krant feoTESTACTIE BEGONNEN seen lijsduif O uilophaaldienst och aan de slag St. Jan ten Steene in beroemd blijspel PvdA-fractie blijft Hulster raadslid B. Martens steunen ■m 4Werkschepen niet als museumstuk naar Neeltje Jans' Boeren praten over suikerproblematiek Ie wereld aaft| ISTEM COMMENTAAR Afkeurenswaardig Poging tot brand stichting in boskapel Cine 83 met film over ruimtevaart Piet Jour et nieuwe voorzitter kruis vereniging InNPERDAG 11 DECEMBER 1986 le gezinnen op de klep ra D1BT1M VAN ZEELAND 1 je de hele wereld aai tad naar uithoek, een drukke baan or een rustig erflat, eveneens, is eenzaam. Dat de. Maar wat doe ten beseft, dat "die dezelfde situatie er eenzaam gevoel zoekt, komt u wei- men, volleybal, een of samen gezellig samen koken de schoolkantine? kt de eenzaamheid er. De een pakt een| rre vriendia e buurt en als u het nummer van I op de achterzijde| entrale nummer e weg wijst naar del informatie over de ïplaats. jjEL- De basisscholen in Axel, Koewacht en uiddorpe hebben een protestactie gestart te- de voorgenomen afschaffing van de tioolbus. Popnight met Draf ten Blues Alternatief HURWAGENS INGEZET NA BRAND Nte 'DE INGEBEELDE ZIEKE' 'WIJ WILLEN GEWOON ZO DOORGAAN INCLINGE Drukte voor Heikantse muziek vereniging ■OCCASIONS! van do BMW-dealer Industrieweg 37 4538 AG Terneuzen Telefccn 01150-81121 NJ 't VOSKE MINISTER SMIT-KROES: Lage opbrengst Brand examens Plaatselijk nieuws Hulst Sint-Jansteen Nieuw-Namen Clinge Ossenisse Terhole pnet uw reklameboodscha T22 PAGINA ZEELAND 2 Inlichtingen Dagblad De Stem i zijnis niet uniek Het overkomi nog anderen in uw buurt ante drukte van de binnenstad he grijze eentonigheid van de nee geconfronteerd huist vanstad naar uithoek, kanerov len drukke baan plotseling vervang Itig bestaan in een stille driekameiü tnietali n is weieens eenzaam. Dat 't ni_. |/eede. Maar wat doe je er aan? Als :seft,dat'die-mevrouw-van-hiemaas verkeert, geeft dat ai een mini i vreemi aar eens opzoekt komt u well» pt dacht u van zwemmen, 'n j een muziekcursus doen of gewon aar de markt? /indt u van met z'n tweetjes helpen odschappen doen voor bejaarde gesties. doorbreekt de eenzaamheid ten i manier. De een pakt een boek brre vriendin t het in de buurt en als u ideeën op vi I nummer van de Telefonische Hul; f terzijde van het telefoonboek aait het centrale nummer 030-9424. keg wijst naar de dichtstbijzijnde hulp u aan alle informatie over de mop woonplaats. >r dii blad, i s.rn.de Stichting Ideéle Reclame Si ,Jet protest geldt niet zozeer afschaffing van de bus, de jolen hebben er begrip voor er bezuinigd moet worden, at wel het tijdstip waarop vervoer wordt stopgezet, kans is namelijk aanwe- at de gemeenteraad vol- week dinsdag beslist [ïngang van 1 januari het inolvervoer te staken. In dat zouden de scholen in moelij kheden komen at alternatieven op korte mijn niet voorhanden zijn. Ie scholen willen via poli te druk een overgangspe- bewerkstellingen. Liefst (ieteind van dit schooljaar, Édjrtoe moeten alle beschik- middelen te baat worden nomen, maar in ieder geval itot maart'. met de Stichting Ideële Reclame. cholen tegen snelle opheffing schoolbus Van een onzer verslaggevers VV van Axel willen stoppen met het schoolbus- ^oer van kinderen die buiten de kernen wonen om j besparing van 40.000 gulden te realiseren. Axel is enige gemeente die deze service nog kent. Van onze correspondent VOGELWAARDE - Vrij dagavond treedt de Honte- nisser