Van der Gijp wordt volwassen Stamsnijder Belgen weer de baas TIJDENS SUPER PRESTIGE-CROSS IN OVERIJSSE WK handbal: minder kijkers, toch quitte IHUTO LEASEN OF AUTO HUREN? IaANDAG 22 DECEMBER 1986 Veteraan Gevaar eeft de Bree iom tij/mme ut Mn oece Co^ago Zege van Van der Poel AVRO en NOS kibbelen om Van Kempen Supporter deelt dodelijke kopstoot uit IgINNEKENWEG 21 BREDA 076-222488 HUREN VANAF 35.- PER DAG J tw. stTTffivr sno*it T11 PAGINA SPORT 1 L1MASSOL - René van der Gijp wordt volwassen. Het enfant terrible van PSV speelde gisteren zijn twaalf- de- en beste interland. De 25-jarige inwoner van Son en Breugel, die zaterdag morgen van Michels te ho ren gekregen had dat hij en niet Van 't Schip zou spelen, wist zijn prestatie echter meteen in het juiste per spectief te plaatsen. Van der Gijp, die via het Nederlands elftal bekend heid in het buitenland tracht te verwerven waardoor hij PSV aan het eind van dit seizoen kan verlaten: „In de eerste helft speelde ik goed, maar na rust heb ik de eer ste twintig minuten voor aap aan de rechterkant ge staan. Er kwam geen bal. Het had ook weinig zin om naar binnen te trekken, dan had ik de anderen voor de voeten gelopen". Van der Gijp had weinig René van der Gijp in duel last gehad met het veld, in tegenstelling tot de uitspra ken van bondscoach Mi chels, die vond dat de vleu gelspitsen een moeilijke rol hadden gehad. „Nee, aan de zijkant ging het wel, in het midden van het veld was het lastiger. Maar ik had het te met Socratous van Cyprus. - FOTO ANP gen die Pek (Tsikkos, red.) wel heel makkelijk. Die kon er niets van. Hij liep de hon derd meter in 35 minuten en had het draaivermogen van een vrachtwagen. Die speelde ik in de tweede helft nog twee keer door z'n stok ken (benen, red.)". „Dat was natuurlijk geen niveau. Als ik zoiets doe bij een speler als de Spanjaard Camacho, word ik meteen onder de zoden gewerkt. Toch blijft het moeilijk hier met hoge cijfers te winnen. Met PSV hebben we ook al tijd meer moeite om van TOP dan van Excelsior te winnen, die blijven net als Cyprus alsmaar verdedigen. Al hebben we het ons zelf ook moeilijk gemaakt. De voor het doel weggekopte ballen waren altijd voor de Cyprioten, nooit voor ons". Van der Gijp was met aanvoerder Ruud Gullit de beste man op het veld ge weest. Gullit had wel veel hinder van het zware veld ondervonden: „Het was heel moeilijk op de been te blij ven. Het ene stuk was door nat, iets verderop was het weer kurkdroog. Het was moeilijk om de bal te spelen, die bleef af en toe hangen". Gullit trok ook een verge lijking met de wedstrijd van twee jaar geleden, toen hij met Oranje in Nicosia moei zaam met 1-0 gewonnen had. „Ik vond Cyrpus nu be ter. Toen speelden ze alleen maar defensief, ze hebben nu geprobeerd aan te vallen. Ik denk dat we met die 2-0 tevreden moeten zijn. Het is hier altijd moeilijk, niet al leen voor ons. Cyprus ver liest thuis zelden met hoge cijfers. En dat is ook het ver velende, eigenlijk doe je het nooit goed hier". Bondsarts Frits Kessel had vijf zieken te verzorgen gehad. Van Breukelen, Rijk aard, Spelbos, Hiele en Troost hadden last van griep gehad. Spelbos had zaterdag niet kunnen trainen. Hij lag in bed. Rijkaard viel giste ren uit. Michels: „Dat was logisch, Spelbos had als stopper zijn krachten beter kunnen verdelen dan Rijk aard, die veel loopwerk moest verrichten". Oranje moddert in Limassol Jk. I1"» Uitblinker Ruud Gullit snel langs Socratous van Cyprus. Rechts Bosman. Temidden van zes Ajacie- den waren de PSV'ers Van der Gijp, die op het laatste mo ment boven Van 't Schip ver kozen was en Gullit de