SUPER tomplexe plaat Van Frank Zappa CHANNEL fiohl trapt in grap jan Rudi Carrell )@©©Gï Stevie Ray Vaughan live indrukwekkend \ieuwe zender brengt o.a. BBC-programma's Yan Abbemuseum overweegt werk te verkopen 1199.- gezien hebben. Agenda ENSDAG 3 DECEMBER 1986 6 TERNEUZEN STERDAM - Su- Channel hoopt per ëbruari 1987 een rige plaats te ver ven tussen de vele senders die op de opese kijkers wor- losgelaten. per Channel Is een over etend orgaan, wordt ge- door verschillende be ide zenders en richt zich e Europese markt. Het zou lisloos de functie van Ipa tv kunnen overnemen. I Europa zullen ongeveer Inïlioen huishoudens het op t: n gemeen HINDERWET Grace Jones J MINOLTA 5000, lakkelijkste %mera ter wereld. ben spiegelreflex waar u niets op hoeft in te stellen. brekend is deze Minolta Izien van het revolutionaire |utofocus-systeem. 3 staat automatisch in de na-stand voor onbezorgde 3 fotografie. En wilt u uw atieve inbreng hebben, dan JOOO gewoon in de hand- Ba 5000 is optimaal veelzijdig leinste zoomobjectief ter 3 AF-35-70 mm. Wilt u 3 meer mogelijkheden dan |jwe, ultra-compacte, AF nm zoomobiectief werkeli/k uper Channel slokt music Box op en gaat >ky Channel te lijf 50 mm Van onze rtv-redactie satellietprogramma kunnen gaan volgen. Deze becijfering is gebaseerd op het bereik dat Music Box momenteel heeft. Super Channel zal voor de verspreiding van zijn pro gramma gebruik maken van het satellietkanaal van Music Box, waarvan het muziekpro gramma geheel wordt overge nomen. Nederland vormt met ruim twee miljoen aansluitingen de belangrijkste afnemer van het nieuwe Britse programma, vooropgesteld dat machtiging houders en kabelexploitanten de nieuwe zender op het be schikbare Music Box-kanaal zullen toelaten. Zoals bekend heeft Super Channel met Am sterdam al een overeenkomst gesloten voor toelating op het kabelnet. Supoer Channel is overigens louter Engels-talig. Andere kabelexploitanten denken er echter ook over om een vergoeding van Super Channel te vragen voor toela ting op de kabel. Super Chan nel zegt echter beslist geen cent over te hebben voor een 'carriagefee', een soort toe gangstarief gebaseerd op het aantal kabelabonnee's. Behalve in Nederland zal het programma verder nog te zien zijn in elf andere Euro pese landen. Sky Channel brengt veel se ries en shows die door de Ne derlandse en Belgische tv zijn of nog worden uitgezonden: K. EEN ZICHTBAAR VE 'Eastenders' (waarmee de VARA maandag start), 'Spit ting Image', 'The Young Ones', 'Inspecteur Dalgliesh', 'James Herriot: All creatures great and small', 'Sons and Daugh ters', 'Benny Hill', 'Doctor Who', 'Dick Turpin', Catweaz- le' en 'Kenny Everett'. Op 7 februari brengt Sky Channel de verfilming van het boek 'Hotel Du Lac', waarmee Anita Brookner vorig jaar de Booker Prize won. Nieuwe se ries zijn 'Harry's Game', over spionage in Noord-ierland en 'Van der Valk', een detective serie naar de boeken van Ni cholas Freeling. Elke avond om 22 uur wordt een half uur nieuws uitgezon den. Het bestaat grotendeels „Ik durf te zeggen dat negentig procent van wat Henk van der Meyden schrij ft door de artiesten zelf is aangeboden" Joop van den Ende, show-producent T2 PAGINA GIDS 1 Scene uit 'Harry's Game', een serie van Super Channel. - FOTO SUPER CHANNEL uit het materiaal van 'News at ten' van ITV, dat in Engeland een uur later wordt uitgezon den, aangevuld met specifiek Europese onderwerpen. Wat betreft documentaires beperkt Super Channel