.95 Gratis, maar niet zomaar 'n weggevertje. 80e lotei AXEL KRIJGT ONTERECHT VEEG UIT DE legom I. BESTEM 4Van bij ons' staat in de steigers Veel waardevolle plekjes verdwenen A Politie onderzoekt fraude in de bouw Attente jongens, daar bij BP Feestavond bouwbond BURENGERUCHT yf nQNDERDAG 4 DECEMBER 1986 VAN ZEELAND ^HT i, ILE yname- ïl/lvs iikmesse. \PPARATUUR - BONTE AVOND MET TAL VAN STREEKTALENTEN Vermiste man nog niet gevonden Zeeuws Mannenkoor zingt in Terneuzen Hond ongewenst zwanger Kerst-workshop Oostende DRIE MENSEN AANGEHOUDEN examens Plaatselijk nieuws Clinge Hulst Terneuzen Oostburg P.-op lotnr. 468285 3.. op lotnr. 486129 3,- op lotnr. 534074 3,-OP lotnr. 627175 P.- op lotnr. 652466 op lotnr 797169 T22 PAGINA ZEELAND 2 W ethouder Axel boos gg§§Dp 'kunstcommissie' 3344/133412 'VEILING |luren - Tetar v. Elven - v. Vliet HIN EN JAPANS PORSELEIN - ICULPTURES - VARIA (violen - ERWERK - JUWELEN - GOUD - DDERNE KUNSTNIJVERHEID - lan 10-17 uur. |bank, t.g.v A Mak B.V., rek.nr Nieuwe Binnenweg 29; voor Ir bij ïzaken, eis i /ren. Is te bestellen king 931.03.562 TIJDSCHRIFTEN B.V., RIJS Van een onzer verslaggevers XEL - Wethouder J. an Schaik van de ge rente Axel heeft isteravond forse kri ek geleverd op de ovinciale beoorde- ngscommissie voor eldende kunst. Die kwam tot de conclu- c dat het werk van de lissingse kunstenaar erman Bisschop, die in ^^idracht van de gemeente n brons plastiek maakt, et in aanmerking komt gor subsidie omdat het eeld geen kunst zou zijn. Het zou de goegemeente wel ïvallen, zo beoordeelde de mmissie het werk van de instenaar, maar het moest et worden beschouwd als hte kunst. „Ik moet daar een grote iep van laten", zo zei Van ihaik gisteravond letterlijk dens de vergadering van de mmissie welzijn. „Zodra het teressant is voor de burger is :t opeens geen kunst meer. srder kregen wij nog een ieg uit de pan omdat wij als stuurders niet deskundig uden zijn", aldus Van :haik. De aankoop van het werk n Bisschop zou in eerste in- mtie bekostigd worden door gift van de Nederlandse ikstof Maatschappij in uiskil, aangevuld met subsi van de provincie. Ook het bilderij van de Axelse kun- maar Hans de Ruijter, dat middels al in de hal van het idhuis hangt, zou op de lfde wijze worden betaald. De gift van de NSM, meer meen jaar geleden, bedroeg lO.OOO. De gemeente ging er in uit dat het resterende be- dat nodig was om beide instwerken te bekostigen, 9.000, door de provincie zou wden bijgelegd. Nu alleen tor het werk van De Ruijter ibsidie afkomt, 2.500,- moet tel op zoek naar andere ■onnen. een problemen Dat moet volgens Van ihaik niet al te veel proble- en opleveren. „We hebben een klein gaatje in de be- 'oting gevonden. Ik denk wel it het in orde komt". Van haik zei verder het beleid in de commissie geen stimu- ns te vinden voor de Axelse instenaars. „Op deze manier "ft de kunst alleen maar ïgankelijk voor eeh elite oepje". vangt U als U Uw onder- bren van De Stem doet u het dan. Als u ruim- op een van onze kantoren opstuurt, dan garanderen Ide Felicitatiedienst llijk pakket met pe- en reductle- merkartikelfa- dag bezoek van de DA-er A. van Harn was t volledig met hem eens, al aakte hij wel de kantteke- ng dat het beoordelen van nst nu eenmaal altijd een ojectief gebeuren zal blij— n. Om minder van Middel- !rg afhankelijk te zijn, stelde ir' Harn voor zelf een potje or de kunst aan te leggen aaruit bepaalde opdrachten n kunstenaars betaald kun- a worden. „Dan laten wij ddelburg gewoon links lig- i", aldus Van Harn. Het commissielid