LS JE ONDER DE DOUCHE GAAT, ZIT HET OVERAL' sssfsrss-tr* een bruikbare tips voor belasten dagtoerist Oostburg apenliefhebber Laand de cel in Ontslag Van Himme ongedaan gemaakt West-Zeeuwsch-Vlaanderen beschikt over eigen omroep Ontploffing bij Sidmar ook op accu en uitlaat maandag 1 december 1986 KIM EN Al AUTOHUIS DONGEN Rustig weer gina zeeland 1 T15 OLHEFFENZAKJES ZAND VERKOPEN Eind oktober rinkelt bij de familie Lensen in Axel steevast de telefoon. „Kunnen we dit jaar ook weer op de Lensens rekenen?", klinkt het aan de andere kant van de lijn. Uiteraard. De traditie wordt in ere gehouden. Want wat zou de intocht van Sinterklaas in Axel zijn zonder hun inbreng. Al drie generaties lang recruteert de goedhei lig man zijn zwarte knechten onder de familie Lensen. XEL - Het begon een kwart eeuw geleden, oen maakte opa Henk Lensen voor het eerst n opwachting als Zwarte Piet. Zijn schoon- r werd voorzien van baard en mijter en de tocht van de sint in Axel kon beginnen. I Het duurde niet lang of het fental zwarte pieten werd uit- lebreid met de vier zonen van Paardemiddel Onheil JANSEN b.v. Rijkspolitie controleert schooljeugd Weer in Europa Volle zaal bij jubileumconcert Axelse WV VOLGEND JAAR EERSTE UITZENDING Bolkensteeg 4, Dongen, telefoon 01623-13970 TT. '.'."13 Van een onzer verslaggevers STBURG - Er zijn op het eentehuis in Oostburg n bruikbare tips binnen omen om de dagrecreanten laten meebetalen aan de ten van de recreatieve wieningen. e ingezonden ideeën varië- van het heffen van tol op toegangswegen naar de stran den en strandovergangen tot het verkopen van zakjes met Oostburgs zand. Maar, zo schrijven B en W aan de ge meenteraad, het 'ei van Co lumbus' zit er niet tussen. Zoals bekend speelde Oost burg zich afgelopen zomer landelijk in de kijker door creatieve geesten op te roepen bij de gemeente suggesties aan te dragen om de dagrecrean ten te laten betalen. Als belo ning voor zo'n gouden tip werd de bedenker alvast vijf pro cent van de netto opbrengst gedurende twee jaar in het vooruitzicht gesteld. In totaal zijn 65 tips binnengekomen. Geen enkele voldoet echter aan de gestelde criteria: vol doende toeristvriendelijk, technisch, juridisch en econo misch uitvoerbaar en enkel betrekking hebbend op de dagrecreanten. De tips in de parkeersfeer zijn volgens B en W mogelijk wel bruikbaar, maar waren bijvoorbaat al uitgesloten van deelname. Dit omdat de ge meente daarmee zelf al actief is. Volgens B en W bevestigen de tips dat de enige mogelijk heid om de dagrecreanten te belasten op de parkeerterrei nen ligt. In de al eerder toege zegde parkeernota zullen de mogelijkheden nader worden uitgewerkt. Qm te voorkomen dat verblijfsrecreanten en eigen inwoners ook de volle mep moeten betalen, zal er naar verwachting met een vorm van parkeerabonnemen- ten gewerkt moeten worden. En wat al die binnengekomen tips betreft, die houden B en W om onbekende redenen angst vallig achter slot en grendel. Enkel voor de raadsleden lig gen deze stukjes denkwerk vertrouwelijk ter inzage. generaties zwarte pieten Door Eugene Verstraeten i had de sint een paard al- nog maar vanuit de verte maar zonder blikken of besteeg hij het witte Wankel balancerend in t zadel stapte hij heel Axel >r. Iedereen lag blauw van :t lachen. i Henk kweet zich met van zijn taak. Op de kt aangekomen, toen al bezocht door zuiderbu- tn, mikte hij enkele handen- pi pepernoten met opzet on er de kramen. Belgische 'ma- emmen' bleken plots over een fivermoede lenigheid te be- likken in hun pogingen het fkkers te bemachtigen. opa Henk. Drie ervan zijn nog jaarlijks van de partij. Zoon Kees vond het na 21 jaar wel letjes en heeft nu de fakkel overgedragen aan zijn zoon Frans. Deze zwarte piet van de derde generatie hult zich nu ook alweer vijf jaar in een kleurig pietenpak.