iül Bij de maffia heersen nu de hyena's en de jakhalzen ZATERDAG 29 NOVEMBER 1986 cttü' W3 BERT VAN VELZEN Zonnestralen Sterke wortels de maffia schrijft zijn naam met bloed Onze zaak Rite Corleonesi Politiek oor het eerst in de geschiedenis staan meer dan 250 bazen en tillers van de maffia in Palermo in een groot proces voor de rechter. Ma de geruchtmakende onthullingen van Tommaso Buscetta, die als eerste grote maffia-baas uit de school klapte, heeft de justitie de misdaadorganisatie een harde slag toe kunnen brengen. Maar de macht van de maffia is ongebroken. De moordpartijen, de handel in wapens en heroïne, alles gaat gewoon door. Ook vanachter de trahes blijven de maffia-bazen de touwtjes strak in handen houden. Meer Jan tachtig procent van alle ondernemers in Palermo betaalt viermaandelijks een bedrag aan de maffia voor 'bescherming'. Wie niet Ac* m.tictincla firn xv rvVvl^1r-x, ergissen we ons, W zien we een vit mildheid verschijnenwer de brug komt ziet in het gunstigste geval zijn winkelpui het doorgaans norse gelaat,veggeslagen door een bom of sterft in een kogelregen. Het geweld amburger-'imperium y^van de maffia heeft in een provinciestad als Catania op Sicilië alleen leDonald (omzet 10 miljard^1 jaar bijna negentig doden geëist. In Reggio di Calabria, dat half ollar per jaar) werd op de Sov-io groot is, eenzelfde aantal. „Dit eiland kan straks alleen nog door t-televisie in internationaal;en militaire regering bestuurd worden", zo waarschuwt president aamdêmeningheefTpostg^'00^08' van het Siciliaanse deelstaatbestuur. at dat binnen afzienbare tijd Jerard Kessels, correspondent in Rome, reisde voor een reportage- e burgers van Moskou, Lenin-ierie naar Palermo, de hoofdstad van de maffia. Bericht vanuit een rad, Kiev en Odessa de tandeffl j „t„ a I het moeras van de Big Mac«terronseerae stad. allen kunnen laten zinken. Br ouden ook honderd nederzet ingen van Pepsi-dochter Pizza [ut over de Sovjet-Unie wor- en verspreid. Er kan verder 'eer iets gemakkelijker gedron- en worden (een grote kruis- acht tegen de drank is vastge- jpen in de mist) en een buiten- ewoon nuttig gebleken deel an de zwarte markt zal wor- en gelegaliseerd. Dat laatste is ven verbluffend als de afschaf ing van het celibaat door de lerk van Rome. Wat is er aan de hand? In lit, in onze eigen gematigde zo huilerige en winderige seizoen itel ik me voor dat het op de Prospekt Nevsky helemaal niet ,e harden is. Alhier klagen we teen en been over doorgaans andermans problemen, maar laar rept de burger zich naartf auis op het bonkwerk van de" itaatsschoenlapper. Onder zijn bontmuts schuilt een zwarte- marktkuif, want de staatskap- pers knippen te zeer naar voorschrift en met ambtelijke onverschilligheid. Thuis is er niet zelden ruzie, die op dui velse wijze wordt uitgeloki door de inwonende grijsaart Nikolai Gargantojajemski, die zich meermalen per avond dronken in zijn slobberend! lange onderbroek, soms zin gend, soms tierend, via de huis kamer naar het gemeenschap pelijk toilet begeeft, waar hij achter dun behang, harde win den laat en zijn laatste roebels telt. In deze zwarte mist van el lende gaan zich nu enkele zon nestralen boren. De kwalitei van het dagelijkse leven za worden verbeterd. Naar Hongaars voorbeeli zullen er ook in de Sovjet-Unie familiebedrijfjes gedreven mo gen worden. Dat is, vo_ Sovjetologen die ik heb geraad pleegd, „een ideologische aard verschuiving". Aangenomet wordt dat staatsloodgieters staatsbehangers, ambtenaren kleermakers en obers die waar dig de mantel dragen van sub commissies, door de zweepsla| van het persoonlijk winstbeja, veranderen van nurksen in mo dellen van zorgzame wellevend heid, die niet langer de borsch serveren in vliegende schotels Zodra de kleermaker zijn amb tenaarlijke onverschilligen laat varen zal de juten aardap pelzak niet langer de hoofd bron van zijn inspiratie zij11 Waar de staat tot nu toe faal® mag de familie zaken doen. Nog een zonnestraal in mist: sedert enkele maanden de staat in 37 Sovjetsteden ha welijksmakelaar geworden. He is nu niet eenvoudig om e® huwbare man tegen het lij' lopen. Er staan nog geen cc tactadvertenties in de Pravda en de officiële Sovje moraal heeft grote verW?"a schap met de angstvallig preutsheid van het NJ Roomse Leven. De