E! even UITBLAZEN Schijn van doortastendheid Weer frj Bestand ruggesteun Aquino Weinig hoop op Vragen ov munitie na Konings moord Die vrouw is geestelijk vastgeroest" NSB-weduwen ZATERDAG 29 NOVE ZATERDAG 29 NOVEMBER 1986 ■ACHTERGROND1 KAMERDEBAT OVER PENSIOEN NSB-WEDUWEN malafide co nt al NA VERKIEZINGEN IN BASKENLAND raadsman van mevr. rost: DE Stem coiv EN spuit in de arm van de zieke om met diens doodsbericht nog de ochtendbladen te halen. Dat is wel een heel cynische vorm van eutha nasie. Dat lijkt wel moord. WIM KOCK PM T5 PAGINA 2 In Engeland is nogal wat opschudding ontstaan over een publikatie in hel de cembernummer van het histo risch tijdschrift History Today. Daarin schrijft de historicus Francis Watson dat de dood van koning George V in 1936 (met waarschijnlijk slechts en kele uren) werd bekort door de al op sterven liggende patiënt een injectie van morfine en co caïne toe te dienen. Francis Watson zou dat kunnen weten want hij is de biograaf van 's konings toenmalige lijfarts, lord Dawson of Penn. Bij het schrij ven van de biografie heeft Wat son gebruik kunnen maken van de notities van de arts en daar uit blijkt volgens hem zonne klaar wat er gebeurd is en waarom. Koningin Mary en de kroonprins Edward, prins van Wales, hadden liever niet dat de sensationele avondkranten met de primeur van de dood van de koning aan de haal gin gen. Zij hadden voor het doodsbericht de waardiger och tendbladen, de Times in de eer ste plaats, op het oog. Maar de tijd begon te dringen. Uit de aantekeningen van de lijfarts blijkt dat die zijn vrouw al had gevraagd de hoofdredacteur van de Times te verzoeken nog met drukken te wachten omdat de koning elk moment kon sterven. Zo'n krant echter kan niet blijven wachten. Het was op de avond 20 ja nuari 1936. Voor dokter Daw son stond vast dat zijn patiënt de ochtend niet meer zou halen. Koningin Mary en prins Ed ward hadden hem bovendien te kennen gegeven dat zij niet wil den dat het leven van de ko ning werd gerekt als zijn ziekte toch dodelijk was. Kennelijk mede om de wachtende Times terwille te zijn diende de arts, om kwart over elf, de koning de dodeüjke injectie toe. Veertig minuten later, om vijf minuten voor middernacht blies George V de laatste adem uit. De Ti mes had de volgende morgen de door de koninklijke familie gewenste en kennelijk dus ook 'geregelde' primeur. Als doods oorzaak gaf de krant op: adem halingsmoeilijkheden in combi natie met een zwak hart. De koning leed aan bronchitis. In de eerste druk van de biografie, al een tijd geleden verschenen, maakte Watson met geen woord melding van deze zaak. Hij liet dat achter wege om de nabestaanden van Dawson te sparen. Die waren bovendien toch al geschokt want hij had, ook op grond van Dawsons aantekeningen, de sterfscène van de koning ont luisterd door te onthullen welke woorden van de koning werkelijk diens laatste waren geweest. De Britten wisten tot dan toe niet beter of de bezorgde vraag van de stervende koning, E 'hoe het erbij stond met het Britse imperium' waren zijn lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllü laatste woorden geweest. Vurig koningsgezinde en vrome Brit ten vereerden er zijn nagedach tenis om. Zoveel zorg voor zijn wereldwijd verspreide onderda nen terwijl hij zelf op sterven lag! In feite vormden 's konings laatste woorden een soort ♦vloek, zij het - gelukkig - een niet al te grove en hadden ze geen betrekking op de onderda nen, het Imperium of zelfs de Britse eilanden, maar op hem zelf en de toestand waarin hij zich bevond. Dokter Dawson had de ko ning namelijk verteld dat hij nog voldoende zou opknappen om naar Bognor Regis, een kleine badplaats aan de zuid kust, halverwege