Veldrijder Van Bakel voortaan 'Frank en vrij VOETBALTRAINER AB FAFIÉ MOET NOG WENNEN IN ATHENE mt(e) EXTRA etbal heersende mentaliteit. „Hap-snap, zo gaat dat IE DOCENTEN i |dhei»kunde Gullit Twijfelen hersteld Trouw Hekel [ie assistent istellen van lot en met lvereiste. bze kunnen ïnschappen Financieel Doorgroei fan gerekend Dorwaarden. i ACMA Postbus 113, aTERDAG 6 december 1986 T48 Ik stond in Frankrijk op de camping. Het was loodweer en ik dacht, laat Ik voor de zekerheid de tent haar stevig aan mijn auto vastzetten. Opeens klopt er Land tegen het zeildoek en zegt: er is telefoon, wilt u Ejekomen. Wat ik toen deed, vergeet mijn familie Lit meer. Ik dacht, kom, ik neem de auto". Lb Fafié had de hoop op een nieuwe club al bijna paraven, toen deze zomer het Griekse AEK Athene intact zocht. Na door Feyenoord op schandelijke Ulzete zijn uitgekotst, gingen zeker lijkende instellingen bij FC Zürich, PAOK Saloniki niet door Z bleven de gesprekken met met de Spaanse clubs Ls Sevilla en Real Zaragoza eindeloos voortduren. lEntoen was daar opeens AEK, dat een leuk salaris Ld, een redelijke elftal had en het gezin Fafié een [jool huis in een prachtige omgeving aanbood. „Het Mten had lang genoeg geduurd, ik dacht tekenen jj en snel". ju zit de rustige kunstschilder/voetbaltrainer in de Ljoenenstad Athene en heeft te maken met andere L0b!emen. Zijn elftal draait nog altijd niet naar wens n de voormalige linksback van Feyenoord, Xerxes en SV moet nog steeds wennen aan de in het Griekse Door Ted, van Leeuwen iTHENE - Charis Dimitriou tekent met de lint van zijn laarsje een rondje in zand. Een lat louche uitziend figuur, die zich 'the perso- manager of mister Albert' (Fafié) noemt, laar bij nader inzien voetbalmakelaar blijkt azijn. I De ritselaar zit als een aasgier op een tak, want der- j meter verderop houdt Ab Fafié een groepje voet- allers bezig. Het OBAd geeft de ju»# steun aan iede^ beide partner volle ontspanning01 ichting van pij"' lil SI*t\ EliiÊÉ &~W' lill lbx r- 'Hap snap, zo gaat dat liiei8® fddelbaar Beroepsonderwijs' an 1 januari 1987: seipet betreft de opleiding 3ev^dheid is gewenst; i' fesen; tbetreft de opleidingen Ibevoe^eid is gewenst; vereis\ psen; he\treft de opleiding I bevoegdy js vereist; i gewenst-, lature heefetrekking op ig van 3 bnden). pllicitanten vpt verwacht dat htiteit en de mistelling van de hderschrijven lordt van henrwacht dat zij lousiast en eri|jek inzetten f/erdere uitboiftan deze fcen. dere informatient u zich ftot de directeur; heer J. nans, tel. (076)-1450 „De tweede keus", meldt de fe-jarige trainer opgewekt, foe hebben 27 contract-spe- L, waarvan de helft nooit in ede komt omdat er geen fceede elftallen zijn. In de- mber is er een tweede trans- |r-periode en om nu te weten fee weg mag en voor hoeveel, ieb ik enig inzicht in dit spul idig". ,Want ze hebben de laatste iren een bizar aankoopbeleid -oerd. Hap snap, zo gaat dat Ier. Zo lopen er vijf verdedi gde middenvelders. Wat [oet ik daarmee. Voor de wet :ten we 21 contractspelers ibben. Wil ik er iemand bij- ibben, moeten er eerst acht j. Over mijn buitenlanders in ik niet zo tevreden. Ik heb jer Hakan Sandberg, een -eed en Marton Esterhazy, Hongaarse international, ïi echte linksbuiten, hij ipt dus één op zeven. Als ik m ander kan vinden, mag hij Voor hem mag ik een grote zoeken, een speler ;en de vijf ton en één mil- m gulden en een handgeld in een kwart miljoen is hier ik normaal. Vermeulen? Ja, ar heb ik ook aan gedacht, lar als speler is Pierre niet ouwbaar. Keje Molenaar in ik goed gebruiken, maar Ie krijg ik zo snel niet vrij |„Je moet wel uitkijken met e transacties. Ze gaan er hier nuit dat je als trainer de lft van dat geld in