zich tot na tuurseries. Muziek is er volop. Naast de Music Box-onderdelen zijn er shows te verwachten van o.a. Prince, Diana Ross, Neil Young, Shirley Bassey, Mike Oldfield en de Carpenters. Volgens de organisatie zijn inmiddels alle problemen die de start van het programma in de weg stonden van de baan. Zo is er een contract gesloten met de Engelse bonden over de rechtenkwesties, is de tech niek klaar en is er een zake lijke overeenkomst gesloten met de BBC voor de levering van programma's uit het om vangrijke archief van de Britse publieke omroep. Winst Deze programma's, die een kleine vijf uur van de dage lijkse programmering moeten vullen, worden gekocht tegen 'marktprijzen', aldus een woordvoerder van Super Channel. Wel is met de BBC afgesproken dat de publieke omroep een gedeelte van de Winst krijgt uitgekeerd. Daar staat tegenover dat series die voor het budget van Super Channel te hoog zijn gegrepen, bij uitzondering tegen een vriendenprijs geleverd kun nen worden. Voorts zal de BBC geen programma's leve ren aan concurrent Sky Chan nel. De commerciële tegenhan ger van de BBC, ITV, neemt eenzelfde programmapakket voor zijn rekening. De overige zendtijd wordt aangekocht van derden of in eigen beheer gemaakt, ofwel in opdracht van derden door Super Chan nel zelf geproduceerd. Music Box neemt gemiddeld acht uur voor zijn rekening. De organisatie van Super Channel bestaat uit vrijwel alle Engelse regionale com merciële televisiestations on der de paraplu van ITV en de Britse 'entertainment group' Virgin. ITV heeft 85 procent van de aandelen in handen en Virgin (15 procent). De kosten van het satelliet- programma moeten geheel uit reclame- en sponsorgelden worden gefinancierd. Voor re clame is zes minuten per uur beschikbaar, verdeeld over twee of drie blokken. De recla me-uitingen zullen, zo zegt Super Channel, gebonden zijn aan de regels die ook voor ITV gelden. Voorts zal sponsering een belangrijke rol moeten gaan spelen. Een ontbijtshow zal er bij voorbeeld alleen komen als het bedrijfsleven de kosten van het programma wil beta len. Informatie over het be schikbare budget wilde de woordvoerder van Super Channel niet geven. lOTE BAGIJNESTRAAT 7 Ijlst, tei. 01140-13720 all Je zult maar horloge zijn en geen Seiko heten. In negen vai de tien gevallen heb je dan reden om jaloers te worden, de verfijnde techniek en schoon heid van de nieuwe Seiko- collectie. Dus, ook al hebt u een horloge, toch maar even komen kijken! SEIKO Steenstraat 10 HULST Noordstraat 16 TERNEUZEN Van onze correspondent >NN - De Duitse Bonds- nselier Helmut Kohl heeft I behoorlijke flater gesla- II door actie te onderne- tn na een gerucht over te- risie-opnamen voor een vgramma van Rudi Car- I Er zouden hoeren zijn filmd in de omgeving van Bondskanselarij en hun Iviteiten zouden in ver worden gebracht met litse regeringsleden. Dit is de voorgeschiedenis, lor het programma Rudi's gesshow, waarin de in litsiand zeer populaire tderlandse conferencier in n persiflage op het Tages- au-journaal actuele ont- kkelingen op de hak it, worden nu al voorbe- dende opnamen gemaakt, s in februari mag de eer- uitzending worden ver acht. Een van de gags die irrell laat uitvoeren is een Uage van opnamen van leidende politici, die in hun dienstwagen wuivend voor bijrijden, en van twee als hoertjes uitgedoste tv-me- dewerksters, die eveneens wuiven. In het eindresultaat lijkt het dan, alsof de dames en de politici elkaar uitbun