Brighton en Portsmouth, te gaan om daar, in de gezonde zeelucht, verder aan te sterken. De koning voelde daar blijkbaar niets voor of geloofde er niet meer in. „Je kunt me de pot op met Bog nor", zei hij en dét zouden zijn laatste woorden zijn. De dokter was blijkbaar of te optimistisch geweest of hij had zijn ster vende vorst slechts een hart on der de riem willen steken. Alles wat met de konink lijke familie te maken heeft wekt opschudding in Engeland. Of het nu blijde opwinding, verontrusting of een golf van woede is. Wat het deze keer wordt is nog niet helemaal dui delijk, maar de oud-voorzitter van de koninklijke vereniging van geneesheren sprak deze week onomwonden van 'moord'. Het is in elk geval een hoogst opmerkelijke handeling geweest van dokter Dawson. Vooral dat element van de wachtende krant wekt de in druk dat de medische ethiek heeft plaats moeten maken voor de public-relations van het koninklijk huis. Want dat is de keerzijde van de Times-medaille. De konin gin en prins Edward (die trou wens niet lang de plaats van zijn vader zou innemen omdat hij liever met een Amerikaanse zonder blauw bloed trouwde) wilden per se dat de Times als eerste de dood van de koning zou melden. Om dat de kunnen bereiken zou de koning of snel moeten sterven, op tijd voor de persen van de Times, of het nog eens bijna 24 uur moeten zien vol te houden tot ook de sensa tionele avondbladen gedrukt zouden zijn en de pers van de Times weer klaar stond voor de volgende ochtendeditie. Of ook nog is overwogen om het nieuws van de dood van de koning een aantal uren 'on der de roos', te houden, is niet bekend. Wat begrijpen wij, ge wone stervelingen, trouwens van wat er omgaat in konink lijke hoofden? Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850 Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, ©01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB HulsL Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45. 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9. 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17 00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 24,20 per maand; J 69,75 per kwartaal of 271,00 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Max de Bok HET mag wel een klein godswonder heten dat de Tweede Kamer er don derdagavond uiteinde lijk toch nog in slaagde voor twee moties meer derheden te verzamelen. Er ging een zucht van op luchting door de zaal en de tribunes. Terecht. Want het zou een zwarte dag voor het parlement geworden zijn in dien de Kamer niet tot enig besluit zou zijn gekomen. En toch zag het daar in de loop van de donderdag naar uit. In de ochtendbladen van die dag stond nog, dat een tweederde meerderheid van de Kamer zich zou uitspre ken voor het aanpakken van de NSB-pensioenen. Wat over het overleg in de frac ties naar buiten was geko men, wettigde deze conclusie. Nog geen uur was het de bat jong of er bleek een gi gantisch verschil van mening over de wijze waarop zou moeten worden ingegrepen. Moest het pensioen van de 'zwarte weduwe' en dat van de praktisch onbekende we duwe De Marchant et d'An- sembourg - de enige twee nog levende echtgenotes van de vier NSB-Kamerleden - ge corrigeerd of beëindigd wor den Dat was één vraag, die goed was om de meerderheid uit elkaar te drijven. Maar de andere kwestie was veel bedreigender voor de meerderheid. Ze werd geïntroduceerd door CDA- woordvoeder Van der Burg. Hij hield een opvallend ver haal. Opvallend omdat hij als enige van de woordvoeders niets liet zien van het afwe gingsproces dat in zijn frac tie had plaats gehad. En toch was al ruim voor het debat bekend dat tenminste enkele CDA'ers zouden stemmen voor