V oetbal-informatiemarkt QLLEYBA LSCHEIDSRECHTERCARLO DE BAERDEMAEKER: FAMILIEBERICHT. Motorcrossers zoeken terrein lees gaat onderuit Trimloop Westdorpe UITSLAGEN Kerstloop van AV'56 SPORTBLESSURESBLUF ZE DE BAAS' [\KMANSCHAP IS MEESTERSCHAP. WDRIJFS VOLLEYBAL TERNEUZEN *an der Hooft nationale [titelstrijd deel aan het Ne_ tn jJ'^-Vlanderen te wor- Phet l. tweede te eindigen Streng ;er Y oorwedstrij d hoofdklas driebanden GROEIEND AANTAL LIEFHEBBERS IN GEMEENTE HONTENISSE Voordelen Voetbaldag voor meisjes succes Blue Diamonds verliest fors Donderdag 18 december 1986 T14 PAGINA SPORT 2 Van onze sportmedevxrker pDELBURG - Sportbles- zijn niet alleen lastig de sportman, maar kos- j jaarlijks de gemeenschap udenvol geld. Veel van deze ietsuren blijken dan onno- opgelopen te zijn. Om dit te voorkomen, houdt de I afdeling Zeeland in sa- (0werking met de Zeeuwse rtraad, zaterdag 20 decern J een informatiemarkt met jilogan: 'Blessures, blijf ze de baas'. Dat er best het een en ander gedaan kan worden om het grote aantal blessures terug te dringen, blijkt onder andere uit het gegeven dat er jaarlijks 130.000 voetballers wegens op gelopen letsel naar de huisarts moeten. Bij dat aantal mogen nog eens 60.000 sporters opge teld worden die zich vanwege een ongelukje tijdens het voet ballen melden bij de eerste hulp-afdeling in de ziekenhui zen. Bij het voetballen gaan daarbij jaarlijks nog eens 10 tot 20 mensen dood. „Te gek om los te lopen," concludeert het nationaal instituut voor de sportgezondheidszorg/ stich ting Consument en Veiligheid dan ook in haar brochure. De informatiekmarkt in sportcentrum De Stenge te Henkenszand kent 26 deelne mers, alsmede een mini-sym posium met interessante on derwerpen. De opening van dit voorlichtingsgebeuren is om 10.45 uur door gedeputeerde van sportzaken mevrouw E. Maris-Koster in samenwer king met Cees Blomaard, voorziter van de KNVB afde ling Zeeland. Ajax-speler en geselecteerde voor het Neder lands Olympisch team Danny Blind is eveneens present. Hij houdt een inleiding over bles sures. Zijn praatje is om streeks 15.30 uur geprogram meerd. Rond het middaguur is er een video-vertoning met als thema: 'Gebruik tape en windsels'. Een uur later gaat de dis cussie/voorlichting over plaats, taken, functie van de sportfysiotherapeut, blessure preventie/behandeling bij voetbal. Tonnie Shields, ex- Axel, voetballer en fysiothera peut van het Zeeuwse team, licht vanaf 15.45 uur de prak tijk in de blessure-preventie toe. Naast deze voorlichtin- gende rubrieken is er een keur van informatiestands. De toe gang tot de informatiemarkt is gratis. Elke voetballer krijgt bovendien een gratis boekje en maakt daarmee kans op een prijs. te moeten niet tegen me kankeren' (ADVERTENTIE) Al meer dan 300jaar brouwt Grolsch haar bier op pjurlijke en ambachtelijke wijze. Grolsch bier wordt ge- :ld in de bekende beugelfles van 45 cl en het nieuwe e van 30 cl. Dit nieuwe flesje is lichter in gewicht, de Éoud is gelijk aan die van het oude pijpje. Van onze sportmedewerker EUZEN - Net voor de drie weken winterstop In de Ter- tense bedrijfsvolleybalcompetitie is er in de eerste klas een ^langrijke beslissing gevallen. In het duel tussen de nog onge- «E» teams van Neckermann en Dees 1 bleek overduidelijk dat Hulsterse ploeg voor tegenstander Dees een paar maten te "»t was. Neckermann won met 3-0 (15-10,15-4,15-11) en