ur Meer dan vijf miljoen voor twee jaar envanE ÏMULTI HANDBALBONDSCOACH JAN KECSKEMETHY ERGERT ZICH AAN AMATEURISME: 'Trainen hoeft niet leuk te zijn TIJDEN VAN ARMOEDE VOOR AMERIKAANSE SCHAATSEN VOORBIJ ERICSSON OMDAT HET GOEDKOPER KAN \TERDAG 29 NOVEMBER 1986 ricsson w. 'elecommunicatie Bv| eldtop 4Trainers Ze doen maar wat Indeling en programma otëssionele en relatief joi Isieve samenwerking leg RUUD MICHELS OP KWALITEIT KUNT U REKENEN iwerKing leggd zelfstandigh3 peid, kennisvergroting en r Breda - Belcrumweg 32 - 076-711134 vikkeling. We creëren daai Dongen - St. Josephstraat 92 - 01623-21241 ite. zijn onze arbeidsvoorwa de Stem Ivereenstemming met uw les. 1 belangstelling heeft voor pdigen wij u graag uit vqo kmaking. Uw schriftelijke I richten aan Van Daal en eer W.A.M. van Es, A.A./Fb AL WAALWIJK. It meer informatie over o lte Dongen, dan kunt u even- nadere inlichtingen vestigingsdirecteur, de hee \.A., |3 05 05 tst. 29. Eün week voor het WK, en ik zit thuis rdige industriële coatings, Jijn een IAKER ld wil worden. 3heid Door Daan Appels IELICK - „Ja, die ^edstrijd tegen de ijerenigde Staten, laar draait voor ons igenlijk het hele we- eldkampioenschap m. We hebben een i ans, maar rondom lij heen proef ik toch sveel optimisme. Die imerikanen hebben ich niet maanden eer intensief voorbe- eid om hier drie keer igemaakt te worden. Ie hebben heus een nappe ploeg. Soms rijg ik de indruk dat Heen ik daarvan oordrongen ben". Jan Kecskeméthy zakt na teer een emotionele uitval te- in zijn stoel. De veront- 'aardiging over zoveel ondes- nndigheid in Nederlands 8 uur per werkdag volgenst1®allHld druipt van zijn K lacht. Niet voor de eerste er trouwens die middag bij sin thuis in het Limburgse lelick. Maar Kecskeméthy is er •ngzamerhand aan gewend laakt. Ruim zes jaar is de sjechoslowaakse handbal- 'ofessor nu in Nederland en ijn ergernis over de amateu- stische wijze waarop in de in dit land sport wordt (oefend, heeft voor een groot (el plaats gemaakt voor be- isting. 'Het is, niet anders', |kt Kecskeméthy te willen als hij vertelt over de 'ijd, die hij heeft geleverd het Nederlandse handbal iar een hoger niveau te til- neden en het oplossen van begin- en eindtijden liggen i een recente pasfoto neelszaken van Ericsson Telecommu- catie B.V. in Rijen (N.B.) is eej Ifstandige en snel groeiend ich ter van het Zweedse Teh naktiebolaget L.M. Ericsson. Wereldwijd toonaai ?vend op het gebied van telft mmunicatie hard- en soft- are. Al bijna zeventig jaarr. 'icsson Telecommunicatie B. ctiefop de Nederlandse marl jim 800 mensen werken niet iccesvol aan de telecommuni itie van nu en de toekomst Wij ontwikkelen en ■oduceren digitale telefoon in trales, besturingssoftW1 Jervoor, transmissie-system* centrales voor bijzondere oeleinden voor PTT Telecom] lunicatie, maar ook bednps- int rales, telefoontoestellen ilefoonsystemen ten behoef an het bedrijfsleven en )articulieren. ri Met de leveranties y .a. de geavanceerde digits J XE-centrales neemt Ericsso] elecommunicatie B.V. een elanarijke plaats in op de lederlandse telecommunicw iarkt. »er< [Een strijd die hij volgens In eigen visie deels heeft ge- f'nnen en deels heeft verlo- Jan Kecskeméthy: „Aan de basis is er niets veranderd". - foto de gelderlander