't Kliekske in Zuidlandtheater Sint-Jan ten Steene: Komedie van Molière [THEAfgl Druk programma in schouwburgen Brugge I Weihnachtsoratorium Antwerpen en Brugge Echt Antwaarps teater met 'Als ik de lotto win' Liedjes en dia's over de streek Boover in Image-club Verwacht Kerstconcert Basiliek Hulst De Kerstman is een smeerlap Kerstconcert Sas Kiss of the Spiderwoman in Zuidland Nieuwe Dans groep in Terneuzen Kerstanimatie in Knokke Film in Breskens Evolutie Nog te zien Alledaags Drippings Ferdinand Slock NEDERLAND 1 NEDERLAND 2 DUITSLAND 1 \Suske en Wiske: ,,L lTStp DONDERDAG 18 DECEMBER 1986 nON PERDAG 18 DECEF VOLKSMUZIEK mag niet verloren gaan vinden de vier leden van 't Kliekste, een Vlaamse groep die ook in Nederland erg polulair is. Sinds begin '70 verzamelen de leden allerlei oude liede ren en instumenten, van rietfluit tot rommelpot, klompviool en blazeveer. Wanneer ze zulke instru menten nit vinden maken ze ze na van oude bouwteke ningen. De groep, Herman Dewit, Rosita Tahou, Oswald Ta- hou en Wilfrid Moonen, treedt zaterdag 20 december op in het Zuidlandtheater te Terneuzen en laten dan lie deren over het binnenhalen van het graan, het heien van palen en het dorsen en vle- gelen horen. 't Kliekste heeft inmiddels acht lp's uitgebracht. De jongste heet 'In volle bloei' en zo is ook de titel van hun programma. Aanvang 20.00 uur. Entree 15,-CJP/Pas 65 8,-. Eindredactie: Emile Calon en Joep 't Kliekske. - foto frans van bhonkrtobst IN DE Twee Duiven in Groede wordt zaterdag 20 december een presentatie gehouden van de collages van landschapsfoto's en kaartjes van Zeeuwsch- Vlaanderen van de hand van de in Breskens wonende Franz Gittenberger. De verzameling verknipte kaartjes en foto's geeft de belangstellenden een totaal andere kijk op deze streek. Er wordt bovendien een dia presentatie gehouden met zichten en doorkijkjes van de regio. Het geheel wordt DE CAMERE van Rhetorica Sint-Jan ten Steene weet twee keer per jaar het pu bliek te bekoren met een goed gekozen klucht. Af en toe wordt de reeks blijspelen afgewisseld met een keuze uit het grotere repertoire. Zo werd 'Op hoop van zegen' ten tonele gevoerd en waagt de groep zich nu aan De in gebeelde zieke van Molière. Een hele opgave voor het ge zelschap dat zich terdege heeft voorbereid onder de strakke duim van regisseur Piet Verwer. Men koos voor de versie die Vanbossuyt maakte naar Molière, omdat zoals bij zo veel verenigingen het man- nenbestand niet overdadig is. Henk van de Branden speelt dus vier rolen. Alle mannen uit de medische we reld krijgen een eigen ka rakter door deze zelfde ac teur. De zielige zieke wordt met al zijn kwalen en frat sen op de planken gezet door George Martens. Aan hem de taak om deze zware klus te klaren. De andere acteurs en actrices van de Sint-Jan Steense toneelgroep staan hem terzijde in een decor dat volledig is aangepast aan de smaak van de zeventiende eeuw. Ook de kostuums en prui ken stammen uit die glo- rieuse tijd. Martin Polspoel schreef voor deze uitvoering speciaal een muzikale bij drage. 'De Ingebeelde zieke' wordt zondag 21 december opgevoerd (première) in De Warande te St.