Stormloop op iketters en papen VRIJBRIEF VOOR EEN HOOG RENDEMENT EXPOSITIE IN HET CATHARUNECONVENT UTRECHT VERLENGD nva s.Viid Aantal tienerzwangerschappen in Amerika neemt explosief toe FRANSE A )nlustei ia bloec NMB BANK WOENSDAG 3 DECEMBER 1986 EXTRA OP WOENSDAG5 Wie ook een overweldigende belangstelling voor een tentoonstelling over een stuk grijs vaderlands verleden verwacht zou mogen heb ben, niet het organiserende rijksmuseum het Catharijneconvent in Utrecht zelf. Zoekt u een hoog rendement op uw spaargeld? Komt het u daarbij fiscaal goed uit om de rente pas aan het eind van de looptijd te incasseren? Denk dan eens aan Spaarbrieven met beursnotering. En wilt u toch wel dagelijks over dat geld kunnen beschikken? Dat kan, dankzij de beurs notering. Praat er eens over op het NMB kantoor. DE NMB DENKT MET U MEE. Als het om een pensioenverzekering gaat laat u dan adviseren door een assurantiekantoor met dit vignet. ROEP OM SEXUELE VOORLICHTING OP SCHOLEN Bezwaren Santa Claus OENSDAG 3 DECEMBE langatabbetje - Risico nemen AMSTERDAM! GH en Nijver n trek op hoge T11 PAGINA 4 Door Jan Bouwmans 'Ketters en papen onder Philips II' heeft echter alle records van het museum gebroken. De expositie was gepland van 11 oktober tot 23 november. in Utrecht in Amsterdam, Haarlem, Den Haag en Rotter dam- samen tegelijkerijd de eeuw van de beeldenstorm hebben uitgewerkt in exposi ties, heeft zeker versterkend gewerkt. Elk museum nam een bepaald aspect van die pe riode voor zijn rekening. Vijf van de zeven musea hebben hun tentoonstelling al lang weer gesloten. Het bezoek viel sommige musea zelfs tegen, weet de heer Staal te vertellen. Dat versterkt slechts de ver wondering over de stormloop op 'Ketters en papen' ofwel het onderdeel godsdienst. Mis schien heeft de kleurrijke tele visieserie Willem van Oranje er nog iets mee te maken. Alvorens de tentoonstelling zelf te bekijken, frist een flit sende dia-presentatie het ge schiedkundig geheugen van de bezoeker even op. De expositie brengt de beeldenstormpe riode met behulp van 360 voor werpen uit musea, archieven, bibliotheken en verzamelin gen uit binnen- en buitenland tot leven. De zestiende eeuw is de tijd van heftige godsdien stige tegenstellingen, de pe riode dat de scheuring groeide tussen de katholieke kerk en het protestantisme. 'Ketters en papen' laat de geleidelijkheid zien van de veranderingen in de godsdien stige opvattingen. Immers, de handel in aflaten en het we reldse leven van de geestelijk heid waren al in de vijftiende eeuw voorwerp van hevige kritiek. De onvrede hierover zette zich in de eeuw daarna slechts voort. Het protestan tisme van Luther en Calvijn begon ook als een hervor mingsbeweging binnen en De komst van de 17.000ste bezoeker maakte tegelijk de noodzaak van verlenging dui delijk. Vorige week dinsdag kon de 25.000ste bezoeker wor den genoteerd. Dat bleek Tessa Weijs, leerling van het Geertrudislyceum in Roosen daal te zijn. De tentoonstelling is verlengd tot 14 december; langer is niet mogelijk. 