fpOaa in Oproep van paus tot broederschap GEKAAPT IRAAKS LIJNTOESTEL STORT NA EXPLOSIE NEER Vissen naar overgebleven huisraad Staking Antwerpse haven is voorbij Iraii:'3.000 Iraakse soldaten gesneuveld in Golfoorlog' Gruwelijke dubbele moord in Deventer owe Koningin pleit voor vrede Koning Boudewijn roept Belgen op tot eenheid Koorleden gedupeerd na diefstal kostuums WEEKËNfr ouw gedood echtelijke fist in venbergen Een week aan boord ARD ^tikke i ,eubc iste jaargang Kantoren te Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goes - Hulst - Oosterhout - Roosendaal - Terneuzen - Vlissingen Losse nummers ƒ1,10 sbedrijf I -metv 0 Doden bij heepsrampen Toegang tot Paramaribo afgesloten ZONNEHEMELS Belgen zijn zwartwerkers RI AD/ BAHREIN /TEL AVIV (AFP-RTR- DPA-UPI) - Een gekaapt Iraaks lijnvliegtuig is eerste kerstdag in het noorden van Saoedi- Arabië neergestort. ZATÉRDAG 27 DECEMBER 1986 ExclusiefOnze verslaggever smokkelt foto's uit Suriname I986: het jaar van verspeelde kansen Annie Schmidt DRIE VERDACHTEN GEARRESTEERD In verwachting Babyhuis „Haagweg" DE STEM „de 4in1 krant „Kleintjes" In De Stem, [at mr zovmI bljzondero an Ueaanta aanbiedingen In pan. Elke dag weer I DE STEM ïerenmode astburg, >or het ns iri het [eschonken. aar hopen te mogen 0, Goes dewerkers Tel. 16671 clientèle irfln een onzer verslaggevers VENBERGEN - Bij echtelijke ruzie in bergen is gister- ind de 36-jarige vrouw fan Mourick om het le- gekomen. Haar echt- oot, de 27-jarige A. S. rdt er van verdacht de iuw met geweld om het te hebben gebracht. isteravond was nog niet (lelijk hoe het drama zich afgespeeld. Wel bleek de v ernstig te zijn geslagen. Iduidelijk is of dat de dood (veroorzaakt. 'trdachte A. S. belde rond buut zelf de meldkamer de rijkspolitie. Na aan- ist van de politie in de wo- j aan de Lage Wipstraat jtateerde de inmiddels ge- irschuwde huisarts van het (jaar dat de vrouw was tleden. 'olgens de politie had het Ipaar dat drie jaar was ge- iwd al geruime tijd huwe- sproblemen. Het was het ie huwelijk van de vrouw, twee eerdere huwelijken laj drie kinderen waarvan en bij de moeder woonde, politie typeerde het als een uit de hand ge in echtelijke twist. Het po- nderzoek moet nog uit- :n hoe het dram zich pre- heeft afgespeeld. A. S. is in htenis genomen en moet worden verhoord. YKJAVIK CAGLIARI - In het noorden van de intiscbe Oceaan is donder- ochtend een IJslandse thtvaarder bij ruw weer raken. Volgens opgaven de Britse luchtmacht zijn opvarenden verdronken. lijf andere bemanningsle- ivan het vrachtschip Su- iland werden door een heli- Jter van de Deense Kust- cht van een reddingsboot ppikt voor de kust van tenland. Vrijdagmorgen vroeg is een iter die onder Britse vlag t voor de kust van IJsland een rots gelopen en gezon- i Gevreesd wordt dat alle ialf opvarenden zijn ver uiten. De stoffelijke resten i zeven bemanningsleden 'inmiddels geborgen, len Cyprische tanker met zwavelzuur is in de it van donderdag op vrij- in zwaar weer op onge- 20 mijl voor de kust van inië gekapseisd. De stof te resten van twee van de inningsleden (16 Zuid- eanen en twee Grieken) geborgen. Tien beman- ïsleden konden worden ge- maar zes anderen worden [vermist. hannes burg <rtr> - Üafrlkaanse veiligheids- !Pen hebben vrijdag drie - van de verboden zwarte -organisatie ANC ge- zo deelde een regerings- rdvoerder mee. DEN HAAG (ANP) - In haar kerstboodschap heeft Koningin Beatrix een vurig pleidooi gehouden voor de wereldvrede. Zij wees er op dat hoewel 1986 door de Verenigde Naties is uitgeroe pen tot Jaar van de Vrede er zelfs geen dag is gewwest waarop werkelijk kon worden gesproken van vrede op aarde. Het be staan wordt voortdurend bedreigd door oorlog, geweld, onder drukking en honger. „Het is nu niet anders dan tweeduizend jaar geleden". Beatrix noemde de vijand van vrede de angst: angst voor oor log, voor geweld, voor vernietiging, voor onderdrukking, angst voor alles wat de ene mens de andere aan kan doen. „Het streven naar vrede is dan ook een voortdurend pogen de angst in