staat "door op de eerste plaats, gevolgd door Zeldenrustcollege en a pas komt Dees 1. I Afwerker Tonnie Vermeu- r» werd wel heel erg gemist Ij] Dees, in welk team alleen r wverstoorbaar spelende putinier Kees Koster een PWte voldoende haalde. Daar iMScheldesport-trainer Ed- P Koers, ondanks zijn pogin- Pi de ploeg op te peppen, aan veranderen. Kramer perkte een routineklusje af *8en Wiekslag, 3-0 (15-6,15-3, Roelofs, dat goéd op was, won verrassend iderne pump in een speelse lak/ ■sécombinatie. Met '2Q95 'ant hakje. 36 t/m 41. nonze biljartmedewerker v, ^UZEN/JULIANA- 7 Louis van der Hooft «e biljartvereniging KOT urnemen neemt op vrij- p o J' Mterdag 20 en zondag L| kampioenschap eer- driebanden. Die dagen Stat de biljartloka- tam Hendrik in het "Hollandse Julianadorp. zorgt 4e gelijknamige riartvefeniging Hen_ r oor de organisatie. Louis tor/r Hooft plaatste zich KA* eindstrijd door dis- PGkampioen van W, ™pioenschap van het *Sa), Zuid-Nederland te ^heuvel. Van der Hooft geplaatste deze L Jd binnen met een ktrSev.Van °-708- Dat bete- k lim in de eerste ronde. |lGr»r,iUUr' teeen Gert Pot oenlo aan moet treden. met 3-0 van Beldo 1:15-6,15-2, 15-11. Kramer 2 schaarde zich door een 3-0-overwinning op MTS/MEAO 1 (15-4,15-5,15-6) bij de eerste zeven teams die, gezien het grote verschil in punten met de onderste zeven, wel als zodanig gehandhaafd zal blijven. PSV 1 kwam niet in actie, omdat tegenstander Sterbanden teveel zieken in de ploeg had en verstek moest la ten gaan. In de tweede klas is De Meijer uit de top weggevallen, staat PZEM aan de leiding en staat het team van De Pooter er relatief het beste voor. Free Lance staat nog net bij de eer ste zeven in de rangschikking, maar PSV 2 - met twee wed strijden minder gespeeld - heeft nog ruim kans zich op te werken. Juliana heeft zich ook aan kop genesteld. Uitslagen tweede klas: Dees 2- De Meijer 2-0 (15-8, 16-14); Free Lance-PZEM 1 0-3 (7-15, 9-15, 0- 15); De Pooter-PSV 3 3-0 (15-8, 15- 9, 15-2); Kind TC-Philips 1 3-0 (15- 3, 15-9, 15-2); Juliana-Beldo 2 3-0 (15-10,15-9,15-1); Gemeente 2-Dow 2 2-1 (15-10,15-7,11-15). Derde klas: Gemeente 3-De Stem 2-2 (15-12, 8- 15, 8-15, 14-7); MTS/MEAO 2-Phi- lips 2 3-0 (15-12,15-10,15-4); Rabo- Kramer 3 2-1 (10-15,15-8,15-4); De- thon-Kramer 4 3-0 (15-5, 15-7, 15- 9). Stand eerste klas: Neckermann 8-23, Zeldenrustcollege 8-22, Dees 1 8-21, Kramer 1 8-20, PSV 1 8-19, Dow 1 8-14, Kramer 2 8-12, Beldo 1 8-8, V&V 1 8-7, Roelofs 8-7, Wiek slag 9-6, Sterbanden 8-5, MTS/ MEAO 1 8-4, De Hoop 8-4. Tweede klas: PZEM 110-21, De Pooter 8-20, Juliana 8-17, Kind TC 9-17, De Meijer 8-15, Gemeente 1 8-14, Free Lance 8-14, PSV 2 6-13, Dees 2 9-12, PSV 3 10-10, Beldo 2 7-8, Dow 2 9-5, Philips 1 8-4, Gemeente 2 8-4. Derde klas: Dow 3 9-23, Dees 3 9-21, Rabo 8-19, Kramer 3 9-18, MTS/ MEAO 2 8-16, Gemeente 2 7-14, Kramer 4 8-12, Beldo 3 9-12, De- thon 8-12, Philips 2 8-10, Gemeente 3 9-10, De Stem 8-9, Havenschap 8- 7, Voorwaarts 8-2. Door Willy van Leeuwen AARDENBURG - Een scheidsrechter heeft het niet altijd gemakkelijk. Niet alleen in de voetbalsport, ook in het volleybal niet. Toch mogen ze in deze sporttak nog steeds niet kla gen over molestaties of andere onverkwikke lijke zaken. „Ik ban veel verdragen van het publiek, maar spe lers en trainers moeten tegen mij niet kankeren," al dus Carlo de Baerdemaeker, al ruim dertien jaar vol- leybalscheidsrechter