even..u UITBLAZEN Containersector krijgt klap zitten Thatcher op de huid 7 Ondernemer VS als de dood voor vakbond in bedrijven VAN EEK Grant en Hepburn DE STEM COM Satans trawant< WIM KOCK DINSDAG 2 DECEMBER 1986 ■ACHTERGROND )|NSDAG 2 DECEMBE ABRUPT EINDE AAN 'ROND-DE-WERELD-DROOM' T ransfer Rost Gezellig Haags hoogstandje Bekend lefcA. J Agenda L)e Korte dreigt imbtenaren met ontslag HET halfzes-journaal van zondag liet bij het bericht over de dood van Cary Grant een fragment zien uit de film To catch a thief, in de ver ste verte niet mijn favo riete Grant-film. De maandagkranten vermeld den in hun necrologieën een flink aantal titels van films waarin Grant speelde met ster ren als Katherine Hepburn, Joan Fontaine, Ingrid Berg man, Grace Kelly en Audrey Hepburn. Bijna al die films - behalve de oudste die ik nooit gezien heb - kan ik me herinne ren; beelden ervan haal ik me zonder moeite voor de geest. Films als Notorious, North by Northwest, The Philadelphia Story en Charade heb ik meer dan eens op de tv gezien omdat ze steeds wel weer pasten in een cyclus. Een Hitchcock-cyclus, een Ingrid Bergman-cyclus en zovoort. Ongetwijfeld zien we binnenkort weer een aantal films met Cary Grant. De Cary Grant-cyclus. Het bericht over Grants dood veroorzaakte een lichte schok. Of laat ik het zo zeggen: ik keek ervan op, want schok kend is de dood van een 82-ja- rige meestal niet. Zeker niet wanneer het een vreemde be treft die je nooit hebt ontmoet en die je slechts kent van de film. En zelfs die Cary Grant van de film bestaat al 20 jaar niet meer. In 1966 stopte hij met filmen om zakenman te worden. Dat het bericht me trof was omdat ik vrijdagavond nog aan Cary Grant had zitten denken. Na een goede aflevering van Derrick op het eerste net flitste ik met de afstandbediener nog even langs de andere stations. Op een van de Duitse kanalen trof ik Audrey Hepburn aan. En al vóór Cary Grant in beeld stapte was ik bij de les: Chara de, een comedy-thriller of thril ler-comedy - hoe noem je zo'n film - uit de jaren '60. Het aar digste moment in die film valt wanneer Audrey Hepburn in de Amerikaanse ambassade sprakeloos voor een bureau staat, waarachter Grant zetelt, eindelijk onder zijn ware (film) identiteit. Grant beantwoordt Hepburns blik, verstard van stomme verbazing, met een dwaze grimas die absoluut niet bij hem past en daarom zo ver rassend en komisch werkt. Se conden maar duurt het, dan heeft hij zijn gezicht weer in de plooi. In Charade vallen de nodige doden, maar dat ging twintig jaar geleden toch nog anders dan nu. Aan de lijken zie je dat de laatste levensseconden gru welijk zijn geweest, maar je hebt het sterven niet hoeven ga deslaan. Minder sadisme dus, minder gefilmd geweld en een blik op het lijk zegt de kijker ook meer dan genoeg. Bij de boeven die er in de film het hachje bij inschieten zag ik George Kennedy en James Co- bum. Echte boeventronies nog, wier trekken zich in de loop van de laatste 23 jaar (Charade is van 1963) blijken te hebben verzacht, vooral bij Coburn. T5 PAGINA Cary Grant ziet er in Cha rade (hij is dan bijna 60, maar dat zou ik vrijdagavond nog niet geloofd hebben) nog steeds zo uit als altijd en het zijn de nog zeer jonge gezichten van Kennedy en Cobum die bij mij de vraag oproepen: 'hoe oud zou die Grant nu zijn?' Diep in de zeventig in elk geval, schat ik. Ik herinner me een tamelijk recente foto van hem. Zilverwit haar en een bril. Er zijn er niet veel meer van die generatie. Humphrey Bogart, Spencer Tracey, James Cagney, John Wayne, Gary Cooper; ze zijn allemaal al dood. Jimmy Ste wart is er nog voorzover ik weet. En Cary Grant dus. An derhalf etmaal later meldt de televisie ook zijn dood. 