het stoppen van de NSB-pensioenen. Maar plaatsvervangend fractielei der Van der Sanden - De Vries was op een parlemen taire missie naar India - had zoveel geïnvesteerd in het op één lijn krijgen van de frac tie, dat Van der Burg nog slechts ruimte had om een Wim Kok .compromis. zeer waterig compromis te presenteren. Daarvoor greep hij terug op een discussie, die al in 1969 in de Tweede Kamer werd gevoerd over de wijziging van de pensioenwet voor po litici. Toen overwoog de Ka mer het criterium 'onwaar dig gedrag' op te nemen, zo als dat ook voor ambtenaren en ministers/staatssecreta rissen geldt. (Oud-) Kamer leden die wegens enig straf baar feit zijn veroordeeld of zich uit Nederlands nationaal oogpunt onwaardig hebben gedragen, zouden geheel of gedeeltelijk van hun pen sioenrechten vervallen ver klaard kunnen worden. Op initiatief van het toenmalige CPN-Kamerlid Marcus Bak ker, die een heksenjacht op (oud-)Kamerleden en hun fa milie vreesde, zag de Kamer af van een dergelijke wets wijziging. Men kan best volhouden dat het treden in vreemde krijgsdienst, landverraad en racistische uitingen gevolgen mogen hebben, mits op basis - FOTO ANP van een te voren tot stand ge komen wet, voor het pen sioen/wachtgeld. Maar meer omstreden voorbeelden lig gen voor het oprapen. Zo merkte PvdA-woordvoeder Alders terecht op, dat het voorstel-van der Burg, zeker als dat, overeenkomstig de aanvankelijke CD A-bedoe lingen, terugwerkende kracht zou krijgen, te ruim van strekking was. Hij noemde, als theoretisch voor beeld, een (oud-) Kamerlid dat in de Vietnam-tijd 'John son moordenaar' riep en van wege die belediging van een bevriend staatshoofd veroor deeld zou zijn. Dat Kamerlid zou zijn pensioenrechten kunnen kwijtraken. En door vele hoofden speelde ook de naam van het voormalig Ka merlid van de Centrumpar tij, Janmaat. Het CDA-voorstel werd door de rest van de Kamer en door minister Van Dijk snel doorgeprikt, zodat Van der Burg moest retireren. Eerst liet hij de term 'onwaardig gedrag', vervolgens de terug werkende kracht vallen. Wat overbleef was een lege huls. „Het maximaal haalbare", noemde Van der Burg het restant. Zou alleen dat res tant door <ie Kamer aan vaard zijn dan was het hele Rost Van Tonningen-pro bleem op de achtergrond ge raakt. Weliswaar hield Van der Burg nog vol dat er aan het NSB-pensioen getornd zou kunnen worden bij een nieuwe veroordeling van de zwarte weduwe, die kinder hand was de Kamermeerder heid te snel gevuld. Het was mede daarom dat PvdA-fractieleider Kok, na intensief overleg met fractie leiders en woordvoerders van WD, CDA en D66, met een compromis kwam. Hij speelde daarmee in op het gegeven dat een meerderheid van de Kamer op het stand punt was blijven staan, dat er in ieder geval iets gedaan moet worden aan de NSB- pensioenen. „Het dossier mag niet dicht, wij kunnen en willen niet verantwoordelijk zijn voor continuering van een situatie, die niet te dul den en te begrijpen is", aldus Kok. Door een koppeling te leggen tussen het voorstel- Lankhorst (PPR) - direct het hele pensioen afpakken - en het inmiddels uitgeklede voorstel van het CDA - doe wat aan de pensioenwetge ving zodat uitwassen als rond de zwarte weduwe in de toekomst onmogelijk zijn - slaagde Kok erin een nieuwe meerderheid te vormen. Zo lagen er uiteindelijk twee haalbare voorstellen: het voorstel- Kok, dat verle den en toekomst wil aanpak ken en het door de WD'er De Grave aangepaste CDA- voorstel om alleen de toe komst aan te pakken. Dank zij deze dubbelslag eindigde het debat toch nog in een schijn van doortastendheid. Die woordkeuze staat voor mijn twijfel aan het uitein delijke resultaat. Want de kloof tussen willen en kun