Inwoners] CONTA st uit notei oger Damra MSTERDAMSE DONDERDAG 4 DECEMBER 1986 EXTRA )NPERPAG 4 DECEMBER Rost van Tonningen Rost van Tonningen (2) Halkes (9) Halkes (10) Halkes (11) Oud/vergrijsd Sociaal stelsel Giftig «."Sssss' PAPIER VOOR UW PEN Rost van Tonningen (3) Aanslag 'Besmet' ONNIE BRUNSWIJK Rost van Tonningen (4) "in® JUJËÓ toch! Laten wij vrouwen eens een voorbeeld nemen aan moeder Theresa, die op haar hoge leeftijd nog zoveel goeds doet. Waarom moeten wij in een tegennatuurlijk keurslijf gewrongen? Ieder een heeft de mond vol over: terug naar de natuur, waarom wij vrouwen dan niet? Waarom nu? Ook meisjes moeten een technisch beroep leren: elektricien of loodgie ter en kraandrijver e.d. La ten ze dan wel beseffen dat ze ook op hun zestigste nog loodgieter zijn. Krijgen we dan dit? (grap) Jantje: „Opa, waar is oma?" Opa: „Kijk eens naar de overkant mijn jongen, oma moest daar nog even de goot repareren en nog even de waterleiding onder het aanrecht." Zo zie je dan weer, dat de vrouw niet achter, maar onder de aanrecht terecht komt! Dit was even tussendoor. En Maria Magdalena? We vieren toch, door mannen in het verleden ingesteld in de 12e eeuw zo lees ik in het nieuw gebedenboek volgens Vaticanum II, de feestdag op 22 juli, van Maria Magda lena als boetelinge. En dan de vrouw in de leiding van de kerk? Meent u nou, dat bijvoorbeeld ons bisdom be ter bestuurd zou geworden zijn door een vrouw? Zou den er dan in onze stad geen 7 kerken gesloten en ge sloopt zijn? Ik geef toe, ook mannen voeren soms een fa lend beleid, maar laten we het toch maar bij mannen houden in de kerk. En omdat ik meende, dat ook een gewone huisvrouw ook wel eens haar mening mag zeggen, heb ik dit ge schreven. Vrijheid van me ningsuiting is toch één van de verworvenheden van onze democratie, nietwaar? Laten wij dan, bij het begin van de Advent, bidden voor vrede en voor elkaar en dat God ons moge behoeden voor alle rampen en ziekten, waarover ik schreef in mijn brief van vorige week, want onze wereld gaat steeds meer gelijken op wat in de bijbel staat over Sodoma en Gomorra. Breda, J. v. Nunen-Dekkers Discussie gesloten, redactie. Sinds het in de publiciteit gekomen pensioen van de 'Zwarte' weduwe Rost-van Tonningen is heel Neder land, inclusief de regering weer in stelling gekomen te gen het fascisme. Terecht, zeer terecht. Het is alleen jammer dat onze regering niet schroomt ferme woor den te gebruiken als het fas cisme door 1 persoon bele den wordt, maar het volle dig laat afweten als het om acties gaat die door het fas cisme geregeerd worden. Landen als Iran en Tur kije zijn nog steeds zeer ge waardeerde handelspart ners, terwijl naties die het terrorisme ondersteunen ook nog financiële en econo mische hulp van ons land ontvangen. Als de regering consequent is, dient zij zowel nationaal als internationaal hard tegen het fascisme op te treden. Dit door enerzijds mevrouw Rost-v. Tonningen niet alleen haar pensioen af te nemen, maar ook een strafrechterlijke procedure te beginnen, anderzijds alle relaties en overeenkomsten met fascistische landen te verbreken. Roosendaal, J. A. M. Pleij Na de afgelopen weken in diverse dag- en weekbladen te hebben gelezen over het wat en hoe betreffende de al of niet terechte pensioenuit kering aan de weduwe Rost van Tonningen, daarbij eveneens de talrijke uitzen dingen op radio en tv nauw lettend te hebben gevolgd kan het volgende worden opgemerkt: Door de pen sioenuitkering te doen laten voortbestaan wordt een rechtsongelijkheid in stand gehouden. Naast deze vast stelling kan nog een tweede worden aangereikt en wel het optreden van de weduwe zelve, aangetoond onlangs door haar bezoek aan een Duits oorlogsgravenkerkhof te Yselstein in Limburg. Met haar eerbetoon aan de doden aldaar, eert zij te vens de zaak waarvoor zij vielen. Dat was wat toen werd genoemd 'de Duitse zaak'. Door haar thans zo duidelijk voor een ieder die het zien wil provocerende betuiging maakt ze zich eveneens alsnog schuldig aan wat wordt verstaan on der 'landverraad'. Zij kan dus op dezelfde gronden en voor dezelfde belastende fei ten worden berecht als zo vele anderen. Daarvoor be hoeft in het geheel geen wet te worden veranderd, maar alsnog te worden toegepast Als lezer van uw krant wil ik eens reageren op de inge zonden stukken wat betreft Men Halkes. Mensen komen zo dikwijls met hun eigen argumenten aandraven, zo ook met al de ingezonden stukken wat betreft Men Halkes. Maar als bijbelch risten moet men te allen tijd het profitische woord van God laten klinken. In de bijbel, Gods woord, kan ik nergens lezen dat men Maria moet aanbidden, want zegt Jezus zelf: Ik ben de weg en de waarheid en het leven, niemand komt tot de Vader dan door mij en als de vader in den hemel ge wild had dat Maria ook ge steld moest worden als mid- delaares dan had Hij zijn eigen zoon wel laten zeggen: Niemand komt tot de vader dan door Mij en mijn (na tuurlijke) moeder Maria. Ook staat er nergens in de bijbel dat de paus als plaats vervanger van Christus is gekomen, integendeel. Toen Jezus nog op aarde wan delde heeft hij heel duidelijk gezegd dat de Heilige Geest zal komen om de mensen waarin hij mag wonen hen de weg tot de volle waarheid en dit is als eerst vervuld in Handelingen, waar we in hoofdstuk duidelijk kunnen lezen dat bij allen die een drachtelijk volhardende in het bidden en smeken ook Maria de moeder van Jezus aanwezig was, dus ook Ma ria had net als wij de Heilige Geest nodig en is zij geen uitzondering. Ik ben de deur, indien iemand door mij ingaat (en niet ook nog Maria) die zal behouden worden en hij zal ingaan en uitgaan en weide vinden. Wat een genade deze Christus door de doop in de Heilige Geest in je te mogen hebben, dan kunnen de vooraanstaande machtheb bers je niets meer wijs ma ken, maar dan is het alleen de Heilige Geest die ons de weg wijst naar het eeuwige leven. Prijst de Heer voor deze genade, daarom gaan ook allen naar de vader door Jezus Christus. Halleluja. Willemstad, J. Philips Weet Van Epen wat vraag 80 in de gereformeerde kate- chismus zegt? Zo ja dan komt Halkes als geroepen, vindt u niet. J. Hoogwegt vraagt welk geloof, dus zij gelooft niet in de bijbel als Gods woord, maar in Hal kes. M. Deelen vergeet dat in de tekst van de eerste steen ook staat 'ga heen en zondig van nu af niet meer'. Gala ten 1:6 env. Ik sta verbaasd dat gij zo spoedig afvalt van hem (Christus) die u riep tot de genade, naar een ander evangelie. Maar er is geen ander, er zijn alleen maar lieden die u verontrusten en het evangelie van Christus willen verdraaien. Maar al zouden wijzelf of een engel uit de hemel een ander evangelie verkondi gen dan wij u verkondigd hebben, hij zij vervloekt! Wat ik vroeger heb gezegd zeg ik nu onieuw; als iemand u een ander evange lie verkondigt dan hij ont vangen hebt, hij zij ver vloekt! Tracht ik nu de mensen te