ELDRh 'GEEN KWESTIE VAN SNEL PLAATJE MAKEN, PAKKEN EN WEGWEZEI OENSDAG 3 DECEMt WOENSDAG 3 DECEMBER 1986 In Los Angeles (1984) leek Carl Lewis op weg op dé atleet van na de oorlog te worden. Het wereldrecord op de 100 meter (9.93, Calvin Smith) lag binnen zijn bereik. Maar óók: het fameuze verspringrecord van Bob Beamon (8.90 meter, Mexico City 1978). Iedereen zag het: hij had dat zeldzame vermogen om de mens in zijn strijd met de zwaartekracht voorbij die enorm scherpe grenzen te voeren. Vlak na de Olympische Spelen namen de signalen toe dat Carl Lewis andere interesses had. Hij wilde televisie-reporter worden en... zanger. Terwijl de wereld twee jaar later nog altijd wacht op het moment dat de wonderatleet Carl Lewis zijn absolute top bereikt, reist de zanger Carl Lewis van studio naar studio, van continent naar continent. Wat is er aan de hand? Heeft Carl Lewis zijn ambities als atleet voorgoed begraven, of droomt hij er nog van om straks als de beste atleet van de explosieve inspanning afscheid te nemen? Onze verslaggever had in Brussel een exclusief gesprek met Lewis. BRUSSEL - „Persoonlijk zou ik nooit een slechte single of langspeel plaat kopen, ook al vind ik de zanger normaal gesproken goed!" Carl Lewis weerlegt meteen de veronder stelling dat hij zijn wereldfaam als atleet gebruikt om de hitladders te beklimmen. Voorlopig gaat dat stormenderhand, want met zijn vijf weken geleden in België uit gebrachte single 'Break it up' staat de 'zanger' Carl Lewis in de top 30 bij onze zuiderburen en stelt hij pogingen in het werk om ook Nederland aan zijn voeten te krijgen. Muziekbladen Misverstand Filmster Lakschoenen Cello Exploiteren Podium-act erpoorte vast i het zadel Nomadenleven Fabeltje Opluchting Disco-muziek aus Biesbroeck hiet met scherp Wereldtitels eynkier wint idotoernooi Seoel Van onze zwemmedewerker (AS VAN GENT - De Iruinvis-zwemploeg onder tiding van Egbert Aude- ,aard heeft in Breda voor ooi-treffelijke prestaties ezorgd. De succesvolle joeg won voor de tweede chtereenvolgende keer de ompetitiewedstrijd, maar exe keer waren er weer een aar prachtige prestaties te telden. Zo zwom Miranda de teen De viervoudige Olympische kampioen van Los Angeles reist momenteel, in gezelschap van zijn zakelijk en persoon lijk manager Joe Douglas en producer manager Eddy Luyckx, door Europa om zijn plaatje te promoten. Hij maakt opnames voor televisie stations, geeft interviews, praat met dagblad- en tijd schriftjournalisten en duikt tussendoor ook nog in de pla- tenstudio's om opnames voor een langspeelplaat te maken. Een andere Carl Lewis dan de man die iedereen kent van de atletiekbanen en zijn op maat gesneden race-pak. Op tijd Het heeft er de schijn van dat Lewis deze dagen wordt ge leefd door zijn commercieel ingestelde producer Eddy Luyckx die zorgt dat de dagen van de atleet van de eerste tot de laatste minuut gevuld zijn. Vragen voor een interview met de zanger/atleet worden door Luyckx zo vaak mogelijk met 'ja' beantwoord. Tot op de minuut nauwkeurig komt hij onze afspraak na. Donderdag ochtend vroeg, om kwart over zeven, meldde Luyckx zich te lefonisch voor de ontmoeting van die middag in hotel Amigo in Brussel. Storm en regen buien konden niet verhinde ren dat Lewis en zijn gevolg op tijd vanuit Nederland in de Rue Amigo, tussen de Grote Markt van Brussel en Man neke Pis, arriveerden. „We hebben ons verlaat", veront schuldigt manager Luckx zich. „Ik neem aan dat Carl zijn ka mer wil om even uit te rusten". Dinsdag en woensdagmorgen was Carl Lewis in Hilversum en omstreken om enkele inter views af te werken en opna mes te maken voor het televi sie-programma 'Countdown' dat woensdagavond werd uit gezonden. Na overleg met de 'ster' kan Luyckx even later opgelucht melden: „We kun nen nu meteen ergens op een rustige plek gaan zitten om