5-019! Borussia houdt het hoofd koel VOO] ORANJE TOONT OPNIEUW VEERKRACHT Oosting zonder moeite naar de derde ronde Beveren verliest, maar verdient veel geld Uitslagen UEFA-Cup WINTERSPORT? 1 Winst voor handbalafdeling Sponsor van Den Haag kapt er mee VlNTERSPORT BREJAART [fMDERDAG 11 DECEMBER 1986 I kraamzorg. [ƒ49.150,-? lanen nieuwe Nrzitter fonkbalbond- Van Kempen aan de leiding VEEMARKTSTRAAT 14, tel. 076-227000 S maandags geopend v.a. 13.00 uur. Donderdag koopavond. 11.12.86 I pakket aan. .jean Bruijnen (igchengladbach - Borussia ichengladbach kan met voldaan gevoel beginnen l(le kerstvakantie van drie ien. De Westduitsers dron- gisteravond voor het eerst ,js zes jaar weer door tot de iartfinales van het UEFA- ptoernooi. Daarvoor bleek een be- auwd 0-0 gelijkspel tegen k Rangers voldoende, icai 14 dagen geleden in ihotland de eindcijfers 1-1 op et scorebord hadden gestaan. treffer van Uwe Rahn rflt daardoor goud waard. Begrijpelijk dat Helmut Irashoff na afloop straalde een kerstboomlichtje. Het oruitzicht op minimaal nog Europese thuiswedstrijd, aarvoor waarschijnlijk unit uitgeweken naar het veel grotere Rheinstadion in Düsseldorfdeed de rimpels in het voorhoofd van de 58-jarige Borussia-manager voor even verdwijnen. De gedachte aan een krachtmeting met Barce lona of Inter Milan en de daar aan gekoppelde toprecette was voor hem alle reden optimis tisch in de toekomst te blik ken. Vergeten was de slechte competitiestart en het aan vankelijk gevreesde financiële debacle. Met het geld uit het UEFA-cuptoernooi, waarvan geen enkele ronde is opgeno men in de begroting, kan niet alleen het jaarlijkse exploita tietekort worden gedekt, maar kan wellicht ook de traditio nele uitverkoop van spelers worden voorkomen. Dat laatste aspekt acht Grashoff niet onbelangrijk met het oog op de aanstaande kontraktbesprekingen met trainer Jupp Heynckes, op wie men in Mönchengladbach na acht jaar nog lang niet uitge keken is. De kwalifikatie voor de kwartfinale kwam veel moei zamer tot stand dan alom werd gedacht. De Schotten wensten zich niet zonder slag of stoot over te geven en wier pen vanaf het eerste fluitsig naal van de strak en irritant leidende scheidsrechter Pon- net al hun fysieke kracht in de strijd en namen op ba sis daarvan het middenveld in handen. Bovendien bleek de verrassende rentree van spe ler-trainer Graeme Souness, die enkele maanden was uit geschakeld door een achilles peesoperatie, de Rangers nieuwe impulsen te geven. Bo russia moest alle zeilen bijzet ten om zich de Britten van het lijf te houden. Met name Dave Cooper, een dribbelaar van het zuiverste water, stichtte met zijn rushes veel gevaar in de Duitse de fensie, die vooral op de rech terflank kwetsbaar was. Aan die kant werden de geschorste mandekker Drehsen en de ge blesseerde halfspeler Krauss node gemist. Hun vervangers Winkhold en Krisp moesten regelmatig achter hun tegenstander aan hollen. Echte kansen waren er echter minder dan kaarten. Ponnet toverde vier Schotten en drie Duitsers het geelge- kleurde karton voor ogen, maar de persoonlijke duels werden er niet minder verbe ten op. Een kwartier voor tijd haalde de Belgische arbiter, die meer de aandacht op zich vestigde dan de 22 acteurs, zelfs het rood uit zijn borstzak. De Schotse verdediger Munro moest na een partijtje vrij worstelen met Winkhold