ACTIEl Einde van persvrijheid in Zuid-Afrika Minder bierkratten met cadmium-kleurstof }ROTE PARTIJEN KOMEN MET EIGEN WETSONTWERP Dorp verdwijnt onder water Israëlische aanval in noorden Libanon I Eetcultuur IWereldprimeur makroi uw/veeteelt r aangeboden Merijntje SPOED heeft u uw kerstpakketten %ssr ioed dus ook 1e hyp. 7,1% 25 |g. Tel. 076-653770. pe jaargang Kantoren te Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goes - Hulst - Oosterhout - Roosendaal - Terneuzen - Vlissingen Losse nummers ƒ1,10 n Slachtkoniji 'VREDE' TUSSEN HEINEKEN EN MILIEUGROEPEN reda - Rudonk (<elpand 240 m2 itevredenheid er onderzoek od Hans Kok echter geeft enzinemerk 8 de ruimte ^ds controle f^oor boksers I «Tot nog toe is er wel- aaF 8een enkel geval mds in de sport ont- vilrtlaar boksen is een Ut met veel lichame- F contact", aldus de se- Oostburg dreigt Shell met boycot Libië gebruikt napalm tegen Tsjaad DEN HAAG - De drie grote fracties in de Tweede Kamer (CDA, PvdA en WD) hebben samen de handen ineen geslagen om te voor komen dat mensen die nu in de WW zitten, er na 1 janauri in koopkracht op achteruit gaan. Duitsers met bommen aangehouden Universiteiten en Deetman eens over besparing VRIJDAG 12 DECEMBER 1986 Vandaag in De Stem Specifiek: Een zielige eend tussen de mensen DE STEM „de 4in1 krant to Koop L dicht u van het resultaat als u dat even laat Lvlaeen .kleintje" in Oe Stem 1 F$vtn do 10 mannen Igsemle» 31 .poclale fin motormn" Uw 1 In die rubric* DE STEM lat 4, Breda, tel. 224844. |alle verz. v. Dijk, 01626-3487j len bij v.d. Veen c.v. aat 1Breda, (intermediar) t.k. Tel. 01613-1482. 1 morgen tweede luitenant jy Speerstra (23) op de ^rikaanse vliegbasis Shep- urd to Texas de 'vliegerwing' trijgt opgespeld, heelt de Ne- joltodse luchtmacht een we- (tldprimeur. Nelly Speerstra i dan de eerste vrouwelijke pjlltsir ter wereld die daad- „erkelijk als operationeel juhtvlieger wordt Ingezet. opleiding vond onder plaats op de vliegbasis SSBHBS^IS Van een onzer verslaggevers ZOETERWOUDE - Heineken en de milieuorganisaties heb ben de vrede getekend in de kwestie van de cadmium-hou- dende kratten. De fabrikant blijft ze gewoon in de handel brengen, maar zal na 1995 voor de produktie van nieuwe krat ten geen nieuw cadmium-pig- ment meer gebruiken. De 'versleten' kratten wor den dan vermalen en van dit 'granulaat' zullen nieuwe, cadmium-houdende kratten of andere duurzame gebruiksar tikelen worden gemaakt. Daarbij staat het volgens Hei neken niet vast dat dit concern ook zélf die kratten gaat ge bruiken. De kratten die rond 1995 zullen worden geproduceerd zijn in 2010 weer aan vervan ging toe. Heineken rekent er enigszins op dat er dan een al ternatief is voor cadmium, dat de door het bedrijf zo ge wenste 'oplichtende' gele en rode kleuren bewerkstelligt. In elk geval kan de stof via pyrolyse (afbraak van het ma teriaal bij zeer hoge tempera turen) worden vrijgemaakt en teruggebracht naar de bron, aldus de bierproducent. De milieuorganisaties heb ben grote problemen met dit zware metaal, dat moeilijk uit het milieu te verwijderen valt en de gezondheid kan schaden. De kwestie van de verwerking van cadmium in kratten kwam vorig jaar in het nieuws in verband met het voornemen van Heineken om het totale bestand aan bierkratten te vervangen, dit met het oog op het nieuwe type bierfles, dat intussen wordt ingevoerd. Mi lieu- en consumentenorgani saties tekenden protest aan te gen het voornemen van Heine ken om opnieuw cadmium in de kratten te verwerken voor de kleur. Limte (opslag) evt. met kanti llnl. Van Caulil makelaars oc |a. Lid NVM. Tel. 076-656750.' het centrum van Breda - en zijuitgang, aparte luxe