Europa weet zich geen raad met de boter Palestijnen weer 'thuis' in Libanon even..L UITBLAZEN Terug in Luxor OVERSCHOT BEDRAAGT OP DIT MOMENT RUIM 1,5 MILJOEN TON 7JT werkt liet op [ondagavond Geen vertrap in verbindin met Bondsre IE STEM COM ieuw begin in DINSDAG 9 DECEMBER 1986 ACHTERGROND IKISDAG 9 DECEMBER 1 DE BLOEDIGE KAMPENOORLOG TUSSEN AMAL EN PLO ESCALEERT d: Man Presidium Rok Haags Hoogstandje "STffiSfiSS? B a'Mk,m M ïSivïSÏ? !SJ* fee£,S!li|keh,s1r?e£f;ten Agenda WIMKOCK TOEN Lesley-Anne Down zaterdagavond in Kaïro op de trein naar Luxor stapte, wist ik al waar ze zou gaan loge ren. Ik heb het natuurlijk over de film Sphinx die de NOS 's avonds laat uit zond. Op het zien van die film had ik me nu echt ver heugd omdat de wijsneus, die in de Mikro-gids nooit kan na laten zijn kennis van de filmwe reld breeduit te etaleren, zodat er nauwelijks ruimte overblijft voor enige informatie over de te vertonen film zelf, nog wél had meegedeeld dat de regis seur Franklin Schaffher bekend is om de mooie plaatjes die hij op zijn lokaties pleegt te schie ten. Vind je het filmverhaal zelf niets dan houd je nog altijd een prachtige VW-film over van een of ander exotisch oord. Zoiets schreef hij over het ca merawerk van Schaffner. Ik weet niet hoe het u ver gaat wanneer u op de televisie of in een film bekende plekjes ziet. Ik vind dat altijd leuk en een beetje opwindend. Ik krijg dan de neiging om mee te gaan filmen en te roepen: „nee man, je moet dét gebouw filmen, da's veel decoratiever." Juist omdat de lokatie slechts als decor van de handeling dient, krijg je bijna altijd te weinig ervan te zien. Amper heb je zo'n beeld herkend of het is weer weg. Zo gaat het niet bij Schaffner. Bij hem krijgt de omgeving waarin het verhaal speelt zelf een rol, zozeer zelfs dat je soms het idee krijgt dat je er zelf deel van uit maakt. Zoals ik m'n vrouw al had voorspeld, nam Lesley-Anne Down, aangekomen in Luxor, een kamer in het Winter Palace hotel. Zelfs voor het aanfloepen van de ouderwetse gevelverlich ting van dit eens beroemde ho tel bleek Franklin Schaffner oog te hebben gehad. Het te genwoordige Luxor waarin het verhaal speelt (de film werd in 1981 gemaakt, maar wat het verhaal extra dateert is het feit dat we een andere hoofdrolspe ler per Airbus op het vliegveld van Luxor zien aankomen) heeft moderner en comfortabe ler hotels, voorzien van air-con ditioning. Maar geen ervan past zo bij Luxor als het Winter Palace. Gidsen wijzen nog steeds het balkon aan van de vaste suite die koning Faroek er elke winter had. Toen enkele collega's en ik een paar maanden geleden in Luxor vertoefden, logeerden we in Etap, een van de nieuwere hotels, met overdag geblin deerde ramen en op elke kamer een zoemende air-conditioning die een vleug koelte langs je hoofdkussen voerde, zacht ais een zucht. De directeur van het Winter Palace had echter lucht gekre gen van het journalistieke be zoek uit Nederland en nodigde ons uit om 's avonds laat zijn gasten te zijn tijdens de show in zijn openlucht-nachtclub. We werden overvriendelijk ontvan- gen met mierzoete cocktails, =j naar keuze met of zonder alco- hol. De show stelde, ondanks slangen en buikdanseressen niet veel voor en de ambiance iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiü in de matig bezette 'club' was zwoel noch opwindend. Toch had ik het bezoek aan het Winter Palace niet willen missen. Het is nog altijd een van de betere hotels, maar de eens luxueus gemeubileerde lobby üjkt nu wat overmaats en ziet er een beetje uitgewoond uit. Overal zie je de sporen van een groots