Flying Dutchman in play offs \QUASH KRIJGT STEEDS MEER BEKENDHEID IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN horwaarts-dames op goede weg Baan Oprichting Yellow Dot een feit DEBTEM-S£X?t£ EUZEN op vrijdag en Ji„mrenteel aan de lei- TWEE ZEEUWS-VLAAMSE SQUASHVERENIGINGEN XERDAG 27 DECEMBER 1986 GOEDE RESULTATEN IN COMPETITIE Promotieplaats analytisch dbureau XELSE DAMES MIKKEN OP OVERGANGSKLASSE >ERLAND Serves Bereid n relatie in de t: ijdsduur halfjaar) rmatie ons kantoor ir 5538 Von onze sq uashinedewerker {KNEUZEN - Flying tchman heeft de eerste «mpetitieronde in de vierde Ivisie afdeling Zuid-West- lederland op uitstekende afgesloten. De Terneu- squashers eindigden op vierde plaats, waardoor ze >n plaats in de play offs iroverd hebben. In de play wordt gestreden om een imotieplaats. Dat blijft iriopig nog een vrome ens. Het competitiesysteem in de Nederlandse Squash- ind zit vrij ingewikkeld in iar. Een seizoen bestaat it twee delen. Het eerste ge- ilte wordt afgewerkt in it najaar, het tweede in de iter. Er wordt eerst ge speeld in poules van acht teams, die in driehoekswed strijden spelen. Dit houdt in dat er telkens één thuisploeg en twee bezoekende teams zijn. Flying Dutchman speelde in de eerste ronde in de vol gende samenstelling: eerste man Luc de Booij, tweede man Peter de Boever, derde man Peter Olij slager en vierde man Peter Knook. De Terneuzense squashvereni- ging eindigde in zijn poule op de vierde plaats, gevolgd door Bosschenhoofd, Peli- kaaan 7 uit Goirle en Ooster hout. Het laatste team haalde de play offs zonder enige moeite. Alle tegenstan ders werden met 4-0 terug gewezen en Oosterhout lijkt dan ook de onbetwiste pro movendus te worden. Het tweede deel van de competitie verschilt aanzien lijk van het eerste. Uit de verschillende poules worden nieuwe samengesteld, nu be staande uit zes teams. De nummers een tot en met vier gaan nu met elkaar strijden om een promotieplaats per poule. De teams die in de eerste ronde lager geëindigd zijn spelen eveneens een tweede competitie. Deze keer gaat het echter om een plaats in de vierde divisie. De win naar blijft, de overige ploe gen degraderen naar een nieuw te creëren vijfde divi sie. Flying Dutchman speelt zoals gezegd nog om een pro motieplaats, maar de kans is klein dat die ook werkelijk bereikt wordt Nog maar pas geleden is de eerste drie hoekswedstrijd namelijk ge speeld. Flying Dutchman speelde in een nieuwe sa menstelling: Peter Olijslager was eerste man, Peter de Boever tweede man, Luc de Booij derde man en Peter Knook vierde man. Deze herziening in de samenstel ling is gebaseerd op recente resultaten in onderlinge wedstrijden. Bovendien is het belang rijk voor met name Olijsla ger en De Boever, die nu be duidend sterkere tegenstan ders naast zich krijgen op de baan en dus meer vervaring zullen opdoen. Volgend jaar hoopt Flying Dutchman ove rigens met een tweede he renteam en een eerste da mesteam in de competitie te verschijnen. Dan zal de pres tatiegerichte politiek nog verder doorgevoerd worden. De eerste driehoekswed strijd werd gespeeld in Oos terhout. De thuisploeg was torenhoog favoriet en liet er geen enkele twijfel bestaan over de kampioensaspiraties. Flying Dutchman werd met 4-0 verslagen. Beter deden de Terneyzenaren het tegen het Veldhovense ESCV: 2-2. Deze wedstrijd leverde dus een punt op. Flying Dutchman speelt verder nog tegen Pelikaan 6, Pelikaan 8 en Boschenhoofd 2. De eerstvolgende wed strijd wordt in het Terneu zense Racketcentrum aan de Haarmanweg gespeeld en wel op zaterdag 24 januari. Dan speelt de thuisploeg te gen Pelikaan 8 en Bosschen hoofd 2. De laatste wedstrijd, overigens één duel, is 28 fe bruari in Goirle, waar het plaatselijke Pelikaan 6 be streden moet worden. Het is duidelijk dat het Flying Dutchman dit seizoen ernst