„Tja, waarom doe je zo iets", zegt Frans. „Ik denk dat je het op de eerste plaats leuk moet vin den om met kinderen om te gaan. Het is toch altijd weer een hele gebeurtenis, zo'n sin terklaas-intocht. Bovendien heb je vaak zelf ook de groot ste lol". De pieten van de oude garde waren dorstige lieden. In vroeger jaren gleden er na het kinderfeest heel wat glazen goudgeel gerstenat door het Frans Lensen, de derde generatie piet keelgat. Maarrde pieten van tegenwoordig weten er ook nog weg mee. Een gewaar schuwd man telt voor twee, moet de bode op het Axelse stadhuis vorig jaar gedacht hebben. Toen de sint bij het stadhuis arriveerde verstopte hij ijlings de sleutel van de ka mer waar de drank stond. Maar daar draaiden de pieten, die toch gewend zijn bij nacht - FOTO WIM KOOYMAN en ontij via glibberige daken de huizen binnen te dringen, hun hand niet voor om. De ka mer werd gekraakt en de voorraad bier soldaat ge maakt. Er kleeft uiteraard een groot nadeel aan het zwarte pietenbestaan. Het gezicht moet roetzwart worden gesch minkt. In vroeger dagen wer den daar verschillende paar- demiddeltjes voor aangewend. Nu kennen de pieten de luxe van potjes en tubetjes zalf, waarvan de inhoud met wat water en enig geschrob nogal gemakkelijk te verwijderen is. Nou ja, op de meeste plaatsen dan toch. „Als je onder de douche gaat, zit het overal. Soms zit het spul een week la ter nog achter ie oren". In Axel toonde de sint zich overigens niet altijd de gulle kindervriend, waarvoor hij bekend staat. „We hebben ver schillende keren meegemaakt dat we maar mondjesmaat snoepgoed meekregen. Als dan halverwege de route je zak leeg is, dan is het niet leuk meer. Maar dit jaar", zegt Frans, „was het allemaal goed geregeld". De sint had trou wens een nieuwigheid. De pie ten zwierden niet met ver kwistende hand strooigoed in het publiek, maar hadden dit keer zakjes met snoep bij. „Er gaat dan niks verloren en het is een stuk hygiënischer. Want er zijn toch altijd kinderen die de pepernoten gewoon van de straat oprapen en naar binnen werken". Nou ja, kinderen. „Er zijn zat gasten van vijftien of zestien jaar die de hele weg meelopen en om snoep zeuren. Soms krijg je de kans niet om zo'n ukje een handje snoep te geven. Dan pikt zo'n grote het gewoon af. Dat snap je toch niet". Het grootste onheil dat een zwarte piet kan overkomen, is een fikse regenbui. In dit jaar getijde eerder regel dan uit zondering. „We hebben in Axel meestal geluk gehad. Maar een paar jaar geleden viel het water met bakken naar beneden. Het zwart liep er met straaltjes af. Zelf heb je het niet zo in de gaten, maar de mensen lachen zich een on geluk als je daar met een half wit gezicht loopt". De Lensens zijn meer het type van de serieuze piet. Stuntwerk als in lantaarnpa len klimmen en buitelingen op het podium in De Halle werd jarenlang overgelaten aan col lega-pieten van judoschool Staf de Moor. Die maakten het echter vorig jaar zo gortig dat de sint besloot ze dit jaar in Spanje te laten. „Er was totaal geen orde. Die pieten werden ook steeds jonger. Er waren er bij die er zelf nog in geloof den". Nog steeds kloppen jaarlijks vele kinderharten vol ver wachting, maar het sin terklaasfeest is niet meer wat het geweest is. „Je ziet iedere keer minder mensen langs de route staan. Vroeger bijvoor beeld stond het marktplein voor het stadhuis stampvol met moeders en kroost. Dan zong iedereen