popformatie Draf ten Blues in het Dorpscen trum te Vogelwaarde. Tij dens dit optreden wordt officieus de nieuwe single van de groep gepresen teerd. Deze inmiddels tweede single is een uitvloeisel van het door de groep gewon nen Rythm and Boosefesti- val, dat in augustus in Vlissingen werd afgeslo ten. De Bij Ron Konings in Vrouwenpolder opgeno men single 'It aint my cross to bear' wordt vol gende week in Mecano te Middelburg officieel ten doop gehouden. De avond in het Dorpscentrum be gint om 20.30 uur en de toe gang is gratis. Ook zater dagavond wordt door Draften Blues opgetreden en wel in café De Gravin in Westdorpe. Aanvang 22 uur. Deseholen voelen zich bij- Jer gegriefd dat een en an- op deze manier wordt ge- ëeld. „Duidelijk willen wij illen het vrij onbehoorlijk te nden, gelet op de tijdsduur larbinnen andere vervoers- jelijkheden moeten wor- gevonden, dat pas op 16 tember, kort voor de kerst- ikantie, definitief bekend zal zijn wat de uitslag is van de stemming van de voltallige raad", aldus een brief van de medezeggenschapsraad en oudervereniging van de basis school Koewacht aan alle ouders. Ze zijn verontwaardigd om dat hen de tijd niet is gegimd een passende oplossing te vin den. „Bovendien is de periode waarin u voor alternatief ver voer voor uw kinderen dient te zorgen klimatologisch gezien weinig aantrekkelijk, mede gelet op de afstanden en meestal ontbrekende openbare vervoersverbinding". De afschaffing van de schoolbus treft zeker vijftig kinderen. Vanavond, donder dag, komen de ouders van de kinderen in Koewacht bijeen om zich te beraden over de te nemen stappen. Over de af schaffing van het busvervoer is in politiek kringen overi gens al overeenstemming be reikt. De vraag is voorlopig nog op welk tijdstip een en an der van kracht dient te wor den. Van een onzer verslaggevers ÏRGEN OP ZOOM - De vuilophaaldienst te Bergen Zoom is gisteren met drie ingehuurde wagens op d gegaan. De stagnatie vanwege de brand in de re- k waarbij twee vuilniswagens totaal uitbrandden, tef gisteren dankzij de inzet van het personeel be- rkt tot een halve route in het buitengebied. Dat irdt zo snel mogelijk ingehaald. fanal maandag denkt men slechts een wagen van ten de gemeente voor het lalen van bedrijfscontai- s nodig te hebben. Twee ilniswagens die met storin- kampten zijn inmiddels nig opgelapt dat ze weer etbaar zijn. het wegschroeien 1 de elektrische voeding i de kolkenzuiger, de veeg- her en de veegmachine gis- en op stal gebleven. Van- 'g kan de veegmachine er wel gebruikt worden. De strooier is door de brand ®nig aangetast dat die 'reparatie naar de fabri- in Utrecht moet Mocht onverhoopt binnenkort m sneeuwen, dan kan de meente gebruiken maken van een strooier van de fabri kant. Het personeel van de ge- meentereinigin wordt zolang gehuisvest in het gebouwtje aan het gemeentewerf aan de Van Konijnenburgweg. De kantine in de remise is door de rook niet bruikbaar. Aanvan kelijk werd gedacht aan het opzetten van een noodvoorzie ning, maar het gebouwtje van de dienst gemeentewerken biedt nu uitkomst. Tal van dakspanten in de remise zul len moeten woren vervangen. Ze zijn door de brand te zeer aangetast om het dak dat ook gerepareerd moet worden te dragen. De schade wordt geschat op een miljoen gulden. De ge meente is verzekerde tegen brand. E afdeling Hulst/Hontenisse van de PvdA heeft gemeend het Psterse raadslid Benno Martens als een baksteen te moeten la- Tvallen. De