is. Er wordt prestatie gericht squash gespeeld. Ook de trainingen zijn aangepast aan dit doel. Het is niet lan ger balletjes slaan, zoals trainer Luc de Booij het uit drukt, maar keiharde tech nische en tactische training. Het resultaat is hoogstaand squash, dat ook voor de niet- ingewijde bijzonder aan trekkelijk kan zijn. Reden genoeg voor een bezoek aan het Terneuzense Racketcen trum op 24 j anuari. lying Dutchman in dn lift het nieuwe jaar. Wij be- achten en opdracht- e samenwerking in 1986 *d 1987 toe. tot deze grote groep van rs die via ASB in 1986 -g hebben gevonden, de afdelingen hebben olgende plaatsings- NEEL M/V H.L.O. en bereid om |ienst te werken op een neuzen. fsse, of wilt u meer ér bovenstaande vaca nt u telefonisch contact één van onderstaande Imag uiteraard ook. ven 5. Breda - 225822 59, Etten Leur -38040 81, Temeuzen -18600 uoor Mark Janse KNEUZEN - In de huidige vorm itaat Flying Dutchman nu al weer im zes jaar. In die periode kende de rneuzense squashvereniging hoog- wnten, maar ook absolute diepte- nten. niddels is dat al lang verleden tijd. Het ush zit momenteel weer stevig in de lift. Iverigens bestaat de vereniging in feite al langer lilt jaar. Voordat Flying Dutchman officieel id opgericht in mei 1980, bestond de club al als i Squashclub vanaf 1978. Toen Flying Dutchman ejaar later officieel toetrad tot de Nederlandse ashbond leek de vereniging een bijzonder suc- lolle toekomst tegemoet te gaan. Binnen twee was het ledenaantal opgelopen tot 275. Jammer «g was de capaciteit van de toenmalige Jarino- beperkt. Twee squashvelden. Jarino wilde wei aar uitbreiden, maar stelde als minimum voor- irde een ledental van 250. Ondanks het feit dat aantal ruimschoots overschreden werd, ging de leg van een derde veld niet door om verschillen- voornamelijk financiële redenen, ode daarop volgende periode liep het ledentaan- aanzienlijk terug. De belangsrijkste reden was Ihet gebrek aan capaciteit. Bovendien werd de inohal overgenomen door Roffels Sportcomplex, ardoor de plannen tot uitbreiding definitief van baan geveegd werden. Dit resulteerde in het ab- ite dieptepunt in de geschiedenis van Flying tchman. In 1984 bedroeg het totale ledenbestand per veertig. Imniddels is dit aantal weer geste- i tot 110 en de belangstelling voor squash is nog ids groeiende. Dit blijkt onder meer uit de op- r.ting van een nieuwe squashvereniging in Cad- id: Yellow Dot. Dit initiatief werd overigens van [te toegejuicht door Flying Dutchman, dat Yello top alle mogelijk manieren steunt. Set huidige bestuur van Flying Dutchman ziet er volgt uit: voorzitter Paul van den Eynde, secre- Marie-José Pijpelinck, penningmeester «i Pecoraro, competitie- en wedstrijdleider, trai- m PR-man Luc de Booij en Rino Pecoraro en Doppegieter voor de organisatie van de toer- Grote animator is ongetwijfeld Luc de Booij, zelf de enige gediplomeerde squashtrainer in de regio. Niet zonder weemoed denkt hij terug aan de begin periode: „In het seizoen 1981-1982 kwamen we met drie heren- en twee damesteams uit in de competi tie. We hadden zelfs twee B-spelers, het op één na hoogste niveau, in de club, Eric Veer en Ad Schuur- kes. Daarna kwam de tdrugval. Gelukkig is de ver eniging financieel steeds gezond gebleven, vooral dankzij de goede zorgen van Joan Pecoraro. Dat neemt overigens niet weg dat we momenteel ijverig naar een sponsor aan het zoeken zijn." Luc de Booij is, zoals gezegd, de trainer van Flying Dutchman. Er zijn speciale trainingen voor de competitiespelers. „Ja, we hebben besloten om prestatiegericht de competitie in te gaan en dan moet je hard trainen," aldus Luc de Booij. „Het vol staat dan niet meer om een keer per week een bal letje te slaan, want squash is fysiek en technisch een bijzonder lastige sport. Bovendien is en blijft het een individuele sport. Voor