gang makers van het als vanouds rammelende elftal. De negen keer per week trainende profs bleken even veel moeite met het door de regen onvoorspelbaar gewor den veld te hebben, als de Cy priotische amateurs, die maar vier keer kunnen oefenen. Hoewel het een rommelige wedstrijd op laag niveau was, kwam Nederland gisteren tot de grootste overwinning ooit op Cypriotische bodem be haald. In april 1981 en decem ber 1984 - toen respectievelijk Van Kooten en Houtman ook al met het hoofd Oranje over de streep trokken - werden de overwinningen net als giste ren moeizaam behaald. Frank Rijkaard, bijgestaan door Jan Wouters (6) in een kopduel met tweeCyprioten. Door Ted van Leeuwen LIMASSOL - Het Nederlands voetbalelftal heeft gisteren zijn plicht letterlijk en figuur lijk modderend vervuld. In de blubber van Limassol werd Cyprus dankzij kopballen van Gullit en Bosman met 0-2 geklopt en heeft Oranje de koppositie in voorronde-groep 5 van het Europees kampioenschap ingenomen. CYPRUS-NEDERLAND 0-2 (0-1). 20. Gullit 0-1, 73. Bosman 0-2. Scheidsrechter Igna (Roe), toe schouwers: 7200. Cyprus: Charitou; Miamiliotis, Misos, Soucratou en Tsikkos; Ma- rangos (82. Nicolaou), Sawa, Yan- goudakis en Ioannaou (46. Mavrou- dis)Savides en Christof i. Nederland: Van Breukelen; Van Tiggelen, Spelbos, Rijkaard (65. Vanenburg) en Silooy; Wouters en Mühren; Van der Gijp, Gullit, Bos man en Tahamata. De stand in groep 5: Nederland Griekenland Polen Hongarije Cyprus Eerst volgende wedstrijden: 17 ja nuari Griekenland-Cyprus, 8 fe bruari Cyprus-Hongarije, 25 maart Nederland-Griekenland. 3 210 5 3-0 320147-5 2 11032-1 200201-3 200202-6 Tot een kwartier voor het einde had het nederige Cyprus uitzicht op een remise gehad. Alle kansen om Nederland het eerste tegendoelpunt in de EK-cyclus te bezorgen, wer den echter gemist. Pas toen Bosman er 0-2 van maakte, gingen de amateurs door de knieën. De kansen van Cyprus ont stonden doordat het Neder lands elftal met slechts drie verdedigers speelde. Een ge waagd systeem zonder rug dekking, waarin Ajax-doel- man Menzo beter gepast zou hebben dan Van Breukelen, die grieperig tussen de palen verbleef. Michels: „Het was de bedoeling om zo veel mogelijk te scoren. We zijn na de ope ningstreffer op dezelfde voet verder gegaan. Wie zo wil spe len, zal het met een minimale defensiebezetting moeten doen. En dan kun je voor pro blemen komen te staan. Na tuurlijk had de score hoger uit kunnen pakken, maar ik ben zo wel tevreden". Michels had Van 't Schip ge passeerd ten faveure van Van der Gijp. Michels: „Van der Gijp is iemand die niet alleen een voorzet kan verzorgen, maar ook zelf kan scoren. Om dat ik veel doelpunten wilde, heb ik op de koop toegenomen dat Van der Gijp bij balverlies een minimale inbreng heeft". Want Michels was merk waardig genoeg ook content met zijn linkeras Silooy-Müh- ren-Tahamata, ofschoon al leen de na 414 jaar in Oranje teruggekeerde veteraan Müh ren, de enige linksbenige in het elftal, een voldoende scoorde. Vooral Tahamata liep er voor spek en bonen bij. Mi chels nam de kleine man in bescherming: „Het was voor Simon moeilijk, omdat hij een sterke back (Miamiliotis - red.) tegenover zich had. Ik heb wel overwogen om hem te wisselen, maar omdat Rijk aard niet verder kon en ver vangen moest worden durfde ik niet het risico van het ge bruiken van de laatste wissel heid te nemen". Oranje was ten opzichte van de wedstrijd tegen Polen, eind november, op drie plaatsen gewijzigd. Mühren en Van der Gijp speelden voor Ronald Koeman en Van 't Schip, ter wijl Bosman in de spits de ge opereerde Van Basten ver