Üft] \ARCEL VAN DAM EN HET HERSTEL VAN DE VARA We doen niet eens jzoveel minder, maar wel goedkoper' En de mens schiep de robot Nieuwe IKON-serie bijbel verhalen voor de jeugd ZATERDAG CEMBER 1986 ZATERDAG 27 DECEMBER 1986 G1 Meedogenloos Historisch Poesp SPECIAL VAN TROS OVER KUNSTMENSEN Billy Smart I TIM „Wat je ook doet, ook al sluit je ziekenhui zen, de gezondheidszorg zal duur blijven" Hannle van Leeuwen, ex-kamerlid -fotocorj.deboeb je? Niemand gooit vis over of me nou, sinds de quotering tongetje teruggeggooid. Die gens naar toegegaan". Tijdens de kabeljauwvangst verboden, kNP-bericht, terwijl de kabel le netten spartelden. Normaa een kwart van de besomming, talfduizend gulden. Wat doe volgende week met z'n kabel- hipper: „Er hangt geen bordje ït: verboden voor kabeljauw voon varen en proberen uit de de Engelsen te blijven. En ver- zetten en een boete riskeren jegaan vissen en over- an ga ik niet vissen, want over ren doe ik niet. Dat wordt dus ek de zenuwen in je lijf en de et je gezicht boven de radar itkijken naar d'n Engelsman". deer schepen, grotere schepen, weer minder vis. Beleid? Zegt „Ze moeten de visserman t laten, want zo helpen ze ons lommenis". En Jan Siereveld' in '73 naar de overheid ge- hadden we nou geen vloot Er is vis genoeg". Schipp£t sprille onderschrijft dat als hi) ee vis je niet leeg, want de zee Tenslotte nog Piet van Dam, an de Stellendamse Visserijver- ou het de Schepper beha schroef van de sterkste moto' de vis". ner van Urk heeft het over drog'. Gezag-en Godvrezende wie sommigen als meest zui' as nog steeds de scheepsbijW raken in gewetensnood- logboek 'aldus naar waar leveren bij een overheid die ze ïen, maar die ze niet respee'6' e soepelheid van een kabeljauw vervolgens dat een leugentje geen zonde is. Op zee zijn ze al lang niet mee' Onze Lieve Heer en de meen- ook volgende week gaan tiel Versprille, Jan Aarnoudse deren. Ze vissen, want vissen Door Jan Koesen HILVERSUM - De voorzitter, had men bij |le VARA gezegd, is ioognodig aan vakantie |toe. Hij moet er een weekje uit, hebben we gezegd. Kun je dat in terview een week uit stellen? Natuurlijk. Het ivelzijn van een media- aas gaat ons allen aan. Dus een week later dan de iispraak zit ik tegenover hem. Hij blaast koel wolkjes rook de werkkamer in, een grafiek ge tuigt van verval en herstel van ie VARA, hij is zakelijk, soms bruusk, maar bij de VARA heeft men Van Dam niet op die plaats gezet om zijn blauwe ogen. Op de beurs zou men spre- :n van een opmerkelijk her stel. In de omroepwereld is sprake van een wonder. Een jaar geleden was de rode om roep een ruïne. Over 1985 luidde het verlies 7,5 miljoen en daarvan was bijna 6 mil joen het gevolg van eigen schuld. Als de muren van Jeri cho begon het bastion aan de Heuvellaan te kraken. Geldte kort, rellen, een week zonder ruzie was een abnormale week. De programma's trok ken geen kijkers, wanhopig aangelegde noodverbanden wikkelden zichzelf los en de leiding faalde op diverse fron ten. Voorzitter dr. Albert van den Heuvel maakte zich los uit het strijdgewoel en steeg naar de hogere, maar ook neveliger oorden van het dagelijkse be stuur van de NOS, een saldo achterlatend waar accoun tants de rillingen van kregen. En vanuit de Tweede Kamer schreed Marcel van Dam naar Hilversum. Geslaagd, ge vreesd, soms gehaat. Carrière jager, eerzuchtig. Maar be kwaam. Vriend en vijand kon zich daarin verenigen. VARA's eerste Ombuds man, maker van menig bril jant tv-programma, staatsse cretaris, minister, ondervra ger in de langdurige RSV-se- rie was geknipt voor de rol van troubleshooter, puinrui mer, chirurg. Met overweldi gende meerderheid koos de VARA hem als heiland. Een half uur later confronteerde hij de pers. De VARA, zei hij toen, tegen de klippen omhoog, zal weer groot en vrolijk wor den. Marcel van Dam ging mee dogenloos aan de slag. Het was gedaan met het