beginnelingen bestaan er dan ook introductielessen. Op de zaterdagmidag is er een gemeenschappelijke training. Daarnaast houdt de club vier speciale evenementen: een open toernooi, een clubtoernooi, een clubkampioenschap en een handicaptoernooi. Op deze manier moet het voor iedereen mogelijk zijn om een aantrekkelijke prestatie te leveren. Bovendien wordt zo voorkomen dat steeds dezelfde spelers met de prijzen gaan lo pen en dat de top smal blijft." Dit wil Flying Dutchman koste wat kost voorko men, want volgend seizoen treedt de Terneuzense squashvereniging met drie teams aan in de compe titie. Twee herenteams in de vijfde en vierde divisie en een damesteam in de vierde divisie. In die optiek is de samenstelling van de huidige herenploeg even eens veranderd. Luc de Booij, tot nu toe steeds eer ste man in het team, speelt in de play offs als derde man. Op die manier kunnen Peter de Boever en Pe ter Olijslager op hoger niveau spelen. „Iedereen moet zijn plaats blijven waarmaken," 'aldus Luc de Booij. „Als iemand anders sterker blijkt te zijn, dan neemt die de plaats van eerste man in enzovoorts. Volgend seizoen zal de ssmen- stelling meer dan ooit gebaseerd zijn op kwaliteit. Aangezien squash een individuele sport is, kunnen hierover ook weinig problemen ontstaan." „Het gaat Flying Dutchman duidelijk voor de wind en het bestuur is daar uiteraard blij mee," al dus voorzitter Paul van den Eynde. Hij vervolgt: „Ja, het bestuur is blij te constateren dat er na lange tijd weer duidelijk een stijgende lijn is. En er komt meer en meer belangstelling voor het squash in Zeeuwsch-Vlaanderen. Vlak over de grens in België zijn al veel squash-hallen gebouwd. En nu is er in Cadzand een nieuwe squashclub opgericht. Dat is belangrijk. Meer Zeeuws-Vlaamse verenigingen kunnen elkaar helpen het squash te promoten en bovendien een bepaald niveau te bereiken. Boven dien is er dan nog het voordeel van de korte afstan den. Momenteel moeten we voor een uitwedstrijd nog ver reizen. Onze grootste wens is uiteraard een aanzienlijke uitbreiding van de accommodatie." Opvallend is het ontbreken van een gericht jeugdbeleid. Flying Dutchman heeft daar volgens Luc de Booij goede redenen voor: „Het is niet zo dat we de jeugd willen uitsluiten. Vroeger hebben we zelfs veel aan jeugdbegeleiding gedaan, maar dat bleek niet bijzonder rendabel te zijn. Er was veel te weinig belangstelling. Er is wel een jeugdtoernooi gepland, mits er voldoende animo aanwezig is." Tot slot vroegen we het Flying Dutchman-be- stuur nog wat de eigenlijke aantrekkingskracht van het squash is, of meer bepaald: wat het profiel van de squasher is? Paul van den Eynde: „Een squasher is een individualist. Squash kun je zelfs in je eentje doen. Bovendien heb je weinig materiaal nodig en is het relatief goedkoop. Doordat het een individuele sport is ben je niet gebonden aan bepaalde speeltij den. En uuteraard is het een nieuwe en bepaald spectaculaire sport." Luc de Booij voegt hieraan nog het volgende toe: „Belangrijk is een goede begeleiding, vooral op fy siek gebied. Op die manier kan iedereen het squas hen lang volhouden en is leeftijd geen onoverkome lijk bezwaar meer." Wie geïnteresseerd is kan ken nis maken met het squash tijdens een van de vol gende toernooien of competitiewedstrijden in het Terneuzense Racketcentrum aan de Haarmanweg: 10 januari clubkampioenschappen Flying Dutch man en 24 januari competitiewedstrijden Flying Dutchman tegen Pelikaan 8 en Boschenhoofd 2. Het competitieteam van de Terneuzense squashclub Flying Dutchman. Staande van links naar rechts: Peter de Boever, Luc de Booij en Peter Knook. Zittend: Rino Pecoraro en Peter. Olijslager. - fotowimkooyman isstunt van de hsportspecialist 615,- HP in Thyon 2000, 901"« is. Easy Travel, 078-310999. ftnoiee basketbalmedewerker