REGERING WERKT KEIHARD AAN NORMALISERING VAN SAMENLEVING ZATERDAG IO jl)E STEM 1ECEMBER 1986! ZATERDAGIQ 20 DECEMBER 198610 angenen et Polen van december 1986 is een geheel ander Polen dan het Polen van december 981, toen generaal Wojciech Jaruzelski in uiterste nood een einde maakte aan de vakbond Solidarnosc. De feiten zijn genoegzaam bekend: Lech Walesa, de ex-voorzitter van de vrije vakbond Solidariteit werd met zijn compagnons in Gdansk gearresteerd en ge vangen gezet tijdens een uitstekend voorbereide coupe van de Poolse militaire top. De staat van beleg werd uitgeroepen, tanks verschenen in de straten, de vakbondsrechten verdwenen, Polen beschikte ineens over een fiks aantal politieke gevangenen en het volk beleefde bittere tijden. Armoede troef, schaarste aan allerlei consumptiegoederen -en dat is hard, want ontneem de gemiddelde Pool zijn brood en spelen en zijn lol is vertrokken - en de zweep ging er over. Indrukwekkend Kerk en slaat Polen van binnen uit Prijs Verhit Consultieve Raad Kredieten Andere oorzaak Geld nodig Zuid-Afrlka eruit zal zien. - FOTO'S MARGARET JACOBSOHN dat opnieuw niet veel goeds be- ste kerstdag zal er in de blanke len van Kaapstad een klein blanke vrouwen zijn, die 's oeg hun riante woningen verlaten loen wat voor hen zo langzamer- aditie is geworden. Elk jaar maken igen kosten, een gigantisch kerstdi- tr dat zij aanbieden aan familiele- n politieke gevangenen. Dit zijn zwarte vrouwen en kinderen die van duizenden kilometers moeten om echtgenoot, vader of zoon op te Dat doen ze slechts één keer per et Kerstmis. De meesten van hen ehoor aan de uitnodiging om aan te n aan deze kerstdis. ullens is een van de blanke vrou- zich nu voor de tiende achtereen- Ie keer inzet om de familieleden gevangenen een kerstdiner voor te :n. Zij licht haar kerstactiviteiten ;t toe: „Het is absoluut niet zo dat eerste kerstdag opoffer voor de fa- in gevangenen, omdat ik zo nodig ede daad moet verrichten voor is. Het is voor ons allemaal een ge feest. Wij zijn in de bevoorrechte dat wij iets kunnen doen voor de leden van mensen die door deze re- achter de tralies zijn gezet voor zo- ide politieke misdrijven." den andere blanken zullen zich wijze solidair verklaren met de Zuidafrikanen, zoals bijvoorbeeld jwonen van gemeenschappelijke nsten. Daarnaast zien de mees" ikanen de kerstdagen toch ook als kome vakantie. De stranden van de zend kilometer lange kust van frika zullen afgeladen zijn met va- angers van alle rassen. De en is a[ verdwenen. er je de zwarte en blanke lig naast elkaar op het strand zie zou je bijna vergeten dat er de alge- twee jaar tweeduizend mensen zij omen als gevolg van politieke g digheden in het land. Als J« en blanke kindertjes ziet sparte •golven, schaterend van plezier, n 11e kinderen overal ter wereld o spelen, kun je je, met een beetje op- e, voorstellen hoe een nieuw, uid-Afrika eruit zal zien. ze eeuw tijdens een periode van moede en schaarste buitenge™' eeswaren wisten te verkrijgen, tk Grosman dreef een frankfur bij het centraal station te Ber r ig daar ook jonge meisjes op, die tteland naar de grote stad waren :n en van wie sedertdien niets m 'ernomen. In diezelfde periode Sr :rde zich in Hannover Fritz H in de verwerking van Bedelaars pers, wellicht ruim vijftig in 10 ofvlees en krachtige soepen, ikkig, de kannibaal is vrijwel ui g De kalkoen, in zijn macht en OTl in 35 kilogram veredeld karton. rt de laatste kannibalistische dru H Door Ton Koomen Vijfjaar zijn inmiddels verstreken sinds de Poolse autoriteiten Solidarinosc een halt toe riepen. De juistheid van het ingrijpen van Jaruzelski, een leider van formaat, veel gelijkenis vertonend qua uiterlijk met onze iedjeszanger Jules de Corte, maar met 'iets meer autoriteit en gezag', wordt op dit mo ment door weinig Polen in twijfel getrok ken. „Hij kon moeilijk anders. Het water slond hem tot aan de lippen. Onze Russi sche 'broeders' stonden aan de grenzen klaar en dat niet alleen om voedselhulp te