>oit it voor :reen De Ukkepuk ontspringt de dans stuit op NACHTEN LANG WAKKER GELEGEN VAN UW NIEUWE HUIS? Nog eens: de kuut !e Facultatieve AMPING ZEEMEEUW IN OSSENISSE OOK TEGEN e wereld aart1 George jzj Sponselee z; Rotaryclub in actie tegen polio [ad naar uithoek, ïen drukke baan >r een rustig aflat, eveneens, eenzaam. Dat 't le. Maar wat doe hen, volleybal, een |>f samen gezellig samen koken de schoolkantine? |t de eenzaamheid r.De een pakt een e vriendin, buurt en als u het nummer van op de achterzijde :ntrale nummer weg wijst naar de informatie over del plaats. J is het verenigingsblad van de ^n Vereniging die voor haar leden ervice-pakket beschikbaar heeft tien van een uitvaart. Bovendien F170.000 leden twee maal per blad "Ooit", een tijdschrift over pis "Hoe vertel je een kind over de ding onder scholieren", "Het bnd door een kind", "De dood op [vrijblijvend een proefnummer bij; VANZEELAND SUBSIDIE PEUTERSPEELZAAL GAAT NIET OMLAAG ISSCHAERF an der Bilt ;ampioen Meuw Leven e Koewacht HONTENISSE - Het plan van B en W van Hontenisse in de gemeente toeristenbelasting te gaan heffen is ook verkeerd gevallen bij camping De Zeemeeuw in Ossenisse. tl beseft, dat"die- lezelfde situatie eenzaam gevoeL oekt, komt u wei- Properder Taboe Onzin? Veldtoertocht van TC Hulst OPBRENGST KERSTCONCERT HULST NAAR DE WHO Plaatselijk nieuws Axel Nieuw-Namen Clinge Spui Hulst Kerstnacht Woensdrecht 1.070 - 520331, Dhr. Ph. Nagtegeller of kt RM. Leeuwin of bij Ir. LJ. Marijnissen, tel. 01612-6226. UfOENSPAG 3 DECEMBER 1986 Van een ower verslaggevers jjEL - Peuterspeelzaal De Ijjiepuk in Axel ontsnapt aan bezuinigingswoede van B W van Axel op sociaal-cul- reel terrein. De peuterspeel- al krijgt, als de raad ermee dioord gaat, het volgend jaar ■tzelfde te besteden als dit jj, 2855 gulden. Aanvanke- jli moest Ukkepuk, net als de jdere instellingen, tien pro- ,nt op de begroting inleveren, g en W zijn op hun stand- teruggekeerd omdat de „jterspeelzaal, zoals Ukke- jjrt tijdens een hoorzitting 0 het ontwerp welzij nspro- ■amma naar voren bracht, ,ders een of meerder dagde- T22 PAGINA ZEELAND 2 len gesloten zou worden. Die consequentie vond het college te ver gaan. Voor de werkgoep EVA heeft het college eveneens een sinterklaascadeautje. De werkgroep kan ook volgend jaar beschikken over ruim twaalf mille om de cursus vrouwenleerjaar voor te zet ten. Vorig jaar werd daarmee voor het eerst gestart. B en W hadden daar vijf mille voor over. De provincie echter vulde dat bedrag aan tot 12.000 gulden. Omdat dit maar een eenma lige subsidie betrof van pro vinciezijde besloten B en W aanvankelijk de werkgroep niet meer dan 5.000 gulden te geven. Op het moment dat het ontwerp welzij nsprogramma in de maak was, was echter nog niet bekend dat er ook gel den via de rijksbijdrage basis educatie vrij zouden komen. De bijdrage blijkt voldoende om EVA ook dit jaar optimaal te kunnen laten functioneren. Goed nieuws heeft het col lege ook voor een aantal in stanties dat in de eerste versie van het welzq nsprogramma ook hun subsidie dreigden te mislopen. De Oudheidkundige Kring kan als nog zijn subsi die, hoog 200 gulden, tegemoet zien. Dat geldt ook voor de Ar cheologische Werkgemeen schap (60 gulden), De Steltkluut (60 gulden), het Zeeuws Landschap (60 gul den), de Vrouwenadviescom missie (800 gulden). T oeristenbelasting pLUSIEVE MANNENMODE 4TSESTRAAT 13 HULST 01140-13067 ILE DAGEN GEOPEND IUDAG TOT 21.00 UUR tNDAG 