dig begroeten. Al twee jaar lang heeft Rudi Carrell opnamen laten verzamelen van in hun dienstwagen voorbijrij dende Bonner politici. Aan gezien de socialisten al vier jaar niet meeregeren bestaat de 'verzameling' uitsluitend uit christendemocratische kopstukken: CDU-secreta- ris-generaal Heiner Geiss- ler, minister Norbert Blüm van Sociale Zaken en Werk gelegenheid, minister Ger hard Steltenberg van Fi nanciën en bondskanselier Helmut Kohl. Toen Kohl via een - on juist - bericht in een plaat selijke krant vernam dat Bondskanselier Helmut Kohl. - FOTO AP voor Carrells Tagesshow op namen met publieke vrou wen werden gemaakt bij de Bondskanselarij, schreef hij Rudi Carrell. onverwijld een brief naar de intendant van de Südwest- funk in Baden-Baden, met wie hij bevriend was ge- - FOTOARCHIEF DE STEM raakt toen hij nog minister president was van de deel staat Rijnland-Palts. Die in tendant, Willibald Hilf, is tevens voorzitter van de ARD, de overkoepelende or ganisatie van de op het eer ste net samenwerkende deelstaatzenders. In zijn brief vraagt Kohl zich af, of Carrell misschien niet goed snik is en stelt hij, dat de betreffende ARD- zender (Radio Bremen) 'ken nelijk elke zin voor smaak, takt en de grens van het toe laatbare heeft verloren'. „Ik ben ervan overtuigd", schrijft Kohl volgens Der Spiegel, „dat de heer Carrell zich wel zou wachten, voor het ministerie van mijn col lega, minister-president Ruud Lubbers, of voor het paleis van de Nederlandse koningin een dergelijk op name te maken. Verder kon digde Kohl aan van plan te zijn het onderwerp ter sprake te brengen op de CDU-partijdag 'als voor beeld van gebrek aan smaak en takt'. Op het congres hield Kohl over dit onderwerp zijn mond. Pas daarna ontving hij het antwoord van Hilf die schreef dat er van het krantenbericht niets waar was. EINDHOVEN (ANP) - Het Stedelijk van Abbemu seum in Eindhoven bestu deert of het wellicht moge lijk is sommige werken uit de eigen collectie te ruilen of te verkopen. Adjunct directeur H. Driessen van het museum heeft dit gis teren meegedeeld. Het is niet de bedoeling om op deze manier te voorzien in het onlangs aan het licht getreden tekort van 1,2 miljoen gulden op het bud get voor dit jaar, aldus Driessen. „Elk museum heeft wel werken die zijn aange schaft met een bepaalde verwachting die nooit is uitgekomen. Dergelijke werken zouden in de col lectie van een ander mu seum veel meer tot hun recht komen". Volgens Driessen zijn dergelijke werken - als er niets mee gebeurt - in feite gedoemd onzichtbaar in kelders te worden opgeslagen. Om hoeveel werken het bij het Van Abbemuseum gaat is niet bekend. Dat moet na der worden onderzocht. „Als de gemeente Eind hoven niet bereid is het aankoopbudget te vergro ten zou een eventuele ruil of verkoop van werken een mogelijkheid kunnen zijn om de collectie toch op een adequate manier te verdie pen", aldus Driessen. Di recteur R. Fuchs heeft on langs aangedrongen op een forse verhoging van het aankoopbudget, dat mo menteel een kwart miljoen gulden per jaar bedraagt. nnnig en wethouders van Terneuzen brf ;omstig het bepaalde in de artikelen 11 lid, van de Wet Algemene Bepaling® ter openbare kennis dat op 23 okto een aanvraag is ingekomen vanJ armings Unie b.v., Energiestraat 12 een vergunning ingevolge de Hinds oprichten en in werking hebben val bedrijf annex kantoor, werkplaats S op het perceel plaatselijk bekend Ene' kadastraal bekend gemeente Terne® nummer(s) 