staat voe zich, na jarenlange interne batten, geroepen om in de welijksmarkt te treden. u de alleenstaande Sovjetburg van 30 tot 40 jaar oud zij? tien vrouwen voor elke ze mannen. De Sovjetmannen voelen zich daardoor meer ooit als een godsgeschenk nya en Olga, mooie i"te Lm vrouwen van tegen de lieten zich inschrijven aan huwelijksbureau Pjatnt'^L straat 40 en vonden de overheerst door antife®1 sche chauvinistische var Misschien kunnen ze gaan zoeken bij de vleesp waaruit de Big Mac g<»0'v wordt. de Ta- Door Gerard Kessels Een moeder: „De beste advocaten van de stad verdedigen de maffia in het grote proces. Maar ik heb geen advocaat kunnen vinden voor mijn eis tot schadevergoeding voor de moord op mijn zoon". Een onderzoeker: „Ik heb me zelf in de bankwereld moeten verdiepen omdat geen enkele professor van de universiteit me wilde helpen met een studie naar de wijze waarop de maffia zijn geld belegt". Palermo. Op het e'èrste gezicht een stad zoals alle andere. Vriendelijke men sen, druk winkelend en pratend. Sirene- gehuil van zwaar bewapende escortes, die een rechter of hoge politieman naar het andere einde van de stad loodsen, wordt nauwelijks nog gehoord. Palermo heeft geleerd met de maffia te leven en zich aan te passen. Bij moorden in de straten en op de pleinen van het prop volle centrum heeft nooit iemand wat ge zien. Niets horen, niets zien, dat is het motto. Vooral de laatste vijf jaar stroomt het bloed in Palermo rijkelijk. Het grote geld van de heroïne-handel heeft de paar spel regels die bij de 'oude maffia' nog golden in de prullenbak doen verdwijnen. In een roman van de grote Siciliaanse schrijver Guiseppe Tomasi di Lampedusa waar schuwt een mafioso van de oude stem pel: „Wij zijn nog de luipaarden, de leeu wen; maar die ons op zullen volgen zijn de jakhalzen, de hyena's". Italië is er op een vakkundige manier in geslaagd het terrorisme van de Rode Bri gades uit te roeien. Met de maffia lukt dat echter niet. Carabinieri-generaal Al berto Dalla Chiesa, een formidabel poli tieman, die de strijd tegen de Rode Bri gades met veel bravoure had gewonnen, beloofde een even harde aanpak van de georganiseerde misdaad toen hij in 1982 als prefect van politie naar Palermo kwam. Na drie maanden werd hij echter al vermoord. „Het terrorisme", zegt de onderzoeker Umberto Santino, „was iets tijdelijks en had weinig steun. Maar maffia is een so ciale en economische macht met sterke wortels in de Siciliaanse geschiedenis". De maffia, meent Rita Costa, weduwe van een vermoorde officier van justitie, „is haast niet uit te roeien. De maffia is hier geboren". De maffia is ontstaan op het Sici haanse platteland waar de grote landhe ren de dienst uitmaakten. Een centraal gezag, een staat, was er niet. De landadel regeerde met behulp van krachtpatsers, vrijbuiters en beulsknechten. Soms kreeg een van hen zoveel invloed dat hij op zijn beurt de landadel weer terroriseerde. Ook in Noord-Italië, in Lombardije, kwam dit verschijnsel vanaf de Middel eeuwen voor. Maar in het noorden ver dween deze 'braveria', krachtpatserij, in de vorige eeuw weer omdat de Oostenrij kers er een sterke, correcte, staat vestig den. De 'braveria', waaruit de maffia recht streeks is voortgekomen, handhaafde zich echter op Sicilië omdat het eiland nooit een krachtig centraal gezag kende. De feodale verhoudingen met hun lokale grootheden bleven. De staat bleef altijd iets vreemds en vijandigs. „Een verstan dig en wijs bestuursambtenaar op Sicilië, me niet corrupt was en weigerde te wij ken voor de druk van de machtigen, werd óf geïsoleerd óf uitgesloten als iets wezensvreemds. De overplaatsing is al- l'jd en misschien zelfs nu nog hét wapen van de maffiose macht geweest tegen de ambtenaar die het spel niet mee wilde spelen", schrijft de Siciliaanse auteur Leonardo Sciascia. Op 16 juli 1984 begint Tommaso Bus cetta te praten. De man wiens gezicht de beste plastische chirurgen van Brazilië onherkenbaar hebben gemaakt, vertelt 45 dagen lang in klein politie-kantoortje in Rome alles wat hij over de maffia weet. En dat is veel. Buscetta is een wan delende maffia-encyclopedie. Buscetta praat, omdat hij verloren heeft. De PaJermitaanse 'familie', waar van hij een zeer prominent lid is, heeft in de grote maffia-oorlog het