14.00 TOT 18.00 UUR weerstand Van onze correspondent 0EWACHT - Het generaal ampioenschap bij de postdui- envereniging Nieuw Leven te oewacht is dit jaar gewon en door W. van der Bilt. Hij on ook het asduifkampioen- hap jonge duiven. Klassement meeste prijzen: 1. evrouw J. de Kind, 2. P. van Goe- lem, 3. O. van Damme. Klasse- ent twee eerstgetekende oude liven: 1. R. de Laruelle, 2. O. Bon- 3. G. Schalkens, twee eerstege- iende jaarlingduiven: B. Rom- )ut, 2. P. van Goethem, 3. W. van >r Bilt, twee eerste getekende qge duiven: 1. Ch. Suy, 2. W. van Bilt, 3. P. Matthijs, twee eerst- tekende fond: 1. P.Coenen, 2. O. ti Damme, 3. L. de Bruijn. On- ngeduid oude duiven: 1. R. de iruelle, 2. Joh. de Block, 3. G. ihalkens, idem jaarlingen: 1. Joh. Block, 2. W. van de Bilt, 3. O. iiDamme, idem jonge duiven: 1. i Suy, 2. P. van Goethem, 3. W. egeert. Najaarskampioenschap nge duiven: 1. J. M. de Kind, 2. P. in Goethem, 3. R.Saman. Asduif duiven R. de Laruelle, asduif arlingen Joh. de Block, asduif nd O. van Damme. Van een onzer verslaggevers Campinghouder P. de Waal vreest een ongelijke concurrentiestrijd met camping Het Hellegat. Deze camping ligt 750 meter verder, op Terneuzens grond gebied, waar ze een dergelijke heffing niet kennen. Hij is ook bang dat zijn klanten zullen wegblijven omdat ze de belasting niet kunnen opbrengen. „Het gros van onze gasten is gepensioneerd of werkloos. Ze komen naar mij toe, omdat ze zich geen betere camping kun nen veroorloven. Ik ben rela tief goedkoop. Als ze meer zouden kunnen betalen, zou den ze wel naar een echte camping gaan, zoals De Vogel. Maar als ze straks nog eens extra moeten gaan betalen voor de toeristenbelasting ben ik bang dat ze niet meer zullen komen", zegt P. de Waal in een toelichting op een brief naar de raad. Hij bestrijdt tevens dat zijn camping een toeristisch ka rakter heeft. „De mensen ko men hier om te gaan vissen en voor een beetje rust. Dat is toch geen toerisme". Daar naast vindt hij het oneerlijk dat er belasting geheven wordt om voorzieningen mo gelijk te maken waarvan zijn gasten niet eens kunnen profi teren. „Waar is al dat geld voor. Moet er een gat in de begro ting gevuld worden of moeten deze camping-gasten, waar verder ook onze hele midden stand wat aan heeft, de onkos ten op gaan hoesten voor wat er aan Perkpolder voor de 'dertig graden windstil' dag passant wordt gedaan", zo vraagt De Waal zich af in zijn brief aan het college en de raad. Maar ook het aspect van de veiligheid speelt volgens hem een rol. „Uit een gesprek met de Provinciale Planologische Dienst eerder dit jaar kan ik me nog heel goed herinneren dat toerisme langs de zeedijk zeker niet gestimuleerd zou mogen worden. Het is immers zeer bedenkelijk dijkrecreatie te bevorderen, terwijl de wa terkwaliteit van onze Schelde slecht is en ten zeerste ontra den moet worden die als zwemwater te gebruiken". (ADVERTENTIE! iet de Stichting Ideële Reclame EEN HEEL interessante aanvulling op onze bijdrage Vosse Soppen kregen we van dierenarts en ex-keurmees ter W. Colsen uit Ulvenhout. Het ging over de borrel die na het doodden geschonken en gedronken werd. We schreven dat we dat moesten zien als een oud gebruik, voortgekomen uit een reli gieuze achtergrond, bijvoor beeld een zoenoffer. Er zat, om zo te zeggen, meer achter. Het was zeker niet de drankzucht van slachters en jagers. Al kon den ze het er wel aan over houden natuurlijk. Colsen schrijft er ook een prakti