winnen of God? Zoek ik soms de gunst van de men sen? Als ik nog de gunst van mensen zocht, zou ik geen dienaar van Christus zijn. Ik verzeker u, het evangelie dat door mij is verkondigd, is geen produkt van mensen. Want ook ik heb het niet van een mens ontvangen of gele verd, maar door een openba ring van Jezus Christus. Halsteren, M. v. Beek Poehh Wat een commen taar! Dat had ik niet ver wacht, lieve dames. Ik heb met die brief betreffende Tine Halkes, niemand willen kwetsen, maar ik consta teerde alleen maar feiten. Afgelopen vrijdag heb ik de hele dag telefoontjes gekre gen van mensen die het met me eens waren. Een dame zei wel: „Je zult de feminis ten horen, die klimmen in de gordijnen!" En inderdaad. Maar wat is er nu verkeerd aan? Waren vrouwen dan altijd al slavinnen? Als ik zo de overlijdensadvertenties eens lees, dan ontroert het me altijd, dat er zovele kin deren zijn die hun moeder zo missen en haar dankbaar zijn voor haar lieve zorgen. (Ons moeke was altijd thuis) zei me laatst iemand, zalig goed, het belang van oor logsmisdadigers verdedigd waarvan de koningin gezegd heeft 'Voor hen zal in ons land geen plaats meer zijn'. Maar hoe zit dat met an dere mensen die om een zelfde reden aanspraak ma ken op de rechtszekerheid zoals deze eertijds is vastge legd? Zijde mensen met een uitkering zoals WW, WWV, RWW, Bijstand, AOW, WAO enz. Hun rechtzeker heid - in het verleden ge grondvest - is voor deze en de vorige regering(en) - sinds het CDA aan de macht is - geen enkele reden ge weest om deze mensen op grond van dezelfde princi pes te beschermen. Neen, men heeft er alles aan gedaan de rechtszeker heid die deze mensen geno ten onder hun voeten af te- breken, zodat ze nu of boven een geestelijk en financieel ravijn balanceren of er reeds ingevallen zijn. Voor hen geldt niet op de eerste plaats de rechtszekerheid van de rechtstaat maar het ordinaire 'Het mag niet meer kosten dan zoveel en daar moeten ze het maar mee doen' principe. Maar zij zijn dan ook geen oorlogs misdadigers, zij zijn maar de gewone slachtoffers van onze welvaartsmaatschap pij- Denk hierbij ook eens aan het nieuwe stelsel van 'So ciale Zekerheid' wat deze regering op 1 januari 1987 in gaat voeren en waarin nie mand zich - op sociaal ge bied - zo onzeker heeft ge voeld als ooit te voren. Nog nooit in de Nederlandse ge schiedenis is er een regering geweest die een sociaal stel sel afbrak dan die welke door 'christelijke mensen' is gekozen. Is dat logica van de christelijke (CDA) gerech tigheid? Is dat wat de kerk mensen bedoelden met naastenliefde en een zorg zame samenleving toen ze keer op keer een partij met een C van Christelijk in het vaandel het groene licht ga ven om het karwei af te ma ken? Hadden juist zij niet beter moeten weten als ze zelf eens wat vaker en beter (zonder vooroordelen of zelfingenomenheid) in hun bijbel zouden lezen? Want staat daar o.a. in het boek openbaringen niet, dat de leiders het volk zouden mis leiden, doch dat het volk hun verblind zou volgen en toe juichen, hen meer gelovende dan de bijbel? Blijkt hieruit weer eens niet duidelijk dat de bijbel de waarheid spreekt, doch dat het de mensen zijn - vooral de kerkmensen - die van de bijbel een leugen ma ken door hun gedrag? Wie daarom politiek met een C of Christelijk motief wil voe ren, doet er goed aan, eerst GOD te zoeken alvorens zich ervoor uit te geven een christen te zijn. Namens de Belangenorganisatie voor