obank P 6Wij blijven tenslotte amateurs' MULTI n/v) eidingen IoerdijkBX rntmm BONDSCOACH CYPRUS KOESTERT GEEN ILLUSIES t t yprus, srscheurd iland poed: TBIRS KffiS tik heeft een üw favoriete stemming! EIZEN 87 Gevaarlijk Late treffer Voetbaldag VLOERBEDEKKING NODIG flfÉRDAG 20 DECEMBER 1986 Handelsmerk Stuk serieuzer 1ST - In de zomer van 1986 was hij nog een 'outlaw' binnen de selec- van PSV. Het Eindhovense publiek kotste hem uit, zijn godfather ans Kraay voelde zich door hem belazerd, trainer Guus Hiddink zag an amper staan, de eerste de beste club mocht hem tegen een groot- mdelsprijs in de Philips winkel komen halen. Verrassende wending Mazzel Negen ton unsten E S rabant RESSIE RESSIE MET :e dans int, Kempenbaan 27, 6022 3297 90 AB Klundert itaties aan bovenge1"*1" teren voor in mt Sol Y ■p.p. bij minimaal 2 person® houden) sen in vakantiewerk Door Ted van Leeuwen LIMASSOL - „Met min der dan weinig hoop", zoals hij zelf zegt, begint Panikos Iacovou zondag aan de EK-kwalificatie- interland tegen Neder land. De coach van het Cypriotische nationale voetbalelftal, die zich gezien de kracht van zijn ploeg doorgaans toch al in een betreu renswaardige positie bevindt, zal zondag te gen Nederland ook nog eens vijf belangrijke krachten moeten mis sen. Het gaat om louter achter hoedespelers: Nikos Pantza- rias, de libero, aanvoerder en record-international van het elftal is geblesseerd en kan hoogstwaarschijnlijk niet meedoen. Ook drie andere verdedigers, Lithos Erotokhi- tou, Antonis Andrelis en Kos- tas Miamiloitis zijn zodanig geblesseerd dat zij voor de in terland tegen Nederland heb ben moeten afzeggen. ttikas Iacovou: „Ik geloof niet in een overwinning, Holland is veel beter dan twee jaar geleden, voor mij is het de favoriet En alsof bondscoach Iaco- •~°ep5» - fotoanp vou nog niet getroffen was, bedankte Stavros Papadopou- het falen tegen Grieken land op 3 december beu, twee weken geleden voor het natio nale elftal. De 34-jarige Papa- dopoulos, ooit uitkomend in de Griekse competitie voor Olympiakos, deed alles fout en veroorzaakte de beslissende Griekse penalty, waarmee de eindstand op 2-4 kwam. Afgezien van de geblesseer den, zal het elftal van Cyprus weinig afwijken van de ploeg die van Griekenland verloor. Cyprus, dat bij rust met 2-1 voorstond, miste in dat duel ook nog een penalty. Volgens assistent-bondscoach Dick Advocaat, die de partij bij woonde, is Cyprus een voor Nederland gevaarlijk tegen stander. De cijfers spreken hem tegen. Sinds 1948 heeft Cyprus in 95 interlands slechts 8 overwinningen behaald en eindigde 9 wedstrijden in re mise. Veertig jaar interland voetbal leverde dus 70 neder lagen op. De laatste winst stamt uit 1984, toen Luxem burg met 1-0 geklopt werd. De laatste EK-winst is zelfs van 20 jaar terug. In 1968 werd Zwitserland met 2-1 versla gen. Panikos Iacovou (45) nam drie jaar geleden de plaats in van de Bulgaar Spasov. De part-timer (hij is ook nog gymnastiekleraar) koestert voor komende zondag geen enkele illusie: „Ik geloof niet in een overwinning", zegt hij, „Holland is veel beter dan twee jaar geleden, voor mij is het de favoriet in groep 5. Dat concludeer ik uit de video tape die ik zag van Holland- Polen. Wij zijn, door die bles sures, een stuk zwakker ge worden." De laatste wedstrijd, de cember 1984 in Cyprus, won Nederland met de benauwde cijfers 0-1 dankzij een late treffer van Houtman. In 1981 was Nederland