anaf 1994 basisvorming op alle scholen •I onderwijsorganisaties reageren zeer kritisch UNISTERS RIJNOEVERSTATEN EENS OVER REEKS MAATREGELEN |fOOR OOG l OOR Sacharov mag naar loskou terugkeren 'ss-zr i Drugs op de brandstapel Windenergie van 'Zeeuwind' via PZEM naar gebruikers BWH!KËNff kb éis v Vrouwen met Kerst niet naar kerk' Griepvaccin uitverkocht Suriname 1 IE TOLK H fe Zuid-Afrika 2 Polen 3 van neemt revanche *HIUP* Lange Brugstraat 41 Breda Tel. 224844 ALS PROTEST VESTEN REAGEERT POSITIEF I Het besluit werd door Sov- Merijntje Reagan wil 50 MX-raketten méér bouwen ZATERDAG 20 DECEMBER 1986 ROTTERDAM (ANP) - De Rijn moet in 2000 weer een 'schone rivier' zijn, waarin de zalm zal zijn teruggekeerd. Verkoop kaarsen fors gestegen DE STEM „de 4 in1 krant am te bieden? Met een ..kleintje" in De Stem heeft u absoluut het meeste succes. Immers vele tienduizenden Stem lezers/leze ressen (ruim 6 van de 10) hebben speciale be langstelling voor onze ..kleintjes"-rubriek ..Te koop aangeboden" DE STEM ■26ste jaargang Kantoren te Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goes - Hulst - Oosterhout - Roosendaal - Terneuzen - Vlissingen Losse nummers 1,10 Van onze Haagse redactie I HAAG - Vanaf 1994 zijn alle uien van voortgezet onderwijs plicht een pakket 'basisvorming' i te bieden. Dat pakket bestaat (t veertien verplichte vakken in de drie jaar van het voortgezet lerwijs. I Op 1 augustus 1988 kunnen scho- j al beginnen met deze basisvor- die op twee niveaus gegeven jl worden. Minister Deetman en staatssecre- Ginjaar-Maas (Onderwijs) ebben dat gisteren bekendge- jaakt. De bewindslieden presen- den gisteren ontwerpen voor inpassing van de wet op het basis onderwijs en op het voortgezet on derwijs. Onderwijsorganisaties hebben gisteren uiterst kritische gerea geerd. De Katholieke Onderwijs vakorganisatie (KOV) vindt de in vulling van het begrip kwaliteits verhoging eenzijdig en beperkt in gevuld. Kennis en techniek over heersen. Voor sociale en culturele vaardigheden van de leerlingen is volgens het KOV nauwelijks aan dacht. 'Vakken als maatschappij leer en verzorging ontbreken, een duidelijker aanwijzing voor deze eenzijdigheid is nauwelijks denk baar'. Het Nederlands Genootschap van Leraren voorziet een „chaos". Volgens de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel (ABOP) lijkt de basisvorming eerder te lei den tot een 'waar doolhof van on derwijstrajecten' dan tot vereen voudiging van de onderwijsstruc tuur. De plannen stemmen bijna hele maal overeen met het advies van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR). De WRR constateerde dat het "jeugdonder- wijs' een te laag peil heeft. Verho ging van de kwaliteit zou het beste doorgevoerd kunnen worden door een vast lessenpakket aan te bieden met daarin: Nederlands, Engels, een tweede moderne taal (Frans of Duits), wiskunde, biologie, natuur kunde, informatiekunde, geschiede nis/staatsinrichting, economie, techniek, beeldende vorming, mu ziek en lichamelijke opvoeding. De veertien vakken moeten tach tig procent van de lestijd uitmaken, twintig procent kan de scholen zelf invullen. Aan het eind van de basis vorming zal getoetst worden op welk van de twee niveaus de leer ling zich bevindt. Als na drie jaar blijkt dat het niveau te laag is, kan nog maximaal twee jaar extra vor ming gegeven worden. 'Snelle' leer lingen kunnen de basisvorming in minimaal twee jaar doorlopen. Minister Deetman zei gisteren er niet aan te twijfelen dat „iedereen vindt dat basisvorming nodig is". Minister Deetman brede instemming voor plannen - foto de stem/johan van gurp Hij constateerde dat de plannen van de WRR een „brede instemming ge noten". De bewindsman liet er geen twijfel over bestaan dat de invoe ring van basisvorming binnen tien jaar zijn beslag moet krijgen zonder dat daar extra geld voor beschik baar komt. Er bestaat ook de moge lijkheid voor veertig scholen om de status van 'experiment' te krijgen. ijn in 2000 weer 'schoon' an deze installatie uit- net bijpassende Ier CD-M 300 en een display DT-M 300. ;baar: -305LW, leverbaar in >ezelfde eigenschappen I-300L, maar met een eek. Winkelprijs, zonder 