LAN BEVAT TE VEEL ONDUIDELIJKHEDEN Gedeputeerde: 'Zeeland ook motor van economie' X Huizen worden niet afgebouwd door Aan de Stegge Bakx Nieuwe woningen in Sluiskil-West Aanzet tot sanering Cruson Fotowedstrijd van promotiestichting besteedt inwoner Eedese aquarellen vlot van de hand PAGINA ZEELAND Plaatselijk nieuws DE Stum VAN ZEELAND Hoek ,Ig - „Het is een achte - Sas van Gent VVD PRESENTEERT VERJONGDE KANDIDATENLIJST Westdorpe WAARBORGFONDS WOEST erstmusical t.-Bavoschool Jaarvergadering van Schuttevaer 'mzetstijging eeuwse bouw lijft achter Schoolsport iö kerstvakantie politierapport SLUIS - De fractie van D66 in de Sluise raad had gisteravond nogal wat problemen met het herbeplantingsplan van de stadswallen. amplHÖ|SuMATRA CUM LAUDE WUURLIjKLB Plaatselijk nieuws Aardenburg Cadzand Oostburg Schoondijke Schietingen '30 HUIZEN MIDDEN 88 KLAAR Derde lustrum Jongerenkoor iNDERDAG 18 DECEMBER 1986 T20 PAGINA ZEELAND 4 Van een onzer verslaggevers i, gedachte om de Rand- lardrock - De jongerensoo j te bestempelen als mo- -an buurthuis De Hoeks .«n de economie. Zeeland bakkers houdt vrijdag E mogelijkheden ge- ardrock-avond. Tijdens dei oB mee te spelen in toe- vond treedt de speedmeta, C ontwikkelingen and Lycantrope uit Terneu en op. De soosavond begin i zei WD-gedeputeerde >m 20.30 uur. Maris-Koster gisteren Cerstinstuif - Buurthuis D V presentatie van de - loekse Rakkers zet dinsdag 2 1 verjongde lijst van ka- lecember de hele dag zy, van de liberalen voor leuren open voor de kinderer statenverkiezingen in Sr is van 's morgens tien tot1 rt igg7 niddags half vijf een doorlo oende kinderinstuif. Er kun (evrouw Maris wees on ien onder andere kerststukje peer op het diepe vaarwa vorden gemaakt die door d ie recreatie en de zich ver anderen zelf bij de Hoeks iiwende landbouw in de iej aarden en alleenstaande] lincie. „Zeeland moet niet jezorgd worden. De instuif i s blijven liggen", aldus de ledoeld voor kinderen van iasisgroepen 1 tot en met Mie kinderen mogen gratj, annekoeken eten. Voor d cinderen van de groepen 7 en s er 's avonds een kerstinstui net bingo, van half zeven te alf negen. Film - In buurthuis De HoeL bakkers wordt zaterdag 20 de :ember een komische actie ilm gedraaid voor alle jonge ren van de tienersoos. De fik] legint om 19.30 uur en duur ;ot 22.00 uur. Oliebollenactie - Carnavals tichting De Betekoppen zaterdag 20 december traat op voor een huis-aan ïuis-verkoop van versgebak ken oliebollen. Het doel is wa neer geld in het laatje mengen voor het komend arnaval. Volgens persvoor. ichter Emiel van Eetveldt van Betekoppen is het steed ■noeilijker de eindjes aan eik- ar te knopen. Men roept dan >ok iedere carnavalminnendi Sassenaar op zoveel mogeüjl STBURG - Evenals vorig Zeeuws-Vlaamse gedeputeer de, die het een fabel noemde dat Zeeland onbekend is in Den Haag. Zij staat trouwens tweede op de kandidatenlijst. Die lijst wordt aangevoerd door haar collega J. de Voogd, die gisteravond in motel Goes ook de verkiezingsstrijd in luidde. Beiden maakten er geen geheim van hun be stuurszetel terug te willen: er moet een breed GS-college ko men, dus weer met twee WD- gedeputeerden. „Al hoor ik in de lobby-gangen al andere op ties", zei De Voogd. Een regionale omroep onder voorwaarden en een onder zoek naar een fusie tussen PZEM en WMZ vormden en kele opmerkelijke punten uit zijn verkiezingsprogramma. Zoals was aangekondigd ondergaat de WD-fractie in de Staten een drastische ver jonging. De oud-gedienden L. Elenbaas (nu fractievoorzit ter), L. Becu en C. van Beekom keren