leveren," merken vooraanstaande journa listen in Polen op. Feit is dat Polen er vijf later geheel anders uitziet. Van een ontredderde natie, in een diep economisch moeras zittend, zonder vooruitzichten, met tekorten op alle fronten en een arbeiders massa die het fatalistisch wel voor gezien hield, krabbelde Polen langzaam op. Jaruzelski heeft er met zijn regerings- oeg in de afgelopen jaren alles aan ge- lan stabiliteit in Polen te brengen. Hij weet als geen ander dat hij het vertrouwen nodig heeft van de Poolse bevolking en vooral van het Poolse episcopaat onder lei van kardinaal Glemp. De boycot van de westerse landen heb- Polen nog meer in de economische problemen gebracht. De miljardenschuld van Polen is gigantisch groot. Het schul denprobleem van Polen zit als een knel lende strop om de nek van de Poolse machthebbers, die er dan ook alles aan doen tot nationale verzoening te komen. En Jaruzelski zit niet stil. 'Pan generaal', keeft inderdaad een indrukwekkend aantal initiatieven genomen om de nationale een heid te bereiken. Hij is tot het uiterste ge gaan vertrouwen te winnen bij het volk en de katholieke kerk in Polen, een niet te verwaarlozen factor in dit voor 95 procent gelovige land. Zonder de steun van het volk en het episcopaat kan Jaruzelski het wel vergeten. Dat wist ie en heeft er naar gehandeld. Belangrijkste zaken die hebben bijgedra gen tot de vergaande normalisatie in de Poolse samenleving waren: Vrijlating van alle politieke gevangenen. Oprichting van de nieuwe vakbond OPZZ (Polskich Odrodzonych Zwiakow Zawodowych), de Verenigingde Poolse Ar beiders Partij. Een goed overlegplatform tussen kerk en staat met van regeringszijde aan het hoofd de minister voor religieuze zaken Adam Lopatka. De vorming van een Consultatieve Raad, die de regering bij de uitstippeling van een politiek, economisch en sociaal be leid op lange termijn terzijde moet staan. „Polen is een van de weinige landen in de wereld die geen zogenaamde politieke ge vangenen heeft. Dat is het resultaat van weloverwogen beslissingen die we dit jaar in september hebben genomen. En ik kan verzekeren dat Polen in de toekomst ook beslist geen politieke gevangenen wil heb ben. Polen heeft eenheid nodig in verschei denheid. Alleen onder deze condities is het mogelijk alle capaciteiten die de Polen ge zamenlijk hebben, te benutten voor het welzijn van ons land en volk," merkte Ma rian Oizechowski, minister van buiten landse zaken van de Poolse Volksrepubliek op tijdens zijn toespraak tot de Jablonna VI-conferentie, de internationale meeting van journalisten uit Oost en West in het Jablonna-paleis zo'n vijftien kilometer bui ten Warschau. In Jablonna kwamen zo'n 130 journalisten uit Oost en West, afkomstig uit landen die de Helsinki-akkoorden hadden onderte kend, bijeen om te praten over de rol van de journalisten in de gecompliceerde Oost- West-verhouding. Belangrijk is voorts voor Jaruzelski dat er momenteel goed overleg gevoerd wordt tussen kerk en staat. Vice-president Kazi- mierz Barckikowski had nog onlangs een ontmoeting met aartsbisschop Francesco Colasuonno, de pauselijke nuntius voor speciale zaken en hoofd van de groep voor permanent werkoverleg tussen de Heilige Stoel en de Poolse regering. Ook de Poolse minister voor religieuze zaken Adam Opatka en de ondersecretaris van het mi nisterie van buitenlandse zaken Tadeuz Olechowski waren hierbij aanwezig. Resultaat van het overleg tussen de Poolse regering en het episcopaat is dat Poolse paus Johannes Paulus II, Karol Wojtyla, geen duimbreed in de weg zal worden ge legd bij zijn bezoek in juni of juli volgend jaar aan Polen. Een teken van kracht van de huidige Poolse regering, die het tijdens de twee voorgaande bezoeken van de paus 0** Urban (midden op de foto) Is behalve regeringswoordvoerder ook komiek. Pooi hoo9tepunt van de Amerikaanse boycotmaatregelen stelde Urban voor kin del<ens te sturen naar Amerika, voor de kou lijdende en hongerende bevol- JaruzelskI is een leider