Resultaat veerep bij Oranje mum OPHEFFING EN PRIVATISERING ARBEIDSPLAATSEN BIJ OVERHEID Massaal studentenprotest in Sjanghai Olieprijs omhoog door OPEC-akkoord uitslag van l Ietrekkingen ïnduitslag var trekkingen Vergoeding kosten thuisverpleging Wijn in plaats van strooizout Dronken Roosendalers verstoren kerkdienst steeds sterker pakt tiende enkelspel-titel GEWIJZIGDE OPENINGSTIJDEN MAANDAG 22 DECEMBER 1986 al bedrag aan pj$ 33 miljoer kies uit meer dan 150 gebruikte bestel- en vrachtwagens Merijntje Lastendruk Defensie Afstoten Groeihormonen gevonden in Baarle-Hertog 'Zware nederlaag voor Libië in Noord-Tsjaad' Simonis krabbelt iets terug Aan onze adverteerders UITERLIJK OP DINSDAG 23 DECEMBER om 16.30 uur IN ONS BEZIT ZIJN IRAK DOET NIET MEE DE STEM „de 4in1 krant ly/d Born, sterk in gebruikte auto's I 'jlJlllË Tel. 076-223166 4815 HR Breda 177/7- DE STEM |6ste jaargang Kantoren te Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goes - Hulst - Oosterhout - Roosendaal - Terneuzen - Vlissingen Losse nummers 1.10 fcterij, 3e trekking 17 december ■j van 500.000 de serie B op het nummer: m Ivan 5.000 pp nummer: g andere series. |van 250.000 de serie B op het nummer: n Ivan 2.500 pp nummer: gj andere series. I gevallen op alle nummers: I gevallen op alle nummer: I gevallen op alle nummers: alle nummers eindigende op: alle nummers eindigende op: alle nummers eindigende op: alle nummers eindigende op: alle nummers eindigende op: alle nummers eindigende op: alle nummers eindigende op: pile nummers eindigende op: alle nummers eindigende op: alle nummers eindigende op: alle nummers eindigende op: alle nummers eindigende op: rijzen zijn al bij elkaar opgeteld, lp een lot meer dan één prijs isgev het nummer, dat de hoogste pr Iheeft, het totale bedrag vermeld. bp: Eindcijfer(s) of lotnummer(s): Totaal pr bedrag: 1 001 151 441 42 272 942 972 026202 088222 333 014203 rijs series 54 154 324 062304 003674 003674 VELP (ANP) - De particuliere ziektekos tenverzekeringsmaatschappij Sterpolis/ GOV gaat vanaf 1 januari de kosten van thuisverpleging vergoeden. Voorwaarde is dat de thuisverpleging in de plaats komt van een medisch noodzakelijke ziekenhuis opname en dat de thuishulp wordt verzorgd door deskundige verpleegkundigen, onder toezicht van een huisarts. Volgens directeur H. Kegel van de maat schappij is het voor veel mensen aantrek kelijk niet langer dan strikt noodzakelijk in een ziekenhuis te blijven. Bovendien is een aanzienlijke kostenbesparing mogelijk om dat een dag thuisverpleging goedkoper is dan een dag in het ziekenhuis. Mensen die eigenlijk al naar huis zouden kunnen blij ven nu vaak toch nog wat langer in het zie kenhuis omdat er thuis voor hen geen of on voldoende opvang is. De specialist in het ziekenhuis zal het moment moeten bepalen waarop de patiënt (vroegtijdig) naar huis kan en de huisarts moet de verantwoordelijkheid voor de ver dere medische begeleiding kunnen overne men. Kegel zou het toejuichen als er één lande lijke organisatie voor thuisverpleging kwam. Hij zit in het bestuur van het KLOZ, de overkoepelnde organisatie van particu liere verzekeraars. Binnen het KLOZ zal hij aandringen op een onderzoek naar de mo gelijkheden die thuisverpleging alle parti culier verzekerden kan bieden. Bij de ziekenfondsen zit dit soort thuis verpleging ook nog niet in het pakket. Wél