117.85 OORDEL Nog meer coke van Rio naar Brabant Populariteit Reagan keldert snel tamer Iint-Nicolaai RIJZEN!! „TOBBETJE" STEEN- ISTRIPS L PIJPELINK GEZICHTSVERLIES VICE-PREMIER SCHAADT COALITIE Grondmonster lachtpartij oor leger an Bouterse 'Spel' eindigt in ziekenhuis 999 Wall Street naar record Baths Spuikanaal? geen slib Wormen in de haring Super Channel contra Sky Channel VOORAL UW BRUILOFTEN en PARTIJEN ttr.% fete jaargang Kantoren te Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goes - Hulst - Oosterhout - Roosendaal - Terneuzen - Vlissingen Losse nummers 1,10 30 soorten p.rrv kwaliteit h trippenkaart ainder in rijs omhoog JUSTITIE KRIJGT NIEUWE BEWIJZEN BOVEN WATER WOENSDAG 3 DECEMBER 1986 6Ketters en papen9 trekken veel bekijks DEN HAAG - Premier Lubbers heeft zijn vice-premier, minister van Economische Za ken Rudolf De Korte, gistermiddag als een baksteen laten vallen in de Tweede Kamer. Roodstaan duurder Opnieuw alarm wegens lozen gif in de Rijn VUSSiNGER ■EXPERIMENTEERT DE STEM „de 4inl krant CAFÉ-RESTAURANT met gratis levende muziek WesUtraat 1, Biervliet, tel. 01152-1474 DE STEM [raat 45-47 - Axel [55-1382, privé 01154-1711 aat 3 - Hoek ger max en 'HIIIPS Van onze speciale verslaggever I.VGATABBETJE - Idaten van het Suri- leger, zeer !arschijnlijk gesteund or een aantal Libiërs, bben zaterdag een ichting aangericht on- r de bewoners van het snegerdorp Sabana, ik bij Albina in het standige Oost-Suri- me. Er zijn minstens mensen vermoord, op fee na allen vrouwen kinderen. De 82-jarige granman For- r, opperhoofd van de Bos- in dit gebied, deed gis- in een gesprek met de rslaggever van deze krant emotioneel beroep op de reld om zijn volk te hulp te „Er moet hulp komen, ders wordt mijn hele volk gemoord". )e Franse arts Michel Bon- in dienst van de hulporga- jatie Aide Medicale Interna- nal, bevond zich op enkele ometers afstand toen de ordpartij begon. Hij be kreet gisteren wat hij aan- (i: „Ik vond een baby van maanden, van dichtbij or het hoofd geschoten. Ik gtwee dode meisjes van een ir of tien en daar vlakbij ee jongetjes van vijf en zes ir, die elkaar nog omarmd ilden". speet Philips volautomatische voorlader AWB 978 Regelbare centrifuge 1201000 t p m 19 Programma's mkl wolwas en e programma. Water temperatuur afzonderlijk instelt» van koud tot 90°C Trommelinhot 4,5 kg droog wasgoed. Kema ka Adviesprijs 1495,-«« >f jê Q Onze prijs I I 'v J Philips droogautomaat AMB 508 Kapaciteit 4,5 kg droog wasgoed Elektronische vochtigheidssensors Trommel draait links en rechtsom 8 Programma's Instelbare zoemer Roestvrijstalen trommel Met hulp stuk voor montage van een univer sele afvoerslang Past op Philips voorladers Adviesprijs 1150,- Onze prijs 7 op pag. 5: 'Dit is volkeren moord' Van onze Haagse redactie 1 HAAG - Een strippen- art van 15 zönes wordt vot ed jaar maximaal twintig ut duurder. Een treinkaartje n 10 gulden hoogstens een bbeltje. Het plan van minis- Smit-Kroes om trein- en itarieven minstens drie «ent duurder te maken is teren tijdens de begrotings- tundeling van Verkeer en iters taat verhinderd. De PvdA had al eerder te- n de door Smit-Kroes voor stelde prijsverhoging be- raar gemaakt CDA, WD en sloten zich daar gisteren aan Volgens de fracties van )A en WD mag het trein- tartje maar één procent urder worden, een strippen- art maximaal twee procent. bewindsvrouw wilde de inbaar vervoertarieven met le procent verhogen om zo verliezen bij het openbaar rvoer ongedaan te maken. >A-woordvoerder Henne- m wil echter, samen met de "D, dat de openbaar ver- erbedrijven efficiënter gaan irken, zodat de verliezen die leiden weggewerkt worden, lingers mogen daar niet de Pe van worden, zo vinden (ADVERTENTIE) vrieskast ARG 268 Inhoud 240 liter bruto Boven 49! netto vriesrurmte voor bewaren en zelf invriezen Onder. 176 liter netto koelkast met automatische ontdooiing. Vriesruimte met aluminium binnenwanden Deur indeling naar eigen keus Deuren links 'rechtsdraaiend te maken Adviesprijs 1025.