Uitkeringsgerechtigden, waar mede door deze valse christelijke moraal, zoveel slachtoffers vielen. Dordrecht, S. Groeneweg Voorzitter Belangenorgani satie voor Uitkeringsge rechtigden Ik ben het volledig eens met de mening van de heer Smulders in zijn 'papier In uw artikel 'Herziening van het Sociaal Stelsel' uit uw krant van 22 november 1986 gebruikt uw verslagge ver driemaal de uitdrukking 'AAW/AOW uitkering'. Ik meen dat hier sprake moet zijn van 'mensen met een AAW/WAO uitkering'. Door dergelijke grove fouten maakt u de verwarring rond deze heilloze vernieuwing alleen nog maar groter, er ger nog u sticht ook verwar ring bij al die ouderen die een AOW uitkering ontvan gen en waarbij niets veran dert. Breda, A. Janse Volgens een verklaring van BASF is er 1100 kg van de synthetische groeistof Dich- loorfenoxyazijnzuur in de Rijn terecht gekomen. Vol gens het bedrijf is dit een 'lichtgiftig' onkruidverdel- gingsmiddel. Wat heet gif tig Dichloorfenoxy-azijn- zuur is een onkruidbestrij dingsmiddel, waarvan op de verpakking een andreas kruis moet staan met het on derschrift schadelijk. Het is vooral bij inslikken of inademing giftig. Bij in slikken treedt maag-dar- mirritatie op, er ontstaan stoornissen in de leverfunk- tie, stoornissen van het ze nuwstelsel en er kunnen bloedaf wij kingen optreden. Bij rundvee, dat geweid wordt in bespoten weiden, komt veel spontane abortus voor. Dichloorfenoxy-azijn- zuur kan de erfelijke eigen schappen veranderen bij fruitvliegjes en bacterie soorten. Het wordt ervan verdacht ook het erfelijk materiaal te veranderen en kankerverwekkend te zijn voor mensen. Het is gevaar lijk voor bijen. 2,4 Dichloorfenoxy-azijn- zuur is verontreinigd met Dioxynen, het welbekende Vietnam-vergif, Vogelmeer polder (bij Amsterdam) e.d. N!~" om het verzuim te herstel len. Indien de regering daar voor geen verantwoording durft te nemen kan zulks als zéér onrechtvaardig worden aangemerkt door al diege nen die geleden hebben en alsnog lijden aan de gevol gen die 'de Duitse zaak' uit de jaren '39-'45 voor hen heeft gehad. Zelfs terugbe taling van de ten onrechte verkregen geleden kan wor den geëist benevens de kwa lificatie worden opgelegd van 'ongewenst persoon' al hier te lande, indien zij in haar houding en opvattin gen blijft volharden. Breda, W. Pollen „De recente opstanden in Seoul (en de niet voor tweeërlei uitleg vatbare strijdkreten) en de zwarte bladzijde van Kwangju spreken boekdelen.- foto epa voor uw pen' d.d. 22 novem ber aangaande de vergrij zing van Nederland. Het is de moeite waard om het nog eens te herlezen. In het zie kenfondspakket zou nu nog een haarkleurmiddel moe ten worden verwerkt. Dan is die negatieve vergrijzing ook visueel weggewerkt. Breda, J. Duijnstee Ook in 'De Stem' las ik de berichten over de ver meende aanslag op de Noordkoreaanse leider Kim II Sung. In uw artikel stond dat de levensstandaard van Noord-Korea lager is dan die van Zuid-Korea. Dit verbaasde mij ten zeerste. Bij monde van Zuid-Korea- nen hoorde ik wel anders en bij mijn weten heeft men in Zuid-Korea belastingen nog niet afgeschaft, hetgeen in Noord-Korea sinds 1-4-1974 wel het geval is. Ook hoorde ik onlangs op een Duits reis reportageprogramma, dat de gemiddelde Zuidkore- aanse werkdag niet minder dan tien uren telt. Over het leven in Zuid-Korea kan bijna geen misverstand sprake zijn. De recente opstanden in Seoul (en de niet voor twee ërlei uitleg vatbare