potverteren, de elitaire hobby's, de minach ting van het grote publiek; schluss met de Einzelgangerei. Vierentwintig programma makers verdwenen gefor ceerd. Andere medewerkers vluchtten, vooral in de open armen van de nog geen jaar geleden door hen zo verachte Veronica. En terwijl de bommen van minister Brinkman insloegen op het omroepbestel, de angst voor de satellieten traumati sche vormen aannam en er geen week voorbijging dat de media in hun media over zich zelf wee afriepen, begon daar, aan de Heuvellaan, heel ti mide weer een roosje te bloeien. Wat was de herstelformule? Van Dam: „Het belangrijkste was dat de medewerkers van de VARA goed bewust werden gemaakt hoe de toestand zich had ontwikkeld. Van het begin af aan heb ik als mijn voor naamste taak gezien die men sen dat bewustzijn bij te bren gen en ze te betrekken bij de oplossing. Daarom is het mo gelijk geweest om die forse be zuinigingen door te voeren, want de maatregelen moeten uiteindelijk toch uitgevoerd worden door die mensen die het werk moeten doen. Ik kan niet overal tegelijk zijn. Ik heb procedures veranderd en con troles ingevoerd die nu ge meen goed geworden zijn. Het is niet alleen een kwes tie geweest van de knip in de gaten houden. Maar je moet ook mechanismen in werking stellen waarmee voorkomen wordt dat het verkeerd gaat. Dat is veel belangrijker dan alleen maar bezuinigen, want blind bezuinigen wekt alleen maar irritatie op. Je moet je organisatie zo structureren dat het vanzelf gaat. En dat lukt niet simpel van de ene dag op de andere. Ik ben ervan overtuigd dat er vroeger iets automatisch bij de VARA ge beurde zonder dat men zich afvroeg: Is dit wel het goed koopst? Weeg ik dit wel vol doende tegen dat af? Wij doen niet eens zoveel minder, maar wel goedkoper. En nu zijn we de rooie streep voorbij, we staan nu al in het groen. We hebben het finan cieel boven verwachting gered en we kunnen het volgend jaar weer normaal produceren, meer geld aan programma's besteden. Maar..." Sigaar omhoog, een priemende vin ger, „Dit alles binnen de con text van de omroepmiddelen waarop zeer fors bezuinigd is. Onze situatie blijft dus be perkt, maar dit geldt voor alle omroepen. Zo blijft met de huidige middelen het maken van drama onmogelijk." De Nederlandse tv krijgt 35.000 per uur, maar 'Zeg 'ns AA' kost gauw het driedubbe le. Als de VARA voor deze topper geld uittrekt, moet daar elders op bezuinigd worden. Voorzitter Van Dam kon digde bij zijn inaugurele rede 'draconische maatregelen' aan. De vergelijking met een sterfhuisconstructie acht hij niet juist. „Wij hebben de uit gaven moeten aanpassen aan de inkomsten. Zo hadden wij een veel te grote personeelsbe zetting, historisch ontstaan en moesten we daar maatregelen nemen op straffe van niet voortbestaan. Maar alles is in overeenstemming gebeurd met de mensen en de vakbon den, op een sociaal verant woorde manier. En dat is heel wat anders dan een sterfhuis constructie". Vraag: U hebt gezegd: De VARA wordt weer groot en vrolijk. Betekent dit minder arme landen en meer shows? Hij schudt het hoofd. „Nee. Wat ik bedoel is wat minder het belerende vingertje. De VARA moet de zaken afstan delijker brengen, ze hoeft geen andere dingen te brengen, maar moet hetzelfde op een andere manier presenteren. Laat ik het extreem stellen. Ik heb het nu over onderwerpen die met onze identiteit te ma ken hebben. Je kunt tegen de kijker/luisteraar zeggen 'Dit moet je vinden', of je kunt de feiten voor zich laten spreken en die kijker/luisteraar zelf zijn conclusie laten trekken. Tussen die twee methoden zit een heleboel, het is meer een kwestie van toonzetting dan van een andere houding." Vraag: Verwachten uw klanten dan geen profetenrol van hun VARA? „Nee, dat denk ik niet. Dat is misschien wel zo geweest in de tijd toen de VARA net als de KRO en de NCRV een spreek buis van een emancipatie- groep