met dezelfde cijfers goed weggekomen. Van Kooten zorgde destijds voor de winst. Iacovou: „Cyprus ver liest thuis nooit met hoge cij fers, maar het verliest wel. Ons speelt altijd het conditie gebrek parten, maar daarvoor zijn we amateurs. Onze spe lers krijgen 20 pond (bijna 100 gulden - red.) voor elke wed strijd, de reserves de helft. Als er een keer gewonnen of ge lijkgespeeld wordt, moet ach teraf de hoogte van de premie bepaald worden. Eén keer is er 1.000 pond de man uitgekeerd, maar dat was toen Cyprus Ita lië, dat net wereldkampioen geworden was, op 0-0 hield." Anderlecht heeft zich nogal opgewonden over het feit dat de wedstrijd op zondag ge speeld wordt, waardoor de Belgische kampioen niet over Van Tiggelen kan beschikken. Iacovou pleit de KNVB vrij „Dat was op ons verzoek. Zon dag is hier een voetbaldag. Te gen Griekenland hebben we op woensdag in Nicosia ge speeld. Een fout van de bond, want het stadion zat niet eens vol. De mensen die niet in Ni cosia woonden, haalden het aanvangstijdstip niet omdat de verbindingen op het eiland zo slecht zijn." Oranje moet zondag onder leiding van de Roemeen Igna op de hobbelige mat van het Isirion-stadion van Limassol aantreden, waar het gisteren 20 graden was. „Er zullen. 15.000 tot 20.000 mensen ko men kijken", schat Iacovou, „ik hoop dat we ze iets kunnen bieden, maar ik ben bang dat het weer niet zal lukken. Dat is geen pessimisme, maar de realiteit. We blijven ama teurs." it Kortdurend Breda-Belcrumweg 32-076-711134 Dongen - St. Josephstraat 92 - 01623-21241 30 uur.) e de nacht, samen leegkundige, verant- de handhaving van en constructieve inten. Tevens dient jnctie aan te kunnen erdag en een positie- DE STEM T19 PAGINA SPORT 1 :-W 'r! wmmi Ik heb natuurlijk ook mijn Het is niet geheel onbegrij pelijk dat in de voetbalwereld juist Van der Gijp kritisch be keken wordt. Met zijn typisch gevoel voor humor jaagt hij niet veel minder dan 24 uur per dag anderen tot boven in de gordijnen. Een brede grijns, toch een beetje zijn handels merk, verschijnt op zijn ge zicht als hem opheldering ge vraagd wordt, over het open lijke conflict dat hij vorige week zaterdag in de wedstrijd tegen Sparta had met Eric Ge- rets. De licht aangebrande Belgische verdediger had na een paar rushes tot aan de achterlijn van de tegenstander nog geen bal gehad van Van der Gijp. De woede daarover ontaardde in de eerste helft in een scheldkanonnade aan het adres van de rechterspits, die tot ver na rust duurde. Door Chris van Nijnatten i opnames uit de stad als functies: isatie, individuele en sis van onderscheiden van het verzorgings- van der Gijp was 'persona non grata' bij PSV. En dat was alleszins begrij- jijk na een belabberd seizoen, waarin de Dordtenaar maar een zeer klein tentje had bijgedragen aan het zo bejubelde kampioenschap van de voetbalgi- nt uit Oost-Brabant. ik in de vier competitiewed strijden tussen 'Polen' en 'Cy prus' mezelf zou laten zien aan Michels. Niemand kan zeggen dat ik dat verkeerd gedaan heb, bovendien maakte ik vier doelpunten in die wedstrijden. Als ik speel of inval op Cy prus, zul je mij niet zien falen. Ik weet immers donders goed dat er dan vooral op Van der Gijp gelet wordt. Als ik dan een 'zaadpartij' speel, zeggen ze weer: Die Gijp is niet rijp voor het internationale voet bal". „Ja, Eric was een beelje kwaad op me", lacht Van der Gijp. „Maar die heeft nog niet in de gaten dat ik tijdens