strijd kreten) en de zwarte blad zijde van Kwangju spreken boekdelen. Neen, een acht urige werkdag en drie we ken vakantie zoals hun Noordkoreaanse 'landgeno ten' hebben zij nog niet. De stijgende welvaart in Noord-Korea laat zich illu streren door de verhoging van de gemiddelde leeftijd van 43 jaar onder de Ja panse bezetting tot 73 jaar nu. Een wel vrij propangan- distisch boek over de econo mie van Noord-Korea is ge schreven door prof. dr. Inoue Shuhachi, leraar economie op de Rikkyo-universiteit van Tokyo. Reeds vele mensen heb ben zich vanuit Zuid-Korea in Noord-Korea gevestigd, zoals bijv. de uitvinder van het vynil (chemische stof) in Seoul, die via Japan naar Pyongyang kwam en dui zenden anderen. Kopstuk was een vormalige korps chef uit Seoul, die in het be zit van de Amerikaanse na tionaliteit naar Noord-Ko rea kwam. Zoals een Noord koreaanse officier tot mij zei: „U kunt zich niet voor stellen wat voor mensen hier aankomen. Door de 'Kore aanse Muur', de zwaarstbe- waakte grens ter wereld die door de Amerikanen werd gebouwd. Helaas komt deze Chon Du Hwan-volksstemming met de voeten (of op de bar ricades) niet zo in onze me dia. Misschien uit pieiteit te genover een politiek en so ciaal bankroet regime in Seooul, waarmee Nederland diplomatieke betrekkingen onderhoudt. 18 Bommen per km2 in de Koreaanse oorlog hebben Korea niet kleinge- kregen en dat zal met specu laties, hetze en fantastische Seoulse vertellingen ook niet lukken. Eens zullen zowel in Seoul als hier de schellen van de ogen vallen en zal de kracht en de eenheid van het nu nog strijdende Korea er zijn. Dan pas zal Kwangju gewroken zijn en Korea een trots en vrij land zijn. Breda, John G. Koeman Staatsbosbeheer heeft gebruik van 2,4 Dichli noxy-azijnzuur ingetr; in verband met de veili voor de mens en de rj voor groeiplaats en n 2,4 Dichloorfenoxy.j zuur zit als werkzam; in Lirogazon, waarmj gemeente Oosterhout sportvelden tegen grote donkruiden bespuit. Qt het in spuitbusjes, p-. Iran ■ARIJS (AP) - Iran tuinlief hebber zijn paden en tussen tegelj kruidvrij probeert te den. Een discussie ove; nu eigenlijk onkruid i best op zijn plaats zijn. De beste keus vot aanpak van onkruid is laten staan of echt te den. Voor het laatste korrels e.d. waarmee q ieeft de eerste stap ge- j 'fit bij de contacten ussen dat land en de herenigde Staten, zo ieeft ex-president ^bolhassan Bani-Sadr an Iran verklaard. Bani-Sadr zei tijdens een nterview dat de Iraniërs ïjnaf juli 1984 in Europa vele de schoffel of voor hetg oalen contact hebben gelegd een oud aardappelme net de Amerikanen en dat aanmerking. Chemischl „its zeker" met de toestem- kruidbestrijding is - njng van ayatollah Kho- men aan alle kanten gf nejny is gebeurd. J;Voorts herhaalde Bani- _5adr zijn eerdere verklaring gen of trimmen en nu# |at Robert McFarlane, voor- Alle chemische midi nalig nationaal veiligheids zijn beneden de maat. .jviseur van president Rea- -* an, dit jaar twee keer in i'ran is geweest. Het Witte luis heeft tot nu toe slechts De Brabantse Groenen de mening toegedaan zogenaamd 'licht giftij zoals Dichloorfenoxy-i zuur, maar ook alle au bestrij dingsmiddelen grote chemische bedri in stand en is daarmee schuldig aan deze scha lige verminking van aarde. Oosterhout, Namens De Groenen Kees Noltee en leveranciers, die nog te goed hebben van d Bakx, oproepen om nieuwe bouwbedrijf aa Stegge Bakx 'besmet' te klaren. Ik begrijp best dat mensen