'Oh, 82 toch nog', stel ik vast met een eigenaardig gevoel van opluch ting. Audrey Hepburn was 35 toen ze in Charade speelde en dat was haar beslist niet aan te zien. Nu is zij - ooit 'de ideale schoondochter genoemd' - dus 58 en het gaat me aan het hart het te moeten zeggen: het is haar nu wel aan te zien. Ik zag haar pas nog op de televisie. Ik moest er een hele aflevering van 'In de hoofdrol' voor uitzit ten want natuurlijk bleek Mies Audrey als klapstuk van de show te hebben bewaard voor de allerlaatste minuten. Ik had het er voor over want ik had nog maar enkele dagen eerder op de tv Roman Holiday (weer zo'n toeval dus) gezien. Nog dezelfde vertederende, wat guitige oogopslag. Nog de zelfde warme glimlach. Maar haar eens zo geroemde rank heid is haar parten gaan spelen. Het is magerte geworden; zo fragiel dat ze de indruk wekt elk moment te zullen doorbui gen. Dat deed ze echter niet en - dacht ik - ze mag dan de prinses van Roman Holiday niet meer zijn; ze mag er nog steeds wezen. Cary Grant en Audrey Hep burn zijn uitgespoken exponen ten van een soort films die me tegenwoordig ücht ontroeren. Ze roepen herinneringen op aan een wereld die, zo realiseer ik me steeds weer, waarschijn lijk nooit bestaan heeft. Toch lijken die films een wereld te weerspiegelen, minder gecom pliceerd, overzichtelijk, een we reld waarin alles en iedereen te vreden zijn eigen plaats had; waarin het goede gemakkelijk viel te scheiden van het kwade en waarin het goede - uiteinde lijk toch - overwon. Een wereld onschuldiger dan de huidige. Het moet schijn zijn. Waar schijnlijk zit ik gewoon door een omgekeerde verrekijker te koekeloeren naar het bedrieg lijke 'vroeger", waar je het, met het ouder worden, steeds vaker over hebt. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans-hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen-adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, ©01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres. Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, ©01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 24,20 per maand; 69,75 per kwartaal of 271,00 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, f 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje ©076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur jj0t>ndag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 vp^relaties: ;ro 1114111 - ABN rek. 520538447. slech om N (De 3- pauze eerste plaat t ek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Pieter-Jan Dekkers HOEWEL nog lang niet vast staat welke gevol gen het faillissement van de Amerikaanse re derij United States Li nes (USL) heeft voor de positie van Rotterdam als containerhaven, is wel duidelijk dat de Maasstad weer roerige tijden tegemoet gaat. Terwijl de onrust als ge volg van de crisis in de stuk goedsector onverminderd voortduurt dreigt een crisis in het containervervoer, die de werkgelegenheid in het Rotterdamse havengebied verder aantast. Niet alleen staat het perso neel van de Nederlandse ves tiging van USL al zo goed als op straat, ook voor haven werkers bij Rotterdams grootste containeroverslag bedrijf, Europe Container Terminal (ECT), breken on zekere tijden aan. Nu al wordt gesproken over nieuwe reorganisaties, waar door het aantal werknemers bij ECT verder zal dalen. En dan durft niemand nog de verdere consequenties te bezien voor de aanverwante sectoren als wegvervoer en binnenvaart en staat ook het gemeentebestuur van Rot terdam voor nieuwe, im mense financieringsproble men. Wat in ieder geval wel ze ker is, is dat Rotterdam min stens 10 procent van het con tainervervoer door het fail lissement van USL verliest en dat de concurrentie - Ant werpen, La Havre en Ham burg - op de loer ligt om de handel over te nemen. Het begon allemaal een week geleden, toen als een donderslag bij heldere hemel het personeel van USL-Ne- derland, 125 man sterk, te ho ren kreeg dat 100 van hen op staande voet waren ontsla gen, omdat de Amerikaanse houdermaatschappij van USL, McLean Industries, uit stel van betaling had ge vraagd en derhalve richting faillissement koerst. Ook bij andere Europese vestigingen