'Ketters en papen' brengt de periode van de 80-jarige oor log tot leven: de opstand van de Nederlanden tegen Spanje die gepaard ging met het ge welddadig conflict om het ware geloof dat uitliep op een protestants noorden en katho liek zuiden. Behalve de Spaanse koning Philips II zijn bekende namen uit die periode Willem van Oranje, de graven van Egmond en Hoorn die werden opgehangen, Alva om zijn schrikbewind en de mil dere landvoogdes Margaretha van Parma. Een heel bekende gebeurtenis uit die tijd is de beeldenstorm. De tentoonstel ling spitst zich helemaal toe op het godsdienstig leven in die tweede helft van de zestiende eeuw. Een duidelijke verklaring voor de stormloop heeft voor lichter Staal van het Catharij neconvent niet. „Wij zijn heel verrast", zegt hij. „Er komen veel schoolklassen uit het hele land omdat de tweede klassen van de middelbare scholen juist de beeldenstormperiode op het geschiedenisrooster hebben staan. Daar hebben wij ook speciaal rekening mee gehouden. Maar er komen tcoh veel meer 'gewone' bezoekers dan scholieren; hun verhou ding ligt op drie op één." Dat zeven musea -behalve (ADVERTENTIE) Effectief rendement perl december. Hertog Alva. catharuneconvent Een spotprent van Joachim Wttewael (ca. 1609). voor de katholieke kerk. Maar de partijen groeiden steeds verder uit elkaar tot het uit liep op een definitieve breuk. De katholieken werd in het protestantse Noord-Nederland aangeduid met 'papen' - afge leid van het latijnse woord voor paus - en de katholieken in Zuid-Nederland noemden de protestanten ketters. De expositie toont vooral veel oude documenten, decre ten, bullen, brieven, verslagen, verdragen en andersoortige handschriften van onder meer Philips II, Alva, Margaretha van Parma, Willem van Oran je, kardinaal Granvelle die de vertrouweling van de Spaanse vorst was. Philips II had na melijk een akkoord met de paus gesloten om de kerk in de Nederlanden te reorganiseren. Op grond van dat akkoord kon hij hem welgezinde bisschop pen benoemen. Doel van de kerkelijke reorganisatie was echter de Nederlanden weer in het Spaanse politieke gareel te brengen. Spin in dat web was Granvelle die zetelde in het aartsbisdom Mechelen. Minstens zo aardig zijn op de expositie echter de schilde rijen, portretten, gravures en voorwerpen die de sfeer van die dagen oproepen. Het luxe leventje van de geestelijkheid wordt bijvoorbeeld heel dui delijk als je de mijter ziet van Sonnius, de bisschop van Den Bosch in 1569. Die mijter is aan alle kanten bezet met edelste nen. Ook de kromstaf van de bisschop van Haarlem uit het jaar 1561 en die van de bis schop van Deventer uit 1570 zijn pronkjuwelen. De schilderijen en gravures bevatten nogal eens een bood schap. Philips II staat nu eens afgebeeld als koning Salomon, dan weer als de goede herder die het geloof bewaakt en de kerk beschermt tegen dieven en rovers. Op een ander schil derij ontvangt de Spaanse ko ning zijn staatsmacht recht streeks uit handen van Chris tus. De boodschap is duidelijk: verzet tegen de koning is ver- - poto's rijksmuseum zet tegen God zelf. Dan weer men natuurlijk ook direct dat deze voorstellingen uit de paapse koker zijn gekomen. De ketters laten zich even min onbetuigd. Zij beelden Philips II onder meer af als de wrede vorst met slechte raad gevers en een valse moeder de R.K.Kerk. Gravures van hage- preken en de beeldenstorm in vele kerken ontbreken uiter aard niet. De verovering van Den Briel door de Geuzen staat voor een heldendaad. Een groot schilderij, dat een Het luxe leventje van de geestelijkheid wordt bij voorbeeld heel duidelijk als je de mijter ziet van Sonnius, de bisschop van Den Bosch in 