Weer fraude bij Defensie Opening CPN-congres I )esreiyd 4Vertrouwen in overheid ernstig aangetast' Vragen over export munitie naar Iran Importthee besmet met radioactiviteit Die vrouw is geestelijk vastgeroest" 'Kwart van alle dubbel glas verkeerd geplaatst9 VROUWENBOND FNV CONSTATEERT UITWASSEN BU ONBETAALD WERK |NSB-weduwen Kabinet maakt haast met Sofi-nummer Giftige stoffen aan banden Philips laat onderzoek doen in Leuven 'BINNENLAND MALAFIDE CONTACTEN MET AANNEMERS UADSMAN VAN MEVR. ROST: CONS UMENTENBOND: DERTEMCOMMENTA AR Gij sen: 'katholieken zijn spoor bijster' FGH krijgt zware dreun op Beurs Boycot Zuid-Afrika NS-cao OPEN BRIEF KERKEN WEST-BRABANT ZEELAND OVER VLUCHTELINGEN: ZATERDAG 29 NOVEMBER 1986 T28 PAGINA 3 T5 PAGINA 2 tracht van een daaraan afgegane wettelijke Ebepaling." In gewoon erlands: niemand kan f krijgen voor wat hij :t uitgehaald op het mo- it dat daarvoor in de wet geen straf was opgeno- l Met andere woorden: i Rost van Tonningen tot SS toetrad, was er nog pensioenwet voor poli- e ambtsdragers die daar- consequenties verbond, gaat er nu maar om of de iter het vervallen verkla- van de pensioenrechten :houwt als straf of als ad- istratieve handeling (als it doet, raak je dat kwijt), [aar zelf als de rechter cludeert dat het om zo'n deling gaat, kan hij, aan- end aan de verjaringster - n van 30 jaar in het Bur- ijk Wetboek, oordelen het pensioen ten onrechte d afgepakt. De verwerpe- e daden van Rost van ningen werden al ruim rtig jaar geleden ge- •gd; het is nog maar de ag of het gaat over bewe- oorlogsmisdaden in de telijke zin van het woord, arvoor geen verjarings- nijn geldt. )an hebben we het nog over de rechtsmiddelen, de weduwe ter beschik- g staan, nadat de natio- e rechtsmiddelen zijn uit- >ut. Ze kan zich dan wen- tot de Europese Commis- voor de rechten van de ns. Hoe wrang dat ook is. ar minister Van Dijk had ijk toen hij zei: „Mensen- Aten gelden ook voor on- mpathieke mensen." Dpnieuw, zoals in 1972 rond drie van Breda', bleek hoe Deilij k de Kamer het heeft :t gaan van de juiste weg de afrekening met het oor- overleden. Juist omdat het :t alleen mag gaan om een ,1e afweging op grond van idisch objectieve feiten, ig dit de Kamer niet aan- ekend worden. Eerder it het voor de volksverte- nwoordiging dat ze open- t worstelt met de hevige voelens die hierover ook in t volk leven. Aan die worsteling mag en einde komen voordat de imer in die nationale afre ning tot verdere besluiten mt. erroristen die volgens Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De accountantsdienst van het ministerie van Defensie is opnieuw fraude op liet spoor gekomen. Nadat enige tijd geleden misstanden werden gesignaleerd bij het gara gebedrijf van Defensie in Den Haag, zijn nu malafide contacten tussen aannemers en De fensie-personeel in de dienstkring Apeldoorn aan het daglicht gekomen. Dat blijkt uit vertrouwelijke stukken die minister Van Eekelen (Defensie) heeft toege stuurd aan kamerleden die in de commissie voor defensie zitting hebben. De accountants van Defensie zijn verbaasd dat de fraude niet eerder werd opgemerkt en dat maatregelen zo lang uitbleven. In de stukken van de accountantsdienst staat te lezen dat bij de bouw en verbetering van militaire gebouwen in de regio Apeldoorn valsheid in geschrifte is gepleegd. Defensie personeel en aannemers gooiden het op een akkoordje: gefingeerde offertes werden inge diend, militair personeel voerde in diensttijd werk uit voor aannemers, werk alleen aan 'be vriende' aannemers uitbesteed. Het is niet