Veel activiteiten van JOE West Digna Blaauw neemt afscheid Oostburg stopt geld in beurzen ZIEKENHUISGROEP KOMT MET FORMATIEPLAN Je Kastanje 1 klein wonder. ulturele lag in lissingen 'Herstructurering regio Gent nodig' NSDAG 2 DECEMBER 1986 T16 PAGINA ZEELAND 3- VAN ZEELAND mband De caluw ildigde leden politierapport ,o® istzaal Carla Roelans-Hoop SLUISKIL - De directie van de Ziekenhuis- groep Zeeuwsch-Vlaanderen presenteert maandag een formatieplan waarin duidelijk wordt of er arbeidsplaatsen verloren gaan bij de totstandkoming van het nieuwe streekzie kenhuis in Terneuzen. Onrust Acties jfkoffer ie draag- Dat zelfs p maakt. MINOLTA UIT HET ZAKENLEVEN CB-kantoor in ostburg geopend hez René u anders Kapsalon in 't nieuw Plaatselijk nieuws Sluiskil Terneuzen Zuiddorpe IN DECEMBER NOG EENMAAL EEN SHOW Wandkleden Hoogtepunt Eer Oosterschelde aangemeld als natuurgebied Meer schepen in Kanaalzone tvoo< •41. 1SKIL - De Sluis kllse jiband De zwaluw hul- le tijdens de jaarlijkse tavond een aantal trouwe B. de Gijsel en M. van ke kregen een herinnering hun koperen lidmaat- !p. M. de Gijsel is al vijf jaar lid en heeft sinds en- jaren mede de leiding de majoretten. In het be- van de avond bracht Sin- laas nog een bezoek aan de .nband. Later waren er een ibackshow en een dans- id met live-muziek van less Lunatic. VAN GENT - De perso- auto van M. E. uit Philip- werd gistermorgen op sweg 252 aan de voorzijde iar beschadigd, toen een itauto bestuurd door A. uit Schijndel op een gege- moment achteruit ging en. Het ongeval gebeurde hoogte van de inrit naar de labriek die K. wilde inrij- Hij merkte te laat dat de ;onenauto inmiddels ach- n voertuig stond. VAN GENT - De rijkspo- te Sas van Gent voerde irmorgen tussen 11 en 12 in samenwerking met de ilitie te Axel en de ver- Terneuzen op de nnciale weg nabij West- pe een verkeerscontrole Daarbij werden twee o( rtuigen uit het verkeer ge- Inen, een wegens technische reken en een tweede omdat voertuig niet was verze- Verder werd wegens ;che mankementen nog keer een proces-verbaal smaakt. tv Het adres voor uw bruiloften, recepties en partijen In onze vernieuwde sfeervol ingerichte feestzaal. Tevens verzorging van uw buffet (ook bij u thuis) Maakt u geheel vrijblijvend een een afspraak. „In de Kastanje'' Eén van de sprekers is drs. van Puffelen, medewerker n de Stichting voor Econo- sch Onderzoek aan de Uni- rsiteit van Amsterdam. Hij één van de samenstellers n het geruchtmakende rap- t 'Meer dan een miljard' kouder het economisch belang de kunst voor Amster- Cloosterstraat 3 Kloosterzande Tel 01148-2379 )leet Van een onzer verslaggevers IINGEN - De Zeeuwse Iturele Raad houdt begin lend jaar, op vrijdag 23 ja- weer een Zeeuwse Cul- rele Dag, ditmaal over de lag hoe culturele activitei- de economie en de toeristi- le sector kunnen verster- De directeur van de Provin- Ie VW Noord-Holland, W. komt praten over mo- lijkheden tot samenwerking culturele organisaties recreatiesector. Hij kan Sen op zijn ervaringen als van de werkgroep Toer-in- ord-Holland, een jaarlijkse nifestatie die het cultureel risme moet bevorderen, s, Dick Hillenius, bioloog en leur zal het spanningsveld sen cultuur en recreatie on- f de loep nemen. De culturele dag wordt af floten met een forumdiscus- onder leiding van de voor- Ier van de Zeeuwse Cultu- le Raad, burgemeester