ving. Maar net als tegen het Oosteuropese gezelschap, bleek dat de Michels-equipe moeite heeft met spel te ma ken. Alleen als de weer uit blinkende aanvoerder Gullit zich met zevenmij lspassen ovef het veld bewoog, of Van der Gijp langs de zijlijn roffel de, gebeurde er iets. Om de door blessures gehandicapte Cyprioten, met onervaren spe lers Tsikkos, Misos en Socra tous (samen goed voor tien in terlands) in de achterhoede en één debutant (Sawa) als be waker van Gullit op te sluiten, miste Oranje echter de be weeglijkheid. Er was weinig actie zonder bal waardoor er al snel een slordig spelbeeld ontstond. Het gevaar bij Oranje kwam uitsluitend van Gullit aan de rechterkant. Van der Gijp had Rijkaard al een kans geboden, die de lijn werd ge haald. De openingstreffer werd ook door die flank ver zorgd. Van Tiggelen richtte een vrije trap op het hoofd van de vrijgelaten Gullit: 0-1. Kort daarop was het bijna gelijk na missertjes van Van Breukelen en Rijkaard, maar Silooy kopte de inzet van Ioannou uit het lege doel. Ook na rust bleef Oranje rommelig spelen. De wil om aan te val len was er wel maar de uitvoe ring verzandde in een baaierd van technische fouten, kleine blunders en grote vergissin gen, waarbij Tahamate de kroon spande door ook nog eens twee corners achter het doel te trappen. Hoewel de linksbuitens in Nederland dun gezaaid zijn moet er een beter alternatief (Van der Gijp, Hoekman) mogelijk zijn. Cyprus was, met uitvallen enige tijd de gevaarlijkste ploeg en de 7.200 toeschou wers, die aanvankelijk gelaten de zoveelste nederlaag hadden zitten afwachten leefden op. Van Breukelen onderschatte een vrije trap van Yiangouda- kis en uit de daaruit volgende corner moest Spelbos zijn han den aanwenden om Christofi van een surprise af te houden. Omdat arbiter Igna niets ge zien had, bleef de gelijkmaker uit. De beslissing viel een kwar tier voor tijd. De leeggespeelde Rijkaard was al door Vanen burg afgelost, toen Gullit het achterin niet meer uithield en aanzette voor weer een onna volgbare solo. Bosman maakte het werk koelbloedig af: 0-2. De vertoonde parodie op voetbal kreeg een illustratief slot, toen de burgemeester van Limassol na afloop aan de aanvoerders een beker uit reikte. Een voor de winnaar en een voor de verliezer GEOPEND VAN MAANDAGMIDDAG T/M ZATERDAG VRIJDAG KOOPAVOND Oranjestraat 10 Terneuzen Telefoon 01150-12971 Door Jean Nelissen OVERUSE - Met verbluf fend gemak heeft Hennie Stamsnijder gisteren de grote aanval van de Belgen °p zijn leidende positie in de Superprestige afgeslagen. In 4e eerste 'thuiswedstrijd' van het seizoen was vooral Roland Liboton zeer gemoti veerd om een keerpunt in dit voor hem tot dusver cata strofaal verlopen seizoen te brengen. Liboton bleef tot dertien minuten voor de fi nish aan de zijde van Stam snijder. Totdat een val hem uitschakelde voor de zege. Daarna ontdeed Stamsnij- der zich met een flitsende demarrage van de laatste Belgische concurrent, Ludo dn Rey, en bevestigde voor 9.000 toeschouwers zijn su perioriteit. Het is aan Hennie Stam snijder duidelijk te merken dat hij zich nog nooit zo sterk heeft gevoeld als in ZI)n 32ste levensjaar. Zijn surplus aan macht gaat ge- Paard aan een ijzersterk zelfvertrouwen. Een tafereel in Overijse, een uur voor de start. Een overvol stamineeke. Bier- uent, rook, opdringende la waaierige supporters, onder wie vele Nederlanders. Mid den in dit tumult stond Stamsnijder rustig te pra ten. Hij vertelde hoe hij za terdag in het Belgische Munte zonder een verzwak king te kennen z'n vierde zege in drie weken had be haald. Wie Stamsnijder kent, kon de