be kend om welk fraudebedrag het uiteindelijk gaat. De onderhandelingen tus- n regering en verzet moe- n in de optiek van de presi- mt leiden tot een defini te oplossing van de com- unistische opstand. Als dat kt, krijgt mevrouw Aquino eer armslag voor haar stre- tn om politieke stabiliteit te ireiken, de armoede op te ,'ffen en de zwaar getroffen onomie in het goede spoor brengen. President Aquino riep zon- ig niet alleen Enrile maar >k de andere ministers op af treden. Politieke waarne- ers rekenen er niet op dat het tweede kabinet- quino bewindslieden zullen tten die voor nieuwe pro- emen zouden kunnen zor- :n. De eerste zorg voor de pre- dent is vervolgens het refe- >ndum over de ontwerp- -ondwet op 2 februari. Deze rondwet dient ter vervan- ng van de uit 1973 date linde onder Marcos van racht geworden constitutie. Is de Filipijnse kiezers er- lee akkoord gaan, is een van e consequenties dat presi- ent Aquino en vice-presi- ent Salvador Laurel tot 199' unnen aanblijven. Me" rouw Aquino heeft al aan- ekondigd dat zij het daarna oor gezien houdt. (DPA' :TR/AFP) onië en Galicië lukt het de egeringspartij niet te win- len van de nationalisten. Vervolgens wordt opnieuw iet accent gelegd op de strij ussen de voorstanders van entralisme en de voorverti ers van autonomie. Nog ïooit is de dialoog tusse ladrid en Vitoria - de auto- lome hoofdstad van Basken- and - zo slecht geweest a inds de socialisten in deceI:_ >er 1982 aan de macht kW nen. Dit geldt overigens oo zoor Cataloniëen Galicie^ Spaanse premier, FeUf* Jonzalez, wijst politieke<o lerhandelingen met de b* Hij weigert te praten r» jilAASTRICHT - „Ik voer iuar verdediging in bepaalde taken waarin ze juridisch op ten aantal punten gelijk heeft, isaar politieke ideeën zijn nog ie vies om met een tang aan te Lakken. Dat heb ik haar ook \ezegd. Ik zou me kunnen Itoorstellen dat wanneer ik een orlogsslachtoffer in de fami lie zou hebben, ik haar niet Verdedigd zou hebben. Op Vuur emotionele gronden." Dat zegt mr. Hiddema, de lilaastrichtse advocaat van Inevrouw Rost van Tonningen, liver de discussie in de Kamer Iheeft Th. Hiddema zijn twij- Ifels. „Natuurlijk begrijp ik de lemoties, maar je moet ver- Idomd goed uitkijken wat je Idoet. Je kunt niet zomaar Iemand buiten de wet stellen. ■Dat is een griezelige zaak. (Daar heeft de minister gelijk Het is hoe dan ook een Imens. Zij is het niet waard om Ivoor haar een rare noodwet te I naken waardoor de rechtstaat lin het gedrang komt. Ik ben (bang dat als zo'n wet erdoor |komt, zij daar wéér fel tegen tat, waardoor de emoties Inog vérder worden opgera- |keld." Hiddema is herhaaldelijk Ibedreigd vanwege zijn verde- Idiging van de weduwe maar (blijft er ogenschijnlijk koel (rider. „Het punt is dat som- (migen uit de anti-fascistische (boek zich schuldig maken aan (dezelfde fouten die Rost van Trainingen maakt. Tijdens de (iwee zittingen met haar in de (rechtszaal, heb ik herhaalde- lijk het zweet in de handen ge- had. Mijn tenen kronkelden. Niet alleen vanwege héér krenkende opmerkingen over (de joden, maar ook over de (manier waarop haar opponen- ten tekeer gingen." DEN HAAG (ANP) - In meer dan een kwart van alle gevallen is dubbel glas zo slecht geplaatst dat het zon der direct ingrijpen geen lang leven beschoren zal zijn. Omdat ook vaak slechte of onderhoudsgevoe lige materialen en plaat singssystemen zijn gebruikt, is in een derde van de geval len op korte termijn onder houd nodig om het dubbel glas luchtdicht te houden en condensvorming te voorko men. Dit is de