-Jansteen, aanvang 20.00 uur. Verdere voorstellingen: 27 en 28 de cember eveneens in De Wa rande. IN DE Carolus Borromeus- kerk aan het Consienceplein in Antwerpen wordt de uit voering gegeven van de can tates 1, 2 en 3 van het Weih nachtsoratorium van J.S. Bach. Deze beroemde mu ziek die vaak rond de kerst dagen wordt uitgevoerd, krijgt met de bezetting van gerenommeerde vocale so listen, het Filharmonisch Orkest van Vlaanderen en het koor Cantores uit Brug ge, wel een goede opvoering. Voor de liefhebbers van de pure barokuitvoering een uitdaging en de muzieklief hebbers van een groots con cert een buitenkansje. Me dewerking wordt verleend door Arlène Auger (so praan), Jard van Nes (alt), die ook in België een steeds grotere bekendheid krijgt, Neil Mackie (tenor) en An dreas Schmidt (bas). Het ge heel staat onder leiding van Martin Sieghart. Uitvoeringen Brugge, stadsschouwburg, maandag 22 december, aanvang 20.00 uur en Antwerpen Carolus Borromeuskerk, dinsdag 23 december aanvang 20.00 uur. HET ECHT Antwaarps Teater pakt deze en vol gende maand uit met het blijspel Als ik de lotto win van Ruud de Ridder. Dit komische toneelspel was het eerste dat op de affi ches stond toen het Ant werpse gezelschap vijfjaar geleden begon. Het stuk is opnieuw be werkt en ingekort. Ruud de Ridder nam weer de re gie in handen en speelt met Ivo Pauwels ook de hoofd rollen. Gilbert Dierckx is een uitgebluste veertiger en zeker geen voorbeeld van het gezegde dat het leven pas begint als men 40 jaar is. Hij heeft geen sterk ka rakter en zit nogal onder de plak van vrouwlief en dochter. Gilbert trouwde een notarisdochter die een behoorlijke spaarcent meebracht. Hieraan wordt hij regelmatig herinnerd. Gelukkig woont er boven het gezin Dierckx een le venslustige kerel, Leo van Boven, die Gilbert nogal eens opbeurt. De familie speelt elke week in de lotto, maar Gil bert waagt in het geheim ook steeds een privé-gok. En op zekere dag wint hij met dat formulier de grote pot. Op slag verandert het leven van deze man. Nog voordat hij het juiste be drag kent gaat hij holder de bolder op de loop. Hij wordt in alles gesteund en bijgestaan door zijn col lega en trouwe vriend Leo. Hoe reageert zijn familie? Wat wint hij uiteindelijk en wat doet hij met die winst? Ruud de Ridder (links) en Ivo Pauwels. FOTOCOHHASEMAN natuurlijk voorzien van liedjes over Zeeland door gastheer Adrie Oosterling. Aanvang 20.00 uur. De toegang is gratis, maar het aantal plaatsen is beperkt. Degenen die de feestelijk heden rond Kerstmis willen afwisselen met een avond uit in sfeer, worden zaterdag 27 december in De Twee Duiven in Groede getrac- teerd op een afwisselend programma. Raymond Wauters vertelt een kerstverhaal van Hein- rich Böll en gastheer Adrie Oosterling luistert de avond op met kerstliederen. Een gezellig samenzijn, met kof fie, versnaperingen en thee. Aanvang 20.00 uur, toe gang 10,-. HET HULSTER Gemengd Koor verzorgt vrijdag 19 de cember een gevarieerd kerstconcert in de Willi- brordusbasiliek in Hulst. De opbrengst is voor de polio- bestrijding. Onder leiding van Jo Evens begint men met a ca- pella-werken van Gallus, Victoria en Praetorius. Via de Weense klassieken (Haydn en Mozart) en de cantique van Fauré wordt het publiek een boeket van kerstliederen uit ale landen in arrangementen van de di rigent geoffreerd. Het vocale progamma wordt onderbro ken door twee instrumentale intermezzi. De fluitiste Lieve Schuer- mans speelt de sonale in D van L. Vinei en hoboïst Filip Pieters het Adagio uit het concert in D