sche beteknis aan toe, al heeft hij er ook geen (weten- schapppelijke) verklaring voor. In zijn keurmeesterstijd kreeg hij vooral van oude ren te horen dat de jonge en moderne slachters zo 'vies' waren. Moet je nagaan! Voorheen speelde dat slach ten zich af in het slijk of op een met mest besmeurde bochtstoep. De vleesblok (hakblok) werd in de loop van het jaar gebruikt om hout te klieven, om kippen de kop af te kappen, om dui ven te slachten en om het peteroliestel af te kuisen. Als het goed was werd het vlak voor de slacht afge schuurd, maar het was niet altijd goed. Om een lang verhaal kort te maken: dat slachten van die oude slach ters was zo onhygiënisch als de pest. De jongere slagers werk ten stukken properder, al leen ze dronken vaak geen borrel. Wat zei het volk: „Vuilakken, ze 'angen zo mee ulderen nuchteren aosem over da vos vlees!" Men meende dat het vlees Van onze correspondent HULST - De TC Hulst houdt zondag een veldtoertocht in de grensstreeek tussen Koewacht en Clinge. Het vertrek is om 10.0 uur bij 't Ros Beijaart te Hulst. In dit etablissement kan vanaf 9.30 uur worden inge schreven. De deelnemers ver trekken in twee blokken. De a eerste groep vormen de man* nen/vrouwen die uitgerust zijn met specifiek wielermate* riaal. De tweede groep is voor allerhande fietsers. Ondanks dat het een veldtoertocht be treft, is het niet nodig dat er met de fiets gelopen wordt. Van onze correspondente HULST - De Rotaryclub HulstHontenisse or ganiseert in het kader van de aktie 'Polio de wereld uit' een kerstconcert in de Hulster Basi liek, op 19 december. Het wordt verzorgd door het Hulster Gemengd Koor onder leiding van Jo Ivens. „Deze actie gaat uit van de WHO (Wereld Gezondheids Organisatie). In het jaar 2005 zou polio geen vat meer moeten hebben op de men sen. Dit wordt bereikt door een wereldwijd im- munisatie programma voor kinderen tot vijf jaar", legt Walther van Driessche, woordvoer der van de Rotaryclub uit. Hij stelt dat met dit internationale project een bedrag van 120 miljoen dollar gemoeid is, en dat de 325 clubs in Nederland ieder hun steentje bijdragen in de vorm van interne ak- ties maar ook door het organiseren van derge lijke evenementen, zoals optredens van arties ten en het kerstconcert in Hulst. „Het zijn de vele druppels die de emmer vullen", schaalt hij de aktiviteiten van de eigen organisatie in. Hij hoopt dat de basiliek goed gevuld zal ziin zodat er, na aftrek van de onkosten, een behoorlijk bedrag overblijft voor de polio-aktie. In 1985 haalde de Rotary Youp van 't Hek naar den Dullaert die toen volledig uitverkocht was. Dit jaar verwacht men dat ook de jeugd present zal zijn op het concert. De jeugd hoeft slechts de helft van de toegangsprijs te betalen. Dat men het koor en dirigent Jo Ivens vroeg, had te maken met het lidmaatschap van de koorleider. Hij stelde een programma samen voor jong en oud. Begonnen wordt met a ca- pella werken uit de Renaissance, waarna de luisteraar via de Weense Klassiekers Haydn en Mozart en een werk van Fauré binnengeleid wordt in de wereld van de internationale kerst liederen. „Een aantal kerstliederen zijn bewer kingen van mezelf en daar heb ik een instru mentale partij bijgeschreven", verklaart Ivens die zich verzekerd heeft van de medewerking van drie instrumentalisten: Jos Verpoorten (or gel) Filip Pieters (hobo) en Lieve Schuermans (fluit). „Er zijn twee instrumentale intermezzi die door de hoboïst en fluitiste worden