ERSCHIL VAN MENING OVER AANTAL Duitse taal hobbelt achteraan 'Cruson zeer snel saneren' Braamdijk nu stuk veiliger i ociaal rechercheur erneuzen ook ctief in Aardenburg OJNG Linda de Mol ostburg werkt aan nbsidie-regeling bor planten bomen J F DAIHATSU j INA ZEELAND litierapport GESCHENKEN van BLIJVENDE WAARDE HU VELE SPECIALE AAHBIEDIHGEH VAM DUYSE-MAHU oneelstuk oor ouderen Terneuzen erb Mews in age Club jpERDAG 4 DECEMBER 1986 VAN ZEELAND KOSTEN VERHALEN OP VERVUILER OR VERMEENDE FRAUDEGEVALLEN Plaatselijk nieuws erneuzen JMMISSIE ONEENS MET ONTWERP 'XJ 't VOSKE Jk Hulst Plaatselijk nieuws IJzendijke markten OARAlSi SU PONT TÊRNÊUZEN BV STICHTING WIL KENNIS IN NEDERLAND BEVORDEREN CIJFERLIJST aZJZL Is 'i l T- De automobilist^ Hulst verleende n op de kruising Gla, -Zandstraat in laats geen voorrang tsster E. M. uit Ht, tgenoemde kwam bij ding die hiervan het was te vallen en ewond. JANSTEEN - Bij taartbotsing op de vj 'nastraat te Sint Janstq n twee personenauti beschadigd. Daar si agavond de automot de S. uit Sint Janst« esorteerd om een inrit 'en. Zij werd op dat m aangereden door enauto bestuurd door Heikant. Jejaarden woningen in )ostbiirg en Cadzand (ADVERTENTIE) LUXE GESCHENKEN Staanctraat IB - Hulst Telefoon 01140-14376-12066 NEUZEN - Toneel- oep De Scheldegalm uit oosterzande brengt za- rdag 17 januari het lksstuk 'Het spook van polder*, van George nseiee. De opvoering is geor- aniseerd in samenwer- ng met de Stichting elzijn voor Ouderen en indt plaats in het Zuid andtheater. De aanvang 20.00 uur. Het stuk speelt zich af n de jaren vijftig in ost-Zeeuwsch-Vlaan- eren. Zoals de titel al ver aadt staan de spookver- alen die vroeger in de treek de ronde deden ntraal. Vanzelfspre kend zijn de dialogen in et Oost-Zeeuwsch- -Vlaams dialect. Van een onzer verslaggevers NEUZEN - Herb Me» the Mules treden zaterdi in de Temeuzense Imal b. moristische optredens. Oo t het repertoire een aanti uur rrassingen, zoals Frank S begint om 22.00 uur. T20 PAGINA ZEELAND 4 de 'slechte financiële positie' van de gemeente wil de wethouder geen geld beschikbaar stel len. „Als de provincie zo graag wil saneren, moet ze zelf maar met geld over de brug ko men", aldus Thomaes. Van der Weegen vindt dat onverantwoord. „Ondanks alle zogenaamde geruststellende verhaaltjes zijn de bewoners nog steeds onge rust. Dat is pas voorbij als alle verontreiniging uit de bodem is". Volgens hem heeft in het verleden personeel van Cruson in opdracht van de directie van het bedrijf allerlei stoffen geloosd. „Cruson is dus verantwoordelijk en ik vind dat de toemalige directie op moet draaien voor de kosten van het schoonmaken". Van een onzer verslaggevers STBURG - De Algemene Woningbouwver- ging West-Zeeuwsch-Vlaanderen wil het nende jaar in Oostburg aan de Noordwal, de plaats waar de voormalige Levensschool nd,zes of acht bejaarden woningen bouwen. an de Quarlus van Uffordweg wil de vereniging er plaatsen. Tot slot heeft men ook een plan inge- id om zes huizen voor ouderen te bouwen in Cad- d-Dorp, op de plaats waar de oude lagere school ld. fracties van CDA, PvdA )&T zijn voorstander van nieuwe woningen aan de rdwal. at bleek gisteren tijdens de Iscommissie voor open werken. Wanneer er daar komen, hebben de toe- stige bewoners geen voor- tje en ook bijna geen ach- ïin. Lippens (CDA) zei dat het nodig