verleden en er heerst de decadente sfeer van vergane glorie. Heel apart dus eigenlijk en een delicatesse voor hotel- gekken, een reizigerssoort waartoe ik mezelf misschien ook enigszins dien te rekenen. Werkelijk schitterend is nog altijd de tuin van het Winter Palacede mooiste tuin van Egypte naar men zegt. Ik zag hem bij maanlicht zodat de fel gekleurde bloemen wat grijzig leken. Dat verlies aan kleur werd gecompenseerd door guir landes van talloze lampjes. Met zijn dadelpalmen en majes tueuze koningspalmen deed, meer dan iets anders in Kaïro of Luxor, deze tuin me aan een Arabische sprookje denken. Ondanks het amateuristische buikdansen op het podium van de 'night club'. Zaterdagnacht droomde ik dat ik weer in Luxor was. Het was zo'n droom waarin allerlei dingen van de voorgaande dag over elkaar heen buitelen in een door het onderbewustzijn ge rangschikte chaos. Eerder vo rige week had ik er ook al een en was ik 's mogens zelfs in staat een aantal zaken van de voorgaande dag als bronnen aan te wijzen. Een boek dat ik gelezen had, een incidentje thuis, iets dat mijn vrouw me had verteld en een persfoto die ik op de krant slechts vluchtig had bekeken, maar waarin mijn onderbewustzijn blijkbaar toch meer had gezien dan m'n ge wone daagse ik. Dit alles werd in de droom aaneengeregen tot een onsamenhangende reeks van bizarre belevenissen. Geen nachtmerrie, maar toch wat on gemakkelijk soms, want in mijn dromen mis ik altijd gevoel en kracht in mijn benen; hopeloos kreupel en niet vooruit te bran den. Tijdens mijn gedroomde be zoek aan Luxor, zaterdagnacht, liep ik me verschrikkelijk druk te maken over het feit dat ik mijn fototas niet bij me had. Het gemis van m'n camera be heerste de hele droom en na het ontwaken bleef ik zitten met de verontrustende vraag of ik er (lok al zó een geworden was. Een die de wereld pas interes sant vindt als hij haar door de zoeker van een fototoestel kan zien in de onbedwingbare be hoefte het bewijs van zijn 'Ik Was Hier' vast te leggen. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 24,20 per maand; f 69,75 per kwartaal of 271,00 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van ƒ1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 |Api 1 Door Aad Jongbloed OOK DIT jaar wordt weer een jaar zonder kerstboter. De actie, die in het verleden de huisvrouw de gelegenheid gaf tegen een vriendelijk prijsje roomboter in te slaan, graaft de boterberg, de gigantische Europese zuivelvoorraad, te weinig af om enig soelaas te bieden. Dat overschot bedraagt op dit mo ment niet minder dan 1,534 miljoen ton, wat in pakjes betekent dat je er ruim tien maal een ring om de aarde mee kunt leggen als je ze achter elk aar legt. Als er dan bij vermeld wordt dat er ook nog eens een voor raad is van 1,06 miljoen ton magere melkpoeder dan is wel duidelijk dat er in Europa veel te veel zuivel ge produceerd wordt; meer dan we op kunnen, meer dan we kunnen uit- De kosten van de opslag zijn dan bok gigantisch. De opslagkosten voor boter bedragen 1 miljoen gul den per dag, die voor melkpoeder 233.000 gulden per dag. De boterberg valt niet te bezichti gen, want er bestaat niet zoiets als een centrale opslagplaats voor alle overproduktie. Alle landen hebben De pakjes boter blijven intussen van de band komen. Daarna gaan ze richting magazijn. zo hun portie. Zo ligt er, verspreid over verscheidene vemen in Neder land, 261.408 ton Europese boter. Kosten: 250.000 gulden per dag. De weg die de boter naar de op slagruimten gaat is een eenvoudige. De veehouder biedt zijn produkt aan bij de melkfabriek en dat