deren ssing; ozonlaag Daniels 'Perzische (Lapijten! OOK 'LAGERBETAALDEN GEPAKT BU BELASTINGVEREENVOUDIGING Daniëls Philips wil verder in nieuwe chipsprojecten I )ere!Hü )AF wil net Rover amengaan Ihold laat merken op saterdag rer vallen Ziekenhuis mag patiënt niet zelf selecteren DE STEM COMMENTAAR Véér die keizer Miljoenen voor onderwijs methode met computer Homo-pastores protesteren tegen brief van Ratzinger %S3g?££J& «5=5=K== OENSDAG 3 DECEMBER 1986 PAGINA 3 BINNENLAND GEZONDHEIDSRAAD: VOOR OVERNAME CHESEBOROUGH-POND'S Unilever biedt zeven miljard voor VS-gigant HILVERSUM (ANP) - Volgens staatssecreta ris Koning (financiën) zit in de voorstellen tot vereenvoudiging van ons belastingstelsel een behoorlijk aantal 'pijnpunten' voor groepen belastingplichtigen. 'Kosten in gezondheidszorg 280 min gedaald' VOOR IEDERE BEURS EEN PASSEND SF. NICOLAAS GESCHENK PRINS CLA US OPENDE NIEUW CHIPSCENTR UM IN EINDHOVEN V5 BINNENLAND T5 PAGIN/i DJDHOVEN (ANP) - DAF jJicfcs in Eindhoven onder st of er mogelijkheden zijn samen te gaan werken met diensten geheel onaf elijk opereren en nu bereid is daar veranda in te brengen. lijk niet primair bedoeli r de ambtenaren zeil „ordvoerder van Daf heeft rop moet een betere ser- pe bedrijfswagen-sector verlening aan de burK|an R°ver de laatste ja- mm staan. Elzinea: >n aanzienlijke verliezen. Het ven staan. Elzinga: eenten moeten veel pro] tgerichter gaan werken burger moet in princin smogeLJkheden omweerge- "ht kunnen bij één lol® wor ®n- va" u.— iran nal? tni^lrc ooat et meer te maken krij Ltuur van DAF Trucks gaat met al die beklemmen! i®" akkoord met een even- Is, formulieren en voor 'ele samenwerking als dat iften. Negenennegentii it bedrijfsresultaat van Daf x:ent daarvan kan worden knrnt daf ver- 'eschaft'. m efficiënter te kunnen ken acht Elzinga hel akelijk dat de gemeen- -retaris meer beslis- gsbevoegdheden op he tuurlijke vlak krijgt: '.Be komt. DAF ver acht dat de winst, die vorig ruim 20 miljoen bedroeg, it jaar weer zal stijgen. Daf heeft onlangs een con- [act gesloten met Rover voor levering van lichte vracht- igens en bestelauto's tot lanimaal tien ton. Die wa- ten over de aanschaf van sns komen vanaf half decern- trnnrhna H ninimrn nnnJ voorbeeld nieuwe hand oenen voor de buiten- nst of het kappen van een m, duren nu vaak onmo- ijk lang. Dat kan best an- s worden georganiseerd wil echter benadrukken ik tegen een machtsbun- ing bij de gemeentesecre- is ben'. De gemeentesecre- is is zo in zijn visie geen rijver' meer maar een nager-nieuwe-stijl, een atting die door de meeste zijn collega's wordt ge ld. et congres morgen tphen is bedoeld om btelijke reorganisatie in erland een nieuwe im- te geven. Organisator 'nga heeft goede hoop zal lukken. Hij denkt ech- verder dan structuren: n organisatie functioneert een als mensen elkaar leren verstaan. Is dat t het geval, zal elke poging verandering tot misluk- n zijn gedoemd'. iele ratificatie van door an- en besluiten, werd dat tijdens de oorlog ers gevoeld. De naam 'Hi- et name voor de Amerika- k - en er was dan ook heel r nodig om die Amerikanen en aan het idee dat de kei- ederlaag niet terecht zou sluit werd genomen omdat enners het er over eens wa- et Nippon nooit in vrede te allen als de overwinnaars zijn goddelijke keizer zou an 35 jaar na de oorlog (bij aan Nederland) al die op- aarom nu, weer 15 jaar la d problemen met Hirohito? :crd op die vraag heeft min- "eiten te maken dan met de p, die Nederlanders