is om in West- iwsch-Vlaanderen al te te bouwen. Bovendien e huurprijs van de zes ingen slechts enkele gul- boven de prijs die de ders van de acht wonin- zouden moeten betalen. aast het grootwinkelbe- van Jac. Hermans te burg komt een groter par- terrein. voormalige openbare la- school daar is gesloopt en upermarkt heeft de ge- nte laten weten dat het ïjf een deel van de kosten 'de aanleg van de parking haar rekening neemt, jdens de rondvraag liet H. der Weegen (D&T) weten bj het kruispunt Tivoli te ndijke weer stopborden ten komen. Dlgens hem zijn er nog steeds automobilisten, met name Belgische, die de voor- rangsregels niet goed kennen en daardoor ongelukken ver oorzaken. Met stopborden worden de chaiffeurs extra at tent gemaakt op de bestaande regels en hij verwacht dat daardoor het aantal ongeluk ken aldaar zal dalen. Wethou der A. de Feijter gaat het ver zoek van Van der Weegen be spreken met rijkswaterstaat. J. van de Ree-Slabbekoorn (PvdA) wil dat er betere ver lichting komt in de Oostburgse wijk Saturnus. Volgens haar hebben enkele bejaarde bewoners reeds en kele aan de gemeente ge vraagd of de openbare ver lichting daar wat beter kan worden. De Feijter gaat de zaak on derzoeken. De sociaal-demo- crate deed ook en dringend be roep op het college om allerlei hoorzittingen en vergaderin gen op een wat meer vrouw vriendelijk tijdstip te laten houden. „Via de emancipatie-nota hebben we besloten om verga deringen zo veel mogelijk op tijden te houden dat ook huis vrouwen aanwezig kunnen zijn". Van een onzer verslaggevers .DENBURG - Wanneer het aan het college van B en W van letiburg ligt, krijgt de Temeuzense sociaal-rechercheur het ter. In de begeleidingsbrief bij de begroting maakt het da ta bestuur bekend dat men overweegt om die recheurcheur vermeende' Aardenburgse fraude-gevallen te laten onder- es. en W vinden dat personeel de eigen sociale dienst "lijk geen fraude-gevallen opsporen, maar dat e Westbrabantse rock au in(j van buiten dat maar 1 band staat bekend om zij r kan doen Het college al contact gehad met het van Terneuzen en er op dat de sociaal-re- tra's 'My Way'. Het optre ïheur daar positief werk inderpostzegels - Het ijk comité voor kinderpij gels begint maandag 8 mber met de verkoop vi nderpostzegels en -kaai or de komende feestdag' de postkantoren aan de rezlaan en op de Markt, als ede op het postkantoor oek zitten dagelijks vrijv."- gers van het comité. Op mtoren in Zaamslag Luiskil is dat enkele dag' t week het geval. icht. bijeenkomsten van de tselijke werklozen zijn gezet omdat er slechts bg belangstelling voor In september bezochten ddeld slechts drie vier lozen de wekelijkse bij- tomsten terwijl toch alle personen zonder werk op de hoogte waren van het bestaan van de ontmoetingsmiddagen. Zes a zeven haanlozen heb ben het afgelopen jaar deelge nomen aan de diverse werkge legenheidsprojecten, terwijl er een paar betrokken waren bij de het project landschapsver zorging en één werkloze me egeholpen heeft in het Streek- landbouwmuseum. Deze maand beginnen haanlozen met het opknappen van de speeltuigen van de peuter speelzaal. De gemeenteraad behandelt de begroting donderdagavond 18 december. (ADVERTENTIE) vanavond Tros televisie Ned. 2 aanvang 19.12 u, Van een onzer verslaggevers TBURG - De gemeente Oostburg is een nieuwe subsidie- gg voor het aanplanten van bomen door de inwoners aan 'twerpen. De leden van de raadscommissie openbare wer- iw K'8teren echter niet akkoord gaan met het ontwerp- f vindt men het bezwaar- dat diegene die een dijk aiteen zeer forse subsidie terwijl die bomen na Kdep van tijd schade zullen «kenen aan de eigenaar of —iter van de percelen naast ik. Door de schaduw- ng zullen gewassen op Tcelen namelijk minder groeien. Ook heeft de issie er bezwaar tegen Kb Planter die binnen en- j.