van het veld. De Rangers, die voor dit incident al de tol waren gaan betalen voor hun inspan ningen in de eerste helft, voch ten in de slotfase met tien man en de moed der wanhoop voor de verlossende treffer. Borussia hield in die kondi- tieslag echter het hoofd koel. Dat deed niet Cooper die drie minuten voor tijd zijn tweede gele kaart incasseerde en iets eerder dan zijn ploeggenoten onder de douches kon plaats nemen. BORUSSIA MÖNCHENGLADBACH (WDL)-GLASGOW RANGERS (Schot) 0-0, Scheidsrechter: Ponnet (Bel). Toe schouwers: 34.000 (uitverkocht). Rode kaart: Munro en Cooper (beiden Ran gers). Gele kaart: Jung, Rahn en Thiele (allen Borussia), Dawson, Ferguson en Cooper (allen Rangers). Eerste wed strijd: 1-1. Borussia Mönchengladbach naar kwartfinales. Lenhuis, psychiatriscl jlp, röntgenfoto's, agbehandeling, enzl ïrvoer per taxi of pert Ihuis, maar ook voon rische hulp, alsmede] len geneesmiddelen. I, consulten en visites] Ie therapieën, tpie. Sgopedie. [len. Itane ziekten in het prgoeding, daar buiteij eboren na 31-12-196l| Szen. ie vergoedingen die ^etkoming. pleet en Betaalbaar vraag of u wel goedeil [gen een aantrekkelijk przekerdü! i naast uw huidige hverzekering afsluiten] |e nemen, verzorgen. lis. voorzien t Daan Appels kMSTERDAM - Hoe belangrijk voor een Iportploeg een goede mentale instelling is be- jvees gisteravond het nationale dameshand- lalteam. In de voor Nederland belangrijkste wedstrijd van ehoofdronde van het wereldkampioenschap voor A- nden werd Oostenrijk, vooral dankzij de onverzet telijkheid van Oranje, met 22-17 verslagen na een 9-9 lelijke stand bij rust. rust. Na de uiterst zwakke verto- een dag eerder tegen Rusland toonde de ploeg tegen stenrijk over veerkracht te schikken. De wil om te win- en uitte zich in vijf tijdstraf- len en zeven strafworpen te len, maar daar maalde na af- op niemand om. Dankzij de overwinning op stenrijk is Nederland met a wedstrijd voor de ofdronde te spelen (morgen i Arnhem tegen Joegoslavië) rijwel zeker van minimaal en tiende plaats tijdens het VK. En dat is het maximale aar het organiserende Ne- rlands Handbal Verbond oraf rekening mee had ge- ouden. 'De tegenstander zondag in et Sportpaleis Ahoy in Rot- rdam is waarschijnlijk fsst-Dui tsland of China, eide ploegen spelen morgen laatste wedstrijd in poule 2 jgen elkaar. Een glunderende Neder- adse coach Jan Kecskeme- h sprak na afloop met be- fondering over de prestaties |iajn pupillen, waarmee hij R maandenlang voor Ne- jrlandse begrippen zeer in- psief op het WK voorbereid- Jk ben zeer tevreden. Be- dan vanavond kunnen we [et handballen. Het is fantas- pth om van een ploeg als stenrijk te winnen. Wij zijn jateurs, terwijl deze Oos- e ploeg helemaal be- aat uit dames die dagelijks ainen". |De beslissende wending aan strijd gaf volgens Kecske- ethy zijn beslissing om in de feede helft over te schakelen een offensieve 4-2-dek- naar een wat behouden- °-0-dekking. „De Oosten de cirkeiloopster kreeg in eerste helft te veel ruimte dat probleem was na de «opgelost", zo legde de Jdbalprofessor zijn toeho- ders uit. I"a een aardig opwarmertje de vorm van de hoog- ?nde wedstrijd Tsjechoslo- Jdje-Roemenie (22-21, erdoor de spanning in e 2 weer helemaal terug het publiek er in de •STERDAM (ANP) - Peter e11 wordt met ingang van Blaart 1987 de nieuwe voor- de Koninklijke Ne- Jf* Baseball en Softball .dd (KNBSB). I eanen (40), tüe in wilnis f>iiric!