van USL kreeg het personeel te horen dat het van de ene op de andere dag op straat kwam te staan. Amper een jaar geleden was het nog volop feest op de 'IEDEREEN wordt hartelijk bedankt. Ik vind het ook erg, maar ja, het is niet anders'. Zo ongeveer luidde vorige week de bood schap van directeur Howson van United States Lines voor het 125 man tellende personeel. Maar dan had Howson toch buiten de waard gerekend. Want een deel van het USL-personeel bleek, tegen de gewoonte in - bij Amerikaanse bedrijven in Nederland worden de vakbonden angstvallig geweerd - lid van de Vervoersbond-FNV te zijn. Een telefoontje naar het districtsbestuur en enkele uren later was het hoofdkantoor van USL bezet. Verder liet het personeel beslag leggen op de uitstaande vor deringen van USL bij Nederlandse bedrijven. Het gaat om zo'n vijf miljoen gulden en daarvan kan de komende tijd het perso neel worden betaald. Want, dat zal duidelijk zijn, van een so ciaal plan of een afvloeiingsregeling had Howson nog nooit ge hoord. Ook het expeditiebedrijf Mondial schakelde de rechter in om gedaan te krijgen dat een aantal containers, reeds op het terrein van USL opgeslagen voor vervoer naar elders, werd vrijgege ven. Eerst wilde Howson daar niet van weten, maar na het dreigen met een dwangsom van 50.000 gulden per dag ging hij snel door de knieën. Mondial wil de containers nu door een andere rederij laten vervoeren. FNV-kaderlid De Boer vindt het ronduit 'schandalig' dat Ame rikaanse bedrijven in Nederland de hand lichten met ontslagre- gels. Toen het USL-personeel vorige week op straat werd gezet was bijvoorbeeld geen toestemming gevraagd aan het Ge westelijk Arbeidsbureau. Nu doen Amerikaanse dochters in Nederland vaker of hun neus bloedt. Aan vakbondsactiviteiten in de bedrijven heeft men een broertje dood. Als iemand bij zo'n bedrijf solliciteert wordt gevraagd of hij of zij lid is van een vakbond en, aldus Den Boer, als dat zo is kan de sollicitant in negen van de tien gevallen naar die baan fluiten. Den Boer vindt dat Amerikaanse bedrijven in Nederland zich niet eenzijdig mogen onttrekken aan de hier geldende regels en arbeidsverhoudingen. Delta Terminal van ECT, omdat daar het grootste con tainerschip ter wereld af meerde. De Amerikaanse re derij USL had een revolutio nair vervoersplan opgesteld: een 'rond-de-wereld'-contai- nerdienst met mammoet schepen, die altijd in ooste lijke richting de wereld zou den rondvaren en slechts ze ven grote zeehavens, waar onder dus Rotterdam, zouden aandoen. Een Zuidkoreaanse werf bouwde twaalf enorme con tainerschepen ter waarde van meer dan een miljard dollar en eind '84 ging USL van start. Zonder succes, zoals de cij fers al snel uitwezen. Over 1985 kon het verlies nog wor den bepeerkt tot bijna 73 mil joen dollar. Maar daarna ging het snel bergafwaarts. Over de eerste drie maanden van dit jaar incasseerde USL al een verlies dat bijna even groot was als dat over heel 1985: 70 miljoen dollar. In het tweede kwartaal liep dat op tot 77 miljoen dollar en in het derde kwartaal tot 91 miljoen dollar. Totaal over 1986: bijna een kwart miljard dollar. Vanaf het begin dat USL van start ging is de maat schappij door concurrenten ervan beschuldigd ver onder de kostprijs te werken om klanten bij andere rederijen weg te kopen. Zo lang de moedermaat schappij McLean in sur séance verkeert mag het be drijf van de schuldeisers ge zonde bedrijfsonderdelen en dochtermaatschappijen reor ganiseren. In scheepvaartkringen is men bezorgd over her nieuwde concurrentie tegen bodemtarieven, als de mam moetcontainers van USL voor een zacht prijsje van eigenaar zullen veranderen. Want dat zal ongetwijfeld leiden tot een nieuwe markt verstoring, juist op het mo ment dat de containervaart stabiliseert. Terug naar Rotterdam, waar de gevolgen van het faillissement nog niet te overzien zijn. Om de mam moet-containerschepen te kunnen ontvangen inves teerde de gemeente