nssSI Hockeyselectie verjongd Sovj et-Unie wint Schaakolympiade VERDEDIGER TWEEDE^ KEUS VAN CRUYFF Doelman 'gestenigd' itsjanski naast Dibman JHANGWAGEfclSPECIALIST EELHÜISWMM 39 BREDA 076-710418 ÜNSDAG 2 DECEMBER 1986" NAC-Volendam op 9 december Tennissers 'genezen' door bijbel te krant. LOTTO Becker wint Blessure Suvrijn Feyenoord wil Ton Lokhoff EK-gevecht Van den Oetelaar in januari in Madrid BUL OP VELD GEGOOID ALLE SOORTEN AANHANGWAGENS DE RTEM-S I man besta ^^^*vrteeriand- HAAG (ANP) - Bonds- jach Hans Jorritsma en de |euwe manager Nico Spits fcbben een drastische verjon- iDg doorgevoerd in de Neder- indsc hockeyselectie, na het poppen van een aantal routi ers, onder wie recordinter- jstional Ties Kruize. opvallende nieuwkomers in 1 voorlopige selectie, die uit man bestaat, zijn de Klein -talenten Ewout De voorlopige selectie bestaat uit: Bart van Kersbergen, Donald Drost, Tom van 't Hek, René Klaassen en Rick Volkers (allen Kampong), Mare Delissen en Gijs Weterings (beiden HGC), Cees Jan Diep- eveen, Floris Jan Bovelander, Gert Jan van Gellicum, Maurits Crucq en Derk Vaal. De Haagse ver eniging, die op competitieni veau de laatste jaren veel ter rein heeft moeten prijsgeven, levert nu plotseling weer vijf spelers aan Oranje, evenveel als Europees kampioen Kam pong. Jorritsma heeft van Amsterdam drie hockeyers uitgenodigd voor de eerste centrale training, die op 7 de cember (12.00 uur) wordt afge- werkt Het zijn doelman Egon Jesse, Pieter van Ede en aan valler en strafcornerspecialist Patrick Faber, die al eens eer der deel uitmaakte van de na tionale selectie. Schlatmann en Hendrik Jan Kooyman (allen Bloemendaal), Frank Leistra en Erik Parlevliet (beiden Tilburg), Maar ten van Grimbergen, Hidde Kruize, Ewout van Gellicum, Maurits Crucq en Derk Vaal (allen Klein Zwitserland), Egon Jesse, Patrick Faber en Pieter van Ede (allen Amsterdam). Het begeleidingsteam bestaat uit: Hans Jorritsma (trainer/coach), Nico Spits (manager), Joep Brenninkmeijer (arts), Wim Crouwel (fysiotherapeut), Wim de Lange (masseur/conditietrainer). eter Boeve wil weg bij Ajax Van onze sportredactie BREDA - De wedstrijd NAC-Volendam, die afgelopen zaterdag vanwege de mist werd afgelast, is nu vastgesteld op dinsdag avond 9 december. NAC en Volendam wilden graag morgen spelen, maar dat gaat niet door, omdat de wedstrijd op het toto-formulier ver meld stond. Volgens een afspraak tussen de KNVB en de Stich ting Nationale Sporttotalisator (SNS) mag een dergelijke wed strijd, als hij afgelast wordt, niet binnen tien dagen gespeeld worden. Jan Huijbregts, competitieleider van de KNVB, heeft van de Stichting Nationale Sporttotalisator geen toestemming gekregen om de wedstrijd morgen op het programma te zetten. De wedstrijd Emmen - NAC, die aanvankelijk zaterdag zou worden gespeeld, is op verzoek van de thuisclub naar zondag verplaats. #1 |Door Ted van Leeuwen AMSTERDAM - De dag waarop Ajax laat weten [datje niet meer nodig bent. „Je weet het vooraf, iedereen Ikomt een keer aan de beurt. Ik (had alleen niet gedacht dat he.t al zo snel zou zijn". Voor Peter Boeve (29) is het moment geko men dat de technische leiding hem niet langer goed genoeg lacht voor het eerste elftal. Ook voor gelouterde spelers een vervelende episode in hun carrière. De meest ervarene van alle Ajacieden (275 officiële wedstrijden), die op 14 mei van dit jaar in Dortmund zijn zestiende en laatste interland speelde, past niet langer in de plannen