nen is meer dan getalsmatig. raan I lijke Weduwe Rost van Ton ningen - FOTO ANP Voor de motie-Kok stemden uiteindelijk 78 Kamerleden. Voor de motie-De Grave 97. Dat betekent dat het nog maar de vraag is of een voor stel tot wijziging van de pen sioenwet - waarin beide ele menten verenigd moeten worden - de vereiste twee derde meerderheid haalt. De wel gehoorde veronder stelling dat de tegenstem mers op grond van het nieuwe feit, dat er nu een meerderheid is voor het aan pakken van de NSB-pensioe nen, straks wél voor het wetsvoorstel zullen stemmen, lijkt te optimistisch. Omdat hun tegenstem vooral geba seerd is op hun principiële afkeer van aantasting van de rechtszekerheid. Temeer om dat, zo redeneren zij, de Ka mer niet moet doen wat Rost van Tonningen en diens we duwe nu juist verweten wordt. Maar gesteld, dat een wetsvoorstel het toch haalt, dan nog is het lang niet zeker dat het daarmee een eind ge maakt kan worden aan het pensioen van de beide wedu wen. Minister Van Dijk heeft daarvoor onomwonden ge waarschuwd. Enerzijds is er het moge lijke probleem, dat de Neder landse rechter op puur juri dische gronden het vervallen van pensioenrechten onge daan maakt. Immers artikel 16 van de Grondwet bepaalt: „Geen feit is strafbaar dan uit kracht van een daaraan voorafgegane wettelijke strafbepaling." In gewoon Nederlands: niemand kan straf krijgen voor wat hij heeft uitgehaald op het mo ment dat daarvoor in de wet nog geen straf was opgeno men. Met andere woorden: toen Rost van Tonningen tot de SS toetrad, was er nog geen pensioenwet voor poli tieke ambtsdragers die daar aan consequenties verbond. Het gaat er nu maar om of de rechter het vervallen verkla ren van de pensioenrechten beschouwt als straf of als ad ministratieve handeling (als je dit doet, raak je dat kwijt). Maar zelf als de rechter concludeert dat het om zo'n handeling gaat, kan hij, aan hakend aan de verjaringster mijn van 30 jaar in het Bur gerlijk Wetboek, oordelen dat het pensioen ten onrechte werd afgepakt. De verwerpe- lijke daden van Rost van Tonningen werden al ruim veertig jaar geleden ge- pleegd; het is nog maar de vraag of het gaat over bewe zen oorlogsmisdaden in de wettelijke zin van het woord, waarvoor geen verjarings termijn geldt. Dan hebben we het nog niet over de rechtsmiddelen, die de weduwe ter beschik king staan, nadat de natio nale rechtsmiddelen zijn uit geput. Ze kan zich dan wen den tot de Europese Commis sie voor de rechten van de mens. Hoe wrang dat ook ii Maar minister Van Dijk had gelijk toen hij zei: „Mensen rechten gelden ook voor on sympathieke mensen Opnieuw, zoals in 1972 rond de 'drie van Breda', bleek hoe moeilijk de Kamer het heeft met gaan van de juiste weg in de afrekening met het oor logsverleden. Juist omdat het niet alleen mag gaan om een kille afweging op grond van juridisch objectieve feiten, mag dit de Kamer niet aam gerekend worden. Eerder pleit het voor de volksverte genwoordiging dat ze open lijk worstelt met de hevige gevoelens die hierover ook in het volk leven. Aan die worsteling mag geen einde komen voordat de Kamer in die nationale afre kening tot verdere besluiten komt. Van onze Haagse recla- DEN HAAG - De accountants ministerie van Defensie is opn het spoor gekomen. Nadat eni misstanden werden gesignaleei gebedrijf van Defensie in Den malafide contacten tussen aan fensie-personeel in de dienstki aan het daglicht gekomen. Dat blijkt uit vertrouwelijk minister Van Eekelen (Defensi stuurd aan kamerleden die in voor defensie zitting hebben. n HET donderdag gesloten bestandsakkoord is op nieuw een belangrijke overwinning voor presi dent Aquino, na het eer dere ontslag van minis ter van defensie Juan