in de problemen gekomen door de fa maar misschien kunne: ook eens denken aan ons kopers van niet afgebot huizen, die toch al getro door 't bouwtempo vai fa. Bakx, toen nog het lissement, nu ook nog di verwerken krijgen en schien in financiële pro men komen. In acht ra den tijds bouwen, met prachtige zomer en naj niet meer dan wat bui muren en 'n paar nen! De bouwrente gaat maar door en als er nu meer vertraging opta zullen velen in final moeilijkheden komen, kranten kon men wel 1 dat er geen noemenswai vertraging zou zijn, daar hebben we toch onze twijfel over' al 2% week stil en dat nog stagnatie waarschij: door geen leveranties. II ren aannemers kon zich nog ten verzekeren, wat enk nalieten door te hoge k maar wij hadden die lijkheid niet, wel voor bouw van de woning, niet voor de extra te. U treft hier niet de aan de Stegge Bakx maar ons, alle doodge# mensen, die een huis ten in goed vertrouwd met een normaal salaris Misschien kunt u daar eens aan denken voor verdere actie overgaat, Halsteren, J. Gonlag Eén van de vele bewoners kruidbestrijdingsmidde ,an één bezoek van McFar- ane aan Iran gewag ge naakt. Iran, dat nu meer dan zes thuis horen op een leel aar met Irak in oorlog is, aarde. Wie gebruik m ,ntvangt ai sinds 1981 Ame- van deze middelen houi .jitaan.se wapens en reserve- inderdelen, zowel via Israël Js via een uitgebreid inter nationaal netwerk, aldus Ba- ii-Sadr. McFarlane, die eind mei en legin september in Teheran Brafojvas, werd bij zijn tweede be- joek aan Iran vergezeld door en vracht van 23 ton wapen- jnderdelen. Deze leverantie nvas des te belangrijker om- lat vooral onderdelen die liet via de gebruikelijke ka- -aaien te verkrijgen waren Gaarne wilde ik reagen [ee, van de vracht uitmaak- 1 Stem en, aldus Bani-Sadr, die de 25 november. Het betre everantie bestempelde als „r.^ht ^at onderaariria duidelijke blijk van een lieuwe fase in de Ameri- caans-Iraanse betrekkingen. Ro Sena met Vo die ii rijs v ties t basee die bi en dij Sadd verda maan overd Dij weg I een j gelmj Ame Irani ren I Huss hoe j moes niet j V<j dat tuigl wap Door Rob Ruggenberg LNGATABBETJE - „Het irdt tijd dat de inwoners Paramaribo zelf ook iets en om te laten zien dat zij t regime-Bouterse beu zijn dat wij welkom zijn." Pit zei gisteren de Suri- amse guerrillaleider Ronnie unswijk in een gesprek met verslaggever van deze ant. Het gesprek vond aats in Langatabbetje, een ep in het Surinaamse oer- >ud aan de oever van de Ma- wij ne-rivier gelegen uit- lsbasis van Brunswijks op- andelingenleger. Brunswijk reageerde op de merkingen van twee vluch- lingen uit Paramaribo, die ider meer meldden dat de ivolking van de Surinaamse xifdstad met ongeduld wacht geen leveranties. de kQmst van het jungle. leveranciers en 0n®mmancjo van Brunswijk. Een van de vluchtelingen dat Paramaribo thans op ote schaal aan het hamste ren is de ko ribo. mens maar rijen maar houd wijk? De overt stads Brun „Dan snel Ge met Ronn jungl stelli moet lijk v neme weini ten. ribo slach dag bevol (ANP) - Het Damrak zich woensdag verder omhoog Daarbij ondervond de Am- beurs net als andere beur- in Europa flink steun vanuit Wall waar de Dow Jones index via sbjging van bijna 43 punten een record boekte. Nadat Gist-Bro- onveranderd op ƒ51,40 in de note- was gekomen, werd de notering alle gist-stukken gestaakt in af- van een bericht van het con- De obligatiemarkt gaf dalingen zien van enkele dubbeltjes. De 6,25 procent