ïalen' 22 Procent bedden staat leeg Aandrang op zwaardere sancties tegen Pretoria Een warmhoudertje Kabinet ruilt werk in voor vakantiegeld VANDUK WIL VERLENGING WERKTIJD BU SCHAARSTE AAN AMBTENAREN ïchufd en boete kniertje huilt U: Veiling van zilver uit VOC-schip )r. Hermens overleden 'BINNENLAND Kn^f^lwoces in z loger beroep aak [ruisraketten HULPORGANISATIES DOEN BEROEP OP REGERING DEN HAAG (ANP) - Schaars personeel bij de overheid kan tijdelijk langer werken dan de normale volledige werktijd. Deze verlengde werktijd wordt vastgelegd in de werktijdrege ling en wordt daarom niet als overwerk be schouwd. DE STEM COMMENTAAR Schuldeisers beter beschermd tegen ondergang van bank MINISTERRAAD VOLGT VAN DIJK TERUGDRINGEN OVERCAPACITEIT ZIEKENHUIZEN BESPAART MILJARD i/ 15 BINNENLAND T5 PAGlNi ;aTERPAG 6DECEMBER 1986 [lij nagestreefde belas, 1 na '87. i dat op korte terrniji van de commissie belasting- en prt. Ivereenvoudigen door. [ten worden. Dat hele jn torens en poorten en moet vereenvou. tot een herenhuis mei ogen. Zodat 80 procent Istingplichtigen in fa tingschijf valt. Dat j> »aD heldere situatie." vee jaar. Daarna moe. Jen aan verlaging van Nu is het zogenaamde 'm Irief - premie en belas. I tussen 50 en 70 procent ltkomen op ergens tus. Van een onzer izrslaggevers IfTRECHT - II zijn woon- Utrecht it op de leeftijd 84 jaar overleden Hermens. Hij was „der meer hoofddirecteur 5B de NeerUndia, destijds jtgeefster van De Nieuwe inburger. Het Centrum en u Stem, en korte tijd ook lid de directie van AUDET, bet concern waartoe ook deze jjnt behoor- Dr.Hermeos werd in 1902 irocent; dat is nog wA^ren m. F<^rmond. Jn de ons omringende ipleiding in Rotterdam werd perlaging kan alleen hftii werkzaam in de reclame- che groei, als een cereld. In 1930 werd hij direc- .„„prijs, als extra be eur van het Inüchtmgenbu- Het beste is alle drip cf van van Adver teerders. In 1939 ging hij bij de iltgeveri] Diligentia werken ti twee jaar later trad hij in ienst van Neerlandia. In 1947 lerdhij daar directeur. pr. Hermens was onder an- lere ook lid van het bestuur an de Nederlandse Dagblad I grens aan het laatste, dj figingen, niet bereikt? stelt niet voor om 'bo- lidige bescheiden bezuj. f)g extra te besparen aan we uit van wat wi Kionomie weten. Als t, door óf economisciit 'ers en voorzitter van de Fe- hogere olieprijs, moe- lat het dan al in de mil. |van het evenwicht tus ctieve en de private sec- t-heid en het bedrijfsle er als een politicus zon- cht, koel en verstande- en mens met groot aan- hoog op mijn verlang- eens wat volgens u Vgoed inhoudt. pn vijftal voor ons belang en van waaruit wij pol! lijven. Persoonlijke vrij ndividuele verantwoorde ■ideaalmodel voor de ia pan de maatschappij." nenleving behoort zo ingej jn dat ze zich makkelija passen aan de zich wijzij den. Dat spreekt me ei |eel sterker aan dan i termen van het land UI dat Utopia in feite g( fee maatschappij is. Om< al het menselijk gedii paar is geworden. Om<' geen rekening wordt ge-j net de invloed van de br ld. Utopia is in feite I, waarin alles netjes enor-| pnddraait en functioneer eralisme is daarom |ch, anti-ideologisch. In ik ook niet met dogma's |ek.". ■ve, hier samen met Nijpels (l.) en BolkestêirJ ens met een groot aanti' hten". - foto* T28 PAGINA 3 van Werkgeversorga- afvragen wat we ermet lisaties in het Boekdrukkers- I nu nog een theoretisch «drijf. De overledene was te- zal pas in het volgen; rens lid van de 'Commissicn de orde komen, maai in Advertising' van de Inter zonale Kamer van Kooji- landel. Dr. Hermens was Officierin Ie Orde van Oranje Nassiu, lommandeur