ONDANKS VEEL MAATREGELEN TEGEN STOF LAN BEI Gregoriaans koor bestaat 45 jaar Woonwagenbewoner s moeten inspraak krijgen in locaties. Vraagtekens bij haalbaarheid van kampeerterrein in Hulst Terneuzen besteedtl minder per inwonfl Sumatra c "Even een beschikkinkje tekenen Leeszaal Sas vaker open Sasse honden leggen elk jaar een hoop van 64 ton Sluiskils 6Talent9 komt er aan -DONDERDAG 18 DECEMBER 1986 VAN ZEELAND T16 PAGINA ZEELAND4 VIERING MET PLECHTIGE HOOGMIS IN TERNEUZEN TERNEUZEN - Hoewel het Terneuzense over slagbedrijf Ovet de afgelopen periode maatre gelen nam waardoor de stofoverlast voor de omgeving afnam, is het niet mogelijk de over last tot nul terug te brengen. Het bureau ETST komt tot deze conclusie. NATUURLIJK LEKKER BESTUUR WOONWAGENSCHAP: B EN WBEANTWOORDEN KRITIEK VAN CDA: Rampenplan Kanaalzone bijna klaar Hoek Sas van Gent LflMDERDAG 18 DECER Westdorpe Jaarvergadering van Schutte; i erstmusical it.-Bavoschool )RT ZEEUWS Omzetstijging Jeeuwse bouw h ij ft achter de be M GESCHENKEN van BLIJVENDE WAARDE I NU VELE SPECIALE AANBIEDINGEN VAN DUYSE-MAHU Schoolsport kerstvakantl mVURU]K 10 Van onze correspondent TERNEUZEN - Het Grego riaans koor van de SL-Willi- brordusparochie in Terneu- zen viert zondag 21 december met een plechtigte hoogmis in de Triniteitskerk het 45- jarig bestaan. Tevens staat men stil bij het 25-jarig lid maatschap van vier trouwe leden, onder wie huidig diri gent H. Verbrugge. „GeLukkig is er dinsdag 15 december weer een officieel bestuur gekozen," zegt secre taris J. Verstraeten. „Het nieuwe bestuur, met als voorzitter G. Altena, wil de Ceciliafeesten (24 november) weer in ere herstellen. Vast omlijnde plannen zijn er nog niet, maar een ding is zeker: in de toekomst moet het weer een gezellig feest worden." Het Gregoriaans koor is destijds heropgericht door F. Willems. Dit koor verzorgde toen de diensten in de St.- Willibrorduskerk in de Ter- neuzense binnenstad. „In de voorbije jaren heeft het koor diverse ups en downs gekend. In de glorietijd van het koor telde het zo'n dertig actieve leden en stond het onder lei ding van kapelaan Krijnen. In 1963 werd een tweede par- chiekerk, de Triniteitskerk, geconsacreerd. Het paro chiële koor onder leiding van de heer Bartz verzorgde de gezangen. Het bestaande koor werd opgesplitst in twee kleine groepen," vertelt Ver straeten. Al snel kwamen na de slui ting van de St.-Willibordus- kerk in de binnenstad van Terneuzen de twee groepen weer bij elkaar. Het reper toire van het koor ligt voor het gehele jaar vast en omvat Gregoriaanse en Latijnse ge zangen. „Voor de oudere ka tholieken is het nostalgisch. Anderzijds is het een cul tuurgoed." Verstraeten con stateert dan ook tevreden de hernieuwde belangstelling voor het Gregoriaans. „Niet alleen katholieke koren heb ben het op hun repertoire staan, ook koren van andere gezindten nemen Latijnse gezangen in him oeuvre op. Daarnaast besteedt de Belgi sche radio ook steeds meer aandacht aan de Grego riaanse gezangen." Elke dinsagavond is er een repetitie-avond en voor nieuwe leden is er extra oefentijd op de woensdag middag. Sinds kort zijn er ze ven dames lid geworden, wat een unicum is in het 45-jarig bestaan van het koor. Hier mee is het totaal aantal leden gekomen op achttien. „Jonge mannen zijn van harte wel kom," zegt de" secretaris. Door het ontbreken van een vaste begeleider