niet terug, terwijl J. Thomaes zijn wethouderschap in Oostburg laat prevaleren. Mevrouw C. Koster duikelde van een zesde plaats op de ont- werp-lijst naar een negende positie. Op haar plaats staat P. van der Hoek (een nieuw ge zicht). Ex-wethouder A. Door- duijn van Terneuzen bracht het niet verder dan een tiende positie. De eerste twaalf van de lijst zijn: 1. J. de Voogd, 2. E. Ma ris-Koster, 3. J. Hennekeij,4. J. van Zwieten, 5. G. Eyssens, 6. P. van der Hoek, 7. J. Geluk, 8. J. Huisman, 9. C. Koster, 10. A. Doorduijn, 11. J. Suurmond, 12. A. Cambier. De nummers 6, 7, 8, 10, 11 en 12 zijn nieuwe ge zichten. De WD vindt dat met deze lijst een evenwichtige spreiding van kandidaten uit de verschillende regio is be reikt. )66 aarzelend eens net plan voor wallen oliebollen te kopen. De Bete- coppen garandeert de koper een goede or ijs van kwaltieit voor de jtburg een kerstuitvoering. een rijksdaalder voor acht stuks. De oliebllei ir kerstfeest' wordt, nadat zijn ook af te halen of telefo nisch te bestellen in buurtcen trum Sint-Albert aan de Vat lien, zondag om 14.00 uur Milstraat. Hiervoor kan men vanaf negen uur terecht. Gezinsdienst - In de parochie kerk wordt zondagochtend tien uur een gezinsdienst ge houden. Het thema van de vie ring is: wachten op het licht Er wordt medewerking ver leend door de kinderen vandi geen ^5* aar} kerst- Van een onzer verslaggeefsters ROOSENDAAL - Het Waarborgfonds Woninggarantie Neder land (WWN) is woest op het bouwbedrijf Aan de Stegge Bakx in Roosendaal. Afgelopen maandagmiddag kon het WWN, na weken onder handelen, aan de kopers van Aan de Stegge Bakx-huizen mede delen dat 48 van de ongeveer 90 huizen door het bouwbedrijf zouden worden afgebouwd. Een half uur later zond het bouwbedrijf een telex naar de 48 kopers met daarin de mede deling dat de huizen niet door dit bedrijf worden afgebouwd. 's Avonds werd tijdens een zeer roerige bijeenkomst in een Roosendaals hotel door Aan de Stegge Bakx de situa tie toegelicht. „De directie van Aan de Stegge Bakx gaat net zo mak kelijk met afspraken om, als ik een peukje weggooi", zegt WWN-directeur E. Grondel boos. Volgens hem kwam ein delijk maandagmiddag de toe zegging van de directie van Aan de Stegge Bakx dat zij 48 huizen tegen de afgesproken voorwaarden zouden afbou wen. „Nog geen uur later kre gen de kopers te horen dat het totaal anders in elkaar zat. Wij zouden een slaatje uit de koop willen slaan. Maar dat is geven leerlingen van de basisschool St.-Bavo te musicial, genaamd Tijd giag voor het eigen jeug- publiek de première is ge- belangstellenden opge- sd in de gemeenschaps- mte van de school. 1 spelen zo'n 87 kinderen in [erstmusical mee. Tijd voor kerstfeest' speelt af in de circuswereld. De nsenhebben het zo druk repeteren, de dieren ver gen en voorstellingen ge- basisschool en de muziel wordt verzorgd door het jon gerenkoor. et kan worden besteed, hzal het feest niet aan hen rbjjgaan. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De afdel Terneuzen van de de schip persvereniging Schuttevic houdt dinsdag 23 decente fcDELBURG De Zeeuwse een jaarvergadering De Vrienschap. .1 .„uiivj uc uruwsc awbedrij ven maken dit jaar - procent meer omzet dan Op de agenda staan onder s jaar geleden Daarmee meer bestuursverkiezing^ jft men achter bij de lande- De vergadering is vanat m^J p ontwikkeling. De omzet- r-,_ 3 in heel Nederland be- namelijk twintig pro- uur openbaar. De jaarlijks feestavond voor de schipper cember gepland. is dit jaar op zaterdag 27 de| it Dat blijkt uit de resulta- j'an de NVOB-najaarsen- •te, gehouden onder de aan- ioten bedrijven, jet aantal arbeidsplaatsen ie Zeeuwse bouw is dit jaar zes procent gestegen, in Ierland met 7,25 procent. Seveer 55 procent van de rawse bouwbedrijven ver tilt volgend jaar een tekort vaklieden, landelijk ver- verslaggevers meuzen vangt de bezuiniging van ^e~ door per inwoner minder uit» een dergelijk tekort, en volkshuisvesting. 