in de Orde \an iet Heilig Graf van Jeruzalem rakelijk. Ik zeg het zon- n Ridder in de Orde van de overdrijving: sociale leilige Gregorius de Grote, ten nopen daartoe. Nel [komende generatie i geplunderd land willen zo moeten we de k» AMSTERDAM (ANP) - De Itichting Verbiedt de Kruis raketten heeft bij het Haagse lerechtshof een zogememde ,chten die me aanleidinj remorie van grieven inge- de overtuigingen zoals ii tod. Het hoger beroep in het ben bijvoorbeeld eec iruisrakettenproces tefen de lijk aanhanger vai taat is met dit schriftelijk btschappelijke samen- tuk feitelijk begonnei, aldus ndat vrijheid en vrede ii vrijdag een bekendmaking ran de stichting. Verbiedt de Kruiraketten i 14.000 mede-aipellanten willen een gerechteljk verbod :p de plaatsing va» kruisra- ;etten in Woensrrecht. De echtbank in Den Kaag achtte ich op 20 mei vandit jaar on- levoegd om inloudelijk te Icepsis tegenover de mack Collectief, sociale verant- heid, zelfregulering It geen dingen regelen ing ging tegen tit vonnis in (ij «roep- De landsadvcpaat zal naar in inkele nrtaande) nodig hebben roor een reactif van de staat. Door onze verslaggever DEN HAAG - Het Neder landse beleid inzake Zuidelijk Afrika zou meer rekening moeten houden met de laatste ontwikkelingen in dat gebied en krachtiger van aard moe ten worden. Nederland zou met name spoedig moeten overgaan tot zwaardere sanc ties tegen Zuid-Afrika dan die nu van kracht zijn. Dat zeggen vier Neder landse mede-financierings or ganisaties (MFO's) in een noti tie aan de regering. De vier or ganisaties, Cebemo, Novib, Icco en Hivos, die samenwer- ken in het Gemeenschappelijk Overleg Medefinanciering (GOM), hebben hun kritische notitie geformuleerd op basis van informatie van hun part ner-organisaties in Zuidelijk Afrika. Onder de partners zijn on der meer te vinden: de Zuid- afrikaanse Raad van Kerken, de Zuidafrikaanse bisschop pen, dezelfde organisaties in Namibië, en in Zuid-Afrika nog het UDF en de vakbonds federaties. De MFO's constateren dat de Nederlandse hulp aan de landen in Zuidelijk Afrika geen gelijke tred heeft gehou den met de ontwikkelingen in het gebied. Dit geldt zowel voor de omvang van de hulp, als ook voor het beleid dat er achter zit. Het Nederlandse beleid, zeggen zij, 'dat interna tionaal terecht geruime tijd aanzien heeft genoten, zou meer rekening moeten houden met de recente ontwikkelin gen en krachtiger van aard moeten worden'. Ze dringen vooral aan op het ondersteu nen van maatregelen gericht tegen de toenemende stabili satie door Zuid-Afrika. In een korte schets van de huidige situatie stellen de Mede Financiering Organisa ties, dat de crisis in Zuid- Afrika zich verscherpt en dat zicht op verbetering ont breekt. De destabilisatie-poli tiek van Zuid-Afrika ten op zichte van de zwarte buurlan den heeft deze landen sinds 1980 een schadepost opgele verd van naar schatting 50 miljard gulden aan gederfde inkomsten en vertraagde ont wikkeling. Dat is meer dan de totale hulp die die landen in dat tijdvak hebben ontvangen, aldus de notitie. In hun suggesties voor een beleidsverandering maken de MFO's onderscheid tussen in ternationale politieke en eco nomische druk op Pretoria (eerste spoor) en Tiet onder steunen van maatschappelijke ontwikkelingen die gericht zijn op wezenlijke hervormin gen in Zuid-Afrika langs vreedzame weg (tweede spoor). Langer werken bij tekort In de hogere schalen worden de ambtenaren betaald volgens de deeltijdregeling, in de lagere schalen vol gens een overwerkregeling. Daardoor ondervinden beide groepen er belastingtechnisch geen nadeel van. Dit is