motie van wantrouwen, die Martens kort na de ver engen aan zijn broek kreeg omdat hij zich niet zou conforme- aan de democratische gedragslijnen van de PvdA, moet wor- 1 uitgevoerd Martens wordt gevraagd zijn raadszetel in te le- len Doet hij dat niet dan wordt een royementsprocedure over- ['l vertaald komt de kritiek van de afdeling er op neer dat Mar- arik30^' 'aar 'an9 9e enige zetel van de PvdA in de gemeen- bezette, teveel op eigen houtje opereerde. Daarmee M>te hij ambitieuze partijgenoten tegen de benen. ,or de invloed van dezelfde mensen belandde Martens e °P de kandidatenlijst. Toen hij zijn teleurstelling in niet 'Verstane taal aan de buitenwacht wereldkundig maakte, "e de ledenvergadering hem met een motie van wantrou- a' 's 9oed te weten dat Martens op solotoer nooit de partijbe- eft geschaad. Hij heeft zich de afgelopen acht jaar op fcthn rf'6ve wi'2e ingezet voor de gemeentepolitiek daarbij kritv nd aan 9e sociaal-democratische beginselen. Nimmer T'ek geleverd op zijn inhoudelijk functioneren als raadslid. Mn huidige fractiegenoten geven hoog op van de samen- p9 met Martens. Weri daarorn vreemd en afkeurenswaardig dat een ledenver-■ 'n9 louter om een uit de hand gelopen ruzie in haar voor- beslechten, het hoofd van Martens eist. Des te meer om- "lenvergadering daarbij volledig voorbij gaat aan een ad- «de led, u. JJW«UV<I II ly UUUI UIJ vunwwiy "'J gwi uu> i vwi I uu Bie n Par'jbonzen die na uitvoerig onderzoek tot de con- ïnrta men z'in dat waar twee vechten twee schuld hebben, tie JhVSrzo lu'9de het advies. Qmt die de afdeling de partij hiermee berokkent is heel toaeri C'an we"<e uitlating ook door Martens ooit in het verle- George Martens als ingebeelde zieke in een stoel tijdens een repetitie. Van onze correspondente SINT-JANSTEEN - De Ca- mere van Rethorica St. Jan ten Steen speelt zondag 21 december de première van het beroemde toneelstuk 'De ingebeelde zieke' van Moliè re. Momenteel zitten de ac teurs en actrices volop in de repetities om het blijspel vlekkeloos op de planken te brengen. De regie is als van ouds in handen van Piet Verwer. De rolbezetting van het stuk staat borg voor een bijna professionele uitvoe ring. De titelrol wordt ver- tolkt door George Martens. Een grote en opgave voor Martens, die al 25 jaar op het toneel staat. Verdere be kende spelers in dit stuk zijn Henk van den Branden, Anny Coppieters, Emmy de Bot, Eddy Weemaes, Chan- tal de Cock, Walter Boussen en Jenny de Schepper. Het toneelstuk speelt in de 17e eeuw. Dit betekent een extra aanpassing van cos- tuums, pruiken en meubels en dat maakt het blijspel tot een dure produktie. Gezien de belangstelling in de streek voor het amateurto- - FOTO WIM KOOYMAN neel durft de Camere echter dit risico wel aan. De muziek werd gecomponeerd door Martin Polspoel. Onder zijn leiding wordt het muzikaal gedeelte dan ook ingestu deerd. De première is zondag 21 december in het gemeen schapscentrum De Warande in Sint-Jansteen. Daar kun nen belangstellenden ook op 28 en 29 december nog een voorstelling bijwonen. Aan vang telkens om 20 uur. Kaarten zijn in de voorver koop verkrijgbaar bij kap salon Wilfried of bij de Wa rande. Van een onzer verslaggevers HULST - De PvdA-fractie in de Hulster gemeente raad wil dat raadslid Benno Martens zijn raadszetel blijft houden. De fractie stelt zich daarmee lijnrecht op tegenover de meerderheid van de leden van de afdeling, die wil dat Martens