1569. Die mijter is aan alle kanten bezet met edelstenen. gezicht is op de abdij van Eg- mond Binnen, roept weer een heel andere sfeer op, evenals portretten van protestantse predikanten uit die dagen. Bijbelse taferelen, ook in ruime mate aanwezig, hebben bijna altijd een voor die dagen actuele betekenis. Spot en satire ontbreken evenmin. Zo is er een schilde rij waarop twee paters een be zoek brengen aan een zus terklooster. Terwijl een zuster - moeder overste? - de ene pa ter, onderuit op een stoel zit tend, onder zijn kin kietelt ter wijl ze met haar rug naar hem toestaat, praat ze met de an dere pater die een goed ge vulde voorraadkast heeft aan geboord. De overige zusters zitten in een aanpalende ruimte het tafereel gnuivend gade te slaan als wachten ze ieder op hun beurt. Dit beeld van nonnenkloosters heeft nog eeuwenlang stand gehouden, tot onze dagen toe zelfs. Daar staat op de tentoonstelling dan weer een groot historisch schilderij waarop de moord op kathuizermonnikken in Roer mond in 1572 staat afgebeeld, tegenover. 'Ketters en papen onder Philips II' maakt het de bezoe ker gemakkelijker door zijn chronologische opzet. Belang stellenden moeten zich echter haasten: de tijd is nog maar kort meer. Rijksmuseum het Catharijnecon vent aan de Nieuwegracht 63 in Utrecht is van dinsdag tot en met vrijdag geopend van tien uur 's morgens tot vijf uur 's middags en op zaterdag en zondag van elf uur 's morgens tot vijf uur 's middags. De toegangsprijs is voor volwasse nen ƒ3,50; de rijk geïllustreerde catalogus kost echter 25,-. (ADVERTENTIE) Top-Adviseurs in Assurantiën De NVA is de Nederland se Vereniging van Make laars in Assurantiën en Assurantie-adviseurs, waarvan uitsluitend assu rantie-kantoren lid zijn. die zijn toegelaten op hun kwaliteit van advies en begeleiding Het advies van een NVA-assurantie-adviseur is altijd deskundig Deskundig Van onze correspondent Jo Wijnen WASHINGTON - Onder het motto „Waarom miljoenen tieners dit jaar in verwachting zul len raken" is de Amerikaanse Federatie voor Gepland Ouderschap (Planned Parenthood) onlangs een grote advertententiecampagane gestart. De campagne moet worden gezien als een wanhopige poging de zogenaamde 'tiener- zwagerschap' te stoppen en de autoriteiten en ouders ertoe te bewegen goede sexuele voor lichting op scholen toe te staan. De tienerzwangerschap begint in de VS rampzalige proporties aan te nemen. Alleen al dit jaar zullen ongeveer een miljoen kinderen worden geboren uit ongehuwde Amerikaanse tienermiesjes. Het aantal 'onwettige' of 'vader loze' kinderen dat in de VS wordt geboren na dert in de gekleurde bevolkingsgroepen de 60 procent (tegen 16 procent in 1950) en in de blanke bevolkingsgroepen de 20 procent. In sommige getto's in de grote steden is ongeveer 90 procent van alle jonge kinderen vaderloos. In de advertenties van de Federatie voor Gepland Ouderschap, wordt de Amerikaanse ouders verweten dat ze hun kinderen geen of onvoldoende voorlichting geven en niet over sex durven praten. Als gevolg daarvan wordt in de gezinnen ook niet gesproken over geboor teregelingen en het gebruik van voorbehoeds middelen. Toch schijnt ongeveer 85 procent van de Verwijten Amerikaanse ouders vóór goede sexuele voor lichting op de scholen te zijn en dan vooral voor de leeftijdscategorie van boven de 12 jaar. Maar de pogingen