in het apanners veroverde Indië iiend, werd gegeven uit de keizer. Elke onthoofding, 'e, elke wrede straf werd oerders ervan onmiddellijk gebracht met de wil van de keizer. En verwacht nu eens ensen die er destijds het van waren, dat ze nu heel] derscheid maken tussen de en de rituele macht in het 'k.Dat mag men ook niet de nabestaanden van dege- naam van de goddelijke kei- vermoord. tie is, politiek gezien, moei- le wereld, en dus ook Neder- leven en werken met het pan dat een geduchte indu- xrtmacht is geworden. Een •mee gehandeld en voortdu- handeld moet worden, cht bezien zijn onaardige op- over de keizer - die welis- van zijn goddelijkheid heeft naar de Japanner nog steeds ontzag inboezemt dan Bea- abeth de Nederlanders of de lastig en hinderlijk. En dus voor premier Lubbers om :t op de vingers te tikken. :n wonderlijke gedachte dat probleem voor Nederland - en Ier land - al lang had opge- bestaan als de keizer van dat -g op een gemiddelde leeftijd eden. Dan was een naam uit verdwenen, die voor velen rs dan assiciaties met onuii' e gruwelen zal oproepen. jgrijf beschouwt samenwer- j„g met derden als een van als Daf-produkt op de uropese markt. JTRECHT/ZAANDAM tNP) - De raad van bestuur an het Ahold-concern heeft Voedingsbond FNV dins- agmiddag, anderhalf uur oor de uitspraak in het kort iding over de staking, mee- edeeld af te zien van het in de 10 opnemen van verplicht lerken op zaterdag. De bond loet dan wel de eis laten val st om in 1987 bij de slagerijen en 36-urige werkweek in te «eren. Ahold is verder bereid de lo- len met in totaal een procent verhogen, het vakantiegeld l 2.550 gulden (70 gulden «eer) en de automatische rijscompensatie in de cao te landhaven. De president van de recht- lank in Utrecht heeft de eis an Ahold afgewezen om de a king bij de centrale slage den te verbieden. De staking geoorloofd, aldus mr. C.L. aron Van Harinxma Thoe looten in de uitspraak van «t geding. Poortblokkades jn daarentegen niet geoor- »fd. De president heeft de oedingsbond FNV opgeroe- si deze te beëindigen. De staking bij de centrale agerijen van Ahold wordt as beëindigd als er een on- irhandelingsresultaat is be- iikt en de actiecomité's daar- lee hebben ingestemd, zo be- adrukte onderhandelaar R. ik van de Voedingsbond in en eerste reactie op de uit- praak. De 36-urige werk- eek, één van de belangrijkste unten in het arbeidsvoor waardenbeleid van de bond, al dinsdagavond wel aan de rde komen, maar is volgens ik geen breekpunt in de on- erhandelingen. DEN HAAG - De overheid moet aangeven welke vor men van gezondheidszorg wel en niet in het zieken fondspakket moeten. Die keuze is beter dan dat zie kenhuizen patiënten zelf gaan selecteren. Dat laatste levert een ongelijke behan deling op van patiënten. Dat staat in een advies van de Gezondheidsraad (een adviesorgaan van de overheid) dat aan staatsse cretaris Dees (Volksgezond heid) is gestuurd. Het selecteren van patiën ten op grond van geslacht, ras, leeftijd, sexuele geaard heid of 'betekenis van de pa tiënt voor de samenleving' is volgens de Gezondheidsraad niet aanvaardbaar. In plaats daarvan is het beter te kiezen wat wel en niet langer betaald moet worden uit de algemene middelen. In de praktijk kan dat bijvoorbeeld betekenen dat nieuwe geneesmiddelen of medische technieken niet in het ziekenfondspakket moeten. En nog belangrijker is het om het bestaande pak ket 'op te schonen'. 