J. ielbergs van Sluis. Het ge- Wen vindt plaats in hotel itannia te Vlissingen en urt van 10 tot 16 uur. Van onze correspondent GENT - In een studie over de Gentse regio wordt gepleit voor een meer geïntegreerd beleid door de verschillende overheidsinstanties. Stede bouwkundig en economisch expansiebeleid bijvoorbeeld, zou moeten worden behandeld door het Gentse stadsbestuur. Als onderbouw voor dit ste debouwkundig-economisch beleid dient een gecoördineerd verkeersplan te worden opge steld. De studie is van de hand van professor Anselin, ook be kend van zijn plannen voor een nieuwe sluis en een nieuw kanaal van Terneuzen naar Gent. Deze week werd zijn studie voorgesteld op een ex positie, gewijd aan de Gentse haven. In zijn rapport analy seert hij het stadsgewest Gent vanuit verscheidene invals hoeken zoals de demografische evolutie, de economische structuur, de verkeersstro men, de werkgelegenheid en het inkomen. Zijn conclusie is dat de hele regio dringend aan herstruc turering toe is. Hij gaat ervan uit dat Gent zich in een nieuwe periode van ruimte lijke ordening en economische herstructurering bevindt, waaraan een aantal voordelen verbonden is, maar ook geva ren. Er worden veel werk plaatsen gecreëerd en nieuwe inkomens, maar deze ontwik keling en de noden die zij schept, worden door de beleid voerders niet gemerkt. OOSTBURG - Burgemeester en wethouders van Oost burg willen 25.000 gulden uit het gemeentelijke promotie potje halen om zich ook komend jaar weer te presenteren op de Hiswa in Amsterdam en Boot'87 te Düsseldorf. Deelname aan deze twee evenementen heeft de laatste jaren goed gewerkt, maar veel mensen kennen de Bres- kense jachthaven en de andere recreatiemogelijkheden in de streek nog onvoldoende. Dus, zo meent het college, promotie blijft een noodzaak. Op beide beurzen zal een stand van negen vierkante meter worden gehuurd. Ook de streek-VW Zeeuwsch- Vlaanderen doet met 3.500 gulden een duit in het zakje. Personeel is ongerust over arbeidsplaatsen Van een onzer verslaggevers Gisteren deed de directie die toezegging, zo bleek tijdens een ledenvergadering van de afdeling Mid den—Zeeuwsch—Vlaanderen van de AbvaKabo, de vakbond voor ambtenaren en trendvolgers. Op die vergadering waren ook leden van de afdelingen uit West- en Oost- -Zeeuwsch-Vlaanderen aan wezig. Op dinsdag 16 decem ber bespreekt het bestuur van de bond de gevolgen van het plan met de directie van de Ziekenhuisgroep. Tijdens de vergadering bleek dat er veel onrust be staat onder het personeel van de ziekenhuizen in de streek. „Niemand is zeker van zijn toekomst", zei een van de aan wezigen. De directie heeft eer der laten weten dat zij ernaar streeft alle plaatsen te behou den, en dat er in ieder geval niet meer dan vijf tot tien ont slagen zullen vallen. Een echt plan voor de toekomst is er echter nog niet. Ook is er nog steeds geen landelijke CAO voor zieken huispersoneel. De AbvaKabo verwijt de Nationale Zieken huis Raad (NZR) de onderhan delingen daarover ten on rechte te hebben afgebroken. De vergadering besloot giste ren een brief te sturen naar de directie van de Ziekenhuis- groep. Daarin vraagt zij de di rectie er bij de NZR op aan te dringen de onderhandelingen weer te heropenen en op zijn minst een CAO af te sluiten die hetzelfde is als de oude. Volgens F. Kramer, dis