heeft de Ziekenfondsraad dit jaar besloten tot het opzetten van enkele experimenten met thuisverpleging. DE 2-0-0VERWINNING, die het Nederlands elftal gister middag in de havenstad Limassol op het nationale team van Cyprus behaalde, werd na afloop vooral gekoesterd als 'een goed resultaat'. Vergeten was al snel dat de Oranje-elf nu niet bepaald sprankelend voetbal op de modderige grasmat neerlegde. Het verschil tussen de Nederlandse profs en de Cypriotische amateurs kwam in de eindstand tenminste niet voldoende tot uitdrukking. Desalniettemin betekende de 2-0 een 're cord-winst' voor het Nederlandse elftal op het eiland Cy prus. Een zege die tot stand kwam dankzij doelpunten van uitblinker Ruud Gullit (foto) en Van Basten-vervanger Johnny Bosman. In koor werd na afloop door de vaderlandse voetballers aan gegeven dat 'het een moeilijke wedstrijd was geweest'. De omstandigheden (modderig, hobbelig veld) en het feit dat de spelers van Cyprus vooral oog hadden voor verdedigen, had den Oranje parten gespeeld. Het resultaat in Limassol bete kent wel dat Nederland nu aan de leiding gaat in groep 5 van de voorronden van de strijd om het Europees kampioen schap in 1988 in West-Duitsland. Nederland vergaarde vijf punten uit de tot nu toe gespeelde drie wedstrijden. Zie sport I LINKS: Met een onstuitbare kopbal brengt Gullit de stand voor Nederland op 1-0. - fotoanp Kabinet: 28.000 banen weg Van onze Haagse redactie HAAG - Het aantal banen bij de over- leid zal tot 1991 afnemen met 28.000. Daarvan (orden ongeveer 16.500 arbeidsplaatsen (ne en procent van het totaal) opgeheven, terwijl eresterende bijna 8.000 banen worden over- icveld naar het bedrijfsleven (de zogenaamde rivatisering). De operatie moet 1 miljard opleveren. Dat heeft de ministerraad nisterraad bereikte ook over eenstemming over de rijksuit gaven de komende jaren. iterdag in een ingelaste ver- [adering besloten. In het re eerakkoord spraken CDA en TD af dat er - los van de pri- latisering - 20.000 ambtenaren roesten verdwijnen. De mi- 885 4745 071155 46 66 276 37 87 97 064128 rijs arijs series 9 49 449 5609 063459 007119 007119 250 0 0110 4770 045310 Zetfouten voorDJ WENEN (AP) - De met antivries aangezoete wijn uit Oostenrijk die verleden jaar internatio naal grote opschudding veroorzaakte en van de schappen in de winkels werd gehaald, zal deze winter op de straatstenen worden beproefd als su- per-ontdooier. De glycol wijn, zoals de met dië- thyleenglycol aange lengde wijn werd ge noemd, blijkt namelijk een goedkoop en milieu vriendelijk alternatief voor strooizout, dat de diensten openbare wer ken in Oostenrijk jaar lijks met circa 42JS00 ton ter beschikking moeten stellen voor de vorstbe- strijding. Bovendien leidt dat er nog miljoe nen liters van de onge ronde wijn liggen opge slagen, zodat men daar meteen vanaf is. Onder roek wees uit dat gebruik van de wijn als ontdooier duidelijk voordelen heeft wven het traditionele strooizout. Het glycol- strooizout dooit ijs en sneeuw bij veel lager temperaturen dan het ge wone strooizout. et ingang van de juli-loterij wodl ïlbelasting meer in minderingPj tsloterij keert alles uit wat u vwn jgt u het volle pond. (ADVERTENTIE) jnnen prijzen kunnen_v§Ojl g 19 december wordgn g£i ke keer één miljoen prijzen i" aatsloterij worden elke maand i loten uitgegeven. En elke rn® één miljoen