000,- I-3I0LWR, leverbaar in )ezelfde eigenschappen 1-305LW, maar met n 2x55 Watt DIN, t high-speed dubbing arood afstandsbe- ■>rijs, zonder speakers: atie? Vraag de gratis pecial bij uw Akai Dealer, of Fodor Radio B.V., t 16-18, 3011 RK Rotterdam. Van een onzer verslaggevers BREDA - Als protest tegen de uitlatingen van kardinaal Si- over de feministische theologie dienen de Neder- vrouwen tijdens de kerstdagen niet naar de kerk te gaan. Deze oproep doet mevrouw G. van Nooijen Kooij-Grul uit bet Gelderse Doetinchem aan de vooravond van het kerst- leest. „Ik ben zelf helemaal geen feministische theologe, maar de uitlatingen van Simonis zijn mij helemaal in het ver- beerde keelgat geschoten. Ik wil iets doen om mij solidair te tonen met die grote groep vrouwen in de kerk die constant onderdrukt wordt", aldus mevrouw Van Nooijen Kooij. De actie gaat geheel van haar persoonlijk uit Ze verte- ganvoottllgt niet een bepaalde stroming in de kerk. „Wat ik vooral hoop is dat de mensen die nooit naar de kerk gaan be halve met Kerstmis, nu ook niet gaan. Laten we hopen dat heel veel vrouwen deze stap durven te nemen en de traditie durven te doorbreken. Misschien gaat er dan toch een lichtje branden bij Simonis en de andere bisschoppen", aldus de Initiatiefneemster. KOSKOU (RTR) - De dissidente Sovjet-geleerde Andrej Sacha- 'ivmag uit uit rijn verbanningsoord Gorki naar Moskou terug wil. Zijn binnenlandse verbanning is opgeheven. [Dit heeft de Sovjet-onder- jet-leider Michail Gorbatsjov 'persoonlijk' genomen. Waarnemers zien het als een teken dat de Sovjet-lei- ding nu ook op het gebied van de mensenrechten een offen sief wil ontketenen. Volgens hen is het ook bedoeld om te genwicht te bieden aan de westerse kritiek na de dood van de dissidente arbeider schrijver Anatoli Martsjenko, die onlangs in de strafgevan genis van Tsj is topoi overleed. De leider van de Ameri kaanse delegatie op de CVSE- conferentie in Wenen, Warren Zimmerman, begroette het be sluit 'een belangrijk gebaar'. Ook door andere westerse lan den werd positief gereageerd op het bericht. mister van buitenlandse za- ItnPetrovski vrijdag gezegd. Sacharov werd begin 1980 in «merüandse verbanning ge- mud naar Gorki. Sacharov zijn academische werk prvatten. (ADVERTENTIES) moderne kinder- en Jeugdschoenen kifctoenai maat 17 t/m 39 "Wrat 34, Breda, tel. 076-146924 '<ag°0pa»ond 00 -17.00u Inclusieve occasions en classic cars op voorraad: I ^«tes-benz (meer dan 100 1 S 'eertijden en typen), porscne, bmw, saab, volvo, rolls-royce, alfa Ibugatti, cisitali, hispano 1 X?'1 ar'' is°rta fraschini, I mborghini. lancia, maserati. J osca en diverse originele sportwagens. zie ook pagina 2 en Stem-Commentaar Stick-heet WASHINGTON (AFP/REU TER) - President Reagan heeft vrijdag besloten, het Congres om toestemming te vragen voor de bouw van nog eens 50 intercontinentale raketten van het type MX. Het is de bedoeling dat die op speciale spoorwagons wor den geplaatst, zo is uit bron nen dicht bij de regering ver nomen. De aanmaak van 50 van deze strategische raketten, die per stuk over tien koppen be schikken en in de plaats moe ten komen van de Minuteman, is door het Congres al goedge keurd. De eerste ervan worden nog deze maand geplaatst in versterkte Minuteman-silo's op de luchtmachtbasis Warren in de staat Wyoming. Overigens is het onzeker of het Congres zal instemmen met de bouw van bij elkaar 100 MX-raketten. Van een oneer verslaggevers MAASTRICHT - De griep- spuit die ons het komend jaar moet wapenen tegen de Singa- pore-griep is uitverkocht. Dat heeft de voornaamste produ cent Duphar in Weesp gisteren meegedeeld. De laatste dagen is er een ware run op de spuit geweest, na berichten in de krant dat er een nieuw soort griep, de Sin- gaporegriep op komst is. Du phar had daar niet op gere kend en moet nu nee verko pen. „Het kan best zijn dat sommige apotheken ze nog hebben, maar wij hebben op dit moment niets meer in huis". Dat laatste is overigens maar gedeeltelijk waar. Het bedrijf heeft intussen al weer een grote hoeveelheid gereed staan. Maar dat moet eerst nog in de wegwerpspuiten gedaan worden