®® de bomen rooit de ®e biet moet terug beta- 1® Pieuwe regeling is ont- Pm er voor te zorgen r weer meer bomen wor- pk®1- Sinds de iepziekte I p de regio zeer veel bo- ve r 0 1,1 gf -- in In men verdwenen, waardoor het karakter van de streek verlo ren dreigt te gaan. De regeling kan ook een bijdrage vormen aan het terugdringen van de vele landbouw-overschotten. Zowel diegene in het buiten gebied die een geheel perceel beplant als de mensen die slecht één strook bomen aan planten komen in aanmer king. Wie een windscherm rondom een boomgaard of fruitbomen zet, komt niet in aanmerking, evenmin als de gene die kweekgoed zet. Ook inwoners die bomen niet rooien kunnen subsidie krijgen, voor het onderhoud van de bomen. Van een onzer verslaggevers BRESKENS - „Het verontreinigde bedrijfster rein van Cruson te Breskens moet zo snel mo gelijk worden gesaneerd. De kosten hiervan moet de overheid zien te verhalen op de ver vuiler". Het Oostburgse raadslid H. van der Weegen (D&T) is het in het geheel niet eens met wet houder J. Thomaes (WD), die vindt dat de ge meente geen geld moet voorschieten aan de provincie en dat de sanering niet zo'n haast heeft. Alleen als Oostburg voorfinanciert is de provincie in staat de schoonmaak van het ter rein volgend jaar te doen plaatsvinden. Gezien Van onze correspondent SLUIS - Op ludieke wijze werden vanmorgen de gereconstrueerde Braamdijk en het nieuwe aan gelegde fietspad Terhofstede - Sluise Veer officieel in gebruik genomen. Gedeputeerde J. de Voogd, die de opening ver richtte, het college van burgemeester en wethou ders van Sluis en enkele raadsleden, alsmede ver tegenwoordigers van Provinciale Waterstaat, het waterschap Het Vrije van Sluis, de aannemer en het Ingenieursbureau Hasko hadden daartoe plaatsgenomen in drie open paardekoetsjes. On danks het feit dat het tamelijk fris was, werd hier mee het gehele traject afgelegd. Gedeputeerde De Voogd gaf in de bijeenkomst in de raadszaal van het Sluise Belfort een over zicht van hetgeen op ambtelijk en bestuurlijk ni veau vooraf is gegaan aan de totstandkoming van de beide projecten. Reeds in 1978 had het gemeen tebestuur een verzoek gericht om de reconstructie van de Braamdijk met een subsidie ingevolge de Wet Uitvoering Wegen (WUW) te mogen uitvoe ren. De Braamdijk verkeerde in slechte staat en was door de vele krappe bochten tamelijk onveilig. De uitvoering van de reconstructieplannen paste toen niet in het urgentieschema van de provincie en bo vendien moest het aanvankelijk plan in verband met ingediende bezwaren worden aangepast. Omdat er voor de aanleg van een fietspad naast de weg geen ruimte was en de provincie in ver band met de verkeersveiligheid aan de aanleg van een fietspad veel waarde hechtte, werd hiervoor een andere oplossing in de vorm van een afzonder lijk tracé via enkele binnendijkjes in de onmiddel lijke omgeving