en sinds twee jaar aanwijzer in Zeeuwsch-Ylaanderen. Zelf was De Baerdemaeker nooit actief als speler. Dit be perkte zich alleen tot wat re creatieve volleybalactivitei ten. Toch kan hij inmiddels op een ruime ervaring bogen. Als vaste toeschouwer van het Aardenburgse Kikkers is hij toevallig in de scheidsrech- terswereld terecht gekomen. De Baerdemaeker: „Er was toen wel eens geen scheids rechter en dan kroop ik maar op de bok, zodat ze toch kon den spelen. Later heb ik een cursus gevolgd in Vlissingen en binnen dire jaar was ik van code 5 naar code 1 doorge stroomd." Niet alleen in onze provincie hanteerde hij de scheidsrech- tersfluit. Ook op nationaal ni veau, zoals in Breda, Den Bosch, Tilburg en Rotterdam, kwam deze Aardenburgse vol leybal- en voetballiefhebber op de bok terecht. Na één jaar echter kreeg hij een tele foontje. „Ik bleek niet te heb ben voldaan, waarschijnlijk bij de clubs niet," vertelt hij. „Waarom ik ben teruggezet weet ik tot op heden nog steeds niet. Ze spraken over beoorde lingen, die ik zelf nooit had ontvangen. Ik kreeg vaak wedstrijden met degradanten, dus wie er ook won, het was eigenlijk nooit goed." Toch weerhield deze 'degra datie' De Baerdemaeker er niet van toch nog fanatiek met deze hobby voort te gaan. „Ik heb nu al weer veel goede rap porten gehad. Ook bij de ver enigingen waar ik na mijn landelijk avontuur kwam, werd er niet meer over ge rept." Het beoordelen van scheidsrechters gebeurt in de voiieybalsport door de beide verenigingen. Zeker niet het ideale systeem, maar er zijn geen alternatieven. „Als je een rapport krijgt, zie je toch vaak welke club er gewonnen of verloren heeft. Er zijn helaas geen mensen beschikbaar, die neutraal de scheidsrechters gaan beoordelen," vervolgt de vice-voorzitter van de voet balvereniging Aardenburg. De Baerdemaeker was voorheen ook al wedstrijdleider en se cretaris. „Deze beoordelaars hebben we eigenlijk nog kei hard nodig." Over slechte beoordelingen kan de Aardenburger zich niet meer druk maken. „Ik kreeg een rapport met een aantal vieren van de ene club, terwijl de andere me allemaal zevens had gegeven. Kijk, aan zoiets besteedt de DSA eigenlijk geen aandacht. Daar gaat een streep door," weet hij. „En wat het publiek betreft, dat laat me koud wat ze roepen, als de spelers en scheidsrechters maar hun mond houden. Ik vind trouwens dat daar nog strenger moet tegen worden opgetreden, ook door mijn col lega's. Sommigen laten een vrij bekend gebaar (middelste vinger naar boven) ongestraft voorbij gaan, dat zal mij niet gebeuren. Indien nodig geef ik een rode kaart en gelukkig heb ik nog maar één keer een speler uit het veld moeten stu ren." De arbitrage neemt toch een behoorlijk deel van de vrije tijd in beslag bij Carlo de Baerdemaeker. Het aanwijzen Carlo de Baerdemaeker, de enthousiaste volleybalscheids rechter uit Aardenburg. - fotowimkooyman. van de arbiters kost veel puz- zelwerk en tijd. Gelukkig gaat het tot heden goed met de op komst van de scheidsrechters. Er zijn door een noodkreet tij dens een districtsvergadering nog heel wat kandidaat- scheidsrechters bij gekomen. Deze kregen op één avond in formatie en richtlijnen en konden aan de slag. Daarna kunnen ze dan een cursus gaan volgen om code 4 te ver krijgen. „In de lagere klassen hebben we hierdoor best rede lijk wat scheidsrechters be schikbaar. Voor de hogere code