'Verou derde' en voorzieningen die naast nieuwe zijn blijven be staan kunnen eruit. Ook zouden artsen en ziekenhui zen onnodige en nutteloze onderzoeken en ingrepen moeten staken. Commercialisering van de zorg wordt door de Gezond heidsraad afgewezen. Com merciële zorg is doorgaans duurder, terwijl de kwaliteit niet echt beter is dan de tra ditionele zorg. Voornaamste bezwaar van commerciële zorg is dat minder mensen toegang tot de zorg hebben. Wie weinig verdient, kan ook weinig zorg betalen. Van een oneer verslaggevers ROTTERDAM - Door Unilever (wasmiddelen, toilet-artikelen, levensmiddelen, margarine en zuivel) is een bod gedaan op het Amerikaanse concern Cheseborough-Pond's (toilet-artike len, levensmiddelen en landbouw-chemica- liën). Unilever - met een jaaromzet in 1985 van bijna 67 miljard gulden - heeft $72,50 contant per aandeel geboden. Dat is omgerekend een totaal-bedrag van 6,9 miljard gulden. Chesebo- rough-Pond's had in 1985 een omzet van bijna 6 miljard gulden. Cheseborough lag al onder overname-vuur, want vorige week bracht de Amerikaanse si- garettenfabrikant American Brands (met de merken Lucky Strike, Carlton en Tareyton, maar ook producent van koekjes en crackers) een bod uit van 66 per aandeel. Dat is totaal ongeveer 6,2 miljard gulden. De Nederlandse multinational heeft met het bestuur van Cheseborough-Pond's volledige overeenstemming bereikt over haar bod. Dat bod lag gisteren bijna $4 boven de beurskoers van Wallstreet, die maandag al door de ge ruchten gestegen was. Cheseborough-Pond's is een concern, dat wereldwijd werkt. Het bedrijf is vooral bekend door de vele Pond's artikelen in de cosmetica- branche. Bovendien worden talrijke vaseline- produkten gemaakt alsmede de bekende Q-tips wattenstaafjes. Alleenstaanden de dupe In het ontwerp-regeringsstandpunt, dat Koning dinsdag naar de ministerraad heeft gestuurd en waarover het kabinet volgende week voor de eerste keer discussieert, gaan bepaalde belastingplichtigen er op vooruit, anderen gaan er fors op achteruit. Met name zullen alleen staanden er zo'n vijf procent bij inschieten, maar het kabi net volgt hier de voorstellen van de commissie-Oort, die de voorstellen tot vereenvoudi ging heeft opgesteld. Er is ge woon geen andere oplossing, zei Koning dinsdag voor de KRO-radio. In alle groepen, ook de la- gerbetaalden, zullen bepaalde categorieën offers brengen. Het is dan ook niet met vreugde dat Koning zijn voor stellen naar de ministerraad heeft gezonden. Voor de lager- betaalden zal moeten worden bezien hoe op de een of andere manier hun koopkracht op peil kan worden gehouden. Of men er op achteruit gaat, UTRECHT (ANP) - De kosten van de intramurale gezond heidszorg (ziekenhuizen, ver pleeghuizen, zwakzinnigenin richtingen en psychiatrische ziekenhuizen) hebben in de periode 1982-1986 een reële da ling vertoond van ongeveer 280 miljoen gulden. De Nationale Ziekenhuis raad (NZR) becijfert dit in een reactie op een onderzoek van de in het KLOZ verenigde particuliere ziektekostenver zekeraars. Daaruit kwam vol gens het KLOZ naar voren, dat de kosten van ziekenhui zen in die periode met 6,7 pro cent zijn gestegen en die per verpleegdag met 12,7 procent. gebruik van cfk's voor spuit- ugroeperingen en overheden d en in de Verenigde Staten :n, maar deze vermindering r een toegenomen toepassing oor andere doeleinden, zoals oeistoffen. Deze chemicaliën de atmosfeer wegvreten ook bijdragen tot het 'broeikas- skappen gaan smelten en het :1 op de conferentie komt van