wed strijden een stuk serieuzer met mijn vak bezig ben dan vroe ger. Ik begrijp zijn kwaadheid wel, hoor. Ik had vlak voor de wedstrijd tegen Sparta met een ernstig gezicht gezegd, dat ik hem zonder bal een stuk sterker vind dan wanneer hij in balbezit is. Ik meende daar niets van natuurlijk, het was alleen maar bedoeld om hem op de kast te jagen. Maar die goser nam dat serieus op, joh. Nou, en vervolgens ontplofte hij dus toen hij zaterdag een paar keer de bal niet van me kreeg. Stom van hem want ik ga in een wedstrijd toch geen grapjes maken". Echter, zelfs tot zijn eigen verbazing putte de rechter spits motivatie uit alle ellende die hij over zich heen gestort kreeg. Toegegeven, het spit senprobleem van PSV kwam hem niet helemaal ongelegen; Thoresen raakte zwaar ge blesseerd, Koolhof werd nog niet fit genoeg bevonden, McDonald verdween plotse ling naar Portugal en op rechts maakte Lokhoff (altijd goed voor twee handen vol doelpunten en nog meer 'as sists') plaats voor de aanvan kelijk niet zo dynamische Va nenburg. 'Gijp' kreeg een ba sisplaats in de schoot gewor pen en profiteerde er dank baar van. „Je kunt zeggen dat ik de afgelopen 2Vi maand niet onaardig gepresteerd heb", meent het buitenbeentje zelf met geveinsde bescheidenheid. Aan de vooravond van het treffen in Limassol tussen het Nederlands elftal en de 'crème de la crème' van het Cyprioti sche voetbal staat Van der Gijp in het sporthotel van de KNVB "op verzoek even stil bij de verrassende wending in zijn carrière. „Vind je het gek dat ik er te genaan wilde? Ik werd ge woon 'gepiepeld' in de voorbe reiding op dit seizoen. Hiddink en Kraay betrokken me ner gens bij. Ik mocht alleen maar trainen en me met niets be moeien. Er werd nooit met me gepraat. Zelfs in vriendschap pelijke wedstrijden stond ik niet in de eerste opstelling. Daar baal je dan dus behoor lijk van. Het was echt de be doeling dat ik nooit aan de bak zou komen en dat ik verkocht of verhuurd zou worden, hoor. Meer zat er niet in voor me. Maar ze hebben me gestimu leerd met hun onverschillig heid. Er waren drie of vier nieuwe spelers bij gekomen, ik kon het wel vergeten. Ik maak wel vaak geintjes, maar ik heb natuurlijk ook mijn trots. Ik voelde me niets minder dan die nieuwe gasten". Van der Gijp erkent nu in een aanzienlijk gerieflijker si tuatie te verkeren. „Ik heb mazzel gehad. Als eerste van de groep kwam ik in vorm. Dan dwing je al wat af, hè. Daarnaast ben ik belangrijker geworden omdat ik vaak het eerste doelpunt maak of de be slissende voorzet geef. Dat geeft je een heel andere positie in de spelersgroep dan ik vorig jaar had. Ze nemen me serieu zer". Als het aan het voormalige zorgenkind van PSV ligt, houdt hij zijn huidige status vast en sleept hij een langja rige verbintenis uit de onder handelingen met zijn club. „Ik ben nu 25 jaar en ik woon nog steeds met mijn vriendin in een huurhuis. Misschien is dat zo op het oog niets abnor maals, maar als profvoetballer moet je toch aan je toekomst denken en zorgen datje op zijn minst eens een eigen huis aan schaft. Dat heb ik nog nooit gedaan". „Ik moet toegeven dat ik nooit dingen op de lange ter mijn heb gepland. Het wordt tijd dat ik dat eens ga doen. Mijn contract loopt aan het eind van het seizoen af. Vol gende maand ga ik praten met PSV. Ik kan voor een gelimi teerde transfersom weg; ne gen ton. In juni wilde geen hond dat voor me betalen, maar nu ligt dat