Ponce Enrile. Het ver trek van Enrile maakte de weg vrij voor het sluiten van de overeen komst, die voorziet in een bestand van 60 da gen met ingang van 10 december. Daardoor ziet het er naar uit dat de Fi- lippino's voor het eerst sinds jaren een vredige kerst zullen hebben. Mevrouw Aquino gaf het communistische verzet vo rige week tot eind deze maand de tijd voor het slui ten van een bestandsak koord. Nog voor het aflopen van dit ultimatum stemden de communisten daarmee in. De ondertekening gebeurde op initiatief van mevrouw Aquino op 27 november, de verjaardag voor haar in 1983 vermoorde echtgenoot. Of schoon de communisten niet achter de politiek van Be- nigno Aquino stonden, eren zij hem nu als een vriend. Het resultaat van de moei zaam verlopen en herhaalde- lijk afgebroken onderhande lingen is dat op 10 december, de internationale dag van de mensenrechten, de partijen de strijd voorlopig staken. Die strijd heeft de afgelopen twee jaar aan zeker 2.000 mensen het leven gekost. Het bloedvergieten leidde er toe dat het platteland leeg liep. Veel Filipino's verkozen de beschermde omgeving van steden. Het NPA groeide van een troep slechtbewapende re bellen tot een goed georgani seerd leger dat het sterkere Filippijnse leger vaak de loef afstak. Aan de wieg stonden Bernabe Buscayno, ook wel als commandante Dante, en José Maria Sison. Sison richtte een jaar eerder de communistische parti CPP op. Het NPA en de CPP gin gen in 1969 in elkaar op, waardoor ze grote aantrek kingskracht uitoefenden op radicale studenten en verbit terde boeren van heinde en Ofschoon binnen ander half jaar beide oprichters achter slot en grendel be landden, bleek dat de wijd verbreide armoede, het nala tige regeringsbeleid en de misbruiken door het leger een goede voedingsbodem vormden voor een snelle groei van het NPA. Toen pre sident Marcos in 1972 de staat van beleg uitvaardigde, slo ten zich nog meer Filippino's aan bij de partij en het rebel lenleger, dat dé uitlaatklep was geworden voor de toene mende woede en frustatie over het bewind. De NPA-operaties concen treerden zich in de eerste ja ren op het noordelijke eiland Luzon, dat jaren eerder het toneel was van een commu nistische opstand die door de regering werd onderdrukt. Het NPA rukte later op naar het zuiden, vooral Mindanao, en de door ellende getroffen gebieden in het midden van het land, zoals het eiland Ne gros waar Marcos' economi sche politiek leidde tot grote werkloosheid en zelfs hon gersnood onder de bevolking. Volgens militaire experts vormde het NPA, hoewel het soms een hele compagnie te gen het leger wist te mobili seren, niet een directe be dreiging voor de regering. Talrijke Filippino's vlucht ten wel wegens de bloedige strijd naar rustiger gebieden. Velen raakten hun baan kwijt omdat in gebieden waar het NPA zeer actief was fabrieken hun produktie stopzette. Het tot een leger van 23.000 strijders gegroeide NPA was op slot actief in 63 van de 74 provincies. Volgens waarnemers liep het prestige van de commu nisten een deuk op toen ze de presidentsverkiezingen in fe bruari jl. boycotten. De Filip pino's schaarden zich toen massaal achter mevrouw Aquino, die met de steun van de tegen Marcos in opstand gekomen minister van defen sie Enrile en de stafchef van het leger, generaal Fidel Ra mos, president Marcos eind februari tot aftreden dwong. Volgens een legerofficier is het volk de oorlog zat en wil men vrede. „Na de februari- revolutie wilden veel man nen de bergen verlaten om de smaak van de pas verkregen vrijheid te proefen". Of schoon mevrouw Aquino als kersverse president gelijk opriep tot een bestand, kostte de voortdurende strijd de af gelopen tien maanden 