en daarna worden goedgekeurd door de inspectie voor de volksgezondheid. „We kunnen niet eerder dan de tweede week van januari daarmee op de markt komen", bevestigde gisteren de woord voerster van het bedrijf. Rond de griepspuit is dit jaar nog meer heisa. De goede spuit kwam pas half december beschikbaar, omdat pas deze zomer bekend werd dat bij de Singapore-griep een virus méér dan verwacht de griep veroorzaakt. De afgelopen jaren werd steeds aangenomen dat er Hrie in het spel waren. Deskundi gen verwachten echter dat er deze winter vier zullen zijn. Beschermd door zuurstofmaskers porren politie agenten het vuur vrijdag in Bangkok hoog tijdens de vernietiging van een partij verdovende middelen. Meer dan 9000 kilo ging in vlammen op. De partij be stond grotendeels uit marihuana, maar er zat ook 800 kilo zuivere heroïne bij. De totale marktwaarde werd geschat op 13 miljoen gulden. - fotoanp Er werd overeenstemming bereikt over een reeks maat regelen, die ervoor moeten zorgen dat de rivier niet lan ger een open riool zal zijn. De belangrijkste daarvan zijn: Verbetering van de veilig heidsvoorzieningen bij de pro- duktie en opslag van chemi sche stoffen langs de Rijn. Een meer doelmatige alarm regeling voor ongelukken op het rivierwater. Versnelde uitvoering van de twee Rijnverdragen over het zout en chemische stoffen. Een spoedige afdoening van de eisen tot schadevergoeding voor de recente giflozingen op de Rijn. De bewindslieden op de con ferentie van Rijnoeverstaten in Rotterdam besloten ook een diepgaand onderzoek in te stellen naar het ongeluk bij de chemische onderneming San- doz in Bazel waardoor de Rijn enkele weken geleden ernstig werd verontreinigd. President Egli van Zwitser land zegde toe dat zijn rege ring alle eisen tot schadever goeding voor het ongeval bij Sandoz zal verzamelen en zal zorgen voor een zo snel moge lijke afdoening door de Zwit serse onderneming. Sandoz heeft laten weten bereid te zijn de eisen tot schadevergoe ding snel af te handelen. Op lange termijn willen de bewindslieden ervoor zorgen dat hogere diersoorten rond de eeuwwisseling weer in de Rijn kunnen leven. Daarvoor zal een actieprogramma worden opgesteld. Van een oneer verslaggevers GOES - Kleinverbruikers van electriciteit in Zeeland kunnen vanaf 1987 windenergie ge bruiken. Dit wordt mogelijk door een contract tussen de Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij (PZEM) en de onlangs opgerichte Coöpera tieve Vereniging Zeeuwind. Het is voor het eerst dat voor electriciteitskleinver- bruikers in Nederland op deze manier de mogelijkheid wordt geschapen voor een rendabele windenergietoepassing. Weliswaar zijn er in het land een vijftiental molen- coöperaties actief op het ge bied van windenergie, maar deze hebben nog nooit goede structurele regelingen met de energiebedrijven kunnen tref fen. De vereniging streeft er naar om volgend jaar één tot drie windmolens in gebruik te nemen. De molens hebben elk een capaciteit van 70 kWh. Daarmee kunnen ze 750 kWh leveren per aansluiting. Dat is een kwart van het gemiddeld jaarlijks energiegebruik van Zeeuwse huishoudens. Per molen kunnen twee- tot drie honderd kleinverbruikers worden bediend. Afhankelijk van de belangstelling denkt Zeeuwind het aantal molens in de toekomst verder uit te breiden. Om het projekt tot stand te brengen kunnen particulieren lid worden van Zeeuwind. De investering die nodig is be draagt ongeveer 750 gulden per huishouden. Kleine bedrij ven en instellingen worden, afhankelijk van de hoofdvei ligheid in hun meterkast, ge lijkgesteld met 1 tot 5 huishou dens. Het benodigde bedrag, of een deel daarvan, met een mi nimum van 150 gulden, lenen de leden aan de vereniging. Jaarlijks wordt hierover rente uitgekeerd. Geschat wordt dat per lid, per jaar een klein be drag aan winst wordt ge maakt. Te zijner tijd wordt bekeken of dit wordt uitbe taald, dan wel gebruikt om nieuwe investeringen te ple gen. De door de windmolens ge produceerde stroom wordt aan de PZEM geleverd. Deze be taalt tot 750 kWh windstroom per Zeeuwindlid terug aan de vereniging tegen het kleinver bruikers-dagtarief (momen