trictsbestuurder van de Abva Kabo, houden de directies in de ziekenhuizen zich nog steeds aan de oude CAO. De NZR wil deze echter niet ver lengen, de bonden wel. Dat heeft echter volgens Kramer wel tot gevolg dat iedere wij ziging in de arbeidsovereen komst een verslechtering voor het betrokken personeelslid kan betekenen. Kramer deed namens het bestuur een oproep aan de le den zich uit te spreken over de bereidheid als het nodig is tot acties over te gaan. Het Abva Kabo bestuur denkt dan aan werkonderbrekingen van 1 of 2 uur.. „De patiënten zouden daar best iets van mogen voe len, maar de elementaire zorg moet gehandhaafd blijven", aldus Kramer. Over dit laatste punt waren niet alle aanwezi gen het eens, maar een meer derheid schaarde zich achter het bestuur. Het bestuur van de AbvaKabo wil bereiken dat de directies van de ziekenhui zen zich achter de bonden scharen, zodat de NZR ge dwongen is een CAO af te sluiten. 'STBURG - Burgemeester C. Spijkerboer van Oost- ig heeft vrijdag de nieuwe itiging van het Accoun ts- en Belastingadviesbu- iu NCB officieel geopend, t nieuwe onderkomen is ge- ®gd aan de Markt 21 in stburg. Indertijd is het bureau als lekhoudbureau' van de NCB "art in 1924. Vandaag de 8 is het een geheel zelf stan- en onafhankelijk bureau it een hoofdkantoor in Til- 'g en 27 vestigingen in wd-Brabant, Zeeland en nd-Gelderland. Het kantoor Oostburg bedient geheel st-Zeeuwsch-Vlaanderen Biervliet. DSTBURG - Zaterdagavond kn Ad en Denise Sanderse- Tstraeten honderden he rstellenden zien welk een verandering hun etablisse ment Chez René aan de Markt de afgelopen maanden heeft ondergaan. Van het vroegere, bij velen bekende café, is wei nig meer terug te vinden. De al enige tijd geleden ge moderniseerde pui herbergt onder meer een gloednieuwe bar, die de bezoekers direct na het binnenkomst 'begroet'. Op de plaats waar vroeger de bar stond is nu een gezellige eet/ annex praatruimte ontstaan. Want behalve de dorstige be- zoek(st)er kan ook de 'hongeri ge' er terecht. „Wat ons voor ogen staat is een eet-café, waar behalve een drankje ook een behoorlijke maaltijd tegen vriendelijke prijs verkregen kan worden", zeggen de ex ploitanten. HULST - Het interieur van kapsalon Lebbinck in Hulst heeft een verrassende meta morfose ondergaan. De zaak lijkt door de kleurkeuze rui mer geworden. De architect heeft bovendien gezorgd dat de details van de inrichting ook dat effect geven. De kleu ren zijn overwegend grijs, de details bordeaux-rood. Nieuwe correspondent - Met ingang van 1 december is als correspondent voor De Stem in Sluiskil aangesteld de heer L. van Hecke, Drostlaan 8c. Tel. 01157-2045. Kerstfeest ouderen - De afde ling van Welzijn voor Ouderen viert zaterdag 20 december het kerstfeest in De Sterre. De feestmiddag bestaat uit een kerstlezing, zang gedichten, een verhaal en een gerzamen- lijke kerstmaaltijd. De aan vang is 14.00 uur. Sinterklaas ouderen - Ook de goedheiligman zorgt voor feestvreugde bij Welzijn voor ouderen in De Sterre. Woens dag 3 december brengt hij ver gezeld van zijn knechten een bezoek. Dat begint om 14.00 uur. Wandelsport - Deze winter houdt de wandelsportvereni ging De Vrijbuiters een aantal wandeltochten. Men begint deze serie wintertochten op 20 december, daarna loopt men op 24 januari, 7 februari en 28 februari. Wie drie tochten meeloopt