2.000 Cory Aquino .meerarmslag. - FOTO AP levens. Het leger lanceerde donderdag nog een groot scheeps offensief, na een vuurgevecht met het NPA waarbij elf doden vielen. Sison en Buscayno kwa men snel na het aantreden van de president op vrije voeten, samen met 500 andere politieke gevangenen. Sison heeft banden met de deze zo mer opgerichte Volkspartij, die vermoedelijk volgend jaar zal deelnemen aan re gionale en parlementsverkie zingen. Buscayno is niet meer actief in het NPA. Hij bood woensdag zijn hulp aan aan de nieuwe minister van defensie, generaal Rafael Ile- to. De onderhandelingen tus sen regering en verzet moe ten in de optiek van de presi dent leiden tot een defini tieve oplossing van de com munistische opstand. Als dat lukt, krijgt mevrouw Aquino meer armslag voor haar stre ven om politieke stabiliteit te bereiken, de armoede op te heffen en de zwaar getroffen economie in het goede spoot te brengen. President Aquino riep zon dag niet alleen Enrile maar ook de andere ministers op af te treden. Politieke waarne mers rekenen er niet op dat in het tweede kabinet- Aquino bewindslieden zullen zitten die voor nieuwe pro blemen zouden kunnen gen. De eerste zorg voor de pre sident is vervolgens het refe rendum over de ontwerp- grondwet op 2 februari, grondwet dient ter vervan ging van de uit 1973 rende onder Marcos van kracht geworden constitutie Als de Filipijnse kiezers er mee akkoord gaan, is een van de consequenties dat presi dent Aquino en vice-presl dent Salvador Laurel to' kunnen aanblijven. Me- vrouw Aquino heeft al aan gekondigd dat zij het daarna voor gezien houdt. (DPA/ RTR/AFP) IN Spaans Baskenland hebben politici de afge lopen weken fel cam pagne gevoerd voor de regionale verkiezingen van dit weekeinde. De kiezers moeten zowel een nieuw autonoom parlement als een nieuwe regering aan wijzen. Weinigen ver wachten echter dat de situatie in de roerige noordelijke provincies na zondag rustiger zal worden. Het nationalisme en het geweld in Euskadi, zoals de Basken Baskenland noemen, zijn voor Madrid het ernstig ste binnenlandse probleem. Het gebied is al jarenlang het toneel van een bloedige strijd voor afscheiding van de rest van het land. De vervroegde verkiezin gen zijn het gevolg van een breuk binnen de regerende Baskische Nationalistische Partij (PNV), die wordt ge leid door de regionale pre mier, José Antonio Ardanza. De PNV is de dominerende kracht in het gebied sinds dit zeven jaar geleden een ze kere mate van zelfbestuur kreeg. Een interne machts strijd had in september tot gevolg dat de voormalige PNV-premier Carlos Garai- koetxea uit de partij stapte en het nieuwe, linksere Euzko Alkartasuna (EA-), of Baskische Solidariteit, op richtte. Hl BASKENLAND mm Boskisch H looi gebied 0 km 100 Hoewel moeilijk te voor spellen valt hoeveel stemmen de EA aan de PNV zal af snoepen, betekent de split sing waarschijnlijk dat de partij haar machtsmonopolie zal verliezen. Van de 32 PNV-afgevaardigden die in 1984 in het 75 zetels tellende parlement werden gekozen zijn er 11 overgelopen naar deEA. De verliezen voor de PNV zijn gunstig voor de socialis ten in het gebied. Volgens de opiniepeilingen wordt het een nek-aan-nek-race tussen de PNV en de PSE, de Baski sche tak van de Socialistische Partij (PSOE). De PSE profi teerde al eerder bij de alge mene Spaanse verkiezingen in juni van het massaal weg blijven van PNV-aanhan- gers. De socialisten vestigen voorts hun hoop op de PSE- kandidaat voor het premier schap, J.M. Bedegas. Het wordt echter onwaar schijnlijk geacht dat een van beide partijen de meerder heid behaalt. Dit zou beteke nen dat er een coalitierege ring moet worden gevormd. Een dergelijke