te praten. De 25-jarige Amerikaan blijkt opgewekt en wekt niet de indruk zijn zoveelste inter view met tegenzin te onder gaan. Ontspannen kletsend, met op de achtergrond zijn managers Douglas en Luyckx als 'luistervinken', springt hij van de show-business naar de sport en terug. „Ik moet be kennen dat ik de laatste we ken nauwelijks meer met sportjournalisten gepraat heb. Eigenlijk alleen maar met mensen die schrijven voor pop- en muziekbladen. Geluk kig maar, want ik ben dit keer alleen maar in Europa om mijn plaatje te promoten", lacht Lewis. In Nederland duurde die 'pro motie' langer dan gepland was, want onverwacht moest eerst een levensgroot misver stand uit de weg geruimd worden. Sommige omroepen dreigden de single van de zan ger te boycotten omdat Lewis direct na de Olympische Spe len een belofte niet zou zijn nagekomen. „Ineens bleek dat een of an dere geestelijke beweging, die ook programma's uitzendt (de EO, red.), woedend op ons was. Carl zou in oktober '84, vlak na de Olympische Spelen, naar Nederland komen voor een Jongerendag van die omroep. Van die afspraak (In LA ver spreid door Jan van denBosch van de EO, red.) wisten wij niets af. We hebben toen, op de Jongerendag, telefonisch ex cuses gemaakt voor onze af wezigheid, maar eerlijk ge zegd wisten we niet eens waarvoor we dat deden", legt manager Joe Douglas uit. „Het gebeurt ons trouwens wel vaker", vult Carl Lewis aan, „dat mensen met onze naam schermen. Afspraken maken of beloftes doen waar wij helemaal niets van weten. Kennelijk willen die mensen zich belangrijker voordoen dan ze zijn. Noem het de tol van de roem. We hebben er mee leren leven." „Weetje", zegt hij verder, „dat er na de Spelen van LA veel meer dingen over mij geschre ven zijn waar nooit iets van geklopt heeft? Uit allerlei tijd schriften en publicaties heb ik zo bijvoorbeeld vernomen dat ik een aanbod zou overwegen om American Football te spe len voor de Dallas Cowboys. Geen haar op mijn hoofd dat ooit daaraan heeft gedacht. Ik vind het een schitterende sport, maar het is niets voor atleten. Kijk maar naar Re- naldo Nehemiah, de horden- sprinter. Die is uiteindelijk ook weer teruggekeerd als at leet." Lewis heeft na de Spelen se rieus nagedacht over een aan bod om in een film te gaan spelen. „Acteren staat ook, na atletiek en zingen, als derde op mijn activiteitenlijslje. Voor lopig heb ik daar echter geen tijd voor. Zingen en sporten gaan niet eens samen, zeker niet als je de top wilt bereiken. Nu de sport op een laag pitje staat, kan ik enige aandacht aan mijn tweede loopbaan be steden. Later, in ieder geval na mijn loopbaan als atleet, wil ik het filmen weer in overweging gaan nemen". Gekleed in een leren broek en een veelkleurig disco-hemd met zilveren epaulet op de lin kerschouder en met zwarte lakschoenen aan zijn voeten lijkt hij zo weggelopen uit een discotheek. Deze Lewis lijkt in niets met sport te maken te hebben. Na de Olympische Spelen van Los Angeles 1984 werd het langzaam maar ze ker stil rond Carl Lewis. Hij ondervond veel hinder van een knieblessure die niet wilde genezen en allengs ver- Carl Lewis: „Dit is geen commercieel exploiteren van de naam en faam van Carl Lewis. Dat zou gemak kelijk zijn: op het hoogte punt van zijn roem snel een plaatje maken. Daar miljoe nen van verkopen, het geld op zak steken en wegwezen. Zo gaan we echter niet te werk". - FOTO PETER SCH0LS ergerde, zodat chirurgisch in grijpen noodzakelijk was. De operatie is volgens Lewis uit stekend geslaagd, al sleept hij nog licht met zijn linkerbeen. Het bood hem de kans al zijn energie en aandacht te spen deren aan het produceren en promoten van zijn plaatje. „Toch is alles nog in een stroomversnelling terecht ge komen. In september hadden we alleen nog enkele vage plannen voor de single en een eventuele promotie-toernee