onmiddellijk verbod voor de waterstoffen in de industrie. ;e experts hebben zij 'gemak- enigde Staten deze stoffen al roor een dergelijke maatregel de zaak volgens deze experts LS MINISTER van Binnenlandse Zaken in het vorige kabinet ekte Rudolf de Korte de indruk, dat hij het pensioen van de we- üwe Rost van Tonningen zou stopzetten. Gevolg: enkele zwarte eken in onze democratie waarin de emoties tot grote hoogten egen. Woensdag in Woudenberg gaf hij, nu als vice-premier in sn nieuw kabinet, ongevraagd zijn mening over een eventueel aatsbezoek van koningin Beatrix aan Japan en dus ook aan kei- ar Hirohito. Niet doen, zei De Korte ferm, want de 85-jarige kei- 'heeft het eeuwige leven niet'. En jawel, opnieuw lopen de moties en spanningen op. Het is wederom zo'n zaak waarbij de 'uwelkamers van een verschrikkelijk verleden in geuren en kleu- 'n opengaan. En wederom staat ons meer van hetzelfde te achten, want de pro- en contra-argumenten in dit soort zaken innen langzaam gedroomd worden. Wat bezielde De Korte om zo'n gevoelige zaak nü al - het kabi- it moet immers nog een definitieve beslissing nemen over het ezoek - voor het voetlicht te brengen? Electorale overwegin- i"? Het zou kunnen, want zijn WD zou op de kiezersmarkt acht scoren en in maart moet zijn partij naar de kiezers. Een im om er flink de publiciteit mee te halen? Misschien, want De °he is niet geheel vies van publiciteit. Of manifesteerde De arte wederom een ernstig gebrek aan politiek inzicht en zijn ge- rekkige kennis van het staatsrecht? Ja, als we Lubbers mogen sloven. De regering is natuurlijk de maandenlange commotie uit 1971 'atvergeten toen de keizer, zich profilerend als het symbool van 'pans vreedzame verovering van de wereldmarkten en symbool ai Japans nieuwe god: de produktiviteit, een onofficieel bezoek ïn ons land bracht. De oudere generatie kent de keizer als het fmbool van het Absolute Kwaad en zeer veel landgenoten heb- ai in het voormalige Nederlands-lndië en in Birma moeten toe- ai hoe duizenden kameraden in naam van de keizer werden amarteld en afgeslacht. Als staatshoofd en opperbevelhebber an de Japanse troepen gaf keizer Hirohito in de jaren dertig de Pdracht China aan te vallen en hij ondertekende in 1941 het be- voor de aanval op Pearl Harbour en leidde Japan uiteindelijk 3arde nederlaag. Als de Amerikanen de keizer om geo-politieke iccnen niet hadden gespaard, zou hij zeker gehangen zijn aan en9alg in Tokio, waar de processen tegen de Japanse oorlogs- "sdadigers gevoerd zijn. H is alleszins begrip op te brengen voor degenen die nee zeg- en tegen een bezoek van Beatrix aan Japan. Zij willen vergeten ikunnen niet vergeven. Aan de andere kant: uit de nucleaire as van Hirosjima en Naga- is een nieuw, democratisch Japan verrezen, economische Politiek vastgeklonken aan de westerse instituties en pacten 9evreesd en gewaardeerd als een van de moderne industriële 3![«s. Het nieuwe Japan heeft bewezen dat het vrede wil. Het 6rdient daarom ook de achting, die wij in ons land opbrengen J°r het Nieuwe Duitsland. In ruim veertig jaar zijn de wereld en internationale verhoudingen zo ingrijpend veranderd, dat ons lrag daarin niet meer bepaald zou moeten worden door een Werieden en zelfs niet door een stokoude keizer. hangt samen met de vraag of er in het jaar van invoering sprake is van een koopkracht daling, aldus Koning. De bedoeling is voor ieder een een belastingtarief van 40 procent vast te stellen. Van de 5 miljoen