conclusie die de Consumentenbond trekt uit meer dan honderd inspecties die hij bij wijze van steek proef in het hele land heeft uitgevoerd. De resultaten van het onderzoek staan in het decembernummer van de Consumentengids. De Consumentenbond vreest dat de uitkomsten van het onderzoek nog maar een topje van de ijsberg zijn. Hij wijst er op dat er alleen dubbel glas is geïnspecteerd dat is geplaatst na 1981, het jaar waarin plaatsingsvoor schriften zijn geïntrodu ceerd. Dagelijks komen bij de Consumentenbond klachten binnen over problemen met dubbel glas. Uit die klachten blijkt dat de tienjarige ga rantie die vaak op dit soort beglazing wordt gegeven in veel gevallen een wassen neus is. De fabrikant kan de garantieclaim afwijzen om dat het glas niet volgens de voorschriften is geplaatst, terwijl de glaszetter zich weer vaak beroept op 'ge brekkig onderhoud'. De Consumentenbond wijst er op dat de rechter het aanvoeren van 'gebrekkig onderhoud' onlangs van ta fel heeft geveegd. In een door de bond aangespannen proces kwam de rechter tot het oordeel dat een glaszet ter zich nooit op 'gebrekkig onderhoud' kan beroepen als hij bij de plaatsing niet na- drukkelij k heeft aangege ven welk onderhoud moet worden verricht. Misbruik van vrijwilligers AMSTERDAM - CPN- voorzitter Elli Izeboud heeft gisteravond bij de opening van het dertigste CPN-con- gres in Amsterdam de pro gressieve partijen in ons land opgeroepen tot meer sa menwerking. - FOTO ANP |0EN HAAG (ANP) - PPR-fractieleidster R. Beckers heeft de (ministers van buitenlandse en economische zaken schriftelijk (gevraagd of zij het aannemelijk achten dat Muiden Chemie Iran («plosieven heeft geleverd zonder medeweten van de regerings- commissarissen bij het bedrijf. Zij tekent daarbij aan dat het blijvend winstrecht voor de (slaat dat in 1972 werd bedongen in ruil voor de financiering van (een veiligheidsinvestering sedert 1 januari 1986 is afgekocht. (Eén van de drie regeringscommissarissen is daarnaast adjunct- (noofd bij de afdeling Beheer Deelnemingen van het ministerie |'an financiën, een weinig gelukkige combinatie, zo meent me- (vrouw Beckers. Mevrouw Beckers wil verder weten hoe het zit met de export |van 1,6 miljoen ton aan explosieven vanaf januari 1984 aan Joe goslavië. Joegoslavië zou niet de uiteindelijke afnemer zijn. hem een oog hebben voordeur, mderingen die Spanje nee loorgemaakt sinds de dw" ran dictator Franco 'ranco in 1975. Tenslotte illustreren verkiezingen het diepgeV" elde antagonisme tussen >panj aarden en de Bask ïen recente studie wijst m' lat een groot deel van Basken Spanje assoC1rcn, net toerisme, zon, stieJ.c0' :astagnetten en flamen Kortom met het land variW, :alige nietsdoen en P'16 ej dat niets gemeen heeft iet ruige en bergachtige d tenland, waar het hard ken is en waar men voor vermaak en volgens de tr tie stenen van 200 kilo op ANP) [Emotioneel en politiek gezien verklaarbaar maar bestuurlijk pzien een slechte zaak. Deze kwalificatie is naar onze mening i"an toepassing op het voornemen van de Tweede Kamer om de psioenen van de NSB-weduwen Rost van Tonningen en de Matchant et d'Ansembourg stop te zetten. Het is begrijpelijk dat een parlement het moeilijk heeft met een taak als die van de 'zwarte weduwen'. Het is ook alleszins ver- 'aarbaar dat een eventueel oordeel niet louter en alleen op juri- ffische feiten wordt uitgesproken. Maar het is en blijft eveneens feit dat het parlement een wet wil creëren die ook het effect dat de twee NSB-weduwen hun pensioen kan worden ont- rjen. Een wet