van T. Albinoni. Voor de orgelbegeleiding te kent Jos Verpoorten, die ook het koor begeleidt bij de vertolking van de Franse liederen in kerstsfeer en de toppers Noël en Davids City. Aanvang 20.00 uur, toe gang 10,- kinderen 5,-. DE STADSSCHOUWBURG en het theatercentrum De Dijk in Brugge hebben vlak voor en na Kerstmis enkele evenementen voor het West- Vlaamse publiek. Donder dag 18 december brengt de afdeling showprodukties van het Koninklijk Ballet van Vlaanderen de produk- tie Edith Piaf. De titelrol is in handen van Erna Palster man. Aanvang in de stads schouwburg om 20.00 uur. Zaterdag 20 december in de stadsschouwburg een concert door het West- Vlaams Orkest onder leiding van Patrick Peire met me dewerking van vocale solis ten en het koor Cantores. Uitgevoerd wordt The Mes siah van G.F. Handel. Aan.l vang 20.0 uur. In De Dijk, Blanken.! bergse Steenweg, brenwl Teater Vertikaal in de cy.l clus Nieuw Theater de Buj.l sischie Openbaring VaiJ Heinrich Müller. Een stuJ waarin de mens/militair tenl tonele wordt gevoerd doorl een fenomenaal acterenjj Bert Siegers. Een voorstel. I ling die nauwelijks een uit I duurt, maar dagen blijft na. I zinderen. Aanvang 20.30 uu: I Vrijdag 26 december in jeJ stadsschouwburg Brugstl wensen voor Brugse men.1 sen, een show met een aantal I verdienstelij ke kleinkunst-1 beoefenaars uit het r Aanvang 20.00 uur. Uitvoeringen 23, 26, 27, 28, 29 en 30 december en 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 11,13, 14 en 18 januari. Aanvang telkens om 20.15 uur. Zondagmid dagvoorstellingen, aan vang 15.00 uur, 28 decem ber, 4 en 18 januari. De voorstelling loopt in de Arenbergschouwburg. DE BELGISCHE rockformatie Boover treedt zaterdag 20 december op in de Image-club te Terneuzen. De groep be staat uit Johan de Boever (gitaar, zang), Hans de Zutter (gitaar), Flip Coopman (bas) en Jan van Hooreweghe (drums). De band speelt naast eigen nummers ook covers van John Cale, The Doors, John Lennon Mitch Ryder. Aanvang 22.00 uur. Entree 3,-. ELKE VRIJDAG en zater dag tot en met 10 januari spelen de acteurs en actrices van het Multatulitheater in Antwerpen, Lange Vlier straat 5, het voor de komend tijd toepasselijke toneelspel van het Parijse ensemble Splendid De kerstman is ene smeerlappeke, dat bewerkt en vertaald is door Jan Christiaens. Opvallend in dit werk zijn de invloeden uit het asburde theater met bovendien een knipoog naar de wreedheid. Toch blijft het accent liggen op de lichtvoetigheid van de overvalste komedie. Aanvang telkens 20.30 uur. Zondag 21 december en zondag 11 januari wordt er en voorstelling gegeven om 15.00 uur. IN CULTUREEL centrum De Speye te Sas van Gent wordt zondag 21 december een kerstconcert gegeven. Aan dit concert werken o.a. mee: Piet Brakman, Gust Schelfaut, Diederick Bejaminsz, Ellen Minder- houdt en Jeannette van de Nieuwenhout. Aanvang: 15.00 uur, toegang gratis. KISS OF the Spiderwoman i is een film van de Braziliaan Hector Babenco naar een scenario van Leonard Schrader. Vanavond is de film te zien in het Filmhuis Zuidland en vertelt het ver haal van twee gevanen die een cel delen. De eenis poli- tiel activist, de ander homo- sexueel en veroordeelt we gens een zedendelict. In de hoofdrollen zijn William Hurt, Raul Julia en Sonia Braga te zien. Aanvang 20.00 uur. Entree 6,- CJP/Pas 65 5,-. DE NIEUWE Dansgroep I treedt morgen, vrijdag ïjr december, op in het Zuid-1 landtheater te Terneuzen I Vier tot zes dansers brengen I 'Figures in Movement', mose 1' en 'Wind Devil'. De Nieuwe Dansgroep I staat onder leiding van de I uit Amerika afkomstige I Nina Wieners. Ze is een van I de toonaangevende choreo-l grafen op het gebied van de I moderne Amerikaanse darn Aanvang 20.00 uur. Entree I 10,- CJP/ Pas 65 6,-. IN DE St.