eigen zak jrt glijden. In Nederland wil nog wel iemand op zijn ord geloven, maar in de fiekse voetbalwereld wordt alles in twijfel getrokken. Al les. Volgens mij is dat ook de ondergang van Kessler bij Olympiakos geworden. Hij haalde Welzl... Aan geld geen gebrek, maar organisatorisch is het een puinzooi. De eige naar van AEK, een meneer Zaviropoulos, die sportkle- ding-fabrieken heeft, stelde voor het seizoen een paar pre mies beschikbaar. Bij de eer ste overwinning mochten de spelers 36.000 gulden verdelen, 45.000 gulden na de tweede en 70.000 gulden na de derde. Spe lers worden dus snel verpest". Charis Dimitriou heeft likke baardend staan luisteren. Hij ruikt handel en beweert ver- volgens met stelligheid dat de PSV-er Gullit door Real Ma drid begeerd wordt. „Niet schrijven hoor, inside infor mation, for managers only." Hij doet ook veel zaken voor PAOK-trainer Thijs Libregts, met wie hij in de weer is De Graafschap-speler Jerry Cooke in Saloniki onder te brengen. Ab Fafié lacht, zoals hij vaak zal doen. Hij ziet er op vallend goed uit, gebruind en afgeslankt. Ook de zorgelijke trek die in zijn Feyenoord-tijd rond zijn mond speelde, is ver dwenen. Feyenoord. Hij speelde er ooit linksback op de momenten dat Cor Veldhoen geblesseerd was en werkte sinds 1980 als trainer voor de club. Eerst bij de jeugd, later als assistent onder Libregts en Ab Fafié in gesprek met een Griekse televisie-verslaggever. Kraay. Sinds november 1984 was hij hoofdtrainer. Aan het eind van het vorig seizoen ont deed Feyenoord zich zeer one legant van zijn immer correcte werknemer. Als nieuwe trai ner was Rinus Israel gecon tracteerd en Abbie werd weg gehoond. Hij was volgens het bestuur bepaald niet de per soonlijkheid die de profs onder de duim kon houden. Toch stond Feyenoord er vorig jaar rond deze tijd beter voor. „Ik sta niet te juichen als Feyenoord verliest", beweert mister Albert thans. „Ik kijk ook niet in rancune om. Uit eindelijk heeft Feyenoord me een kans geboden. Natuurlijk is er enige genoegdoening. Iedereen dacht met Israel het succes in huis te halen. Zo werkt dat niet. Ik heb in an derhalf jaar het maximum uit het team gehaald, dat blijkt nu wel. Een trainerswissel vind ik inherent aan het vak, maar de manier waarop heeft me ge griefd. In de voetballerij is echter alles mogelijk." „Zoals Feyenoord met mij is omgesprongen, tekent het ni veau. Ik had ook weg kunnen lopen vorig jaar. Nadat ze be sloten hadden Israel te nemen, zijn mensen ineens anders met me omgegaan. Er kwam af stand, ik kwam geïsoleerd te staan. Ze hebben afspraken geschonden. Er zou gezwegen worden over de hele gang van zaken. Ik hield mijn mond. Thuis, tegen de jongens, in de pers. Ook toen we PSV met dikke cijfers uit de beker werkten. Dat was een prachtig moment geweest om het naar buiten te brengen. Maar ik zweeg. Een week later verlo ren we in de competitie van PSV en toen reageerden som mige bestuursleden daarop door te zeggen dat ze het niet langer geheim konden houden. Dat was niet stijlvol. Nee. Maar goed, ik ben het nu kwijt". „Ik begon al te twijfelen of ik nog weg zou komen. Ik was vrijwel rond met FC Zürich. Dat ging op knullige wijze niet door, het was te vroeg uitge lekt. Toen kwam PAOK Salo niki. Aan die zaak zat een luchtje. Ik was er drie dagen geweest, het leek rond, ik had al een huis uitgezocht. Een week later was opeens alles van de baan en tekende Thijs Libregts er. Zeg jij het dan maar". „In Spanje had ik contacten met Betis Sevilla en Real Za ragoza. Dat duurde maar aan. Ik ben op vakantie naar Nice gegaan en liet een telefoon nummer achter. Ik rekende erop dat ik daar uit Spanje ge beld zou worden. Opeens kwam AEK. Ze hadden een vlucht