1470 (ged.). Zij zijn vod rgunning te verlenen, onder het steller rden ter voorkoming van gevaai ider voor de omgeving, de ontwerp-beschikking en andere ter stukken liggen met ingang van hei" ir ter inzage ter gemeentesecretarie, ïene zaken en wel tot 3 januari 198' 3 van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.!" en elke donderdag van 19.00 tot hedS nee "us ipeeld t 22.8 de stukken wensen in te zien op don van 19.00 tot 22.00 uur worden vet an vooraf mededeling te doen (rf toestel 123). kan tijdens de kantooruren een mond® ing op de stukken worden verkregen, sén maand vanaf heden kunnen gemot aren schriftelijk bij het College van But h Wethouders worden ingediend. Deg® bezwaarschrift indient, kan verzoeW ijke gegevens niet bekend te maken. >m wordt verzocht (tel. 01150-17988 wordt tot 3 januari 1987 voorts ge'® jeven om mondeling bezwaren in jver de aanvraag van gedachten tei net bevoegd gezag, de aanvrager erige aanwezigen. wordt er tenslotte op gevestigd, dat si n die bezwaren hebben ingebracht of schreven wijze en de belanghebbende# t dat zij daartoe redelijkerwijs niet U /veest, naar aanleiding van de beschik' <unnen instellen bij de Kroon. december 1986 ir en wethouders van Terneuzen. C. Ockeloen, burgemeests wat VOOR trends er ook mogen heersen in de popmu- nek, Frank Zappa gaat ilgenwijs zijn gang. Vanaf allereerste begin tot en iet zijn nieuwste elpee Jazz from heil' onderscheidt zich door uiterst eigen- ge muziek en ondanks üjn inmiddels achtenswaar- leeftijd (21 december wordt hij 46) blijft hij het eatant terrible van de pop muziek. Zappas oeuvre beslaat om en nabij de 40 albums. Tien iaarvan zijn dubbelelpees twee zelfs driedubbe- iars. Het valt dan ook niet muziekstijl te noemen "e nog niet door Zappa ge- is, laat staan dat er introversiële onderwerpen lijn die in zijn teksten nog net op satirische wijze zijn lehandeld. Een nieuwe Zap- 'a-elpee is in zoverre nog verrassend dat afgewacht n°et worden welke kant van de muzikant Frank appa er aan bod komt. lest hij voor een ouderwets njtende zangplaat met sim ile rockdeuntjes of is het brok hoogst ingewik- 'elde instrumentale muziek 'eworden Dat soort vragen tóudt de Zappa-fan (een fa- 'atiekere is er niet) bezig en "J weet dan ook niet hoe |nel hij zich naar de platen zaak moet spoeden om uit- "Uitsel te krijgen over de Kthoud van een nieuwe Plaat. Jazz from hell' is, zoals de "tel al enigszins doet ver- weden, een puur instru- ntale plaat. En Zappa zou -aPpa niet zijn als hij aan ■•et begrip jazz geen geheel wis- eigen inhoud had gegeven. Het werk op 'Jazz from hell' laat eigenlijk voor het eerst horen hoe Zappa zich ver houdt tot moderne elektro- nica-soundjes. De diverse nummers latei veel repeti tief synthesizergeluid en elektronische percussie ho ren en sommige stukken lij ken compleet door een elek tronische molen te zijn ge haald. De muzikale stijl op 'Jazz from hell' is niet nieuw. De nummers zijn veelal een elektronische uitwerking van de orchestrale, door per cussie gedomineerde mu ziek, die je bijvoorbeeld op 'The perfect stranger' en veel eerder al op 'Lumpy gravy' kon horen. Het enige grote verschil is dat er nu een paar versnellingen ho ger wordt gespeeld. Die ho gere snelheid is de muziek zeker ten goede gekomen. Waar je vroeger nog wel eens het gevoel bekroop naar oeverloos gefreak te zitten luisteren, daar moet je nu echt alle zeiloren bijzet ten om het allemaal te kun nen volgen. 