die een reeds in 1951 aangenomen voorstel tot '-akenning van het pensioen aan weduwen van NSB-Kamerle- Vtn rnoel repareren. In die afgelopen 35 jaar hebben zich geen l 'en voorgedaan die aanleiding hebben gegeven tot een even- (lueie wetswijziging. Om die reden is het voorstel in strijd met de I e9inselen van de rechtsstaat. Beginselen die ook gehanteerd 1 oeten worden voor mensen die, zoals mevrouw Rost van Ton- n9en, zich ergerlijk gedragen. Imt 'S 'ntussen wel duidelijk dat de Kamer is gezwicht voor de loo i en van or9anisaties uit het voormalig verzet en voor de Iton ss'ach,offers- Een groo' deel van de Kamer veranderde in L week van standpunt. Met het gevolg dat een krappe meer- IqJl6|d Heeft gekozen voor de motie Kok. Die kleine meerderheid i overigens aan dat de zaak van de NSB-weduwen nog wel Itiii?' Ian9 zou kunnen aanslepen. De mogelijkheid dat de wets- Isot 'n® nie' haalt:3aar blijkt te zijn, moet zelfs niet worden uitge- lom Wa' een Pijn zou een dergelijke mislukking bij de verzets- Sanisaties veroorzaken, licht hoorzi,tingen in de Kamer hebben ook duidelijk aan het L Qebracht dat er onder verzetsmensen veel teleurstelling be- taruVer de wi'ze waar°P zii na de oorlog door de staat zijn be- 'een Ve,en Höbben zich grote moeite moeten getroosten om ;Wa mager pensioen te verwen/en. Het zou de politiek sieren CJ7 ze die klachten serieus en snel zou afhandelen. Dan panT op zich veel leeci en ellende veroorzakende zaak Rost I 'onnmgen toch nog iets positiefs opgeleverd. ROERMOND (ANP) - Hoewel de Rooms-Katholieke Kerk nog pas kort geleden in het Tweede Vaticaans Concilie de weg heeft gewezen tot een waarheidsgetrouw verstaan van wat God aan ieder mens voorhoudt, lijkt het erop dat heel wat christenen, ook rooms-katholieken, in diverse punten het spoor bijster zijn. Dit zegt bisschop Gijsen van Roermond in zijn advents brief. Volgens Gijsen wordt heel gemakkelijk gedaan alsof de Kerk in ethische vraag stukken geen of slechts een richtingwij zende leer verkon digt. Uitspraken van concilies, pausen en bisschoppen wor den als 'tijdgebonden', 'per soonlijk' of 'niet passend in de situatie' terzijde geschoven. In de adventsbrief, getiteld „Het is de waarheid die vrij maakt. Pleidooi voor een christelijke ethiek", stelt Gij sen onder meer de vraag waarom het begeerde geluk voor velen uitblijft. De bis schop Gijsen bekritiseert in zijn adventsbrief onder meer het gebruik van anti-concept iemiddelen. Ook scheiden en hertrouwen zijn in strijd met de kerkelijke leer. DEN HAAG - Radioactief besmette levensmiddelen kun nen in ons land op de markt komen nu de speciale meet posten aan de grens sinds eind oktober zijn opgeheven. De Rijkskeuringsdienst trof gisteren in drie monsters Turkse thee sterk verhoogde niveaus van radioactiviteit aan. De pakjes thee waren door een keurmeester en twee particulieren gekocht in een winkel in Enschede en naar de keuringsdienst gebracht. Het ging om verschillende merken thee ('cay'), afkomstig uit de omgeving van Rize, ten zuiden van de Zwarte Zee, en die dit jaar zijn gepro duceerd. Maar er kan ook andere thee van de jaargang 1986 uit Rize in omloop zijn. De Rijkskeuringsdienst advi seert handel en publiek die pakjes ter controle naar de keuringsdienst in de regio te brengen. De hoeveelheid radioactiviteit in de drie monsters ver schilde van 3000 tot 35.000 bequerel per kilo. Dat vermin dert door de toevoeging van water. DEN HAAG (ANP) - „In het vrijwilligerswerk zijn grenzen overschreden. De trieste waar heid is, dat de situatie nog