-George Anglicanl Church aan de Zoutelaaninl Knokke is zondag 21 decern-1 ber om 10.30 uur een Christ-1 man Carol-servive met Hul Trevieren Singers. Om 19.3# I uur in de St.-Anthoniuskerk| van Heist een kerstconcert I door de harmonie St.-Caeci-1 lia onder leiding van A.De-I los met medewerking van del musiceergroep Rondinellt uit Knokke. Zaterdag 27 december I musiceert Rondinella onder leiding van Vermeersch e Maertens in de H.-Hartkerk| aan de Dumortierlaan in I Knokke werken van Lii-I beck, Bach, Corelli en Brit- ten. Als solisten werken mee J. Dür (sopraan) en I. Raul-| mann (harp). Aanvang 20.30 uur. IN DE soos aan de Van I lestraat in Breskens word! vrijdag 19 december de ruchtmakende film Liquid! Sky vertoond. Het bizarre I verhaal speelt zich af rondi de bezoekers van een ne»l wave-club in New York. I Tijdens een optreden in del club landt op het dak van Margaret's flat een ufo. Aanvang 21.00 uur. DE evolutie van kunste naars is te zien in galerie Esprit te Clinge. Daar pre senteren tien beeldende kunstenaars (zeven schil ders en drie beeldhouwers) hun werk. De meeste onder hen toonden reeds eerder werk in de galerie die met deze tentoonstelling een dui delijk beeld geeft van de smaak en het niveau. Voor de bezoekers een herken ning, maar ook een confron tatie met de evolutie van de verschillende exposanten. De drie beeldhouwers hebben allen een eigen stijl ontwikkeld. Pedro van Es- broeck gaat uit van het menselijk lichaam, maar werkt nu meer abstract. Kees Vet maakt zuivere plastieken met een sterke symboliek en Jos de Loose komt in Nederland voor het eerst naar buiten met siera den. Hij verwierf echter grote bekendheid met zijn bronzen en langgerekte menselijke (soms dierlijke) figuren. Naast de schilderijen van Ron de Vilder, de zeefdruk ken van Ton Schouten en de naakten van Tiny Kegels vallen bij deze expsitie vooral de in impressionisti sche stijl opgezette land schappen op van André Roe- lant en de aquarellen van Hendrik van Veenendaal. Uitermate sterk zijn de schilderijen in gemengde technieken van Patty Aal- bersberg en de landschap pen en zeegezichten van Frédéric Bootz. Zijn werk ademt de geladen sfeer van natuurgeweld. Tot 16 januari. Open woensdag t/m zondag 13.30 tot 17.30 uur en op afspraak. Eindredactie: Emile Calon en Joep Trommelen Beeldengroep van Jos de Loose in Galerie Esprit in Clinge. - foto de stem cor j.de boer Gemeentehuis Terneuzen. Schilderijen van Gabrieie Heek. Tot 1 januari. Open tijdens kan tooruren. Galerij Bellemans Axel. Teke ningen en aquarellen van Dirkje Kuilt. Tot 16 januari. Open tij dens winkeluren. Galerij Raifeissen Breskens. Werk van plaatselijke kust- kring. Tot 5 januari. Open 14-17 uur. Churchill Hotel Terneuzen. Na- tuurschilderijen van Krijn Doolaard uit Nummer Eén. Tot 1 januari. Dagelijks te bezichti gen. LTS De Vaart Terneuzen. Schil derijen van Bert Begijn. Wissel tentoonstelling. Tot 31 december. Open: maandag t/m donderdag 16.30-18 uur, donderdag ook 19- 21 uur. Café Manhattan Terneuzen. Nieuwstraat Expositie van Pie- ter de Lijzer. tot 16 december. Kunstuitleen Bellemans Axel, Ooststraat Kijkproject Drieluik van Richard Beek uit Middel burg, steenstapelingen van Ha rold Huyser uit Axel. Tot half januari. Kijkgeld een rijksdaal der. Open: tijdens winkeluren. Galerie Van Geyt Hulst, Steen straat Kunst '86. 