'Bar al heeft 71 procent «te Zeeuwse bedrijven met rente en onvoorziene uitgavej «oer goed opgeleid perso- Dat bedrag daalde van /W genoegen moeten nemen „nf HT/Wn.,4 naar 26,12 per Terneuzenaa' De overige uitgaven bleva aamheid van het personeel, vrijwel op hetzelfde niv^ De gemeente geeft nog stew het meeste uit aan sooa voorzieningen en maatschap pelijk werk: 901,11 per 'n#' ner. TERNEUZEN - In sportW1. Zwaantje aan de Alvarez1 in Terneuzen worden I» kertsvakantie een volleyt en een basketbaltoernoo» I houden. Maandag 22 december s den de Terneuzense schol1 om de hoogste eer bij het ketbal. De wedstrijden be»,, nen om 8.30 uur. De vo uS; Iers komen vrijdag 2 ja®, aan hun trekken. Dan na er ook scholieren uit Oostburg aan het deel. De wedstrijden bef1 die dag om 9.00 uur. jttaent van de bedrijven is Men over de vakbe- Hij wenste dan ook eerst meer duidelijkheid betref fende de termijn van het her- beplantingsplan, de subsidie verlening en de manier van rooien. Betrokken wethouder J. du Fossé kon hem pas na drie Van onze correspondent Het collegevoorstel om, als de weersomstandighe den het toelaten, al komende winter met het rooien te beginnen, bevatte volgens fractievoorzitter Henk Masclee nogal wat onduidelijkheden. rondes over de streep trekken en deelde ondertussen mee dat populieren en knotwilligen onder zeer deskundige leiding de huidige beplanting zullen vervangen. Een plan dat in fa ses zal worden uitgevoerd en minimaal zes jaar in beslag zal nemen. De verwachting is dat iedere fase -er zijn er zes gepland- 2.000 uit de ge meentekas zullen vragen. De eerste fase tussen Hoogstraat en Zuiddijk zal zo vlug moge lijk worden aangevangen. De verenigingen in de ge meente Sluis, die hun kosten wat willen drukken door het ophalen van oud papier, kre gen van de raad een garantie subsidie toegewezen. Wanneer de marktprijs van oud papier beneden de 8 cent per kilo komt, past de gemeente bij met een maximum van 4 cent. Het CDA, bij monde van H. Lokerse, wilde zelfs verder gaan en de verenigingen een prijs van 8 cent garanderen. Dat ging wethouder Du Fossé echter te ver. Hij was van me ning dat, dan als de prijs ex treem hoog wordt ook de ver enigingen niet aan de ge meente denken. Het borgstellingsfonds voor de schuldsanering werd met een jaar verlengd. Dit omdat de algemene bijstandswet voor schuldsaneringen nog niets heeft geregeld. Overi gens werd er afgelopen jaar op dit fonds geen enkel beroep gedaan. Tijdens de rondvraag bleek PvdA'er J. Bogaard nogal wat problemen te hebben met het feit dat er lekken zitten in be sloten bijeenkomsten van de Sluise bestuurders. Iets wat volgens raadsvoorzitter J. As- selbergs een vervelende, maar moeilijk te voorkomen zaak is. Asselbergs: „het college zal nog zorgvuldiger moeten zijn met de mededelingen aan de raad. Een jammerlijke zaak", zo vond hij. IJZENDIJKE - Woensdag middag is bij de familie Van A. in de Zuidstraat een was machine uitgebrand. De schade van de brand bedraagt 2500 gulden. De brandweer van IJzendijke moest er aan te pas komen om het vuur te blussen. OOSTBURG - Op de Philips- weg ontstond een aanrijding tussen M. V. uit het Belgische St.