opstapt. „Voorlopig gaan wij gewoon met zijn drieën door", zegt fractievoorzitter Annelies van Wees. „De fractie heeft het volste vertrouwen in Benno. De laatste maanden na de ver kiezingen hebben we erg goed gewerkt. Tot ieders tevreden heid. We willen nu nogmaals laten zien dat er bij ons geen vuiltje aan de lucht is". Ze zegt Van onze correspondent CLINGE - In het boskapelletje achter het gemeentelijk sport terrein te Clinge hebben onbe kenden geprobeerd brand te stichten. Een grote papieren zak met kranten en ander oud papier was in een hoek van het op trekje geplaatst en aangesto ken. De vlammen wakkerden echter niet aan, waardoor het vuur vanzelf uitging. De schade bleef beperkt. Wel lag gisteren de omge ving van het kapelletje be zaaid met oude kranten en pa pier. Enkele dagen geleden werd ook al geprobeerd om een bank in het bos van De Sterre in de fik te steken. Ook hier mislukte de poging en bleek de schade beperkt tot een paar geblakerde houtplek- ken. het dan ook niet eens te zijn met de argumenten die de le denvergadering heeft gehan teerd om de motie van wan trouwen die Martens eerder aan zijn broek kreeg, onver kort te handhaven. Zoals gemeld ging de verga dering daarmee ook in tegen het advies van twee te hulp geroepen medewerkers van het partijbureau in Amster dam. Gezien de rol van Mar tens in de strubbelingen bin nen de Hulster PvdA-afdeling leek hen een rehabilitatie van Martens niet gerechtvaardigd. Maar, zo voegden ze eraan toe, niet alleen Martens treft schuld aan het conflict. Ze ga ven de Hulster afdeling dan ook de wijze raad de hele zaak maar te vergeten. De leden wilden daar deze week echter niets van weten. De in april in de ijskast gezette motie van wantrouwen werd er weer uitgehaald. Daarin wordt Martens onder meer verweten zich niet te confor meren aan de democratische besluitvorming binnen de par tij. Martens zelf weigert tot nu toe ieder commentaar. Slechts de afdelings- en de fractie voorzitter mogen mededelin gen doen naar buiten toe. Vol gens Annelies van Wees is er geen sprake van een spreek verbod. „Er zijn enkel afspra ken gemaakt". Voordat er nieuwe ontwik kelingen in de zaak komen, is het wachten op het antwoord van Martens aan het bestuur. Vervolgens komt er dan een nieuwe ledenvergadering. Als Martens weigert zijn zetel be schikbaar te stellen, moeten de leden zich uitspreken over het eventueel opstarten van een royementsprocedure. Van onze correspondente HEIKANT - De muziekver eniging Heikant heeft een druk programma voor de boeg. Op 4 en 11 januari wordt een koffieconcert verzorgd en op 25 januari doen de muzi kanten mee aan de kampioe nendag van de federatieve ka tholieke muziekbond in Etten- Leur. De muzikanten zijn zich nu onder leiding van dirigent G. Pilaet aan het klaarstomen voor deze evenementen. De muziekvereniging verwacht in Etten-Leur een moeilijke strijd. Alleen die gezelschap pen die dit jaar hoog scoorden, mogen meedoen. Wie het repertoire wil ho ren, kan 4 januari terecht in gemeenschapscentrum 't Heike in Heikant. Als gastfan- fare treedt dan Excelsior uit Terhole op. Op 11 januari tre den 'Heikant' en Vrijheid Een dracht uit Lamswaarde op tij dens een koffieconcert in de Warande te Sint-Jansteen. Beide concerten zijn gratis toegankelijk en beginnen om 11 uur. (ADVERTENTIE) ..vgUJU (ADVERTENTIE) Restaurant rJjV HulSt 7Y Bierkaaistraat 8 Tel. 01140-13444 De feestdagen komen er weer aan... Reserveer tijdig voor