PTIONISTI Zware eis tegen 'incidenteel' lid inbrekersbende Kidi Het gelijk van een deskundige HARMONIE BESTAAT 125 JAAR Ludiek protest opheffing schoolbus TEM EN -adviseur (m/v) GE VAN ZEELAND aterstaat inspecteert materiaal aannemer OUDERS BASISSCHOOL PRINSES MARIJKE AXEL Bloedafname-avond afgelast door gebrek aan donoren idderorde Weekenddienst verteren en centenkwestie, ancler.^ PROVINCIE WEIGERT SUBSIDIE VOOR KUNSTWERK AXEL Gepasseerd Subsidie kort verbaal Oudste inwoonster Hulst overleden RT ZEEUWS Regiobrandweer ook voor Tholen KvK: Registreer winkeldieven Plaatselijk nieuws Ossenisse Vogelwaarde Axel St.-Jansteen Axel Heikant Lamswaarde ORTEN B.V. ng, energiek en elefonisch als dt met onze iternationaal. istratieve vaardighedg diploma. 5100 met 14 netlijnen orkieslijnen. et bijsluiting van een ktie van bovengenoen 7ATERPAG 6 DECEMBER 1986 T22 PAGINA ZEELAND 2 Van een onzet verslaggevers npDELBURG - Vóór begin «pril de Krammer, het enige gat jt er nog in de Philipsdam is, wordt gesloten, zal het materiaal )t ie aannemerscombinatie SZO (Kombinatie Zandsluitingen Wlerschelde) bij deze sluitiig gebruikt, terdege door Rijkswa- .jstaat worden geïnspecteerd. Dit om te voorkomen dat de pro- ieoien, die zich dit najaar bij het dichten van de Oesterdam iet materiaal van KZO hebften voorgedaan, zich herhalen. pit deelde een woordvoerder van Rijkswaterstaat gisteren "gij de sluiting van de Cesterdam waren er ernstige lekkages een persleiding, waarcbor de werkzaamheden enige tijd ge- iakt moesten worden. Volgens Rijkswatersaat is er vijftig procent kans dat de lormvloedkering in deOosterscheldemonding tijdens het slui- - van de Philipsdarr maar één dag helemaal dicht moet en procent kans dat lij langer dan twee dagen gesloten moet lorden. Van een onzer verslaggevers AXEL - Ouders van de basisschool Prinses Marijke in Axel hebben gistermiddag de as-' sistentie van Sinterklaas en zijn zwarte hel pers ingeroepen om bij het Axelse gemeente bestuur te protesteren tegen de opheffing van het schoolbus vervoer. Dat scheelt de ge meente volgend jaar een uitgavepost van ruim 40.000 gulden. De boodschap van de ouders werd in dicht vorm overgebracht aan wethouder P. Apers. Beste wethouder van Axel Zelf lezen kan ik nog niet maar hier een gedicht aan u gericht ik wilde u wat vragen ik kom hier alle dagen maar ik zit met een strop want de schoolbus zegt nu stop in het nieuwe jaar is het busvervoer dus klaar een maatregel van hogerhand, maar toch aan de flauwe kant want ik woon op Schapenbout en 's winters op de fiets is wel erg koud ik wil nu niet blijven zagen maar kunt u niet vragen aan de hoge heren om alsnog te proberen de bus te laten rijden en mij te verblijden St,-Cecilia brengt jubileumboekje uit _ch gericht. Dat zijn de ken- leidingen. Duizenden colli via een SBW-vakdiploma wettelijk) bewijs van deskun- dergelijk bewijs zal ook nen en mobiele hei-installatie chine-monteur in de aanmeldingsformulieren zijn Van onze correspondente MIDDELBURG - De laatste van een bende van zeven, die eind vorig jaar verantwoordelijk was voor een gi gantische reeks inbraken op Schouwen, stond vrijdag voor de rechtbank in Middelburg, waar een gevange nisstraf werd geëist van vier maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk. Het was de 22-jarige Rotter dammer A. B., die beschouwd moet worden als een 'inciden tele mededader', wiens aan deel volgens officier van justi tie mr. Tempel beduidend kleiner was dan dat van zijn maten, die enkele maanden geleden werden veroordeeld tot een half jaar, waarvan de helft voorwaardelijk. B. had zich