staatslening, het rijk dinsdag ƒ3,5 miljard de openbare markt haalde, kwam de notering op 100,05, een kwart beneden de uitgiftekoers. koersstijgingen op de actieve namen meestal weer geen gi- vormen aan. Van de interna- waarden ging Akzo ƒ1,30 voor naar ƒ163,50 en Koninklijke Olie ƒ2 naar ƒ209,40. Unilever schoot omhoog naar ƒ521,50, maar bleek het middaguur nog ƒ519 waard, steeg 1,30 naar ƒ45,80. In de sector ging FGH nog eens omhoog naar ƒ16,70. Aegon won °P ƒ91.30 en ook de andere fond waren hier vriendelijk gestemd, de rest van de markt lag er goed met als uischieters HBG en Pak ket ƒ2 winst op ƒ104,50 respectie velijk; een vo< Op markt ƒ129,20 ieder J NBMg ƒ10, Tl ƒ30,10 Key bl op ƒ83 ƒ140.6P ƒ815,50 naar ƒ175.6. high-t data i naar Hoogo groten steeg op een Ten c ƒ133,50 Intern begoru een ve Ook al geeft de regering toe dat handhaving van het pensioen in strijd is met het rechtvaardigheidsgevoel, toch weigert ze de in de 50er jaren gemaakte fouten te herstellen, omdat dit recht vaardigheidsgevoel pas van de laatste tijd zou zijn. Als alle feiten echter toen al be kend zouden zijn geweest, was de storm van protest even groot geweest als nu. Het voormalig verzet ver woordde tijdens de hoorzit ting in de Tweede Kamer niet alleen haar eigen af schuw over de bevoordeling van een NSB-weduwe, maar ook het algemeen rechtsge voel dat het optreden van fascisten niet beloond mag worden met een riant pen sioen. Dat dit rechtsgevoel door kabinetten in de 50er jaren stelselmatig is genegeerd, zou dit kabinet juist aanlei ding moeten geven die fout te herstellen. Nu de regering dit niet aandurft en zich verschuilt achter reeds be twiste juridische argumen ten, is het de taak van het parlement op te treden en recht te doen aan het diep gewortelde gevoel van rechtvaardigheid en rechts zekerheid, zoals verwoord door het voormalige verzet. Het is dan ook de taak van het parlement nu in alle openbaarheid op te treden voor stopzetting van het pensioen. Aanpakken van het pensioen én schokkende fascistische kransleggingen voorkomen, is beter dan beide op zijn beloop laten. Breda, A. Vermeulen CPN-afdeling Breda De regering stelt bij monde van CD A-minister Dijkman, dat de rechtzekerheid in ge vaar komt als het pensioen van de weduwe van de over leden NSB-leider en ex-2e- Kamerlid dhr. Rost van Tonningen ingetrokken zou worden. Want onder het motto 'het was destijds een rechtsgel dige beslissing en sindsdien is er niets in de situatie ver anderd van degene die de uitkering krijgt, dus is er geen grond deze uitkering te wijzigen, anders zou de rechtzekerheid in ons land in het geding komen en dat acht ik ondenkbaar' aldus minister Dijkman van Wel zijn, Volksgezondheid en Cultuur (WVC), wordt hier met de rechtstaat en de rechtszekerheid als hoogste „Ik heb met die brief betreffende Tine Halkes, niemand willen kwetsen, maar ik consta teerde alleen maar feiten." - fotodovisser aeneas (oostb.) (oostb.) lourdes de brouwer (tilburg) (tilburg) (tilburg) (tilburg) (het) klokkenberg liduina ('s-h'bosch) ('s-h'bosch) ('s-h'bosch) „Het is dan ook de taak van het parlement nu in alle c baarheid op te treden voor stopzetting van het pensioe'l mevrouw Rost van Tonningen. Aanpakken van het pen én schokkende fascistische kransleggingen voorkort beter dan beide op zijh beloop laten. antoniiiK antonius congr.o.l.v. daniel gasthuis gasthuis gasthuis gasthuis booghuys Prot.2.hs

de Stem | 1986 | | pagina 4