was. Maar die emanci patiebeweging is verleden tijd. Er hebben grote culturele ver anderingen plaatsgevonden, we hebben de ontzuiling be leefd en de toonzetting is nu dus anders dan toen." Vraag: Is er anno 1986/87 wel plaats voor zoveel omroe pen? „Ons bestel hoeft niet gere construeerd te worden. Ik vind alleen dat er teveel omroepen zijn die in dezelfde vijver vis sen. Kijk, de verschillen tussen VARA, KRO en NCRV zijn duidelijk. Die hebben een an dere achtergrond en andere achterban. Dat geldt iets min der voor de AVRO, maar als je daar nog Veronca en TROS bij optelt, dan zie ik niet zo de noodzaak dat dit aparte om roepen zouden moeten zijn." Dit roept het onderwerp 'commerciële tv" op en de voorzitter steekt daar een apart sigaartje voor aan. „We zullen dan eerst moeten definiëren wat commerciële tv is. Dat is een bedrijf dat tv programma's maakt met het oogmerk op winst. Daar staat tegenover het doel om pro gramma's te maken die men sen informeren, amuseren en zovoort. En daar gaat al het geld naar toe. En het is zeer de vraag of de BBC wel zo tevre den is met de ITV. De BBC staat momenteel onder ontzet tend grote druk en Thatcher heeft al eens geroepen: waarom moet de BBC zoveel Marcel van Dam: „Van Zeg 'ns AAA durf ik te beweren dat het systematisch een aantal vooroordelen slecht". - f0t0 't sticht uit publieke middelen krijgen waar de ITV het voor niets doet? Ik weet niet hoe het in En geland zal aflopen, maar in alle landen waar commerciële tv zijn intree heeft gedaan is ook het publieke bestel veran derd. Uit lijfsbehoud is het pu blieke bestel daar ook veel commerciëler geworden. En mag ik even een tegenvraag stellen: wat kan commerciële tv wat wij niet kunnen?" Antwoord: Centen op tafel brengen waarmee program ma's te maken zijn. Van Dam: „Jawel, maar meneer Smeekes van de STER loopt heel de dag te roepen dat hij zijn klanten niet kan be dienen, dat er nog wel 200, 300 miljoen gulden boven de markt zweeft. Geld binnen brengen kunnen wij ook pri ma." Weervraag: Ten koste van kranten en tijdschriften. De voorzitter veert over eind. „Ik denk dat dat niet zo is, maar stel dat dat wel zo is. Commerciële tv trekt toch ook reclamegeld uit de markt. In de pers roept men altijd dat er commerciële tv moet komen, want dat is goed voor de con currentie. Concurrentie? Pri ma. Straks twee Journaals? Prachtig, ik heb geen bezwaar tegen concurrentie, maar ik zie niet in waarom die van de commerciëlen moet komen. Ik kan maar niet bedenken wat dat nu voor verschil maakt." ias Bij een concessie-systeem krijgen de omroepen een aan tal jaren zendtijd zonder zich om leden en kijkcijfers te hoe ven bekommeren. Zou dat niet mooi zijn? „Dan nog," zegt Van Dam, „zou ik blijven vechten voor zoveel mogelijk kijkers, omdat dat inherent is aan onze doel stelling. Wij willen zoveel mo gelijk mensen bereiken. Met het concessiestelsel ben ik van een heleboel poespas af, maar dat verandert niets aan mijn doelstelling zoveel mogelijk mensen te bereiken." Vraag: Waarom? Velen hebben immers geen bood schap aan uw boodschap, di.e bereikt u toch niet. Van Dam: „O nee! Met bij voorbeeld 'Zeg 'ns AAA' berei ken we een heleboel mensen die daarna of daarvoor ook naar onze programma's kij ken. Wat ik altijd zo vreemd vind, wij krijgen het verwijt dat wij programma's uitzen den die ook door de TROS uit gezonden kunnen worden. Dat schijnt niet te mogen. Wij mo gen alleen maar programma's uitzenden waarvan men met een kan zien dat het VARA- programma's zijn. Maar ik zeg, wat is er op tegen om een amusementsprogramma te maken dat ook door een an dere omroep uitgezonden zou kunnen zijn? En we brengen trouwens ook mengvormen. 