het menselijk leven en samenleven te boven te komen. Vaak gaat dat niet zonder strijd. Vrede is niet te koop tegen de prijs van de vrijheid. Eerst komt vrijheid, dan pas vrede - niet omgekeerd", zo zei de vorstin. Waar mensen elkaar misbruiken, uitbuiten, buiten spel zetten en bevechten, daar heerst geen vrede, aldus de koningin. VATICAANSTAD (DPA) - Paus Johannes Paulus II heeft donderdag in zijn Kerstbood schap de mensen opgeroepen tot broederschap en vrede. Te gelijk sprak hij in het traditio nele 'Urbi et Orbi' de wens uit dat de wereld gehoor zal geven aan de oproep tot vrede die de leiders van verscheidene reli gies op hun bijeenkomst in Assisi in oktober hebben ge daan. Vanaf het middenbalkon van de St-Pieter riep de paus in zijn kerstboodschap op tot 'een radicale verandering van de methoden van de mense lijke heerschappij over de aar de'. Hij beëindigde zijn bood schap met een kerstgroet in 52 talen. Bijna 20.000 mensen wa ren naar het St-Pietersplein gekomen om de pauselijke boodschap aan te horen. In zijn kersttoespraak be klemtoonde de paus het belang van de wereldgebedsdag die einde oktober in Assisi gehou den werd en waar voor de eer ste maal leiders van de christelijke en niet-christe- lijke religies uit de hele wereld bijeengekomen waren om voor vrede te bidden. Van onze correspondent BRUSSEL - De Belgische koning Boudewijn heeft donderdag in een lange en soms belerende kersttoespraak al zijn onderdanen opgeroepen tot eenheid. „Het heeft weinig zin te streven naar wereldvrede, als we ze niet eerst hier kunnen bewerkstelligen", aldus Boudewijn, die - de recente rellen in de Voer zorgvuldig vermijdend - de leden van de twee taalgemeenschappen opriep tot studie van eikaars geschiedenis, taal en cultuur. Volgens de Belgische vorst, die zich in het Frans, Duits en Nederlands tot zijn volk richtte, heb ben de Walen onvoldoende begrip voor de zware strijd voor ge lijke rechten, die de Vlaamse gemeenschap gedurende meer dan een eeuw heeft moeten leveren. Van hun kant moeten de Vlamingen meer begrip tonen voor de angst van vele Franstaligen, 'in staatsbestel en economie naar een tweederangs positie te worden verwezen.' 62 Doden bij vliegramp Van een onzer verslaggevers BREDA Een aantal leden van een Bredaas koor dat kerstuitvoeringen verzorgde, heeft zich vlak voor kerst allerijl in nieuwe kleren moeten steken. De eigen kos tuums werden gestolen uit een wasserij In Breda. Verdacht van die inbraak wordt de 43-jarige Breda- naar J.M. De politie heeft hem inmiddels aangehouden. In zijn woning Is een deel van de kleren teruggevonden. De man heeft de politie verteld dat hij de kleren bij een hoeveelheid grof vuil heeft aangetroffen. De koorzangers waren met kerst ernstig gedupeerd want hun smokings waren weg en bleven ook weg, on danks pogingen van de politie ze terug te vinden. BRUSSEL (ANP) - Er is een eind gekomen aan de acties van de stedelijke sleepdien sten in de haven van Antwer pen. In de loop van woensdag is het werk hervat. Dinsdagavond had minister Maystadt van economische za ken het personeel van de dien sten bevolen weer aan het werk te gaan. De staking in de haven begon afgelopen week einde met als inzet een betere vergoeding voor nachtwerk en werken op zondag. Deze eisen zijn niet ingewilligd. De vak bonden steunden de acties niet, omdat er nog wordt over legd met het ministerie van binnenlandse zaken over een betere beloning voor het per soneel van de sleepdiensten. Volgens de Antwerpse haven schepen Devroe is het ondui delijk hoeveel schade Antwer pen heeft geleden door de ac ties. Maar een aantal schepen zal zeker zijn uitgeweken naar andere havens, aldus Devroe, die zelf om ingrijpen van ho gerhand heeft gevraagd. Er lagen dinsdagmiddag 25 sche pen voor anker voor de rede van Vlissingen, wachtend op de afloop van het conflict. PARAMARIBO - Het leger van Suriname is in verhoogde staat van paraatheid gebracht, na berichten over een zending zware wapens die uit Brazilië op weg zou zijn naar het op- standelingenleger van Ronnie