- Onze prijs ngen. omschrijvingen en prijzen voorbehoui Van een onzer verslaggevers BREDA - Via de cocaïnelijn tussen Rio de Janeiro en West-Brabant blijken dit voorjaar een of zelfs meer grote cocaïnetransporten België en Nederland binnen gekomen te zijn. Dat valt op te maken uit de gewijzigde tenlastelegging tegen de 43- jarige hoofdverdachte Jan E. uit St. Willebrord. Justitie heeft onlangs de invoer van 70 kilogram cocaine via de firma Assfor in Antwerpen kunnen aantonen. Deze par tij is overigens niet achter haald. Het spul was in zwembad filters verpakt, net als de 100 kg die begin juni in Rio de Janeiro is achterhaald. Daarbij werd toen de inter nationaal bekende drugs handelaar Edgar B. uit Bel gië aangehouden terwijl hij bezig was met cocaïne ge vulde filters in een schip te laden met bestemming Ant werpen. B. en twee Argentij nen zijn hiervoor in Brazilië onlangs tot 24 jaar gevange nisstraf veroordeeld. Sinds de Bredase recht bank op 19 september uitstel van de strafzaken tegen vier hoofdverdachten in dit com plot verleende, heeft justitie nog meer bewijs boven water gekregen. Een administratief onderzoek bij E. heeft uitge wezen dat er in zijn illegaal geldcircuit zo'n 5 miljoen is omgegaan. In nauwe samenwerking met de Braziliaanse, Belgi sche en Zwitserse autoritei ten is uitgedokterd dat E. ruim een miljoen dollar via een Antwerpse wisselagent naar een Zwitserse bank heeft gestuurd. Dat geld is in Brazilië opgenomen door o.a. een zuster van Edgar B. Het was telkens bestemd voor de Braziliaan N., die inmiddels ook is veroordeeld. Voor dit onderzoek is het Zwitsers bankgeheim zelfs opgeheven. Nieuw is ook dat de vrouw van E. vanuit het Huis van Bewaring een machtiging heeft kunnen versturen naar een familielid om bij een bank in Luxemburg 240.000 op te halen. Dat geld is bij dat familielid in de woning onder een tegel gevonden. En in de woning van E. is in een ge heime kluis nog eens 93.000 en 150.000 Belgische frank gevonden. De vier verdachten moeten op 11 december weer voor de Bredase rechtbank verschij nen. De acht andere worden later opgeroepen. De Korte over de hekel In het Catharijnenconvent in Utrecht loopt momenteel de historische tentoonstelling 'Ketters en papen onder Phi lips II'. Die expositie had eigenlijk al afgelopen moeten zijn, maar er kwam zoveel publiek op af (o.a. op het portret van de hertog van Al- va) dat er nu tot 14 december doorgegaan wordt. Zie Extra op Woensdag NEW YORK (ANP/UCN) - De koersen op de effectenbeurs van Wall Street zijn dinsdag gestegen naar een nieuw re cordniveau. De Dow Jones-index voor de belangrijkste dertig indu striële aandelen schoot met maar liefst 42,75 punten om hoog tot 1.955,29 en verbrij zelde daarmee het vorige re cord van 1.919,72 punten dat op 4 september van dit jaar werd gevestigd. De affaire-Iran wekte de afgelopen dagen de nodige be zorgdheid op Wall Street, maar met de benoeming van Frank Carlucci tot veilig heidsadviseur is er weer enig vertrouwen dat Reagan zich uit de netelige situatie zal we ten te redden. Minister Nijpels (volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu) reikte gisteren in het Bergschot Centrum voor Onderzoek in Breda diploma's uit aan 20 politie- en milieu-ambte naren, die een cursus hebben gevolgd in het nemen van monsters van chemisch afval. Nijpels kwam er niet onderuit: voor de diploma-uitreiking moest hij zelf op het terrein van het che misch onderzoekscentrum controleren of het daar met de bodem wel allemaal in orde is. Het bleek in orde. - foto de stem/johan van gurp Van een onzer verslaggevers DEN HAAG/ANTWERPEN - Rijkswaterstaat bestrijdt met klem dat er meer slib in de Westerschelde komt als in mei '87 het Bathse Spuikanaal ope rationeel wordt. In Antwerpen wordt ge vreesd dat er op het punt waar het kanaal in de Wester schelde uitmondt door ver menging van zout en zoet wa ter slib neerslaat, waardoor er meer gebaggerd zal moeten worden. Volgens Rijkswaterstaat is daarvan geen sprake. Volgens insiders proberen de Belgen Nederland in een kwaad dag licht te stellen omdat ze nog steeds niet gedaan hebben ge kregen dat ze de Wester schelde verder