Rotter dam bijvoorbeeld maar liefst voor 164 miljoen gulden om de Delta Terminal van ECT aan te passen. ECT kreeg bovendien een voorfinanciering van 149 miljoen gulden om de termi nal te automatiseren en ge schikt te maken voor groot schalige containeroverslag. ECT kocht bijvoorbeeld twee enorme containerkranen, 45 miljoen gulden per stuk. Omdat Rotterdam met ECT een speciale terugbeta lingsregeling had getroffen dreigt de gemeente zelf in fi nanciële problemen te ko men. Bij slechte resultaten, zo was afgesproken, zou de terugbetalingstermijn wor den verlengd. Nu als gevolg van het faillissement van USL zeker 10 procent van het containervervoer (ruim 160.000 containers) wegvalt is er zeker sprake van 'slechte resultaten' en kan de ge meente voorlopig naar de centen fluiten. Daar komt bij dat het ge meentelijk havenbedrijf ook nog eens in inkomen achter uit gaat doordat minder ha vengelden worden geïnd, om dat er minder (container) schepen binnenkomen. De Delta Terminal heeft een capaciteit van 500.000 containers per jaar. Door het wegvallen van USL zijn daar er nog slechts twee klanten van ECT overgebleven. Nu al houdt ECT er ernstig reke ning mee dat de prognose voor dit jaar - 200.000 contai ners voor de Delta Terminal - bij lange niet zal worden gehaald. Er bestaat een kleine hoop dat de Amerikaanse rederij Sea-Land wellicht naar de Delta Terminal zal verhui zen. Sea-Land is de grootste klant van ECT met jaarlijks 400.000 containers, die wor den aan- en afgevoerd aan de Home Terminal van ECT aan de Eemhaven. Sea-Land heeft ECT een groot aantal eisen gesteld waaraan een nieuwe termi nal zou moeten voldoen. De Delta Terminal zou uiter mate geschikt zijn om Sea- Land te 'herbergen', maar deze rederij heeft ook voor stellen gestuurd naar de con currenten van Rotterdam, waaronder Hamburg en Ant werpen. Trouwens, als Sea-Land naar de Delta Terminal ver huist lost dat het probleem van het wegvallen van een deel van de vervoer van con tainers natuurlijk niet op. Een woordvoerder van ECT mag dan wel optimistisch op merken dat het overslagbe drijf verwacht dat een deel van de containers, die door het faillissement van USL wegvalt, door andere rede rijen zal worden overgeno men, of dat straks in Rotter dam terecht komt is maar de vraag. Door Roger Simons HOEWEL het volgens premier Thatcher zo goed als gedaan is met de Britse Labourpartij, voorspelt de jongste Gallup Poll toch een so cialistische overwinning in de komende parle mentsverkiezingen, die zij nog moet uitschrij ven. Gallup zegt dat La bour momenteel een voorsprong heeft van 3,50 procent op That chers conservatieven. Verkiezingsexperts leiden daaruit af, dat de socialisten van Neil Kinnock voldoende sterk zijn om zo'n 320 parle mentaire zetels te veroveren. Labour zou dan in het Lager huis wel het grootste blok vormen, maar toch zes zetels te kort komen voor een abso lute meerderheid. De conservatieven die drie jaar geleden 397 zetels ver- overden, zouden er ditmaal maar 283 in hun macht krij gen; de Alliantie van libera len en SDP-ers zou hooguit 19 zetels overhouden van haar huidige 23. De socialis ten zouden dus enkel kunnen regeren met de steun van de Alliantie of met deze van na tionalistische afgevaardig den. Hoe dan ook, als het resul taat van de laatste Britse opiniepeiling overeenstemt met de waarheid, is Labour nog steeds een macht waar mee premier Thatcher reke ning dient te houden. En dat doen ze ook, want de premier probeert nu met diverse ver klaringen het gerucht de kop in te drukken, dat zij plannen maakt om de Britten vrij vroeg naar de stembus te roepen. Op de tv verklaarde Thatcher niet te geloven in een snelle sprong naar vroege verkiezingen. Zij kan nog aanblijven tot juni 1988. „Wij hebben nu een goede parlementaire meerderheid," zei de conservatieve premier. „Waarom dan verkiezingen uitschrijven vóór wij ons programma hebben afge werkt?" Thatchers partij be schikt