175 grote en kleine formaten schilderijen, grafiek, sculpturen en keramiek. Tot 15 januari. Open tijdens Foto van Wim Krull. CLINGE - De natuur blijft voor Wim Krull het uitgangs punt en de inspiratiebron voor zijn vele fotografieken. Deze fotograaf vertoont een grafische aanleg. Zijn foto's zijn een expressiemiddel om zijn bewondering voor de na tuur vast te leggen. De onderwerpen zijn alledaags. Bloe men, planten, grassen, vruchten, schelpen, fossielen en aangetaste muren. Door het analystische oog van de camera krijgen zijn beelden een grotere dimensie en komen op de toeschouwer verrassend over. De wijze waarop Krull een artisjok foto grafeert of een eendje in een open gesneden paprika, is apart. Een selectie uit zijn fotografieken is te zien in de kleine zaal van galerie Esprit in Clinge. Tot 16 januari. Openingstijden zie hierboven. winkeluren. Gemeentehuls St Anna ter Muiden. Lustrumten toonstelling expositiegroep. Tot 29 december. Open: zaterdag en zondag 14-17 uur.Zeeuwse Kunstuitleen Middelburg, Kui perspoort Textiele objecten van Gerda Edens en Sonja Besselink. Tot 26 januari. Open dinsdag t/m zaterdag 13-17 uur, donder dag ook 19-21 uur. Bellamy 19 Vlissingen, Gemeentemuseum. Accent Tekenen. Werk van Mare Ruygrok. Tot 23 december. Open: dinsdag t/m vrijdag 10- 12.30 en 13.30-17 uur, zaterdag 13-17 uur. De Stenge Heinkens- zand. Kunstkring De Kern in de gemeente Borsele presenteert werk van Wolf Vostell. Tot 31 december. Open: maandag t/ mvrij dag 13.30-17 uur, woensdag en vrijdag ook 18-20 uur. Galerie Blokken 7 Terneuzen. Kerstgroepen uit diverse landen en Unicef-wens kaarten. Tot 24 december. Open: dinsdag t/m vrijdag 14-18 uur, vrijdag ook 19-21 uur, zaterdag 14-17 uur. Zeeuws Museum Middelburg. Schilderij van de oude meester Francois Rijckhals. Tot 4 janua ri. Open: maandag t/m vrijdag 10-17 uur. Rabobank en Balans 17 Middel burg. Werk van William Ver- Btraeten uit Middelburg. Tot 1 februari. Rabobank open tijdens werkuren, Balans 17 op woens dag t/m vrijdag 12-17 uur, zater dag 11-16 uur.Stedelijk Museum St Niklaas. Expositie beeldhou wen van Belgische kunstacade mies. Tot 1 januari. Open: maandag t/m vrijdag 14-17 uur, zaterdag 9-12 en 14-17 uur, zon dag 10-13 en 15-18 uur. Bellamy Vlissingen. Van 27 december tot 22 januari in galerie Bellamy Accent op tekenen. Tekeningen van Ton de Kroon. Open dinsdag t/m vrijdag 10-12.30 en 13.30- 17 uur. Zaterdag 13-17 uur. Schilderij van Ferdinand Slock. - foto de stem/cor j de boer Antwerpen - De jonge on- kende kunstenaar Ludovi- cus wordt door De Singel in Antwerpen in de schijnwer pers gezet. Van hem is in de wandelgangen van De Sin gel een expositie van zijn abstracte schilderijen te zien. Na zijn studietijd aan de academie in Antwerpen legde hij zich toe op abstract schilderen. Hij verwerkt al lerlei wiskundige oervor men op een dichterlijke ma nier, waarbij de kleuren zwart, wit, grijs en rood het meest