van Parijs naar Athene voor me geboekt. Maar ik zat in Nice. Neem maar een taxi zeiden ze doodleuk. Moet je nagaan, 700 kilometer. Dat heb ik overigens niet gedaan, ik zou me doodschamen om met zo'n declaratie aan te komen. Ik heb nog wel even de club in Spanje gebeld. Ik kom alleen nog als jullie morgen met een contract op de boulevard in Nice staan. Het wachten had lang genoeg geduurd. Ik dacht tekenen Ab, en snel. Ik had ook bij Feyenoord kunnen blijven, mijn contract was te laat opgezegd. Ze geloven het niet, maar ik had het wel ge daan". Naast zijn voormalige Feyen- oord-collega Thijs Libregts („nee, met hem heb ik geen contact") en Géne Gerards, is Ab Fafié de derde Neder landse trainer die in de hoog ste Griekse voetbalklasse werkzaam is. Het Nederlandse contingent is even groot als het Griekse. Het is nog steeds wennen voor Fafié. „Ik kan hier niet met mijn Nederlandse werkwijze aan de slag. Ik kan tijdens de bespre king niet met elke speler de vloer aanvegen. Dat kan al leen in een individueel ge sprek. Speler A vindt het vre selijk als speler B hoort hoe ik over hem denk. Bovendien lekt alles uit. Iedere speler heeft zijn eigen journalist, die - FOTO ANP door hem betaald wordt en door wie hij weer wekelijks de hemel in geprezen wordt. Er zijn hier vier sportkranten en 17 politieke kranten met veel sport erin. De belangstelling is overweldigend, zelfs op de training". „Alleen de organisatie... We hebben een mooi eigen sta dion, maar daar kunnen we nu niet terecht. De competitie was een paar weken oud, toen haalden ze opeens de grasmat eraf. Die was inderdaad slecht, maar dat zou dus ruim voor de competitiestart gebeurd zijn. Het werd drie maanden later. AEK speelt nu ook maar in het Olympisch Stadion, als er niet gestaakt wordt tenminste. We trainen elke dag ergens an ders. Waar hoor ik pas de avond ervoor. Nu weer in het atletiekstadion. Laatst viel er zomaar een speer tussen de spelers. Maar zo gaat het hier, hap snap". „Er loopt een hoop los volk rond de ploeg rond, want het voetbal leeft enorm. Men vond het heel normaal dat de dokter en de fysiotherapeut hun kin deren meenamen in de kleed kamer. Die zetten tussen de spelers in op een primusstel letje koffie. Daar heb ik een einde aan gemaakt". „Ik heb een tolk hier, die is "in vaste dienst. Ik sta er op dat als ik een keer klootzak roep, hij ook een Grieks scheld woord gebruikt, anders komt de strekking niet over. Het blijft een kwestie van vertrou wen natuurlijk. De man kost een hoop geld, we moeten goed op elkaar ingespeeld zijn, an ders heeft de hele investering geen zin. Ik spreek al wat Grieks. Bij de melkboer en de bakker weet ik me te redden en ik heb een aantal voetbal termen uit mijn hoofd geleerd. Het mag dan een ander land zijn, het blijft wel hetzelfde wereldje". „Ik begon hier met min drie punten, omdat AEK in een omkoopzaak met Panionios verwikkeld is geweest, waar van zij dan zeggen dat ze erin geluisd zijn. De politie had er gens staan posten, zag iemand van AEK in een auto stappen en het gevolg was een straf van drie punten. Het zijn vro lijke mensen hier, echte opti misten. De clubleiding zei, als je de eerste vijf wedstrijden nou gewoon wint, zijn die drie punten achterstand meteen weggewerkt. Die vlieger ging dus effe niet op". „Voor de competitie begon, kwam zo'n popie de hele blik semse boei zegenen. Het heeft ons niet gevrijwaard van ne derlagen. Behalve met min drie punten, begon ik ook nog eens met vijf spelers minder. Die waren in totaal voor negen wedstrijden geschorst. Erfe nisje van het seizoen ervoor. Toen hadden ze 87 gele kaar ten bijeen gefietst. Zevenen tachtig!" „Voetbalgek zijn ze hier. We verliezen de uitwedstrijd van