wat niet afgezet kan worden gaat via de overheidsbureaus in de interventie (d.w.z. tegen een gegarandeerde prijs) en wordt opgeslagen in vries huizen, die soms bij de fabriek lig gen, soms op door het rijk afge huurde opslagplaatsen op fabrieks terreinen. De boter die in Nederland ligt op geslagen is niet alleen Nederlandse boter. Door de lage rentestand in ons land die kostenremmend werkt, voeren andere EG-staten bo ter naar onze vrieshuizen. Per auto, maar vaak per schip via Rotterdam. Boter bederft niet, zij loopt hoog stens in kwaliteit terug. Dat de zui vel soms aangewend wordt als vee voeder heeft meer te maken met een overschot dat niet direct op te slaan valt dan met afnemende kwaliteit. De grote vraag is altijd waarom de boter niet verscheept wordt naar gebieden waar honger geleden wordt. Het antwoord is simpel: er is geen vraag naar. Pas als blijkt dat de boter niet af te zetten valt ver dwijnt ze in de interventie en het is nu eenmaal zo dat ze in Afrika niet om boter zitten te springen, omdat boter niet tot het voedingspakket behoort. Als op welke wijze dan ook boter 'gedumpt' zou worden wordt de wereldmarkt dusdanig ontre geld, dat we opnieuw met een voor raad blijven zitten. Desondanks zijn er handelaren, die zo nu en dan een mogelijkheid zien om grote hoeveel heden boter af te zetten tegen een prijs, die aanzienlijk goedkoper is dan de opslagkosten. Zo verdwijnen er eens in de zoveel tijd tonnen zui vel naar de Sovjet-Unie. Vraag en aanbod zijn dus niet in overeenstemming met elkaar. Van daar dat op 31 maart 1984 door de Landbouwministers van de Euro pese Gemeenschap afgesproken werd per land maximale produktie- hoeveelheden in te voeren (quota) en een boete in te stellen op over produktie (superheffing), wat de veehouder geld kost. Bij overpro duktie ontvangt hij slechts 56 cent per liter melk in plaats van de gangbare 75 cent. De boete heeft niet geleid tot enige ontmoediging, integendeel. De landbouwministers proberen daarom nu overeenstem ming te krijgen over een voorstel van de Europese Commissie, het da gelijks bestuur van de EG, om de boete te verhogen tot 100 procent. De boer ontvangt, als het voorstel aan genomen wordt, in het vervolg dus geen cent meer voor zijn teveel ge produceerde melk. De Nederlandse minister van Landbouw Gerrit Braks is hiervan geen tegenstander, maar hij wil de super-superheffing en mogelijke compensatie voor de boeren laten afhangen van de inko mensontwikkeling en de eerstvol gende prijsvoorstellen. Desalniette min vindt hij dat er veel te veel ge produceerd wordt en staat hij ach ter beperkende maatregelen. Ondanks de boterberg opnieuw geen kerstboter. Want, zegt de Europese Commissaris voor Land bouw, mr. Frans Andriessen, de af zet van boter stijgt met een kerstac tie over de hele EG slechts met 20 procent. Die 20 procent extra afzet kost zoveel meer geld dat het te kostbaar wordt en de belastingbeta ler daar weer voor moet opdraaien. Een goedkoop pakje boter wordt weer duur als de belastingaanslag komt. En het is ook zo dat voor elk pakje goedkope boter een ander -l-UIOARCHIEFjjl pakje boter naar de nieuwe tj raad verhuist. In Nederland is de extra acties als die van de kerstbot procent, omdat wij, meer d Fransen en Italianen b.v., o margarine wenden indien de boter te duur is. Ook het plan van de zogenaj sociale boter komt er niet door.l wel in Ierland werklozen en den door middel van een bei systeem in aanmerking kunne!] men voor goedkope boter en België goedkope boter vei wordt aan bejaardentehuizen rest van Europa er niet aan. De| derlandse regering vindt