van technisch directeur Johan Cruijff. Cruijff nam de linksback dit sei zoen slechts zes keer in de basisfor matie op en liet hem een zelfde aantal keren invallen. In die korte speelduur van de in totaal 1550 mogelijke minuten), kwam Boeve overigens tot drie tot een doelpunt leidende voor zetten en scoorde hij bovendien één keer. Een beter moyenne dan welke linksbener bij Ajax dan ook. Boeve: „Ik heb er lang met Johan (Cruijff-red) over gesproken. Hij is op zoek naar een ander type back. Vol gens hem zijn Sonny Silooy (die zon dag tegen FC Twente eveneens ge passeerd was - red.) en ik niet zo sterk in het positioneel verdedigen. Ik ben het oneens met Johan, maar hij is de baas. Daardoor is de situatie voor mij uitzichtloos. Dinsdags in het tweede voetballen en 's zondags op de bank heeft geen zin voor een speler van 29 jaar. Als ik 20 geweest was, had de situatie anders gelegen". Jammer „Ik heb dus aan Cruijff gevraagd of ik weg mag. Hij zei het jammer te vinden, omdat hij maar vier verdedi gers overhoudt, maar hij kan mijn privé-standpunt best billijken. We hebben geen ruzie gehad, we ver schillen alleen van opvatting. Volgens mij hoor ik nog steeds in het eerste elftal en heb ik dat ook bewezen. Maar als Cruijff er anders over denkt, houdt alles op". Peter Boeve, die in de zomer van 1969 Vitesse voor Ajax verruilde, had Peter Boeve: „Dan naar het buitenland". nog een contract voor anderhalf jaar. Daarna zou hij transfervrij zijn. Boe ve: „Ik kan die tijd gaan uitzitten en mijn geld opstrijken. Ik zou ook mijn contract kunnen inleveren en een baan nemen, dat is voor mij niet zo moeilijk. Maar ik voetbal nog te graag. Ik baal van het tweede, maar als er eenmaal afgetrapt is, vind ik het toch weer leuk. Bovendien wil ik laten zien dat ik best meekan". Makelaar Na een gesprek met Ajax-directeur Arie van Eijden heeft hij zich tot spe lersmakelaar Ger Lagendijk gewend. De speler: „Hij is de aangewezen per soon, omdat hij een legale makelaar is, maar iedereen die mij aan een club kan helpen is welkom. Het zal wel het buitenland worden. Zelf doe ik dat ook het liefste, omdat het me een ge weldige levenservaring lijkt. Volgens Arie van Eijden vereenvoudigde dat de zaak bovendien aanzienlijk". „Nee, ik ga niet boos weg, ik heb met niemand ruzie, nooit gehad ook en kan iedereen recht in de ogen kij ken. Ik heb bij Ajax een geweldige tijd gehad, maar denk dat die nu voorbij is. Dan kim je beter weggaan. Natuurlijk is een dergelijk vertrek niet leuk. Helemaal niet. Maar om nou op die bank te blijven zitten, nee. Het buitenland dan maar". LAGOS (RTR) - Drie Amerikaanse tennissers hebben in de Ni- geriaanse hoofdstad Lagos, waar zij aan een toernooi deelna men, hun sportieve loopbaan op wel heel bijzondere wijze beëindigd. Jim Gurfein, Morris Strode en Charles Cox raakten na een bijbelles in het Ikoyi Hotel zo in hoger sferen dat ze hun aardse goederen als kleding, geld en paspoorten verscheurden. Het drietal besloot ter plekke 'in opdracht van de hemel' nooit meer een racket aan te raken. Gurfein, 211de op de wereldranglijst, zei Jezus te hebben ge zien en sprong uit pure opgetogenheid dwars door een ruit op de eerste verdieping. Hij kwam er als door een wonder met enige snijwonden vanaf. De Nigeriaanse autoriteiten zetten de Ameri kanen op het eerste het beste vliegtuig. UITSLAGEN BOKSEN Uitslagen profbokswedstrijden in de Rijnhal in Arnhem Middengewicht (6x3): Gerrie Kraus (Arnhem) verliest van Pascal