voornamelijk bij de bende aangesloten uit geld gebrek, veroorzaakt door het feit dat hij in een bepaalde pe riode nog geen uitkering kreeg. Hiervan getuigde onder meer de inbraak in een snack bar in Scharendijke (eind de cember), waar hij een grote hoeveelheid snacks en fris dranken stal, waarvan hij in de dagen daarop leefde. Ver der deed hij mee aan een in braak in een school in Zierik- zee en was hij aanwezig bij de inbraak in een vakantiebun galow op Midden-Schouwen. Hier werd overigens niets ge stolen, omdat de inbrekers constateerden dat er niets van hun gading te halen viel. B.'s raadsman vond de geëi ste straf, gezien het geringe waterbouw land en Zeeland: w Vennep, Foto van de musiekvereniging, zoals die in 1923 uitrukte. Van onze correspondent 1LOOSTERZANDE - .eden van de Konink- jke Harmonie St.-Ce- ilia uit Klocsterzande, ie dit jaar 125 jaar be- taat, zijn druk bezig om in de gemeente Honte- dsse huis-aan-huis hun ibileumboekje te ver- reiden. In dat boekje ordt op aantrekkelijke oneelszaken en Organisatie en ueel mogelijk) en en realiseren van het lisatiebeleld; en, uitvoeren en/of lanisatie-onderzoeken; t. gewenste leringen: de daaruit voortkomende eringsprocessen in zowel de lesluitvormings- als gevallen begeleiden van zoeken door externe i formatie-onderzoeken; I en andere op het bureau kzaamheden. leiding (bijv. a); et werkzaamheden op het isatie; en schriftelijke digheid. nderzoek kan deel uitmaken dure. Iding en ervaring bedraagt het - en max. 6.024.- bruto per )ing van het personeel is sctieprocedure. omtrent deze functie kunnen bij het hoofd van het bureau Organisatie, de heer L de >251 tst. 251. 10 dagen na het verschijnen 9 Inzenden aan het college van iWouder van Middelburg t.a.v. ureau Personeelszaken en S 6000,4330 IA Middelburg. ordt I IULST wijze door middel van foto's en kopieën van krantenartikelen en af fiches de gehele geschie denis vanaf 1861 uit de doeken gedaan. Twee leden van de vereni ging, Theo Cappendijk en Carlo Buysrogge, hebben een groot deel van hun vrije tijd besteed om in allerlei archie ven te neuzen en inlichtingen te verkrijgen bij oudere muzi kanten en muziekvrienden. Zo zijn ze ook bij het provinciaal archief terecht gekomen, waar zo'n 45 jaargangen van het Hulsters Dagblad werden doorgenomen, te beginnen bij 1865. Aan de hand van die gege vens hebben zij een waardevol boekje samengesteld. Daarin staat ook voor iedereen een uitnodiging om de jubileumre ceptie zaterdag 13 december van 16.30 uur tot 18.00 uur in hotel Van Leuven bij te wo nen. Op die dag houden de le den van de harmonie ook de jaarlijkse feestavond. Het Kerstconcert wordt op 26 december door de Konink lijke Harmonie in de kerk te Groenendijk gehouden, na de mis van 10.00 uur. Voor dit concert zijn speciaal enkele nummers ingestudeerd. Het jubileumjaar wordt afgesloten op vrijdag 16 januari met een concert door de Koninklijke Militaire Kapel in de kerk te Groenendijk. Aanvankelijk lag het in de bedoeling dat de Koninklijke Luchtmachkapel het concert zou verzorgen, maar die kapel vond de kerk geen geschikte ruimte en trok zich terug. Vanaf 12 december zijn bij hotel Van Leuven kaarten voor dat concert verkrijgbaar. Van een onzer verslaggevers AXEL - De bloedafname- avond die de afdeling Axel van het Rode Kruis op 10 de cember in de Prinses Marijke- school in Axel wilde houden, is na overleg met het centraal la boratorium van de bloed transfusiedienst in Amster dam afgelast. Er zijn momen teel te weinig aanmeldingen binnen, wat het niet verant woord maakt om het medische team, dat uit Amsterdam