dat nen, die in aanmerking zoudei| men voor sociale boter, te brandmerkt worden en boven-J er geen systeem te bedenken»] bij fraude uitgesloten is. Uil kend is ook dat het op de brengen van sociale boter niet] zoden aan de dijk zet: de bote: zal er nauwelijks door afnemeii| men en koelhuizen, verspreid heel de EG, zullen voorlopig no vuld blijven met ruim een mi] ton boter. Tot de Landboui ters een produktiesysteem ontwikkeld waarbij vraag ei bod op elkaar zijn afgestemd. Van onze Haagse redactie Etf HAAG - Het PTT- >an om bij de poste llen °P zondagavond gtra diensten te draai- l gaat niet door. De ïrijfsleiding van de heeft van dit plan ([gezien, onder druk gn de vakbonden en de veede Kamer. |pe pTT wilde de zondags- enst uitbreiden om de post- ■zorging op maandag te ver deren. Ook de bonden willen trbetering van de postbestel- l„ 0p zowel zaterdag als [aandag, maar ze vinden dat Lgrvoor niet aan de zondags- gt getornd mag worden, poral de christelijke ambte- Erenbond CFO protesteerde B tegen dit PTT-plan. |Vele leden van de CFO Lmden het plan 'geknabbel Ln onze waarden', f Steun kreeg de CFO niet al len van de Abva/Kabo, maar bk van het CDA in de Tweede bmer. Woordvoerder Evers fik zei gisteren bij de behan- •ling van de PTT-begroting •ote bezwaren te hebben te ler: de zondag als werkdag, jóvendien vreest hij dat de sten buitensporig hoog wor- i en niet opwegen tegen de gemis die zondagsarbeid broept. |Maar het CDA en alle an- re fracties pleitten wel voor rbetering van de service van PTT. Zij noemden niet al- Jen de postbezorging, maar bk en vooral het telefoonver- Weg Spoorweg GUERRILLASTRIJ DERS van de sji'itische Amal voeren al bijna twee maanden bloedige gevechten met Pales tijnse eenheden rond vluchtelingenkampen in Beiroet en het zuiden van Libanon. Die 'kampenoorlog' woedt met korte onderbrekingen woedt sinds, waarbij beide partijen beurtelings aan de winnende hand zijn. Israël, mengt zich regelmatig in die strijd en steunt dan de Amal- strijders. Israël is namelijk- ernstig bezorgd over de te rugkeer van de Palestijnse strijdmacht in Zuid-Libanon. Met de belegering van de Palestijnse kampen probeert Amal-leider Nabih Berri te voorkomen dat de Palestij nen de machtspositie her krijgen die zij voor de Israë lische invasie in 1982 in Liba non hadden. Voordat het Is raëlische leger Libanon bin nenviel om de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO te verdrijven, waren de Pa lestijnen heer en meester in grote delen van Zuid-Liba- non, die zelfs de benaming Fatah-land kregen. De Palestijnse overheer sing wekte de wrevel op van de overwegend sji'itische be volking van Zuid-Libanon, temeer daar de sji'ieten zwaar te lijden hadden van de Israëlische vergeldings- aanvallen voor Palestijnse beschietingen op het noorden van Israël. Na de aftocht van de PLO- strijders uit het door Israëli sche troepen belegerde West- Beiroet in 1982, leek het met de Palestijnse invloed in Li banon gedaan. Maar vanaf begin vorig jaar keerden dui zenden Palestijnse guerrilla strijders heimelijk naar Li banon terug. Vooral de toe nemende militaire macht van de PLO rond de zuidelijke havenstad Sidon - waar het grootste Palestijnse kamp van Libanon, Ain al Hilweh, ligt - heeft bij Amal de vrees gewekt dat Arafat bezig is een nieuw 'koninkrijkje' te vestigen in het door de bur geroorlog verscheurde Liba non. Daar komt bij dat de Pa lestijnen een verbond aan gingen met de fundamenta listische sji'itische Hezbollah (Partij van God). Deze pro- Iraanse groepering is met de gematigde Amal-beweging verwikkeld in een strijd