van formaat, die veel gelijkenis vertoont qua uiterlijk met onze liedjeszanger Jules de Corte, maar met 'iets meer autoriteit en gezag'. - FOTO'S INTERPRESS Polen is uit op erkenning Onze verslaggever Ton Koomen bezocht in no vember de Jablonna VI-conferentie, de internatio nale meeting van journalisten uit Oost en West in het Jablonna-paleis 15 kilometer buiten War schau. In Jablonna kwamen zo'n 130 journalisten uit Oost en West, afkomstig uit landen die de Hel sinki-akkoorden hadden ondertekend, bijeen om te praten over de rol van de journalisten in de ge compliceerde Oost-West-verhouding. In een reeks artikelen wordt de huidige stand van zaken in Polen uit de doeken gedaan. Vandaag is dat een verhaal over de sterke positie van Jaruzelski. Volgende week kunt u op De Stem Achtergrond verhalen lezen over de vakbond OPZZ en ge noemde Jablonna VI-conferentie. aan Polen niet aandurfde het hoofd van de katholieke kerk naar Gdansk en Szczecin, twee voormalige bolwerken van Solidar nosc, te laten gaan. Wat de 'prijs' is van dit akkoord tussen kerk en staat is niet duidelijk. „Het is niet netjes daar naar te informeren", merkte generaal Wojciech Jaruzelski op tijdens een bijna drie uur durende persconferentie in het regeringscentrum te Warschau op een vraag van de Amerikaanse correspon dent Jim Hoagland van de Washington Post. Dat de kerk een 'prijs' heeft betaald staat echter wel vast. Immers, in het com munistische Polen is het een kwestie van 'geven en nemen' in de onderhandelingen met de katholieke kerk. Groot succes voor Wojciech Jaruzelski was ook het congres van de nieuw officieel toe gestane Poolse vakbond OPZZ. Vergeten lijkt Solidarnosc, op zijn hoogtepunt over meer dan 10 miljoen leden beschikkend, maar in 1981 na de uitroeping van de staat van beleg van het toneel verdwenen. De vakbond OPZZ hield een congres in Pa lace Kulturny in Warschau, het pompeuze 'geschenk' van Stalin aan de Polen, dat ze echter zelf hebben moeten betalen, en die vakbond telt momenteel maar liefst 7 mil joen leden. Geen sinecure. Vooral het feit dat tachtig procent oud-Solidarnosc-leden deel uitmaakt van de vakbond zal de auto riteiten tot tevredenheid stemmen. Het werden verhitte debatten in War schau, waarbij de emoties hoog oplaaiden. Duidelijk bleek dat het vertrouwen in de toegezegde tegemoetkomingen van de Poolse regering niet allerwege worden ver trouwd. Struikelblok bleek voor de 1480 afgevaardigden van de 26 bedrijfstakge- wijze georganiseerde vakbonden, het feit dat de statuten vermeldden dat OPZZ de 'enige vertegenwoordiger van de nieuwe syndicaten' zou zijn, die na het onwettig verklaren van de onafhankelijke vakbewe ging Salidarnosc in december 1981 nog in Polen zou bestaan. De afgevaardigden toonden zich - onder aanvoering van het hoofd van de leraren- vakbond- bezorgd dat de vakbondsleden de voorgestelde verandering zouden opvat ten als een poging om de rechten van indi viduele fabrieks- en bedrijfsbonden te be perken om zo terug te kunnen keren tot een model dat voor 1980 bestond, te weten een vakbeweging die centraal gecontro leerd wordt. De statutenwijziging werd strijdig geacht met de 'vrijheid van vereni ging' -er bestaan tot nu toe zo'n 4000 kleine vakbondscellen in kleine bedrijven in geheel Polen, die geen lid zijn van OP ZZ - en werd teruggenomen. Pikant is voorts dat de nieuwe voorzitter van OPZZ niemand minder is dan Alfred Miodowicz, een staalarbeider van Nowa Huta uit Kattowice, een stad in de econo misch belangrijke mijnstreek van Polen, Silezië. Miodowicz kreeg 61 procent van de stemmen tegen zijn rivaal Jan Mali- nowski 11 procent. Bijna dertig procent van de afgevaardigden onthield zich van stemmen. Dit als protest tegen het feit dat Miodowicz, die eens in de glorietijd van Solidarnosc een van de getrouwen was van Walesa, dit jaar üd is geworden van het Politbureau van de communistische partij. Belangrijkste succes voor generaal Woj ciech Jaruzelski is echter ongetwijfeld de vorming