>E STEM UNCLE SAM RAAKT VERDWAALD IN ZIJN ice en de HELLA CER TE LIGGEt! miLt- 'even opeenvolgende Amerikaanse presidenten hebben zware politieke averij opgelopen als gevolg van uiterst geheime beslissingen. Eisenho wer stond toe dat spionagevluchten werden gemaakt boven de Sovjet-Unie. Kennedy keurde de in het ge heim voorbereide, maar mislukte invasie op Cuba goed. Johnson bracht, met een uitgelokt incident in de Golf van Tonkin, de Vietnam-oorlog op gang. Nixon was op de hoogte van Watergate. Ford besloot Nixon niet te laten vervolgen voor diens zonden. En Carter ging de mist in na een mislukte geheime militaire ope ratie in Iran. De laatste in deze reeks - Reagan - is, door de wa pentransacties met Iran en met het doorsluizen van de daarmee gemaakte winsten naar de Contra's, in grote, mogelijk onoverkomelijke moeilijkheden geraakt. TEXTIEL MO' woiminginrichtw met de soepel5! en van heel Nederland!!1! Blijvend gehaat i hS,Vel<iers van de Iraanse re- IsT ze99en dat ze de Grote Ibon" een 9eweldlge poets heb- l** asbakken. Eiland van rust Breuk ZATERDAG W1 6 DECEMBER 1986 Israël Verstandig Wijze mannen z eurechl en slijtvast Krimpvnj ens# I Daarom verkopen wij graag Cirtk Dan weten we zeker dat u vt. liteit niet wakker hoedt<! :d. vindt u bij isser.de 299,00 endetrui 199,00 issend 499,00 ;end 399,00 er ren) 119,00 99,90 59,90 Leren jacks van 599.- Lammycoats van 699,- Lange driekwart dames|' van 899.- Lange Al Cantara-jasse" van 1099.- Leren bodywarmers, T* van 299- Leren truien van 99,- Leren dames/heren kosj van 999.- DoorJo Wijnen De Amerikaanse leiders hebben een zware politieke tol betaald voor hun pogingen een aantal belangrijke zaken aan het oog van het Congres en het Amerikaanse pu bliek te onttrekken. Vooral de langjarige, maar zeer turbulente relaties van de VS met Iran zijn door geheime contacten, ge heime operaties, geheime missies, geheime rapporten en geheime diplomatie gedomi neerd. Al die geheimzinnigdoenerij heeft weinig of niets opgeleverd. Integendeel. Ze is fataal geweest voor de Iraans-Ameri- kaaase betrekkingen, fataal ook voor twee achtereenvolgende presidenten en fataal tenslotte voor de Amerikaanse geloofwaar digheid in de wereld. Het is in ieder geval een uiterst geheime operatie, uitgevoerd in 1953, die als 'het begin-van-het-einde' van de Iraans-Ameri- kaanse vriendschap mag worden aange merkt. In dat jaar zette de gematigd-linkse premier van Iran, Mohammed Mossadeq, de Iraanse massa's op tegen de nog jeug dige sjah die het niet eens was met het feit dat zijn eerste minister de Britse en Ameri- Marktstraat 3 AAROHNBI' telefoon 111177-151" sjah 1 Pahlevi. De danig in het nauw gedreven sjah moest na enkele dagen later de wijk nemen. De sjah riep de hulp van de Ameri kanen in. Kermit Roosevelt, de regionale aas van de Amerikaanse buitenlandse in- itingendienst (CIA), organiseerde ra zendsnel een tegencoup. Enkele dagen la ter zat de sjah weer op zijn pauwetroon. Het 'Iraanse incident' was spoedig ver aten. De sjah die zich als 'zijne keizer- ijke hoogheid' liet aanspreken - kreeg in ie westerse wereld grote bekendheid als een praalzieke vrouwenjager die achtereen volgens de Egyptische prinses Fawzia, de [raanse Soraya Esfandiari en later Farah wba trouwde. Voor het westen werd hij een soort sprookjesprins wiens luchthar tige escapades grote aandacht trokken. De politieke realiteiten waren evenwel an ders. De coup van 1953 bond de sjah met handen en voeten aan de Verenigde Sta ten. En diezelfde coup maakte Amerika blijvend gehaat bij vele honderdduizenden itaniërs. Na enkele avonturen met de de mocratie, besloot de sjah zijn land zelf te Santt regeren. Om zijn 'Koninklijke Dicta tuur' op de been te houden, zette hij de Sa- vak op poten, een goed georganiseerde, "anig scrupuleuze geheime politieorgani satie. De Savak had 20.000 man in dienst au maakte gebruik