en nu zit ik ineens midden in het carrousel". Zingen en muziek maken is voor Carl Lewis niet uitslui tend een commerciële zaak. „Al van kinds af aan maak ik muziek. Jarenlang speelde ik cello en zong. De cello heb ik later in de kast gelegd, maar ik ben blijven zingen. Uiter aard hebben mijn successen als atleet ertoe bijgedragen dat ik dit plaalje heb kunnen maken en dat het meteen goed verkocht wordt. Ik kan niet ontkennen dat het helpt als je al beroemd en populair bent. Maar ik blijf erbij dat een eventueel succes van 'Break it up' niet louter het gevolg is van mijn Olympische medail les, wereldtitels en records. Vergeet dat maar, zo werkt het niet". Tijd voor Eddy Luyckx, die lui onderuit gezakt in een fauteuil in een rustig hoekje van hotel Amigo, de hele tijd met gespit ste oren heeft geluisterd, om zich ook even in het gesprek te mengen. In onberispelijk En gels, zodat Lewis en Douglas het ook kunnen volgen. Alleen als hij midden in een zin naar het juiste woord zoekt, merkt Carl Lewis la chend op: „Jullie kunnen wel even in jullie eigen taal verder gaan". Als een volleerd 'verko per' zegt hij fel: „Ja, ja, dat denken veel mensen. Maar dit is geen commercieel exploite ren van de naam en faam van Carl Lewis. Dat zou gemakke lijk zijn: op het hoogtepunt van zijn roem snel een plaatje maken. Daar miljoenen van verkopen, het geld op zak ste ken en wegwezen. Zo gaan we echter niet te werk". Eddy Luyckx, die naast de coördinatie van de zakelijke beslommeringen van het Amerikaanse onafscheidelijke duo Lewis /Douglas ook pro ducer is van de plaat, de cover van de hoes gemaakt heeft en het begeleidende video-filmp je, heeft grootse plannen met de atleet. Als het aan de Belg ligt zal de roem van de zanger Ik heb de trainingen hervat. Nog niet zo fanatiek als vroeger, maar het begin is er weer". - FOTO PETER SCHOLS Van onze sportmedewerker Carl Lewis: melkkoe of top-artiest? Carl Lewis niet tegelijk met zijn loopbaan als atleet eindi gen. „We werken aan zijn po dium-act en aan zijn zangta lent. Hij is bij mij binnengeko men als een leerling. Niet met de vingers knippend zo van: Hier komt Carl Lewis, de ster die het even gaat maken. Nee, echt leergierig om zo snel mo gelijk alles in zich op te nemen en zoveel mogelijk te leren. En ik moet eerlijk zeggen dat ik nog nooit een aankomend ar tiest heb meegemaakt, die zo snel leert". Toch kijkt de Belg niet vreemd op als hij ergens het plaatje komt aanprijzen en de mensen reageren met „Hm, Carl Lewis. Moet die ook zo nodig?". Luyckx: „Ik kan die reactie wel begrijpen en ik vind ze eigenlijk wel leuk, want ik vraag de mensen dan steeds om het plaatje eens te draaien en ernaar te luisteren. Vaak genoeg krijg ik dan te horen: Verrek, hij kan ook nog zin gen." Het is opmerkelijk dat Carl Lewis, die als atleet jarenlang de hele wereld heeft afgejak kerd, de rustperiode rond zijn blessure niet heeft aangegre pen om eindelijk eens een paar maanden thuis op rust te ko men. Het nomadenleven uit de koffer is gebleven, alleen is de aanleiding muziek inplaats van atletiek. Tijd om in zijn woonplaats Houston (Texas) bij te komen met vrienden en bekenden is er nog steeds niet. met alle comfort. Als ik zo lang en vaak onderweg ben en ik moet me overal behelpen, zou de lol er snel vanaf zijn. Ik kan in Brussel zo de deur uit stappen en lekker gaan win kelen in de binnenstad. Elke tien meter word ik dan wel aangesproken door voorbij gangers die me herkennen en om een handtekening vragen, maar dat hoort er gewoon bij. Hoe verder ik van huis weg ben, hoe meer mensen me her kennen en aanklampen. Ook in Amerika. Alleen in Hous ton, in de buurt waar ik woon, kan ik ongestoord een winkel binnen stappen zonder dat de mensen opkijken". Lewis: „Ach, ik weet eigen lijk niet beter. Ik ben gewend Album geraakt aan dit jachtige