prijzen uitgeloofd, erkoopadressen vindt u in "e I kunt trouwens ook via uw ban J :ening meedoen. Maak f25,- Per krekening 51.44.44.444 °(S'r° j. n name van de Staatsloterijte J ar dagen voor de eerste trekking j iummer(s) thuisgestuurd. Del> worden na de derde trekking of girorekening bijgeschreven. J Jog gemakkelijker is het om te machtigen voor automatism" hrijving. Dan weet u zekerd I list. Alle inlichtingen: 070-4'I ÉÉR KANS IN DE STAAT Zatlappen maken de dienst uit -<£- Probleem voor het kabinet is nog dat met de huidige plannen de lastendruk voor de burger iets (0,3 procent) zal stijgen. „Dat is in strijd met het regeerakkoord, waarin minimaal gelijkblijven van de lastendruk wordt beloofd. Daar zullen we nog iets aan moeten doen", aldus premier Lubbers. Ontwikkelingssamenwer king hoeft geen banen af te staan, de politie wordt bij het verminderen van het aantal overheidsdienaren grotendeels ontzien. Tegenover 'inlever- percentages' van 15 procent bij het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen en van 14,5 procent bij Economische Za ken, hoeven de gemeente- en de rijkspolitie maar 2 procent van hun banen op te geven. Daarvan is de helft al bijna achter de rug, zodat voor de komende vier jaar een procent resteert. „Teveel banen weg bij de politie zou onjuist zijn", aldus de premier. Ook het ministerie van De fensie moet inleveren ondanks het extra geld dat minister Van Eekelen krijgt om de f- 16's te moderniseren. Defensie krijgt in 1988 ƒ20 miljoen, in 1989 30 miljoen en in 1990 40 miljoen voor de aanpassing van de straaljagers. Tegen over dat extra geld staat een grotere besparing waardoor de begroting van Defensie toch niet 2 procent mag groeien - ieder jaar gaat daar 0,25 procent vanaf. Aanvankelijk had minister Van Eekelen alleen al voor 1988 ƒ100 miljoen gevraagd voor de aanschaf van hyper moderne Patriot-raketten, in plaats van het moderniseren van de f-16. Met name minis ter Ruding (Financiën) voelde niets voor deze dure claim. Vier ministeries zullen flink wat taken afstoten naar het bedrijfsleven: Financiën, Ver keer en Waterstaat, Economi sche Zaken en Landbouw en Visserij. Bij Landbouw en Visserij bestaat het plan om de (grote) voorlichtingssector te privatiseren. Het ministerie van Sociale zaken zal de ar beidsvoorziening (4000 ar beidsplaatsen) laten verzelf standigen, zodat die dienst los komt van het departement. Het is niet duidelijk welke sta tus het personeel van de 'nieu we' arbeidsvoorziening krijgt. Staatssecretaris Koning (Fi nanciën) zal de komende week de Tweede Kamer op de hoogte stellen van de ideeën van het kabinet over vereen voudiging van het premie- en belastingstelsel. Het kabinet werd het eens over het advies van de commissie Oort over premies en belastingen. De studenten in Sjanghai droegen spandoeken mee in de demonstratie. SJANGHAI (RTR-UPI) - De politie heeft zondag hard inge grepen tijdens een betoging van tienduizenden burgers voor het stadhuis van de Chi nese havenstad Sjanghai, die voor de derde achtereenvol gende dag het toneel was van massale studentenprotesten. Volgens ooggetuigen zijn ze ker zeven jongeren gearres teerd. Zij werden met geweld afgevoerd, kennelijk omdat zij medestanders opriepen het politiekordon te doorbreken. De betogers voor het stad huis en in zijstraten ver spreidden zich toen de politie met een