één van de voorstellen van minister Van Dijk (bin nenlandse zaken) om perso neel waar de overheid tekort aan heeft binnen te halen of te behouden. Van Dijk heeft zijn plannen onlangs aan de amb- tenarencentrales toegestuurd. Ze zijn vrijdag bekend gewor den. In het regeerakkoord wer den al regeringsplannen aan gekondigd om meer verschil len aan te brengen in de belo ning van ambtenaren, zodat sommige lonen beter overeen komen met die in het bedrijfs leven. De beloningsmaatregelen van de bewindsman hebben een tijdelijk karakter. Hij wil met de maatregelen voorko men dat schaars personeel overstapt naar het bedrijfsle ven. Intern op de ministeries mogen de verhoudingen in de beloning echter niet teveel worden verstoord, vindt Van Dijk. Niet alle leden van een bepaalde groep hoeven echter beter beloond te worden. Een ze. In een ander geval Wij n we hoe de Engelsen n oplossing komen." Lan-I nhof heeft er weinig waat-J ring voor, temeer nnen de Europese genie®'! hap al helemaal geen spij l rs met koppen worden gej agen. Wat dat betreft heeft 'd'l uropese burger, blijkens Wl 1 eerder aangeroerde ondet-1 oek van de Europese Corri ïissie, het gelijk aan zijn zS'l e. De aandacht vestigen of! en verantwoordelijk miws'| van een minister verW I ende daden verwachte"! ijkt echter al net zo nutte-! oos. Niet helemaal, maar vn'l ■veel van een minister ve';[ vacht in het milieujaar z och heel teleurgesteld 1™ ngaan. Ondertussen heeft het V' Iegelijk zin actief bezig 1 jjn in eigen regio en het vooi iet grote werk vertrouwen»! hebben in dadendrang va| anderen. Natuur en Milieu»! zo'n voorvechter. Greenpe3,1 heet een andere organisaWj Machteloosheid kan welliujl worden omgezet in bijdrag»! aan deze groepen, die van I pilieujaar een spectacula'| jaar weten te maken. Dit is de laatste aflevering vjj| een serie van drie artikelen o*»! de milieuproblematiek. De W*| vorige artikelen verschenenf 4 en 5 december. SINDS DE Ffeformatie koesteren we als natie een sterk zondebe- ef. Werdenschuldbekentenissen tot dan toe fluisterend afgelegd een donter biechthokje, sindsdien is het gangbaar fouten in het openbar te erkennen en een boetekleed aan te trekken, in de religieuze context een aanvaard louteringsritueel om de kans opeen plaatsje in de hemel niet te verspelen. In de Nederlandse politiek begint het ritueel op een ergerlijke nanier ingeburgerd te raken. Ministers en Kamerleden maken Brnstige buten, bekennen schuld, omhangen zich voor het oog van de televisiecamera's met een boetekleed en blijven vervol- Bsns zitten waar ze zitten. Drie voorbeelden van de laatste vier weken: Gerrit Braks, de idbouvminister, lichtte de Kamer in eerste instantie niet al te [olledigin over de visfraudezaak. Sorry, zei Gerrit en de plooi vas glad gestreken. Rudolf de Korte, de minister van Economi se Zeken, maakte een van de zwaarste staatsrechtelijke blun- ars uit onze parlementaire geschiedenis. Rudolf liet zich in de ak trippen door premier Lubbers, bracht schade toe aan onze [handelsrelatie met Japan (hij beledigde de keizer en tegelijkertijd ize Kroon) stamelde 'het spijt me' en mag doorgaan. Het CDA- amerld Van der Burg tenslotte klaagde deze week in zeer te la ten termen over de 'gevoeligheid van de joodse lobby' in de zaak Van de zwarte weduwe, moest door zijn fractieleider worden ge- wongen worden tot excuses en klaar is kees. Het boetekleed wordt langzaam wel een wat al te gemakkelijk pttribuut om zaken recht te breien. Zowel in de religie als in de ilitiek geldt: de boete verlost de mens niet van de schuld. In de ®iek zou de consequentie vaker moeten zijn: eens en nooit veer. Opstappen dus. DE NEDERLANDSE vissers krijgen in 1987 weer jaar minder vis van de EG. Bij tong gaat het om een vermindering van meer dan "0 procent. De sterke beperking van de Nederlandse quota is en nieuwe klap voor de modernste vissersvloot van West-Euro pa. Voor vissers is het EG-beleid even moeilijk te verteren als de ''oorspellingen van de biologen. Wat is het geval? In de jaren '70 kwam de spectaculaire chaalvergroting in de visserij. Den Haag en Brussel stimuleer- en nieuwbouw. De werven bouwden sneler dan de kabeljauwen onden groeien en nog elke week lopen er kotters van stapel, "jaaronder veel zogenaamde Eurokotters, gesubsidieerd vanuit Fussel.Tot nu toe stak de EG 785 miljoen gulden in vernieuwing van de vloten van de lidstaten. Een beleid van geld geven en vis jteQpakken. Dat wegpakken gaat gepaard met maatregelen als F'gweken, grotere mazen, controles, huiszoekingen en arresta ntes van afslagdirecteuren. Vissers zijn geen jagers meer maar T9ejaagden. De nieuwe beperking van de quota berust deels op biologisch "gumenten, deels zitten er economische en politieke motieven enter De biologisch argumenten zijn te verdedigen. Maar de n9st voor een lege Noordzee was tot voor kort de enige reden ™°r de quotering. Reservering op economische gronden is pauw. Dat is bijvoorbeeld gebeurd met makreel ten behoeve van chotland en Ierland, Maar wat doen de leren? Ze brengen "tense vistrawlers onder Ierse vlag omdat ze zelf de hun toege ven makreel nooit opgevangen krijgen. Ue bedrijfsvoering van die moderne Nederlandse vloot berust v een zeer wankele basis: Een lage olieprijs en grootscheepse tertreding van de vangstbeperkingen. In 1984 viste vrijwel de Nederlandse vloot in de rooie cijfers. Dank zij de lage olie den kan er nu weer rendabel gevaren worden. Gaat de olie- ^omhoog dan dreigt er voor de helft van de vloot een faillisse- Saat Braks volgend jaar elke aangevoerde kist vis controleren, '9t de vloot in mei of juni aan de wal. Met de nieuwe EG- airegeien kan dat nog wel twee maanden eerder zijn. Als r,lertje huilt zijn het dit keer geen krokodilletranen. hogere beloning wordt gege ven aan hen die goed functio neren en die bovendien essen tieel zijn in het takenpakket van die groep ambtenaren. De voorganger van Van Dijk, De Korte, bracht in mei in grote lijnen de plannen van het kabinet naar buiten om door middel van premies dan wel uitkeringen ineens, voor het overheidsapparaat be langrijke ambtenaren te be houden. Hijnoemde zijn maatregelen zelf 'lapmidde len'. Van Dijk heeft deze plan nen nu nader uitgewerkt en wil ze met de ambtenarencen- trales gaan bespreken. Het gaat om veranderingen in het Bezoldigingsbesluit Burger lijke Rijksambtenaren (BBRA 1984). De christelijke ambtenaren in de CFO vinden dat Van Dijk met zijn voorgestelde maatregelen te hooi en te gras de problemen wil bestrijden. „Het middel is erger dan de kwaal", aldus CFO-voorzitter T. de Jong. De gevolgen ervan zijn niet doordacht en kunnen onrust en afgunst veroorzaken op de werkvloer. De overheid kent een vast loonsysteem en dat wordt met deze voorstellen ondergraven, aldus de CFO. De middelbare en hogere ambtenaren in de CMHA stel len dat de overheid pas sinds drie jaar een evenwichtig loonsysteem kent, met als uit gangspunt dat mensen die ge lijk of gelijkwaardig werk verrichten daar hetzelfde voor worden gehonoreerd. Met de invoering van allerlei afwij kende regelingen ontstaat een onoverzichtelijke chaos en willekeur bij de toekenning van extra betalingen. De CMHA vindt verder dat het huidige BBRA voldoende mo gelijkheden biedt