belastingplichtigen zullen een miljoen mensen geen aanslagbiljet meer ont vangen. Op die manier denkt Koning zo'n kleine 2.000 amb tenaren te kunnen 'uitsparen.' Eén voorstel van de com- missie-Oort heeft Koning niet overgenomen. Dat is het voor stel om loonbelasting en pre mies over het hele inkomen straject op 40 procent te stel len, ongeacht het inkomen. Dit zou betekenen dat boven de loonbelastinggrens behoorlijk moet worden 'bijbetaald.' En dat zou weer betekenen dat heel wat mensen weer een aanslagbiljet ontvangen, met als gevolg dat er weer meer ambtenaren nodig zijn. DEN HAAG (ANP) - Binnen drie jaar moet bij vijf procent van de lessen in het hoger be roepsonderwijs (hbo) gebruik worden gemaakt van de com puter; het zogeheten compute rondersteunend onderwijs (COO). Het gaat om duizend les uren, waarvoor computerpro gramma's moeten worden op gesteld. De kosten worden geraamd op 31 miljoen gulden, waarvan het departement van onder wijs 20 miljoen voor zijn reke ning neemt. De kern van het opgestelde 'Projectbouwplan Computer Ondersteund On derwijs in het hbo' is een op roep aan de hogescholen en het bedrijfsleven bij het Infor- maticaplatform hbo voorstel len in te dienen voor het ma ken van geautomatiseerde les programma's. Minister Smit-Kroes (Verkeer en Water staat) kreeg gistermid dag een roe uit handen van een hulp-Sin terklaas met gasmas ker. Dit uit protest te gen het voornemen van de minister de ma ximumsnelheid te ver hogen tot 120 km per uur. De minister kreeg ook een petitie die is opgesteld door een aantal milieuorganisa ties. - foto anp (ADVERTENTIE) KLEINE TAPIJTJES Agra 15x15 nu 15.- Bochara 30x30 Betoutch 70X15 Beloutch 35X35 Bochara 60x30 l-Tabrlz 60x40 HAL- EN TAFELTAPIJTEN Agra 65x65 Beloutch 125X80 Bochara 125X50 Mlrr 140x75 Bochara 125x80 l-Sarouck 165x95 Marokkaan»» barbartapijten, zware kwalb telt met mthnerk, zolang da voorraad atrekt MEENEEMPRIJS 90 X 60 x 140x 70 150x100 200x150 250x200 300x200 nu voor 75.- nu voor 130.- nu voor 180.- nu voor 375.- nu voor 625.- nu voor 750.- ZIE ONZE ETALAGES Deskundige voorlichting Alle tapijten met volledige garantie Reparaties in eigen atelier Eventueel aichtzending bij u aan huis mtKsmmsiuAtrt taoimot - »«m - miuus 'WU SCHAMEN ONS VOOR ZO'N KERK' Van onze redacteur geestelijk leven ARNHEM - Het Werkverband van Katholieke Homo pastores heeft in een verklaring scherp geprotesteerd tegen de brief over de pastorale zorg voor homose- xuele personen die kardinaal J. Ratzinger, prefekt van de Vaticaanse Congregatie voor de Geloofsleer, onlangs aan alle bisschoppen ter wereld heeft ge stuurd. In de brief gelastte Ratzin ger de bisschoppen onder meer hun eventuele steun aan ver enigingen, die zich inzetten voor erkenning van homose- xualiteit, te staken. Het werk verband spreekt van een lage insinuatie waar kardinaal Ratzinger suggereert dat ho- mosexueel leven de bron is van de ziekte Aids. De kardi naal wordt verweten hiermee een hetze tegen homosexuelen te voeden en te bevorderen. Ronduit smerig wordt de brief van de kardinaal gevon den waar hij de schijn van barmhartigheid wekt door ge weld tegen homo's te veroor delen, maar in werkelijkheid de homosexuelen zelf de schuld geeft van gewelddadige reacties die volgen op het goedpraten of zelfs legaliseren van homosexualiteit. „Wij schamen ons er voor, dat een dergelijke brief ge schreven wordt door de lei ding van de kerk waarin wij als homosexuele pastores wer ken. Als