uit volle borst sinterklaasliedjes. Dat hoor je tegenwoordig niet meer". De kinderen zijn ook niet meer onder de indruk van sint en piet. Frans, die les geeft aan de jeugd van de Showband Axel, greep een van zijn leer- lingetjes bij de kraag en sprak vermanend: „In het vervolg wel een beetje je best doen bij de showband hè". Het jongetje keek hem eerst verschrikt en vervolgens eens ongelovig aan. „Aaach...", reageerde hij met een wegwerpgebaar, „...Frans..!!". DELBURG - Naar aanleiding van een klacht van zijn toen- ge vriendin dat ze met een pistool zou zijn bedreigd door de jarige Middelburger C.S., ging de politie in juli van het vorig ir over tot huiszoeking in de woning van de man. Behalve het 'tooi dat de vrouw 'in paniek' in een braadpan had verstopt, F>nd de politie verspreid door het huis nog enkele andere wa ins en een grote hoeveelheid munitie. Later bleek dat S., als lid n een schietvereniging, be- ihikte over een bijzondere iachtiging voor de overige apens en een deel van de lunitie. Maar het pistool zou nooit in handen hebben ge- id: hij kende het ding zelfs |iet en wist niet hoe het in zijn 'oning terecht was gekomen. Voor de politierechter in iddelburg herhaalde S. don- Tdag deze verklaring, maar getuigeverklaring van een ledelid sprak in het nadeel an de Middelburger. Hij zou et wapen in de woning van S. ebben zien liggen en boven in vond deze man dat S. for zijn gedrag op de vereni- ing eigenlijk nooit een wapen ou mogen vasthouden. He verdediging had drie ge- figen a décharge opgeroepen ie verklaarden nooit enig 'angedrag van S. te hebben igemerkt. Een belangrijk unt voor de verdediger mr. obieman was ook het feit dat "stitie vlak na de in beslag- ame van de munitie toestem- 'dig had gegeven tot vernie tig van het materiaal, om- at er op de rechtbank (waar et spul was opgeborgen) geen opslagplaats zou zijn. k Schieman noemde deze 'aatregel volstrekt onterecht, idat er alleen op de politie- Teaus in Middelburg en bssingen wel degelijk op- ogruimte voor munitie aan- 'ezig was. Hij keerde zich dan fel tegen de vernietiging an dit bewijsmateriaal, want Üi meende te kunnen aanto nen dat de betreffende muni tie wel degelijk hoorde bij de wapens waarvoor S. een bij zondere vergunning had. Maar het langdurig en diep gravend betoog van de raads man had geen effect. Politie rechter mr. Nomes veegde alle, argumenten van tafel en be sloot dat bewezen kon worden geacht dat S. illegaal in het be zit was geweest van het pistool en dat een 'bepaalde hoeveel heid' munitie gerekend moest worden tot een 'teveel' dat niet door de bijzondere vergunning was gedekt. Overeenkomstig de eis van de officier van justitie veroor deelde hij de Middelburger tot een gevangenisstraf van drie maanden waarvan twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. (ADVERTENTIE) gedipt, orthopedisch schoentechnicus GESPECIALISEERD IN orthop. schoenen, Volgens afspraak semor orthop. tel. 076-148168 schoenen, 1 steunzolen en Inlays voor alle sport- en trimschoenen. Teteringsedijk 60, Breda Grote Zwanenstraat 21, Hulst (Z.VI.) I Van onze correspondent SAS VAN GENT - Vier be ginnende bandjes kregen zaterdag- en zondagavond tijdens het popweekend van het SKW in Sas van Gent de kans zich te presenteren aan het jonge publiek. Andersom betekende deze popactiviteit - op touw gezet door de tie- nersoosleiding van het SKW - voor het jonge publiek een kennismaking met live mu ziek. „En in deze opzet zijn we volledig geslaagd", aldus Anneke Vereecken, mede organisator van dit week end. „Vooral zaterdagavond was het redelijk druk en heerste er een gezellige