momenteel in het La gerhuis over een meerder heid van 145 zetels. Het lijkt onwaarschijnlijk dat zij in de komende verkiezingen op nieuw een dergelijke massale overwinning zal behalen. Begin november zag de si tuatie er precies omgekeerd uit. Toen hadden de Britse conservatieven volgens Gal- lups concurrent Marplan een voorsprong van 3,5 procent op Labour. Die uitslag gaf aanleiding tot het gerucht dat premier Thatcher al par lementsverkiezingen zou uit schrijven in juni 1987. Hoe wel vele politici nog steeds verwachten, dat Thatcher dit inderdaad zal doen, is zij kennelijk van plan de knoop pas door te hakken wanneer de opiniepeilingen resultaten opleveren die constant in het voordeel van de conservatie ven uitvallen. In afwachting vinden Britse politieke waarnemers het merkwaardig hoe sterk de houding van premier Thatcher ten aanzien van de socialistische oppositie de laatste jaren is veranderd. Tegenwoordig heeft zij het vooral gemunt op linkse ex tremisten in Britse gemeen tebesturen. Thatcher zou het bloed van deze dames en he ren wel kunnen drinken. „In ons land heeft het socialisme afgedaan," verklaarde zij net vóór de onderzoekers van Gallup de uitslag van hun jongste opiniepeiling open baar maakten. Tijdens de verkiezings campagne van 1983 was Thatcher de Labourpartij nog relatief gunstig gezind. Toen zei ze: „Labour zal nooit sterven. Als je een goede op positie wenst, dan moet je Labour hervormen, zoals Gaitskell het probeerde, om een einde te maken aan het staatssocialisme." Amper enkele maanden later, met name in september 1983, publiceerde The Direc tor een interview met That cher, die toen haar overwel digende verkiezingszege van 145 Lagerhuiszetels nog maar pas achter de rug had. In dat vraaggesprek zei de premier: „Socialisme en Groot-Brit- tannië gaan slecht samen. Het ligt niet in de aard van de Britten. Ik ben van oor deel dat het met Labour fout is gelopen toen de gematigde vleugel zich gewonnen ver klaarde voor nationalisatie en controle door de centrale staat. Dit soort socialisme be dreigt ieders persoonlijke vrijheid." Sedertdien belooft That cher, dat „het linkse "extre misme" nooit meer de kans zal krijgen om Groot-Brit- tannië te regeren. Maar La- bourleider Neil Kinnock is erin geslaagd de extreme fractie van zijn partij het zwijgen op te leggen. Alleen in sommige gemeentebestu ren laten de extremisten nog van zich horen. Telkens als dit gebeurt, neemt premier Thatcher de gelegenheid te baat om Labour tot de grond toe af te breken. Of de kie zers zich daardoor laten be- invloeden, is niet helemaal duidelijk. Er zijn immers nog steeds ruim drie miljoen werklozen; in vele regio's van Noord- en Midden-Engeland heerst bit tere armoede. In het dichtbe volkte zuiden daarentegen creëert Thatcher door middel van een handig uitgekiend privatiseringsprogramma kapitalisten aan de lopende band. Voor deze kiezers zet ze de economische barometer artificieel op hoogkonjunc- tuur, een tijd waarin krediet meer waarde heeft dan geld. jgN HAAG (ANP) - De maxi- „uniinleg voor fruitkasten en lDdere kansspelautomaten in 10recabedrijven en speelhal en mag met ingang van deze pgand niet meer dan een partje per spel bedragen. De |Utomaat zelf moet de prijzen ntbetaien, met een maximum ,an vijftig gulden. De auto mat moet minimaal zestig ,rocent van alle inworpen uit eren. Een speler mag ten loogste vijftig gulden per uur ninnen verliezen. pat staat in een maandag in werking getreden onderdeel ,an de Wet op de Kansspelen ERG van harte gaat het niet, maar omdat het nu eenmaal zo is geeft Pierre van Enk, oud-Trouw-journalist en oud-voorlichter van Euro commissaris Andriessen (CDA) het dan toch maar toe: binnen afzienbare tijd zal hij zijn kennis en ervaring ten dienste stellen aan Jan de Koning, minister van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Op zich niks bijzonders. Jan Jager, de goedlachse oud-woordvoerder van De Koning, zet