om het leiderschap van de shi'i- tische gemeenschap. Door de ervaringen met de Israëli sche vergeldingsacties staat Amal uiterst argwanend te genover pogingen van de PLO zich dicht langs de Is raëlische grens te nestelen. Daarentegen juichen de Hez- bollahi de terugkeer van de PLO-militairen toe als een eerste stap naar de verove ring van de door Israel inge stelde 'veiligheidszone' in Zuid-Libanon, die zij willen gebruiken als springplank voor de 'bevrijding van Jeru zalem'. De pogingen van Amal te voorkomen dat de PLO weer vaste voet aan de grond krijgt in Libanon worden van harte gesteund door Sy rië. Damascus probeert al ja ren de PLO in zijn greep te krijgen, niet alleen omdat de PLO zijn streven het roerige buurland te 'pacificeren' in de weg staat, maar ook om te voorkomen dat de organisa tie buiten Syrië om gaat deelnemen aan vredesbe sprekingen in het Midden- Oosten. Als antwoord op de groeiende invloed van de PLO en de radicale sji'itische commando's in Zuid-Liba non heeft Israël zijn aanval len op Palestijnse stellingen sterk opgevoerd. De afgelo pen maanden voerde de Is raëlische luchtmacht een groot aantal bombardemen ten op Palestijnse posities in Zuid-Libanon en Beiroet, terwijl tegelijkertijd pogin gen werden ondernomen de aanvoer van wapens voor de PLO via zee af te snijden. Tot nog toe hebben de PLO-strijders stand weten te houden tegen het 'satanische verbond tussen Syrië, de Amal en Israël', dat volgens PLO-leider Arafat achter de aanvallen steekt. De al we ken durende beschietingen van de door Damascus bewa pende Amal-militie op de Palestijnse kampen hebben het moreel van de Palestij nen niet kunnen breken, maar de Palestijnen er juist toe gebracht de rijen te slui ten. Bij de belegerde kampen strijden de aanhangers van Arafat nu zij aan zij met guerrillastrijders van de pro- Syrische Palestijnse groepe ringen die tot voor kort nog de berechting van de 'verra derlijke' PLO-leider eisten. De uitdagende opstelling van zijn vroegere Palestijnse bondgenoten, waarvan som mige nog steeds hun kanto ren in Damascus hebben, toont volgens waarnemers aan dat Assads invloed snel afneemt. De 'ongehoorzame' «Halba HermiH 'Bsjerri 'Labouéj Door Israël geëiste gedemilitariseerde zone er. |Het formele overleg tussen kbonden en PTT-leiding de verbetering van de lekend-bezorging en de so- lalé1 gevolgen daarvan, moet perigens nog starten. Maar |k de bonden vinden dat de ist op vrijdag niet meer mag ijven liggen. Daarnaast leunen zij het voornemen van t PTT een studie in te stellen lar verbetering van de be- jelling op maandag. Even- iele maatregelen moeten op 1 bril ingaan. Baalbek Dl St tei ge (F de ko ho va be fu lei ZOi va di or d€ bi ka ge de cei da va be ho ge: de be< sla ge< vo vo< he na na nil dn ter ter teg rer tig ^Khaldé DAMASKUS Hermonberg JMerdziajoen TURKIJE |DEN HAAG - De wegver bindingen met de Randstad len de Bondsrepubliek moe- jten beter worden. Bij de (aanleg van de op het West- Duitse wegennet aanslui- I tende wegen mag geen ver traging ontstaan. Dat heeft ster Smit-Kroes (Ver- jkeer en Waterstaat) de. J Tweede Kamer toegezegd. De bewindsvrouw zal zich vooral richten, zo beloofde |ze, op een verbetering van (het goederenvervoer bij I grensoverschrijdende we igen. Volgens Smit-Kroes be- Itekent dit wel dat de aanleg vai lys ste gee hoi en we aai koi vlv 4 vei A2 Bo bei ooi he< rebellen zouden bescherming genieten van Moskou, dat al maanden achter de schermen pogingen doet de breuk tus sen Arafat en het 'Volksfront voor de bevrijding van Pa lestina' (PFLP) van G# Habash en Nayef Haf meh's 