Voorwaarts 1 doet het du toe uitstekend in de [etbalcompetitie. Slechts verlieswedstrijd moest ge- ïrd worden. Zoals gemeld de wedstrijd tegen mede- loper Volharding 1 op du- te wijze de mist in, door- de Goese dames na het !open van de officiële 'tijd toch nog twee punten [twezen kregen. Ijoch is de sfeer bepaald niet "orven door dit vervelende ident, zoals coach Luc Die- benadrukt. „Integendeel, steer is bijzonder goed. Dit "ft uiteraard alles te maken de goede resultaten van de Itste weken. Toch zijn we geheel zonder zorgen, «verdeelster Dino Maarten •at voorlopig op non-actief 1 gezondheidsredenea Tot tos is dat redelijk goed op- "angen, maar op cruciale 'fflenten mist Voorwaarts nog wat ervaring. Het er vooral om het hoofd te houden wanneer we Sfr druk komen te staan, "aarnaast heeft dit aUes te 'Ken met het niveau van de «ödsrechters. Gerda de *yere, onze nieuwe Bra- ®to6 aanwinst, werd in de Ju ook vliegreizen, b.v. 2 wk ®'s nieuwe gids '87. 085-435050. VERHUUR EN - en, Maasstr. 52, Arcen, tel. lur Steenderen. Tel. 05755-1"4' lur. Kon. Julianasingel 59. ehreqtic^) vordt azen lan Speciale tarieve Voorwaarts-coach Luc Dierickx: „De dames hebben nog niet voldoende vertrouwen in eigen kunnen. Voorlopig blij ven we echter optimistisch.- foto de stem/cor j. de boer. [i hotels in geheel Hongarije ZG 's-Gravenmoer. 01623-- en hotels in dit pr. en goedk l3"' tegen Volharding - - weggespeeld op on- wtmatige wijze. De scheids- ters traden hoegenaamd °P- Hoe kan het ook an- Het betrof hier arbiters 3 dezelfde reeks spelen. kun je moeilijk een objec- optreden verwachten, tot wn ervaren ploeg kunnen opvangen en 'h momenten missen we di. «iv onze spelverdeelster," "te Dienckx. Jfct de Axelse reserves gaat lat LVen 80ctl- Voorwaarts 2 (k£teJtweede Was. De ex- •fejeskadettenploeg bestaat uit zes oud-speelsters, onder wie Marijke Fakkeldeij, die alsnog teruggekeerd is naar haar oude stekje. „Als Voor waarts 2 compleet is, hoeft bet voor niemand bang te zijn," aldus Luc Dierickx. „Els Martina en Wil Melser zijn overgestapt naar de da mes twee als bankspeelster, wat uiteraard weer een extra versterking oplevert. Het is al met al een goede beslissing ge weest van de kadetten om bij de senioren te gaan spelen. Ook voor de eerste selectie van de dames heeft dit voordelen. Bij de huidige stand van zaken zit promotie naar de over gangsklas er zeker in. Dat zou natuurlijk een enorme voor uitgang betekenen. Momenteel speelt er slechts één Zeeuwse ploeg in de afdeling en dat is Dynamo'701. Voor de rest zijn het dus uitsluitend Brabantse teams. Voor Voorwaarts is het niet alleen een kwestie van prestige. Integendeel, het is meer een financiële kwestie. De speelsters zijn in principe bereid om te promoveren. Het probleem is echter dat ze nog niet voldoende vertrouwen hebben in eigen kunnen." Minstens even belangrijk voor de continuïteit van de Axelse vereniging is de jeugd. En dat is nou net de achilles hiel van Voorwaarts. „Tja, dat is natuurlijk een bekend pro bleem hier in Zeeuwsch- Vlaanderen," verzucht Luc Dierickx. „Voorwaarts heeft in totaal acht speelsters verlo ren door studie of andere re denen. Bij Stone Dunkers heerst hetzelfde probleem. Het blijkt toch bijzonder moeilijk om de jeugd vast te houden en dat is nou weer net de enige garantie voor de toekomst. Voorlopig blijven we optimis tisch. We moeten ons nu con centreren op de competitie en vooralsnog ziet het verloop daarvan er gunstig uit." Van onze squashmedewerker CADZAND-BAD - Sinds 26 november 1986 bezit Zeeuwsch-Vlaanderen een tweede squashvereniging. Aanvankelijk stond de club bekend als Squashclub Cad- zand-Bad, maar sinds 19 de cember luidt de officiële naam Yellow Dot, genoemd naar de gele stip, die een be paald type wedstrijdbal mar keert. Het initiatief hiertoe werd overi gens ai geruime