moet komen, naar Axel te laten af reizen. Getracht wordt om de avond, waarvan er in het ver leden zijn gehouden, begint maart te doen plaatsvinden. De mensen die zich hebben op gegeven krijgen tegen die tijd opnieuw bericht waar ze te recht kunnen. Belangstellen den die zich alsnog willen aan melden kunnen dat doen bij de heer K. van Drongelen in de Pironstraat in Axel. Het Rode Kruis Axel ijvert ervoor deze avonden nieuw le ven in te blazen omdat er nog steeds op grote schaal een te kort is aan bloeddonors. - In het btricht over b uitreiking van een konink- ike onderscheiding aan de eer Menu uit Ossenisse is een torende fout geslopen. Het etrof niet de heef J. Menu uit loosterzande zosls is gemeld, naar de heer HJ. Menu uit 'ssenisse. H. Meiu ontving de tiderseheiding bij zijn af theid als hoofdingeland van et waterschap Het Hulster mbacht. Uo ia; Voor redactionele zaken, dus niet voor advertenties of bezorgklachten, kunt u dit weekeiade contact op nemen m«t Frank Deij M140-10631 of Joep Trom melen 01150-17415. Zon dagmiddag 01150-17920. B-gg. 01113-1534. 'R ZUIDWEST NEDERLAND Botoren fneozai, Hulst en Goes, iressert en telefoon- 'mmerj op pagina 2. Pwingstijden: 30-12.3O/13.3O-17.00 uur. •feuten: Rein van der ■lm (editie-chef), Jan insen(piv. chef), Emile *'°o. Co Meertens, Joep ommelen, Ronald •'straten, Cor de Boer °)i Ton Koomen (sport). 2, Frank Deij, Eugène i „eten' Middelburg: Snl( Postma. (l 'erten(i6-exploitatie C^cteur Jeeland: - er|u. prké tel. 01150- Door Frank Deij AXEL - De voorgeschiede nis. September 19S5 besluit de raad voor de gift van de Nederlandse Stikstofmaat schappij in Sluiskil, groot 10.000 gulden, twee kunst werken aan te kopen. De af spraak is dat daarbij Axelse kunstenaars worden inge schakeld. Om een provin ciale subsidie in de wacht te slepen, zoekt het college kun stenaars die staan ingeschre ven bij de Zeeuwse Culturele Raad. Dat is namelijk een van de voorwaarden om voor subsidie in aanmerking te komen. De opdrachten worden vervolgens gegund aan schil der Hans de Ruijter, wiens werk a raison van 3160 gul den al in de hal van het stad huis hangt, en aan de Vlis- singse kunstenaar Herman Bisschop, die lange tijd in Axel heeft gewoond en in middels naam heeft ge maakt. Het college komt bij Bisschop terecht omdat op het moment men er naar vraagt bij de ZCR geen Axelse beeldhouwer staat ingeschreven. Later blijkt dat Axelaar Han Deij wel degelijk staat ingeschreven. Het is dan te laat om de af spraak met Bisschop onge daan te maken. Het college heeft dan ook al het aanbod van galerie houder Roby Bellemans om tegen een vergoeding van 2000 gulden een bemidde lende rol te spelen bij het zoeken van geschikte kandi daten afgeslagen. Bellemans maakt zich daar kwaad over. Hij zegt, en schrijft dat ook Waar voor gevreesd is, en door sommigen gehoopt, is ge beurd. De provinciale commissie voor aankoop van Beel dende Kunst heeft geen subsidie over voor de opdracht van B en W van Axel aan de Vlissingse kunstenaar Herman Bis schop. De persoonlijke keuze van het college, dat een bemid delingsaanbod van galeriehouder Roby Bellemans afsloeg, wordt door de provinciale deskundigen niet met een subsidie gehonoreerd omdat het werk van Bisschop niet onder de noe mer kunst valt. Portefeuillehouder J. van Schaik zei deze week van de beslissing van de commissie letterlijk een 'poep te moeten laten'. „Zodra het interessant is voor de burger is het opeens geen kunst meer". Galeriehouder Roby Belle mans, voor wie de uitspraak koren op zijn molen is, lacht in zijn vuistje en roept nu wethouder Van Schaik ter