'Democratisch P voor de bevrijding van lestina' (DFLP) te (ANP) Het gaat goed met de eman cipatie. Mannen kunnen ook vrouwenberoepen gaan uit oefenen, zonder dat ze voor mietje versleten worden. Vraag Toni Kersbergen maar eens, de secretaris van minister Smit-Kroes (Ver keer en Waterstaat). In een portretreeks over directiesecretaressen in de bijlage van het weekblad Vrij Nederland neemt de ministeriële secretaris - „Voor mij is zij mevrouw Verkeer en Waterstaat" - een opvallende plaats in. En om het onderscheid te accentueren zegt hij„Ik noem mezelf secretaris, na tuurlijk, ik ben een man netje." Vaak informeren mensen naar de 'secretaresse' van de minister. „Als ik zeg dat ik dat ben, dan wordt er gegie cheld, of gezegd: 'O', of 'Wat leuk'. Ikzelf vind het een vorm van emancipatie. Eten vrouw kan op een taxi zit ten, waarom kan een man dus niet de hand vasthouden van de minister?" Kersbergen is de enige mannelijke secretaresse in het Haagse ministeriële cir cuit. Twee jaar werkt hij bij Neelie Smit, trouwens de enige vrouwelijke minister in het Haagse circuit. Kersbergen: „Nee, ze wilde niet per se een man, dat speelde helemaal geen rol. Stel je voor, dat was dis criminatie geweest". Toni Kersbergen is de 'rots in de branding' voor de minister. Dat vertelde ze ooit in een dagboek dat werd gepubliceerd in een avond- Len Rempt .ogenopen. krant. Kersbergen is daar maar wat blij mee, en het klopt volgens hem: „Inder daad, de zee bruist om me heen en al staat de hele boel op zijn kop, ik probeer op twee benen te blijven staan." En als ooit weer een man minister van Verkeer en Waterstaat wordt? In het presidium van de Tweede Kamer - zeg maar de raad van toezicht - zit geen enkele vrouw. In de vo rige zittingsperiode fun geerde Dien Cornelissen nog als vrouwelijk element in het mannengezelschapje, maar na de jongste verkie zingen is het al man wat de hamer slaat Die ontboezeming, geuit in klaagvorm, was vorige week te horen in het jaar lijkse cabaret ter gelegen heid van de komst van Sin terklaas in de Tweede Ka mer. Ieder jaar bezoekt de goedheiligman het parle ment, al zou je juist daar een scheiding tussen kerk en staat verwachten. Maar Sin terklaas (hij leek verdacht veel op PvdA-kamerlid Henk Vos) is ook de beroerd ste niet De cabaretières Len Rempt en Annemarie Jor- ritsma (in hun vrije tijd lid van de WD-fractie) hieven de klaagzang over het ge brek aan vrouwen aan. Maar al snel vroegen ze zich af waarom iedereen toch zo graag in dat presidium wil zitten. Met name in de CDA- fractie werd bijna een strijd op leven en dood uitgevoch ten wie in de omgeving van Dolman zou mogen verke ren; enfin, Eversdijk won. De twee dames kwamen tot de ontdekking dat het al lemaal niet veel voorstelt. Als het presidium al eens lang vergadert, is het meestal om nul-komma- niks. „Maar toch is het wel fijn om op een middag met je ogen open te slapen, ach ter zo'n grote tafel. Alleen jammer dat er steeds iemand doorheen lult", zei cabaretière Rempt. Als kamerlid zou ze het onder druk van kamervoor zitter Dolman anders heb ben gezegd. Het CDA-kamerlid mr. dr. Vincent van der Burg mag na zijn uitglijer over de eindredactie pi eter eggen •joodse lobby' dan al vrede gesloten hebben met PvdA en WD, in zijn eigen fractie wordt nog steeds gemord over zijn uitlatingen in het weekblad Vrij Nederland. En dan gaat het niet over de "joodse lobby', maar over de beschrijving van de kwa liteit van menig CDA-frac- tielid. Van der Burg meldt tegenover het weekblad dat hij met weinig plezier terug denkt aan de discussie in zijn fractie over het wedu