-Laureins en A. I. uit IJzen dijke. Bij deze aanrijding was drank in het spel. De Belgische bestuurder V. werd een blaas- test afgenomen en de man bleek onder invloed te verke ren. De aanrijding ontstond bij een inhaalpoging. SLUIS - Bij de familie D. aan de Praatvlietweg is ingebro ken. Men is de woning binnen gekomen door een ruit te ver nielen. Er wordt een tweetal portefeuilles vermist, met 1500 gulden er in. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken dat er een vuurwapen achtergeble ven is in de woning. Dit vuur wapen is kennelijk van de da der. Deze is hoogswaarschijn- lijk gestoord door het thuis komen van de bewoners en is toen op de vlucht gegaan. Hij is met een grijze Volkswagen gevlucht.Het kenteken van de auto is niet bekend. (ADVERTENTIE) Wat bedoel je met niet zeuren Over sigaar-roken als vrouw. Daar hoeven we toch niet meer over te praten. Ik zeg niks. En met een ander merk ben ik niet te lijmen. Eeuwige trouw en zo? Niks is voor eeuwig. Maar voor éven is het toch verrukkelijk? Tan cigarillos tot grote coronasin cederhouten kistjes en in dozen. OUD KAMPEN Schelte van Jelgershuis toont een te verkopen prent. - FOTO DE STEM COR J. DE BOER Van onze correspondente EEDE - De aquarellenverkoop ten bate van het Vredesmonument bracht in Eede 1400 gulden op. Vijftien door de IJzendijkse zuster Graziana geschilderde werken en twintig antieke prenten gingen in De Hof van Eede vlot van de hand. De kopers bestelden deels telefonisch en de anderen kochten ter plaatse van iniatiefnemer Schelte van Jelgerhuis. Schelte van Jelgerhuis was tevreden over de verkoopresultaten. Hij zei erkentelijk te zijn dat de zuster de aquarellen tegen kost prijs beschikbaar stelde. „Ik hoop dat alle mensen die iets te maken hebben met beur zen en tentoonstellingen, eens kennis nemen van deze unieke mogelijkheid in Eede. De verkoop ten bate van het Vredesmonument krijgt zeker een vervolg," aldus de Aarden burger. Hij overweegt om in juni of juli 1987, in sa menwerking met Vlaamse kunstenaars, een grote veiling te houden in Eede. Daarbij moet de schoonheid en de eenvoud van het Vlaamse land voorop staan. „Ik wil proberen om de eenvoud die in elke Vlaming aanwezig is, via herkenbare kunst naar de mensen toe te brengen. De aquarellenverkoop was daar een voorproefje van. Ook mensen met en smalle beurs konden hier tegen een schappe lijke prijs van 75 gulden een mooi kunstwerk kopen." zeker niet waar. ASB wil de schade op onze nek afwente len", aldus Grondel. Directeur De Witte van Aan de Stegge Bakx wil nog steeds geen commentaar geven op de gang van zaken. Volgens zijn zeggen zijn de onderhandelin gen met WWN nog niet afge broken. „Wij voeren geen strijd over de hoofden van onze kopers. We hebben ons inderdaad gedurende de on derhandelingen teruggetrok ken, maar we hopen nog wel overeenstemming te krijgen met het WWN", zo zegt direc teur De Witte. Het WWN is volgens de door hen afgegeven garantie ver plicht zorg te dragen voor de afbouw van huizen van een failliet bouwbedrijf. Toen het Roosendaalse bouwbedrijf Bakx failliet ging, starte WWN onderhandelingen met Aan de Stegge, dat de failliete boedel had overgenomen. Vol gens de afgegeven garantie mogen de afbouwprijzen slechts zeventien procent bo ven de afgesproken prijs lig gen. „Wij gaan uit van een re delijke prijsstelling. Als bij voorbeeld, na zorgvuldige af wegingen, een huis een ton mag kosten, moet een bouwbe- dijf niet aankomen met een prijs van anderhalve ton", geeft Grondel als voorbeeld. Het WWN zal op maandag 22 