is de spoeling helaas nog dun." Jammer genoeg ontbreken er mensen om de begeleiding van deze nieuwe scheidsrech ters op zich te nemen. Een be kend probleem. „Slechts een achttal scheidsrechters heeft geen speel- of coachverplich- tingen. De overigen zijn alle maal actief op diezelfde zater dagmiddag als speler of trai ner-coach. Dat is natuurlijk een probleem. In belangrijke of zware wedstrijden houden we er zoveel mogelijk reke ning mee, dat er twee scheids rechters zijn, maar dat is niet altijd even gemakkelijk." Carlo de Baerdemaeker heeft, evenals veel van zijn collega's, enorm genoten van de 'Dag van de Scheidsrech ter'. Een leuk idee, dat natuur lijk niet meer dan één keer per seizoen moet worden her haald. „Wij besteden er ten slotte ook onze vrije zaterdag middag aan. Soms denk ik wel eens, doe je dit voor je plezier, als je sommige dingen hoort. Ik maak als scheidsrechter fouten, maar de spelers en speelsters zeker eveneens. Ik doe het nog voor mijn plezier," besluit de 34-jarige NeVoBo- scheidsrechter code 1. Van onze atletiekmedewerker WESTDORPE - De West- dorpse voetbalvereniging RIA houdt zondag 21 december in samenwerking met SV Aloy, een trimloop in Westdorpe. De afstanden die gelopenn kun nen worden, zijn 2,5J>, 8,5 en 13 kilometer. Het startschot voor alle af standen wordt gegeven om 15.00 uur voor de zaak van de trimmende warme bakker Hans de Caluwé. Er kan wor den ingeschreven vanaf 13.30 uur in de kantine van RIA aan de Kapittelstaat, waar tevens was- en kleedaccommodatie aanwezig is. Elke afstand be staat uit één ronde, terwijl er ais herinnering een warme kerstsurprise beschikbaar is gesteld. Van onze biljartmedewerker ST.-JANSTEEN - De biljart vereniging Den Ouden Arend uit St.-Janstecn houdt vrijdag 19, zaterdag 20 en zondag 21 december nationale voorwed strijden hoofdklas driebanden./ Deze voorwedstrijden worden gehouden in café Den Ouden Arend in St-Jansteen. Maandag en vrijdag starten de wedstrijden om 19.00 uur en zaterdag en zondag begint men om 13.00 uur. Deelnemers zijn de Zeeuws-Vlamingen Frans Hun tink, Jo d'Hooghe, Jo van Hauten en Eddy Nach- tegael. Het deelnemersveld wordt gecompleteerd door Jan Jacobs uit Rilland-Bath. Het aantal te maken caramboles is 40 en de moyennegrens ligt bo ven de 0.700. Van onze motorsportmedewerker KLOOSTER/. AN DE - Het groeiende aantal motorcros sers in de gemeente Honte- nisse heeft de winterstop aangewend om gezamenlijk de oprichting van een mo torcrossclub met een eigen terrein tqt stand te brengen. Veel jeugdige brommer- en motorcrossers maakten tot voor kort nog gebruik van een terrein achter de haven- dijk bij Walsoorden, maar werden daar vorige week door de politie weggestuurd. Door de oprichting van een motorcrossclub hopen de initiatiefnemers officiële er kenning en een eigen terrein toegewezen te krijgen. „In principe denken we aan een kleine opzet, omdat we in de laatste plaats de motorcrossclub Axel con currentie aan willen doen," vertelt Frans Serrarens, die samen met de bestuursleden in spé Robert de Booy, Jack de Waal, Frans Buyle, Frank van Kruyssen en Pe ter Rijk rond de vergaderta fel plaats heeft genomen. „We hebben hier in de ge meente zo'n vijftien actieve motorcrossers en daar ko men natuurlijk nog flink wat brommercrosserljes bij. Nu dat crossen op het ter rein bij Walsoorden wordt verboden krijg je onvermij delijk dat er