er gezien zijn leeftijd een punt achter en Van Enk neemt die baan over. Alleen... Van Enk blijft EG-ambtenaar en blijft als zodanig ook de beschik king houden over alle emolu menten die aan de status van EG-ambtenaar verbonden zijn. Daardoor gaat deze wel licht best-betaalde voorlich tingsambtenaar netto zelfs nog meer verdienen dan zijn politieke baas, die het nu eenmaal met een eenvoudig ministerssalarisje moet stel len. Van Enk, die in Leuven blijft wonen en in Den Haag een pied-è-terre zoekt, neemt de kosten van dit laatste on derdak voor eigen rekening, zoals hij vorige week niet zonder trots meldde. Het ontlokte een oud-col lega deze, bij Van Enk niet zo best vallende opmerking: „Nou, jij hebt toch ook wel ver-dom-de veel over voor je idealen." ACHTERAF is het allemaal nogal meegevallen, maar dat neemt niet weg dat de bevei ligingsdienst van de Tweede Kamer vorige week tijdens het debat over het pensioen van de weduwe Rost van Tonningen op het ergste was voorbereid. Ambulances en hartappa- ratuur stonden klaar, en ook de politie had haar instruc ties. Niemand mocht hard handig in de kraag worden gevat, verzetsmensen hadden voorrang en er waren uit drukkelijke orders tot het uiterste te blijven praten, in plaats van op een andere ma nier tussenbeide te komen. Toen het debat het eind naderde en de spanning te snijden was omdat een be sluit dreigde uit te blijven, repeteerden anderen alvast hoe de gemoederen met Nijpels: ...gezelschap... - FOTO DE STEM JOHAN VAN GURP woorden tot bedaren ge bracht zouden kunnen wor den. Wat vrijwel niemand op de tribune wist was, dat ook re kening was gehouden met de komst van de zwarte we duwe zelf, die als ieder ander op de tribune had kunnen plaatsnemen. Maar zover zou het toch niet gekomen zijn. De we duwe zou onopvallend maar snel naar een zijkamertje ge manoeuvreerd zijn, waar haar bij het verstrijken van de tijd zou worden meege deeld dat de tribune vol zat. Voor haar was er vorige week geen plaats in de Tweede Kamer. ALS minister doet Nijpels het boven verwachting goed, vinden zijn ambtenaren en de Kamer. Hij werkt hard en inspirerend, en komt - dit in tegenstelling tot bijvoorbeeld zijn partijgenoot De Korte - pas in het parlement als hij zijn dossiers tot in de punljes kent. Heel verstandig na tuurlijk, want tot voor kort wist Nijpels van milieu net zoveel als een pinguïn van computertechniek. Waar Nijpels nog wel aan moet wennen is, dat een mi nister toch in een iets strak ker keurslijf loopt dan een Kamerlid. Zo brak het hem vorige week toch even op dat hij bij de behandeling van zijn begroting in de Eerste Kamer, dit deel van de Sta- ten-Generaal als 'gezelschap' aanduidde. Te weinig eerbied voor de wijsheid van de ouderdom, moet de SGP'er Barendregt hebben gedacht. Hij stapte uit zijn pluchen bankje en verzocht de minister drin gend maar beleefd niet meer over 'gezelschap' te spreken als hij de Senaat bedoelde. „Het kan hier wel gezellig zijn, maar een gezelschap is het niet", aldus de senator. Op verzoek van Nijpels - en met instemming van de sena toren - is de gewraakte op merking nu officieel uit het stenogram van de Eerste Ka mer geschrapt. „DE fractie is mans genoeg haar standpunten te verdedi gen. Het is niet nodig dat ik daar overheen ga toeteren." (WD-voorzitter Ginjaar) HET PvdA-Kamerlid Klaas de Vries zal binnen een jaar tot de bekende Nederlanders behoren. Als voorzitter van de Parlementaire Enquête commissie Premiehuursector (de 'PEP'-commissie) zal De Vries regelmatig met zijn koppie op de buis en in de dag- en weekbladen prijken. Terwijl tot nog toe bijna niemand weet dat er behalve een Bert de Vries ook een Klaas de Vries in de Kamer bankjes (weliswaar ter lin kerzijde) de kost verdient. Met deze relatieve onbe kendheid werd Klaas wat jaartjes geleden al eens pijn lijk geconfronteerd. Hij was, in verkiezingstijd, aan het 'canvassen', zoals het winnen van kiezers door langs de deur