december een bijeenkomst houden in hotel Goderie in Roosendaal. Alle ruim 90 ko pers van Bakx-huizen worden voor die avond (vanaf 20.00 uur) uitgenodigd. „Ik hoop dan al te kunnen zeggen welk bouwbedrijf de huizen gaat afbouwen", zegt Grondel. Plattelandsvrouwen - De af deling Aardenburg van de Ne derlandse Bond van Platte landsvrouwen start 14 januari een computercursus, be staande uit acht lessen. Aan vang 09.15 uur op het adres Vermerestrat 4. De afdeling houdt 7 januari een nieuw jaarsbijeenkomst in De Kaai- poort aan de Weststraat vanaf tien uur 's morgens. CDA - De afdeling West- Zeeuwsch-Vlaanderen van het CDA houdt woensdag 7 ja nuari in hotel De Wielingen te Cadzand-Bad een nieuwjaars bijeenkomst. Vanaf 19.30 uur is iedereen welkom. Tijdens deze avond ligt het ook in de bedoeling om van gedachten te wisselen over het reilen en zei len van de afdeling. De Stelle - Het West-Zeeuws- Vlaams Gregoriaans koor luistert zondag (vierde ad ventszondag) en eerste kerst dag de eucharistievieringen op in verpleegtehuis De Stelle. Aanvang van de diensten 10.15 uur. Soos - De soos voor alleen staanden afdeling West- Zeeuwsch-Vlaanderen houdt zaterdag 20 december in zaal Wijffels een speciale kerstbij eenkomst. Naast een bingo en een grote verloting staat ook het bezoek van de kerstman op het programma. De muziek wordt verzorgd door het or kest De Apollo's. De soos be gint om 20.00 uur en op deze avond zijn ook familieleden en kennissen welkom. KWADENDAMME - Zaal De Kroon, Victoria, 63 schutters: Wip 1: beide hoge vogels: P. Vette, Con cordia; eerste zij vogel: R. de Mees ter, St.-Andries; tweede zij vogel: M. Kriekaard, Diana; derde zij vo gel: B. Glerum, Diana; vierde zij- vogel: R. Beukema, St.-Andries; vliegende vogels: J. de Koeyer, Diana en M. Almekinders, Victo ria. Wip 2: beide hoge vogels en eerste zijvogvl: G. Haasdonk, Wil lem Teil: tweede zij vogel: R. de Meester, St.-Andries; derde zij vo gel: J. Vermuë, Jacoba van Beiren; vierde zij vogel: L. Veerhoek, Voor uitgang; grootste aantal (5): C. Raas, Vooruitgang. Van een onzer verslaggevers SLUISKIL - De woningbouw vereniging Terneuzen wil in Sluiskil, aan de Gildestraat, dertig nieuwe woningen neer zetten. Vijftien bejaardenwo ningen, zeven huizen voor ouderen (45 tot 65 jaar) en acht eengezinswoningen. Van onze correspondent AARDENBURG - Het Jongerenkoor Aardenburg vierde in de Ontmoetings ruimte aan de Sassenstraat enigszins verlaat het derde lustrum. Het koor werd eind 1970 opgericht en heeft sindsdien enige hon derden eucharistievierin gen in de Aardenburgse parochiekerk opgeluisterd. Daarnaast werd ook wel buiten de gemeente Aar denburg opgetreden, tot in België toe. Van zijn inmiddels 16- jarig bestaan heeft het koor veertien jaar gezon gen onder leiding van Wal ter Dierick, waarbij van 1972 tot 1982 geassisteerd door Leo Ducheine. Na het vertrek van Ducheine als dirigent, legde ook Dierick de dirigeerstok neer. Kort geleden vertrok ook me juffrouw Van de Borgt. Nieuwe dirigent is Freddy Moens, die eerder als mu zikant en zanger in het koor meewerkte. Robby de Vrieze is al jaren organist en hij heeft destijds deze taak overgenomen van Benny Lampo, nog steeds organist van het rk dames koor. Tijdens de feestviering in de Ontmoetingsruimte verzorgde de groep jeugd leden een mini-play back show en konden de oudere leden genieten van muziek en dans. Namens de paro chie woonden de pastores W. Martens en F. Verheije een deel van het feest bij. Het Jongerenkoor Aarden- burg mag zich opnieuw in een grote belangstelling