zingt het Gregoriaans koor meestal a capella. Mevrouw Smalle- gange begeleidt het koor zon dag voor deze bijzondere ge legenheid. De plechtige hoogmis be gint om 10.30 uur. Onder lei ding van dirigent H. Ver- brugge brengt het koor de Missa Te Deum Laudamus van Persosi ten gehore. Nostalgisch gegeven is het feit dat dit het gezang is waarmee het koor destijds in 1941 van start is gegaan. In dezelfde mis worden de ge zangen van de vierde zondag van de advent gezongen en een plechtig Te Deum in Gregoriaanse uitvoering. Overlast Ovet is niet geheel te voorkomen SAS VAN GENT - De leeszaal van de bibliotheek in Sas van Gent is met ingang van 5 ja nuari bij wijze van experi ment vaker open. Voor een proefperiode van een half jaar is de leeszaal dan ook op maandag-, dinsdag en vrijdagochtend voor het publiek toegankelijk. De zaak is dan open van 9.30 tot 12.00 uur. Tijdens die uren worden er geen boeken uitgeleend, daarvoor blijven de normale openingsuren gehandhaafd. De leeszaal is tijdens deze och tenden alleen bereikbaar via de lift. Van een onzer verslaggevers In opdracht van het Havenschap Terneuzen onder zocht het bureau welke maatregelen Ovet moest ne men om de overlast te beperken. ETST vermoedt dat, als alle maatregelen genomen zijn, de overlast terug gebracht wordt tot tien procent. Om te contro leren of die schatting correct is, begon begin vorige maand een stofmeetprogramma. De uitslag hiervan is nog niet be kend. Naar aanleiding van het on derzoek verplaatste Ovet de (ADVERTENTIE) f CcimpTnci Van onze correspondent SAS VAN GENT - Ook in Sas van Gent blijft de hondepoep een groot probleem. In een door de gemeente huis-aan-huis bezorgd mededelingenblad wordt voor dit nare probleem aandacht gevraagd. Naast de grote ergernis die het ople vert, is het bovendien onhygiënisch. In de Sasse kernen zijn zo'n 750 honden, die samen een produktie hondepoep leveren van circa 64.000 kilo per jaar. Op de eigenaars en houders van honden wordt een beroep gedaan om aan het bepaalde in de Algemene Politieveror dening artikel 135 te voldoen. In dit artikel is bepaald dat honden hun behoefte dienen te doen in de goot. Dat dit te weinig gebeurt, is te wijten aan de houding van de eigenaren/houders van honden, al dus het mededelingenblad van december 1986. zeefinstallatie en bouwde een eigen weegbrug en een wasin- stallatie voor autobanden. Het bedrijf kocht ook een nieuwe veeg- en stofzuigwagen, be straatte het onverharde ter rein en verplaatste sommige kolenbergen. Als proef onder zoekt de onderneming nog of de overlast ook minder wordt als men de kolenbergen afdekt met speciale matten. Het overslagbedrijf breidt ook het eigen parkeerterrein uit zodat vrachtwagens daar ook een plaatsje vinden, daar komt ook een kantoor zodat het vrachtverkeer niet al te veel moet rond rijden. Ovet gaf reeds 750 mille om de hin der terug te brengen, maar on danks dat vreest het Haven schap dat het zeer moeilijk is om het bedrijfsterrein naast het overslagterrein te verko pen. Toch wil het schap alles in het werk stellen om dat ter rein zo aantrekkelijk mogelijk te maken. Hiertoe stelt het voor om een stofwerende groenstrook als afscherming van het kolen-opslagterrein aan te leggen, kosten bijna veertien mille. ETST wijst in het onderzoek er ook op dat Ovet moet letten op de weersvoorspellingen. „Door een goede interpretatie van de gegevens en het alart inspelen op de wisselinde weersomstandigheden, moet het mogelijk zijn om extreme stofoverlast te beperken", schrijft het bureau. Het onderzoek komt ter sprake tijdens de vergadering van het Havenschap Terneu zen, maandag 22 in het kan toor van het Havenschap te Vlissingen. Aanvang 11.15 uur. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Drukke dagen voor Terneuzens chef Sociale Zaken Frans Willaert. Eind vorige week kregen alle Ter- neuzenaars die in aanmerking kwamen voor een eenmalige uitkering het hen toekomende bedrag gestort op bank- of gi rorekening. De aan de uitkering ten grondslag liggende beschik kingen moesten evenwel nog getekend worden. Dat waren er om precies te zijn 692. „En dat is een hele klus", aldus Willaert, die het gebruik van een stempel afwijst 'omdat zo'n stempel gemakkelijk door een ander gebruikt kan wor den'. In Terneuzen kwamen 1.041 aanvragen voor de eenmalige uitkering 1986 binnen. Daar van werden er 316 afgewezen en 692 gehonoreerd met een volledige of gedeeltelijke uit kering. 33 Aanvragen zijn nog in behandeling. In bijna alle gevallen wacht de Sociale Dienst gegevens af die door de aanvragers nog moeten wor den gegeven. Het aantal aanvragen in Terneuzen lag 206 lager dan vorig jaar. Toen kwamen 1.247 aanmelingen binnen, waarvan 914 een uitkering kregen en 333 mensen met lege handen bleven. Van een onzer verslaggevers HULST - Woonwagenbewoners moeten zelf kunnen meepraten over de locatie van hun nieuwe woonplaatsen, die de Zeeuws- Vlaamse gemeenten volgens het woonwagenplan moeten aan leggen. Dat in de toekomst niet alleen veel onderlinge pro blemen voorkomen, maar er tevens voor zorgen dat er op zo'n centrum geen beheersproblemen ontstaan. Dat is de mening van het al gemeen bestuur van het Woonwagenschap Zeeuwsch- Vlaanderen. Voorzitter J. van Schaik constateerde dat er in feite al bij het opstellen van het pro vinciaal woonwagenplan een fout is gemaakt door iedere gemeente procentsgewijs standplaatsen toe te bedelen. Enigszins begrijpelijk, omdat de gemeenten uit eigen bewe ging toch weinig of geen haast maakten met de aanpak van het staanplaatsentekort. Een mooi voorbeeld van hoe het moet noemde hij de gemeente Axel, waar de bewoners van het centrum in Koewacht steeds bij de procedure be trokken zijn geweest. Maar er zijn ook gemeenten die best standplaatsen willen maken, maar waar geen en kele woonwagenbewoner wil wonen. Zo is het centrum in Aardenburg met veel moeite Sluiskil kan zich gereed maken voor de voorstellingen van 'Het Talent'. - fotowim kooyman Van onze correspondent SLUISKIL - De Sluiskilse cabaretgroep 'Het Talent' is volop bezig met het instude ren van het nieuwe pro gramma. De 23 jeugdige spelers variëren in leeftijd van elf tot en met zestien jaar. Het programma be staat uit liedjes, afgewisseld met een vijftal sketches. De liedjes worden door de spe lers zelf uitgekozen, terwijl de sketches van de hand ko men van de organisatoren onder leiding van algemeen coördinator Peter Notschae- le. Het idee een jeugdcabaret te beginnen werd zes jaar gelden geopperd door Peter Notschaele en Tom Ensink. De geweldige spontaniteit, die van de jeugd uitging en het talent dat in Sluiskil aanwezig is, waren de aan leiding tot oprichting van 'Het Talent.' Als grote voor beeld wordt de Sluiskilse BAC (Bonte Avond Club) gezien. Met medewerking van een aantal leden van de BAC en de beroepskracht van het SKW werd vier jaar geleden het eerste pro gramma gepresenteerd. In middels is de groep toe aan het vierde jaarprogramma. Momenteel is een tiental medewerkers drie avonden per week bezig met decor bouw, het maken van kle ding en het testen van be lichting en apparatuur. Teuni Benjaminsz: „Het Ta lent is in zeer korte tijd uit gegroeid tot een professio neel aandoend cabaret." 