leven. Alleen zorg ik steeds dat ik in de beste hotels kan verblijven. Ik hoef niet persé de grootste suite van het hotel te hebben, maar wel graag een kamer Wanneer een Amerikaanse zanger naar Europa komt om te proberen in alle landen dé tophit te scoren, verwacht men toch op zijn minst dat hij in tl. - Het zaal team van rpoorte heeft halverwege de ïpetitie het heft in de ifdklas van het regionale lvoetbal stevig in handen Bomen. Carl Lewis als atleet. eigen land al vaste grond on der de voeten heeft gekregen en een miljoen, of daarom trent, platen verkocht weet. Niets van dit alles bij Lewis. In de Verenigde Staten weet men amper van de muzikale ambities van de atleet. „Zo werkt dat niet in Amerika", geeft de Lewis toe, „ook niet als je Carl Lewis heet. Als je in Amerika op muzikaal gebied iets wilt voorstellen, kun je niet aankomen met een singletje, dan zul je op zijn minst een heel album op de markt moeten brengen". NMB/Vermeire 10-11, Goalgetters Hoekert 11-10, De Pooter 10-8, te Hert 10-6, De Post 10-6, Schippers- 11-2. i tola gen: Kravo-NMB/Vermeire 5- amhitip om liodiOS tfi cphri tipe Pust-Fabricom 2-2, Bonte Hert-De dmDlue om Ïieujes te scniIJl Schippershuis-ABN 3-5, Hoe- en wellicht komt op de lpi J-Goalgettere l-o. nummer te staan dat ik; gemaakt heb. Ik wil me i nd^Fabriconi vastprikken op één genre, lp- co-muziek, dansmuziek ballades hoop ik te gaan i ken, allerlei stijlen. Geen cifieke Lewis-muziek, voel ik me niet toe geroepen Als de elpee klaar is en uit bracht in Amerika worden artistieke activiteiten Carl Lewis weer schroefd. Dan gaat hij weer volledig richten op de letiek. Dat hij voorlopig, als zanger, de Verenigde Staten mijdt omdat zijn populariteit er na de Olympische Spelen niet die hoogte bereikte die ervan ver wacht werd na zijn vier gou den medailles, spreekt Carl Lewis verstoord tegen: „Een fabeltje dat de wereld ingehol- pen is door de Amerikaanse pers. Die was kwaad op mij omdat ik hen tijdens de Olym piade gemeden zou hebben. Die mensen hadden er totaal geen begrip voor en dachten dat over te moeten brengen aan de hele Amerikaanse be volking. Maar die heeft dat nooit overgenomen, want mijn populariteit heeft daar niet onder geleden. Integendeel zou ik haast zeggen. Wat hadden die persmensen trouwens van mij verwacht? Vanaf 1980 heb ik nagenoeg elke aanvraag voor een interview ingewil ligd. Tijdens de Spelen ver schenen in alle toonaange vende Amerikaanse magazi nes interviews met mij. Die waren vooraf gemaakt, toen ik tijd had. Tijdens de Olympiade had ik teveel aan mijn hoofd, was ook de druk ongelooflijk groot. Die vier weken moest ik absoluut al leen zijn om de gewenste pres taties te kunnen leveren. Als ik daar iedereen tevreden had moeten stellen, had ik zelfs geen tijd gehad om wedstrij den te lopen. Vandaar dat we besloten af en toe een perscon ferentie te geven en verder niets. Ik begrijp echt niet dat men daar zoveel bombarie over heeft gemaakt. Dacht je soms dat ik, ook al zouden de managers daar op aandringen, met jou zou praten als ik daar geen zin in had?" Het veroveren van Amerika heeft geen haast vindt Carl Lewis, al stippelt hij deze we ken in Europa alvast de mars route uit. „Tussen de bedrij ven door werken we daar hard aan", bekent hij. „Drie tot vier uur per dag zijn we in de stu dio bezig met opnames. Als de Europese toernee achter de rug is zullen we in versneld tempo die elpee maken. In de cember en januari moet dat gebeuren". Op de vraag welke muziek we op de langspeler van Carl Lewis mogen verwachten, kan de zanger geen antwoord ge ven. De teksten en de muziek van Carl Lewis worden ge maakt door Bekky, Lennarth en Dagleth. „Zelf heb ik ook Hoewel hij nog niet sot loopt na de knie-operatie Carl Lewis er van overtu knopen bij zijn oude nive Van onze sportmedewerker (EL - Het zaalteam