krijgt een extra her innering. Ook nu is er weer keuze tussen vijf, tien en vijf tien kilometer. Men kan van start gaan tussen 12.00 en 14.00 uur bij 't Clubuus aan de Pijn boomstraat. Sinterklaas - De sint bracht ook een bezoek aan de wan delsportvereniging De vrij buiters. De jeugd kreeg ca deaus aangeboden en voor en kele jeugdleden waren er me dailles. Zo kreeg Sonja de Looff een medaille voor 500 ki lometer wandelen en de heer W. Verbrugge viel die eer ten deel voor 15.000 kilometer. Van onze correspondent OOSTBURG - In december is er heel wat te beleven op het gebied van popmuziek en theater in YVest- Zeeuwsch-Vlaanderen. Zaterdag 6 december treedt Jules Deelder op in Den Hoekzak in Oostburg, ge volgd door een mini-live-aid-festival 12 december in Het Zoute Vestje in Sluis met de groepen Under Cover, Rotnaam en Claw Boys Claw. Het activiteitenjaar wordt tweede kerstdag afgesloten met een optreden van Ray mond van het Groenewoud. De verhoogste activiteit is te verklaren uit de dynamiek van de huidige werkgroep. Jelle Koen, begeleider van de Streekjeugdcentrale, hierover: „De organiserende werkgroep JOE West bestaat sinds enkele maanden uit een tiental jonge, enthousiaste mensen. JOE West komt voort uit de werk groep J'UIT, die drie jaar ge leden ter ziele ging. Het laatste jaar nemen steeds meer jonge ren plaats in de werkgroep, zodat de geselecteerde bands of theatergroepen ook eigen tijdser worden." Zo komt de op dit moment in heel het land aan de weg timmerende dichter/schrij- Sinterklaas - De rk Bond voor Ouderen houdt in samenwer king met het Gecoördineerd Bejaardenwerk donderdag 4 december een Sint-Nicolaas- middag in Het Kaaike. De middag wordt hoogstpersoon lijk bijgewoond door de hoge gast uit Spanje, die om 14.00 uur arriveert. Zoals gebruike lijk is er koffie met speculaas en wordt nog een andere con sumptie verstrekt. FOTO DE STEM COR J. DE BOER Digna Bkiauw: 'Doorlopende spanning, dat heb ik nodig', Door Ronald Verstraten TERNEUZEN - Digna Blaauw stopt er mee: „Het ontwerpen, de shows, alles. We genieten nu met volle teugen van al het moois dat op de wereld te zien is. Het leven is kort. Pluk de dag!" „Voor mezelf heb ik het gevoel dat de confectie me ver heeft ingehaald. Ex clusief materiaal is nu in praktisch elke brei winkel te koop. Bovendien raakt je creativiteit op den duur een beetje op." „Nooit helemaal natuurlijk", geeft ze onmiddelijk toe. „Ik ben nog op zoek naar een alternatief. Dat zal ik ook wel vinden." Jarenlang waren ze niet uit de Ter- neuzense - lees: Zeeuws-Vlaamse - sa menleving weg te denken. Digna's mo deshows bij Pot in Axel trokken in de tweede helft van de zeventiger jaren honderden mensen. Later hield ze shows met kleinere collecties. Haar man Piet zwaaide tien jaar lang de scepter in Artikhof. Doorlopend von den er exposities plaats. In een tegen over liggend pand hadden ze een eigen modewinkel. Toen Piet enkele jaren ge leden ziek werd, gingen ze het rustiger aan doen. De winkel en de koffieshop werden gesloten. Aan de modeshows komt nu ook een eind. Nog éénmaal kan het publiek een nieuwe collectie aanschouwen. Op 29 december vindt in samenwerking met Arty Party de allerlaatste show plaats in Cadzand. Met wandkleden en keramiek stapte ze achttien jaar geleden de Zeeuws- Vlaamse kunstwereld binnen. Sinds dien is ze er