bovt Ivan 55 m2. Geschikt voor vele] Restaurant, meubelen etc. I verleg. Br.o.nr.934242 v.d.bl. enmalige uitkering WW'ers 1 ;ori2e Haagse redactie HAAG - De Amster- 01e kraakbeweging is onte- met de resultaten van onderzoek naar het over- n ran de kraker Hans in een politiecel. lok de advocaat van de fa- Be heeft gisteren laten we- weinig gelukkig te zijn I de uitkomsten. De familie irweegt naar het Gerechts- te stappen om zich daar te dagen over het besluit om t over te gaan tot vervol- ig van de drie betrokken be nders. dimster Korthals Altes t daartoe besloten omdat gens hem niet bewezen kan den dat de bewaarders aan een strafbaar feit iben schuldig gemaakt Tweede Kamer houdt 1 volgende week woensdag I de zaak bezig. DAM - Kuwait Pe- mag zijn merk 'Q8' 1 voeren. Het Gerechts- fin Amsterdam haalde gis- een streep door het ver- I dat de Haarlemse recht- 1 de oliemaatschappij in lier oplegde. Pet Hof stelde Kuwait Pe- pum volledig in het gelijk I de beroepszaak tegen de ftse oliefirma Duckham. 1 meent dat 'Q8' een in de vormt op haar eigen Q- F ia motorolie. Maar stelt het hof, heeft monopolie op de letter Q. pP grond van de Haarlemse ipraak had 'Q8' van alle in- pfels omgedoopte benzine- joons moeten verdwijnen, pt is nog onzeker of Duck- azich nu gewonnen geeft flNDEN (RTR) Bui- ladse boksprofesslo- 0» ta Groot-Brit- een gevecht ko- leveren, moeten •Waan een aids-test !r«aan. tris van 4e Britse ■sbond. Zo vecht Thatcher Terwijl bewoners nog op het dak van hun huis zitten, breekt een bulldozer het belendende perceel af. De inwoners van het Spaanse dorp Riano moeten weg omdat het dorp binnenkort onder water komt te staan door de bouw van een stuwdam. We gens de feile protesten geschiedt de afbraak onder politietoezicht. fotoanp aids Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - Wanneer Shell haar beleid ten aanzien van Zuid-Afrika niet verandert, zullen de 15 voertuigen van de gemeente Oostburg niet meer bij Shell-stations tnnfcen. Shell heeft nog anderhalve maand om haar beleid te wijzigen. Zo niet, dan vraagt het voltallig college van B en W de gemeenteraad om akkoord te gaan met de boy cot-maatregel. Shell is twee weken terug op de hoogte gebracht van het voornemen, maar heeft nog niet gereageerd. Volgens B en W verdient Shell jaarlijks 10.000 gulden aan de ge meente. LONDEN (RTR) - Libische troepen hebben bij nieuwe aanval len uit de lucht en op de grond in het noorden van Tsjaad na palm en gifgas gebruikt Dit heeft de regering van Tsjaad don derdag bekendgemaakt. In een officiële verklaring die voor radio-N'Djamena werd voorgelezen en die werd opgevangen door de BBC in Londen, stond dat de gevechten hun weerga niet hadden. De aanval op 'Tsjadische patriottische strijdkrachten' in Bar- dai, aldus de verklaring, was een voorspel op een offensief op grote schaal in de streek van Tibesti als geheel. BEIROET/TEL AVIV (RTR/UPI) - Bij een Israëli sche luchtaanval in het noorden van Libanon zijn gis teren zeker negen mensen gedood, onder wie de plaat selijke commandant van de terreurorganisatie van Aboe Nidal. Dit is vernomen in politiekringen in Li banon. Zes gevechtsbommenwer pers bestookten donderdag middag Palestijnse stellingen en gebouwen in de heuvels rond het vluchtelingenkamp Nahr al-Bared bij Tripoli, waar circa 30.000 Palestij nen wonen. Daarbij werd een gebouw van Aboe Nidals terreurorga nisatie door een bom getrof fen. Ook werden twee gebou wen van de pro-Syrische splintergoepering van Aboe Moessa met de grond gelijk gemaakt. Een Israëlische legerwoord- voerder zei dat de luchtaanval gericht was tegen 'terroristi sche bases' van de organisaties van Aboe Nidal en