ren. Gewonnen, omdat zowel bij de dames als de heren het verschil met de wereldtop de afgelopen jaren onmiskenbaar kleiner is geworden. Maar een strijd die hij verloor, omdat zijn inspanningen niet hebben geleid tot een structureel be tere aanpak van de handbal sport in Nederland. Kecskeméthy: „Drie keer in de week trainen blijkt nog steeds het maximaal haalbare. Vergelijk dat eens met de Oostbloklanden, waar iedere vereniging een fulltime-trai ner in dienst heeft en waar de spelers en speelsters dagelijks trainingsarbeid verrichten. Maar ondanks alle beperkin gen zijn we er in geslaagd de kloof met die landen te ver kleinen. Daarom ben ik tevre den over mijn werk hier". „Toen ik in '80 in Nederland kwam, kregen we met het na tionale team klop van alle tweede divisie-ploegen uit Tsjechoslowakije. Nu winnen we van alle ploegen uit de hoogste afdeling en kunnen we als we een goede dag heb ben zelfs het nationale team verslaan. Soms sta ik er zelf verbaasd over. Maar de resul taten liegen niet. We zijn de afgelopen jaren sterk vooruit gegaan, dat kan niemand ont kennen". Kecskeméthy is overtuigd van zijn trainings- en coa- chingskwaliteiten en is dan ook van mening, zonder overi gens enige arrogantie, dat de niveaustijging vooral zijn werk is. Stonden Kecskemé- thy's trainingsvormen en - aanpak inderdaad niet ter dis cussie de afgelopen jaren, zijn kwaliteiten als coach werden wel degelijk in twijfel getrok ken. Daarmee geconfronteerd reageert Kecskeméthy hoofd schuddend en met ingehouden boosheid. „Die verhalen gaan, omdat er in Nederland onvol doende theoretische kennis is van de handbalsport. Ook bij de trainers op het hoogste ni veau. Die stippelen vooraf een tactiek uit, stellen die eventu eel in de rust wat bij en dat is het dan. Op de bank houden ze zich alleen bezig met het af en toe wisselen van spelers en als het even tegen zit roepen: 'kom op jongens'". „Maar coachen op topniveau houdt natuurlijk veel meer in. Als na een paar minuten blijkt dat de tactiek niet helemaal klopt, moet je veranderingen aanbrengen. En liefst zo snel mogelijk. Op topniveau kan iedere seconde beslissend zijn. Daarom is mijn coaching heel anders dan die van de gemid delde Nederlandse trainer". „De dames pikken het nu op. Ze zien dat mijn manier van werken vruchten afwerpt. In het verleden heb ik het tegen overgestelde meegemaakt. Bij de heren liep er een stel bij, dat dacht dat ze internationale toppers waren en dat ze het zelf beter wisten. Daardoor Een aanval van het Nederlands dames-zaalhandbalteam tijdens een interlandwedstrijd tegen West-Duitsland, enkele maanden geleden in Breda. - fotodestem/johanvangurp ■MM Mi MH hebben we wedstrijden verlo ren, die absoluut niet verloren hadden hoeven worden". Wat Kecskeméthy dwars zit, is dat hij al die jaren nau welijks betrokken is bij de trainersopleidingen. Tijdens de contractbesprekingen met het handbalverbond waren daar wel afspraken over ge maakt, maar enerzijds door tijdgebrek van zijn kant en anderzijds door het feit dat de sectie, die zich binnen het NHV bezig houdt met de oplei dingen, er blijkbaar geen be hoefte aan had, is het er slechts sporadisch van geko men. Kecskeméthy: „De trainers hebben hier allemaal prach tige oefenstof. Eerst