van de Consultatieve Raad met 56 leden, die de regering bij de uitstippe ling van een politiek, economisch en so ciaal beleid terzijde moet staan. De Poolse president en partijleider heeft tot zijn ge noegen kunnen constateren dat van de Consultatieve Raad diverse prominente onafhankelijke persoonlijkheden deel uit maken. Jaruzelski straalde dan ook terecht toen hij de Consultatieve Raad als een 'kerstcadeau voor het Poolse volk' presen teerde. „Een historisch moment. De raad zal de uiteenlopende meningen in Polen weergeven en een belangrijke bijdrage kunnen leveren voor de nationale verzoe ning. Die nationale verzoening wordt door de regering nagestreefd. Het betekent de mobilisatie van de natie ter oplossing van de economische en sociale problemen." Jaruzelski heeft zelf de Consultatieve Raad bepaald niet cadeau gekregen. Met dit nieuwe 'apparaat' naast de nieuwe vak bond en de massa-organisatie PRON, moet de politieke impasse in het land wor den doorbroken. Jaruzelski reeft naarstig gezocht naar oplossingen om aansluiting te vinden bij dat deel van de bevolking dat niets moest hebben van zijn bewind. Hij heeft tal van oppositionele persoonlijkhe den benaderd lid te willen worden van de Consultatieve Raad. Hij had de pech dat de katholieke kerk weigerde hem te helpen zoeken naar geschikte kandidaten, maar achter de schermen heeft het episcopaat wel vooraanstaande katholieke intellec tuele leden aangespoord lid te worden van de raad. Verschillende vooraanstaande katholieken weigerden desondanks lid te worden. Ze vertrouwden Jaruzelski niet, in de veron derstelling dat er een nieuwe truc uitge broed werd. Ze waren bang dat de Consul tatieve Raad opnieuw een legitimerend li chaam zou worden, dat noch onafhanke lijk, noch representatief zou zijn. Het succes van Jaruzelski is echter op dit punt onbetwist. Hij heeft 56 representa tieve persoonlijkheden bij elkaar gekregen, waarvan zeventig procent geen lid van de communistische partij is. „Dit is beslist geen fa5ade van het bewind. De Consulta tieve Raad wordt wat ze zelf zal willen zijn", merkte Jaruzelski op bij de presenta tie. De enige werkelijke criticus van het be wind in de raad is Wladyslaw Sila-Nowic- ki, een advocaat die jarenlang politieke ge vangenen heeft verdedigd. De enige onafhankelijke katholieke verte genwoordigers in de raad zijn Andrzej Swiecicki, de voorzitter van KIK, de club van katholieke intellectuelen in de Poolse hoofdstad Warschau en de ex-parlementa- riër Janusz Zablocki. De toekomst zal moeten uitwijzen of de Concultatieve Raad zal 'werken'. Evenals dat het geval is met de vakbond OPZZ. Ja ruzelski heeft zijn bereidheid uitgesproken. Veel zal echter ook afhangen van de be reidheid van de westerse landen om Polen te hulp te komen. Met nieuwe kredieten wel te verstaan. Na de boycotmaatregelen is Polen wat dat betreft dieper in de pro blemen gedrukt. Vooral de boycot van Amerika kwam hard aan en heeft Polen enkele miljarden dollars extra gekost. Het oriënteerde zich 'verplicht' meer op handel met de socialistische landen, de Comecon met in het bijzonder 'grote broer, de Sov jet-Unie, maar het zou graag de banden aanhalen met het westen. „Polen is een open land. Onze verbonden heid met de Sovjet-Unie en andere socia listische landen betekent het fundament van onze buitenlandse politiek. Tezelfder tijd zijn we zeer geïnteresseerd in brede sa menwerking met andere staten, inclusief de hoog ontwikkelde westerse landen. Na de crisis in de jaren 1980-1981 zijn we nu in de eindfase aangeland van de restaura tie van onze positie op internationaal vlak. We zijn bezig onze economische en finan ciële kredietwaardigheid te herwinnen. We worden weer met respect behandeld en be trokken bij de activiteiten in internationale organisaties. We zijn bezig met vrijwel alle westerse staten de relaties te normaliseren. Wij zijn er klaar voor onze relaties met Amerika te normaliseren. Het ügt niet lan ger aan ons. Ik dacht te mogen stellen dat