Ethnikos in Piraeus. We rijden terug met de bus naar ons eigen stadion. Op een gegeven moment kijk ik om, zit er nog één vent achterin de bus. Ik denk, wat krijgen we nou. Ble ken er bij elk stoplicht spelers te zijn weggeglipt. Toen hoorde ik dat ze bang waren voor de eigen supporters, die ze bij het stadion woedend stonden op te wachten. Voor de zekerheid ben ik toen ook maar een halte eerder uitge stapt. Maar het zijn opportu nisten. Want toen we de eerste uitwedstrijd gewonnen had den, leek het wel of we de Europa Cup in de wacht ge sleept hadden". „Er bestaat bij de spelers een zekere angst om uitwed strijden te spelen. Er hangt al tijd een dreigende sfeer in de stadions. Nu is het wel zo dat de gemoederen hier snel verhit zijn. Als ze hier gewoon praten denk je al dat ze ruzie hebben, maar er is toch altijd veel poli tie op de been in de stadions. Het enige dat telt is winst. Goed spel alleen wordt niet op prijs gesteld. Dat heb ik wel gemerkt rond de Europa Cup wedstrijden tegen Inter. We speelden goed, zelfs de pers was vol lof, maar omdat we uitschakeld werden bleef het publiek bij de volgende wed strijd weg. Je moet gewoon winnen". „We zitten nu op een gemid delde van 26.000. Vorig jaar waren dat er 35.000. De men sen zijn geschrokken. Afgelo pen zondag tegen Olympiakos waren er slechts 55.000 toe schouwers. Normaal zijn dat er 80.000. Een week eerder was er bij Larissa-PAOK een dode gevallen. Ze hadden een vent een lichtkogel dwars door zijn keel geschoten en de televisie had de beelden daarvan uit voerig getoond. De schrik zat er goed in hoor. Panathinai- kos-PAOK is altijd goed voor 70.000 mensen, er waren er nu maar 30.000". „Als trainer moet je hier in de dug-out blijven, anders heb je de politie op je nek. Thuis is het minder erg dan uit. Boven dien zit er tussen de dug-outs een waarnemer op een stoel. Zondag tegen Olympiakos, was die Sandberg in het veld zo gepest en getreiterd dat-ie geel gekregen had. Ik haalde hem uit het veld omdat rood dreigde. Hij was zo kwaad op de scheidsrechter dat hij de stoel onder de kont van de waarnemer vandaan schopte". „Het Olympiakos-publiek werd helemaal hysterisch en gooide allemaal muntstukken naar hem. Sandberg werd nog kwaaier en smeet een water fles zo de tweede ring in. Wat denk je, dient zo'n goochemerd meteen een aanklacht bij de politie in. Er stonden meteen 40 agenten voor onze kleedka mer. Nu is het hier zo dat als ze de aangeklaagde binnen 24 uur niet gevonden hebben, de aanklacht vervalt tenzij die opnieuw ingediend wordt Hebben we met z'n allen die grote Hakan door een piepklein raampje staan du wen, met de agenten dus voor de deur. Hij is toen achterin een auto verdwenen". „Bij Olympiakos maakte Anastopoulos de opstelling al tijd. Die nieuwe trainer zag dat niet zitten en greep in, vandaar die vechtpartij ook in de kleedkamer bij Ajax. De president schorste vervolgens Anastopoulos en zijn vriendje Mitropoulos voor drie maan den. Dat deed-ie maar zo. Toen gingen ze nadenken, want die twee zijn wel de beste spelers. Op een nationale feestdag riep de president in eens, algehele amnestie, alle schorsingen zijn opgeheven. Jaah, zei de bond toen, dat gaat zo maar niet en schorste het tweetal voor twee wed strijden. Zo gaat dat hier, hap snap". I listri 'BAS: Ik wil weer goed kunnen slapen, larom wil ik meer weten over OB AS ortedisd* ,en Ik ga geen enkele verplichting aan Postcode: Woonplaats: zenden aan. OBAS, Antwoordnummer 2* r| ade. Een postzegel is niet nodig 1 Door Hans Janssen DEURNE - „Ik heb nog nooit zo voor de wielersport geleefd. Had nooit durven idenken, dat ik er zo veel ple- rier aan zou kunnen bele- jven. Vroeger dacht Ik dat iemand helemaal gek