JOSTBURGSE WETHOUDER THOMAES TREKT AAN DE BEL zz TEWETl 'Onze Walrus in Bath' Agent ontkent oplichting ZLM CIMK bijna klaar luziektent Jzendijke errijst Basketbal- toernooi voortgezet onderwijs luime belangstelling modelbouwshow Onderzoek K IJSDAG 2 DECEMBER 1986 VAN ZEELAND T20 PAGINA ZEELAND 4- iw werk, uw gezin en tennis met de nieuwe rerbaas u over zoveel )'n prijs. anaf f28.695,- (incl. .f34.250,- (incl. BTW), (incl. BTW) eperbus klaar rel. 01140-13524. 58, Tel. 01150-17751 OOSTBURG - De gemeente Oostburg ver keert in een niet al te gezonde financiële posi tie. Volgens de wethouder van financiën J. Thomaes kan de raad wel vergeten om de ko mende jaren een nieuw beleid te voeren. m/i GELD STINKT BIJ HOOGHEEMRAADSCHAP WEST-BRABANT: Plaatselijk nieuws Aardenburg Eede Hoofdplaat Oostburg Sluis ZES MAANDEN ONVOORWAARDELIJK GEEIST Geen geld voor nieuw beleid' ineen onzer verslaggevers 2ENDIJKE - De muziektent tot in de jaren zestig de irkt in IJzendijke sierde, irdt in zijn oorspronkelijke at herbouwd. pat gebeurt in het kader nhet 150-jarig jubileum van plaatselijke brassband Ge lid Overwint. Burgemeester en wethou- van Oostburg willen als rste aanzet 25.000 gulden or het karwei beschikbaar :!!en. De herbouw kost in to- al 80.000 gulden. De rest van t geld moet Geduld Over at zelf bijeen zien te sprok- len. De IJzendijkse muzi- nten lopen daarvoor al met annen rond. Ze denken aan jdragen door de IJzendijkse ïolking en van het Zeeuws- aamse bedrijfsleven. De muziektent werd in de ren zestig wegens achter- illig onderhoud afgebroken, it oude smeedwerk is echter aanwezig en kan, na een lapbeurt, nog gebruikt len. B en W vinden dat de iektent het historische ka- :r en het aanzicht van de mdijkse markt ten goede komen. Ze menen dat de :bouw duidelijk het alge- belang dient. Daarom iben ze er ook 25 mille uit saldireserve voor over. an een onzer verslaggevers KRUIS - De restauratie in de toren van St-Kruis, de perbus, is klaar. Gedepu- irde R. Barbé metselt lensdag 10 december de itste steen. De gedeputeerde rricht die handeling om DO uur. De restauratie is feitelijk niet helemaal klaar. Een ut is reeds enige terug her- Jd. Nu zijn nog eens twee nten onder handen geno- m. Wanneer de vierde kant irdt aangepakt is nog niet kend. De gemeente moet nog i subsidie-gever zoeken. Prijswijzigingen voorbei ken uitvoeren die voor de ko mende jaren gepland staan. „Willen we een kleine kernen- beleid voeren dan zullen we het aanleggen van enkele fietspaden moeten schrappen", aldus de wethouder. Volgens heeft moet beleid voorrang krijgen boven de andere plan nen. Ook het beleidsplan moet volgens hem de kast in. „Om dat uit te voeren is absoluut geen geld voorradig. Wanneer we datgene wat we hebben in stand willen houden, dan zul len we een heel voorzichtig be leid moeten voeren, anders ko men we in de rode cijfers te recht". Van een onzer verslaggevers Volgens hem zal het al een hele kunst zijn om de be staande voorzieningen financieel overeind te houden. Dit verklaarde hij gisteren desgevraagd. Thomaes wil als enige bin nen het college dat de kortin gen voor het sociaal-cultureel werk per 1 januari direct doorgesluisd worden naar de instellingen. De andere leden van B en W willen echter een deel van de kortingen opvan gen. Dorpsvernieuwing De wethouder wijst er op dat een flink aantal reserve- potjes leeg of gehalveerd is. De bestemmingsreserve is op en de algemene reserves zijn bin nen twee jaar gehalveerd, waardoor ook minder rente binnen komt. Ook het fonds voor subsidie-opvang is gehal veerd en het werkgelegen- heidsfonds is bijna uitgeput. De conjuctuur-reserve-pot be vat slechts 45 mille, was twee ton, en het rekeningoverschot is met bijna één miljoen ver minderd, was twee miljoen. Tot slot zal Oostburg heel wat minder geld uit het gemeente fonds krijgen. „Het ziet