'Het Talent' bezit een eigen orkest, waarvan de leiding in handen is van Ro nald van Geenen. Verder maken van dit orkest deel uit Davy Benjaminsz (drums), Either Kaan en Angelique van de Burgt (piano), Diederick Benja minsz en Tom Ensink (gi taar). De uitvoeringen worden in Het Gildehuis gehouden op 26 december, om 14.00 uur en 27 december om 19.00 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar bij alle leden van 'Het Ta lent' en bij Teuni Benja minsz, Drostlaan 10 te Sluis kil. De prijs is zo laag moge lijk gehouden: 2,00. Peter Notschaele: „Vorig jaar waren de kaarten bin nen twee weken uitver kocht. We hebben toen zelfs mensen teleur moeten stel len. Ook nu ben ik ervan overtuigd dat de kaarten weer snel weg zullen zijn, want het programma is grootser van opzet dan ooit tevoren." Willaert: 'Een hele klus'. foto de stem cor j. de boer Van een onzer verslaggevers HULST - De eisen die aan een camping worden gesteld, zo wel uit oogpunt van kwaliteit ais uit milieu-hygiënisch oog punt, zijn dusdanig dat het zeer de vraag is of een econo mische verantwoorde exploi tatie van een camping in Hulst mogelijk is. B en W zeggen dat op kri tiek vanuit het CDA, dat de gemeente te weinig naar bui ten treedt om in de recreatieve sfeer het particulier initiatief te stimuleren. Ze wijzen erop dat de meeste recreatieve voorzie ningen in Zeeuwsch-Vlaande ren in de kuststreek zijn te vinden. Die kusttoeristen ko men vooral naar Hulst als het geen weer is om op het strand te bakken. „Wat dat betreft heeft Hulst een slechtweer- functie, die door onze midden stand en waar nodig door de VW zo goed mogelijk dient te worden uitgebuit". Een kam peerterrein zou voor Hulst dan ook een heel andere functie hebben dan de kampeerterrei nen aan de kust. Een parkeerterrein bij het overdekt zwembad, zoals het CDA opperde, is volgens B en W niet mogelijk, omdat een groot deel van de grond is ver kocht voor de bouw van een nieuwe mdgo-school. Een meer geschikte plaats vinden ze de omgeving van het paar densportterrein. „Ook daar", aldus B en W, „liggen belang rijke voorzieningen binnen bereik". De suggestie van de PvdA om de winkeliers via een soort toeristenbelasting te laten meebetalen voor de aanleg van parkeervoorzieningen in de binnenstad is, zo schrijven B en W, onmogelijk. Immers, toeristenbelasting kan alleen maar gevangen worden van niet-inwoners. Wel zou er een baatbelasting ingevoerd kun nen worden en betaald parke ren. Uitvoeren van de laatste mogelijkheid is eenvoudiger en directer uit te voeren dan de eerste. volgekomen en is er voor Sluis al helemaal geen belangstel ling. Ook de gemeente Oost burg wil wel, maar vraagt zich toch af hoe men de vork aan de steel moet steken. Functio naris B. Vander Heyden van de Stichting Woonwagenwerk gaf de Oostburgse vertegen woordigers de suggestie mee om het centrum gefaseerd te realiseren. Immers, als meteen alle plaatsen worden