka's huis je. Ze kreeg thee, brood en koeken en de duif pikte de kruimeltjes op. De hele dag gingen de kanonnen tekeer. Ze waren bang en gingen sa men oude liedjes zingen. Toen ze op hielden was het avond geworden. De maan stond aan de hemel en de ka nonnen waren stil. Die nacht bad Varenka nog eens: „Lieve God, bouw alstublieft een muur. Dan zijn we gered. Het is al bijna te laat, mis schien zijn de soldaten morgen al hier!" Maar ook deze nacht bleef het stil. Toch, als je goed luisterde, hoorde je zachtjes ruisen om Varenka's huisje. Varenka deed de luiken op een kier. Ze zag dat het sneeuwde, de sneeuw kwam al tot het raam. Varenka deed de luiken weer dicht. Toen knielde ze voor de ikoon en dankte God. De hele lange nacht bleef het sneeuwen en toen het licht werd, was het huisje helemaal ondergesneeuwd, 's Middags hoorden ze de soldaten aankomen. Heel stil en bang zaten ze bij elkaar. De soldaten kwamen dichterbij.en toen liepen ze zo maar langs. Ze hadden het huisje onder de sneeuw niet gezien. De sol daten trokken verder en namen de oorlog mee. Stjepan, Pjotr, Bodula en Varenka dankten God. Toen de sneeuw wegsmolt, ging iedereen naar buiten. De duif vloog naar het topje van de berkeboom, de geit sprong in het rond en Stjepan plantte zijn bloem voor het huisje. De lente kwam. Bodula vond haar vader en moeder terug en ging met ze mee naar hun eigen dorp. De geit kreeg een geitje en de zaadjes van de witte bloemen. En Stjepan schil derde het verhaal van de muur die God had gebouwd. Naar een Russische legende. GOES Grand Theater u. Flodder, a.l. 19 en 21.30 HULST De Koning van Engeland 13.45 u. Donald Duck's verjaar dagspartijtje. 13.45,16.15,19 en 21.30 u. Flod der. 13.45,16.15,19 en 21.30 u. Ruthless people. 13.45,16.15,19 en 21.30 u. Run ning Scared. 16.15 en 21.30 u. Haunted Ho neymoon. 19 u. De perverse gravin. OOSTBURG Ledeltheater - 19.15 Karate Kid II, a.l. 20 u. Spies like us, a.l. TERNEUZEN Luxorl&ll 13.45,16,19 en 21.15 u. Flodder, a.l. 13.45 u. Peter Pan, a.l. 19 en 21.15 u. Heartburn. VLISSINGEN Alhambral - 19 en 21.30 u. Ruthless people. Alhambra2 - 19 u. Labyrinth. 21.30 u. Heartburn. BRUGGE Complex Zwart Huls Gulden Vlies 1 - 20 en 22.30 u. The Mission, a.l. 14,16,18 en 20 u. Bazil, the great mouse detective (De Speurneuzen). Gulden Vlies 2 - 22.30 u. Co bra. 14.16 en 18 u. Robin Hood. Gulden Vlies 3 - 20 en 22.30 u. 9'/! Weeks. 14,16 en 18 u. Donald in the Far West. Memllng - 14.30,20 en 22.30 u. Ruthless people. Rembrandt - 14.30 u. Ho ward the duck, a.l. 20 en 22.30 u. Top Gun. theater GROEDE De Twee Duiven - 20 u. voor dracht en liederen in kerstsfeer. ST. JANSTEEN De Warande - 20 u. Blijspel 'De ingebeelde zieke', door St. Jan ten Steene. beth Hüser. Geop. dag. 14-21.30 u. di. gesl. (tot 31 Galerie van Geyt - Overzichtstentoonstel ling. Geop. dag. 9-12 u. en 14-18 u. za. tot 17 u. zo. 14-18 u. di. gesl. (tot 31 jan.). ST. ANNA TER MUIDEN Voormalig Gemeentehuls - - Overzichtstentoonstelling over de afgelopen 5 jaar Geop. za. en zo. 14-17 u. (tot 29 dec). VLISSINGEN Galerie Bellamy - Tekenin gen van Ton de Kroon. Geop za. 13-17 u. zo. en ma. gesl. (tot 22 jan.). IJZENDIJKE Streekmuseum - 'Bid prentjes en rouw'. Geop. za. en zo. 14-17 u. (tot 1 jan). ANTWERPEN Wandelgang de Singel - - Schilderijen van Ludovicus. Geop. di. t/m za. 14-18.30 u. (tot 18 jan.). GOES Grand Theater - 14 u. Sneeuwwitje. 19 en 21.30 u. Flodder, a.l. HULST De Koning van Engeland 13.45 u. Donald Duck's verjaar dagspartijtje. 13.45,16.15,19 en 21.30u. Flod der. 13.45,16.15,19 en 21.30U. Ruthless people. 16.15,19 en 21.30 u. Running Scared. 14.30 en 19 u. De Perverse Gra vin. 16.15 en 21.30 u. Haunted Ho neymoon. OOSTBURG Ledeltheater - 20 u. Karate Kid II. 14 u. Spies like us, a.l. TERNEUZEN Luxorl&ll 13.45,16,19 en 21.15 u. Flodder, a.l. 13.45 u. Peter Pan, a.l. 16,19 en 21.15 u. Heartburn. VLISSINGEN Alhambral - 14u. Assepoester. 