sfeer". Er traden toen drie beginnende bandjes op, Far rago uit Terneuzen, Indigo uit Assenede en First Con tact, die mede door de steun van de aanwezige fans kun nen terugzien op een ge slaagd optreden. Zondagavond moest men het met slechts één band stellen. De bands Avalanch en Mission Impossible bel den vorige week op het laat ste moment af en manoeu vreerden daardoor de band Soylent Green gisteravond in een eenzame positie. Voor een handvol publiek gaf de band gisteravond een avondvullend optreden. „De tieners waren en thousiast, ondanks het feit dat je kunt merken dat men echte optredens nog niet zo gewend is", zo zei Anneke Vereecken gisteravond. „Daarnaast is het allemaal qua tijd wat uitgelopen, maar dat bleek het ergste niet. Wij zijn tevreden en Een van de bands op het festival in Sas aan het werk. van mening dat dit evene ment voor herhaling vat baar is. Hopelijk laten de fi nanciën dit, gezien de bezui nigingen op het SKW, nog toe volgend jaar". Showband Sas van Gent overbrugde de presentaties van de bands gistermiddag met een daverend optreden. Enkele tieners speelden - FOTO WIM KOOVMAN free-lance mee met de band. Een van de tieners beviel dit zelfs zo erg, dat hij zich maar meteen als lid van de showband liet inschrijven. TERNEUZEN - De Centrale Raad van Beroep ia Utrecht heeft het ontslag bij de Sociale Dienst van het Terneuaense raadslid A van Himme (Links Perspectief) ongedaan ge maakt. Van Himme werd in mei 1984 door de Sociale Dienst ontslagen, na een rapport van de sociaal-rechercheur, waarin deze verklaarde niet meer met hem samen te kun nen werken. Sindsdien is Van Himme verwikkeld in be roepsprocedures bij de Raad van Beroep en de Centrale Raad. De gemeente Terneuzen zal nu een andere beslissing moeten nemen. De Centrale Raad van Be roep zal zijn argumentatie over enkele weken bekend maken. B en W van Terneuzen willen pas reageren op het be sluit als de argumenten be kend zijn. OOSTBURG - De rijkspolitie West-Zeeuwsch-Vlaanderen zal in de komende tijd brom mers en fietsen, vooral van de jeugd, strenger controleren. Tot deze extra controle is besloten, daar de politie van mening is dat de jeugd en met name scholieren het niet zo nauw nemen met de gedrags codes en verkeersregels. Bovendien blijkt, aldus de rijkspolitie, dat ouders hun kinderen dikwijls met on deugdelijk materiaal laten rij den. Ook het verkeersgedrag zal nauwlettend in de gaten worden gehouden. Speciale aandachtspunten zijn de ver lichting van bromfiets en fiets, reflectietoestanden en het op voeren van brommers, ge dragsregels en snelheid van brommers. Ook zal er gekeken worden hoe men zich gedraagt op de fietspaden. Vorming van nevel en mist. Mi nimum temperatuur van min 5 tot plus 1. Na het optrekken van de nevel en de mist ge deeltelijk bewolkt. Op het einde van de dag toenemende bewolking vanaf de kust. Maxi mum temperatuur van 3 tot 8 graden. Zwakke of matige zui den tot zuidwesten wind. De vooruitzichten voor dins dag en woensdag: nevelig weer en plaatselijk aanhou dende mist. onbewolkt6 gr onbewolkt6 gr mist6 gr zwaar bew.12 gr zwaar bew.12 gr licht bew.15 gr licht bew.4 gr zwaar bew.1 gr mist7 gr onbewolkt7 gr zwaar bew.10 gr motsneeuw ...