om in uit zonderlijke situaties extra's te geven. Als de overheid verge lijkbaar met het bedrijfsleven zou betalen, zouden er boven dien helemaal geen problemen zijn, aldus de CMHA. De grootste ambtenarencen- trale, de ACOP, bespreekt de voorstellen van Van Dijk nog intern en wacht daarom met een standpunt. AMSTERDAM (ANP) - 542 zilverbaren uit het wrak van het VOC-schip De Bredenhof hebben donderdagavond tij dens een veiling bij het Am sterdamse veilinghuis Chris tie's 448.908 gulden opgebracht. Dat is 35 keer de zilverprijs. De kopers kwamen behalve uit Nederland, ook uit België, Zwitserland, Amerika en Zuid-Afrika. De hoogste prij zen werden betaald voor acht baren zilver die door de in werking van het zeewater aan elkaar zijn blijven zitten (15.080 gulden). De zilverbaren werden in mei van dit jaar geborgen uit de Bredenhof die in 1753 in het Kanaal van Mozambique schipbreuk leed. Haar lading bestond onder andere uit kis ten met zilverbaren, bestemd om via Ceylon naar Bengalen te worden verscheept. Daar zouden er roepia's van worden gemaakt, die gebruikt zouden worden voor de aankoop van voornamelijk specerijen en zijde. In Amsterdam probeerde deze Franqaise deze week, op een wat ongebruikelijke wijze misschien, wat geld bij te verdie nen. Bij een stalletje verkocht ze haar breiwerkjes, bedoeld om de mannelijke genitaliën in deze koude maanden warm te houden. Volgens de vrouw is haar breiwerk in Parijs als kerstgeschenk erg in trek. De Sinterklaasverkoop in Amster dam viel wat tegen. - fotoap (ADVERTENTIE) HALSTRAAT 12, BREDA DEN HAAG (ANP) - Schuldeisers, onder wie pandbriefhouders, worden beter beschermd tegen een eventuele ondergang van de bank. Een wetsvoorstel om dit te bewerkstelligen is vrijdag in gediend bij de Tweede Kamer op voordracht van minister Ru- ding van Financiën. Problemen als bij het faillissement van de Tilburgsche Hypotheekbank zouden hiermee voorkomen kun nen worden. Een wijziging van de wet toezicht kredietwezen moet gaan voorzien in de mogelijkheid om reeds tijdens de noodregeling van een bepaalde bank, vergelijkbaar met een uitstel van beta ling bij ander bedrijven, tussentijdse uitkeringen aan crediteu ren te doen. Tot nu toe bleek uitkering aan schuldeisers alleen mogelijk indien geen sprake was van een vermogenstekort bij de bank. In de toekomst kunnen echter de bewindvoerders ook bij een ver mogenstekort het initiatief nemen tot deze uitkeringen tijdens de noodregeling. Bovendien zijn in overleg tussen De Neder- landsche Bank en de deelnemers aan de collectieve garantiere geling de belemmeringen voor het op naam stellen van nieuw uit te geven pandbrieven weggenomen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Het kabinet heeft gisteren definitief be sloten het scheppen van werkgelegenheid bij de over heid, in te ruilen voor verbetering van de inkomens. De ministerraad heeft de voorstellen van minister Van Dijk (Binnenlandse Zaken) gevolgd. De arbeids voorwaarden voor 1986 zal het overheidspersoneel nu eenzijdig worden opgelegd. een afslankingsoperatie voor de deur staat. Maar zoals mi- Dat betekent dat vanaf 1 november 1986 het vakantie geld met een half procent wordt opgetrokken naar 8% en dat de pensioenpremie voor salarissen vanaf 52.300,- vanaf juli met 1 daalt. Daar naast zal zo'n 35 miljoen ge stopt worden in een scholings fonds. Het scheppen van extra werk, de belangrijkste doel stelling van dit kabinet, is in 1986 niets van terecht geko men. Het plan om via verla ging van de VUT-leeftijd ar beidsplaatsen vrij te maken, kan pas in 1987 gestalte krij gen. Overigens moet over