van de Braamdijk gevonden. Eind december 1985 gaf de provincie het groene licht aan het gemeentebestuur in de vorm van de- toezegging van een subsidie van negentig procent in de kosten van beide projecten. Half augustus kon aannemer J. Geldhof met de werkzaamheden beginnen'. Burgemeester Asselbergs noemde het voor Sluis een feestelijke dag en toonde zich zeer dankbaar voor de ruim 1 miljoen gulden subsidie, die het ge meentebestuur voor de uitvoering van de werken van de provincie heeft ontvangen en voor de me- Hoewel het tamelijk fris was, nam het gezel schap toch plaats in de open koetsjes om de re constructie te bekijken. - foto de stem /corj de boer dewerking van Provinciale Waterstaat, die de plannen hiervoor heeft opgesteld. „De verkeersveiligheid is door de uitvoering van deze werken ten zeerste gediend", zo zei hij. Hij maakte van de gelegenheid gebruik om de aan dacht van gedeputeerde De Voogd te vragen voor de noodzakelijke verbetering van de Kanaalweg en de aanleg van een goed fietspad langs de inter nationale zeedijk in de richting Knokke. Dit laat ste kan wellicht meegenomen worden bij de plan nen voor het speerpunt Cadzand, zo meende hij. Verder wees hij op de plannen van het gemeente bestuur voör de aanleg van nieuwe fietspaden vanaf de Burg. Aernoudtsweg naar de Ridder straat en in het kader van de ruilverkaveling vanaf de Zuidpoort naar de weg Sluis - Groede. Namens het gemeentebestuur bood de burgemees ter aan gedeputeerde De Voogd en de heer Rie- mens van Provinciale Waterstaat, die ten nauwste bij het werk was betrokken, een Delftsblauw wandbord en het boek '2000 jaar Zwinstreek' aan. (ADVERTENTIE) "Sy Restaurant Bierkaaistraat 8 O71 Tel. 01140-13444 De feestdagen komen er weer aan... Reserveer tijdig voor KERSTAVOND,1e en 2e KERSTDAG en OUDEJAARSAVOND van 14.00-18.00 uur en vanal 19.00 uur Sinterklaas - Dinsdagmiddag was de sint te gast bij de mini- groep van de volleybalvereni ging YVC. Vergezeld van twee Pieten liet de sint de kleinsten aan het woord, terwijl de groep ook de gymnastiekkun- sten aan de goedheiligman toonde. De middag werd be sloten met een tractatie. AMSTERDAM, 3 dec. - Aardappel- termijnmarkt: In bintje 35-50rnm van de oogst 1986 werden 22 con tracten verhandeld voor levering april tegen ƒ14,00. De stemming was prijshoudend. In bintje 50mm kwamen 275 contracten tot stand voor levering april bij een prijs van ƒ31,80 tot ƒ31,20 per 100 kg, als mede 124 contracten levering mei tegen ƒ33,00 tot ƒ32,50. De stemming hier eveneens prijshoudend. TERNEUZEN - Veiling: per stuk: bloemkool A2 236, B2 39-142, afw. 88. Per kg: boerenkool 16-39., breekpeen 25, prei 41-65. officiële dealer verkoper Bertrand Vael Industrieweg 37 4538 AG Terneuzen Tel. 01150-81125 Door Romain van Damme Duits, Frans en Engels. Drie vreemde talen die tot '68 in ieder middelbaar-scholen pakket te vinden waren. Destijds werd er niet ge vraagd of het leuk was. Zo veel uur in de week zat je gebogen over Duitse naam vallen, umlauten en ontel bare uitzonderingen op re gels. Ich bin, du bist, er ist, enzovoorts. Rijtjes die er zo ingestampt werden dat ze jaren later nog moeiteloos opgedreund kunnen worden. Tegenwoordig ligt dat wat anders. Duits, vroeger ook niet de meest geliefde taal op school, levert steeds meer in. Dat wordt gezegd door de Stichting ter Bevordering