kordon van 200 agen ten omstreeks half tien 's avonds ingreep. De politie wist in ongeveer een half uur de straat over een lengte van 300 meter van demonstranten 'schoon te vegen'. Volgens het officiële persbureau Xinhua zijn 31 agenten door studenten in elkaar geslagen. Volgens de demonstranten, merendeels studenten, zijn zondag minstens 200 arresta ties verricht en tientallen af geranseld. volgens schattin- Van een onzer verslaggevers BAARLE-HERTOG - De 48- jarige M.B. uit Baarle-Hertog is vrijdag door de Bijzondere Opsporings Brigade (BOB) van de Belgische politie aan gehouden. Bij een huiszoeking in zijn woning heeft de BOB enkele honderden flesjes met groeihormoonvloeistoffen ge vonden. De man is al eerder bij een hormoonschandaal betrokken geweest. Toen werden er Des hormonen aangetroffen in een garage in Gilze-Rijen, die op zijn naam stond. gen liep het aantal demon stranten zondag uiteen van 30.000 tot ruim 50.000. Onder hen was een groot aantal ar beiders die zeiden hun onte vredenheid over mogelijke prijsverhogingen te willen uiten. Het schijnt dat hervor mingsgezinde leiders, onder wie ook sterke man Deng Xia oping, zelf 'de lont in het kruitvat hebben gegooid', zo menen westelijke diplomaten in de Chinese hoofdstad. Al vanaf het begin van het jaar zeggen deze leiders 'hervor ming van politieke structuren' te willen om de democratie binnen het systeem te vergro ten, wat zij nodig zeggen te achten voor het welslagen van de economische hervormin gen. De betogingen van de afge lopen tijd roepen herinnerin gen op aan de beweging van de 'Lente van Peking', die op kwam in de jaren 1978/79 om grotere democratie te eisen, maar weer verstomde toen Deng zijn gezag aan de top had gevestigd door een conser vatieve groep terzijde te schuiven. ROOSENDAAL - Vier dronken inwoners van Roosendaal heb ben gistermorgen de kerkdienst in de Kruiskerk zodanig ver stoord, dat de pastor genoodzaakt was de dienst eerder te beslui ten. De vier zijn later door de politie aangehouden. Het zijn de 20-jarige B.W., de 22-jarige W.v.O., de 20-jarige S.v.D. en de 24-jarige F.A. De laatste is in de loop van de dag in vrijheid gesteld. De overige drie zaten gistermiddag nog vast op het politiebureau, omdat zij te dronken waren om verhoord te worden. Rond kwart over tien kwam het viertal tijdens de kerkdienst luidruchtig de kerk in. Met kaarsen werden sigaretten opgesto ken. Zonder zich iets van de kerkgangers aan te trekken, ging het viertal door met luidruchtig zattemanspraat te verkopen. De mensen ergerden zich volgens de politiewoordvoerder zo aan het gedrag van de vier dronkaards, dat de pastor besloot de kerk dienst te bekorten. N'DJAMENA (AP) - De rege ring van president Hissène Habré van Tsjaad heeft zon dag gemeld dat haar nieuwe bondgenoten onder leiding van de voormalige rebellenlei der Goukouni Oueddei de Li bische troepen in het ruige Ti- bes ti -gebergte van noord- Tsjaad 'een catastrofale ne derlaag1 hebben bezorgd. Zegslieden van westerse in lichtingendiensten bevestig den dat de Libiërs een zware nederlaag hebben geleden bij een aanval van zaterdag op manschappen van Goukouni die de stad Bardai bezet hou den. De aanval op Bardai zou zijn afgeslagen met verlies van 400 manschapen aan Libi sche zijde. De Tsjadische troe pen zouden slechts één dode en drie gewonden te betreuren hebben. Westerse