Brunswijk. Alle wegen rond Paramaribo zijn afgesloten. De wapens voor Brunswijk zouden aan boord zijn van een Braziliaans schip dat op weg is naar Cayenne, de hoofdstad van Frans Guyana, of naar de monding van de Marowijne- rivier. De wapens zouden door leden van het jungle com mando zijn gekocht in de Bra ziliaanse stad Belém en be taald met goud. HONGKONG - Een chi nees echtpaar zoekt in het water van de haven van Aberdeen in Hongkong naar overgebleven huisraad. In de haven zijn gisterem onge veer 170 boten in vlammen opgegaan nadat door nog onbekende oorzaak brand was uitgebroken die van boot op boot oversloeg. Bijna 2.000 mensen raakten als ge volg hiervan dakloos. Twee mensen liepen verwondin gen op. De brand ontstond vroeg in de ochtend en greep aangewakkerd door een sterke moussonwind snel om zich heen. Ongeveer 80 pro cent van de bootbewoners is inmiddels elders onderge bracht, zo werd van officiële zijde meegedeeld. - fotoanp (ADVERTENTIE) 300.- tot 1.000.- goedkoper 's Lands grootste speciaalzaken Beste service, garantie en voorlichting Bruincentrum Nederland Boschstr. 31. Breda, 076-149414 BRUSSEL (AP) - Eén op de vier Belgische gezin nen maakt gebruik van een tweede, zwart inko men om de eindjes aan elkaar te kunnen knopen. Dat meldt het Belgische dagblad Le Soir vrijdag in een artikel waarin de bevindingen van twee economen worden opge somd. Volgens de studie van de twee economen verte genwoordigd het niet aan de belasting opgegeven inkomen ongeveer 6 pro cent van de totale offi ciële werktijd. Dat komt overeen met 300.000 werknemers aldus de economen Victor Ginzburgh en Pierre Pes- tiau. Zij voegden daarbij wel de waarschuwing dat het niet werkelijk om 300.000 mensen ging maar om vier miljoen Belgen die enkele uren hier en daar werken. Het Saoedische ministerie van Defensie meldde dat 62 mensen, allen passagiers, zijn gedood, 32 gewond en de resterende 13 ongedeerd zijn gebleven. De piloot van de Boeing 737 van Iraqi Airways probeerde het toestel aan de grond te zet ten op het vliegveld van Arar vlakbij de Saoedisch-Iraakse grens. Het vliegtuig stortte volgens de Saoedische autori teiten echter op 800 meter van de landingsbaan neer en ex plodeerde. Volgens ooggetuigen kwam een half uur na de start een jongeman de cabine inrennen, die luid schreeuwde en met twee handgranaten zwaaide. De kaper werd achterna geze ten door veiligheidsagenten. Een van de veiligheidsagenten schoot de kaper in de rechter schouder. Daarop brak er in het vliegtuig een vuurgevecht uit, dat zich vooral in het ach terste gedeelte afspeelde. Daar werden drie andere kapers aangevallen door veiligheids agenten. De eerste kaper gooide ver volgens één van de granaten in het passagiersgedeelte van de economy klasse; de explosie veroorzaakte een dikke zwarte rook in de cabine. De andere granaat wierp hij in de cock pit, waarna de deur van de cockpit door de ontploffing uit zijn voegen werd gerukt. Er is nog enige onduidelijk heid over het precieze aantal kapers. Volgens een rege ringsfunctionaris in Bagdad waren er twee, pro-Iraanse kapers, maar volgens overle venden waren er vier kapers van wie er twee om het leven zijn gekomen. Inmiddels is de verantwoor delijkheid voor de kaping op geëist door vier groeperingen. De Islami Jihad (Heilige Oor log) zei in een telefoongesprek naar Westerse media in Bei roet dat de kapers in samen werking hebben gehandeld met de Dawa-partij. De Dawa is een Iraakse partij die wordt gevormd door pro-Iraanse sji- 'ieten. Zeventien leden van die partij zitten gevangen in Ku weit wegens aanslagen op de Franse en Amerikaanse am bassades. Een andere groep die de verantwoordelijkheid heeft opgeëist is de Revolutionaire Actie Organisatie, die verdere aanvallen aankondigde op 'Iraakse ambassades en belan gen'. De groep eiste de vrijla ting van drie leden van de or ganisatie die in Irak gevangen zitten. De tweede tot nog toe onbe kende groepering was de Re volutionaire Sji'ieten Organi satie. NICOSIA (AP) - Bij het 'be perkte' Iraanse offensief