de sexuele voorlichting in het Amerikaanse onderwijs de integreren, stuiten op grote bezwaren van de streng reli gieuze groeperingen en de neo-conservatieven die zich de afgelopen jaren in tal van lokale bestuursfuncties hebben ingegraven. Deze groeperingen vinden dat voorlichting op school de sexuele activiteit van de kinderen al leen nog maar zal stimuleren. Op dit ogenblik krijgt dan ook slechts 10 procent van de Ame rikaanse schoolkinderen voldoende sexuele voorlichting. schappen onder tieners voorkomen en er min der aborteringen in die leeftijdsgroep plaats vinden, terwijl de kinderen er sexueel even ac tief zijn als in de VS. De Federatie voor Gepland Ouderschap maakt ernstige verwijten aan de Amerikaanse samenleving. Op de televisie vinden j aarlij kes „10.000 sexuele handelingen" plaats, soms in combinatie met geweld. Bloot in advertenties is gewoon en wordt algemeen geaccepteerd. De „sexuele escapades van de heer J.R. Ewing" worden als normaal beschouwd, aldus de fede ratie. ken bij hun eerste sexueel contact. Sommigen denken zelfs dat zwangerschap uitgesloten is zolang ze niet getrouwd zijn. Weer andere meisjes zeggen dat springen of veel bewegen na sexueel contact een zwangerschap voor komt. Weer anderen denken dat ze alleen zwanger kunnen worden in liggende houding. Rapport De Federatie voor Gepland Ouderschap zegt evenwel dat in Canada, Engeland, Nederland en Zweden veel eerlijker en opener over de se- xualiteit wordt gepraat en dat de sexuele voorlichting daar een vast bestanddeel van het onderwijs is. Het gevolg is, aldus de federatie, dat in die landen aanzienlijk minder zwanger- Vast is komen te staan dat ongeveer 60 pro cent van de sexueel actieve kinderen in de VS geen voorbehoedsmiddelen gebruikt. En in ge val van zwangerschap is er, als gevolg van valse schaamte en angst, onvoldoende medi sche begeleiding. Bovendien signaleert de fe- dedatie tal van door slechte voorlichting ver oorzaakte misverstanden die onder tieners le ven. In de adverenties van de federatie worden een aantal van die misverstanden met grote oprechtheid opgesomd. Tal van tienermeisjes geloven dat ze niet in verwachting kunnen ra- De Amerikaanse minister voor gezondheid, Evereth Koop, heeft onlangs een rapport uit gebracht waarin voor goede sexuele voorlich ting op de scholen wordt gepleit. Maar Koops rapport is niet geschreven om zwangerschap onder tieners te voorkomen, maar „vanwege het dodelijke gevaar van Aids". Critici van Koop zeggen nu dat de sexuele voorlichting die hij voorstaat, alleen maar angst onder de tie ners kan veroorzaken, met alle gevolgen voor een gezonde sexualiteit van dien. In de advertenties van de Federatie voor Gepland Ouderschap wordt gepleit voor betere sexuele voorlichting in de gezinnen, het ver strekken van gratis voorbehoedsmiddelen aan tieners die daar om vragen, betere en meer sexuele voorlichting op scholen en een even wichtige informatie over de sexualiteit in de Amerikaanse media. e Kerstman wordt 9 aan deze zijde van 3 de grote wateren 3 ook wel Santa Claus ge- noemd. Ik weet niet waarom. Want Santa 3 Claus lijkt in genen 5 dele op onze Sin- j| terklaas. Hij is er 5 niet eens een 5 flauwe afspiegeling 3 van. 3 Dezer dagen par- 3 keerde ik mijn wagen 3 achter een groot warenhuis. 