'Jazz from heil' bevat ze ker geen lichte kost en ook een vlotte deun als bijvoor beeld een 'Peaches en rega lia' van 'Hot rats' is niet voor handen. 'Jazz from hell' be vat gecompliceerde muziek, dat zeker, maar toch is het een van de beste Zappa-pla- ten van de laatste paar jaar geworden. Was de vorige el pee 'Frank Zappa meets the mothers of prevention' zeker in de Europese versie zo on geveer het dieptepunt in Zappas carrière, 'Jazz from Grace Jones: toontje .al veel te lang hetzelfde zwoele jazzy - FOTO MANHATTAN heil' scoort hoog in het rijtje instrumentale Zappa-pla- ten. Het is geen 'Hot rats', maar hij benadert het peil van die plaat heel dicht. Mooiste nummer op 'Jazz from hell' is een ouderwets gitaarstuk la 'Black nap kins'. Het heet 'St. Etienne' en die titel heeft waar schijnlijk te maken met het feit dat het nummer in die plaats live werd opgenomen. 'St. Etienne' laat horen dat Zappa een meesterlijk gita rist is en ik zou best nog eens een compleet gitaargeoriën- teerde elpee willen horen. De Zappa-fanaten wijs ik nog even op de Zappa-mee- ting die op 20 december on der het motto 'Absolutely Frank!' in de Effenaar in Eindhoven wordt gehouden. Van twee uur 's middags tot twee uur 's nachts kan er dan naar Zappa-films en - video's gekeken worden, naar Zappa-muziek worden geluisterd, terwijl er ook nog eens bootlegs, collector items, t-shirts, posters en andere Zappa-parafernalia te koop zullen zijn. Boven dien zullen er een aantal bands spelen, die Zappa- muziek ten gehore brengen. GRACE JONES heeft voor haar nieuwste elpee 'Inside story' de hulp inge roepen van meestergitarist en top-producer Nile Rod- gers. Rodgers is iemand die een bloedcommercieel ge luid kan creëren dat niette min stijlvol en vernieuwend is. Hij bewees dat keer op keer met zijn groep Chic en onlangs bleek ook Al Jar- reau enorm gebaat bij de hulp van Nile. De elpee en gelijknamige single 'L is for lover' waren ronduit perfect. Nile Rodgers toont op 'In side story' het vermogen om het hier en daar wat geaf fecteerde stemgeluid van Grace Jones te integreren in een overdonderend totaalge luid. Dat geluid lijkt op het eerste gehoor ondergeschikt te zijn aan Grace, maar wie er intens naar luistert, wordt welhaast meege sleurd in de immer voortdu rende stroom van muziek. Rodgers heeft een geraffi neerde muziekstructuur ge creëerd met lichte, maar o zo indringende percussie en subtiele gitaarloopjes. Toch heeft Rodgers niet kunnen voorkomen dat 'In side story' nogal eens saai wordt en zeker op kant twee veel te tam klinkt. Op die momenten is Grace Jones een oude zeur die zich al veel te lang van hetzelfde zwoele jazzy toontje bedient. 'Inside story' is een redelijke elpee met in de vorm van 'Victor should have been a jazz mu sician' een werkelijk schit terend nummer. De rest van het materiaal is echter veel te obligaat. Op de vorige el pee 'Slave to the rhythm' stak Grace nog de draak met het feit dat ze eigenlijk steeds hetzelfde nummer zingt. Die zelfspot ontbreekt op 'Inside story' volledig en dat maakt 'm tot een plaat die verzuipt in zijn eigen pretenties. Wim van Leest Ruim 1,3 miljoen verkochte exemplaren van zijn eerste drie elpees, winnaar van twee Grammy Awards, volle zalen in Amerika en West- Europa en een prominente plaats op belangrijke jazz festivals als Montreux en North Sea Jazz. En dat alles in een paar jaar tijd. Kort om, het gaat niet slecht met de carrière van Stevie Ray Vaughan, de