niet meer weggeweest. Vóór ze in Hoek en later in Terneuzen neerstreken hadden Piet en Digna Blaauw er al zo'n twintig verhuizingen op zitten. Piet had een aannemingsbe drijf en dat betekende regelmatig ver trekken naar een nieuwe woonplaats. Pas toen ze zich definitief in het Zeeuws-Vlaamse vestigden en de kin deren al wat groter waren, kwam Digna in creatieve zin tot ontplooiing. Ze had een docentenopleiding kos tuumnaaien in Middelburg gevolgd en begon aanvankelijk met wandkleden. Al spoedig kwam daar keramiek bij. „Spelenderwijs werd dat een leuke combinatie. Het liep meteen als een trein", herinnert ze zich. Tussendoor gaf ze cursussen vrij we ven en volgde ze zelf een aantal oplei dingen. Aan de kunstacademie in Utrecht bestudeerde ze applicatietech nieken en stofversieren. Ze exposeerde in binnen- en buitenland. Op enkele landelijke tentoonstellingen sleepte ze eerste prijzen in de wacht. In 1974 begon ze met een mode-oplei ding. „Ik wou eens wat anders, veran dering. Doorlopende spanning in mijn leven, dat heb ik nodig", zegt ze. De wandkleden vaarwel gezegd, het hoofd stuk keramiek afgesloten, begon een periode die ongetwijfeld een hoogtepunt betekende. Tussen 1975 en 1980 gaf ze jaarlijks grote modeshows, waar ze per keer zo'n tachtig tot honderd nieuwe ontwerpen presenteerde. Kwamen daar in het begin al ruim tweehonderd belangstellenden op af, de laatste show in 1980 werd door bijna vijfhonderd toeschouwers bezocht. „Het geeft aan dat de mensen toch behoefte hebben aan iets creatiefs, iets exclu siefs. Alles was met de hand gehaakt of gebreid. Een hele intensieve bezigheid." De hoog gespannen verwachtingen van het publiek, in combinatie met de grote produktie, betekende op het laatst een enorme psychische druk. „Toen heb ik gezegd: nu is het genoeg. Ik kwam te weinig aan mezelf toe en dat ging ten koste van mijn creativiteit. Ik ben daarna een lange trap afgegaan." Maar ze verdween niet uit het beeld. Kleinere shows met kleinere collecties bleven volgen. Ooit kwam zelfs een film ter sprake. Regelmatig werd ze nog door allerlei mensen,'onder meer van kunstacademie's, benaderd. In 1982 hield ze een expositie in het Terneuzens museum. „Een hele eer, als je bedenkt dat normaal gesproken alleen de hele groten als bijvoorbeeld een Fong Leng in musea mogen exposeren." Dat haar werk door de museumcommissie werd aanvaard, beschouwt ze als een erken ning. De kleding ging overal naar toe. Frankrijk, Duitsland, de Verenigde Sta ten. Eerst maakte ze de ontwerpen. Daarna zocht ze de kleuren bij elkaar. „Het maken van goede kleurcombina ties is een gave", zegt ze. „Dat klinkt misschien opschepperig, maar dat is een gave waarvan ik zeker weet dat ik die heb. Daardoor, in combinatie met een grote dosis eigenwijsheid en doorzet tingsvermogen, heb ik innerlijk een rijk stuk leven gehad." Dat ze met haar afscheid nog niet de liefde voor het vak kwijtraakt moge duidelijk zijn: „Nog onlangs heb ik in de Meervaart in Amsterdam een expositie gezien van de allergrootsten, zoals Anne-Marie Beretta, Chanel en Thierry Mugier. Ik keek mijn ogen uit. Dan leef ik even in een droomwereld." ver/performer Jules Deelder 6 december naar Den Hoekzak. Voorzitter Eric Ras: „Je moet dit als een Sinterklaas-sur prise aan het publiek zien. We verwachten dat het die avond behoorlijk druk gaat