van de Duitse Taal in Ne derland. Om dat duidelijk te maken werd er tijdens de presentatie in Den Haag kwistig gestrooid met cij fertjes. In '73 koos 71 procent van de mavo-scholieren voor Duits. Tien jaar later was dat percentage aanzien lijk gedaald, 61 procent. In '73 deed 64 procent van de havo-leerlingen eindexa men Duits. Drie jaar geleden was dat slechts 52 procent. Een zeer verontrustende ontwikkeling, meent de stichting. Mammoetwet De invoering van de Mammoetwet in '68 is een van de redenen dat het Duits pas na het Engels en het Frans aan de beurt komt. Tot '68 viel er voor de leer lingen uit het middelbaar onderwijs bitter weinig te kiezen. Duits, Frans en En gels hoorden er bij. Achttien jaar geleden mocht er voor het eerst gekozen worden. De praktijk wijst uit dat Duits snel uit het keuzepak ket gestoten wordt. Op alle basisscholen wordt tegen- Bij leerlingen in het voortgezet onderwijs neemt de belang stelling voor de Duitse taal af. Dat wordt gezegd door de kersverse Stichting ter bevordering van de Duitse taal in Nederland. Die stichting presenteerde zich dinsdag. Mensen uit het bedrijfsleven en het onderwijs hebben de krachten gebundeld in een poging de Duitse taal wat populairder te maken. Volgens de stichting is dat heel hard nodig. woordig Engels gegeven. Frans is nog altijd verplicht in de brugklas van mavo, havo en vwo. Tot het jaar dat het examenpakket sa mengesteld dient te worden, blijft Frans verplicht. Je suis, tu es, il est. Middelbare scholieren kunnen het dro men. Frans is dus verplicht in de brugklas. Daarnaast dient er nog gestudeerd te worden op een vreemde taal. En dat wordt dan meestal, niemand zal dat verbazen, Engels. Duits komt pas later aan orde, in de tweede klas. Om vervolgens weer te ver dwijnen als het examenpak ket samengesteld wordt. Ich bin, du bist... Daar blijft het dan bij. 'Rottaal' Dat zegt tenminste de stichting. Een ander geluid laat leraar Veldkamp horen. Hij geeft les op het Mgr. Frencken-college in Ooster hout. „We hebben er dit jaar zelfs een havo-4 groep bij moeten nemen", zegt de le raar Duits, „maar er zijn in derdaad leerlingen die Duits bewust laten vallen. Omdat die weten wat op hen af komt. Daarom kiezen ze die taal niet. Want het is nou eenmaal een zeer moeilijke taal. Een rottaal ja." Volgens de Oosterhoutse leraar speelt er nog een pro bleem. Het kiezen van de vakken. Dat geldt vooral voor de mensen die zich op de exacte vakken willen werpen. Die hebben vervol gens geen ruimte meer om Duits in het pakket op te ne men. „En dat is heel jammer. Want mensen die goed zijn in de exacte vakken, zijn goed in de Duitse taal. Duits is een taal voor techneuten." Niet verontrustend Dat laatste wordt beaamd door Hans van der Sanden, al zestien jaar leraar Duits aan het Bredase Newman- college. „Inderdaad, de B- gerichte mensen kunnen zich vrij aardig redden in het Duits. Dat Heeft te ma ken met de grammatica. Die is in het Duits goed te bere deneren." Maar ook Hans van der Sanden heeft niet de indruk dat het aantal scho lieren dat Duits links laat liggen, sterk daalt. „Ik ken de exacte cijfers niet. Mis schien is het aantal leerlin gen dat voor Duits kiest wat terug gelopen. Maar dat zal niet spectaculair zijn. Bij ons zijn de groepen vrij con stant. Duits is inderdaad moeilijk. Je moet er veel voor doen. Leerlingen