twintig minuten conditietraining, dan wat systemen doornemen en vervolgens schietoefeningen. Maar wat koop ik daarvoor. Trainen op niveau wil zeggen dat je voortdurend analyseert waar fouten worden gemaakt. En daar pas je de training op aan". „Een trainer kun je verge lijken met een dokter. Die stelt ook eerst een diagnose en daarna schrijft hij een medi cijn voor. Bij het handbal zijn de oefeningen tijdens de trai ning het medicijn. Het gaat er niet om dat er leuk en geva rieerd wordt getraind, maar dat er wordt gewerkt aan het verbeteren van individuele en collectief zwakke punten". „Toen ik hier kwam wist ik MMBHÜ dat ik Nederland geen wereld kampioen zou kunnen maken, maar ik had wel het idee de trainers iets te kunnen leren. Ik heb het ook geprobeerd maar ze stonden er niet voor open. Ook de trainers van ere divisieverenigingen niet. Ze werden zelfs boos, omdat ze dachten de beste trainers van de wereld te zijn. Maar inter nationaal stellen de Neder landse clubs helemaal niets voor. De dekking is te passief, er is te weinig lichaamscon tact, de opbouw functioneert niet en de cirkellopers worden veel te weinig in het spel be trokken". „Dat er bij de clubs toch iets is verbeterd, is te danken aan de topspelers en -speelsters. Die hebben mij meegemaakt tijdens trainingen en wed strijden en daar hebben ze iets van opgepikt. Zo kan het ook, maar het is natuurlijk de om gekeerde volgorde. Het is een pyramide met de punt naar beneden. Aan de basis, bij de jeugd, is er al die jaren niets veranderd". „Talent is er genoeg, daar ligt het niet aan. Maar een ta lent kan alleen gedijen als er goed en hard wordt getraind. Een talent dat maar drie keer in de week anderhalf uur traint, blijft op een gegeven moment steken. Bettine Vrie- sekoop en Hein Vergeer beho ren in hun tak van sport tot de wereldtop, omdat ze zes uur per dag trainen. Dat zijn top- RMi^M sporters, maar dat kun je van onze handballers natuurlijk niet zeggen". Kecskeméthy lacht dan een beetje schamper als de 'ideale voorbereiding' van het natio nale damesteam op het WK ter sprake komt. Voor Neder landse begrippen is het inder daad heel wat, vindt ook Kecs keméthy. Een aangepaste (lees: uitgestelde) competitie, diverse trainingsstages, tien tallen centrale trainingen en toernooien in binnen- en bui tenland. Toch zegt Kecskeméthy: „Ze zouden hier het liefst zien dat je voor een gulden wereld kampioen wordt. En eigenlijk willen ze er dan voor dat geld nog een kop koffie bij hebben ook. Maar zo werkt dat niet. Alleen al het feit dat ik nu, een week voor het begin van het WK, hier thuis zit, zegt ge noeg. Als je dat in het Oost blok vertelt, beginnen ze hard te lachen. Die meiden zitten al maanden in een trainings kamp en trainen iedere dag een paar keer". Mentaliteit „Waar ik voor een belang rijk deel op heb geselecteerd, is mentaliteit.'Daarom is Ma rianne Bult er ook niet bij. Een van Nederlands beste speel sters, maar ze stelde zich eigenzinnig op. Ze moet be grijpen dat het niet de speel sters zijn die eisen stellen. Als we met Bult in zee waren ge gaan, had iedereen de vol gende keer gezegd: ik wil wel, maar de helft van de tijd zie je mij niet". Realist Ondanks het vertrouwen dat Kecskeméthy heeft in zijn speelstersgroep, zijn