homosexuele pastores distanciëren wij ons van dit schrijven uit Rome en roepen allen, die in de kerk zijn belast met pastorale zorg en leiding, op hetzelfde te doen", aldus de verklaring. De Vaticaanse brief lijkt onder meer ingegeven door het feit dat in sommige lan den, waaronder Nederland, wetswijzigingen tot wettiging en gelijkberechtiging van ho mosexualiteit in voorberei ding zijn. Volgens het werk verband blijkt er echter uit dat de kerkleiding niets heeft geleerd van de ervaring van (ook gelovige) mannen en vrouwen en evenmin van re sultaten van bijbeltheologisch onderzoek. Het leergezag be roept zich alleen op zichzelf. De brief wil katholieken als het ware ook verbieden zich te laten beïnvloeden door buiten kerkelijke groepen. Het werk verband stelt hier tegenover zich niet te willen laten uit spelen tegen groeperingen buiten de kerk die zich inzet ten voor de emancipatie van homomannen en -vrouwen. „Wij beschouwen die groepen als bondgenoten", laat het werkverband de kerkleiding weten. Van een onzer verslaggevers EINDHOVEN - Philips wil ook na het zogenaamde Mega project verder samenwerken met Siemens aan de ontwikke ling van chips. Tegelijk wordt met Westduitse en Franse fir ma's gepraat over een geza menlijke volgende stap in de chipsontwikkeling. In het nieuwe chipscentrum van Philips in Waalre, dat prins Claus gisteren officieel opende, zijn al geïntegreerde schakelingen gemaakt met de tails van 0,25 micron. In het Megaproject proberen Philips en Siemens zich technieken eigen te maken die nodig zijn om chips te maken met details die kleiner zijn dan een mi cron. Dat is een duizendste millimeter, ofwel eenhonderd- ste van de dikte van een men senhaar. De massaproduktie zal on der meer in een nieuwe fa briek in Nijmegen plaats vin den. Aan dit submicron cen trum wordt nu de laatste hand gelegd. Eind 1987/begin 1988 moet die fabriek in bedrijf ko men. Een dergelijk produktie- bedrijf komt ook in Hamburg. Op langere termijn verwacht Philips dat ook bij de Ameri kaanse dochter Signetics een fabriek voor deze nieuwe ge neratie chips komt. De pogingen om op dit ge bied bij te blijven, vergen enorme bedragen. Het ont- werpcentrum en de proeffa briek in Waalre kasten ruim 500 miljoen. De Duitse en Ne derlandse overheden dragen samen ruim een half miljard bij. Dr. Van Houten, lid van de raad van bestuur, gaf aan dat Philips ook in de toekomst een beroep zal doen op steun van Den Haag en ook Brussel. Op dit moment werken zo'n 450 mensen aan het Megapro ject. In 1988 zal hun aantal zijn gegroeid tot circa 600. De fa briek in Nijmegen kost om te beginnen ook een half miljard en daarbij komt later nog een zelfde bedrag. In Nijmegen komen er ongeveer 300 ar beidsplaatsen bij Philips, zo herhaalde dr. Van Houten gisteren, wil zijn plaats bij de tien grootste chips fabrikanten ter wereld behouden. Zonder eigen acti viteiten op dit terrein ziet Phi lips geen toekomst voor een elektronische industrie. De ri sico's zijn echter groot en ze nemen toe naarmate de inves teringen in nieuwe generaties chips groter worden. Philips verloor in 1985 hon derden miljoenen guldens doordat de chipsindustrie met name in de Verenigde Staten ver wegzakte. Dit jaar is er een kleine winst maar ook in de toekomst blijft deze sector uiterst gevoelig voor de econo mische op- en neergang. Hoe moeten wij staan tegen over Japanse soft-ware, Ja panse fototoestellen, Japanse speelgoedauto's met afstand bediening en Japanse