slechter is dan we zelf hadden verwacht". Dit concludeerde voorzitter M. van Veen van de Vrouwenbond FNV vrijdag in Den Haag aan het eind van een actieweek tegen de uitwassen in het vrijwilli gerswerk. Het vrijwilligerswerk moet aan banden worden gelegd, zo stelt de Vrouwenbond. Uit de tweehonderd meldin gen die de afgelopen week bij de bond binnenkwamen is vol gens Van Veen duidelijk ge worden dat het werken met onbetaalde krachten, vooral in de verzorging en in het wel zijnswerk, te ver is doorge schoten. De meeste klachten gingen over verzorgings- en verpleeghuizen, waar vaak tientallen vrijwilligers wer ken. Meestal zijn dat vrouwen die onverzekerd en zonder vergoeding voor onkosten de dienstverlening in de tehuizen op peil houden. Zij moeten daarbij vaak aan strenge eisen voldoen. Zo verwacht de di rectie van een verpleegtehuis in Harlingen van haar vrij willigers dat zij bij ziekte zelf voor vervanging zorgen. Als leidraad daarbij heeft de Vrouwenbond een model contract voor vrijwilligers op gesteld, waarin verzekering, onkostenvergoeding en opzeg termijn geregeld is. Het con tract verplicht organisaties bovendien hun vrijwilligers te helpen bij hun eventuele po gingen om betaald werk te krijgen. A iy \z> Nederland is onbereikbaar voor het buitenland door een dichte mist. Het is of we met z'n allen in een pijler van de Oosterscheldedam zitten. In de warme huiskamer riep ik nog dapper: Waar blijft Ko ning Winter? Is z'n pensioen soms ingetrokken? Maar de grijsheid buiten laat een mens wel een toontje lager zingen. Je raakt het zicht kwijt, je mist gewoon een hele boel dingen. Het beeld van Europa-tv is ook grijs geworden. Kijkers dachten eerst een reportage te zien over de benarde ver keerssituatie in Nederland. Europa-tv bestaat niet meer. Ik heb er nooit een uitzending van gezien. Brinkman zag de zender wil zitten en dat zei mij eigenlijk al genoeg. Europa is goed voor boterber gen, visstapels, melkplassen, wijnvernietiging en Rijnver- vuiling. Maar een leuk tv-pro- gramma maken, nee dat kun je er niet van verwachten. Reagan zit nog steeds in zak en as. Die as is afkomstig van de verbrande documenten. Oliver North is een van de boosdoeners in het Witte Huis. Amerika heeft nu dus ook een Heer Olivier. Een vredig weekend achter uw dubbele beglazing. Pas als de mist uw huiskamer bezet, is er reden tot paniek. MERIJN Goedkoop DEN HAAG - Het kabinet wil haast maken met de invoe ring van een persoonlijk sociaal-fiscaal ('sofi-') nummer voor iedereen die te doen heeft met de belastingen, met bedrijfsverenigingen of met uitkeringen. Het plan om een 'sofi-nummer' in te voeren bestaat al langer, maar de ministerraad besloot gisteren om op korte termijn advies te vragen over een aparte wet ter verbetering van de administratie en de geheimhouding van gegevens voor de sociale verzekeringen. Het individuele sofi-nummer moet voorkomen dat fraude wordt gepleegd met uitkeringen en/of belastin gen. Zo nodig kunnen fiscus en uitkeringsinstanties sa men achterhalen of de drager van een sofi-nummer niet stiekem inkomsten verzwijgt. Volgens het kabinet is het noodzakelijk dat er een sofi-nummer komt voor een „goede uitvoering van de stelselherziening sociale zeker heid". „Het topje van de ijsberg", noemt Van Veen het ongenoe gen dat in de actieweek op de Vrouwenbond is afgekomen. „Betaalde banen verdwijnen door de bezuinigingen en de gesubsidieerde instellingen trekken vervolgens geen blik ken, maar containers vol vrij willigers open om hun perso neelsproblemen goedkoop op te