van maar liefst 180.000 vaklikkers. In hoeverre de Savak steunde °P 4e hulp, de adviezen en de trainings programma's van de Amerikaanse CIA, is pug steeds een omstreden vraag, ofschoon vast staat dat de CIA kind aan huis was in le' hoofdkwartier van de sjah's terreuror ganisatie. e Savak onderdrukte met harde hand de sterker wordende religieuze senti menten van de moslembevolking en zette honderden sji'itische geestelijken - die zich erzetten tegen het feit dat de sjah van 'an een volkomen westers georiënteerde natie wilde maken - achter slot en grendel. ln '963 verkoos ayatollah Ruhollah 'meiny daarom in ballingschap te l i Jimmy Carter in 1977 het Ameri- aanse presidentschap op zich nam, rhapte Iran al met interne moeilijkheden, jpta vond bij het betreden van het Witte van geheime rapporten op zijn bu- u. waaruit bleek dat de positie van de VERLOVINGSKLEDING TROUWKjSi sjah aanzienlijk minder sterk was dan de Amerikanen wilden geloven. De president werd datzelfde jaar nog geconfronteerd met geheime adviezen volgens welke het beter was niet meer verder te gaan met de sjah, maar de Amerikaanse politiek te rich ten op de steeds sterker wordende Iraanse oppositie. Bovendien was Carter alleszins geïnfor meerd over de gruweldaden die de Savak in naam van Reza Pahlevi pleegde. Dat weerhield hem er evenwel niet van de sjah in alle toonaarden te prijzen. Nog dat zelfde jaar had hij zijn eerste ontmoeting met de Iraanse heerser en bij die gelegen heid zei Carter: „Er is geen leider met wie ik een dieper gevoel van persoonlijke vriendschap deel. Dankzij het grote leider schap van de sjah is Iran een eiland van rust en stabiliteit in een van de meest on rustige delen van de wereld." Een half jaar later liet de Amerikaanse am bassadeur in Teheran, William Sullivan, een eerste waarschuwend woord horen. Hij noemde de steeds sterker wordende reli gieuze oppositie een 'veenbrand' die niet meer te blussen was. Ongeveer tezelfder tijd brachten deskundigen van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken een geheim rapport uit waarin ernstig werd getwijfeld aan de houdbaarheid van de Amerikaanse politiek. Op dat ogenblik ontstond er een breuk tussen het Witte Huis en het State Depart ment over de te volgen koers. State De partment het onbewimpeld weten dat „de rol van de sjah is uitgespeeld" en dat slechts Amerikaanse steun aan de gema tigde oppositie een revolutie kon voorko men. Het Witte Huis voer echter een an dere koers. Het het de sjah niet vallen, ook niet toen die een militaire regering naar voren schoof en ook niet toen een lange reeks van demonstraties, stakingen en ge weldplegingen Iran volkomen verlamde en de positie van de sjah verder uitholde. Ambassadeur Sullivan had intussen het fa tale karakter van de Amerikaanse politiek ingezien. Hij schreef in een rapport, dat natuurlijk geheim werd gehouden: „De sjah kan zich niet langer overeind houden. President Reagan gelooft tot op de dag van vandaag dat de wapenleveranties een onderdeel vormden van een verstandige en geenszins laakbare'politlek, waarvoor hij zich dan ook niet hoeft ie verontschuldigen. - foto ap De president weet van niks van het niet geheel illustere tweetal begaf. Carter gaf intussen toestemming in het diepste geheim een militaire reddingsactie voor te bereiden. Een commando-eenheid zou de gijzelaars met geweld gaan bevrij den. Minister van Buitenlandse Zaken Cy rus Vance was fel tegen een dergelijke actie en andermaal ontstond er een breuk tussen het Witte Huis en het State Department. De omstreden actie, die in april 1980 plaatsvond, hep vast in de Iraanse woestijn op enkele honderden kilometers van Tehe ran. Acht Amerikanen kwamen om het le ven. Vance nam ontslag en werd vervan gen door Edmund Muskie, de man nu door Reagan is benoemd in een presiden tiële commissie die de geheime wapen- transacties met Iran