verantwoor ding. In een brief aan de raad, die lichte triomf uitademt, vraagt hij zich af 'hoe een wethouder op het idee komt dat al die verschillende instanties en mensen, zoals hij zelf, die da gelijks met hedendaagse kunst bezig zijn er geen verstand van hebben en dat hij feitelijk de enige is die er wel verstand van heeft'. Bellemans, die zijn galerie schade voelt aangedaan omdat wethouder Van Schaik zijn deskundigheid publiekelijk in twijfel trok, zegt nog meer. Luister naar het 'gelijk' van een 'deskundige' nu in zijn brief aan de raad, dat 'de besteding van open bare gelden een openbare aangelegenheid dient te zijn met een open inschrijving'. Ook de commissie welzijn, die voor een voldongen feit is geplaatst, voelt zich gepas seerd en is kwaad. De con clusie van de commissie: het kunstbeleid van de gemeente Axel deugt van geen kanten. Dat er geen gezond luchtje aan zit, vindt ook de provin ciale beoordelingscommissie voor Beeldende Kunst met wie galeriehouder Bellemans nauwe contacten onder houdt. De eerste aanvraag voor subsidie in maart 1986 wordt aangehouden, onder meer omdat het college verzuimd heeft zijn oor luister te hebben gelegd L.j deskundi gen. Op het moment dat het college echter de subsidie aanvraag deed waren deze richtlijnen niet bekend. Een hernieuwd verzoek gaat uit. Wethouder J. van Schaik zegt deze week nog daar op timistisch over te zijn. Tot het antwoord van de provin cie in de bus valt. Van Schaik is veront waardigd over de manier waarop de commissie het verzoek heeft afgewezen, maar treurt verder niet over de geleden schade, 6500 gul den, „We hebben nog een klein gaatje in de begroting gevonden. Ik denk wel dat het in orde komt". Begin dit jaar spreekt hij daar nog heel anders over. „De gift van de NSM wordt pas ver hoogd als er zekerheid is over de subsidie van de pro vincie", zegt hij tijdens een vergadering van de commis sie welzijn. Galeriehouder Bellemans heeft het dan wel niet alle maal voorspeld, maar hij heeft er eigenlijk geen mo ment aan getwijfeld dat de kans op een subsidie voor het werk van Bisschop zeer ge ring was. Bisschop is de ex perimentele fase in zijn car rière gepasseerd. Hij is al kunstenaar erkend en zijn werk verkoopt redelijk goed. „Dat men goed verkopende kunst niet meer gaat subsi diëren lijkt mij een volstrekt terechte zaak. In gelijk welke bedrijfstak wordt het experiment gesubsidieerd. Eenmaal het produkt ont wikkeld en goed verkoop baar gevonden gaat men er uiteraard geen subsidie meer voor geven. Datzelfde geldt voor de beeldende kunst. Subsidies, net zoals vroeger bij de BKR, zijn bedoeld om de kunstenaar zich een plaats op de kunstmarkt te laten veroveren. Als eenmaal een kunstenaar een gewaar deerd leverancier is van kunstwerken gaat men niet verder subsidiëren", aldus Bellemans. Persoonlijk gegriefd is hij over de uitlating van wet houder Van Schaik aan zijn adres. Van Schaik heeft het nooit onder stoelen of ban ken gestoken dat hij aan de deskundigheid van Belle mans twijfelt. Bellemans wil nu graag weten op grond waarvan Van Schaik tot die conclusie is gekomen. „Net zoals elke middenstander hebben wij onze vakdiplo ma's. Daarnaast zijn wij als galerie toegelaten tot de se lecte lijst van 107 galeries over heel Nederland ver spreid, die als verkooppunt van de hedendaagse kunst erkend zijn. Wij mogen zelf standig bepalen voor welke kunstwerken men de rente loze lening van WVC kan krijgen", aldus Bellemans. Een ander illustratief voorbeeld van zijn deskun digheid noemt Bellemans zijn ontdekking van schilder Hans de Ruijter, wiens werk door de provincie