Polen op dit moment aan alle voorwaar den had voldaan," stelt de Poolse minister van buitenlandse zaken Marian Orzo- chowski. Polen werkt inderdaad keihard aan herstel. Mikt vooral ook op de good-will van de Amerikanen -de Reagan-regering- die het Jaruzelski en zijn regering zo moeilijk proberen te maken. Vooral nu Jaruzelski zoveel 'signalen van goed gedrag' heeft af gegeven. De Amerikanen moeten het nogal eens ontgelden in Polen dezer dagen op of ficieel niveau. Op het hoogtepunt van de boycotmaatregelen, toen Reagan de strop om de Poolse nek strakker aanhaalde, be hielden de Poolse autoriteiten echter hun gevoel voor humor. Zo was er bijvoorbeeld de spreekbuis van de Poolse regering, mi nister van voorlichting Jerzy Urban, een communist in hart en nieren en de 'ko miek' genoemd in de top, die voorstelde Poolse dekens te sturen naar Amerika, voor de kou lijdende en hongerende bevol king. Urban had enkele dagen geleden opnieuw een onaangename verrassing in petto voor de Amerikanen. Senator Edward Kennedy blijkt niet welkom te zijn in Polen. Hem werd geen visum verstrekt. Urban, een hu morist pur sang, die tijdens de wekelijkse persconferenties in het Interpress-perscen- trum aan het Zwyciestwa-plein in War schau de lachers constant op zijn hand heeft, meldde, dat „het bezoek van Ken nedy tijdens de kerstdagen aan Warschau niet mogelijk is wegens de volledig volge boekte kalender van eerder vastgestelde politieke bezoeken." Kennedy had Polen willen bezoeken van 22 tot 25 december. De weigering van de Poolse autoriteiten Kennedy op dit tijdstip te ontvangen ligt echter zo goed als zeker niet in de 'volledig volgeboekte kalender* van de autoriteiten. De oorzaak kan eerder gezocht worden in het programma dat Kennedy had willen afwerken in Polen. Kennedy had in Warschau twee promi nente politiek andersdenkenden willen ontmoeten, de historicus Adam Michnik en de voormalige leider van de onder grondse Solidarnosc Zbigniew Bujak. Hij wilde ze bij die gelegenheid een Ameri kaanse prijs voor de mensenrechten over handigen. De winnaars van de prijs, vernoemd naar Kennedy's broer Robert, weigerden naar Amerika te reizen om daar de prijs in ont vangst te nemen, angstig als ze waren dat de Poolse autoriteiten eventueel van plan zouden kunnen zijn hun verbüjf in Ame rika tot 'voorgoed' om te turnen. Kennedy wilde voorts in Gdansk Lech Walesa, de oud-voorzitter van Solidarnosc, ontmoeten en een kerkdienst bijwonen in de Stanis- law Kostka-kerk in Warschau, het 'pel grimsoord' waar de populaire door de ge heime politie vermoorde priester Jerzy Po- pieluszko ligt begraven. Popieluszko kreeg de Amerikaanse mensenrechtenprijs dit jaar postuum toegewezen. De weigering Kennedy naar Polen te laten komen is van Poolse regeringszijde uit ge zien begrijpelijk. Jaruzelski en zijn ploeg hebben er geen enkele behoefte aan op een moment dat de stabiliteit in Polen - in het belang van zowel Oost als West - groeiende is en de nationale verzoening goed op gang komt, 'oud zeer' op te halen. Het programma dat Kennedy met zijn be zoek voor ogen had, kan namelijk aller minst worden gezien als een stukje 'propa ganda' voor de huidige Poolse regering. Duidelijk is wel dat Jaruzelski eerst graag zou zien dat de Reagan-regering zich wat soepeler zou opstellen tegenover Polen. Amerika zou Polen opnieuw als 'meest be gunstigde handelspartner* zou moeten ac cepteren en de kredietkraan weer open draaien. Dat geldt evenzeer voor de ove rige kapitalistische landen. Immers, Jaru zelski mag dan nog zoveel gebaren van goede wil maken, nieuwe financiële injec ties zijn nodig om alle plannen te kunnen realiseren. Zonder financiële injecties van westerse kant in de economie zal Polen be slist moeilijke tijden tegemoet gaan. Bo vendien is het voor het Westen van belang - wil het ooit geld terugzien van alle Poolse schulden - dat de Poolse economie weer nieuwe impulsen krijgt. Van een kale kip is het moeilijk veren plukken

de Stem | 1986 | | pagina 27