Aboe Moes- sa. Volgens de woordvoerder keerden alle toestellen veilig op hun bases terug. Bij de aanval werden de jagers zwaar beschoten door lucht doelgeschut. Bij hernieuwde gevechten rond twee Palestijnse kampen in Beiroet vielen gisteren ze ven doden en 40 gewonden. bezwaren gemaakt. Het kabinet ziet nu geen aanleiding zelf de zaak recht te trekken, hoezeer de huidige uitkeringsgerechtigden ook is beloofd dat er voor hen niets verandert met de komst van het nieuwe stelsel. De fiscale maatregel zoü de fiscus 15 miljoen opleveren. Van onze Haagse redactie Zij hebben gisteren besloten op korte termijn samen een initiatief-wetsvoorstel bij de Kamer in te dienen. De fractiespecialisten Lin- nieuwe stelsel, werden geen schoten (WD), Terpstra (CDA) en Ter Veld (PvdA) stellen voor het inkomensver lies van WW'ers volledig te compenseren. Dat kan via een eenmalige uitkering bij de va kantietoeslag in mei of op het moment dat zij weer aan het werk gaan en uit de WW stap pen. Mensen die nu een WW-üit- kering hebben houden die uit kering na 1 januari totdat ze hun WW-periode van zes maanden hebben volgemaakt. In de duur en de hoogte van de uitkering verandert niets, maar door de invoering van het nieuwe stelsel voor de so ciale zekerheid komen ze wel in een andere belastinggroep terecht. Voortaan krijgen ze bij de fiscus dezelfde behandeling als nu de WWV'ers en andere uitkeringsggerechtigden en dat betekent dat zij de ar- beidstoeslag en de aftrekpost woon-werkverkeer moeten missen. Hun netto-inkomen daalt daardoor na 1 januari. De meerderheid in de Tweede Kamer vindt dit inko mensverlies onterecht, zo blijkt nu. Toen dit indertijd v/ettelijk werd vastgesteld bij de behandeling van het VAALS - De marechaussee in Vaals heeft gisteren twee jonge Duitsers aangehouden, die in hun auto twee bommen vervoerden. Volgens het Duitse Bundes Kriminalamt is het bijna zeker dat de ver dachten terroristen zijn. De twee Duitsers werden in alle vroegte een kilometer voor de grensovergang Wolf haag aangehouden door een marechaussee-patrouille om dat een koplamp van hun auto niet brandde. Tijdens de daarop volgende routine-con trole werd een tas met explo sieven, draden en een ontste king gevonden. Ook had het tweetal pam fletten van de organisatie Unie van Iraanse studenten in Duitsland bij zich. Deze groe pering wordt door de Duitse autoriteiten een militante, links-extremistische organi satie genoemd. Van onze correspondent KAAPSTAD De Zuidafrikaanse regering heeft gisteren stappen ondernomen om een eind te maken aan dat wat zij beschouwt als de grootste bedreiging voor de staatsveiligheid. Die wordt voornamelijk gevormd door de 'kerst-acties' van tegenstanders van de regering, die gericht zijn tegen de nu zes maanden durende noodtoestand. Het mikpunt van de regering is de pers in Zuid- Afrika, die ai eerder strenge beperkingen kreeg op gelegd. Indertijd werd vastgesteld dat de berichtge ving over raciale en politieke geweldplegingen en over de acties van veiligheidstroepen gestaakt moest worden. De regering heeft nu verregaande censuurmaat- regelen getroffen die volgens sommige kranten steeds verder in de richting van een totalitaire staat gaan. De nieuwe censuurwet verplicht de media, waar onder ook de buitenlandse media en de zogeheten alternatieve pers in Zuid-Afrika vallen, om bericht geving over zaken van diverse aard eerst aan minis ters of onderministers ter goedkeuring voor te leg gen. Er wordt zelfs beweerd dat de leden van de parlementaire oppositie nu niet meer openlijk voor hun mening uit mogen komen. De pers wist in het verleden altijd wel een manier te vinden om zich ondanks de censuurwetten