werd, jkanneer hij zich dag in dag nit met het fietsen zou be rghonden. Dat blijkt dus niet zo te zijn. Ik heb nu een [Ptofcontract bij Arkel Tele communicatie, zit bij wijze fan spreken de hele dag «wis en kom in feite nog tijd «kort". »Op dinsdag, woensdag en onderdag bezoek ik om een ut of negen mijn schoonou- ers, lees er in mijn wieler- mue de krant en drink er en kopje koffie. Daarna ga i lopen of fietsen en 's mid- «Ip met trainingspartner Brouwers aan de slag. p maandag doe ik het rus- '8 aan, ik heb er dan teestal twee wedstrijden op 'hen en die dag benut ik om mjh fiets te controleren, de- Kte onderdelen te vervan- ontspannen vertelt ohk van Bakel, een lief- Ober van het zwaardere oorswerk, zijn verhaal. Hij pk' zelf ook versteld van i 'n het nog prille wieler- zoen geboekte resultaten. ne Peurnese wielrenner P®nfeerde reeds in Wol- feck' het Zwitserse rj nenbaeh, Hannover en ■alver: Frank van Bakel behaalde jaren geleden het Its-dlploma, ging aan de slag als timmerman en probeerde In dit vak een tijdje de kost te verdienen. Dat duurde niet lang, want een poosje later maakte hij zich verdienstelijk voor een drankenhandel als vrachtwagenchauffeur, klom In hoogspanningsmasten, maakte betonroosters In een betonfabrlek, was een periode van 's mor gens vroeg tot 's avonds laat In de weer als dakdekker en diende ondertussen ook nog het vaderland. De tijd die overbleef, be steedde de in Deurne wonende Van Bakel aan de wielrennerij en anders wel aan het uitgaansleven. Het stappen heeft hij Inmid dels afgezworen. Eindelijk Is ook de Brabander zelf tot het besef gekomen, dat hij een 'grote' kan worden in het wereldje der veld rijders. Het heelt er, gezien de recente successen van Van Bakel, alle schijn van dat hij zich Inderdaad tussen de cross-toppers gaat mengen. De prolcoureur blaakt In leder geval van zelfver trouwen en dat Is wel eens anders geweest. later was hij in Nieuwkoop ook iedereen te snel af. „Ik sta bovenaan in het Westduitse veldrittenklas- sement en in de stand om de Super Prestige en heb in een maand tijd al meer gewon nen dan het hele vorige sei zoen. Toen eindigde ik wel iswaar in 36 van de 37 wed strijden waaraan ik heb meegedaan bij de eerste tien, maar ik werd slechts driemaal eerste. Nu heb ik al zes zeges behaald, waaron der enkele zeer belangrijke. Het gaat gewoon 'van eigens'. Ik hoef helemaal niet veel te trainen om in vorm te blijven. Bang voor een terugval ben ik niet, want mijn conditie kan al leen nog maar beter wor den". sum, voordat hij een Brouwers |„i v i «wiuat IUJ uti» Jr^'ag sloeg. In één I, j nde reed Van Bakel 's perdags een sterk deelne- F SVeW in het Spaanse Za- aan flarden en een dag „Voorheen deed ik veel aan intervaltrainingen in de bossen van Deurne. Echte tegenstand ontmoette ik daar niet. Nu ben ik een maand of vier bezig met Wil Brouwers. Drie dagen in de week fiets ik naar America, waar ik met hem in de Scha- dijker bossen een parcours heb uitgezet. Dat leggen we dan zes a zeven keer af en meestal zijn we binnen het uur klaar. En dan fiets ik weer terug naar Deurne". Wil Brouwers, de oudge diende in het Nederlands cy- cle-crossmétier, loopt als een rode draad door het le ven van Frank van Bakel. Als kind was Frank aan dachtig toeschouwer bij de wedstrijden waaraan zijn buurman deelnam. Als 12- jarige besteeg hij voor het eerst het ijzeren ros en werd begeleid door Brouwers. Eenmaal de jeugd ontgroeid stimuleerde Brouwers hem zijn vrij bui tersleven tj e vaarwel te zeggen en wat serieuzer te worden. Inmid dels heeft de leerling zijn meester overvleugeld. „Wil heeft altijd gezegd dat Frank van Bakel leest onder het genot van een kopje koffie de krant bij zijn schoon ouders. Rechts