Sikkema greep helemaal niets van 1 standpunt van de provin ce commissie van deskundi- n «Zoals ik het zie beging 2e kunstenaar de fout het Or gewone mensen mooi te iken". ;erk. huw.: g^VOOR ZUIDWEST NEDERLAND pntoren pneuzen, Hulst en Goes, fessen en telefoon- Immers op pagina 2. leningstijden: '0-12.30/13.30-17.00 uur. Mactie Irneuzen: Rein van der |'m (editie-chef), Jan ïnsen (P|v chgf^ Emile roni Co Meertens, Joep Prnmelen, Ronald frstraten, Cor de Boer r Ton Koomen (sport), rs,; ^ank Deij, Eugène F'straeten. Middelburg: |nk Postma. "ertentie-exploitatie 'Rec,eur Zeeland: Menu, privé tel. 01150- )k Ambras aan het werk tijdens een repetitie in Den Dullaert. FOTO WIM KOOYMAN Van onze correspondente HULST - „We liggen op schema, man nen". Een verheugde kreet van Frans de Schepper die als Fransken het pro gramma 'Van bij ons' aan elkaar moet praten op 12 december in het gemeen schapscentrum den Dullaert. Die avond staat alles in het teken van het dialect en zal de roem van het land tussen het Hellegat en het Ver dronken Land van Saeftinghe vaak be zongen worden. Een bonte avond die door eigen mensen voor streekgenoten wordt gehouden. De generale repetitie in de grote zaal begint. Het podium wordt door de dan sers van Hava Naquila getest op deug delijkheid en daarna neemt Frans weer het woord. Waggelpasje Hij probeert drie maal achter elkaar om op de muziek van Ambras, die on gelofelijk schone liedjes met frisse en amusante inhoud brengen, te lopen. Na enkele pogingen komt er een typisch waggelpasje uit dat aangeeft dat de medewerkers alles op alles zetten om een zo goed mogelijk, maar ook aan trekkelijk programma willen maken. „Ik moet er van zweten", verzucht een van hen. Hij krijgt meteen lik op stuk van een van de organisatoren. „Da's goed voor het vet. Fijn dat je in het weekend kunt zweten, want van je werk zul je het niet doen." Voorzitter Jan Lievens, die een meester is in het delegeren, bekijkt alles met een grijnslach. Hij is tevreden met het resultaat en steekt dit niet on der stoelen of banken. Free Enkele kopstukken komen met plan nen om alle oude verhalen, liedjes en belevenissen nu eens te bundelen. „We zijn nu te veel aan het grasduinen", mompelt een met een schone pet be kroond hoofd. Het is trouwens opmer kelijk dat er veel en vaak onvervalst in de taal van Free van de Schoofkas wordt gereageerd. Ter plekke wordt met het grootste gemak een nieuw rijmpje in elkaar gestoken door José Neve-Menu, die, als men naar het ka rakter van haar bijdrage vraagt, ant woordt dat ze met haar alle kanten uit kunnen. „Ik vul aan wat er nog niet is, een lied, een vers of een verhaaltje, het maakt niet uit", aldus de vrouw die tussen al die kerels wel degelijk haar mannetje staat. Ambras De microfoontesten nemen enige tijd in beslag maar dan klinkt eindelijk het sonore geluid van Ambras door de zaal. „Ik zou er eens willen gaon vrieen", be geleid door guitaar, accordeon en viool. Men kan er geen genoeg van krijgen. Ed Steijns klimt achter de pupiter en vertelt een koddig verhaal. José Neve steekt de loftrompet voor het land van Ulst en Frans de Schepper probeert al lerlei typetjes uit. Als het hele programma is afge werkt, steken ze de koppen bijeen. Als achtergrondgebeuren wordt er een se rie dia's bij het optreden van José ge pland. De expositie van tekeningen van Ronny Ivens in de hal van den Dullaert zit rond. Naast de bijdrages van de Vier Ambachten, den Ouwen Waogen en de Zeeuwse vereniging voor dialect onderzoek wordt nog plaats gemaakt voor de