aange legd is de kans groot dat ze worden ingepikt door woon wagenbewoners van buiten de regio. Mevrouw L. den Doelder had zo haar vraagtekens bij de voorvarende aanpak van Axel. „Het heeft geen zin om als Axel de nek uit te steken, als andere gemeenten een af wachtende houding aanne men", meende ze. Bovendien sprak ze de vrees uit dat, als nieuwe centra in andere ge meenten op zich laten wach ten, ook Axel geconfronteerd zal worden met problemen als dubbelgeparkeerde woonwa gens. „Ik hoop dat Axel door z'n voortvarendheid niet ge straft zal worden met boven talligheid". Van onze correspondent ZELZATE - Het rampenplan voor de Gentse Kanaalzone is thans zover gevorderd dat na dere informatie over dat plan in het voorjaar van 1987 ver wacht mag worden. Dat zei ing. Chris Coupé van de Mi lieuafdeling provincie Oost- Vlaanderen op een studiedag over luchtverontreiniging, ge houden door Vlaamse en Zeeuws-Vlaamse milieu-or ganisaties in Zelzate. Op initiatief van de Oost- Vlaamse gouverneur is maan dag 15 december een 'Contact groep Vlaanderen' gestart die zich vooral bezig zal houden met grensoverschreidend overleg in verband met het waterbeleid (grondwater, op pervlaktewater). In de 'Con tactgroep Vlaanderen' zitten de provincies Oost- en West- Vlaanderen en Zeeuwsch- Vlaanderen. Het is, volgens ing. Coupé, niet ondenkbaar dat uit de nieuwe contactgroep later ook initiatieven komen in verband met andere milieu problemen zoals luchtveront reiniging. Hardrock - De jongerens van buurthuis De HoeljJ Rakkers houdt vrijdag hardrock-avond. Tijdens j avond treedt de speedmetj band Lycantrope uit Ten zen op. De soosavond om 20.30 uur. Kerstinstuif - Buurthuis L Hoekse Rakkers zet dinsdag» december de hele dag s? deuren open voor de kindei» Er is van 's morgens tien toll middags half vijf een doori' pende kinderinstuif. Er kin, nen onder andere kerststnkjJ worden gemaakt die door kinderen zelf bij de Hoekj bejaarden en alleenstaand bezorgd worden. De instuif! bedoeld voor kinderen van J basisgroepen 1 tot en met j Alle kinderen mogen pannekoeken eten. Voor j kinderen van de groepen lai is er 's avonds een kerstinstuj met bingo, van half zeven ti half negen. Film - In buurthuis De Hoe Rakkers wordt zaterdag 20 ij cember een komische i film gedraaid voor alle j« ren van de tienersoos. Def[ begint om 19.30 uur en d® tot 22.00 uur. Oliebollenactie - CarnaviJ stichting De Betekoppeng, zaterdag 20 december straat op voor een huis-jj huis-verkoop van versgeb.. ken oliebollen. Het doel isn meer geld in het laatje j brengen voor het kom carnaval. Volgens persv«j| lichter Emiel van Eetveldtïj De Betekoppen is het sta moeilijker de eindjes aan el aar te knopen. Men roept 4 ook iedere carnavalminne» Sassenaar op zoveel mogelj oliebollen te kopen. De I koppen garandeert de 1 een goede kwaltieit voor i prijs van een rijksdaalij voor acht stuks. De oliebll zijn ook af te halen of teleli nisch te bestellen in buurt trum Sint-Albert aan de Vj Milstraat. Hiervoor kan r vanaf negen uur terecht. Van een on2er verslaggevers j-jjg „Het is een achter- alde gedachte om de Rand- ni 1® bestempelen als mo- van de economie. Zeeland 'ft ook mogelijkheden ge- •L 0m mee te spelen in toe- tftige ontwikkelingen". U zei WD-gedeputeerde ll,er Maris-Koster gisteren je presentatie van de - Krk verjongde - lijst van ka ften van de liberalen voor