Stroh (Fra). Partij in de vierde ronde op me disch advies gestaakt wegens blessure van Kraus. Zwaargewicht (4x3): Ramon Voorn (Am sterdam) wint door interventie van de scheidsrechter in de tweede ronde van Novak Radanovic (Joe). Zwaargewicht (8x3): Michael Simuwelu (Zam) wint door interventie van de scheidsrechter in de zevende ronde van Carl Gaffney (Eng). halfzw aargewicht (8x3): Pedro van Raamsdonk (Amsterdam) wint door knock out in de eerste ronde van David Owens (Eng). Tennis STEFFI GRAF won maandag in München met 5-7, 6-3, 6-2 van Hana Mandlikova in een demonstratiepartij ver -0V M IR0NINGEN (ANP) - Drie van de vijf in het wereldkampioen- !hap dammen uitkomende Sovjet-grootmeesters verbeterden de zeventiende ronde in Groningen him toch al sterke posi- Koploper Dibman moest Jerard Jansen remise toe- taan, waardoor Aleksandr ialjakin via een -ege op Hans lermin weer mede op kop am. De Nederlandse titel- landidaat Rob Clerc zag te- lauwernood kans zijn achter - ind op de leiders tot twee iunten te beperken. Hij kwam igen Nikolaj Mitsjanski loeizaam tot een puntende- ig. Daardoor kon Michael lorenevski de Nederlandse impioen inhalen. Korenevski ersloeg Van der Wal. Titel- erdediger Anatoli Gantwarg lauterde door een verwachte ge op de Braziliaan Leandro imhoog klauterde. Na twee rustdagen wilden lespelers duidelijk weer. Van Ier Wal en Clerc moesten te len Korenewski en Mitsjanski le nodige risico's nemen om iun tegenstanders uit hun int te lokken. Van het begin egen de toeschouwers waar [oor hun geld, hoewel al spoe- [g duidelijk werd dat, met tzondering van Jansen, de lities van de Nederlanders illerminst gunstig waren. en leek het erop alsof een lituatie uit Dakar werd her- iald, omdat na goed drie uur ilotseling het licht en de ver arming uitvielen. Voordat er niek was, floepten de lich- in echter al weer aan. Alleen le verwarming liet het afwe- "in en dat leidde tot Domto ren-situaties, waar ook spelers met jassen achter de borden zaten. De storing had geen echte invloed op het partij verloop. Clerc bleef moeilijker staan tegen Mitsjanski en kwam tenslotte nog in tijdnood. In die fase moet de Sovjet-groot- meester ergens de beste voort zetting hebben gemist, waar door de Nederlandse kam pioen na ruim vijf uur spelen toch nog een punt binnen sleepte. Inmiddels had Dibman al ingezien dat hij zijn winstpo gingen tegen Gerard Jansen kon staken. De jongste Neder landse deelnemer ging zonder vrees in op de scherpe theore tische spel variant, die zijn te genstander koos. Dibman week op de negende zet van de bekende paden af, doch zag geen kans daadwerkelijk voordeel te krijgen. Integen deel, analyses gaven aan dat de beste kansen aan de Huis- sennaar moesten worden toe gekend. Tot die conclusie kwam Dibman na goed drie en een half uur ook en dat leidde tot zijn remisevoorstel, waarop Jansen inging. Jan- sens positie in het klassement kan hem immers nog de groot meestertitel opleveren en dan kan een puntendeling met de Sovjet-kampioen nooit nade lig zijn. Alexander Baljakin maakte Gerard Jansen (links) en leider Alexander Dibman tijdens hun partij, die in remise eindigde. handig gebruik van de situatie waarin zijn landgenoot zich moest schikken. Tegen Hans Vermin kreeg hij uit een lange vleugelaanval zoveel voordeel, dat de Nederlander de proble men al snel boven het hoofd groeiden. De doorbraak naar dam van de oud-Sovj et-kam pioen was uiteindelijk door slaggevend. Jannes van der Wal