te ma nifesteren, maar de strenge regeringscontröle zal er nu op moeten toezien dat alle gaatjes en kiertjes in de wetgeving gedicht worden. Alles wat boycots, sa menzweringen en acties tegen de regering ook maar enigszins in de hand zou kunnen werken is taboe voor de pers. Het zal er op neer komen dat alleen of ficiële berichtgeving mag worden gepubliceerd. Tegenstanders van de regering hebben verklaard dat het einde van de persvrijheid in Zuid-Afrika nu in zicht is. Het vangnet van de regering zal zich ech ter niet alleen tot de media beperken, maar zal ook andere obstakels uit de weg ruimen. Er staan Zuid- Afrika grootscheepse regeringsacties tegen organi saties en individuen te wachten, waarbij de arresta ties niet van de lucht zullen zijn. Het regiem Botha ziet een uiterst dreigende onweersbui aankomen, die bedoeld is om de regering omver te werpen. De regering doet verwoede pogingen om zich uit de politieke impasse te manoevreren en verlaat zich voornamelijk op de machtige nationale defensie en op de veiligheidstroepen. Vandaar het strenge mili taire karakter van de maatregelen. De blanken zijn van mening dat hun veiligheid en bestaan bedreigd wordt door militante acties en door westerse sancties en desinvesteringen. De re gering Botha probeert hier nu munt uit te slaan door strengere maatregelen af te kondigen, in de hoop bij de verkiezingen van volgend jaar op de steun van de blanken te kunnen rekenen. ZOETERMEER - De universi teiten stemmen in met de maatregelen die minister Deetman heeft voorgesteld zo dat jaarlijks 130 miljoen be zuinigd kan worden op weten schappelijk onderwijs en on derzoek. Dat bleek gisteravond tij dens een bijeenkomst in Zoe- termeer van vertegenwoordi gers van de universiteiten met de bewindsman. Deetman zegde de universi teiten toe dat hij de gedetail leerde invulling van de maat regelen (aangeduid als 'Krimp en Groei') zal overlaten aan de universiteiten en dat het ook mogelijk zal zijn dat universi teiten onderling afspraken maken over uitwisseling van studierichtingen. (ADVERTENTIES) al geregeld? Nu nog volop keus nog volop keus. Bel. 076-879224 ts. 213 De eetcultuur verandert. Nederland gaat ook wat het voedsel betreft steeds meer op Amerika lijken. Vandaag in De Stem Specifiek Welzijn. De 35-jarlge Ajacied Arnold Mühren is door KNVB- bondscoach Rinus Michels op de lijst van achttien van de voorlopige selectie voor het Nederlands elftal gezet. Zondagavond zat Michels de groep terugbrengen tot zestien. Die zestien reizen naar Cyprus waar op 21 december de derde wedstrijd van Oranje in het kader van de voorronden van het EK'88 in Wesl- Ouitstand wordt gespeeld. SI Zie pagina Sport Alles wat in cfe jaren werd bedacht om een vooral jeugdig publiek te kunnen behagen, zit In 'Howard the Duck', een film die aan de vooravond van de feestdagen in Nederland in roulatie is gebracht. Een menselijk eend speeit de E.T.-acbtige hoofdrol BS Zie pagina Glös-Fllm Uitgerekend kunt u als Stem-abonnee met deze bon een nieuwe abonnee opgeven en ontvangt u de solar calculator. Deze super moderne credit card platte solar calculator werkt op zonnecellen. Dus geen batterijen nodig! DE NIEUWE ABONNEE HEET: Naam: Adres: Postc.: Plaats: J a Bank* of gironummer: Deze ontvangt de krant de eerste twee weken GRATIS daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand per automatische afschrijving ad 23,20 kwartaal per acceptgirokaart ad 69 75 kwartaal per autom. afschrijving ad i tfjqs (voorkeur aankruisen). J Zodra de nieuwe abonnee het abonnementsgeld heeft voldaan, ont vang ik uw SOLAR CALCULATOR. Mijn naam: Adres: Plaats: handtekening

de Stem | 1986 | | pagina 1