tijd geleden geno men. Toen de plannen voor de nieuwe sporthal in Cadzand-Bad nog op tafel lagen, pleitte gemeente functionaris Verhage voor twee squashvelden. De groeiende popula riteit van deze racketsport was hem namelijk niet ontgaan. Met name de steeds uitbreidende squashmogelijk- heden in nabij gelegen Belgische grensgemeenten stelden het gebrek aan accommodatie in de Zeeuws- Vlaamse regio haarscherp aan de kaak. Ondanks veel tegenstand in de gemeenteraad werden de beide squashvelden aangelegd. Na de feestelijke opening van het sportcomplex 13 januari 1986 volgde een week van allerlei sportieve festi viteiten. Ter afsluiting gaf het eerste herenteam van Flying Dutchman een demonstratie op de kersvere squashcourts. Bij die gelegenheid werd Luc de Booij van Flying Dutchman benaderd. De bedoeling was dat hij mee zou helpen het squash te promoten in Cadzand-Bad. Namens de ASOC (Algemene Sport en Ontspanningsvereniging Cad zand) kreeg Luc de Booij de steun van Dave de Roo. „Ik heb me onmiddellijk bereid verklaard," aldus Luc de Booij. „Sa men met Dave de Roo hadden we een voorlopige ledenlijst opgesteld op basis van gegevens, die naar aanlei ding van de sport beurs verzameld Het bestuur van de Cadzandse squashclub Yellow Dot. Staande van links naar rechts: ASOC-afgevaardigde Dave de Roo, wedstrijd- en toernooileider Peter van Hee en secretaresse Claudia Reinkemeyer. Zit tend: penningmeesteresse Sari Tazelaar en voorzitter Jacky Ghijssels. - fotowimkooyman. waren. Aan de hand van die lijst hebben we vervolgens een aantal mensen benaderd en 18 september volgde de officieuze oprichting. De officiële oprichtingsvergadering was 26 november. Tijdens die bijeen komst werd een bestuur gekozen. Een startkapitaal was er nog niet, daarom hopen we op aansluiting bij de ASOC." Het bestuur van Yellow Dot ziet er als volgt uit: voorzitter Jacky Ghijs sels, secretaresse Claudia Reinke meyer, penningmeesteresse Sari Ta zelaar, wedstrijd- en toernooileider Peter van Hee, ASOC-afgevaardigde en bestuurslid Dave de Roo en be stuurslid Luc de Booij. „Momenteel bestaat de vereniging uit zeventien leden," vervolgt Luc de Booij. „Er zijn voorlopig twee speel dagen voorzien. Donderdags heeft Yellow Dot zijn clubavond van zeven tot elf uur. Verder is er zondags van 12.00 tot 13.00 uur nog de mogelijk heid om te squashen. Uiteraard zijn dit voorlopige tijden. Hoe meer leden er komen, hoe meer tijd beschikbaar zal zijn." De professionele begelei ding van Yellow Dot geschiedt hoofdzakelijk via Flying Dutchman. De Terneuzense squashvereniging steunt het Cadzandse initiatief van harte. Meer squash in Zeeuwsch- Vlaanderen betekent meer promotie en meer mogelijkheden. Voorlopig speelt Yellow Dot nog niet in competitieverband. „Eerst wordt er een oprichtingstoernooi ge houden," vertelt voorzitter Jacky Ghijssels. „En wel 24 januari 1987 in de sporthal in Cadzand-Bad. Het be treft hier geen invitatietoernooi, dus Flying Dutchman zal niet actief deelnemen. Dit betekent dat ieder een die de uitdaging aandurft wel kom is en een serieuze kans heeft." Inschrijven kan in de hal van het sportcomplex. De sluitngsdatum is 22 januari en de kosten bedragen tien gulden voor leden en 12,50 voor niet-leden. Naast het oprichtingstoernooi ziet het programma van Yellow Dot er voorlopig als volgt uit volgens Jacky Ghijssels: „Eerst en vooral leden werving. Vooralsnog zien we af van spelen in competitieverband, aange zien dit veel extra kosten met zich meebrengt. We laten het afhangen van het aantal leden, maar daar is nu nog niet veel van te zeggen. Veel mensen hebben zich nog niet inge schreven, omdat het jaar al bijna voorbij was. In januari zullen we pas echt de balans kunnen opmaken. Voorlopig zijn er wel al enkele uit- wisselingstoernooien gepland."

de Stem | 1986 | | pagina 13