er heel somber uit", aldus Thomaes. Om de fi nanciële positie van de ge meente gezond te maken, zal volgens hem ook het fonds stad- en dorpsvernieuwing gehalveerd moeten worden. Jaarlijks stopt Oostburg 450 mille in dat fonds, maar dat is volgens de wethouder niet meer mogelijk. „De gemeente zal met spoed moeten over gaan tot privatisering van zo veel mogelijk gebouwen", zei hij. Naar zijn mening moet er ook een baatbelasting komen. De winkeliers van Oostburg die straks profijt hebben van de opknapbeurt van het cen trum zullen moeten meebeta len, evenals de middenstan ders die langs het Spuiplein te Breskens wonen. Volgens hem kan de ge meente niet alle kapitaalswer- Van onze correspondent OOSTBURG - Een team van de Zwin-mavo bij de meisjes en de jongens van de Prins Willem Alexanderschool heb ben het basketbaltoernooi voor het voortgezet onderwijs gewonnen. Dit werd gehouden in de Oostburgse sporthal De Veerhoek, waar deze keer de tweede-klassers in actie kwa men. De organisatie berustte in handen van de gymleraren uit West-Zeeuwsch-Vlaanderen. In totaal kwamen 18 teams, 9 jongens- en 9 meisjesteams, in het veld. Zaterdag 6 december is het de beurt aan de ees- teklassers van het voortgezet onderwijs. Uitslag Jongens: 1. Prins Willem Alexan der, 2. Oostdijke 1, 3. Oostelijke 3. Meis jes: 1. Mavo 2 Cl, 2. Zwin 1,3. Oostdijke 2 en Mavo 2 C2. de leiding in handen is van een die het Fund bij een aantal voor- (keringsmaatschappijen heeft verzek 'an liquidatie. Hierdoor is Femis in riftelijke garantie aan toonder op i ïven. Een garantie die desgewenst zodat Femis méér garantie te welke Nederlandse financiële ins woorden: Femis biedt u een profil «teem dat uw spaargeld op een vei aari maakt voor onbevoegden, r bovendien bijzonder gemakkelijk in f 100.000,- en meer. itie u aanspreekt, kom dan in ieder i>end met Femis praten of vraag uit-1 tatie aan. U bent van harte welkom r "jr JStff De rangeerpvzzel stelde velen voor problemen. Ven onze correspondent p Sas van Gent, 2240 65'4550 AB Sas van Gent' jf-UlS - De modelbouwshow, le ie modelbouwclub 'Oost- ®g' afgelopen weekend in I'fis hield, mocht zich in een 'time belangstelling verheu l-Was het zaterdag door de astige weersomstandigheden lUa belangstelling nog matig, zondag kwamen vele honder den een kijkje nemen op het Walplein, waar een 80-tal mo dellen te bewonderen waren. Tijdens de beide dagen was er een puzzel 'rangeren' inge last met als hoofdprijzen een start-treinset. Deze gingen naar J. Buysse (Sluis) en M. Henry (Oostburg). - FOTO WIM K00YMAN De vaardemonstratie, die gepland was in de Sluise Kaai, moest wegens weersomstan digheden worden afgelast. „Niet verantwoord onder deze omstandigheden", stelde een in het geheel bezien tevreden Peter van Delft, voorzitter van de organiserende modelbouw club, die op dit moment onge veer een 30-tal leden heeft. De 'Walrus' in Bath. De kosten lopen op, de stank blijft. - FOTO DE STEM BEN STEFFEN Zo'n vijftien omwonenden van de waterzuiveringsinstallatie van het Hoogheemraadschap West- Brabant in Bath hebben regel matig last van stankoverlast. Vo rige week werd opnieuw een stap gezet om de Zeeuwen te bevrij den van de penetrante chemische geur, die uit de tanks opstijgen. Het lijkt er op uit te draaien dat het hoogheemraadschap totaal elf miljoen gulden moet investe ren om vijftien neuzen te sparen. En dat terwijl de installatie zelf ook al op 120 miljoen in plaats van ƒ50 miljoen uitkwam. Een reportage over 'Onze Walrus in Bath'. Door Willem Reijn Ondanks velerlei tests bij de proefinstal latie in Bergen op Zoom, heeft het vanaf de officiële ingebruikneming van de af valwaterzuivering in Bath in mei 1983 steeds gestonken. In de installatie wordt de vervuiling in het afvalwater van de persleiding Moerdijk-Waarde door bacte riën opgegeten. De mini-beestjes krijgen een