ver zorgd", aldus Ivens. niet goed zou blijven, want ze hadden hun adem niet ontsmet. Die vrees gold ook ten aanzien van vrouwen die ongesteld waren. Die moch ten niet meehelpen aan de slacht. Evenmin aan de in maak en (elders) aan de kaasmakerij. Dat laatste be spraken we eens met een Hollandse, kazende boerin. Een vrouw die ongesteld was, mocht niet alleen niet aan de kaas werken, ze mocht zelfs niet in de kaas makerij komen. Ook niet als je er helemaal niets mee te maken had, zoals school gaande meisjes bijvoor beeld. Zelf had ze de HBS door lopen. Als haar dagen daar waren was de kaasmakerij taboe voor haar, zelfs nog om bijvoorbeeld haar moe der te zeggen dat ze thuis was. Dat de kaas niet goed zou blijven, geloofde ze ab soluut niet, maar zelf boerin zijnde, hield ze er zich aan, zij het niet tot het uiterste. Ze bleef er niet voor uit de kaasmakerij, maar ze zou in die periode geen nieuwe kuip opzetten als ze er bui ten kon. Of het waar is dat vlees, kaas en inmaak be derven, of de weckflessen open zullen gaan? Zover ons bekend is er geen enkele we tenschappelijke grondslag voor. Rechtuit gezegd: Nor maal gesproken kan het geen invloed hebben. In de Antwerpse Zoo is een mooie tentoonstelling te zien over voortplanting. Onzin dus? Tja...aan de andere kant blijkt vaak dat een dergelijk gebruik niet zo maar uit het ongerijmde ontstaat. Neem de ziekte malaria. Letterlijk betekent dat: slechte lucht. Men dacht dat malaria ontstond door het inademen van de dam pen ontstaan in stilstaande wateren. Moeraskoortsen werden het dan ook ge noemd. In werkelijkheid le ven in zulke wateren mug gen die de besmetting kun nen overbrengen. Malaria wordt veroorzaakt door een eencellig diertje in onze bloedbaan. Er is dus wei relatie met dat moeras, maar het is niet de damp die het doet. Dik wijls is er dus wel iets, maar toch net een tikkeltje an ders. Welk verband er kan zijn tussen bederf van in maak en ongesteldheid is ons onbekend, maar het volksgeloof legde (legt?) die relatie wel. Zou je ons vragen of we in een stad zouden willen wo nen, dan zou het antwoord negatief zijn. U zult ons niet horen zeggen dat met name in de winter een grote stad niet zijn charmes heeft. Daarom moeten wij zeker de mogelijkheden die het nabu rige Antwerpen ons biedt met beide handen aangrij pen. Vooral in deze gezellige feestmaand. We zullen u niet overhalen er heen te gaan alleen om de feeste lijke sfeer. Of om de uitgaansmoge lijkheden: de bioscopen, de De kuut komt het hok uit. - FOTOARCHIEFOESTEM vele theatermogelijkheden, de intens gezellige dranklo kalen. Wij doelen op de Zoo, de Antwerpse dierentuin. Dit seizoen zijn er drie ten toonstellingen. Een boeiende over voortplanting. Aspec ten die daarbij aan de orde komen zijn voortplanten, al leen of met zijn tweeën, soort zoekt soort, groei en ontwikkeling, geboorte, nieuw leven, embryotrans plantatie, toekomst enzo voort. Tot 30 mei volgend jaar in het Zoo-museum aan het Koningin Astridplein (Middenstatie). Ook naar een reizende tentoonstelling over de ge schiedenis van de mens on der de titel: Op zoek naar de eerste mens. Foto's, tekenin gen, skeletten en natuurge trouwe modellen lichten de ontstaansgeschiedenis toe. De Levende Cel is een ten toonstelling die gerealiseerd werd door kunstschilders. Uitgaande van elektronen microscopische foto's van inwendige celstructuren legden de kunstenaars de basis van het leven op hun manier vast. Tweehonderd