'Sonja' beschouw ik als een identiteitsprogramma, maar het is ook amuserend. En zelfs van 'Zeg 'ns AA' durf ik te be weren dat dat programma systematisch een aantal voor oordelen slecht. Ik beweer dat ook hier iets van identiteit in zit Er schijnt, de mening te heersen dat het vervelend is dat wij programma's maken die door een heleboel mensen aardig gevonden worden." Vraag: Goed. Andere vraag. Cultuur. Niet kwaad worden, maar de publicist Jan Blokker zei eens letterlijk. „Cultuur. Van Dam? Keine blasse Ah- nung!' Hij wordt niet kwaad. Hooguit een beetje verdrietig. „Ten koste van zeer veel offers houden wij onze 'Matinee' in stand, wat een van de beste kunstprogramma's van Ne derland is." Vraag: Maar een piano op de Bühne zetten is geen cul tuur, zegt Blokker. Vorige week, meneer Van Dam, zag ik op de Duitse tv vier uur lang een registratie van Verdi's 'Nabuccho' vanuit de Scala van Milaan. Waarom kan zoiets nooit bij ons? „Ik bestrijd dat dit in Ne derland niet gebeurt. Maar als het gebeurt, kijkt er niemand naar. Het is waanzin van het hele Nederlandse volk te eisen dat het eenzelfde belangstel ling heeft. Als de VPRO iets elitairs brengt, kijkt er geen hond naar. Him goed recht, ik zal ze er niet op aanvallen, maar waarom moeten ze mij dan voorschrijven wat ik moet doen. Ik zeg uw krant toch ook niet wat die schrijven moet. Als het me niet bevalt, zult u het wel merken. Dan zeg ik mijn abonnement op." Laatste vraag: Als u een programma van een andere omroep mocht stelen, wat dan? „Brandpunt in de Markt." Door Jan Koesen HILVERSUM - Robots die pianospelen, whisky in schenken, portretten teke nen, lassen, lopen en onder water werken. De TROS topnt ze allemaal, op vrijdag 2 januari in Tros Aktua Spe- cial, geproduceerd door Chriet Titulaer. De naam van de bebaarde techno-apostel geeft al exact aan wat we kunnen ver wachten: veel verbluffende staakjes, snel, onderhou dend, wat babbelend aan het oppervlak en natuurlijk nauwelijks of niet aandacht voor de maatschappelijke aspecten van het oprukkende Tobotten-dom. Dat laatste is "Tiet niet kwalijk te nemen, want daar is hij niet voor ge programmeerd. De TROS heeft er een on derhoudende uitzending van gemaakt. Het is fascinerend °m te zien hoe al die blikken mannetjes en vrouwtjes draaien, kronkelen en houte rig hun arbeid uitoefenen. Maar sommige robots zijn al het niveau van super-pop ontstegen en het zit er dik in dat robots in de nabije toe komst een grote rol spelen op talloze terreinen. We zien de kampioen van de robots piano spelen. Ene Japanse prof, Kato genaamd, heeft een wonderschone ma chine ontwikkeld die twee handig en op twee keyboards tegelijk de muzikale klassie ken brengt, maar ook pop niet schuwt. Hij heeft niet het toucher van Horowitz, maar volgens Chriet moet dat straks zeker mogelijk zijn. Titulaer is er hevig van overtuigd dat de robot de volgende stap op de evolutie is. God schiep de mens naar Zijn beeld en gelijkenis, en de mens schiep de robot naar zijn beeld en gelijkenis. In verloop van veertig jaar zijn, vooral door de computer en de chip onvoorstelbare vor deringen gemaakt op het ter rein van robotica. We zitten nog opgezadeld met allerlei mythen, zegt Chriet, maar als de ratio voorgoed zijn intrede doet, is het gedaan met de mense lijke koopman. Want -al weer volgens de Houtense zakenman- de robot kan als hij uit de kinderziekten is al les beter dan de mens. Zelfs kunst, zelfs schilderen, mu ziek maken, schrijven, dan sen. Het hele scala van men selijke emoties is voor Titu laer in een programma te vatten. Daar zal menigeen het volstrekt niet mee eens zijn, waaronder deze recensent. De bètas kunnen veel, maar van kunst hebben ze geen sjoege. Onzin, zegt Chriet en hij wijst op de overeenkomst tussen de hersenen en de computer. Chriet Titulaer wijst in zijn high tech evangelie vrij wel uitsluitend op de voorde len van de mechanische mens. Die kan gevaarlijk, vuil en eentonig werk doen. In Tsjernobyl heeft een ro bot-bulldozer al de radioac tieve troep opgeruimd waar geen mens durfde te komen. De eerder genoemde pro fessor