zeer gevarieerd menu voorgeschoteld: van uitwerpselen van menselijke bron via afvalwater van een diepdrukkerij tot en met vloeibaar afval van Shell. Na deze smakelijke maaltijd verdwijnt het gezui verde water in de Westerschelde. De installatie zuivert heel wel. Maar er zit en blijft een luchtje aan. Voordat mi nister Nelie Smit-Kroes de zuivering in werking stelt, denken de technisch spe cialisten van het hoogheemraadschap en deskundigen van het adviesbureau DHV dat met het afdekken van de verzamel plaats van het afvalwater en wat over- loopranden van bezinkingstanks de grootste stank wel bestreden zal zijn. Dat is dus niet zo. In september '83 wordt daarom onder zocht of met het toevoegen van ijzer aan het water de rotte eieren wel uit de lucht zullen worden genomen. Het helpt maar een heel klein beetje. Het ijzeraspirientje, zoals de technici het noemen, is onaf- doende en zorgt met een aangekondigde rekening van anderhalf miljoen gulden per jaar zelfs voor hoofdpijn bij de kassier van het schap. Geen ijzeraspirienijes dus. dende stof in zit. Via een slangetje kunnen snuffelaars even snuiven. Het onderzoek mislukt volledig: het sterft van de pieken met stinkstoffen. De 'panelleden' roepen wel steeds 'Bingo, ik ruik iets', maar uit één luchtje destilleert de een ligakoek, de ander rubber en de derde kattepis. Bij het hoogheemraadschap kan men van deze resultaten geen chocola maken. De twee monsters die genomen zijn, blijken samen al vijftien mille te kosten en dus stopt men er maar vlug mee. In november '84 wordt een nieuw sys teem geïntroduceerd: het gezuiverde af valwater wordt teruggepompt en ver mengd met het vervuilde water. Grond gedachte: als je een deel vuil met drie de len zuiver vermengt, moet het twee keer minder stinken. Elders in Nederland is het systeem al tot volle tevredenheid toe gepast. Zeshonderdduizend gulden verder vreten de bacteriën zich beter dik dan ooit, maar de stank neemt toe. In de tanks is het water helderder, maar nu blijkt plots dat het gezuiverde water een onwel riekend lijfgeurtje heeft. Vermengen met stinkend schoon water heeft weinig zin. Toch blijft men verder gaan met dit pro ject, zij het om zuiveringstechnische rede nen. Aan energiekosten wordt een ton per jaar bij geboekt. In 1985 doen de onderzoekers weer een nieuwe ontdekking: je kunt geur optellen noch aftrekken. In dat jaar wordt name lijk uitgezocht dat 58 procent van de stank afkomstig moet zijn van de voorbezin- kingstanks, 15 procent van de beluch tingstanks en 25 procent van de nabezin- kingstanks. Voor drie ton wordt een schuimlaag aangebracht op de grootste stankverspreider. Een unieke oplossing, die het heel goed doet, want de voorbezin- kingstanks dampen niet meer. De snuffelploeg, die in de omgeving van de zuiveringsinstallatie ruikt of er wat te ruiken valt, meldt: niets gemerkt, het stinkt nog steeds. De deskundigen vallen van hun stoel van onbegrip: 58 procent van de stank is weggenomen en ze ruiken nog evenveel. Dat is onmogelijk! Onderdrukking Aroma-gram In het voorjaar van 1984, het stinkt nog immer en indringend, stelt het hoogheem raadschap samen met TNO een aroma gram op. Het afvalwater wordt via een apparaat geleid, dat registreert of er een hoge hoeveelheid van een stankversprei- De Utrechtse hoogleraar in de psycho logie prof. Kusters en zijn medewerkers worden ingeschakeld. Is de snuffelploeg nou gek geworden! Neen, vindt Kusters. Hier is sprake van geuronderdrukking. Het moet worden vergeleken met een sterk geparfumeerde dame of een recep tie, zo begrijpen de geurvreters van het HWB. Als die dame weg is, beginnen an dere bespoten dames opeens te ruiken. De ene geur wordt gemaskeerd door de ande re. En zo komt het hoogheemraadschap tot de conclusie dat alleen een totale afdek king tot een oplossing kan leiden. Wel ge faseerd, want als