ontwikkeling zal evenwel op veel moeilijk heden stuiten, zo menen des kundigen. Tijdens de cam pagne waren de rivalise rende nationalistische par tijen eensgezind in hun af wijzing van de socialisten, die zijn zien als de handlan gers van Madrid. „Onze grootste vijand is dezelfde als altijd. Het is degene die cen tralisme vertegenwoordigt, en dat is de socialistische partij", zo verklaarde Ar danza tijdens zijn campagne. De PNV ziet de autono- miestatuten die in 1979 over een zijn gekomen met Ma drid als slechts een stap in de richting van een zekere vorm van onafhankelijkheid van de rest van Spanje. Zij ver werpt geweld, maar probeert tegelijkertijd onderhandelin gen op gang te brengen tus sen de afscheidingsbeweging ETA en de regering. De socialisten menen van hun kant echter dat met deze statuten het laatste woord over autonomie is gezegd. Meer dan wat dan ook heeft Baskenland nu stabiliteit no dig om een einde te maken aan het geweld en het gebied aantrekkelijk te maken voor investeerders. Hoewel de Baskische poli tici het erover eens zijn dat het politieke landschap er na de verkiezingen anders zal uitzien, geloven zij niet dat de uitkomst van de verkie zingen een oplossing zal bie den voor het probleem van het geweld, waardoor het Noord-Spaanse gebied het grootste deel van zijn ge schiedenis is geteisterd. Bij aanslagen van de Bas kische afscheidingsbeweging ETA zijn de afgelopen 18 jaar in Spanje meer dan 500 men sen om het leven gekomen. Ook dit jaar vonden 40 men sen de dood, ondanks de ge voelige klappen die de ETA moest incasseren nadat de Franse autoriteiten de afge lopen zomer hadden besloten samen te gaan werken met Madrid in de bestrijding van het terrorisme. De bewe gingsvrijheid van Basken in Zuid-Frankrijk, hun tradi tionele toevluchtsoord, is aanzienlijk beperkt en tien tallen ETA-militanten zijn sinds de afgelopen zomer door de Fransen aan Spanje uitgeleverd. Desondanks blijft de guerrillabeweging, die in de Baskische politiek wordt vertegenwoordigd door de radicale partij Herri Batasuna (HB), grote zorgen baren. Waarnemers menen dat de toestand in Baskenland di recte gevolgen heeft voor de politieke situatie in de rest van Spanje. De socialisten behielden bij de landelijke verkiezingen in juni een ruime meerderheid en zijn daarmee de komende vier jaar aan de macht. Maar zo lang er geen rust heerst in de drie Baskische provincies - Biscaye, Guipuzcoa en Alaya - zal heel Spanje daarvan di rect of indirect het effect voelen, zo zeggen politieke waarnemers „Hoe kunt u verwachten dat een politieman normaal met u praat, zolang de ETA moordt. Hij zal er altijd van uit gaan dat u een potentiële terrorist bent", zo zei een Madrileen na een ETA-aan- slag in Madrid, waarbij in juli 12 leden van de Guardia Civil om het leven kwamen. De Baskische verkiezingen illustreren een aantal proble men die ook in andere delen van het land spelen. De bot sing tussen links en rechts, waarbij de socialisten trach ten het monopolie van de conservatief geaarde PNV te doorbreken, is niet alleen in Baskenland een probleem voor de PSOE. Ook in Cata- lonië en Galicië lukt het regeringspartij niet te win nen van de nationalisten. Vervolgens wordt opnieu* het accent gelegd op de steil1 tussen de voorstanders van centralisme en de voorvech ters van autonomie, nooit is de dialoog tussen Madrid en Vitoria - de auto nome hoofdstad van Bask land - zo slecht geweest sinds de socialisten in dece*' ber 1982 aan de macht kwa men. Dit geldt overigens o» voor Catalonië en Qalicié. Spaanse premier, F# Gonzalez, wijst politieke* derhandelingen met de E1* af. Hij weigert te praten n» terroristen die volgens M® geen oog hebben voorde"®' anderingen die Spanje h® doorgemaakt sinds de do* van dictator Francis1" Franco in 1975. Tenslotte illustreren J verkiezingen het diepgew" telde antagonisme tussen Spanjaarden en de Ba.