3 Even verderop stopte een perso- 3 nenauto waarvan de eigenaar de 3 kofferbak opengooide en zich 3 zich ongegeneerd begon te ver- 3 kleden. Als Kerstman. Hij bond 3 zichzelf een soort kussen voor 3 om de indruk te wekken dat hij 3 een dikke buik had. Vervolgens 3 trok, over zijn spijkerbroek en 3 zijn trui, een rode broek en een 3 rood jasje aan. Hij hing een 3 baard van een afschuwelijk wit 3 kunstpluis om zijn kin en beves- tigde die met jarretelle-elastiek 3 om zijn hoofd. Tenslopte stapte 3 hij in zijn met wit bont afgezette 3 laarzen en zette hij een met wit 3 bont afgezette muts op zijn kop. 3 Het kostte de man geen twee 3 minuten. Toen alles was gedaan, 3 haastte hij zich naar het waren- 3 huis om de daar toegestroomde 3 klanten tot kopen te bewegen. EE Ik zal het maar eerlijk zeggen. EE Hier is alles beter, groter en 3 mooier dan in Europa. Maar de 3 Amerikaanse Kerstman kan niet 3 in de schaduw staan van de Ne- derlandse Sinterklaas. Dat komt 3 waarschijnlijk omdat de Kerst- 3 man alle warmte, alle goedhar- 3 tigheid en vooral alle wijsheid 3 mist die Sinterklaas in zo over- 3 vloedige mate bezit. j§ Onze Sinterklaas boezemt 3 tenminste nog enig ontzag in. 3 En omdat hij altijd vergezeld is 3 van tenminste één Zwarte Piet, 3 plaatst hij zichzelf in een neutra- 3 le, hoogheilige positie. Zwarte 3 Piet mag banaal zijn, domme Ee dingen doen, zichzelf interessant 3 maken met loze dreigementen, 5 rondspringen met een roe en een 3 juten zak in de hand en zelfs 3 kopje duikelen. Sinterklaas 3 daarentegen blijft eerbiedwaar- 1 dig. Hij is neutraal, vergevings- 3 gezind en vooral erg aardig. Sin- Ij terklaas is een man met een 3 goed hart. En omstandigheden EE die buiten zijn schuld zijn ge- 3 groeid, hebben hem in de armen 3 van de middenstand gedreven. 3 Maar ondanks dat is Sinterklaas nog steeds zichzelf. Hij is zich 3 bewust van zijn weinig comfor- 3 tabele positie tussen heiligheid 3 en commercie. Hij heeft daarom 3 iedere patserigheid en plat- 3 vloersheid weten te voorkomen. 3 Bovendien is Sinterklaas inder- 3 daad nog steeds heilig en dat 3 kan van de Kerstman natuurlijk 3 niet worden gezegd. Integen- 3 deel. De Kerstman is een echte Door Jo Wijnon 'Dit Door Rob Ruggenberg Tijdens de moordpartij van het Surinaamse le ger in Oost-Suriname waren geen leden van bet junglecommando Brunswijk in de patser, iemand die op eei keerplaats een baard on kop bindt die hij ergens uitverkoop heeft gefiocl welke Smterklaas zou tr0l n ijrunsWIJK m ae een kussen om zijn bmkk 7 urt zegt de Franse om er wat dikkig en gemot - -- - uit te zien? Jaren geleden heb ik eer Sinterklaas ontmoet mei stuk in zijn kraag. Hij zichzelf vast aan zijn sli hikte zo nu en dan zeet Maar behalve dat hij ging in een geur van Jon^ re, ging hij ook nog steel huid in een geur van heilij Sinterklaas is zo heilig 4 in Ethiopië, maar zoiets zichzelf met eens kan vej m heb ik nog nooit ge_ zien. Het is als My Lai in Vietnam." arts Michel Bonnot van de hulporganisatie Aide Medicale Interna tional. Hij is ervan overtuigd dat het om doelbewuste volkeren moord ging. „Ik heb gewerkt in de Li banon, in Laos, in Koerdistan De enkele - meest zwaar gewonde - overlevenden van het drama hebben verteld dat zij niet zozeer door Suri naamse soldaten uit het moordcommando zijn be schoten, maar door enigszins op Hindoestanen lijkende mensen in afwijkende kledij, Een aangeschoten Ken -ik