aan het zuidelijke oorlogsfront, dat woensdag werd ingezet, zijn 3.000 Iraakse soldaten ge sneuveld en 6.500 anderen ge wond geraakt, zo heeft Radio Teheran vrijdag bekendge maakt. Volgens Iraakse mel dingen werd de Iraanse aan val echter afgeslagen. Het Iraanse persbureau IRNA meldde dat het slechts om een beperkte aanval ging, om speculaties over het lang geleden aangekondigde 'slot- offensief' de kop in te druk ken. „De operatie was een be perkt offensief ter vernieti ging van Iraakse legerkampen en artillerie-depots", aldus een woordvoerder van het Iraanse leger. Volgens Irak is de Iraanse aanval bedoeld als een groot scheeps offensief op Iraks tweede stad Basra. Irak zegt op zijn beurt duizenden Iraanse soldaten te hebben ge dood. Radio Bagdad meldde dat het leger Umm al-Rasas heeft heroverd, een van de vier eilanden in de omstreden Shatt al-Arab waterweg die Iran naar eigen zeggen in han den heeft. Verder zouden Iraanse troepen aan de weste lijke, Iraakse oever van de Shatt al-Arab zijn geland, waar zij onmiddellijk werden 'uitgeschakeld', aldus Radio Bagdad. De militaire zegsman in Te heran noemde de Iraakse be richten dat Iraanse troepen delen van de westoever trachtten in te nemen een 'puur verzinsel'. DE Nederlandse zeevissers zijn de laatste jaren herhaal delijk in opspraak geweest. Ze zouden zich schuldig maken aan overbevissing en illegaal hun vis verhandelen. De vis sers zelf kijken uiteraard heel anders tegen de materie aan. Zij dichten de Noordzee een schier onuitputtelijke rijkdom toe. Onze verslaggever ging een week mee de zee op en er voer dat het vissersleven een zwaar bestaan is. a Zie pagina Buitenland De supermachten waren nog nooit zo dicht bij een ontwapeningsakkoord. Het jaar 1986 gaat de geschie denis in als het jaar van de verspeelde kansen in de di plomatie. Zie pagina Achtergrond 'De werkelijke koningin van Nederland: Annie M.G. Schmidt' U Zie pagina Boeken Gids DEVENTER (ANP) - De politie van Deventer heeft in de nacht van woensdag op donderdag drie inwoners, een vader en twee zoons, uit die stad gearresteerd. Zij worden ervan verdacht woensdagmiddag de beheer der en diens assistente van een filiaal van de Bondsspaarbank aan de Zwolseweg met mes steken om het leven te hebben gebracht. Bij één van de gearresteer den thuis is een bedrag van ruim een ton gevonden, af komstig van de bewuste bank. Volgens de politie zijn de slachtoffers, een 42-jarige man en 28-jarige vrouw uit Deventer,vastgebonden en op gruwelijke wijze verminkt door messteken. Vermoedelijk heeft het drama zich tegen 17 uur, het sluitingstijdstip van de bank, afgespeeld. Rond 18.15 uur werd van twee zijden alarm geslagen. De alarmcentrale van de PTT vond het vreemd dat op het filiaal het alarm nog niet in werking was ge steld en de echtgenoot van de vrouwelijke werknemer maakte zich zorgen dat zijn vrouw nog niet thuis was en ging een kijkje bij de bank ne men. Hij constateerde dat de voordeur van de bank open was, maar dat de tussendeur wél op slot was. Hij heeft daarop omwoners gewaar schuwd, die konden zien dat de beheerder op de grond lag. (ADVERTENTIES) Speciaalzaak voor al uw baby-artikelen en betaalbare positiekleding;- HAAGWEG 22, BREDA, 076-133890 Uitgerekend kunt u als Stem-abonnee met deze bon een nieuwe abonnee opgeven en ontvangt u de solar calculator. Deze super moderne credit card platte solar calculator werkt op zonnecellen. Dus geen batterijen nodig!! DE NIEUWE ABONNEE HEET: Naam: Adres: Postc.:Plaats: o Bank- of gironummer: Deze ontvangt de krant de eerste twee weken GRATIS daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand per automatische afschrijving ad23,20 kwartaal per acceptgirokaart ad 69,75 kwartaal per autom. afschrijving adr 67*95 (voorkeur aankruisen). J Zodra de nieuwe abonnee het abonnementsgeld heeft voldaan, ont vang ik uw SOLAR CALCULATOR. Mijn naam: Adres: handtekening Stuur deze bon in een open envelop (zonder postzegel) naar Dagblad De Stem, Antwoordnr. 112.4800 VB Breda

de Stem | 1986 | | pagina 1