ogen niet geloven. In voorgaande jaren was de Tukker zo kort voor een be langrijke wedstrijd door niemand meer te benaderen. Dan zat hij afgezonderd, er gens in z'n eentje zich men taal voor te bereiden. Dan was hij hypernerveus, ge spannen en introvert. In het stamineeke in Overijse stond een andere man. Ontspannen en toe gankelijk, bewust van z'n mogelijkheden. Zo ging hij ook van start. Stamsnijder nestelde zich meteen in het kopgroepje van drie met Li boton en Hendriks. Achter het drietal gaapte spoedig een kloof, die later alleen nog door de formidabel te ruggekomen Ludo de Rey, die in de laatste twintig mi nuten bij de kopgroep aan sloot, kon overbrugd wor den. Op dat moment had Mar tin Hendriks de tol betaald van zijn forcering in de eer ste ronden. De jongeman uit Assen moest na 35 minuten het duo Stamsnijder-Libo- ton laten gaan en werd met een ook gepasseerd door de Rey en Messelis. In de laat ste ronden reden ook Van Bakel en Kools hem voorbij. Hendriks, later: „Ik heb deze week te hard getraind. Ik lag wel elke avond om negen uur in bed, maar ondanks een lange nachtrust ben ik onvoldoende hersteld van de zware inspanningen die ik met het oog op het nationaal kampioenschap op 3 januari heb gedaan". Het was een wat tegen vallend Belgisch weekeinde voor Hendriks. Zaterdag in Munte, waar de organisato ren hem met een aardig startgeld naar toe hadden gelokt, dwong een wed- strijdcommissaris Hendriks in de eerste de beste ronde af te stappen. Want hij droeg geen rugnummer... Hen driks, die zich achter Stam snijder toch als tweede in het algemeen klassement van de Superprestige hand haafde, wordt per 1 april volgend jaar beroepsrenner. Zijn persoonlijke trainer Fré Bos heeft al een gesprek gehad met ploegleider Peter Post van Panasonic. Ook in het buitenland is er belang stelling voor de coming man in het veldrijden. Via Ro land Liboton heeft Martin Hendriks ook een aanbie ding van de Italiaanse spon- ij sor Guerchiotti. Voor twee Nederlanders liep de cross in Overijse slecht af. Reinier Groenen- daal sukkelde weer met z'n rug en finishte op een be scheiden twaalfde plaats. Henk Baars, zesde in het al gemeen klassement, moest onderweg overgeven en be reikte zelfs de finish niet. Overijse bracht dus niet de verwachte revanche van de Belgen. Weliswaar plaat sten zich zes Belgen bij de eerste tien, maar de Neder landse profkampioen Hen nie Stamsnijder was voor allen een nummer te groot. De uitslagen: superprestige- veldrit Overijse: 1. Hennie Stamsnijder (Ned), 2. Ludo de Rey (Bel) op 0.15,3. Roland Libo ton (Bel) op 0.28, 4. Ivan Messelis (Bel) op 0.50, 5. Frank van Bake] (Ned), V Huub Kools (Ned), 7. Martin Hendriks (Ned), 8. Rudy Thielemans (Bel), 9. Rudy de Bie (Bel), 10. Johan Ghyllebert (Bel), 12. Reinier Groenendaal (Ned), 18. Jean-Paul van Poppel (Ned). Stand superprestige na vijf van dei acht wedstrijden: 1. Stam snijder 69 punten, 2. Hendriks 57, 3. Van Bakel 55,4. Kools 48, 5. De Rey 46, 6. Messelis 37, 7. Henk Baars (Ned) 31, 8. Groenendaal 30, 9. Liboton 23. Internationale veldrit Munte: 1. Stamsnijder, 2. De Rey op 0.53, 3. Messelis op 1.05,4. Ghyllebert zt, 5. Adri van der Poel (Ned) op 1.55, 6. Danny de Bie (Bel), 7. Noel Danneels (Bel), 8. Alex Hermans (Bel), 9. Kools, 10. Roger de Vlaeminck (Bel). Adri van der Poel: zege in cross. - FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP HELMOND (ANP) - Adri van der Poel zegevierde gis teren in een nationale veld rit voor profs en amateurs in Helmond. Jo Martens ein digde met ruim een halve minuut achterstand als tweede. De uitslag: 1. Adri van der Poel (Hoogerheide) 1.07.30, 2. Jo Mar tens (Deurne) op 37 sec., 3. Ed ward Kuijper (Tilburg) op 1.10,4. Ronald Rol (Alkmaar) op 1.25, 5. René van Korven (Diessen) op 1.26, 6. Frank Groenendaal (Eer de) op 1.30. DEN HAAG (ANP) - De wereldtitelstrijd handbal voor dames blijkt minder betalende toeschouwers getrokken dan voorzien, toch heeft het organisatiecomité goede hoop de boeken zonder verlies af te sluiten. De kosten van onderbrenging van de zestien ploegen en het transport bleven ongeveer een ton onder de begroting. Uit recette kwam 300.000 gulden in de kas van penningmeester Jules Bosma, dat was tienduizend gulden minder dan ver wacht. „Ik durf nog niet te spreken van een kleine winst", verklaarde Bosma, die tevens vice- voozitter van het Nederlands Handbal Ver bond is. „Mijn globale indruk is dat we er be ter uitkomen dan bij het B-wereldkampioen schap van 1983". Toen leed de organisatie een verlies van 40.000 gulden. In de week na het elf dagen durende eve nement is becijferd dat een kleine tiendui zend kijkers gratis toegang is verleend. De organisatoren hebben nog geen inzicht in de inkomsten uit de verkoop van uitzend rechten. Ook is niet duidelijk welk bedrag moet worden afgedragen aan de Internatio nale Handbal Federatie ter ontwikkeling van deze sporttak in andere landen. Wel is gebleken dat meer geld werd be steed dan was voorzien aan public relations en het verwennen van de genodigden. Dat bedrag weegt echter lang niet op tegen de ton die met onderbrenging en transport werd 'gewonnen'. Bosma verwacht over ongeveer een maand de definitieve afrekening van het toernooi. Van onze sportredactie UTRECHT - Richard van Kempen vormde zaterdagavond voor de bekermarathon in Utrecht de inzet van een mini-conflict tus sen de AVRO en NOS. Beide omroepen wilden een televisie-por tret van de smaakmaker in het marathonschaatsen maken en kibbelden over de vraag wie de oudste rechten had. De NOS had met Van Kempen telefonisch de afspraak ge maakt zaterdagavond voor de wedstrijd enkele opnames te ma ken. De AVRO wilde het later op de avond doen. Omdat de NOS-ploeg te laat arriveerde, stuitte ze niet op Van Kempen maar op de AVRO. Van Kempen was de hal uitgegaan voor de warming-up. Jack van der Voorn van de AVRO, die de twee da gen geleden naar Studio Sport overgestapte Jos Kuyer verving, was gepikeerd over het NOS-initiatief. „Wij verslaan vrijwel alle marathons. Met Studio Sport be staat de afspraak dat het een handjevol wedstrijden doet en wij de rest. De NOS zou zaterdag de race in Utrecht verslaan. Voor behoud van de continuïteit in de verslaggeving hadden wij daarom een portret van Van Kempen gepland. Horen we van die NOS-jongens dat ze dezelfde opdracht hebben". Het gekibbel werd harmonieus opgelost. De NOS maakte enige sfeerbeelden en de AVRO sprak met Van Kempen af dat ze maandag bij de rijder thuis opnames zal maken. Van Kempen zag er de humor wel van in. „Je hoeft maar een paar marathons te winnen en de omroepen vechten al om je", was zijn reactie. SCARBOROUGH (DPA/UPI) - De voorzitter van de Engelse amateur voetbalclub Scarbo rough is in het weekeinde overleden, nadat een suppor ter hem een kopstoot in de borststreek had toegediend. De 47-jarige, 127 kilogram wegende Barry Adamson trachtte tijdens een bekerduel een ruzie te sussen tussen ri valiserende supporters. Te midden van de relletjes stormde één van de vechten den op Adamson af, waarna hij hem met het hoofd vol te gen de borst trof. Adamson zakte in elkaar. Volgens de te hulp geroepen arts is Adam son een kwartier na de Ttop- stoot overleden.

de Stem | 1986 | | pagina 13