worden, getuige de belangstelling bij twee vorige cabaretoptredens van het Krisiskabaret en Brut en de Bende in de vorige maanden. We merken dat de belangstelling bij de jongeren voor dergelijke activiteiten weer toeneemt. Wij staan met de werkgroep natuurlijk te popelen om hier op in te sprin gen." Op 12 december volgt het mini-live-aid-concert in Het Zoute Vestje in Sluis. Dit ten bate van een lepra-kolonie in Indonesië, omdat hier een tweetal oud-Sluisenaars werkt. Om 19.00 uur begint het concert met het Goese bandje Under Cover. Daarna bestijgt de Bressiaanse groep Rot naam, na een afwezigheid van bijna een jaar, weer het po dium met een heleboel nieuwe nummers. De om zijn live concerten bekende groep Claw Boys Claw geeft acte de pré- sence om 21.30 uur. Eric Ras: „Met een aantal werkgroepleden zijn we de Spektakelbeurzen van Gent en Breda afgereisd. Daar zie je dan een enorm groot aanbod op het gebied van muziek, to neel en cabaret. Je krijgt dan een goede indruk van wat je naar West-Zeeuwsch-Vlaan deren kunt toehalen." Tweede kerstdag is JOE West van plan om de toch vaak stille kerstdagen op te luisteren met 's middags het draaien van twee films en een Vlaamse kermis. „We denken aan een film van Monty Py thon en Stop Making Sense van de Talking Heads, 's Avonds sluiten we de dag af met een optreden van Ray mond van het Groenewoud," aldus de voorzitter Ook voor januari is er al een optreden gepland van de thea tergroep Alex d'Elektrique en wel 30 januari. Eric Ras: „Ook in het nieuwe jaar proberen we een zo aantrekkelijk moge lijk programma te brengen. Op die manier maak je ook steeds meer mensen geïnteres seerd in het theater- en popge- beuren." DEN HAAG (ANP) - De Oos terschelde en het Markie- zaatsmeer zullen door de Ne derlandse regering worden aangemeld als natuurgebied met bijzondere betekenis. Dat gebeurt in het kader van in ternationale afspraken, de zo geheten Conventie van Ram- sar. De regering verplicht zich met de aanmelding ertoe het behoud en het verstandig ge bruik van het gebied 'voor zover mogelijk' te bevorderen. Ingrepen die verband houden met de uitvoering van de Oos- terscheldewerken en gebruik en beheer van de stormvloed kering worden niet tot de ver plichtingen gerekend. Met andere landen zal we tenschappelijk onderzoek worden verricht, gegevens uit gewisseld en publikaties gesti muleerd. Krachtens de con ventie zal ook worden gepro beerd de stand van de water vogels in beide gebieden te vergroten. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Gedurende de eerste tien maanden van dit jaar kregen de havens in de Kanaalzone 5,6 procent min der goederen van de zeevaart te verwerken dan in dezelfde periode van 1985. Desondanks nam het aantal schepen met 81 toe. De haven in Sluiskil ver toonde de grootste daling met 200.000 ton. In totaal werd 390.000 ton minder overgesla gen. De grootste daling was te zien in de overslag van vaste brandstoffen en meststoffen. Dit laatste heeft te maken met de dalende vraag op de we reldmarkt De binnenvaart bleef sta biel, al was er een daling van 122.000 ton in het vervoer van chemische produkten. Op het gebied van het goederenver voer per spoor was er een drastische daling met 60.000 ton (ruim tien procent). Wel ging het iets beter met de werkgelegenheid in Zeeuwsch-Vlaanderen.

de Stem | 1986 | | pagina 23