mogen uitdie pen. Die verdere verdieping, door minister Smit-Kroes aan de zogeheten waterverdragen gekoppeld, heeft in Antwer pen de allerhoogste prioriteit. Het Bathse Spuikanaal, dat pal langs de Schelde-Rijnver- binding loopt, is nodig voor de beheersing van het waterpeil in het Zoommeer. UTRECHT (ANP) - De rijks keuringsdienst van waren heeft in diverse potten zure haring levende haringwormen aangetroffen. Het gaat om potten van 300 gram met op het etiket de aan duiding: T.h.t 30-3-'87, Baars- sen, Almelo'. Haringwormen zijn drie tot vier centimeter lang. Ze kun nen 'behoorlijke buikkrampen veroorzaken'. Van onze Haagse redactie Lubbers hekelde in niet mis te verstane bewoordin gen de uitlatingen van De Korte over het eventuele staatsbezoek van Beatrix en Claus aan Japan. „Dit hoort thuis in de categorie 'eens maar niet meer'", al dus de premier in antwoord op mondelinge vragen van PvdA-fractieleider Kok. Het gezichtsverlies dat De Korte daarbij heeft opgelopen berokkent de coalitie van CDA en WD schade, zo luidde het algemene oordeel van Kamer leden van diverse pluimage. Lubbers uitlating 'Eens maar niet meer' wordt in kringen rond het kabinet, in de staatsrechtelijke vertaling, zo uitgelegd dat De Korte bij een volgende, bewust gekozen, uitglijder de keus heeft tussen aftreden als eenling en het veroorzaken van een kabi netscrisis. De Korte deed zijn ge wraakte uitlatingen maan dagavond op een spreekbeurt. Hij zei dat een staatsbezoek „niet wijs, niet verstandig en niet wenselijk is op korte ter mijn." Lubbers heeft De Korte maandagmiddag 'krachtig ontraden' om zich zo uit te la ten, omdat hem dat 'onjuist voorkwam'. Het kabinet heeft immers nog geen standpunt ingenomen over de wenselijk heid van het staatsbezoek. „Maar dat is zonder succes ge weest, althans op het hoofd punt. De tekst is wel bijgesteld op enkele punten, maar dat is niet op mijn verzoek gebeurd", aldus Lubbers. In antwoord op vragen van D66-leider Van Mierlo over de koninklijke onschendbaarheid en de ministeriële verant woordelijkheid voor het ko ninklijk huis zei Lubbers „dat die vragen collega De Korte niet allemaal helder voor ogen hebben gestaan bij het opstel len van zijn tekst." Lubbers liet in het midden of De Korte van zijn twijfels aan de Japan-reis iets heeft laten blijken in de minister raad. „Maar als het gaat om de mening van de WD-fractie, dan lijkt de fractievoorzitter mij eerder de aangewezen persoon om daarover medede lingen te doen", aldus Lub bers. Volgens de premier heeft minister De Korte bij het op stellen van zijn rede teveel willen reageren op berichten in sommige media als zou hij gevoelig zijn gebleken voor aandrang uit het bedrijfsleven om de reis te laten doorgaan. Lubbers: „Het zijn duidelijk uitlatingen van een minister die zich in zijn eigen verant woordelijkheid geprangd voelt. Maar ook dat is in mijn ogen onvoldoende reden om een zaak die in bespreking is als het ware wat betreft zijn deel al zo te beslissen." WD-fractievoorzitter Voorhoeve zei na afloop van het debatje in de Kamer dat De Korte gesteund wordt door de fractie. wirm Reagans nieuwe veilig heidsadviseur Frank Car lucci foto ap Van onze correspondent WASHINGTON - In de derde week van de crisis over de ge heime Amerikaanse wapen verkopen aan Iran nemen de moeilijkheden voor predident Reagan alleen nog maar toe. Reagans populariteit is dra matisch gedaald. Nog slechts 46 procent van de Amerikanen staat achter zijn doen en laten, tegen 67 procent vlak voor de crisis. Opiniepeilingen tonen bo vendien aan dat ongeveer 60 procent van het Amerikaanse publiek Reagan niet meer ge looft. Die meerderheid gaat er van uit dat de president heeft gelogen toen hij zei niets te weten van het doorsluizen van bij de Iraanse transactie ge maakte winsten naar de Con tra's in Nicaragua. In een poging de crisis te be zweren kondige Reagan giste ren de benoeming van een spe ciale aanklager aan. Die aan klager heeft de bevoegdheid de strafrechtelijke aspecten van de Iran-affaire te onder zoeken en „om diegenen te straffen die iets verkeerds