moet onderzoeken. Een maand later stierf de sjah in Egypte. In september begon de bloedige oorlog tussen Irak en Iran die tot op de dag van vandaag voortwoedt. Toen Ronald Reagan in januari 1981 het roer overnam, erfde hij een volkomen fail liet Iran-beleid. Acht uur na Reagans inau gurele rede werden de 52 nog in Teheran verblijvende Amerikaanse gijzelaars vrijge laten. Er waren maanden van geheime on derhandelingen aan die vrijlating vooraf gegaan. Reagan had Carters aanpak van het Iraanse vraagstuk en de gijzeling zwaar gekritiseerd. Maar de nieuwe president was nauwelijks aan het bewind of andere geheime operaties kregen hun beslag. Het staat vrijwel vast dat Amerikaanse wapen handelaren al vanaf 1981 zaken hebben ge daan met Iran en dat er zelfs wapentrans porten vanaf Amerikaanse bodem hebben plaatsgevonden. Bovendien was in Washington al in een vroeg stadium bekend dat Israël wapens naar Iran stuurde. Officieel probeerde de Reagan-regering het door president Carter ingestelde wapenembargo tegen Iran over eind te houden. Maar tegenover Israël werd een houding ingenomen die zich be woog tussen afkeuring en instemming, maar die nooit leidde tot een harde con frontatie met Amerika's trouwste bondge noot. En terwijl de Reagan-regering de oorlog verklaarde aan het internationale terrorisme - dat onder meer verantwoor delijk was voor het gijzelen van tal van Amerikanen in Libanon- liet het Witte Huis zich in juli en augustus 1985 verlei den tot de eerste geheime contacten met 'gematigde' Iraniërs. Hoe die precies tot stand kwamen blijft vooralsnog onderwerp van speculatie. Vast staat dat onder meer een schatrijke Arabi sche zakenman en wapenhandelaar, Ad- nan Kashoggi, fungeerde als tussenper soon. Ook Israëlische wapenhandelaren speelden een rol. Die contacten leidden tenslotte tot pasklare wapentransporten die voor een klein deel rechtstreeks en voor een aainzienlijk groter, en dus oncon troleerbaarder deel, via Israël en nog een drietal andere landen hepen. Reagans voormalige veiligheidsadviseur Robert McFarlane had in september het vorig jaar het eerste contact met Iraanse vertegenwoordigers in Londen. In mei van dit jaar vloog hij, met een met wapens vol gestouwde Boeing-707, naar Teheran. Zijn medepassagier: kolonel Oliver L. North. De geheime wapenleveranties werden in de loop van dit jaar een deel van de offi ciële VS-politiek toen president Reagan er in juanari zijn toestemming voor gaf. Die pohtiek leidde in ieder geval tot het opzet ten van een compleet netwerk voor het uit voeren van de wapenzendingen, waarvan er vier met grote zekerheid vaststaan. In Zwitserland werden zelfs speciale bankre keningen geopend, vermoedelijk door de CIA. En andermaal ontstond er over die pohtiek een breuk met het State Depart ment. President Reagan gelooft tot op de dag van vandaag dat de wapenleveranties een onderdeel vormden van een verstandige en geenszins laakbare pohtiek, waarvoor hij zich dan ook niet hoeft te verontschuldi gen. En zijn belangrijkste adviseurs, admi raal Poindexter en luitenant-kolonel North, zouden niet zijn ontslagen, ware het niet dat de winsten uit die wapentrans acties met Iran waren doorgesluisd naar de Contra's in Nicaragua. Van dat laatste zegt de Amerikaanse president niets te we ten. Het grootste geheim van de wapenleveran ties is nog niet opgelost. Dat is het geheim van luitenant-kolonel Oliver North, de in het Witte Huis werkende marinier die - zo heet het - alleen verantwoordelijk is voor het doorsluizen van 10 tot 30 miljoen dol lar winst die met de Iraanse transacties werd gemaakt, naar de Nicaraguaanse Contra's en mogehjk ook naar 'vrijheids strijders' in Afganistan en Angola. North -door Reagan als een „Nationale Held" aangeduid - zwijgt vooralsnog. Ook Poin dexter is niet tot praten geneigd. Begin deze week weigerden beide mannen iets te zeggen