19 en 21.30 u. Ruthless people. Alhambra2 - 14 en 19 u. La byrinth. 21.30 u. Heartburn. BRUGGE Complex Zwart Huls Gulden Vlies 1 20 en 22.30 u. The Mission, a.l. 14,16,18 en 20 u. Bazil the great mouse detective. Gulden Vlies 2 22.30 u. Cobra. 14,16 en 18 u. Robin Hood. Gulden Vlies 3 20 en 22.30 u. 9Vi Weeks. 14,16 en 18 u. Donald in the Far West. Memllng - 14.30,17.15,20 en 22.30 u. Ruthless People. Rembrandt - 14.30 u. Ho ward the Duck. 17.15, 20 en 22.30 u. Top Gun. DE KLINGE De Statie - 15 u. schieting. KLOOSTERZANDE Zaal Molenhof - 14.30 u. schieting. KOEWACHT DeVliegher - 15 u. schieting. Oude Molen - 14.30 u. schieting. ST. GILLIS Caetens-toren - 14.30 u. schieting. Zie zaterdag. KLOOSTERZANDE Zaam Molenhof - 14.30 u. schieting. KOEWACHT Van Steene - 15 u. schieting. ST. GILLIS Caetens-toren - 14.30 u. schieting. ST. JANSTEEN De Kroon - 14 u. vleeskaar- ting. ZUIDDORPE De Herberg - 14.30 u. schieting. exposities AXEL Galerie Bellemans - 'Installa tie in de zwarte kamer', werk van R. Beek en H. Huyser. Geop. tijd. winkeluren. (tot 18 jan.). CLINGE Galerie Esprit - Overzichts tentoonstelling en fotografieken- van Wim Krull. Geop. woe. t/m zo. 13.30-17.30 u. (tot 16 jan.). HULST Pand 25 - Lino's van Lies- VATICAANSTAD (ANP) - In de Sint-Pietersbasiliek van Vati caanstad hangt na 436 jaar weer het grote zilveren kruis dat Ka- rel de Grote naar aanleiding van zijn kroning tot keizer aan de paus schonk. Het 2.90 meter hoge karolingi- sche kruisbeeld, dat de koning der Franken met Kerstmis van het jaar 800 overhandigde aan paus Leo de Derde, is nu gegeven aan diens opvolger, Johannes Paulus II. Deze keer echter was het afkomstig van het rooms-germaans Centraal Museum in Mainz, dat een ge trouwe kopie van het sinds 1550 verdwenen origineel heeft laten maken. Het karolingi- sche origineel, zo bericht het kerkelijke persbureau KNA, werd in het midden van de zestiende eeuw omgesmolten, toen in Rome na de plunderin gen van de 'Sacco di Roma', een tekort aan gewijde vaten, altaarkruisen en kandelabers was ontstaan. Deze voorwer pen moest de kerkelijke staat bij de vrede van Tolentino van 1797 overigens weer afstaan aan Napoleon. Kort voordat het kruis van Karei de Grote werd omgesmolten, hadden de kanunniken van de Sint Pieter voor het nageslacht een kopie uit zacht materiaal laten ma ken. Deze kopie was jarenlang zoek, maar werd in het begin van deze eeuw in een crypte van de basiliek teruggevonden en naar de kerkfabriek van Sint Pieter gebracht. Daar vond de directeur van het mu seum in Mainz haar en hij liet er een zilveren kruis, naar dat van Karei de Grote; van ma ken. Het kruis moet een artistiek unicum worden genoemd. De afbeelding vertoont sterk by zantijnse kenmerken. De ge laatsuitdrukking van de jonge Christus is deels ernstig deels vreugdevol. Er is nog geen sprake van de lijdende Chris tus met de doornenkroon, zo als gebruikelijk sinds de go- thiek. Het karolingische kruis is door de paus gewijd en achter kogelvrij glas opgehangen in de eerste, rechterzij kapel van de Sint Pieter, naast Miche langelo's Piëta. Helaas kan de bezoeker het kruis alleen van opzij zien, maar men hoopt een plaats te vinden, desnoods in de schatkamer van de basiliek naast de sacristie, waarbij men het frontaal beschouwen kan. bele digend in het jaar gedijen leerling (Frans) angstig koppel riem geurige tabaks soort planeet 'T telwoord een zekere be droefd landtong opening elek trisch geladen deeltje rust plaats onge vulde riv. in N Brabant vader berg op de Filip pijnen T T op een beetje na oog- vocht ■snq uba pueq 'uaAoq uau -ais 'puoq usba ijbbis 'snq uba jadumq 'ubui uba puBq 'pjoqsjaai|j3A uba doi 'jnd 'puoq uba joo 'paoq uba lueqftz 'snq uba luequaAog

de Stem | 1986 | | pagina 27