hebben gedaan", zoals Reagan het zei. Bovendien sloeg de presi dent in zijn korte toespraak een verzoenende toon aan te gen het Congres, in tegenstel ling tot eerder deze week. Nu zei de president dat hij „ten nauwste wil samenwerken met het Congres". Tenslotte kondigde hij aan dat Frank Carlucci zijn nieuwe adviseur voor natio nale veiligheidszaken gaat worden. Carlucci heeft in Washington een uitstekende naam. Hij had lange tijd een hoge positie in het Pentagon, was enkele jaren adjunct-di recteur van de CIA en was ambassadeur in Portugal. Gisteren brachten de leiders van de Republikeinse partij een bezoek aan Reagan. Zij willen dat hij een bijzondere vergadering van het Congres bijeenroept. Dat Congres zal dan een speciale commissie moeten benoemen om de Iraans-Nicaraguaanse con nectie te onderzoeken. Reagan schijnt niet bijster veel voor dat idee te voelen. Aangenomen wordt dat zijn Republikeinse partijgenoten zware druk op hem uitoefe nen. Als de Republikeinen op dit ogenblik niets doen zullen ze door het grote publiek mede-verantwoordelijk wor den gesteld voor de crisis, en dan zullen de Democraten de Iran-zaak zonder twijfel gaan uitdiepen en politiek naar zich toe trekken. De New York Times schrijft vandaag dat er niet alleen gel den zijn doorgesluisd naar de Contra's in Nicaragua, maar ook naar de opstandelingen in Afghanistan en Angola. AMSTERDAM (ANP) - De Amrobank heeft dinsdag avond besloten weer een op slagrente van 0,5 procent in te voeren op debetsaldï in reke ning-courant. Als reden voor de stap wordt de ontwikkeling van de rente op de geldmarkt opgege ven. ,Gaat Super Channel de plaats in nemen van E uropa- tv? Deze nieuwe Engelstalige zender slokt Music Box op en heeft als voornaamste doel tegenspel te bieden aan 'de piraat' Sky Channel. De strijd speelt zich voorname lijk af in het dichtbekabeide Nederland. Zie pagina Gids-1 WALDSHUT (DPA) - Het mi nisterie van milieuzaken van de Westduitse deelstaat Ba- den-Württemberg heeft dins dag internationaal alarm ge geven nadat 5000 liter polyvi- nylchloride-latex-emulsie van het bedrijf Lonza in de Rijn was gestroomd. Van vinylchloride (VCM) is gebleken dat het sterk kan kerverwekkend is. In de jaren '70 stierven drie werknemers van Lonza aan kanker. Van onze correspondent VLISSINGEN - De 21-jarige Vlissinger R. de K. is maan dag met zware brandwonden per ambulance overge bracht naar het Bethesda ziekenhuis in zijn woonplaats. De man had kort daarvoor in de oude gieterij van de Koninklijke Maatschappij De Schelde al 'spelenderwijs4 enkele plastic vuilniszakken volgespoten met een combi natie van acethyleengas en zuurstof. Samen met de 32-jarige C. V. uit Kamperland wilde hij weieens proberen wat de uitwerking zou zijn als deze ge vulde en dichtgebonden zakken in een afgesloten ruimte in aanraking zouden komen met vuur. Daartoe werden ze door de beide mannen in een kleerkast geplaatst, waarna V. er een brandende sigarettenpeuk in wierp. Het effect daarvan was een ontploffing waarbij drie kleerkasten werden vernield, enkele ruiten van het gebouw aan dig gelen sprongen en De K. zware brandwonden opliep. Te gen V. werd door de politie proces-verbaal opgemaakt wegens het toebrengen van lichamelijk letsel. (ADVERTENTIE) Uitgerekend kunt u als Stern-abonnee met deze bon een nieuwe abonnee opgeven en ontvangt u de solar calculator. Deze super moderne credit card platte solar calculator werkt op zonnecellen. Dus geen batterijen nodig!! DE NIEUWE ABONNEE HEET: Naam: Adres: Postc.: Plaats:. o Bank- of gironummer: Deze ontvangt de krant de eerste twee weken GRATIS daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand per automatische afschrijving ad23,20 kwartaal per acceptgirokaart ad69,75 kwartaal per autom. afschrijving ad r 67*95 (voorkeur aankruisen). J Zodra de nieuwe abonnee het abonnementsgeld heeft voldaan, ont vang ik uw SOLAR CALCULATOR. Mijn naam: Adres: Postc.: Plaats: handtekening Stuur deze bon in een open envelop (zonder postzegel) naar Dagblad De Stem, Antwoordnr. 112,4800 VB Breda

de Stem | 1986 | | pagina 1