„ Guus van der Benin °p' veertien jaar tal geweest. Van der Li ®n'ke in totaal 21 jaar r wtmaakte van het be jel „I811. de KNBSB, blijft Ie H?r?utter van de Euro- Uer Associatie (CE- w'^P'ngmeester van de IdedBA^ Honkbal Ass°- sfeervolle en met bijna 4000 toeschouwers vrijwel uitver kochte Sporthallen Zuid in Amsterdam eens goed voor zitten. Er mocht tenslotte wat verwacht worden, aangezien de onderlinge confrontatie voor beide ploegen normaal gesproken de enige wedstrijd was in de hoofdronde die ge wonnen zou kunnen worden. Nederland mag morgen in de laatste wedstrijd tegen Joego slavië weinig kansen worden toegedicht en Oostenrijk zal tegen Hongarije waarschijn lijk ook te kort komen. Bedrogen werd het publiek in ieder geval niet en de hart verwarmende inzet van de Nederlands dames werd grote delen van de wedstrijd be loond met luide aanmoedi gingsgezangen. In die sfeervolle ambiance kende Nederland een goede start. De snelle break-out bleek opnieuw een sterk wa pen van Oranje en vijf van de eerste zeven doelpunten kwa men dan ook uit snelle tegen aanvallen tot stand. Oosten rijk moest het voornamelijk hebben van Jasna Kola, die met speels gemak strafworpen benutte (zeven in totaal en slechts een misser). Toch raakten de speelsters van de Joegoslavische bondscoach Vinko Kandij a bij een 3-3 stand de kluts kwijt. Onder aanvoering van de uitblinkende en volop sco rende hoekspeelsters Cecile Leenen en Carla Kleintjes liep Nederland naar 7-3 uit. Maar zoals zo vaak werd het spel van Oranje ook deze wed strijd gekenmerkt door wis selvalligheid. Doelpunten ma ken ging de ploeg steeds min der goed af en dat bood Oos tenrijk de gelegenheid bij 8-8 weer langszij te komen en zelfs een 8-9 voorsprong te ne men. Met Esther Hageman in de laatste minuten in de ploeg voor Hanneke van Eyl kwam Nederland via Cecile Leenen toch nog voor de rust op ge lijke hoogte: 9-9. Na de hervatting ging Ne derland aanvankelijk aan de zenuwen tenonder. Oostenrijk profiteerde onmiddellijk (10- 12), zonder Nederland evenwel op een beslissende achterstand te zetten. Met het inwisselen van de zeer teleurstellende Monique Geitz voor Esther Hageman begon de victorie voor Nederland zich daarna langzaam maar zeker af te te kenen. De besluiteloosheid in de aanval verdween en nadat de stand weer gelijk was getrok ken (14-14) drukte Oranje door. Met twee doelpunten gaf Carla Kleintjes het beslissende zetje en dat goede voorbeeld werd door Hanneke van Eyl gevolgd. Twee doelpunten van Esther Hageman betekenden voor Oostenrijk de genadeklap De Oostenrijkse doelvrouwe Vesna Radovic probeert Carla Kleintjes het scoren te beletten, rechts de Oostenrijkse Martina Neubauer. - fotoanp en vanaf 19-16 speelde Neder land een gewonnen party. Gedragen door het enthou siasme dat vanaf de tribunes op de speelsters neerdaalde liep Nederland in de slotminu ten uit naar een toch nog vrij royale overwinning: 22-17. NEDERLAND-OOSTENRIJK 22-17 (9- 9) scheidsrechters: Marin en Serban (Roe); toeschouwers: 3500. Aantal straf- minuten: Nederland: 10, Oostenrijk 6. NEDERLAND: Carla ten Velde en Ka nna Bruins; Hanneke van Eijl (2), Carla Kleintjens (9), Nicole van Thor, Cecile' Leenen (7/3), Monique Geitz, Ursula De- keling (2), Petra Jordens, Mieke Leenen, Esther