lossen". Vooral rond de kerstdagen, als een deel van het toch al krap bemeten vaste personeel vrij heeft, voeren de bejaar den- en verpleegtehuizen de morele druk op familieleden van de bewoners op. Een me vrouw, zelf oud en invalide, belde de Vrouwenbond op met het verhaal dat zij en haar zuster de komende kerstdagen hun moeder in het verpleegte huis moeten verzorgen, waar door zij hun eigen kinderen met de Kerst niet kunnen ont vangen. Vingerwijzing Ook de Nederlandse zieken fondsen roepen in hun huis- aan-huisblad Welzijn 'in de donkere dagen voor kerstmis, tijd van prachtige voorne mens' op om 'zo maar iemand te helpen'. In het artikel geven de ziekenfondsen als vinger wijzing een omschrijving van allerlei huishoudelijk en ver zorgend werk. „Een dagtaak voor een complete gezinsver zorgster", aldus Van Veen. De Vrouwenbond FNV gaat samen met de ambtenaren- en trendvolgersbond AbvaKabo proberen iets aan de uitwas sen in het vrijwilligerswerk te doen. Vooral via de CAO-onder- handelingen in de bedrijven en door acties bij instellingen die het erg bont maken hopen de bonden enige structuur te kunnen brengen in het vrij willigerswerk. AMSTERDAM (ANP) - De in ernstige financiële moeilijk heden geraakte Friesch-Gro- ningsche Hypotheekbank FGH heeft op de Amster damse Effectenbeurs vrijdag zware klappen gekregen. De koers van de aandelen kelderde tot 17 gulden, ruim een halvering van de slotkoers ten opzichte van drie dagen geleden, toen de handel in FGH-aandelen vanwege ge ruchten moest worden ge staakt. De omvangrijke verliezen van de bank, naar schatting meer dan honderd miljoen gulden, waren op de Beurs- vloer het gesprek van de dag. Het verzekeringsconcern Aegon, dat de FGH samen met de Postbank probeert te red den, kreeg ook met een forse koersdaling te maken. Later herstelde Aegon zich enigs zins. DEN HAAG (ANP) - Het ge bruik van een aantal giftige stoffen zal worden verboden of beperkt en de blootstelling eraan mag de wettelijke nor men niet te boven gaan. Het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid bereidt regels van deze strekking voor om het gebruik van giftige stoffen aan banden te leggen. Staatssecretaris De Graaf zei vrijdag in Amsterdam dat de regels in de loop van 1988 gaan gelden. Het ministerie wil bedrijven ook gaan ver plichten stoffen te melden en te registreren. Verder moet de werkgever de werknemers in formeren in het belang van hun gezondheid. Ook worden regels gesteld aan het meten van verontreinigingen op de werkplek. Behalve deze maat regelen wil het ministerie ar- beidsvriendelij ke produktie- middelen gaan subsidiëreij. EXTRA boycot-maatregelen van Noord-Westeuropese ha vens tegen Zuid-Afrika heb ben weinig kans van slagen. Het heeft geen zin hierover een internationale havenste- denconferentie te houden. Dit is naar voren gekomen uit een peiling door de Rotterdamse havenwethouder R. den Dun nen naar de mening van de politiek verantwoordelijke havenautoriteiten in Ham burg, Bremen, Antwerpen, Le Havre en Duinkerken. DE Nederlandse Spoorwege en de vier spoorwegvakbonden hebben vrijdagavond besloten de voor 1986 geldende cao 'met enige aanvullende afspraken' voort te zetten. Het akkoord tussen NS (28.000 werknemers) en de bonden volgt op de in stemming van de leden van de Vervoersbond FNV met ver lenging. De FNV-bond was bij de huidige cao geen partij, maar heeft wegens het gemis aan invloed besloten dit keer weer mee te doen. Van een onzer ve.rslaggevers BREDA - „Wij worden gecon fronteerd met schrijnende ge vallen van