zanger-gitarist uit Austin, Texas en zijn be geleidingsgroep Double Trouble. Na drie prima studiopla ten in drie jaar tijd, waarop Vaughan daverende, met venijnige gitaarsolo's over goten bluesrock afwisselt met ingetogen, meeslepende blues, ligt het min of meer voor de hand dat er een live elpee van hem uitkomt. Het nu verschenen dubbelalbum 'Live Alive' kenmerkt zich dan ook wel door enige voorspelbaarheid. Dat geldt voor de repertoirkeuze: van de veertien nummers op 'Live Alive' staan er elf op Vaughans eerste drie platen 'Texas Flood' (1983), 'Couldn't Stand the Wea ther' ('84) en 'Soul to Soul' ('85). Nieuwe nummers zijn on der meer 'I'm Leaving You' van Howlin' Wolf en 'Super stition'. Van dit laatste num mer, van Stevie Wonder, wordt zelfs binnenkort een videoclip uitgebracht, in de vorm van een live-registra tie van Vaughans vertol king. Ook het meespelen van Stevie Ray's oudere broer Jimmie Vaughan, de meer ingehouden spelende gita rist van de sympathieke Te- xaanse rockers The Fabu lous Thunderbirds, op vier nummers van 'Live Alive' kan nauwelijks verrassend worden genoemd. Toch is deze dubbel-elpee beslist geen overbodig pro- dukt. Tijdens zijn eerste op treden in Nederland, in het Amsterdamse Paradiso in 1983, bleek dat een optreden van Vaughan niet minder dan een sensatie is. De aan vankelijke scepsis van het publiek ten opzichte van het kleine kereltje in cowboy outfit en zijn drummer en bassist was na een enkel nummer al verdwenen en halverwege het concert werd de zaal bijkans afge broken. Twee jaar later speelde Vaughan op het North Sea Jazz Festival in Den Haag. Double Trouble, tot dan bestaande uit drum mer Chris 'Whipper' Layton en bassist Tommy Shannon, was inmiddels uitgebreid met toetsenman Reese Wy- nans, hetgeen de muziek al leen maar ten goede kwam. Ook in Den Haag was het publiek razend enthousiast. Stevie Ray Vaughan weet op het podium zonder meer te imponeren met zijn rauwe zang en fabelachtig snelle gitaarspel. Hij mag daar ook graag mee koketteren. Zo behoort een vertolking van 'Voodoo Chile' van de legen darische Jimi Hendrix tot de vaste onderdelen van zijn concerten. Ook tijdens zijn optredens in Nederland, in september en oktober van dit jaar, was deze klassieker nog niet van het repertoire afgevoerd. 'Live Alive' is opgenomen tijdens het Montreux Jazz Festival in 1985 en afgelopen zomer in Stevie's woon plaats Austin in de Ver- P«P SPI AAK EINDREDACTIE WIM VAN LEEST enigde Staten. De plaat is in feite een uitgebreide samen vatting van zijn eerste drie elpees en tevens is vastge legd hoe de optredens van Vaughan momenteel klin ken: afwisselend keihard swingend en subtiel, soms hartverscheurend, in de langzame bluesnummers. Het staat er allemaal op en, ook niet onbelangrijk, de ge luidskwaliteit van de twee elpees is uitstekend. Ton Boender De agenda voor de komende we ken ziet er als volgt uit: Killing Joke, 4 december in Utrecht (Vredenburg) Andreas Voilenweider, 9 en 10 december in Amsterdam (Carré) Joe Jackson, 13 en 14 december in Arnhem (Rijnhal) Astrud Gilberto, 17 december in Tilburg (Noorderligt) Nico, 18 december in Tilburg (Noorderligt) Gun Club, 5 december in Eind hoven (Effenaar) Randy Crawford, 4 december in Rotterdam (Doelen) Nik Kershaw, 15 december in Utrecht (Vredenburg) Working Week, 6 december in Tilburg (Noorderligt) Gun Club, 5 december in Eind hoven (Effenaar) Eric Clapton, 16 januari in Rot terdam (Ahoy)

de Stem | 1986 | | pagina 19