Hageman (2) en Wendy Kerssens. OOSTENRIJK: Danuta Stampfel en Vesna Radovic; Claudia Becwar, Mar tina Neubauer, Jadranka Jez (2), Susana Ungar, Milena Foltynova (2), Karin Pro- kop (1), Sylvia Steinbauer, Karin HilIIin- ger, Gabriele Neudolt (3) en Jasna Kolar (9/7). Hongarije-Sovjetunie 18-19 (7-8), Oost- D ui tsland-Joegoslavië 27-17 (14-7). Stand Hoofdgroep 1 L Oost-Dui tsland 2. Sovjetunie 3. Joegoslavië 4. Hongarije 5. Nederland 6. Oostenrijk 43107100- 69 43107 90- 64 42115 74- 73 41123 71- 71 4 1 0 3 2 76- 99 40040 66-101 Troost ronde: Frankrijk-Polen 17-19 (7- 10), Japan-Verenigde Staten 25-20 (14-8). Stand L Polen 2. Frankrijk 3. Japan 4. Ver. Staten 2200437-33 2101238-30 2101241-38 2002031-46 AMSTERDAM (ANP) - De afdeling Amsterdam van het Neder lands Handbal Verbond heeft goede zaken gedaan met de we reldtitelstrijd voor dames. Er werd een winst geboekt van zo'n vijfduizend gulden. Enige maanden geleden besloot de afdeling - verzet van enige grote clubs ten spijt - alle kaarten voor de wedstrijden van woensdag op te kopen. Clubs konden drie kaarten voor de prijs van twee (totaal bedrag dertig gulden) afnemen. Alle kaarten gingen van de hand. Bij een capaciteit van ruim 3000 plaatsen boekte de afdeling een recette van dertig duizend gulden. De af deling had het vrijwel gehele aantal kaarten voor 25.000 gulden van de organisatoren overgenomen. Tussen haakjes uitslagen eerste ronde, vetgedrukte clubs verder. Hajduk Split (Joe)-Dundee U. (Sch) (0-2) 0-0 IFK Gothenburg (Zwe)-AA Gent (Bel) (1 -0) 4-0 FC Tirol (Oos)-Spartak Moskou (Sov) (0-12-0 Barcelona (Spa)-Uerdingen (WDI) (2-0) 2-0 SK Beveren (Bel)-Torlno (Ita) (1 -2) 0-1 Borussia MG (WDI)-Glasgow R. (Sch) (1-1)0-0 Gulmaraes (Por)-FC Groningen (Ned) (0-13-0 Inter (ita)-Dukla Praag (Tsj) (1 -0) 1 -0 (Gestaakt wegens mist. Wedstrijd wordt vanmiddag overgespeeld). GOIRLE (ANP) - Het tennistoernooi om de Neder landse indoor-titel is in de eerste ronde twee be schermde speelsters kwijtgeraakt. Carin Bakkum, als derde geplaatst, meldde zich woensdag ziek af. Haar tegenstandster in de eerste ronde, Brigitte Pardoel, ging zonder te spelen door. Ju dith Warringa, die door de or ganisatoren als kwartfinaliste werd gezien, verscheen wel op de baan voor het duel met Van Lottum, maar moest al na vier games opgeven wegens een schouderblessure. De favorieten Marianne van der Torre en Simone Schilder bereikten vrij gemakkelijk de tweede ronde. De als eerste ge plaatste Van der Torre won met 6-4,6-4 van Markestein en Schilder stond haar opponente Büermann slechts één game toe. Menno Oosting heeft zich woensdag zonder veel inspan ning gekwalificeerd voor de derde ronde van het herenen kelspel. De titelfavoriet ver sloeg Marc Albert woensdag in twee sets: 6-3, 6-3. De als tweede geplaatste Hagenaar Huub van Boeckel was nog iets sneller klaar met Bloe mendal: 6-3,6-2. Eric Wilborts, die als veer tiende was geplaatst, werd in drie sets uitgeschakeld door Kok. Uitslagen; damesenkelspel, eerste ronde; Van der Torre (1)-Markestein 6-4, 6-4 Moos (4)-Simon 6-4, 6-4 Ketelaar (6)- Schothorst 6-3,6-2 Wilmink (5)-Hasling- huis 6-2, 6-1 Pardoel-Bakkum (3) w.o. Van der Kinderen (7)-Radstake 5-7, 6-3, 6-4 Schilder (2)-Büermann 6-0, 6-1 Van Lottum-Warringa (8) 3-1 opg. Herenenkelspel, tweede ronde: Oosting (l)-Albert 6-3, 6-3 Vekemans (8)-Schaap 