nam te gen Korenevski veel risico's en in zo'n geval is de Leningrader niet te beroerd om te trachten te profiteren. Omdat de remi semarges door de oud-wereld kampioen ruimschoots werden overschreden, kon Korenevski zijn vijfde zege laten aanteke nen. Wereldkampioen Gantwarg forceerde tegen de Braziliaan Leandro niets. De Zuidameri kaan liep zich vast op de stel ling. Iets dergelijks overkwam Habib Kane tegen John van DOEBAI (Rtr) - Het zwaar fa voriete schaakteam van de Sovjet-Unie heeft op de laat ste dag van de Olympiade in Doebai toch nog, voor de vierde achtereenvolgende Keer, de gouden medaille ver overd. Het Sovjet-viertal, aange voerd door wereldkampioen parry Kasparov en de ont kroonde titelhouder Anatali Karpov, bleef Engeland in de emdrangschikking een half PTOt voor. De Amerikaanse schakers, die de veertiende en patste ronde ingingen met een Kleine voorsprong (half punt) °P de Sovjet-Unie moesten ach maandag tevreden stellen ?!et de derde plaats. Tegen de "Uigaren kwamen ze in te Bote problemen. He Sovjet-schakers hadden een maximale zege nodig op Polen en een Amerikaanse te rugval om aanspraak te mo gen maken op de titel. De Po len werden al in de opening onder enorme druk gezet. Dat leidde al snel tot Russisch voordeel op alle borden. Ra fael Vaganjan, een van de beste grootmeesters van zijn land, zorgde voor de eerste doorbraak. Hij breidde het voordeel in hoog tempo uit tot een vol punt. Karpov en Joe- soepov volgden dat voorbeeld snel. Slechts Kasparov be waarde de spanning nog ge ruime tijd. Niet alleen de Polen gingen aan de Sovjet-druk ten onder, ook de Amerikanen leken er door aangetast. Op twee van de vier borden stonden de Bul garen bij het opmaken van de tussenbalans beter. Groot meester John Fedorowicz merkte bij de tijdcontrole en een blik op de stelling van zijn landgenoot Yasser Seirawan in het duel met Kiril Georgiev al op: „Daar gaat onze gouden medaille". Hij kreeg gelijk, want Seirawan verloor in de tweede zitting. Engeland, als tweede ge plaatst, kwam ook uit op zil ver na een fraaie demonstratie van vastbeslotenheid tegen Brazilië. Door vlotte overwin ningen van Nigel Short, Mur ray Chandler en Jonathan Speelman leek zelfs even de gedeelde eerste plaats binnen bereik. Wereldkampioen Kas parov leek aanvankelijk, in navolging van Karpov en de sterk spelende Joesoepov, ge makkelijk van de Pool Schmidt te winnen, maar hij gaf zijn opponent toch nog ge legenheid af te wikkelen naar een eindspel met remisekan sen. Op hetzelfde moment zette John Nunn elders in de zaal de Braziliaan Sunye mat en bracht de Engelsen daarmee op 4-0. Hij maakte daarmee de gedurfde bewering van Chandler vooraf („Ik verzeker je, dat we met 4-0 zullen win nen, maar anderen beslissen over de medailleverdeling") waar. Kasparov bewees de waarheid van het tweede ge deelte van die uitspraak door toch nog Schmidt vernuftig in de val te lokken. De Russen, die het toernooi ook bij de dames wonnen, ble ven de Engelsen daardoor een half punt voor. De Sovjet- Unie heeft sinds 1952 alle Olympiades gewonnen, be halve in 1976 in Haifa, toen er geen ploeg werd gestuurd, en 1978 in Buenos Aires, toen Hongarije net iets sterker bleek. Van teleurstelling was bij de Engelsen weinig te merken. „We begonnen de laatste dag in de verwachting derde te worden. We wonnen aan alle borden. Dus wat valt er dan te klagen?", beschouwde de 21- jarige grootmeester Short nuchter na. Uitslagen laatste ronde: Engeland - Bra