gebruikt zijn. Sinds 1985 is het werk van Ludovicus minder stijf en experimenteert hij met drippings, verschillende dragersoorten en gemengde kleuren. Hij schildert op doek, papier, plastic en met verschillende technieken. Met het gevolg een uiteenlo pende collectie; van soms chaotische primitieve beel den tot gestileerde en serene vormen. Tot 19 januarie. Open dinsdag t/m zondag 14-18.30 SAS VAN GENT - Ferdi-I nant Slock, schilder en teke-l naar van vooral landschap;! pen, sfeer en ruimte. K'| richtte zijn niet af late® schilderdrift in de plaats op het landschap! waarmee hij de gaafheide! de harmonie van de nat»'| wilde onderstrepen. Daa mee ondersteepte hij in zi werken tegelijkertijd «I harmonie van de mens,#! met het landschap vergroe'I is, zich in de natuur kaniaj passen en er mede vorm >s:| geeft. Zijn werken weerspies1;! len ook zijn voorliefde v»l de lente en herfst, de I tend en de avond, periode I die steeds in beweging wl en voortdurend aan ver#! dering onderhevig. ®'l deze voortdurende veraiwj ringen deden Slock vaak terugkeren na»| plaatsen waar hij er' schilderde. In cultureel centrum Speye te Sas van Gent W| momenteel een hem®'! kingsexpositie van scWjJ rijen en tekeningen van eind augustus overijl Sasse kunstschilder. I Ferdinand Slock zijn opleiding onder aan de Hogere Dekoratie I Kunstschildersschool J Gent. Op late leeftijd, i® I periode 1971-1983, volt"" hij de opleiding aan de demie voor Schone K® in St-Niklaas. Naast «J schilderactiviteiten was ontwerper van de maque van Sas van Gent ia Speye, restaureerde sa® met zijn zoon de beelde" ;P de rk kerk en schilderde "L het gedenkboek voor wl logsslachtoffers in het f meentehuis. Tot 5 januari. Open dat lijks 14-17 uur. Moeder Teresa (Nederland 2. 21 ik in 1 De koralen 15.30 I wereld Samen met de EO nemen we vanmiddag een kijkje in de fascinerende wereld onder water. In tropische gebieden waar het water helder en warm is, komen uitgestrekte koraalriffen voor. Dit zijn samensmeltingen van kleine diertjes, die met hun skelet ten aan elkaar vastzitten. Het grootste rif, dat we ken nen is de Great Barrier Reef, dat zich voor de oost kust van Australië uitstrekt tot aan Nieuw-Guinea. Rondom deze riffen en ver in de diepte verscholen leven de meest wonderlijke schep selen. 21.00 Moeder Teresa Na de toekenning van de Nobelprijs voor de vrede in 1979 wist plotseling iedereen wie Moeder Teresa was. Een jaar later begonnen de Amerikaanse cineasten Ann en Jeannette Petrie deze wonderbaarlijke vrouw en haar inspanningen voor de armste mensen van de we reld te volgen. Ook de be kende Engelse regisseur Ri chard Attenborough ver leende zijn medewerking aan hun film. De Petrie's filmden Moeder Teresa in verscheidene delen van de wereld. Zo zien we haar aan het werk in de Verenigde Staten, Canada, Guatemala, Kenia, Rwanda, Ierland, Italië, Joegoslavië, Libanon en India. Godsdienstige of politieke hinderpalen kun nen Moeder Teresa er niet van weerhouden de armoe te bestrijden. 23.00 Frau Jenny Trelbel De tv-film 'Frau Jenny Treibel' naar de roman van Theodor Fontane schetst het portret van de huichelach tige bourgoisie van Berlijn aan het einde van de negen tiende eeuw. De exponent boe w( jt wit imr l'S&l (ten litre [tiert/is pijn doen Ik ben (ekomtn om 1 jofen en darmee bul Our is er een "unbone

de Stem | 1986 | | pagina 22