wel met een subsidie is gehonoreerd. De galeriehouder vindt dat wethouder Van Schaik nu zelf maar voor het verschil moet opdraaien. „Nu de wet houder ons niet wilde in schakelen om onze provisie te besparen, lijkt het mij niet meer dan normaal dat hij dan ook de consequentie trekt. Tenslotte: deskundig wordt men nu eenmaal niet zonder vallen en opstaan. Wie hoog van de toren wil blazen moet dat maar waar maken". aandeel van zijn cliënt, absurd hoog en hij pleitte dan ook voor een geheel voorwaarde lijke straf, met de bijzondere voorwaarde dat B. de houder van de snackbar voor wat be treft het eigen risico van 500 gulden schadeloos zal stellen. De rechtbank doet over 14 dagen uitspraak. BRESKENS - Vrijdagmorgen is een drie plaatsen een snel heidscontrole gehouden. Van B.00 tot 10.00 uur in Oostburg in de Breedestraat, waar 7 auto's de maximum snelheid overtraden. De hoogst geme ten snelheid was 78 km. De an dere controles vonden plaats van 11.00 tot 12.00 uur in de Dorpsstraat te Breskens en de Scheldekade. Op beide plaat sen werden in totaal 11 auto's opgeschreven wegens het rij den met te hoge snelheid. De hoogst gemeten snelheid be droeg 90 km. Dit werd geme ten op de Scheldekade. Voorts is nog een bromfiets- controle gehouden en zijn drie bromfietsen uit het verkeer genomen voor een nader on derzoek. Van een onzer verslaggevers HULST - De oudste inwoon ster van de gemeente Hulst, mevrouw L. van de Vijver, is gisteren in haar woonplaats Heikant overleden. Mevrouw Van de Vijver is 102 jaar geworden. Ze wordt dinsdag 9 december ter aarde besteld op de rk. begraafplaats naast de parochiekerk H. Te- resia in Heikant. De uitvaart dienst begint om 10.30 uur. ROOSENDAAL - Met ingang van 1 januari gaat binnen het streekgewest Westelijk Noord-Brabant de geweste lijke brandweer van start. De laatste formele beslissingen daarvoor worden nog geno men tijdens de vergadering van de gewestraad op maan dagavond 15 december te Ber gen op Zoom. De gewestelijke brandweer bestrijkt ook de Zeeuwse ge meenten Tholen en St. Phi- lipsland. In feite zitten die ge meenten in de brandweerregio Noord- en Midden-Zeeland. Vanwege hun ligging is het voorlopig veel gemakkelijker voor deze gemeenten om - in dien nodig - gebruik te maken van de regionale brandweer van het streekgewest. Voor die samenwerking zijn aparte afspraken gemaakt. Een ervan is dat Tholen en St. Philipsland weer afhaken als door de aanleg van dammen de brandweerlieden vanuit Noord- en Midden-Zeeland gemakkelijker beide gemeen ten kunnen bereiken. MIDDELBURG - De Kamer van Koophandel in Middel burg heeft minister Korthals Altes gevraagd een landelijk registratiesysteem voor win keldieven in het leven te roe pen. „Op een snelle en effi ciënte wijze kan hierdoor wor den gecontroleerd of een win keldief reeds meerdere malen voor eenzelfde delict is staande gehouden en het feit derhalve zwaarder aangere kend dient te worden". De ka mer vindt dat niet alleen de winkeliers, maar ook de over heid maatregelen dient te ne men ter bestrijding van de kleine criminaliteit. „Een ade quaat vervolgingsbeleid is daarbij een eerste vereiste. Veelvuldig seponeren van der gelijke misdrijven werk frus trerend op ondernemers, hun personeel en opsporingsamb tenaren. Tevens moeten op sporingsambtenaren alert en tijdig kunnen reageren op aangiften. Capaciteitsproble men bij de wettelijke instan ties en celgebrek mogen geen reden tot sepot zijn". Gaaibolling - Aan de gaaibol- ling van De Dwarsliggers in het verenigingingsgebouw in Ossenisse deden 34 personen mee. Hoge vogel: Jaap