naast hem zit zijn vrouw. - FOTOGÉHIRDES ik het in me heb om de beste Nederlandse veldrijder te worden. Zelf wilde ik daar nooit in geloven. Ik ging lie ver op stap, kon op een za terdagavond niet thuis blij ven zitten, terwijl vrienden naar de kermis gingen. Ik ben gaan veranderen, toen ik verkering kreeg. Ben wat meer gaan trainen, meer voor de sport gaan leven én beter gaan presteren. Vroe ger liet ik de fiets al staan, wanneer het begon te rege nen. Nu train ik elke dag en voel me er goed bij. Ik heb bovendien geleerd me over tegenvallers heen te zetten. Vroeger zat ik vaak wel een week over een mindere prestatie te peinzen, dat is er nu niet meer bij. *ne Werk- mens heeft toch ook wel eens een slechte dag, waarom zouden sportlui die nooit meemaken? Ik ben een laat bloeier, omdat ik mijn talen ten nooit heb uitgebuit. Ik denk dat Brouwers gelijk kan krijgen. Het moreel om door te breken naar de top is er, dit jaar moet het gaan gebeuren". Hay Kellenaers, directeur van de Siebengewaldse han delsonderneming die Van Bakel op de loonlijst heeft staan, heeft eveneens een steentje bijgedragen aan de opmars van de Brabander. Eind 1984, toen Van Bakel op zoek was naar een indivi duele sponsor, durfde Kelle naers, een oude rot in het vak, het aan om de Braban der voor een half jaar vast te leggen. Van Bakel: „Ik heb zijn vertrouwen niet be schaamd, ben niet de lap zwans uit gaan hangen. Ik werd derde bij het NK en plaatste me voor het wereld kampioenschap. Voor Kelle naers was dat reden me een contract aan te bieden met een looptijd tot eind 1987. Vanaf dat moment was ik verlost van een grote druk, ik hoefde me immers geen zorgen meer te maken over een contract. Ik fiets nu veel soepeler". Afgelopen weekeinde wer den Van Bakel en Kelle naers in verlegenheid ge bracht door Albert Stofberg, de wielercoach die eerder Erwin Nijboer en Matthieu Hermans aan een profver bintenis bij de Spaanse for matie Seat-Orbea heeft ge holpen. In Zarauz, waar Van Bakel alles en iedereen zijn. hielen liet zien, wilde Stof berg hem paaien voor een overeenkomst. Ondanks an dersluidende berichten in de Spaanse pers bleef Van Ba kel zijn sponsor trouw. „Ik heb het bij Arkel gewel dig naar mijn zin. Waar schijnlijk heeft Stofberg aan de Spaanse kranten doorge geven dat ik had getekend. a 9 Ik had in Spanje meer kun nen verdienen, maar wan neer ik op deze voet doorga, dan komt het geld vanzelf. Financieel gewin is ook niet alles. Er werd mij verteld dat ik, wanneer ik zou teke nen, twee maanden met mijn vrouw in Spanje zou moeten gaan wonen. Dat trekt me totaal niet. Mijn vrouw heeft een eigen kap salon en we zijn beiden erg gehecht aan de omgeving en de familie, die geweldig met me meeleeft". „Ik zou in Spanje in een boerderij of wielerschool ondergebracht worden, maar ik heb altijd al een he kel gehad aan leren. En dan zou ik nu Frans of Spaans gaan studeren? Ik zie me ook niet in een vliegtuig van wedstrijd naar wedstrijd reizen. Een heel jaar lang, want ik had ook op de weg moeten gaan fietsen. Dat kan ik gewoon niet opbren gen, in dat geval zou ik uit geblust aan het crossseizoen beginnen. Ik ben geen Mat thieu Hermans. Nu kan ik me zo vrij als een vogel be wegen, rij zo'n twintig crite riums per jaar en kan zelf uitzoeken waar ik wil fiet sen. Dat is toch ideaal". „Ik denk ook dat ik hart stikke gek zou worden, wan neer ik tussen al die ploeg genoten in een hotel zit te niksen. Ik wil ook wat om handen hebben, zelf een keertje boodschappen doen. In een hotel wordt alles voor je geregeld, zelfs de bedden worden opgemaakt. Dat hoeft voor mij niet, daar ben ik geen mens voor. Ook mijn vrouw ziet dat niet zitten".

de Stem | 1986 | | pagina 13