verheugen. Het treedt op in de parochiekerk eerste kerstdag om 10.30 uur en 29 december in Coensdike bij gelegenheid van een kerst avond. De put wordt opgevuld met zand en schone klei. Van een onzer verslaggevers BRESKENS - Begin deze week is een aannemer in op dracht van Provinciale Water staat begonnen met het eerste gedeelte van de sanering van Cruson te Breskens. Een ter- reintje naast Cruson-Toys werd afgegraven en ruim vierhonderd kubieke meter licht verontreinigde grond verdween naar de stortplaats in de Dekkerspolder bij Sas van Gent. Dinsdagmiddag is de put opgevuld met zand en schone klei. C. Liek van Provinciale waterstaat verwacht dat het werk vandaag klaar is. Begin januari moet alleen nog wat - FOTO DE STEM/CORJ. BEBOER bestrating goed worden ge legd. Op het nu schoongemaakte terrein stond vroeger een gas houder. Wanneer de eigenlijke sanering van Cruson plaats vindt, is nog niet bekend. De schoonmaak staat niet erg hoog op het verlanglijstje van de provincie. Voor het ko mende jaar heeft de provincie geen geld voor de sanering. De vereniging en de project groep presenteerden gisteren het nieuwbouwplan aan de omwonenden en belangstel lenden. A. Trapman, hoofd be wonerszaken, deelde mee dat, als alles goed gaat, de bouw eind volgend jaar begint zodat de woningen in de loop van '88 klaar zijn. Om het project te kunnen uitvoeren moet het bestem mingsplan worden veranderd via een verkorte procedure. Ook moet de gemeente onthef fing verlenen omdat de nieuwbouw volgens de be staande verordening 'te dicht' bij het kerkhof komt en is er een bodemonderzoek nodig. Dat laatste is een wettelijke verplichting voor elke nieuw bouw. De woningbouw-vereniging heeft goede hoop dat de ge meente zich achter het plan kan scharen. De provincie moet echter ook akkoord gaan. De Zeeuwse Raad van Ouderen, de Vrouwen-advies commissie en de Stichting Welzijn voor Ouderen hebben van tevoren hun wensen ken baar kunnen maken aan de vereniging. Naar aanleiding daarvan wil men enkele extra zaken aanbrengen in en om de huizen. Zo worden de deuren extra breed zodat een rolstoel gebruiker makkelijk naar binnen en buiten kan, kan op de begane vloer een kamer makkelijk veranderd worden in een slaapkamer en komt er een alarmeringssysteem. Voor Sluiskil heeft de ver eniging een wachtlijst. Er is vooral behoefte aan woningen voor ouderen en bejaarden. Tijdens de presentatie waren zo'n zestig potentiële bewoners aanwezig zodat Trapman er van overtuigd is dat er straks voldoende belangstelling is voor de woningen. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De Stichting Promotie Zeeuwsch-Vlaande ren houdt in de loop van het komende jaar een fotoweds- tijd. Zowel de bewoners van de regio als de toeristen kun nen meedoen aan die wed strijd die waarschijnlijk deze zomer wordt gehouden. De stichting zet nog meer activiteiten op. Zo wil men re- gelmatig een ballonvaart hou den boven de regio, vooral voor de consumenten uit Vlaanderen. Ook komt er een workshop voor ondernemers van touringcar-bedijven. Verder komt er wederom een evenementenkalander en een culinaire gids. Ook ligt het in de bedoeling een winkelgids uit te brengen met aanbiedin gen en plattegrondjes van iedere gemeente met daarop de belangrijkste winkelstra ten. De stichting bezoekt het ko mende jaar enkele beurzen, zoals de Vakantie- en Lente salon te Antwerpen, de vakan tiesalon in Brussel, de interna tionale Jaarbeurs van Vlaan deren te Gent, de Autosalon Kortrijk en de Salon Gastro nomie en Toerisme in Brugge.

de Stem | 1986 | | pagina 19