KERSTAVOND, 1e en 2e KERSTDAG en OUDEJAARSAVOND van 14.00-18.00 uur en vanaf 19.00 uur Van onze correspondente HULST - Filmclub Cine 83 in Hulst presenteert vanavond (donderdag) de speelfilm The Right Stuff, van Philip Kauf man. De rolprent geeft een beeld van het veroveren van de ruimte, zoals men dat in de vijftiger jaren zag. De film, uit 1983, is bekroond met 4 Oscars. Aanvang 20 uur in cinemacen trum De koning van Engeland. DEN HAAG (ANP) - Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) voelt er niets voor de vroegere werksche pen, die zijn ingezet bij de bouw van de stormvloedke ring in de Oosterschelde, als historisch materiaal een plaatsje te geven bij het vroegere werkeiland Neeltje Jans. Tijdens een dinsdag gehou den mondeling overleg met de verkeerscommissie uit de Tweede Kamer over het Oos- terschelde-proj eet wees de mi nister een suggestie van het WD-kamerlid Te Veldhuis tot het bijeenbrengen en 'ten toonstellen' van de werksche pen van de hand. Neeltje Jans, aldus de minister, wordt geen openlucht-museum. Boven dien, zo zette ze uiteen, vergt het onderhoud van het mate rieel in dat water en bij vaak slechte weersomstandigheden een zeer aanzienlijke som geld. „En dat geld is er eenvoudig niet", aldus Smit-Kroes. Zij vroeg zich verder af of het bij- Van een onzer verslaggevers KLOOSTERZANDE - Boeren in Zeeland en in de Derde We reld zijn onderworpen aan de zelfde mechanismen die de suikermarkt bepalen. Ze wor den er doorgaans alleen maar slechter van. Dat stelt de Re gionale Agrarische Kommissie (RAK). Om dit duidelijk te maken houdt de RAK op 16 december een thema avond in Klooster- zande. Daar komen verschei dene onderwerpen aan de orde zoals 'de situatie op de wereld markt' en 'regelingen van het Europese Landbouwbeleid en de gevolgen daarvan'. Voor de Zeeuwse akkerbou wers is de suikerbietenteelt, naast die van granen en aard appelen van groot economisch belang. In de derde wereldlan den zijn miljoenen mensen af hankelijk van de teelt van sui kerriet. Door de lage prijzen op de wereldmarkt zijn velen van hen tot armoede verval len. Maar ook de Zeeuwse ak kerbouwers gaan er volgens de RAK de laatste jaren fi nancieel op achteruit. De thema-avond wordt in geleid door W. Polder van het Rijn-Schelde Instituut. Er wordt een diaserie vertoond. Daarna vindt een discussie plaats. De avond wordt gehou den in Hotel van Leuven en begint om 20.00 uur. eenbrengen van de werksche pen wel leidt tot een geslaagd reclame-object. De minister gaat ervan uit dat bij de verdere inrichting van het werkeiland geen schade aan het milieu wordt toegebracht. Zij meent dat het eiland en de directe omgeving voldoende beschermd zijn te gen ongewenste ontwikkelin gen. De bewindsvrouwe toonde zich teleurgesteld over de lage opbrengst van de ver koop van het werkschip 'Cad mium', de mattenlegger. De opbrengst van tot nu toe ver kocht materieel, dat bij de bouw van de pijlerdam is in gezet, beloopt 16 miljoen gul den. „Het zou me goed uitko men als er wat meer op tafel zou komen", aldus Smit- Kroes. Zij deelde mee dat de re cente brand in het gebouw van rijkswaterstaat in Bergen op Zoom vermoedelijk door kort sluiting is ontstaan. Het ge bouw zal niet opnieuw door rijkswaterstaat in gebruik worden genomen. De ontstane schade in het tekeningen-ar chief leidt niet tot vertraging in de aanleg van de Philips- dam, aldus de minister. EINDHOVEN - Technische Universiteit, doctoraal werk tuigbouwkunde, T.T.M. Bo- gaert, Clinge. Kerstavond Het Katholiek Vrouwengilde viert 15 decem ber, aanvang 19.30 uur, de jaarlijkse kerstavond in Den Dullaert. In een stemmig ver sierde zaal treedt het salonor kest Parisians onder leiding van Robert de Volder uit St.