Kato stelt dat in de verre toekomst de robot vrij goed op de mens moet lijken. Voor het begin van de 21ste eeuw, tegen de tijd dat de wereldbevolking vergrijst, is het van belang dat de stem van de robot op de onze lijkt. Als iemand zingt moet de ro bot in staat zijn zijn eigen stem te stemmen en ons te begeleiden. Hij zal zich aan ons moeten aanpassen. Drs.W.van Gelder, auto- Chriet Titulaer: vervangen door robot? - foto anp matiseringsdeskundige en lid van de Tweede Kamer voor de PvdA mag even het weerwoord geven. De robot, zegt hijis een uitdaging voor mensen met een hogere op leiding en een bedreiging voor mensen met een lagere opleiding. Het gevaar bestaat dat er een splitsing komt in de maatschappij. De begelei ding van de mens bij de in troductie van de robot moet goed zijn, anders dreigt er een enorme werkloosheid. En de TROS-omroepster, liefdevol neerblikkend op al die mooie machientjes voor haar, verzucht dat haar plaats voorlopig nog niet door een robot zal worden ingenomen. Als het aan Chriet ligt, gebeurt dit wel. Maar misschien komt er ooit een kunstmatige vervanger voor drs. Titulaer. Daar kan de man uit Houten geen be zwaar tegen hebben. Kerstmis met Berdien, kerstfeest met Marco, kerst met Scrooge, kerst met Ronduit, een telefoni sche kerst met Hugo van Rhijn in Paramaribo. Het lijkt of we deze dagen keu rig in stijl bediend zijn. Maar wat ontbreekt nu al weer enige jaren? Billy Smart! Het circus van Billy Smart! Dat hoort op de middag van de eerste kerstdag, zoals de dronken butler bij 31 december hoort. Juist op dit moment van het jaar verlang je terug naar de strenge zekerhe den van vroeger, toen het tv-toestel nog geen explo sief apparaat was boorde vol videoclips, satelliet uitzendingen, 24 uur-pro grammering, onbeperkte keuze-mogelij kheden, kleur, lawaai en actie. La ten we deze keer eens twintig jaar terugspoelen. In december 1966 hadden we twee netten, die over het algemeen alleen 's avonds in de lucht waren en dan uiterlijk elf uur tot 'sluiting' overgingen. De NOS heette nog NTS en er was nog net geen reclame (die kwam op 2 januari 1967). Maar de NTS bracht op eerste kerstdag in een Eurovisie-uitzending (met de bekende melodie) in ieder geval Billy Smart. Op zondag 25 december werd het circus om 15.20 uur uitgezonden. Het Smart-bedrijf hing toen al aan een zijden draadje, omdat de oude Billy een jaar tevoren was gestor ven. Zijn zoons hadden de zaak overgenomen en trac- teerden de kerstkijkers op o.a. chimpansees, koord danseres Katharina (16 jaar), clowns op paarden en 15 dansende olifanten. En daarna konden we kerstliederen zingen in he King's College te Cambrid ge, ook in Eurovisiever- band. Hoe zag een tv-avond er uit in de laatste week van december en wat kunt u zich er van herinneren? Op vrijdag de 23-ste begonnen we om zeven uur op Ne derland 1 met de poppen serie The Thunderbirds', want science-fiction werd toen heel terecht als kleu terspul beschouwd. Na het Journaal de Dean Martin Show om dorst te krijgen en 'Voor de vuist weg': Willem Duys rechtstreeks uit Concordia in Bussum. Het tweede net gaf om 20.55 uur Bonanza. Yes Pa! Met Lorne Green, Pernell Roberts, Dan Blocker en Michael Landon. Daarna het kunstmagazine 'Ca hier', voor de KRO ge maakt door Hans Keiler, die nu hetzelfde doet voor de NOS. Om 22.20 uur is al les eigenlijk afgelopen, want dan volgt alleen nog een Teleac-herhaling. Zaterdag 24 december, 's Middags de Lucy Show en Ja zuster, nee zuster en ook Vrouwelijkheden: emanci patie in 1966, met o.a. een overpeinzing van Henri Knap. 