wen-pensioen van mevrouw Rost van Tonningen. Fractieleden hebben on danks zijn dringend verzoek het ambtelijk rapport niet van tevoren gelezen, veran derden voortdurend van mening en kwamen met on eigenlijke argumenten, al dus het gestudeerde kamer lid. Hij vat de zaken even la ter kernachtig samen: „Tja, weet je wat het is, er zijn mensen bij die alleen lagere school hebben en dan is het moeilijk discussiëren." Van der Burg zelf wil te genover deze krant geen na men noemen: „Ik zeg hele maal niets meer. Ik heb al genoeg trammelant over dat interview." Maar dat lijkt een smoes. In de hele CDA-fractie is namelijk niemand te vinden die 'alleen maar' lagere school heeft. Het regent er zelfs titels, al dan niet dub bel. „Weet je, ik denk dat Vin cent zich gewoon ergert aan mensen zonder academische opleiding. Maar dat is na tuurlijk kolder, want waarom zou er voor mensen zonder hogere opleiding geen plaats zijn in de Tweede Kamer", vraagt een ongestudeerd fractielid zich af. En een ander: „Nou en, ik ben geloof ik de enige die niet veel méér heeft, dan la gere school. Maar toevallig heb ik wel maatschappelijke ervaring Van der Burg krijgt ove rigens ook steun, al is het anoniem. „Het is soms be droevend wat je hoort in zo'n fractievergadering. Er zitten er in onze fractie van wie je je afvraagt of ze er al leen maar zijn terecht geko men omdat ze een rok aan hebben." Niet alleen Vincent heeft blijkbaar een lage dunk van zijn collega's. „Politici en overheden heb ben zoveel van stal gehaald dat minister Braks bij de be handeling van de meststof fenwet in de Eerste Kamer zo af en toe niet het juiste antwoord wist te geven." IS een detail maar te toevallig or t moment dat in een tv-serie Dany hele wereld rondreist om de roeri met voormalige revolutionaire engen, brandt Parijs opnieuw. (Onverwacht, want het revolutiona tver zoek. Een conclusie die voller 3 de vroegere 'profeet van de opst; fis zijn journalistieke toernee. De i Ijken gerespecteerde burgers te zij |re weemoed terugkijken naar hun r9hjkheid. Maar ook niet meer dan *ch zeer wel in hun burgerlijke stc Ivvaarom dan nu plotseling die uitb ^solidariteit bij een jeugd wier engs ■spitst leek te zijn op carrière mak< ken. (De directe aanleiding is de hervorn fhranse regering voornemens wa Fdduizenden scholieren (vooral h Petuigd gelaten) demonstreerden PJze tegen de door de staatssecreta Muet voorgestelde plannen. Lkf toeze99in9 van minister van pste plannen uit het hervormingsvi fmoederen niet tot bedaren brenge brn ^-jarige student Malik Oussi cerpoiitj0, beklommen de demons Achttien jaar na de beruchte spreekt deze week - si' nieuw in vlam. Zelfs de gis lonkend naar het sp« mededeling dat de omstrei Kerstreces - de begrt# °en ingetrokken (het eerste do van Buitenlandse Zat' 9een enkele garantie dat de rus Defensie, inclusief d® n oppervlakkige analyse van de derlandse) begrotingvi 'ot de conclusie kunnen leider NAVO. Verder kome» amste drijfveer is geweest die d< de orde de wijziging aa' heeft doen opgaan. Wij wagen tabaksaccijns, de Eu® enige en ware reden is geweest. F Raad, diepzeemijnbotf Pe Ruud Lubbers, een no-nonsr wel.), de prenues by maatschappij-visie als hindei wet op de onderwijs"® de hL?^Lechts uitpakken wanne ging, de invoeringsv"' dp ®°°9de resultaten leiden. In derwet volwassenec-len Zjjn studenten wel eens een sign; en de wijziging van *ra]imedekabinetsleden kunnen zi countantswetgeving. fcnkpn Lde ontdekking gekomen Joris Schouten, CDA-sj tor en KNBTB-voort De Tweede Kamer pnken Pmen. en handelen om tot een zinvc

de Stem | 1986 | | pagina 2