de twij fels bij de Tsjechoslowaak groot. Hij verwacht dat de kri tiek zal losbarsten na de wed strijden tegen Oost-Duitsland en Hongarije. Kecskeméthy: „Iedereen weet dat beide ploe gen voor ons te sterk zijn, maar men denkt dat er een verrassing in zit. Het zou me niet verbazen als na twee kansloze nederlagen het ge mor rond het team begint. En dan moet je maar afwachten hoe de stemming is voor het beslissende duel tegen de Ver enigde Staten. Hoe het ook uit pakt, de druk waaronder die wedstrijd gespeeld moet wor den, zal enorm zijn. Als het maar even tegenzit, kan het al afgelopen zijn. Drie ballen in de openingsfase tegen de paal en de Amerikanen die wel sco ren, ik noem maar wat". „Persoonlijk ben ik tevre den als we van de Verenigde Staten winnen en daarna te gen waarschijnlijk Rusland, Joegoslavië en Polen goede wedstrijden spelen. In de strijd om de elfde en twaalfde plaats zouden we dan mis schien nog voor een verrassing kunnen zorgen. Ik blijf rea list" Poule-indeling Poule A: Joegoslavië, Rusland, Polen, Oostenrijk Poule B: Oost-Duitsland, Hon garije, Nederland, Verenigde Staten Poule C: Volksrepubliek China, Tsjechoslowakije, Noorwegen, Japan Poule D: Zuid-Korea, West- Duitsland, Roemenië, Frankrijk Speelschema poule-wedstrijden Donderdag 4 december Poule A (Varenbeukhal Heer len): 18.30 Joegoslavië-Polen; 20.30 Rusland-Oostenrijk Poule B (Evenementenhal Gro ningen): 18.30 Hongarije-Vere- nigde Staten; 20.30 OoSt-Duits- land-Nederland Poule C (Pathmoshal Ensche de): 18.30 China-Noorwegen; 20.30 Tsjechoslowakxje-Japan Poule D (Frieslandhal Leeu warden): 18.30 Zuid-Korea- -Roemenië; 20.30 West-Duits- land-Frankrijk Vrijdag 5 december: rustdag Zaterdag 6 december Poule A (Boshovenhal Weert): 18.30 Oostenrijk-Joegoslavië; 20.30 Polen-Rusland Poule B (Angelslohal Emmen): 18.30 Verenigde Staterv-Oost- Duitsland; 20.30 Nederland- -Hongarije Poule C (Mheenparkhal Apel doorn): 18.30 Noorwegen-Tsj e- choslowakije; 20.30 Japan- -China Poule D (Evenementenhal Gro ningen): 18.30 Roemen!ë-West- Duitsland; 20.30 Frankrijk- -Zuid-Korea Zondag 7 december Poule A (Stadssporthal Sittard): 14.00 Polen-Oostenrijk; 16.00 Joegoslavië-Rusland Poule B (Frieslandhal Leeu warden): 14,00 Oost-Duitsland- -Hongarije; 16.00 Nederland- -Verenigde Staten Poule C (Elderveldhal Arn hem): 14.00 Noorwegen-Japan; 16.00 China-Tsjechoslowakije Poule D (Angelslohal Emmen): 14.00 Zuid-Korea-West-Duits- land; 16.00 Roemenië-Frankrij k Maandag 8 december: rustdag Troostronde De nummers vier van iedere poule gaan over naar de troo stronde en spelen een halve competitie voor de 13e t/m 16e plaats. De wedstrijden worden gespeeld op dinsdag 9 december (Sporthal West Veenendaal), woensdag 10 december (Mar griethal Schiedam) en donder dag 11 december (Sportcentrum Breda). Hoofdronde De nummers één, twee en drie van iedere poule gaan over naar de hoofdronde. De kruiswed- strijden tussen de landenploe gen uit poule A en B en poule C en D worden gespeeld op dins dag 9 december (De Opgang Hoorn, Sporthal Waterwij k Al- mere, Overboschhal Den Haag), woensdag 10 december (Mheen parkhal Apeldoorn, De Buiten hof Delft, Sporthal Zuid Am sterdam) en vrijdag 12 decem ber (Overboschhal Den Haag, Elderveldhal Arnhem, De Op gang