zilië 4-0, Sovjet-Unie - Polen 4-0, Ver enigde Staten - Bulgarije 2-2, Cuba - Hongarije 2-2, China - Portugal 3-1, Peru - Frankrijk 2-2, Mexico - Zwitser land 1,5-2,5, Spanje - IJsland 0,5-3,5, West-Duitsland - Turkije 3,5-0,5, Indo nesië - Tunesië 3,5-0,5, Bahamas - Ne derlandse Antillen 1,5-2,5. Eindstand heren: 1. Sovjet-Unie 40; 2. Engeland 39,5; 3. Verenigde Staten 38,5; 4. Hongarije 34,5; 5. China, IJsland en Bul garije 34; 8. Cuba, Frankrijk, Peru en Argentinië 33. Voorlopige eindstand dames: 1. Sovjet- Unie 33,5; 2. Hongarije 29; 3. China 28; 4. Roemenië 27,5 1); 5. Joegoslavië 25,5; 6. West-Duitsland 24,5 (+1); 7. Engeland 24,5; 8. Bulgarije 23,4 (+1). - FOTO ANP den Borst. De Limburger wilde na zijn verjaardag van zondag zijn nieuwe jaar posi tief beginnen en won op fraaie wijze. Uitslagen zeventiende ronde: Vermin (Ned) - Baljakin (Sov) 0-2, Van der Wal (Ned) - Korenevski (Sov) 0-2, Autar (Sur) - Mamina N'Diaye (Mal) 1-1, Koeperman (VSt) - Casaril (Bel) 2-0, Van den Borst (Ned) - Kane (Sen) 2-0, Jansen (Ned) - Dibman (Sov) 1-1, Guinard (Fra) - Maco- dou N'Diaye (Sen) 2-0, Leandro (Bra) - Gantwarg (Sov) 0-2, Clerc (Ned) - Mits janski (Sov) 1-1, Galperin (Isr) - Kouame (Ivo) 1-1. Stand: 1. Baljakin en Dibman 24 punten, 3. Clerc en Korenevski 22 punten, 5. Gantwarg 21 punten, 6. Mitsjanski en Van der Wal 20 punten, 8. Jansen en Koeperman 19 punten, 10. Kouame en Vermin 18 punten, 12. Autar, Van den Borst, Guinard en Kane 16 punten, 16. Galparin, Mocadou N'Diaye en Mamina N'Diaye 13 punten, 19. Casaril 7 punten, 20. Leandro 3 punten. Lotto 48: le prijs: 1 winnaar, bruto f. 437.179,-, 2e prijs: 5 winnaars, bruto f. 30.000,-, 3e prijs: 116 winnaars, bruto f. 1.506,80, 4e prijs: 5.255 winnaars, f. 33,20, 5e prijs: 71.591 winnaars, f. 5,00. vignet CLJFERSPEL Cijfers pel 48: 6 cijfers goed: 1 winnaar, 5 cijfers goed: 1 winnaar, 4 cijfers goed: 32 winnaars, 3 cijfers goed: 239 winnaars, 2 cijfers goed: 2.459 winnaars. vignet TOTO Toto 48: le prijs: 65 winnaars, f. 422,80,2e prijs: 914 winnaars, f. 20,-, 3e prijs: 5.357 winnaars, f. 8,50. vignet TOTO-GELIJK Toto-gelijk 48: le prijs: geen winnaar, 2e prijs: 2 winnaars, f. 229,20, 3e prijs: 73 winnaars, f. 31,40, 4e prijs: 1.092 win naars, f. 3,30. ATLANTA (Rtr/DPA/AFP) - Boris Becker heeft zondag in de finale van het tennistoer nooi in Atlanta John McEnroe verslagen met 3-6, 6-3, 7-5. De Westduitser zei na afloop, dat hij zich geen betere generale repetitie kon wensen voor het Masters toernooi, dat deze week in New York wordt ge houden. „Als John en ik tegen elkaar spelen betekent dat altijd ten nis op zijn best", zei een zelf verzekerde Becker na afloop. „We geven het uiterste en dan wordt het steeds een goede partij". Becker kwam langzaam in zijn ritme, maar naarmate de twee en een half uur durende partij vorderde kreeg hij meer greep op het spel van McEn roe. De opslag van Becker werd ook steeds beter. Hij sloeg veertien aces en liet in de tweede set slechts vijf punten liggen in zijn servicegames. Eerder in het invitatietoernooi had Becker ook al in drie sets van de Amerikaan gewonnen. Becker besloot de partij waar dig: met een ace. ZEIST (ANP) - Bondscoach Rinus Michels heeft in de Olympische selectie Wilbert Suvrijn maandagavond ver vangen door FC Utrecht-ver dediger Gerrit Plomp. Suvrijn moest afzeggen voor het duel van woensdag tegen Oost-Duitsland in de Galgenwaard wegens een blessure, die hij opliep in de wedstrijd van Fortuna