halverwege zou blijken dat de geur weg is, kan dat veel geld sche len. Vorige week werd de algemene verga dering van het HWB daarom een voorstel voorgelegd om tweeënhalf miljoen gulden uit te trekken voor de eerste afdekking. Mocht dat niet voldoende helpen, dan is er nog eens een bedrag van zeven miljoen nodig voor de laatste afdekking, be staande uit een opblaasbare tennishal over de beluchtingstanks. De leden van de vergadering hebben het er knap moeilijk mee. Aan onderzoek is inmiddels fl,l miljoen uitgegeven. De kosten dreigen tot f 11 miljoen op te lopen en dat voor vijf tien omwonenden. Troost De Oosterhoutse burgemeester B. Ma ter verzucht dat de zuiveringsinstallatie 'onze Walrus van Bath' is. „We kunnen de vergelijking met de Walrus-affaire ver doortrekken. Ook hier telkens nieuwe technische ontwikkelingen, ook hier een formidabele kostenstijging. De eerste be sluiten spraken over een totaal van vijftig miljoen gulden, en de kosten zijn nu reeds opgelopen tot 120 miljoen gulden". De enige troost die hij kan vinden, is dat de bedragen hier wel op een fatsoenlijke ma nier zijn gegeven. Hij twijfelt eraan of het eigenlijk wel zo hard stinkt. Hij is zelf een middagje met zijn vrouw wezen ruiken en heeft van een restauranthoudster gehoord dat Antwer pen beter te ruiken is dan Bath. Volgens fabrieksdirecteur Bartels is de snuffel ploeg een kapotte thermometer. En dan moet je niet proberen het klimaat te ver anderen, maar een andere thermometer te kopen, zo zegt hij. De gemeente Reimerswaal heeft vorige week weer eens een brief gestuurd met de mededeling dat het nu toch eindelijk eens afgelopen moet zijn met de stank. Maar zou de gemeente een garantie willen ge ven dat men niet meer klaagt, als het HWB voor twaalf miljoen aan stankbe- strijding heeft gepleegd? Neen, denkt dijkgraaf Van der Weijden. De algemene vergadering gaat toch maar akkoord. Onder voorbehoud, dat wel. Want het zijn toch al dure dagen voor het hoogheemraadschap en de vertegen woordigers willen dat tot 1 februari over alternatieven wordt nagedacht. Nog meer onderzoek dan? Al die onderzoeken heb ben al even weinig opgeleverd als de maatregelen, die tot heden zijn genomen, stelt Hoogheemraad Kammeraat. De vraag die overblijft is of de omwonenden after all ook de neus hadden opgetrokken als de zeven ton per neus hun cash was aangeboden. Commissie De Aardenburgse raadscommissie voor ruimte lijke ordening vergadert van daag. De bijeenkomst begint om 19.30 uur in het gemeente huis en de verkoop van grond aan een inwoner staat op de agenda. Kerkdiensten - De Sluise li- turgiegroep verzorgt zondag 7 december de kerkdienst in Eede. De Sluisse Rakkers, on der leidibg van mevrouw Bukkens, verzorgen de gezan gen. Zij worden muzikaal be geleid door een combo onder leiding van Tony Venneman. Kerstgezinsdienst - De Eedese liturgiegroep houdt zaterdag 20 december een kerstgezins dienst met als thema: Het don kere land en het licht aan de hemel. Voorgangers zijn dan pastoor M. Janssen en me vrouw M.de Geeter, afgevaar digde van de liturgiegroep. Leerlingen van de plaatselijke basisschool en andere kinde ren die de dienst willen bijwo nen, worden verzocht zich als herder te verkleden. Op het priesterkoor zit, zoals vorig jaar, een levende kerstgroep. De dienst wordt opgeluisterd door het jeugdkoor van de ba sisschool. Na de mis wordt tra ditiegetrouw een kerstfeest gehouden op school, onder lei ding van de Eedese oudervere niging. Sinterklaas - De Sint bracht met zijn Pieten een bezoek aan Hoofdplaat. Na de rondgang door het dorp ging het naar het dorpshuisplein waar hij enige woordjes tot de 90 kinde ren sprak. De kinderen kregen een tractatie en OBK speelde een paar nummertjes. In het dorpshuis werd gekeken naar een voostelling, geheel in het teken van Sinterklaas van poppentheater Popschuim, voorheen Pinokkio. Woens dagmorgen 3 december om half tien brengt Sinterklaas een bezoek aan de kleuters en de kinderen van de klassen 1 en 2 in de gemeenschaps ruimte van de school. Daarna is het de beurt aan de kinderen van de klassen 3 tot en met 6. 