's Avonds Achter het Nieuws, met Herman Wigbold, die twintig jaar later bij Veronica zou op duiken en de Rudi Carrell- show met als gasten Jaspe- rina de Jong en Piet Bam- bergen. De kertshow (op een marktpleintje in Am sterdam) was al in septem ber opgenomen, omdat Carrell toen al verplichtin gen in Duitsland had. Om 21.35 neemt de piepjonge TROS het programma op eens over met 'Een beetje kerstmis vieren', met Wim Sonneveld en André van Duin. Daarna is er voor de opblijvers de nachtmis. Nederland 2 houdt er na een Kerstpromenadecon- cert (NCRV) al om 22.10 uur mee op. Zondag, eerste kerstdag, zit de VPRO 's avonds op Nederland 1. Een kinder film, een showtje met Ton van Duinhoven en Boude- wijk de Groot, een filmpje over de Driekoningen-ge dachte en 'Het ongrijpbare in handen' met de remon strantse predikant ds. F.E. van Leeuwen. Dit is niet de VPRO van nu, dit is de oude V.P.R.O., met één been in de kerk, zoals De Bie dat weer zou graag zou willen. Nederland 2: Johan en de Alverman voor de jeugd en de serie Dr. Kil- dare met Raymond Massey en Richard Chamberlain, die toen 31 was, maar in de twintig jaar daarna altijd dezelfde goddelijk-jonge dokter is gebleven, 's Avonds een Vlaamse mu sical met Nand Buyl en Yvonne Lex. Het blijkt een avond van de NTS te zijn. Maandag 26 december, tweede kerstdag. Ageeth Scherphuis en Philip Bloe mendal presenteren 'Moni tor', 'waarvan maar weinig van tevoren vaststaat, maar voor ontspanning zorgt indien enigszins mo gelijk'. Met Flipper en de voetbaluitslagen. 's Avonds brengt de NCRV een Nederlandse versie van 'De woeste hoogte' met Simone Rooskens en Paul Cammermans als Heath- cliff. De VARA brengt op Nederland 2 de sprookjes opera 'Zwarte Peter' en een aflevering van Z-Cars, met'de agenten Graham en Baker. Ja, dan is er toch weinig blijven hangen, realiseer je je dan. Alleen de series spreken nog tot de verbeel ding. In de dagen daarna volgt nog 'The Fugitive', waarin Richard Kimble op zoek is naar de man met één arm die zijn vrouw vermoord heeft. Kimble wordt de politie verdacht en zijn vlucht duurde vele jaren. Later ook nog: Run Buddy Run. De onschul dige jongen Buddy Over- street hoort in een Turks badhuis het wachtwoord van een bende misdadi gers: 'Chicken little'. De boeven zitten hem ach terna omdat hij te veel weet. Dat jaar was er net geen Toon Hermans. Maar dat wordt dinsdag aanstaande (30 december 1986) goedge maakt. Dan kunnen we het werk van Toon terugzien en proeven hoe het toen was. HILVERSUM (ANP) - In samenwerking met KRO/RKK begint IKON-televisie zaterdag 3 januari met de uitzending van 'Het Verhaal', een nieuwe serie bijvelvertellingen voor de jeugd van 10 tot 15 jaar. De serie is een voortzetting van de verhalen uit het Oude Testament die in de seizoenen 1983-84 en 1984-85 werden uitgezonden. De opzet van het programma heeft echter grondige wijzigingen ondergaan. In de eerste plaats wordt het programma langer, 15 in plaats van 5 minuten. Tussen de overige programma's viel zo'n kort programma te weinig op. Verder wordt het programma voor taan op zaterdagmiddag na de Baby Muppets uitgezonden. De verhalen worden verteld door de acteur Lex Goudsmit. Hij speelt een oude wijze man, die vertelt over zijn jeugd of over de dingen van alledag die hem opvielen. Ervaringen die de achter gronden vormen van de bijbelse verhalen die hij vertelt IKON hoopt dat op deze manier het bijbels verhaal niet 'be vriest' in een verre geschiedenis, maar dat de zin en bedoeling juist voor deze tijd naar voren komen. Goudsmit vertelt niet al leen vanuit zijn huiskamer (in de studio), maar ook op zijn volkstuin of vanuit een museum. Het bijbels verhaal staat mid den in de wereld. Voor de nieuwe serie heeft Janine Mehrtens nieuwe muziek gecomponeerd, die zij zelf uitvoert Met de dertien verhalen van dit seizoen zal het gehele Oude Testament zijn behandeld. In totaal zullen dan onder de naam 'Het Verhaal' 85 bijbelse vertellingen zijn uitgezonden. Henk Barnard schreef en regisseerde de vertellingen, terwijl Reintje Venema de illustraties maakte. Het programma wordt wekelijks op zaterdagmiddag van 15.25 tot 1540 uur op Neder land uitgezonden.

de Stem | 1986 | | pagina 25