bibliotheek die lektuur uit de eigen streek zal tonen en een vitrine met een aantal teksten van liedjes. Een serie pamfletten (met verhalende tek sten en een kunstige verluchting) die vroeger op de hoek van de straat door de muzikanten werden verkocht. Een bezit van Piet Scheerders die het voor deze gelegenheid best wil afstaan. Termenieke Na afloop zijn de medewerkers 'ke tent'. Ze hopen dat dit evenement, tij dens welke het boek van Free gepre senteerd wordt, een succes wordt. „Ik heb er geen hard hoofd in, de kaartver koop loopt ais een trein en de mensen die er bij willen zijn moeten echt niet tot de avond zelf wachten", glundert een vergenoegde George Sponselee. Die er meteen aan toevoegt dat men na het evenement gezellig gaat nakaarten in de foyer waar Termenieke voor de vro lijke noot zal zorgen. 'Van bij ons' begint vrijdag 12 de cember om 20.00 uur. Een twee en een half uur durend spektakel dat geen en kele rechtgeaarde Zeeuwsvlaming mag missen, volgens de organisatoren. Van een onzer verslaggevers ARCHEOLOGISCHE DIENST WAASLAND: SINT-NIKLAAS - Het ar cheologisch erfgoed in het Waasland heeft de afgelopen tientallen jaren zeer veel schade geleden als gevolg van de aanleg van nieuwe wegen. Op grond van de huidige be vindingen wordt het duidelijk dat bij gebrek aan een gecoör dineerde aanpak een zeer groot aantal vindplaatsen ver loren is gegaan zonder enige vorm van registratie. Dit on danks de ongetwijfeld goed bedoelde inzet van vereni gingen en particulieren. Diensthoofd Rudiger van Hove van de Archeologische Dienst Waasland zegt dat in de eerste publicatie van on derzoeksresultaten van de arvheologische dienst. Geluk kig, zo meent Van Hove, zijn ook de gemeenten zich bewust geworden van de bedreiging van het archeologische erf goed. Dat heeft in 1983 geleid tot de archeologische dienst Waasland. Fotografie In de streek is geen sprake van monumentale overleve- ringen. Prehistorische monu menten worden, met uitzonde ring van eventuele wegtracé's, niet meer als sprekende getui genis in het landschap aange troffen. Vroege nerderzet- tingsstructuren worden slechts zelden ontdekt door middel van luchtfotografie. Wat er nog wel over is zijn hier en daar wallen en grach ten, die nooit ouder zijn dan de late Middeleeuwen. Het ge brek aan monumenten is vol gens Van Hove gedeeltelijk te verklaren uit het feit dat hout vroeger het favoriete bouw materiaal was. Het op het eerste gezicht schijnbaar pover aantal vind plaatsen aan de oppervlakte staat haaks op de grote hoe veel 'sites' die zijn blootgelegd tijdens graafwerkzaamheden ft en andere bodemingrepen. Dat er zo weinig aan de opper vlakte wordt gevonden, heeft volgens Van Hove vooral te maken met de aanleg van bolle akkers. Een in de mid deleeuwen veel toegepaste grondverbeteringstechniek. Daardoor werden heel wat vindplaatsen begraven. Op grond van vroeger on derzoek en toevalsvondsten kan worden gesteld dat de vroegste menselijke aanwe zigheid in het Waasland uit het laat-Paleolithicum dateert en dat alle daaropvolgende pe rioden min of meer zijn verte genwoordigd. Pas de laatste jaren is er enig inzicht ont staan in de steentijden. Een grondig onderzoek van gese lecteerde vindplaatsen blijkt niet alleen sleutelgegevens te HULST - De 64-jarige J. Schelfhout uit Zandberg, die sinds vrijdag spoorloos is ver dwenen, is nog steeds niet ge vonden. De rijkspolitie in Hulst heeft weliswaar enkele tips binnengekregen, maar die hebben geen duizelijke aan wijzing gegeven over de mo gelijke verblijfplaats van