te gaan bij de PvdA heet. Klaas belt aan, en wordt opengedaan door een vrouw, waarna het Kamerlid zich wil gaan voorstellen. Maar de vrouw zegt al te weten dat hij Klaas de Vries van de PvdA is. De vreugde is maar van korte duur, want in één adem voegt de vrouw eraan toe: „We kregen namelijk bericht dat Marcel van Dam en ene De Vries: ...niet Van Dam... - FOTO DE STEM /JOHAN VAN GURP De Vries zouden komen. Welnu, Marcel van Dam bent u niet". Zoals gezegd: na een jaartje 'PEP' zal De Vries ge noeg bekendheid hebben. En die Van Dam, wie was dat ook weer. DE Tweede Kamer rondt deze week de begroting van Sociale Zaken af en behan delt verder de begroting van Verkeer en Waterstaat. De Eerste Kamer heeft geen plenaire vergadering. Eindredactie ad Interim: Frans Boogaard Ruz Van onze Haag 3EN HAAG - CDA en V >n kabinet ruziën over fan Eekelen (Defensie, nijgen voor de verbeter lediging door middel naar ook peperdure Patr De VVD-bewindsman wil lerveren voor de aanschaf tuurde luchtdoelraketten, in esproken modernisering va Van Eekelen meent dat in 1 88 al een voorschot moet worden genomen ten bedrage a van rond 100 miljoen, maar de CDA-ministers voelen daar ïelemaal niets voor. s In CDA-kring heerst de op vatting dat in geen geval afge weken moet worden van de v afspraak in het regeerakkoord k dat de defensie-uitgaven met liet meer dan twee procent itij gen. Met name de CD A-mi- d rasters Deetman en Brinkman, die met zware bezuinigingen P n hun maag zitten, huldigen h lie opvatting, evenals Ruding k [Financiën). In het kabinet is het afgelo pen vrijdag bijna tot een con flict gekomen tussen WD'ers ;n CDA'ers, maar premier Lubbers wist de gemoederen te sussen. Van Eekelen moest iijn claim voor extra geld voor Van ome Haagse redactie WOUDENBERG - Vice-pre- nier De Korte (WD) vindt lat ambtenaren die niet mee villen werken aan de zoge- ïoemde 'afslankingsoperatie' lesnoods ontslagen moeten vorden. Op een WD-toogavond in Woudenberg suggereerde De iorte dat de ambtenaren het :elf in handen hebben of er in ie operatie, die gericht is op iet verminderen van het aan- al ambtenaren, gedwongen ontslagen vallen. „Medewerking in de vorm /an mobiliteit is daartoe een oelangrijke eis", aldus de vice- premier. ^LS DE hete wind, de bochoron, u 3asken bezorgde blikken. In hun ta Jizai, de wind van de heksen, de win Het is al eeuwen zo: alles wat uit Satans trawanten en allen uit Madrid de centrale regering voorop, zijn de Het is alsof de duivel ermee si Spaanse socialistische partij, die ooi Jrid vormt, zal waarschijnlijk in het s ienland de nieuwe premier gaan leve Voor het eerst in democratisch Sp lationale politiek heer en meester, toom' gebied, zoals de status van langeduid. Van een triomf in sociali )ens geen sprake zijn, want het sle lastion in Baskenland lukte alleen de oelijke splitsing in de nationalistisch Saskenland een regering te kunner aangewezen op een van de twee nati r Zal het met socialisten in de Baskis ®er worden in Baskenland en zulle eiroristen kunnen beperken? Zulle and slagen waar de socialisten in Ma Als de onduidelijke verkiezingsuit inrust veroorzaakt, zou het antwoorc 'estigend kunnen luiden, mits de sc n Baskenland oplossen. Twee dinc ■!er,s moeten zo snel mogelijk zo\ ^uardia Civil en de Nationale Politie 36 Politie van de Baskische regering. !0ü alles wat met openbare orde te n ?orden overgedragen, want er is te v len hopen dat het mettertijd wel goec jenland en de Guardia Civil. In de ti leniaakt moeten worden van de aans fajra bij Baskenland. Dat zou per ref isten waren er acht jaar geleden voor Zodra de socialisten samen met de 66n en de Navarra-zaak oplossen leer overblijven. Zelfs bij de 'die har ploof dat de organisatie in naam van overwinnen, tanen. Want langzaar e'd nergens meer toe dient. De par u zowel in Baskenland als vanuit Ma< «'elen, tonen dat zij voor het land w; Bn 'eervolle' oplossing wil.

de Stem | 1986 | | pagina 2