tijdens een verhoor van de Senaats commissie voor inhchtingenzaken. Reagan zegt niettemin dat de zaak tot op de bodem zal worden uitgezocht en dat hij zijn veiligheidsadviseurs toestemming heeft gegeven getuigenissen af te leggen in het Congres. De Amerikaanse pers in staat van alarm gebracht. Het pubhek hecht nauwehjks gelooft aan de brave verklarin gen die het Witte Huis aflegt. Reagans topmannen spelen de vermoorde onschuld. En de leiders van de Iraanse revolutie zeg gen dat ze de Grote Satan een geweldige poets hebben gebakken. Er kan eigenlijk maar een conclusie wor den getrokken: Uncle Sam is verdwaald in zijn eigen geheimen. Reagans adviseur admiraal Poindex ter zou niet zijn ontslagen als er geen winsten uit de wapentransacties met Iran waren doorgesluisd naar de Con tra 's In Nicaragua. - foto ap De gematigde krachten rond Khomeiny moeten nu aan bod komen." Maar het Witte Huis legde Sullivans adviezen naast zich neer. Op 16 januari 1979 vluchtte de sjah naar het buitenland. President Carter had intussen zijn tweede militaire man in Europa, luchtmachtgene- raal Robert Huyser, naar Teheran ge stuurd om daar de Iraanse legertop in het rechte spoor te houden. Huyser, zo bleek later, deed verwoede pogingen de gene raals ertoe te bewegen de opstand genade loos neer te slaan. De Iraanse generaals weigerden dat echter en toen Huyser in fe bruari 1979 zijn koffers pakte, waren al tal van officieren naar het kamp van Kho meiny overgelopen en was de ontbinding van het leger in volle gang. Op 1 februari keerde Khomeiny na een langdurige ballingschap in Iran terug voor het vestigen van ,,'s werelds eerste godde lijke regering", die een sji'itische dictatuur bleek te zijn. Carters topadviseur Brze- zinski belde ambassadeur Sullivan nog met de vraag of die geen tegencoup kon organi seren. Sullivan heeft later gezegd dat hij op het verzoek van Brzezinski reageerde „in termen die niet voor publicatie vatbaar zijn." Tezelfdertijd begon de overhaaste uittocht van de 50.000 Amerikanen die in Iran woonden. Intussen gingen twee 'wijze mannen' uit de Amerikaanse politiek - de bankier Rocke feller en de voormalige minister van Bui tenlandse Zaken Kissinger - zich te buiten aan een andere vorm van geheime diplo matie. Zij deden pogingen de in Egypte verblijvende sjah naar de Verenigde Staten te halen. Dat stuitte op heftig verzet van het State Department. De situatie kon aanvankelijk in de hand worden gehouden omdat de sjah zelf niet wilde komen. Maar in oktober 1979 werd bekend dat de sjah ernstig ziek was en dat hij in Mexico werd behandeld voor kanker. Alleen een behan deling in de VS zou de sjah kunnen red den, zeiden zijn pleitbezorgers. Na tal van zeer geheimzinnige manipulaties met de medische gegevens van de sjah, werd de voormalige Iraanse heerser, met toestem ming van president Carter, naar New York getransporteerd. Die stap wekte de woedde van de Iraanse leiders. In Teheran gingen honderdduizen den demonstranten de straat op. Korte tijd later - op 4 november 1979 - werd het per soneel van de Amerikaanse ambassade in Teheran gegijzeld. Om de gijzelaars vrij te krijgen, besloot Carter tal van geheime operaties goed te keuren. Zijn adviseur Hamilton Jordan legde geheime contacten met de Panamese regering om de sjah daar onder te brengen. En diezelfde Hamilton Jordan liet zich, in een poging de gijzelaars vrij te krijgen, in met twee Franse advocaten -Villalon en Bourguet - die zeiden in nauw contact met de Iraanse leiders te staan. Later reisde Jordan zelfs naar Parijs waar hij zich, ver momd met een pruik, een zonnebril en een aangeplakte snor, naar het contactadres Luitenant-kolonel Oliver North heet alleen verantwoordelijk te zijn voor het doorsluizen van geld naar de contra's. North —door Reagan als 'nationale held' aangeduidzwijgt over zijn rol. - foto ap

de Stem | 1986 | | pagina 25