dit voorstel nog onderhandeld worden met de ambtenaren- centrales in het overleg over de arbeidsvoorwaarden voor 1987. De ambtenaren voelen er niets voor geld in te leveren voor werk, nu bij de overheid nister Van Dijk eerder deze week deed, liet ook vice-pre mier De Korte er gisteren geen misverstand over bestaan dat het kabinet wel degelijk met één pakket voor twee jaar (1986 en 1987) werkt. De regering kan volgens De Korte, gezien haar beperkte mogelijkheden, niet anders. Hij verweet de ambtenaren dat zij hun eisen veel te hoog hadden opgeschroefd, waar door het overleg mislukt zou zijn. Het kabinet heeft nog niet besloten om het vakantiegeld van de uitkeringsgrechtigden al of niet op te trekken naar 8 Volgens De Korte is de tijd daarvoor nog niet aangebro ken. Het overleg met de trend volgers moet eerst worden af gewacht. UTRECHT (ANP) - Van de ziekenhuisbedden staat ge middeld 22 procent leeg. De leegstand van de overige afde lingen (polikliniek, laboratoria en dergelijke) kan oplopen tot 75 procent. Toch zijn er wacht tijden voor patiënten. Dr. J.L.A. Boelen, directeur geneesheer van het St. Anto- niusziekenhuis in Nieuwegein, concludeert aan de hand van deze gegevens dat de zieken huizen zó ondoelmatig wer ken, dat het in geen enkele an dere bedrijfstak zou worden geaccepteerd. Volgens hem valt er door een andere aan pak minstens een miljard gul den te besparen. Er is sprake van een scheef gegroeide verhouding tussen de aantallen bedden en de om vang van de 'rest' van het zie kenhuis. In het artsenblad Me disch Contact becijfert Boelen, dat de polikliniek, de afdeling dagbehandeling en andere af delingen maar vijf dagen, 38 uur per week, bezet zijn en dus voor meer dan 75 procent van de tijd leeg staan. Bij afdelin gen die een 24-uursservice bieden (operatiekamers, rönt- genafdelingen en laboratoria) is dat 65 procent. Als de 'produktietijd' van 38 op 54 uur wordt gebracht (zes dagen van negen uur) stijgt het gebruik van deze afdelin gen en diensten met 40 pro cent. De klinische afdelingen kunnen dan ook meer patiën ten aan. Dat kan door de be staande 'overbedding' worden opgevangen, maar Boelen ver wacht dan ook een verdere da ling van de gemiddelde ver- pleegduur en een verschuiving van de zorg naar polikliniek en dagbehandeling. Voor de individuele werknemers kan de werkweek worden terugge bracht naar vier keer negen uur, desgewenst verdeeld over zes werkdagen. Daardoor zal de werkgelegenheid iets toe nemen. Het aantal ziekenhuizen da specialistische zorg verleen' kan kleiner worden als de be trokken afdelingen in een deel van de ziekenhuizen intensie ver worden gebruikt. In deze ziekenhuizen zullen de kosten per patiënt volgens Boelen bij een 54-urige 'produktieweek' met ongeveer tien procent da len. Landelijk zou dat neerko men op een vermindering van de kosten met een miljard gul den. Gezien de veroudering van de bevolking noemt Boelen het voor de hand liggend, de ove rige ziekenhuizen te gaan ge bruiken als bejaardenhuis of verpleeghuis, zodat daarvoor voorlopig geen nieuwbouw meer nodig is. Door concentratie van me dische techniek op minder plaatsen zal voor de patiënten de gemiddelde reisduur naar een ziekenhuis iets langer worden. Maar dat is volgens Boelen medisch verantwoord, aangezien die reisduur inter nationaal gezien nu uitzonder lijk kort is. Als voordeel noemt hij de grotere beschikbaarheid van het ziekenhuis gedurende zes dagen van de week en wel licht - door verkorting van de wachttijden - een aanzienlijke vermindering van werkver zuim bij patiënten. A t« J In lentesferen gaan we op weg naar de