Remijn, Ossenisse, linker zij vogel: Rob de Brouwer, Sint-Jansteen, meeste kleine vogels (6 stuks): Paulde de Kever, Arnold Re- mijn en Anita van Puyvelde, allen Ossenisse. De volgende gaaibolling is zondag 14 de cember om 14.30 uur. Oud papier - De voetbalver eniging Vogelwaarde haalt zaterdag weer oud papier op in Vogelwaarde en Hengst dijk. De ophalers beginnen om half tien. GOA - De hengelaarsvereni ging Geduld Overwint Alles (GOA) hield voor haar leden de jaarlijkse Sint Niklaas kop pelwedstrijd. De uitslag: 1. L.Celie-L. Audenaerdt, 2. H. Risseeuw-L. Dhondt, 3. J. de Rijck- O van Landeghem. Na afloop van de wedstrijd wer den in café Zonnehoek te Axel de prijzen uitgereikt. Daar kunnen ook vanaf zaterdag 6 december de vergunningen voor het seizoen 1987 worden afgehaald. Carnaval - De Steense Carna valsstichting is gestart met een kerstboomactie om de clubkas te spekken. Leden van het carnavalscomité gaan de deuren langs in St.-Jansteen en Hulst om bestellingen op te nemen. De bomen worden dan 20 december aan huis afgele verd. Kaarting - Aan de maande lijkse kaarting van de Bond voor Ouderen in De Warande namen 60 kaarters deel. Uit slag: 1. G. Gheysel, Hulst; 2. mevrouw Boon, Hulst; 3. me vrouw Calle, St.-Jansteen; 4. L. van Goethem, Axel; 5. J. de Burger, Clinge. Sinterklaas Veel leden van de Katholieke Bond voor Ouderen afdeling St.-Jansteen waren naar De Warande ge komen om het Sinterklaas feest te vieren. De goedheilig man was zelf ook aanwezig. Frans de Schepper maakte met zijn sketches allen aan het lachen. Aan het eind van de middag werden geschenken uitgereikt. Bij de zieke leden werden de presentjes thuis be zorgd. Duiven - Het generaal kam pioenschap bij de postduiven vereniging De Zwaluw te Sint Janteen is dit jaar gewonnen door E. van Goethem. De ove rige eindstanden in de ver schillende categoriën waren als volgt. Oude duiven aange duid: 1. E. van Goethem, 2. P. Rottier, 3. W. Timmerman. Jaarlingen aangeduid: 1. E. van Deursen, 2. P. Rottier, 3. E. van Goethem. Jonge duiven aangeduid: 1. E. van Deursen, 2. A. van Daalen, 3. G. van Overloop. Oude duiven onaan- geduid: 1. E. van Goethem, 2. R. Danckaert, 3. J. de Waard. Jaarlingen onaangeduid: 1. E. van Deursen, 2. J. Verheyden, 3. J. Anthenis. Jonge duiven onaangeduid: 1. E. van Goe them, 2. E. van Deursen, 3. G. Duerinck. Najaarskampioen schap aangeduid oude duiven: 1. P. Verstraeten, 2. R. Ver- morken, 3. E. van Deursen. Idem jonge duiven: 1. R. d'Hooghe, 2. Fr. Thijs, 3. G. Duerinck. idem oude duiven onaangeduid: 1. E. van Deur sen, 2. P. Verstraeten, 3. R. Vermorken, idem jonge dui ven onaangeduid: 1. R. d'Hooghe, 2. J. van Daele, 3. Fr. Thijs. Asduifkampioenschap pen. Oud E. van Goethem, Jaarlingen R. Danckaert. Jong. G. van Overloop. Bejaardenschieting - De schutters-sociëteit Groot Hulst houdt woensdag 12 de cember een bejaardenschie ting in café De Kroon. Aan vang 13.30 uur. Beurs - In galerie Cité houdt de stichting Schaduw van daag, zaterdag 6 december, een beurs van tweedehands Boeken. Er is een nieuwe sor tering van binnenlandse en buitenlandse literatuur. De beurs vindt plaats tussen 10.00 en 17.00 uur. Bejaardenschieting Donder dag 13 december is er een be jaardenschieting in het ge meenschapscentrum 't Heike. Aanvang 13.30 uur. Bridge - In het kader van het Sint-Nicolaasfeest speelden de leden van de bridgeclub een vrije wedstrijd. Het was een draaiende Mitchell met 14 pa ren. Uitslag: 1. mevrouw Goossen-de heer Biesbroeck, 2. mevrouw Hoondert-de heer Van Cruissen, 3. mevrouw Van Puyvelde-de heer Van der Wielen-

de Stem | 1986 | | pagina 19