anders. Je kunt gerust stellen dat mijn onderhandelingspositie niet slecht is. Daarom vraag ik een meerjarig contract aan PSV. Krijg ik dat niet, dan denk ik er sterk over om te vertrek ken. Naar Italië of Spanje. Het liefst blijf ik natuurlijk bij PSV, maar dan moet ik voor een langere periode kunnen tekenen. Als je een paar jaar bij een club kunt blijven, krijg je je privéleven wat beter ge organiseerd. Hoewel het geld in het buitenland me ook wel aantrekt. In dat geval moet je wel weten waaraan je begint. Als je naar Lokhoff kijkt, zie je hoe dat fout kan gaan. Die heeft nu spijt dat hij in Nïmes zit". Niet ver van de confrontatie et Ziekenhuiswezen, /steem Gezondheids- a heer F. Martens, unit- ider opname- itariaat, (01608) 2 62 38 René van der Gijp (links): dwongen heb". ,In de spelersgroep nemen ze me serieuzer dan vorig jaar. Dat komt doordat ik wat afge- - FOTO ANP met het nationale elftal van Cyprus betrekt Van der Gijp, die inmiddels elf keer voor Oranje speelde, ook zijn inter land-carrière in zijn bespiege lingen. „Spelen voor het Ne derlands elftal is vooral nu heel belangrijk voor me. Ik wil er zondag graag bij zijn. Maar als ik niet in de basis sta, ligt dat dus niet aan mezelf. Ik zal je dat uitleggen. Tegen Polen was ik alleen al blij met mijn selectie. Het invallen was al helemaal meegenomen. Op dat moment nam ik me voor, dat Nog nagnuivend schuift Van der Gijp bij de andere Oranjeklanten aan tafel als hij is uitverteld. Zijn toekomst houdt hem heus bezig. Maar om nou een heel serieus ver haal te houden zonder 'lollig' intermezzo tot slot, dat lijkt voorlopig nog even te veel ge vraagd aan het geinponem van PSV. Personeelszaken, der vermelding van jr ir Ireda gen Tilburg L ÏASOLL - De eenwording Cyprus houdt de 650.000 mdbewoners meer bezig i een voetbalwedstrijd te- Nederland. Al 12 jaar lang lelijk Is Cyprus een ver tuid eiland. Een Berlijns [doende afscheiding tilt het id in twee gedeelten, die oluut geen kontakt met ear hebben en waartussen de sport geen verbinding stand kan brengen. na de Tweede We- kwam de 'Enosis', aansluiting bij het gerichte stro- de Grieks-Cyprioten gang, tot ergernis van de tks-Cypriotische minder- j de onafhankelijkheid I960 leek het even goed te m. Aartsbisschop Makarios id de eerste president, de rk Kücük vice-president, tbleek toch een slecht com- fflis, dat in 1963 tot de eer- burgeroorlog leidde. 9/24 - 30/31 januari. II: 13/14 - 20/21 - 27/ eid en/of ruime danservarin n Eindhoven: vanaf januari, en 26 mei. t. Tweede ronde (voor positi ropleiding) 14 maart. Slotronde: 14 n opleiding) 14 maart. Slotronde: 14 maai uitzo isldans) geldt dat kandidaten i bijzondere gevallen zijn 1 5e, 6e. 7e, 8e groep bas® voor jongens 16-20 jaar. ling werd gevolgd. n juli 1974 pleegden in het priotische leger geïnfil- Eindd «k officieren een staats- sep. Makarios week uit en f dagen later voerde Tur- e een invasie uit en bezette procent van het eiland, met ui Denktasj als nieuwe lei- t. Het werd een bloedbad it tenminste 7500 doden en naar Turkije afgevoerde rangenen, waarvan er nog «ds tallozen vermist wor- Nu, 12 jaar later, leven er steeds mensen in vluchte- lenkampen en bestaat er oluut geen kontakt tussen ie delen. Het noordelijk sl, waar Turken wonen en er een 60.000 man sterke tkse troepenmacht gelegerd is vanuit het zuidelijk deel het betrekkelijk kleine ind telefonisch niet bereik-

de Stem | 1986 | | pagina 9