Hoorn). Donderdag 11 de cember is voor de landenploe gen in de hoofdronde een rust dag. Zaterdag 13 december wordt er in de Catharijnehal in Utrecht gespeeld om de plaat sen 7 t/m 12. Zondag 14 decem ber is de grote finaledag in Sportpaleis Ahoy in Rotterdam met de wedstrijden om de plaatsen 1 t/m 6. Door Rob van Deursen INZELL/HEEREN - VEEN - Mike Crowe, de coach van de Ameri kaanse schaatsploeg, kon zijn geluk niet op. Zijn pleidooi voor een meer professionele aanpak van het schaat sen in de Verenigde Staten en het feit dat hij Eric Heiden (vijf maal goud tijdens de Olympische Winter spelen van Lake Placid in 1980) als 'product' van zo'n benadering naar voren schoof, vond gehoor bij het Amerikaanse Olym pisch Comité. Ook omdat de Zomerspe len van Los Angeles een forse financiële winst hadden op geleverd, ging de beurs wijd open. Mike Crowe beheerste zich, toen hij te horen kreeg dat hij tot en met de Winter spelen van Calgary in 1988 1.3 miljoen dollar in de voorbe reiding mocht steken. Hij kon van blijdschap eigenlijk wel De Amerikaanse stayer Dave Silk: problemen met de techniek opgelost. - foto leo vogelzang een gat in de lucht springen, maar acteerde alsof het de normaalste zaak van de we reld was. De Olympische bonzen in de VS raakten op hun beurt daar zo van onder de indruk, dat het vermoeden bestond dat Crowe het be drag van 1.3 miljoen niet vol doende vond. Na enig overleg werd daar nog eens 500.000 dollar voor dit schaatsseizoen en een zelfde bedrag voor het volgende aan toegevoegd. Pokerspel „Het was inderdaad een pokerspel. Met dat eerste be drag was ik reeds tevreden, maar ik wist dat er sinds Los Angeles nogal wat geld in het laadje van ons Olympisch Comité zat. Dus met een uit gestreken gezicht heb ik de argumenten van de heren aangehoord. En mijn verhaal verteld. Toen kwam die tweemaal een half miljoen dollar er nog bij. Prachtig. Al onze financiële zorgen van de laatste jaren sinds Lake Pla cid zijn in een klap voorbij", aldus Mike Crowe, de trai ner, die nu al de bijnaam 'de man van vijf miljoen' in het internationale schaatswe- reldje heeft gekregen. Im mers, omgerekend in Neder landse waarden kan Mike Crowe, die tot en met Cal gary een vast dienstverband kreeg bij de Amerikaanse schaatsbond, vijf miljoen en 290.000 gulden (uitgaande van een koers van f. 2.30 per dol lar) besteden aan zijn pupil len. De hoge heren van het Amerikaans Olympisch Co mité werden waarschijnlijk 'aangestoken' door het onge breidelde enthousiasme van de opvolger van de totaal uit het schaatsbeeld verdwenen Ockowicz. Mike Crowe be loofde de officials namelijk zonder blikken of blozen twaalf Olympische medailles voor de Amerikaanse schaatsploeg in Calgary '88. In het restaurant van de ijsbaan in Inzeil legt Crowe zijn zeer optimistisch ge stelde verwachting uit met: „Mijn sprinters Dan Jansen en Nick Thometz zijn zeker goed voor drie plakken sa men. Bonnie Blair pakt er twee en Dave Silk doet dat haar na". Een klein reken sommetje leert dat Crowe, mochten deze verwachtingen ('Ik weet het zeker. Ik twijfel niet') worden bewaarheid, op zeven Olympische medailles uitkomt. Vijf ontbreken er dus nog. Crowe: „De kandi daten voor die ontbrekende medailles vinden we nog wel. Nu het schaatsen in de VS