™* Een recente studie wijst i*1 dat een groot deel van Basken Spanje assoü' met toerisme, zon, stiel® castagnetten en flam® Kortom met het land van. zalige nietsdoen en w jet dat niets gemeen heeft het ruige en bergachtige c* kenland, waar het hard ken is en waar men voot vermaak en volgens de te» tie stenen van 200 kilo oP° (ANP) MAASTRICHT - „Ik voer haar verdediging in bepaalde zaken waarin ze juridisch op een aantal punten gelijk heeft. Haar politieke ideeën zijn nog te vies om met een tang aan te pakken. Dat heb ik haar ook gezegd. Ik zou me kunnen voorstellen dat wanneer ik een oorlogsslachtoffer in de fami lie zou hebben, ik haar niet verdedigd zou hebben. Op puur emotionele gronden." Dat zegt mr. Hiddema, de Maastrichtse advocaat van mevrouw Rost van Tonningen. Over de discussie in de Kamer heeft Th. Hiddema zijn twij fels. „Natuurlijk begrijp ik de emoties, maar je moet ver domd goed uitkijken wat je doet. Je kunt niet zomaar iemand buiten de wet stellen. Dat is een griezelige zaak. Daar heeft de minister gelijk in. Het is hoe dan ook een mens. Zij is het niet waard om voor haar een rare noodwet te maken waardoor de rechtstaat in het gedrang komt. Ik ben bang dat als zo'n wet erdoor komt, zij daar wéér fel tegen ingaat, waardoor de emoties nog vérder worden opgera keld." Hiddema is herhaaldelijk bedreigd vanwege zijn verde diging van de weduwe maar blijft er ogenschijnlijk koel onder. „Het punt is dat som migen uit de anti-fascistische hoek zich schuldig maken aan dezelfde fouten die Rost van Tonningen maakt. Tijdens de twee zittingen met haar in de rechtszaal, heb ik herhaalde lijk het zweet in de handen ge had. Mijn tenen kronkelden. Niet alleen vanwege héér krenkende opmerkingen over de joden, maar ook over de manier waarop haar opponen ten tekeer gingen." den HAAG (ANP) - PPR-fract ministers van buitenlandse en t gevraagd of zij het aannemelijk l explosieven heeft geleverd zonder commissarissen bij het bedrijf. Zij tekent daarbij aan dat he staat dat in 1972 werd bedongen ii een veiligheidsinvestering sedert Eén van de drie regeringscommis hoofd bij de afdeling Beheer Dee van financiën, een weinig gelukk vrouw Beckers. Mevrouw Beckers wil verder -.. van 1,6 miljoen ton aan explosievt goslavië. Joegoslavië zou niet de i EMOTIONEEL en politiek gezien gezien een slechte zaak. Deze kw van toepassing op het voornemen Pensioenen van de NSB-weduwe Mai-chant et d'Ansembourg stop te Hel ls begrijpelijk dat een parlen li if's bie van de 'zwarte wedu\ aarbaar dat een eventueel oorde 'sche feiten wordt uitgesproken, en feit dat het parlement een wet "eeft dat de twee NSB-weduwen t t "Ben. Een wet die een reeds in ekenning van het pensioen aan n moet repareren. In die afgelof tnlfn voor9edaan die aanleiding h hor,6 wetswÜziging. Om die reden 9inselen van de rechtsstaat. Be n.n^ worden voor mensen die, 9en, zich ergerlijk gedragen. Dmt Is 'ntussen wel duidelijk dat cinri van organisaties uit het eon chtoffers. Een groot dee dorh^ek van standpunt. Met het aeon heeft gekozen voor de moti een* ,oven9ens aan dat de zaak vi wii,f, 9 zou kunnen aanslepen. sióton'nH,niet haa|baar blijkt te zijn, orna 1 een p'in zou een der9e nisaties veroorzaken. licht8Jhoorzittingen in de Kamer t gebracht dat er onder verzetsi hanriüa61^ ,de w'ize waarop zij na d< een m Velen hebben zich grote i wanr,Ta9er Pensioen te verwerver heeft rt6r ze die klachten serieus Van T^6 0p 2ich veel ,eeci en eller nningen toch nog iets positie

de Stem | 1986 | | pagina 2