heb er overigens i gezien- üjkt mij een gt dronkelap met een raar Hij wordt niet beschermd zijn eigen symboliek. Del met zwartgemaakte gezich- J - 3 ten en armen en een taal zij niet konden verstaan." De arts is ervan overtuigd dat dit Libiërs zijn geweest. Volgens dokter Bonnot moet er dringend medische hulp komen voor de mensen in Oost-Suriname. „Er ge beuren hier onbeschijfljjke dingen. Het zal hier in de ko- man is daarom een ger die zich heeft verklea kan nooit het evenbeeld Sinterklaas zijn. Hooguit het evenbeeld van Zwart; De Kerstman wordt niei schermd door de geschil en maakt geen deel uit vi schaar der heiligen. De I man is geen bisschop en niet in Spanje. En ik i Kerstman nog niet mei paard over de daken rijden. Later heb ik die Ken ook weer zien vertrekken moest zeker naar een ande renhuis en had haast. Hij i zijn rode pak in de kolft deed zijn buik en zijn ban en ging vervolgens tussen auto en een struik staan on IEW plas te maken. Toen hij dn FP) gedaan zette hij een base-bi op zijn hoofd, zocht DELHI (DPA/UPI/ Twee dagen nadat ikh-terroristen in de onrus- ge Indische deelstaat Punjab autoradio naar een luidruc bloedbad hadden aange- Icht onder Hindoes was New telhi dinsdag het toneel van popzender en reed met banden weg. Toen 'ïüf voorbij reed oni^ten. m talrijke «rijken van de Indische hoofd- nog net dat hij een zeemei op de rug van zijn hand bi ten tatoueren. Op de bumper van zijn s stond: "Ik hou van surfen". illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Door Rien van Runen Wanneer je over het nieuws hoort dat sportvissers na 24 uur in hun boot worden ge vonden, liggend aan een gas- boei in de dichte mist, dan denk je meteen aan het risico dat deze 'sportvissers' hebben genomen. Waarschijnlijk omdat mensen met een boot al vrij snel denken dat elk stuk water een speelvijver is, doen ze zulks. Maar in de mist En op het Volkerak Dan moet men wel heel weinig weten van de ongeschreven regels welke in de scheepvaart gel den. Heel terecht dat de R.P. te water zulks bestraft met een boete wegens slecht zee manschap. Ik hoop alleen dat meer mensen beseffen dat mistig weer iedere bootjes- vaarder ervan zou moeten weerhouden zee te kiezen. Elke beroepsschipper krijgt de riedels bij mist, zeker als hij beseft dat er lieden op het water zijn die ieder moment onaangekondigd voor zijn boeg kunnen verschijnen. Ook sportvissersschepen zonder radar zijn niet hap pig op het verzorgen van een vistrip als de brulboei zijn angstaanjagend geluid over een mistroostige Schelde of Noordzee laat klinken. Ster ker nog, in de grote sporters havens mogen sportvissers schepen pas bij 500 m zicht varen! Regelmatig komen sportvissers dan ook in moei lijkheden, want wie niet durft, is een bangerd niet waar1! Totdat de R.P., of de opvarenden van een red dingsboot het ook eens te gortig vinden en het zoeken staken? Gelukkig doen ze dat niet te snel Elke zeevistrip met de eigen boot dient vergezeld te gaan van een reeks automa tische handelingen welke de veiligheid aan boord zoveel mogelijk garandeert. Opge ven waar je naar toe gaat en hoe laat men uiterlijk terug is, is daar een zeer noodzake lijke van. Vuurpijlen, ge luidshoorn of fluitje, red dingsvesten en een klimtouw rondom de boot enz. evenzo. Bij mistig weer -even het KNMI of de meteo Zestienho ven bellen- en de exacte