kerstdagen. Wie van Sinterklaas een korte broek heeft gekregen kan 'm onmid dellijk uitproberen. Met hand schoenen gaat het moeilijker. De Spaanse heilige is verdwe nen op zijn van reflectoren voorziene schimmel. Met het krijgen is het nu afgelopen, de rest van de maand moet er al leen nog uitgegeven worden. Cadeautjes waarover nu nog gesproken wordt, zijn onbe taalbaar. Een wijnfles uit 1784, zilveren munten van de Ver enigde Oostindische Compag nie, die nog ouder zijn. Daarbij vergeleken is een CD-tje kin derwerk. Rotterdam krijgt nog iets. Het hoogste kantoor van Neder land. Ben je je leven wel zeker als je daar in werkt? Jawel, hij is van Nationale Nederlanden. De EG-ministers van buiten landse zaken zitten dit week end in het buitenland. Zo hoort dat ook. Ze vergaderen in Londen, waar Maggie That cher de koffie serveert. Reagan kampt met zijn CIA, geheime agenten zitten zelfs in zijn kelder. Maar ook That cher heeft problemen met haar geheime dienst, MI-5. Ze probeert onthullingen in een boek tegen te houden. Daar maakt ze geen geheim van. Margaret Thatcher: top secreet. Ik geloof dat ik de kerstboom al ruik, maar het kunnen ook de eerste sneeuwklokjes zijn. MERIJN 500 inbraken Een 39-jarige Duitser uit de Duitse stad Mönchen-Glad- bach is in de nacht van don derdag op vrijdag op heter daad betrapt bij een inbraak in een woning in het dorpje It- tervoort nabij Roermond. De politie bleek een goede vangst te hebben gedaan: de man heeft bekend sinds februari van dit jaar in tal van plaat sen in Limburg tenminste 500 inbraken te hebben gepleegd. Voor zover bekend heeft de Duitser in 45 plaatsen inge broken, waarbij hij in som mige plaatsen in één nacht 25 tot 30 woningen aandeed. Vol gens de politie was T. uit op geld en waardevolle goederen als sieraden, videoapparatuur en radio's. Prij zen DE prijzen zijn tussen midden oktober en midden november met eentiende procent geste gen. Duurder werden onder andere benzine, diesel en huis brandolie als gevolg van de accijnsverhoging per 1 novem ber. Goedkoper werden onder andere de elektriciteitstarie ven, zo blijkt uit de prijsindex gezinsconsumptie, waarvan het ministerie van economi sche zaken vrijdag de cijfers bekend heeft gemaakt. Tussen november 1985 en november dit jaar zijn de prijzen met tweetiende procent gedaald. Ontslag ACF Chemiefarma gaat niet 180 van de 600 werknemers ontslaan, zoals in oktober werd aangekondigd, maar 120. De onderneming maakte vrij dag bekend, dat de onderne mingsraad positief geadvi seerd heeft en dat met de vak bonden een sociaal plan is overeengekomen. ACF Che miefarma gaat de onderne ming splitsen in ACF Chemie en ACF Farma, nadat eerder dit jaar het bureau McKinsey de organisatie onderzocht. Stukgoed. HET overleg over de stuk- goedproblematiek in de Rot terdamse haven tussen werk gevers, bonden en overheden is donderdagavond na ruim vier uur vergaderen afgebro ken zonder dat er resultaten zijn geboekt. „Inhoudelijk zijn wij er nog niet uit. De stand punten liggen op een aantal punten ver uiteen", zei onaf hankelijk voorzitter R. de Boer van de stukgoed-com- missie na afloop van het in Rotterdam gehouden overleg. ABP-procedure HET college van burgemeester en wethouders van Nieuwe gein meent dat het nog een miljoen tegoed heeft van het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds, omdat het ABP bij de bouw van het nieuwe stadscentrum Cityplaza ver plichtingen niet zou zijn nage komen. B en W gaan de ge meenteraad dan ook voorstel len bij de rechtbank in Maas tricht een procedure tegen het ABP te beginnen.

de Stem | 1986 | | pagina 3