's Middags worden de zieken be zocht. Commissie De Oostburgse raadscommissie voor planolo gie komt woensdag 3 decem ber om 9.00 uur bijeen in het gemeentehuis. Aan de orde komt het vaststellen van zones in het kader van de uitvoering wetgeluidhinder. Aansluitend komt de commissie Openbare werken bijeen. Opening - Het fietspad Sluisse Veer - Terhofstede is klaar. Gedeputeerde J. de Voogd ver richt woensdag 3 december om 10.30 uur de officiële openings handeling bij de aansluiting van de Braamdijk op de pro vinciale weg Sluis-Breskens. Van een onzer verslaggevers OOSTBURG De Oostburgse Winkeliersvereniging krijgt maandag 15 december het rap port van het Centraal Insti tuut voor het Midden- en Kleinbedrijf (CIMK). Het in stituut onderzoekt in opdracht van de vereniging hoe het cen trum van Oostburg aantrek kelijker gemaakt kan worden. Volgens de winkeliers gaat het namelijk niet zo goed met de winkelstad Oostburg. Er is leegstand en het bezoekerstal daalt. De gemeente heeft sub sidie gegeven om het onder zoek uit te kunnen voeren. De presentatie vindt 15 de cember om 15.00 uur plaats in restaurant De Eeenhoorn. Te vens zal dan globaal ingegaan worden op het rapport. Van onze rechtbankverslag gever BREDA/GOES - „Het verhaal steekt goed in elkaar. Het is erg belastend voor mij. Ik kan mijn onschuld helaas niet aantonen. Ik weet nog altijd niet waarom die mensen mij er tussen willen nemen". Deze woorden van de 34-ja- rige Roosendaalse hoofdagent van politie C. H. vonden in elk geval bij officier van justitie mr. W. Koops (reechtbank Breda) geen willig oor. Hij is ervan overtuigd dat de politie man uit geldgebrek de verze keringsmaatschappij van de ZLM in Goes heeft opgelicht en heeft willen oplichten. Om dat het vertrouwen in de poli tie hierdoor een deuk heeft op- gelopen eiste hij zes maanden onvoorwaardelij k. Volgens de officier heeft H. in het voorjaar 1985 de gebroe ders R. zover gekregen dat zij in hun autobedrijf in Roosen daal zijn licht beschadigde Peugeot total-loss hebben ge reden, zodat hij van de ZLM bijna 13.500 en via de casco verzekering ook nog eens ca ƒ6.000 heeft kunnen innen. In november 1985 zou de hoofd agent M. R. hebben bewogen tot diefstal van zijn Volvo Die sel 240. Aansluitend heeft hij aangifte gedaan en een bedrag van ƒ24.000 van de verzeke ring gevraagd. Dat geld is hem overigens niet uitbetaald. Kroongetuige in de zaak is automonteur M. R. uit Roosen daal. Hij verklaarde gisteren dat H. hem in november had gevraagd de auto in Breda te stelen. Die had hem gezegd dat hij de verzekering wilde tillen omdat hij geld voor zijn nieuwbouw woning nodig had. De hoofdagent had een dupli caatsleutel gegeven aan de broer van R. en op een briefje het adres aangegeven waar de auto op zaterdagavond altijd stond en de route daarheen. Walsoorden R. had zijn vaste compag non bij de diefstal van auto's meegenomen, O. S. uit Oud- Gastel. Beide mannen zijn eerder dit jaar voor een groot aantal diefstallen tot twee jaar veroordeeld. Dezelfde of de volgende dag hebben de twee de Volvo naar Walsoor den bij Hulst gebracht, waar Van D. wel vaker gestolen auto's voor hen sloopte. Op aanraden van S. waren het stuurslot en de duplicaatsleu tel bewaard gebleven 'omdat je het maar nooit weet als je met de politie te maken hebt'. Voor de officier is het zon neklaar dat H. schuldig is. Raadsman mr. Franken be toogde dat er teveel twijfel is om tot een absoluut sluitend bewijs te komen en dat H. daarom vrijgesproken moet worden. De eis luidde een half jaar cel. Uitspraak over veer tien dagen.

de Stem | 1986 | | pagina 21