bronnen, die hun informatie baseerden op satel lietfoto's en andere zegslieden, zeiden dat de Libische aanval- stroepen voor Bardai te kam pen hadden gekregen met een zandstorm, die om deze tijd van het jaar veelvuldig in het gebied voorkomen. Als gevolg van de storm was de Libische luchtmacht onbruikbaar. HENNIE Stamsnijder wordt als cyclo-crosser met de dag sterker. De Twent ze gevierde afgelopen week einde tweemaal. Gisteren deed hij dat in het Belgi sche Overijsse, waar de Belgische concurrentie (De Ley, Liboton) in eigen huis werd afgetroefd. tl Zie sport I TAFELTENNISSTER Bet- tine Vriesekoop behaalde gisteren haar tiende Neder landse titel enkelspel. Het betekende tevens haar af scheid van deze jaarlijkse kampioenschappen. In haar voorbereiding op de EK van volgend seizoen, de top-twaalf en de Olympi sche Spelen van Seoul pas sen deze wedstrijden niet meer. m Zie Sport IV KARDINAAL Simonis is ge schrokken van de heftige reacties op zijn artikel over de feministische theologie. Gisteren krabbelde hij iets terug. Zie Extra op Maandag (ADVERTENTIES) In verband met KERSTMIS dienen ADVERTENTIES voor onze uitgaven van zaterdag 27 december en maandag 29 december a.s. Harense Smid vestigingen i.v.m. de feestdagen. Maandag 22 december: 09.00-21.00 uur. Dinsdag 23 december: 09.00-21.00 uur. Woensdag 24 december: 09.00-17.00 uur. Zaterdag 27 december: normale winkeltijden. GENEVE (RTR/UPI) - De Or ganisatie van Olie-Exporte rende Landen (OPEC) heeft zaterdagochtend in alle vroegte een akkoord gesloten dat voorziet in een terugkeer naar het systeem van vaste prijzen en een vermindering van de produktie in de eerste helft van 1987. Alleen Irak heeft het akkoord niet onder tekend. Het huidige akkoord voor ziet in een beperking van de olieproduktie in de eerste helft van 1987 tot 15,8 miljoen vaten, 7,25 procent onder het huidige produktieplafond van rond de zeventien miljoen vaten per dag. Verder keert de OPEC te rug naar een systeem van vaste olieprijzen. Per 1 fe bruari moet een vat ruwe olie gemiddeld achttien dollar kos ten. Tot die tijd hebben de OPEC-leden nog de gelegen heid oude leveringsovereen komsten af te handelen. Irak eiste dat zijn produk tieplafond werd opgetrokken tot dat van Iran, dat 2,2 mil joen vaten per dag bedraagt. De andere ÓPEC-landen wil den niet verder gaan dan een plafond van 1,8 miljoen vaten per dag. Voor Irak was dit echter onaanvaardbaar zodat dit land nu weigert het ak koord te ondertekenen. De an dere OPEC-landen hebben Irak nog een maand de tijd ge geven dit alsnog te doen. Uitgerekend kunt u als Stem-abonnee met deze bon een meuwe abonnee opgeven en ontvangt u de solar calculator. Deze super moderne credit card platte solar calculator werkt op zonnecellen. Dus geen batterijen nodig!! DE NIEUWE ABONNEE HEET: Naam: Plaats Bank- of gironummer: Deze ontvangt de krant de eerste twee weken GRATIS daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand per automatische afschrijving ad 23,20 kwartaal per acceptgirokaart ad f 69 75 kwartaal per autom. afschrijving ad f 67*95 (voorkeur aankruisen). Zodra de nieuwe abonnee het abonnementsgeld heeft voldaan, ont vang ik uw SOLAR CALCULATOR. Mijn naam: Adres: Plaats: handtekening Stuur deze Don irt een open envelop (zonder postzegel) naar Dagblad De Stem. Antwoordnr 112,4800 VB Breda

de Stem | 1986 | | pagina 1