statenverkiezingen in art 1987. Ijlevrouw Maris wees on teer op het diepe vaarwa- f de recreatie en de zich ver duwende landbouw in de ovincie. „Zeeland moet niet blijven liggen", aldus de 66 et Gezinsdienst - In de pare kerk wordt zondagochtend i tien uur een gezinsdienst i houden. Het thema van de ij ring is: wachten op het lid Er wordt medewerking leend door de kinderen van( basisschool en de me wordt verzorgd door het ja gerenkoor. Van een onzer verslaggeven TERNEUZEN - De afdeli Terneuzen van de de persvereniging Schutte houdt dinsdag 23 de een jaarvergadering in i De Vrienschap. Op de agenda staan i meer bestuursverkie De vergadering is vanaf! uur openbaar. De jaarlijlj feestavond voor de schip] is dit jaar op zaterdag 21 1 cember gepland. 1STBURG - Evenals vorig ir geven leerlingen van de basisschool St.-Bavo te tburg een kerstuitvoering, musicial, genaamd Tijd or kerstfeest' wordt, nadat jdag voor het eigen jeug- ge publiek de première is ge- aden, zondag om 14.00 uur belangstellenden opge- erd in de gemeenschaps ite van de school. |Er spelen zo'n 87 kinderen in J kerstmusical mee. |Tijd voor kerstfeest' speelt i af in de circuswereld. De [ensenhebben het zo druk [et repeteren, de dieren ver- jrgen en voorstellingen ge- dat geen tijd aan kerst- st kan worden besteed, ich zal het feest niet aan hen iorbijgaan. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen vangt de bezuinig! door het Rijk in 1987 vooral op door per inwoner minder ul| geven aan ruimtelijke ordening en volkshuisvesting. Terneuzen geeft volgend jaar 172,35 per inwoner uit aan bijdragen in de exploitatie van woningen, stadsvernieu wing, bouw- en woningtoe zicht. Dat is bijna de helft van het bedrag dat de gemeente dit jaar aan die zaken uitgaf. Ook heeft de gemeente flink be snoeid op de gereserveerde be dragen voor het betalen van rente en onvoorziene Dat bedrag daalde van .'l| naar 26,12 per Terneu De overige uitgaven IM vrijwel op hetzelfde nW] De gemeente geeft nog het meeste uit aan voorzieningen en maats pelijk werk: ƒ901,11 perf| ner. JDELBURG - De Zeeuwse uwbedrij ven maken dit jaar En procent meer omzet dan Jee jaar geleden. Daarmee wft men achter bij de lande- |ke ontwikkeling. De omzet- Jging in heel Nederland be- Eagt namelijk twintig pro nt. Dat blijkt uit de resulta- l van de NVOB-najaarsen- ete, gehouden onder de aan sloten bedrijven. [Het aantal arbeidsplaatsen f Zeeuwse bouw is dit jaar zes procent gestegen, in ■herland met 7,25 procent, geveer 55 procent van de euwse bouwbedrijven ver acht volgend jaar een tekort P vaklieden, landelijk ver acht driekwart van de be- hjven een dergelijk tekort. Maar al heeft 71 procent 1 de Zeeuwse bedrijven met ider goed opgeleid perso- genoegen moeten nemen, van de bedrijven is peden over de vakbe- paamheid van het personeel. Fo IJZ mi A. ma scl 250 var (ADVERTENTIES) LUXE GESCHENKEN Steenstraat 19 - Hulst Telefoon 01140-14376-12068 TERNEUZEN - In sport"! Zwaantje aan de Alvarti in Terneuzen worden ;-| kertsvakantie een volle: en een basketbal toen»"] houden. Maandag 22 december,'] den de Terneuzense scM om de hoogste eer bij ketbal. De wedstrijden nen om 8.30 uur. De i Iers komen vrijdag 2 P aan hun trekken. Dan"', er ook scholieren uit H^| Oostburg aan het deel. De wedstrijden beg" die dag om 9.00 uur. I an cigarillos tot grote coronas,

de Stem | 1986 | | pagina 18