uit havo-3 die er veel voor moe ten doen, die het moelij k vinden om het allemaal te volgen, haken wellicht af in de volgende klas. Maar ver ontrustend is dat nooit ge weest". Randstad Uit bovenstaande blijkt dat het probleem vooral be trekking heeft op de rand stad. Daar heeft vooral het Engels zijn invloed gehad. In het Oosten en het Zuiden wordt er wat gemakkelijker Duits gesproken. Dr. Key, verbonden aan het Mollerin- stituut in Tilburg en be stuurslid van de stichting, heeft ooit een studie naar de invloeden van de vreemde talen in ons land gedaan. Schoolresultaten wezen uit dat in Zwolle hogere cijfers voor Duits gehaald werden dan in Delft. In Delft waren de cijfers voor Engels weer hoger. Volgens Key schuift die denkbeeldige lijn op. En gels krijgt steeds meer in vloed, 'Niet goed', meent de stichting. „Van elke gulden die in Nederland verdiend wordt, komt 32 cent uit de Bondsrepubliek Duitsland", liet Key tijdens de presenta tie weten. Bovendien is er volgens hem nogal wat vak literatuur, bijvoorbeeld voor het laboratoriumonderwijs, in het Duits. Leerlingen die slechts een paar jaar Duits gekregen hebben, hoeven niet te proberen die vaklite ratuur te ontrafelen. Een cursus Duits volgen is dan een noodzaak. Weinig Inmiddels is de stichting driftig bezig materiaal over de scholen te verspreiden. Uiteraard met de bedoeling de scholieren weer warm te krijgen voor de Duitse taal. Ook zal getracht worden de oefenstof wat te verlevendi gen. Want Duits leren kan uitermate saai zijn. En moeilijk. Rudi Carell levert steevast het bewijs. Voor de stichting ligt er dan ook nog genoeg werk te wachten. Het bedrijfsleven maakt zich immers grote zorgen. Het aantal Neder landers op de arbeidsmarkt die behoorlijk Duits spre ken, neemt af. En dat aantal zou juist moeten groeien. Voorlopig ziet het daar niet naar uit. „Aanmeldingen voor Duits? Vrij laag", zegt een woordvoerster van een Afgelegd nan EINDEXAMEN 19^/ GYMNASIUM A Betekenis van de cijfers 1 zeer slecht 2 slecht 3 gering 1 onvoldoende 5 biind voldoende 6 voldoende 7 ruim voldoende H goed 9 zeer goed 10 uitmuntend Afdeling I Griekse taal II Litlijnsc taal 111 Nederlandse taal IV Franse Duitse en Engelse taal V geschiedenis VI wiskunde .1 schriftelijk proza of puczie b mondeling proza of pne-zie u Schriftelijk proza of poëzie b mondeling proza of poezie a Kchriftch|k opstel b Schriftelijk proza of poezie vertaling van Frans proza vertaling van Duits proza vertaling van Engels proza geschiedenis vciskundr 1o 7a J 6 8 ZtSs *30/s-y-tj Doorhalingen en/of wijzigingen maken dit formulier ongeldig Model v 230b 1641211 Voor 1968, toen mavo's, havo's en atheneums, nog ulo, hbs, mms of gymnasium heetten, bestond het probleem niet. Duits was toen net als Engels en Frans een verplicht vak voor iedere middelbare scholier. taleninstituut in Breda, „we krijgen wel mensen die door hun beroep met het Duits te maken hebben. Maar ook dat is niet zo regelmatig. Die mensen volgen dan een spoedcursus van zes weken. Storm loopt het in ieder ge val niet. Duits spreekt niet aan. De mensen ervaren het als een rottaal. Met die um lauten en al die naamvallen is het ook niet gemakkelijk. De mensen kiezen daarom liever voor het Engels of het Frans. Daarnaast is Spaans en Italiaans in trek. Duits komt daar ver achteraan".

de Stem | 1986 | | pagina 15