weer een an dere plaats gezocht wordt waar het ook niet mag. Met de oprichting van een Een aantal motorcrossers uit Kloosterzande met van links naar rechts: Frank van Kruyssen, Mare Tieleman, Peter de Booy, Jack de Waal, Joost Serrarens, Patrick Sponse- lee, Peter Rijk en Jan Maayen. - fotowim kooyman club zijn die jongens ten minste niet meer vogelvrij. En het is vooral de jongste groep waar we het meest op mikken, want die jongens zijn, als ze bijvoorbeeld in Axel willen gaan rijden, al tijd aangewezen op hun ouders om ze naar het cir cuit te brengen. En daar wringt meestal de schoen, want die hebben in veel ge vallen te weinig tijd. Een terrein hier in de buurt lost dat probleem op en maakt het geheel ook beter contro leerbaar." De actieve motorcrossers die een plaats rond de ver gadertafel hebben gevon den, mengen zich nu ook in het gesprek. Patrick Sponse- lee, al enkele jaren rijdend in de Belgische Liefhebbers- bond, ziet nog meer voorde len in het plaatselijke cir cuit. „Hoe vaak gebeurt het niet dat je de afstelling van de motor moet testen of de vering aanpassen. Daarvoor moet je iedere keer naar Axel. Voor zulke dingen zou een eigen terrein ook een uitkomst zijn." Robert de Booy, vader van crosser Peter de Booy, vult aan; „Waar we eveneens een belangrijk punt van willen maken is de begeleiding. Vaak worden beginnende crossers gewoon aan hun lot overgelaten. Ze weten niets van techniek, training, rijst ijl en alles wat er nog bij komt kijken. Iedereen is tot nu toe door schade en schande wijs moeten wor den en daardoor zijn er mis schien al veel jongens ge stopt. Goede voorlichting en begeleiding zijn een nood zaak in iedere sport, ook bij het motorcrossen. Een be stuur van een motorcross club mag daar geen uitzon dering op vormen." Ook al ligt de toewijzing van een eigen terrein voor lopig nog volledig in handen van de officiële instanties, de nieuwe motorcrossclub heeft al één sportevenement op haar kalender staan, na melijk de open Zeeuwse springkampioenschappen. Frans Buyle, voorzitter van de supportersclub van Alex Warrens - die de helm aan de kapstok heeft gehangen - tekende voor de organisatie van dit evenement in 1985 en wil daar in 1987 met de nieuwe motorcrossclub een hernieuwde uitgave van maken en heeft zich daarom als mede-oprichter aange meld. Het voornaamste streven blijft echter een eigen ter rein. Frans Serrarens: „Ne derland heeft in 1986 zijn eerste wereldkampioen mo torcross binnen gehaald. Het is geen toeval dat dit een Brabander is. In die provin cie zijn veel meer facilitei ten. Het aantal crossers in onze gemeente rechtvaar digt het verzoek om een eigen terrein. Burgemeester Kessen heeft ons steun toe gezegd. Laten we hopen dat hij daarin niet de enige is." Uitslagen j unioren Hoofdklas A: RCS Al-Goes Al 2-1, Serooskerke Al-Arnemuiden Al 0- 4, Kloetinge Al-Middelburg Al 0-3, Axel Al-Vlissingen Al 1-1, Zee land Sport A1-HW24 Al 0-8, Ter- neuzen Al-Zierikzee Al 0-14. Hoofdklas B: HW'24 BI-Vlissin gen BI 0-0, Terneuzen Bl-Kruinin- gen BI 2-0, Terneuzense Boys Bl- Middelburg BI 1-3, Axel Bl-Hein- kenszand BI 5-2, Zierikzee BI-RCS BI 2-3. Hoofdklas C: RCS Cl-Zie- rikzee Cl 1-0, Axel Cl-Dauwen- daele Cl 2-1, Terneuzense Boys Cl- Middelburg Cl 0-4, Walcheren Cl- Terneuzen Cl 3-1, Vlissingen Cl- HW24C11-1. Groep A2: WIK Al-Mevo Al 0-7, Duiveland Al-Bruse Boys Al 7-1. Groep A4: Heinkenszand