een financieel brede onder grond heeft, lijkt het me dat daarvan werving uitgaat. Tot dit seizoen heeft men zich in mijn land blind gestaard op Eric Heiden. Dat was een jongen, die heel handig heeft ingespeeld op het armoede- idee, dat hij in het begin van zijn schaatscarrière in 1976 opriep. Hij werd afgeschil derd als het zielige jongetje dat met een knapzak op zijn rug naar Europa trok om maar te kunnen schaatsen. Misschien heeft die situatie een seizoen voor hem be staan, daarna heeft Heiden behoorlijk zijn zakken ge vuld. En dan zeker na die vijf maal goud in Lake Placid. Maar Heiden vond het ken nelijk fijn om zielig gevon den te worden. Hij was het in werkelijkheid beslist niet. Jarenlang heeft het Ameri kaanse schaatsen louter om hem gedraaid. Vloeide bijna al het toen beschikbare geld naar hem en coach Diana Holum toe. De rest hing er een beetje bij. En na Lake Placid heeft men in Amerika vergeten aan de toekomst te bouwen. Dat wordt nu eigen lijk pas opgepakt. De les van Sarajevo is geleerd. En daar ben ik blij om". Rijkdom De 'rijkdom' van het Ame rikaanse schaatsen blijkt dit weekeinde. In West-Berlijn komt bij de eerste wedstrij den uit de reeks om de World Cup sprint een volwaardige VS-equipe (dames en heren) in actie, terwijl de Amerika nen met Kathy Class, Lesley Bader, Dave Silk, Mark Mit chell, Eric Flame en Jeff Kleiber de eerste wedstrijden uit de reeks van de strijd om de wereldcup all-round in Heerenveen aandoen. De ploegen komen vanuit Inzeil, het Beierse schaats- mekka, waar Mike Crowe zo'n zes weken geleden met in totaal 37 schaatsers(sters) neerstreek. Het verblijf in West-Duitsland wordt dit seizoen alleen onderbroken door de strijd om de VS-ti tels, begin volgend jaar in eigen land, en met het rijden van toernooien over de ge hele wereld. Voor de rest drilt Mike Crowe zijn pupil len in Inzeil. „Door de finan ciële mogelijkheden kunnen we zo lang in Europa blijven. In Amerika zouden we te veel van baan naar baan moeten reizen om te kunnen trainen. In Lake Placid kan men bijvoorbeeld niet garan deren dat er gedurende de gehele winter ijs ligt. In In zeil wel. Vandaar. We stre ven nu vooral naar stabili teit. In onze arme periode was er binnen de ploeg altijd wel wat aan de hand. Dat bracht te veel innerlijke spanning voor de grote toer nooien. Dit seizoen weet iedereen dat zij of hij zich geen zorgen over het geld hoeft te maken. Dat geeft rust. En vandaar uit werk ik. Rust in het lijf is belangrijk om tot prestaties te komen. Dat zal het publiek in Hee renveen zien aan Dave Silk. Vorig seizoen had hij op de vijf en tien kilometer wat technische problemen. De coördinatie liep niet goed. Dat hebben we er in Inzeil uit kunnen halen". Scherper Mike Crowe is erg be nieuwd naar de overdekte schaatshal in Heerenveen. „Een goede zaak voor het schaatsen, die overkapping. Ik moet het natuurlijk nog afwachten, maar ik voorzie een veel scherpere strijd tus sen de toppers. Indoor- schaatsen wordt de toekomst. Over acht, negen jaar wordt er geen groot toernooi meer buiten gehouden. Daar ben ik van overtuigd. Binnen krijgt iedereen dezelfde omstandig heden en komt de echte, ware kampioen naar voren. En daar draait het tenslotte alle maal om".

de Stem | 1986 | | pagina 9