6-2, 6-4 Kok-Wilborts (14) 6-2, 5-7, 6-2 Lodder (3)-Schuur 6-3, 5-7, 6-0 Feenstra (4)-M. Simon 6-4, 6-1 Vermeeren (7)- Schaefers 6-1, 6-1 Koevermans (9)-Jans sen 6-3, 6-4 Van Boeckel (2)-Bloemendal 6-3, 6-2, Zegveld (16)-Wibier 7-6, 6-1 Bogststa-Van Gelderen (12) 6-7, 7-6, 6-1 Groeneveld (6)-Warmenhoven 6-2, 6-0 Trumpi-Koek 6-4, 6-4 Vissers (ll)-Thee- len 5-7, 6-3, 6-3 Koevermans (9)-Janssen 6-3,6-4 Koopman (15)-Davids 6-7,6-3, 7- Krap veertig uur na zijn verloren finale in New York tegen Lendl, stond Boris Bec ker woensdag weer op de baan voor een Masters-toernooi. Ditmaal van de jeugd in Stutt gart. Zijn tegenstander Andres Visand uit de Sovjetunie, 744e op de wereldranglijst, kon de Wimbledonkampioen niet bijster inspireren. Becker oogde vermoeid en tenniste zeer ongeconcentreerd, waar door hij het moeilijker had in de eerste ronde dan de setcij- fers deden vermoeden: 6-3,6-2. Door onze sportredactie DEN HAAG - Het is zo goed als zeker dat Hotelplan aan het eind van dit seizoen zal stoppen als sponsor van FC Den Haag. Directeur Frans van Steenis van de reisorganisatie deelde gisteren mee dat hij zijn defi nitieve standpunt zal uiten zo dra FC Den Haag-voorzitter Dé Stoop terug is van vakan tie. Hotelplan heeft, aldus Van Steenis, echter niet de illusie dat het na dit seizoen gedaan is met het vandalisme. Na de gestaakte wedstrijd Excelsior- FC Den Haag verbood Van Sleenis FC Den Haag het dra gen van shirtreclame. Hotel plan zal zijn financiële ver plichtingen wel nakomen. GRONINGEN (ANP) - Ri chard van Kempen heeft na de door hem gewonnen tweede etappe van de marathon- schaatszesdaagse in Gronin gen de toppositie van het klas sement overgenomen van Jos Niesten. De veteraan had dinsdagavond de ouverture van het evenement in Assen naar zich toe getrokken. Schonk Van Kempen op de Drentse ijspiste zijn leermees ter de zege, in Groningen leefde de rijder uit Den Hoef zich uit in zijn specialiteit: de sprint. De uitslag van de tweede etappe in de 8chaatsmarathon-zesdaagse is: 1. Ri chard van Kempen (Den Hoef), 2. An- dries Kas per (Driel), 3. Jan Eise Krom kamp (Oldeholtpade), 4. Yep Kramer (Oudeschoot), 5. Hilbert van der Duim (De Kniepe), 6. Robert Vunderink (Raal- te), 7. Egbert Post (Groningen), 8. Her- bert Dijkstra (Pesse), 9. Oege Ferwerda (Steenwij k), 10. Henri Ruitenberg (Olde- broek), 11. Rik van der Hoorn (Ter Aar), 12. Klaas Vriend (Huizen), 13. Ruud Chris toffers (Vlaardingen), 14. Lex Caze- mier (Den Horn), 15. Gerard Rietveld (Ouderkerk aan de Amstel), 16. Jos Pronk (Oost-Graftdijk), 17. Rein Jonker (Wytgaard), 18. Gert Jakobs (Helmond), 19. Piet Kleine (Kerkenveld), 20. Steven Zoon (Rockanje). Stand zesdaagse na twee dagen: 1. Van Kempen 57.1, 2. gelijk: Van der Duim, Kramer en Dijkstra 38, 5. Pronk 35, 6. Vunderink 33, 7. Niesten 31.1, 8. Ruiten berg en Ferwerda 31. DEN HAAG (ANP) - SK Be veren offerde tegen AC To rino de sportieve belangen op aan de financiële. De Waaslandse club ging in op een lucratief aanbod van de Italiaanse televisie, die 214 ton wilde neertellen voor de rechtstreekse uitzending. Mits SK Beveren het aan- vangsuur wilde vervroegen naar half zes, zodat de RAI later op de avond ook nog het duel tussen Inter Milan en Dukla Praag op de buis kon brengen. Beveren hapte toe en nam op de koop toe dat het stadion Freethiel met 15.000 