vluchtelingen, waarbij redelijkerwijze het vermoeden bestaat dat zij na uitwijzing in grote problemen en zelfs in levensgevaar gera ken." „Door de minimale aan dacht die het ministerie van Justitie schenkt aan de huma nitaire aspekten bij de beoor deling van de afzonderlijke gevallen, wordt ons vertrou wen in de rijksoverheid ern stig aangetast." Met deze woorden hekelen priesters, predikanten, pasto rale werk(st)ers, ouderlingen, diakens, kerkleden en kerke lijke groepen uit West-Bra bant en Zeeland in een open brief het vluchtelingenbeleid van de regering. De open brief is gericht tot premier Lubbers, staatssecre taris Korte-Van Hemel van justitie en de Tweede Kamer. Hij wordt vanmorgen gepubli ceerd in de landelijke pers. De brief is ondertekend door 128 kerkewerkers, 169 kerkleden en door werkgroepen kerk en samenleving, Pax Christi- werkgroepen, DISK-werk- groepen, basis- en pastoraats- groepen, pastorale teams en religieuzen en besturen van congregaties. De open brief is niet alleen ingegeven door de verwikke lingen rond de Turkse Nurcan Fidan uit Middelburg, die na uitwijzing met haar zoontje zonder enig vooruitzicht bi vakkeert in een hotelkamertje in Istanboel en over wier te rugkeer gehannest wordt. Men sluit ook aan bij initiatieven die vanuit de Nederlandse Raad van Kerken de laatste tijd zijn ondernomen om het op te nemen voor vluchtelin gen in uitzonderingssituaties zoals de recente kerkasielactie in Groningen. De open briefschrijvers wil len niet het totale vluchtelin genbeleid onder kritiek stel len, maar opkomen voor dege nen voor wie een uitzonde ringssituatie geldt. „Het be hoort tot het hart van ons christelijk geloof op te komen voor mensen in acute nood", aldus ondertekenaars die zeg gen steeds indringender de noodkreten te horen van vluchtelingen die het slachtof fer dreigen te worden van een beperkend overheidsbeleid ten aanzien van hun rechtspositie. Ze constateren een duidelijk negatieve ontwikkeling in het overheidsbeleid hetgeen hun vertrouwen ernstig heeft aan getast. Ze pleiten voor een hu mane toepassing van de wet voor vluchtelingen. EINDHOVEN (ANP) - Philips besteedt meer contractre- search uit aan de Katholieke Universiteit van Leuven in België dan aan alle Neder landse universiteiten tesamen. Dat is toch veelzeggend. Dat zei dr. W. Dekker, voor zitter van de Raad van Toe zicht van Philips, vrijdag tij dens een jubileumbijeenkomst van de Kamer van Koophan del en Fabrieken in Oostelijk Noord-Brabant. „Leuven is kennelijk het 'centre of excel lence' dat wij in Nederland node missen", aldus Dekker. Hij herhaalde nog eens de al eerder geuite noodkreet van Philips dat er in Nederland een voortdurend tekort is aan goed opgeleide informatici en elektrotechnici. „Voor ons Me gaproject halen wij de specia listen uit België en Ierland, uit de Verenigde Staten en zelfs uit Taiwan. Zonder te stellen dat het technisch-weten- schappelijk onderwijs in Ne derland van onvoldoende ni veau is, constateren wij wel dat voor het vakgebied van Philips een echt 'centre of ex cellence' van internationale allure ontbreekt". Philips is in Nederland goed voor 35 procent van alle acti viteiten op het vlak van on derzoek en ontwikkeling in de marktsector, aldus Dekker. „Het is voor ons erg moeilijk om voor een aantal goederen toeleveranciers te vinden van voldoende hoog technisch ni veau. Je kunt je afvragen of de overheidsstimulans om ook in kleinere bedrijven voldoende aandacht te besteden aan on derzoek en ontwikkeling wel voldoende is".

de Stem | 1986 | | pagina 3