de man. Zoals gemeld ontvluchtte de man vrijdag in overspan nen toestand het ziekenhuis in Hulst. Sindsdien heeft nie mand hem meer gezien. De politie heeft inmiddels via teletekst een oproep laten plaatsen. Ook is de televisie benaderd, maar het verdwij- ningsgeval voldoet voorlopig nog niet aan de criteria om voor uitzending in aanmer king te komen. HULST - De Bouw- en Hout bond FNV Hulst houdt 13 de cember de jaarlijkse feest avond. Dat gebeurt in het res taurant van het overdekt zwembad de Driehoek. Om 19.30 uur schuiven de le den aan tafel om te gourmet ten. Daarna speelt het orkest De Mandika's. Voorts staan er een spelletje bingo en een paar loterijen op het programma. Wie benieuwd is of hij de hoofdprijs heeft gewonnen zal tot middernacht moeten blij ven. Dan wordt die namelijk getrokken. TERNEUZEN - Het Zeeuws Mannenkoor treedt zaterdag 20 december op in de Her vormde Kerk in de Noord straat, tijdens de Volkskerst zang. Het koor, dat niet is aange sloten bij een kerkelijke ge zindte, telt momenteel ruim honderd leden. Er zijn al twee platen verschenen van het koor, waarvan een met Marie- -Cecile Moerdijk, en het koor heeft opgetreden voor radio en televisie. In oktober 1987 hoopt het koor het 15-jarig bestaan te kunnen vieren. Het optre den in Terneuzen begint om 19.30 uur. t Mm V OOSTERZELE - De vrederechter in Oosterzele moet binnenkort beslissen of een loopse Schotse collie - bestemd voor de fok van rashonden - 'wederrechtelijk is bevrucht' door een herdershond van de buurman van de fokker. Die kon de lokroep van de na tuur niet weerstaan, toen hij de uitnodigende geuren opsnoof van zijn loopse 'buurvrouw'. De gevolgen bleven niet uit. De collie bleek zwanger, zeer te gen de zin van de eigenaar, die de vee-arts een keizersnee liet verrichten. De jonge herders/collies overleefden die ingreep niet en de moeder werd hierdoor bovendien onvruchtbaar. De fokker eiste van de bezitter van de herdershond aanvankelijk een scha devergoeding van ruim achtduizend gulden, later voor de rech ter teruggebracht tot ongeveer vijfentwintighonderd gulden. De verdediger van de aspirant-vader wees op de loop der na tuur en zei dat een hond het verschil tussen mijn en dijn niet kent. Iets wat verweten werd door de advocaat die de belangen van de collie-eigenaar behartigde. Er is pas van abnormaal ge drag sprake als de reu zijn instincten niet gevolgd had. Een als deskundige opgeroepen vee-arts vond dat de eigenaar van de collie voorzorgsmaatregelen had moeten treffen toen zijn collie loops werd. Voor de vrederechter een honds karwei hier een oordeel te vellen. OOSTENDE - De Nederlander Corrie van Loon, internationaal bekend metafysisch spreker, parapsycholoog en auteur van on der andere 'Verander je leven', geeft op 13 december in Oostende een kerst-workshop van 14 tot 19 uur. Daarbij komt vooral aan de orde hoe de mens zich in deze vaak verwarrende wereld opti maal vredevol en gelukkig kan voelen. Na afloop is er een feestelijk kerstdiner. Een en ander speelt zich af in Le Basque aan de zeedijk. Van een onzer verslaggevers HULST - De rijkspolitie in Hulst heeft drie personen aangehou den op verdenking van belastingfraude. Het onderzoek richt zich op huiszoekingen malversaties in de bouwwe reld. Met name het op grote schaal ontduiken van btw. Naar nu bekend is gewor den, zijn vorige week drie EINDHOVEN - Technische Hoge School, ingenieur werk tuigbouwkunde: Theo Bo- gaert, Clinge. in Clinge en Sint-Jansteen. Daarbij zijn administratie en boekhoudingen in beslaggeno