toeschouwers lang niet uitverkocht was. De thuisclub was na de nederlaag in Turijn (2-1) door het doelpunt van Fair- clough, drie minuten voor tijd, zeker niet kansloos. Eén doelpunt zou voldoende zijn voor een plaats bij de laatste acht. Al na drie minuten dook Peeraer alleen op voor de Turijnse doelman, maar de nauwkeurigheid ontbrak. Beveren ontwikkelde in het eerste, onstuimige halve uur verschillende kansen, vooral door de snelle Poolse mid denvelder Kusto, maar doel punten leverde het offensief niet op. Na die dertig minuten kreeg Torino grip op het duel en stond-het nog maar weinig kansen toe. Bij AC Torino waren middenvel ders Sabato, terug na een schorsing, en de Braziliaan Junior de rustpunten. Door de absentie van Wim Kieft kwam de ploeg in de aanval wel stootkracht tekort om daadwerkelijk gevaarlijk te worden. Dossena, de enige interna tional in het gezelschap, be sliste een kwartier voor tijd het duel in Turijns voordeel. Terwijl de mist de wedstrijd tot een schimmenspel ver vormde, passeerde hij doel- De Zweed Jerry Carlsson in duel met een speler van AA Gent. - fotoanp man De Wilde op geslepen wijze (0-1) en bracht Beve ren de eerste nederlaag in dit seizoen op eigen veld toe. AA Gent, de tweede Belgi sche ploeg, was kansloos in de uitwedstrijd tegen IFK Göteborg. De Zweedse club had de uitwedstrijd reeds met 1-0 gewonnen. Voor 15.000 toeschouwers kwa men de doelpunten pas na 45 minuten. Johansson scoorde op slag van rust. Rantanen, ex-PSV-er Hysen en Lars- son bepaalden in de tweede helft de stand op 4-0. Nog een verrassing was de uitschakeling van Spartak Moskou door het nietige FC Tirol. Het werd in Innsbruck 2-0 voor de Oostenrijkers, die de uitwedstrijd in Sim feropol op de Krim met 1-0 hadden verloren. Roscher (71e minuut) en de West- duitse ex-international Hansi Muller (72e) schoten FC Tirol naar de kwartfina les van maart volgend j aar. Hajduk Split kreeg voor 30.000 toeschouwers tegen Dundee United vijf riante kansen om de achterstand van twee doelpunten onge daan te maken. Twee keer schoot het houtwerk de Schotse verdediging te hulp, in de drie andere scorings- posities werd jammerlijk gemist. Omdat de Schotten aan vallend weinig voorstelden, bleef het onder leiding van Jan Keizer 0-0, waardoor Dundee United zich voor de tweede keer in zijn bestaan bij de laatste acht schaarde. HAJDUK SPLIT (JOE)-DUNDEE UNITED (Sch) 0-0. Scheidsrechter: Keizer (Ned), toeschouwers: 30.000 Eerste wedstrijd: 2-0 voor Dundee. Dundee naar kwartfinales. SK BEVEREN (BEL)-AC TORINO (Ita) 0-1 (0-0). 75. Dossena 0-1. Scheidsrechter: Wöhrer (Oos), toe schouwers: 15.000 Eerste wedstrijd: 2- 1 voor Torino. Torino naar kwartfina les. IFK GÖTEBORG (ZWE)-AA GENT (Bel) 4-0 (1-0). 45. Johansson 1-0, 50. Rantanen 2-0, 57. Hysen 3-0, 64. Lars- son 4-0. Scheidsrechter: Valentine. Toeschouwers: 15.100. Eerste wed strijd 1-0, Göteborg naar kwartfina les. FC TIROL (OOS)-SPARTAK MOS KOU (SOV) 2-0 (0-0) 71. Roscher 1-0, 72. Müller 2-0. Scheidsrechter: Guru- ceta Muro (Spa), toeschouwers: 16.000. Eerste wedstrijd: 0-1. FC Tirol naar kwartfinales. FC BARCELONA (SPA)-BAYER UERDINGEN (WDI) 2-0 (0-0) 70. Rojo 1-0, 79. Rojo 2-0. Scheidsrechter: Daina (Zwi), toeschouwers: 20.000. Gele kaart: Victor (Barcelona). Eerste wedstrijd 0-2 voor Barcelona, Barce lona verder.

de Stem | 1986 | | pagina 7