Sittard tegen FC Groningen. Ton Lokhoff FOTO ANP Van onze sportredactie NIMES - Feyenoord is sterk geïnteresseerd in Ton Lokhoff, de oud-in ternational, die sinds het begin van dit seizoen bij de Franse tweede divisie club Nimes speelt. Fred Blankenmeyer heeft bij Nygaard, de trainer van Nimes, geïn formeerd naar de moge lijkheid om Lokhoff los te weken. Blankenmeyer opperde daarbij de moge lijkheid van een ruil met bijbetaling. Als 'ruilob ject' zou Keje Molenaar in aanmerking kunnen komen. Van hem is be kend dat hij graag in Frankrijk wil gaan voet ballen. Ton Lokhoff zelf heeft wel oren naar een over gang naar de Rotter damse ex-topclub. Lok hoff: „Ik zou er niet af wijzend tegenover staan. Het niveau van de Franse tweede divisie valt me namelijk wat tegen". De voorzitter van Ni mes, die het laatste woord heeft, voelt overi gens niet veel voor ver trek van de Brabander. Hij ziet het liefst dat Lokhoff het hele seizoen uitdient, ook al omdat de middenvelder het uitste kend doet bij de Zuid- franse club. ARNHEM - De strijd om de vakante Europese bokstitel in het zwaargewicht tussen An dre van den Oetelaar (Schijn- del) en de Spanjaard Alfredo Evangelists zal begin volgend jaar in Madrid worden gehou den. Een precieze datum is nog niet bekend. Het wordt 9 of 15 januari. BUENOS AIRES (RTR) - De voetbalwedstrijd tussen Estu- di antes de la Plata en Boca Juniors moest zondag in Buenos Aires na 39 minuten worden gestaakt, omdat doelman Car los Bertero van Estudiantes met stenen en andere voorwer pen werd bekogeld. Kort daarvoor had Ber tero de openingstreffer van Boca Juniors moeten toe staan. Bertero werd vervol gens uitgejouwd vanaf de tribune en hij reageerde daarop met een obsceen ge baar. Prompt kreeg hij een regen van stenen en allerlei andere voorwerpen over zich heen. Daarop staakte de scheidsrechter de wedstrijd. De Argentijnse Voetbal Fe deratie (AFA) zal een onder zoek naar de zaak instellen en bepalen of de rest van het duel al dan niet moet wor den uitgespeeld. Rellen De elfde speeldag in de Italiaanse eerste divisie werd zondag overschaduwd door ernstige rellen. In Ro me, waar Juventus met 0-3 van AS verloor, vlogen tal rijke voorwerpen op het veld, waaronder zelfs een bijl, die in de tartanbaan rond het gras bleef steken. De tot 2.000 mensen opge voerde politiemacht kon vechtpartijen overigens snel de kop indrukken. Anders liep het in Berga mo, waar vandalen uit Bres cia, die per trein reisden, in een voorstadje met flessen en stenen rond twintig ge parkeerde auto's vernielden. Op de terugweg namen boze inwoners van Bergamo wraak door op het station de fans uit Brescia te overval len. Hierbij raakten vijf per sonen gewond, van wie een 20-jarige man naar een zie kenhuis moest worden ge bracht met levensgevaarlijk hoofdletsel. De politie arres teerde vijf relschoppers. Schade De schade die Leeuwarder supporters zaterdagavond hebben aangericht bij de eerste divisie-wedstrijd SW - Cambuur bedraagt rond tweeduizend gulden. Bij de Schiedamse club, die toch al niet ruim in de fi nanciële middelen zit, wer den ongeveer zestig kuip stoeltjes vernield. De ver eniging is tegen een derge lijke schadepost niet verze kerd. SW, dat voor de wed strijd tegen lijstaanvoerder Cambuur krap 1000 toe schouwers trok, heeft in de week voorafgaande aan het dure duel nog meer verlies geleden. Er werd in die pe riode twee keer ingebroken, een schadepost van rond 7000 gulden.

de Stem | 1986 | | pagina 7