Al-Pa trijzen Al 0-7, Robur Al-Kwaden- damme Al 5-2. Groep A5: Apollo Al-Kruiningen Al 8-1, Yerseke Al-Wemeldinge Al 2-3. Groep A6: Middelburg A2-Bevelanders Al 2- 1. Groep A7: Lewedorpse Boys Al- Walcheren Al 2-2, RCS A2-VCK Al 3-1. Groep A8: Walcheren A2- RCS A4 2-2. Groep A9: Terneu zense Boys A2-HW'24 A2 0-2, STEEN A2-Terneuzen A2 3-1. Groep AJ2: Philippine Al-Terneu- zense Boys Al 2-3. Groep B2: Mevo Bl-Duiveland BI 5-0, SKNWK Bl-Bruse Boys BI 2-3. Groep B3: Brouwershaven Bl- Cortgene BI 7-2. Groep B4: Seroos kerke Bl-Wissenkerke BI 1-2, Dauwendaele B2-Veere BI 1-5. Groep B5: VCK Bl-Dauwendaele BI 5-8, Zeelandia Bl-Arnemuiden BI 0-6, Meeuwen Bl-RCS B2 3-2. Groep B6: Vlissingen B3-Meeuwen B2 3-1, Middelburg B3-RCS B4 4-5. Groep B7: GPC Bl-Vlissingen B2 4-4. Groep B8: RCS B3-SSV65 B2 2-1, Kruiningen B2-Heinkenszand B2 5-4. Groep B9: Apollo Bl-Bors- sele BI 15-0, Groep B10: Yerseke Bl-Hansweertse Boys BI 1-1. Groep BH: Robur Bl-Goes BI 9-2. Groep B12: Hoek B2-Axel B2 4-3, HW'24 B2-Hontenisse B2 4-2. Groep B13: Oostburg Bl-Breskens BI 3-0, Groede Bl-Biervliet BI 1-3. Groep B14: Zaamslag BI-STEEN BI 2-2. Groep B15: Vogelwaarde Bl-Koewacht BI 3-0. Groep B16: Corn Boys Bl-RIA BI 2-0. Van onze sportmedevxrker BRESKENS - De voetbaldag voor meisjes zaterdag in Bres- kens was een grandioos suc ces. Van de 160 leden van de voetbalbond die waren aange zocht, kwamen er ondanks het slechte weer toch 125 opdagen en dat stemde Hans Mewiss, STK-medewerker bij de voet balbond in Middelburg, tot volle tevredenheid. „Die op komst hadden we in de verste verte niet verwacht en zo'n dag is zeker voor herhaling vatbaar," aldus Mewiss. Naast een toernooi, waarbij de meisjes in diverse teams waren ingedeeld, was er ook een spelregelquiz en een wed strijd om de penaltybokaal. Sandra Otjes uit St.-Jansteen sleepte die bokaal in de wacht. Dames-international Vera Paauw verzorgde een demon stratietraining met als 'mate riaal' de aanwezige speelsters van het Zeeuwse dameselftal. Deze speelsters en leden van de voetbalvereniging Bres- kens verzorgden de begelei ding van het gebeuren. De leeftijdscategorieën, waarvoor deze dag was opgezet, betrof de 12- tot en met 16-jarigen. Het succes van deze dag le verde tevens de integratie op van de voetballende meisjes in de voetbalkampen die de afde ling komende zomer in Goes houdt. Mewiss: „Vorig jaar konden alleen de jongens aan een dergelijk kamp deelne men, maar afgaande op het succes van deze dag zijn ook de meisjes welkom. We zijn bezig met een aantal grote na men uit de voetbalsport om de kampen gestalte te geven." Van onze sportmedewerker TERNEUZEN - Oisterwijk Oisters was in het duel met Blue Diamonds nog duidelijk te sterk voor de Terneuzense rugbyspelers. Nadat de Brabanders eerder in de competitie al met 90-0 van Blue Diamonds hadden gewonnen, werd er nu met 68- 6 gezegevierd. De Terneuzense punten kwamen op het score bord door een try van Dierick de Rooy en het benutten van een conversie door John van der Peyl. Van onze atletiekmedewerker HANSWEERT - De Goese at letiekvereniging AV'56 houdt in samenwerking met de voet balvereniging Hansweertse Boys een Kerstloop op zater dag 20 december. De afstanden zijn 2,4,6,8 en 10 kilometer. De start is om 14.00 uur bij het sportcomplex van Hansweertse Boys, waar in de kantine vanaf 13.00 uur kan worden ingeschreven.

de Stem | 1986 | | pagina 11