teel 17,5 cent). Voor extra ge produceerde stroom wordt een lager tarief gehanteerd (6 cent). Waar de windmolens pre cies zullen komen te staan is nog niet duidelijk. Er wordt gedacht aan een lokatie bij Bath (Zuid-Beveland). Vol gens een woordvoerder van Zeeuwind is het niet ondenk baar dat de vereniging zal sa menwerken met anderen. Daarbij denkt men onder meer aan de gemeente Honte- nisse, waar eerder initiatieven werden genomen om te komen tot oprichting van een wind molenparkje. De vereniging Zeeuwind is ontstaan op initiatief van de werkgroep energiebeleid van de Zeeuwse Milieufedera- tie(ZMF). In de initiatiefgroep zijn onder meer woningbouw verenigingen en milieugroe pering vertegenwoordigd. Het doel van de vereniging is bevordering van energiebe sparing, gebruik van wind energie en andere vormen van duurzame en 'schone' energie. Het secterariaat is voorlopig ondergebracht bij de ZMF in Goes. Op verschillende plaat sen zullen volgend jaar voor lichtingsbijeenkomsten wor den gehouden. De angst heeft Suriname de zer dagen in zijn greep. Onze verslaggever ter plekke, Rob Ruggenberg, probeerde Suri- namers aan het praten te krij gen over de gebeurtenissen in hun land, maar uit angst voor represailles houden ze meestal hun mond stijf dicht. Alsof er niets aan de hand is, maakt Zuid-Afrika zich op voor de kerstdagen. De blanke minderheid viert een uitbundige kerst. De zwarte bevolking doet het noodge dwongen met veel en veel minder. Dat besloten de ministers van de Rijnoeverstaten vrijdag tijdens een conferentie in Rotterdam. De waterleidingbedrij ven in het Rijnstroomgebied zijn ma tig tevreden met de resultaten van de ministersconferentie over de Rijn die vrijdag in Rotterdam werd gehouden. De bewindslieden zijn tot weinig concrete maatregelen geko men, zo menen de waterlei dingbedrijven. De ministers zijn, zo stellen zij, bijvoorbeeld niet tegemoet gekomen aan de eisen van de waterleidingbedrijven in de Rijnoeverstaten om de pro- duktie en opslag langs de Rijn van voor het milieu en de volksgezondheid schadelijke stoffen stop te zetten. Voorts hebben de ministers zich niet uitgesproken over een uitbrei ding van de zwarte lijst van 129 verboden stoffen van de Europese Gemeenschap voor wat betreft de Rijn. In het in 1976 gesloten Chemieverdrag zijn nu nog slechts drie van deze stoffen opgenomen. zie ook pagina Buitenland Vijf jaar geleden riep de Poolse regering de vakbond Solidariteit een hardhandig halt toe. Vijf jaar later lijkt Jaruzelski de Poolse arbeiders gepaaid te hebben en is zijn positie sterker dan ooit. TILBURG (ANP) - Gedurende het afgelopen jaar zijn op de binnenlandse markt zeventien procent meer kaarsen ver kocht dan in 1985. De export van Nederlandse kaarsen is met vijftien procent gestegen tot 9,5 miljoen kilo. De import van kaarsen steeg ook met vijftien procent tot 5,5 miljoen kilo. De totale produktie in Ne derland groeide met twintig procent naar 18 miljoen kilo. In de zomer van 1986 was René van der Gijp nog een 'outlaw' binnen de se lectie van PSV. Publiek, manager en trainer zagen hem niet zitten. De eerste de beste club mocht hem tegen een groothandels- prijs in de Philipswinkel ko men halen. Van der Gijp heeft sportieve wraak ge nomen. Momenteel speelt hij de sterren van de hemel. zie Sport 1 (ADVERTENTIE) -i>€ Uitgerekend kunt u als Stem-abonnee met deze bón een nieuwe abonnee opgeven en ontvangt u de solar calculator. Deze super moderne credit card platte solar calculator werkt op zonnecellen. Dus geen batterijen nodig!! DE NIEUWE ABONNEE HEET: Naam: Adres: Postc.:Plaats: a Bank- of gironummer: Deze ontvangt de krant de eerste twee weken GRATIS daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand per automatische afschrijving ad 23,20 kwartaal per acceptgirokaart ad69 75 kwartaal per autom. afschrijving ad r 67!95 (voorkeur aankruisen). J Zodra de nieuwe abonnee het abonnementsgeld heeft voldaan, ont vang ik uw SOLAR CALCULATOR. Mijn naam: Adres: Postc.: Plaats: handtekening Stuur deze bon in een open envelop (zonder postzegel) naar Dagblad De Stem, Antwoordnr. 112,4800 VB Breda

de Stem | 1986 | | pagina 1