weersverwachting voor de komende uren opvragen is ook logisch. Sportvissers ne- tad voerden Hindus wraak- cties uit wegens de moord op un geloofsbroeders. Zij tlchtten brand en plunderden rinkels van Sikhs. Veel men- en raakten gewond. De politie "errichtte meer dan 1.500 ar es taties. De autoriteiten in New lelhi hebben het leger in staat an paraatheid gebracht. Vol- ens het Indische persbureau [TI staan legereenheden laar om in samenwerking net de politie de orde te hand- iven. In het oude stadsgedeelte deld de politie met waarschu wingsschoten een menigte op men dergelijke zaken, dl te licht op. Veiligheid op zit voornamelijk in het p ventieve. Gezien het aan sportvissers, welke er een eigen bootje op uittn gebeuren er weinig -i# verhouding dan- ongein ken. Dat zulks meer op toe dan op zeemanschap wij Ml];kMld:WT»IIïi moge duidelijk zijn door' msterdam <anp) - Nadat Wall aantal rfeaT Misses (bifi treet na een slecht begin zich maan- gevallen) welke jaarlijkse »g weer vrijwel geheel had weten te volle zee, het Wad of ersteUen, heeft ook de Amsterdamse Schelde worden geplukt. I ^,tonbeu" dte weg omhoog J *8eslagei%i Wel waren Fokker en Gist- pracht van een boete zoti rocades ƒ2 lager op respectievelijk ook kunnen zijn een p 53,50 en ƒ51. storting in de kas van tnt JtoM Verder waren de hoofdfondsen af- Maatschappi) tot Reda tóen van enlcele bescheiden verliezen van Drenkelingenjbij Kluwer, HBG en Wessanen in de Er zijn trouwens ook I chtenduren hoger, hoewel het in de ruchte stekken om aas te t le^te gevallen voorzichtig ging. fgh ken, zeker als het mistig feestvreugde met een poruitgang van tachtig cent op ƒ14,10. Menig sportvisser-aasstel IJverdal-Ten Ca te kon zich ƒ8 verder kwam in moeilij kheden w *rsteiien tot ƒ120. dichte mist, schijnbaar pk Van M|.„- TTin/tL* r de internationals ging Akzo seling opgestoken. Vaak J 13) omhoog naar ƒ162,70. Unilever, noeg gaan aasstekers voor juist een grote overneming in de geulen welke bij vloed f erenigde Staten heeft aangekondigd, vollopen. Vindt men in bet middaguur ƒ2 beter op dichtV mist de juiste Olie ging voor- Steekplaats niet danHz> In de financiële sector was de groot- daarom zaak zowel goed winst weggelegd voor AEGON; die het weer als op het getij fl^O op ƒ89,30. Heineken deed letten. Sportvissen op zet souneso al niet geheel van Wemarkt lag er onveranderd by. sico ontbloot. Niet zei» Het vertrouwen in de high-tech- worden schepen op Schd daalt op de beurs duidelijk. In en Wad door mist of ste ui 22onder bleek weer by Text" wind overvallen. Zonder' dar is het zelfs in een Off 50 naar ƒ8, waarna een herstel in- schijnlijk open ruif tot ƒ9. DOCdata moest ƒ2 prijsge- kwaad kersen eten. Imrt °p/95. de opvarenden hebben gezonderd een goede sci per- geen idee van het> 1111 I" Dl lllll m I derwaterlandschap. Vos'1 pen bij vloed is niet zo t h antonius maar wel als na de vloed' antonius water al valt. «ngr.o.Lv. Mist ...het heeft iets M 5 bers, iets naargeestigs, 1 v.gasthmf beperkt ons zicht tot eenH gasthuis nimum. Toch zijn er 0 gasthuis die graag risico willenhooghuys men, op de snelweg kot* L we ze tenslotte nog veel1 in protzjis ker tegen.'woUhs P'otihs (oostb.) (ooetb.) lourdes de brouwer (tilburg) (tilburg) (tilburg) (tilburg) (het) klokkenberg liduina ('s-h'bosch) ('s-h'bosch) ('s-h'bosch) I I

de Stem | 1986 | | pagina 4