- Niklaas op. Het uit zes leden bestaande orkest speelt een gemengd repertoire van stijl volle kerstmuziek. Ook wor den enkele Nederlandse kerst liederen gebracht waarbij de zaal mee kan zingen. Het ge heel wordt omlijst met een hapje en een drankje in kerst- stijl. Kaarting - Aan de kaarting van Harten Aas in café P. Um- menthum deden 29 kaarters mee. Uitslag: 1. Fr. Piessens, 2. mevr. Gijsel, 3. mevr. Van Kerkhoven, 4. Fr. Buys, 5. mevr. Roelands-Thys. Duivenshow Verschillende duivenmelkers stellen zondag 14 december hun mooiste vo gels ten toon in café Sport, het clublokaal van de duivenvere- niging De Zwaluw. Het zijn G. van Overloop, F. Thijs, J. van Daele, A. van Daalen, A. He- melaar en L. de Windt. De hoktentoonstelling is van 10 tot 12 uur. Oud papier - Op zaterdag 13 december wordt er ten bate van de W Hulsterloo weer oud papier opgehaald. Men begint om 9 uur. Feestcomité - Het feest- en sportcomité houdt zaterdag 13 december de jaarlijkse teer- dag bij Van der Heyden-Van Vlierbergen. De leden worden om 19 uur verwacht voor een mosselmaal. Daarna krijgen de plaatselijke horecabedrij ven een bezoek. Parochieraad - In de parochie te Clinge is een parochieraad tot stand gekomen. Donderdag 16 december stellen de leden zich aan de parochianen voor in een blaadje dat huis- aan huis verspreid wordt. Tevens worden in het blaadje de dien sten met kerstmis gemeld. Kaartclub - Op zaterdag 13 december worden de kampioe nen gehuldigd van de kaart club Ons Vermaak uit Osse nisse. De kaarters begeven zich daarvoor naar zaal Van Leuven te Kloosterzande. De huldiging is om 18 uur en ver volgens wordt een diner voor geschoteld. De rest van de avond wordt, uiteraard, door gebracht met kaarten. De kampioen bieden is geworden A. Rottier uit Ossenise. De kampioene jokeren mevrouw E. Sponselee-Warrens, even eens uit Ossenisse. Gaaibolling - Zondag 14 de cember is er een gaaibolling voor iedereen in het vereni gingsgebouw Hof ter Nesse. Aanvang 14.30 uur. De gaai bolling wordt georganiseerd door de gaaibolclub De Dwarsliggers. Bingo - In zaal De Kroon werd een bingo gehouden waaraan 43 personen deelnamen. Uit slag: 1, 2 en 4. P. Sponselee, 3. C. Mannaert, beiden Terhole. Van onze correspondent HULST - De algemene leden vergadering van de kruisvere niging Oost Zeeuwsch-Vlaan deren heeft Piet Jouret tot nieuwe voorzitter gekozen. Jouret was al vele jaren be stuurslid van de kruisvereni ging en bekleede de functie van secretaris. Hij volgt P. de Schrijver als voorzitter op. Na behandeling van de ver schillende jaarverslagen kwam de contributie voor vol gend jaar aan de orde. Een voorstel vanhet bestuur om die te brengen van 42 naar 42,50 gulden werd met alge mene stemmen aangenomen. Bij de bestuursverkiezingen werden de periodiek aftre dende leden P. Jouret, J. de Block en A. Vaessen-Schal- kens herkozen. Ook hun plaatsvervangers werden her kozen. Het bestuur werd aan gevuld met de nieuwe leden J. Lips en A. van Schie, beiden uit Hulst Het dagelijks be stuur ziet er nu als volgt uit: G. Ducheine (vice-voorzitter), A. van Schie (secretaris), O. Kips (penningmeester) en J. Lips (lid).

de Stem | 1986 | | pagina 17