~1 gr onbewolkt5 gr regen5 gr onbewolkt6 gr half bew.1 gr zwaar bew.8 gr zwaar bew.16 gr onbewolkt8 gr zwaar bew.8 gr mist-2 gr onbewolkt13 gr onbewolkt17 gr half bew.18 gr licht bew.17 gr* onbewolkt3 gr mist-1 gr Amsterdam Eindhoven Vlissingen Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Boedapest Bordeaux Brussel Dublin Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagen furl Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta Moskou München AXEL - Het jubileumconcert in het kader van het 60-jarig bestaan van de VW Axel is een groot succes geworden. De zaal van De Halle stroom geheel vol met belangstellen den, die een optreden kregen voorgeschoteld van John Whi te's Big Band. Onder leiding van dirigent Johan de Witte werd een gevarieerd reper toire afgewerkt, waarbij in strumentale en vocale num mers, gezongen door Thea Inghels, elkaar afwisselden. Van onze correspondent BRES KENS - Vijf W estzeeuws Vlamingen hebben de West- Zeeuws-Vlaamse Omroepstichting opgericht Deze stichting, af gekort WOS, heeft tot doel informatie te verstrekken aan de in woners van Aardenburg, Oostburg en Sluis. In het kader van de nieuwe mediawet zullen de eerste zendvergunningen voor lokale en/of streekradio's in de tweede helft van 1987 worden afgegeven. Ook de WOS zal een dergelijke zendvergun ning aanvragen. De leden van de startgroep van de WOS, Flip en Jans Keijmel, Johan en Tanja de Jonge en Marian Huiszoon, hadden enige tijd geleden ook al plannen om met een streek- radio te beginnen. Toen wer den de plannen even in de ijs kast gezet, omdat minister Brinkman in de mediawet nog geen ruimte hiervoor had op genomen. Nu dus inmiddels wel. De stichting WOS is dan ook opgericht overeenkomstig de door WVC gestelde richtlijnen. „We hebben nu de definitieve plannen gemaakt", aldus Flip Keijmel, voorzitter van WOS. „Er moet echter nog een lange weg bewandeld worden. Alle West-Zeeuws-Vlaamse ge meenten zijn op de hoogte ge bracht van onze plannen. Daarnaast dient er een be stuur te worden gevormd, een zogenaamd representatief cul tureel lichaam, bestaande uit vertegenwoordigers van maatschappelijke zorg, wel zijn, cultuur, kunst, sport en recreatie, etnische en culturele minderheden. Ook moet er nog een redactieteam worden ge formeerd, waarbij we aan mi nimaal twintig journalistieke medewerkers denken". De allereerste stap voor de WOS is enkelen een docenten opleiding te laten volgen bij de OLON (Organisatie Lokale Omroepen Nederland) of de NOS. Volgend jaar wordt dan de zendvergunning aange vraagd bij WVC. Deze koppelt de aanvraag terug naar de ge meenten, met de vraag of de omroepstichting representa tief geacht wordt voor de streek. Voorzitter Keijmel: „We mogen op de zender geen reklame maken, dus zullen we alles uit eigen middelen moe ten doen. We rekenen op steun van het bedrijfsleven, ge meenten en regionale bevol king. We hebben ongeveer ruim 50.000 gulden nodig om de omroep op te starten. De PTT stelt de zenderplaats vast. In totaal worden er 125 vergunningen afgegeven. Om geheel West-Zeeuwsch- Vlaanderen te kunnen berei ken hebben we twee zenders, ieder minimaal 5000 gulden per stuk, nodig". De WOS zal informatie ver strekken over weekenddien sten, evenementen, raadsver gaderingen, regionaal nieuws, sport, streekverkeer zoals wachttijden veerdienst en be zienswaardigheden. „We wil len 24 uur per dag uitzenden, waarvan minimaal 25 procent verplichte zendtijd informatie is. Het restant is voor ontspan ning. Als alles naar wens ver loopt, zullen we volgend jaar rond deze periode de eerste programma's kunnen maken". Van onze correspondent ZELZATE - Een ontploffing heeft zondagmorgen in het staalbe drijf Sidmar voor heel wat deining gezorgd. In de nabij gelegen woonwijk van de EGKS sneuvelden heel wat ruiten. Een arbeider liep zware brandwonden op. De ontploffing gebeurde om 930 uur en was ver in de omtrek te horen. Zij deed zich voor in de put waar slakken van de hoog ovens worden verzameld.

de Stem | 1986 | | pagina 7