reproduk- ties tonen hoe kunst en we tenschap samen de actuele kennis over de cel tot leven brengen. Beide tentoonstel lingen lopen tot 4 januari. Tot slot voor de thuisblij vers: vrijdag 5 december om 14.00 uur op Nederland 2 een film waarin de stichting Het Zeeuwse Landschap belicht wordt en daarmee een deel van natuur en landschap van onze provincie. Actie - Na de Sinterklaas- kras-actie, die gehouden wordt door de Axelse midden stand, is er nu een tekenwed strijd voor de jeugd, verdeeld in drie categorieën: tot met zes jaar, 7-8-jarigen en 9-12 jari gen. De tekeningen moeten vandaag, woensdag 3 decem ber, worden ingeleverd bij De Spar aan de Noordstraat tus sen 14.00 en 17.00 uur. Voor elk kind is er een tractatie. Scouting - Op zijn verjaardag, zaterdag 6 december, brengt Sint—Nicolaas een bezoek aan scoutinggroep De Vier Am bachten. Hij zal dan het naambord van het clubge bouw in de Walstraat onthul len. 'Klavier Vier', is de uitein delijke naam van de groep ge worden. Kaarting - Kaartclub Ons Ge noegen hield de zesde kaarting van het seizoen. Uitslag: 1. Willy Strijdonk, 2. Theo van Alten, 3. Machiel Kayser. Stand klassement: 1. David Messadi 243 punten, 2. Willy Strijdonk 241, 3. Theo van Al ten 241 punten. Uitslag joke ren: 1. mevrouw De Beer, 2. mevrouw Verhelst, 3. me vrouw Bosch. KVO - De Katholieke Vrou wen Organisatie van de NCB afdeling Nieuw-Namen houdt dinsdag 9 december in ge meenschapscentrum De Kau- ter een lezing over kleder drachten. De heer Colsen ver telt over verschillende kleder drachten en waar ze gedragen worden. De avond begint om half acht. Kaarting - Kaartvereniging De Verenigde Kaarters hield een kaarting bij R. Thilleman waaraan 40 personen deelna men. Uitslag: 1. R. Sturm/A. Thilleman, 2. G. Klippelaar/K. van Waterschoot, 3. L. van Roeyen/M. Thilleman. Wit, Hulst; 3. C. Boon, Hulst; 4. R. van de Brande, Clinge; 5. E. Roovers, Hulst. Cine 83 - In verband met Sin terklaas gaat de voorstelling van Cine 83 naar de tweede donderdag van deze maand, 11 december. De film die wordt vertoond is 'The right stuff'. Spelmiddag - Morgen, donder dag, is er een spelmiddag voor ouderen in het buurthuis De Drie Gehughten te Spui. De spelmiddag, ter gelegenheid van de verjaardag van St. Ni colaas, begint om 13.30 uur. Kaarting - In de voetbalkan tine op het gemeentelijk spor- terrein werd een kaarting ge houden waaraan 36 personen deelnamen. Uitslag: 1. R. Bracke, 2. mevrouw Bom- maert, 3. J. van de Ende, 4. me vrouw Haulez, 5. mevrouw Van Dorsselaer-Boon. Kaarting - Aan de prijskaar- ting in Cecilia deden 40 kaar ters mee. Het was meteen de laatste prijskaarting. Uitslag: 1. F. Piessen, Clinge; 2. G. de WOENSDRECHT (ANP) - Evenals vorig jaar houden Pax Christi Nederland en het Interkerkelijk Vredesberaad op de avond voor Kerstmis een kerstnachtviering bij de vlieg basis Woensdrecht. Plaats van samenkomst is de volksabdij in Ossendrecht. Na de viering trekken de deel nemers naar het hek bii de vliegbasis, waar het kerstver haal wordt gelezen en de her vormde predikante Elly de Boer, lid van de hervormde synode, een meditatie houdt. Aan de IKV-kernen en an-| dere vredesgroepen is ge vraagd vertegenwoordigers naar de kerstnachtviering te sturen. De deelnemers aan de viering is verzocht een 'teken van hoop' mee te brengen in de vorm van een tekening, ver haal, brief, gebed of iets der gelijks, zodat deze een plaats kan krijgen in de liturgie.

de Stem | 1986 | | pagina 13