van _ius/Biesbroeck was in het :1 in Sas van Gent tegen het irkorps van Rijnvaart otvaardig. Niet minder dan keer liet het de Sasse doel- n de droeve gang naar het maken. n dit partijtje 'scherp dat hij weer zal kunnen a< ieten* stonden de Hulstena- Rijnvaart geen eerred- Lewis: „De doktoren zeg ide goal toe. Broodje Ben/ dat de blessure volledig zal rine Service leidt overigens nezen en ik bespeur zelf i dans om de promotie. Hal vooruitgang. Ik heb in Bel wege de competitie slaagde ook al weer de trainingen li [jog geen enkele eerstklels- vat. Nog niet zo fanatiek in de Terneuzenaren een vroeger, maar het begin is ïtje af te snoepen. Deto was weer". Lewis, die geen g:« elfde slachtoffer met 3-0. aan gewicht heeft toegenon tijdens zijn gedwongen n llUUgen: Wapen Axel/Kesbeke-IZV periode, is blij dat hij weer recht kan op de tartanba en hij straalt dat ook uit als zegt: „Meer dan eens heb die trainingen vervloekt in voorbije jaren. Maar de laai maanden miste ik ze in88-Rbnvaartip-2.zvA,8i6i<w>. Lichamelijk en geestelijk ik er behoefte aan en het een hele opluchting toen weer aan de slag kon" Hoewel hij nog niet voor derd procent zekerheid over de genezing van zijn li stadje Ermond heeft Ba sel, heeft Carl Lewis zich n 1 «ynkier uit Sluis een in- 1987 alvast een doel voor o; «««naai judotoernooi ge- gesteld: „De wereldkampia Ule,1• schappen in Rome. In febn begin ik in het indoorcircuitg)eze 15-jarige judoka van daarna wil ik me gaan voor! reiden. Ik heb drie wereldtil am uit in de groep tot 78 ki- in mijn bezit en die wil ikti ram en slaagde erin de verdedigen als het even ka» „Natuurlijk Carl", me manager Joe Douglas kalm „Zo'n wereldkampioenschai n sporters sportief gezien toch ook "°Pa mee. belangrijker dan de Olyni sche Spelen. Die WK's hebt niets te maken met boyci het zijn echte krachtmetins f JJ77V unnn/inr van de beste atleten ter' 11 WUUUMU reld. Op zo'n titel kan tenmi )f<Y^»„ steniemand iets afdingen". U lOemOOl onze sportmedewerker Maar de concurrenten mot niet denken dat Lewis na ■lVE, WK zal stoppen. „Ik zal Het zaalvoetbal blijven zingen", zegt hij var zijn toekomstplannen, „ff|®_en?.°°! voorlopig blijft atletiek eerste plaats staan. In is yidtcX U5 öbclcUl. 111 l*-" Jtf-j» O"- geval nog zeker tot Seoel. "faat de Axelaars als de Olympiade van 1988 be» pas 27 jaar en kan ik nog Seoel hem opnieuw drie UIL Liddlll vier nieuwe Olympische» Jag, Molenhoek uit Hoek, dailies zal opleveren, waai -hamorie uit Sas van Lewis misschien door Gent, DFO uit Zaamslag nieuwe hobby wordt gegre? De Putter uit Sluiskil. Want een ding is wel zeker,' gen die tijd hoeft hij zichie arbitrage van het ge- meer om geld te bekom® ieel was in handen van ï®1 duo Eddy Segers en ank Verlinde. NLC-Corretje 6-2, Bont Hert 1-Roc- M, 't Polderken-ZVA'816 7-2. Und: Broodje Ben/Marine Service i, NLC 11-17, Wapen van Axel/Kes- 11-17, Klaus/Biesbroeck 11-15, te Hert 211-15, Roctus 11-12, Corretje IZV 11-8, 'ty Polderken 11-7, Deto Van onze sportmedewerker MOND - In het Parijse overeniging Breskens use kampioen met een Ip- 1 (vol punt) te verslaan. Aan sterk bezette judotreffen het heel Van *am van ZWN heeft het dat DFO in Porthal 't Sportuus te xc' hield, gewonnen. otüewinnaars tevoor- ichijn waren gekomen, z, j ddl CU IVclII IK. IlUg .1 kanten op. Hardlopen of zf~°Pten ze in de finale de gen of wie weet zelfe filmen' onnati«' Ue derde stek ging Het is niet onmogelijk laar De Dreef uit Axel 'rinatie van Broomche- «ne. De ,óór Keetje uit Zaam- let klopte concurrent Van •sten met 5-2. In dit duel in Axelse sporthal liep Ver- Drie voor de doelwisseling naar 2-0 door treffers an :iald Seghers en Rick Wau- In de tweede helft scho- Eric van Britsom en Rinus de score naar 4-0. Van en De Putter sloe- terug: 4-2, waarna Henk voor de laatste treffer

de Stem | 1986 | | pagina 8