men. De paperassen worden nu onderzocht. In het belang van het onderzoek wil de poli tie de identiteit van de drie aangehouden personen nog niet bekendmaken. Ook ver dere gegevens kunnen nog niet worden verstrekt. De politie hoopt in de loop van volgende week de zaak te hebben afge rond. bevatten voor de archeologie, maar evenzeer voor haar ne vendisciplines. Temeer, omdat er een duidelijke relatie is tus sen de ontwikkeling van bo dem en landschap en de ar cheologische lagen. Belsele De eerste onderzoeksgege vens van de Archeologische Dienst Waasland zijn inmid dels in boekvorm verschenen. Zeer uitgebreid en verluchtigd met vele foto's en tekeningen worden onder meer de opgra vingen op het 'Steenwerk' te Belsele beschreven. Daar zijn nederzettingssporen aange troffen uit de late bronstijd, de ijzertijd en de Romeinse tijd. Voorts besteedt het boekwerk aandacht aan het Bordburehof te Bazel, een middeleeuse site met walgracht en pre-middel- eeuse nederzettingssporten, aan de archeologische neder zetting van Waasmunster en aan het palynologisch onder zoek van een veenprofiel uit het Doeldok te Doel.Het boek is verkrijgbaar bij de Archeo logische Dienst Waasland en bij de Koninklijke Oudheid kundige kring van het Land van Waas in Sint-Niklaas. Vogelkwekers - Vogelkweker W. Goossens behaalde op de vogelshow in De Klinge het kampioenschap en vier ere prijzen. E. van den Branden uit Nieuw-Namen sleepte ze ven ereprijzen in de wacht. Er waren duizend vogels. Carnaval - Voor het carna- valsgebeuren is het gehele team door de De Kriekeput- ters compleet samengesteld. Prins Kriek Albert 4 neemt voor de vijfde keer de leidng op zich, samen met jeugdprins Martin de Keyzer en de beide hofdames Bep de Rooy en Yvette Goossen. Hij wordt bij gestaan door eerste minsiter Joh. Ras en adjudant W. de Kindt. De overige raadsleden zijn: E. Aerts, Th. Goossen, J. de Rooy, F. Lernout, St. van de Velde, M. van de Vijver, Joh. de Smet, R. van de Velde, Th. de Maat en R. de Vos. Biljarten - De oudere biljar ters van Clinge nemen zater dag in gemeenschapshuis Malpertuus op het groene la ken de strijd op tegen de oudere biljarters van de nabu rige Belgische plaats De Klin ge. De wedstrijd begint om 13.00 uur. Oude papier - HW'24 haalt zaterdag weer oud papier op in de binnenstad en in de Dul- laertwijk. De inwoners wordt gevraagd het oud papier op de stoep gereed te zetten. Ingenieurs-Een veertigtal in genieurs van de Nederlandse Ingenieurs vereniging Niria heeft een bezoek gebracht aan het raadgevend ingenieursbu- reua Bravenboer en Scheers in Terneuzen. De bezoekers maakten kennis met het in kaart brengen van grondme tingen met behulp van de computer, het maken van dieptemetingen en kanalen en haven en zelf ontwikkelen van software. Ook het pas ver nieuwde en uitbreide kantoor gebouw kreeg de nodige aan dacht. Winkeliers De Oostburgse Winkeliersverening presen teert het Cimk-onderzoek aan de leden, maandag 15 decem ber in de burgerzaal van het gemeentehuis om 19.00 uur. Deze bijeenkomst is openbaar. Voor 18 spaarkaarten met BP Premie-Punten deze explosie- veilige reserve tank/gereedschapskist gratis! Winkelwaarde f 67,50. Het afneembare bovenste deel is de tank (inhoud 5 liter). In het onderste deel bergt u groot en klein gereedschap overzichtelijk op. Dit deel kunt u met de bijgeleverde schroeven muurvast bevestigen in uw kofferbak. Ga dus tanken bij BP en pak de folder met alle BP Premie- Artikelen. BP Premie-Pompen herkent u aan het spandoek.

de Stem | 1986 | | pagina 13