video recorders? Mogelijk kan De Korte daar over tijdens een volgende spreekbeurt een uitspraak over doen. Veel mensen wachten met hun Sinterklaas-inkopen tot onze vice-premier duide lijkheid heeft verschaft. Korte-sluiting in het kabinet. Veel jongeren denken dat Hi rohito een zakjapanner is. Ouderen kunnen het daar wel mee eens zijn. Poppen die bij het knuffelen licht geven, worden veel ver kocht deze dagen. Andere pop pen geven pas licht als je er een lucifer bij houdt en dat vinden sommige kinderen nb;r leuker. Hoe zit het verder met de Sin terklaascadeautjes? Eerder ge noemde De Korte wil graag een Nieuw Industrieel Elan. Nou, daarvan hebben wij op zolder nog wel een stuk of ze ven staan. Dat is dus geen pro bleem. Minister Van Eekelen heeft een heel speciale wens. Hij wil een Patriot-raket Computer gestuurd. Prijs: slechts 36 mil joen. Dat is echt teveel. Maar de Sint weet er wel iets op. Hij geeft Van Eekelen rotjes in plaats van Patriotjes. Hij merkt het verschil toch. niet. MERIJN DMV- Campina DE Algemene Inspectiedienst (AID) van het ministerie van landbouw en visserij heeft be slag gelegd op de melkbjsten van de zuivelcoöperatie DMV- Campina. Door die lijsten te vergelijken met de eigen op gaven van de bij DMV-Cam- pina aangesloten boeren kan worden nagegaan of de regels met betrekking tot de super heffing goed zijn nageleefd. Voedselvervuiling DE zorg over de kwaliteit van ons voedsel is de afgelopen ja ren gegroeid; Dë ramp met de kerncentrale in Tsjernobyl heeft aangetoond hoe kwets baar ons voedsel is voor in vloeden van buitenaf, maar ook de recente ramp bij San- doz in Bazel zal haar sporen in onze voedselketen nalaten. Dat zei dr. L. Reijnders dins dag in Utrecht bij de presenta tie van zijn boekje 'Voedsel vervuiling - wat krijgen wij nog meer op ons bord?', dat is uitgegeven door de Stichting Natuur en Milieu. Zijreflector MINISTER Smit-Kroes (ver keer) is niet van plan om in de eerste maanden van komend jaar nog de hand over het hart te strijken voor fietsers zonder zij reflectoren op het fietswiel. In antwoord op schriftelijke vragen van de Kamerleden Duyn en Roosen-Van Pelt (beiden CDA) bevestigt zij dat de zij reflector na de jaarwis seling op alle fietsen die in het verkeer worden gebruikt moet zijn aangebracht. Dat geldt ook voor race-, trim- en cross- fietsen. Vissen lijden DE Dierenbescherming vindt dat er op korte termijn maat regelen moeten komen om on nodig lijden van vissen in de sportvisserij tegen te gaan. Ook in de bio-industrie (vis- kweek) en beroepsvisserij wil zij nadere maatregelen. Aan leiding voor dit standpunt is een dinsdag openbaar ge maakt onderzoek van de Rijksuniversiteit Utrecht naar pijn en angstgevoelens bij aan de haak geslagen vissen. Vol gens de onderzoekers van het laboratorium voor vergelij kende fysiologie ervaart een aan de haak geslagen en bin nengehaalde (gedrilde) karper pijn en angst. Gasunie DE Gasunie gaat aardgas op slaan in tien nieuwe onder grondse zoutholtes. Deze moe ten plaats bieden aan 500 mil joen kubieke meter gas en zijn nodig om in 1995 het aardgas onder voldoende druk te kun nen blijven aanleveren. In de Groninger aardgasvelden zal de druk van het aardgas hal verwege de negentiger jaren onvoldoende zijn, omdat een groot deel van de voorraad dan is gewonnen. Met de ont wikkeling van de nieuwe zou tholtes - zogenoemde cavernes - is een investering gemoeid van 300 tot 500 miljoen gulden.

de Stem | 1986 | | pagina 3