onderspit ge dolven. Omdat Buscetta ongrijpbaar in Zuid-Amerika zit, waar hij zo succesvol is in de drugshandel tussen Europa en Amerika dat hij de bijnaam 'Baas van twee werelden' verwerft, moeten zijn fa milie-leden er aan geloven. Zijn zoontjes Antonino en Benedetto worden ver moord. Zijn zwager wordt doodgescho ten in zijn pizzeria in Palermo samen met twee klanten, zijn broer Vincenzo en diens zoon worden neergemaaid. Ook een neef moet sterven. Buscetta, geknakt, Verdriet, maar ook berusting, spreken uit de gezichten van de drie vrouwen bij het lijk van Benedetto Grado. Hij werd in november 1983 bij het zijn huis neerge schoten, net toen hij een ommetje wilde maken. Ruim een jaar eerder werd zijn zoon vermoord in de oorlog tussen de Siciliaanse mafia-families. - foto franco zecchin Niets horen, niets zien beroofd van zijn machtsbasis in Palermo, heeft nog maar één wapen om zijn tegen standers te treffen: zijn formidabele ken nis van de wereld van Cosa Nostra, de maffia. Het woord 'maffia' wordt door leden van de misdaadorganisatie nooit gebruikt. Zij spreken uitsluitend over 'Cosa Nostra', onze zaak. Leden van 'Cosa Nostra' zijn 'Uomini d'Onore', mannen van eer. Al len behoren tot één van de vele 'families', die Palermo en de rest van Sicilië onder zich hebben opgedeeld. De grenzen tussen de families liggen normaal gesproken exact vast. Elke fami lie is heer en meester in zijn eigen gebied en leden van andere families mogen er alleen met uitdrukkelijke toestemming van het familie-hoofd, de 'capo famiglia', actief zijn. Een 'man van eer' blijft altijd lid van zijn oorspronkelijke familie, ook al verhuist hij naar het gebied van een andere. Zelfs wanneer hij in Canada of Amerika gaat wonen, wat veel gebeurd is, dan nog moet hij de bevelen van zijn Palermitaanse 'capo' blindelings blijven volgen. Er uit stappen kan niet. Iedereen blijft lid tot aan zijn dood. Wie zich 'oneervol' heeft gedragen kan wel door zijn 'capo' uit de familie gezet worden, maar ook dat komt neer op een lidmaatschap tot de dood. De hoofden van de Palermitaanse fa milies hebben alle zitting in de 'Commis sie'. Daar worden de grote lijnen uitge stippeld en de besluiten pruimen voor moorden op belangrijke persöSien.1 Wanneer een nieuweling wordt aange worven moet die eerst zijn 'waarde' be wijzen. Zo moest Tommaso Buscetta en kele moorden plegen om een toegangs kaartje tot Cosa Nostra te verwerven. Al leen degenen die het 'zuivere gezicht' van de maffia vertegenwoordigen, onderne- Luciano Leggio, de arrogante killer en baas van de Corleonesi. Hoewel hij al twaalf jaar in de gevangenis zit, regeert hij zijn 'fami lie' nog met ijzeren hand. f0t0 letizia battaglia mers, advocaten, politici wellicht, hoeven geen misdaden te plegen om toegelaten te worden. In de rite waarmee de nieuweling 'man van eer' wordt, komt de traditie tot uiting. In zijn hand houdt de noviet een plaatje met een afbeelding van een heili ge. Vervolgens wordt met een doom of een scherpe punt in zijn vinger geprikt. Als het bloed over het plaatje loopt, wordt het aangestoken. De nieuweling neemt het brandende plaatje van de ene in cie andere hand, tot het opgebrand is. Intussen legt hij de eed af op de familie. Daarin is sprake van 'bescherming van de zwakken', van onvoorwaardelijke ge hoorzaamheid en van absoluut stilzwij gen naar buiten over Cosa Nostra. Wan neer de zwijgplicht, de omerta, gebroken wordt „dan moge mijn lichaam branden, zoals de afbeelding van deze heilige", zo besluit de nieuweling. Als ergens spreken zilver en zwijgen goud is dan wel bij de maffia. Wanneer er al gepraat wordt dan gebeurt dat vaak in een speciale code die voor een buiten staander volkomen onbegrijpelijk is. Maar ook zonder woorden, met een paar nauwelijks zichtbare bewegingen van handen en ogen, kunnen mafiosi elkaar boodschappen doorgeven, zo is in de ge vangenis van Palermo gebleken. Het con tact tussen twee leden van Cosa Nostra die elkaar nog nooit ontmoet hebben wordt altijd gelegd door een derde, die beiden als 'man van eer' kennen. Deze geslotenheid van de maffia-wereld heeft het voor justitie altijd uiterst moeilijk ge maakt er greep op te krijgen. De opkomst van de 'Corleonesi', aan het begin van de jaren tachtig, legt een bom onder het tere evenwicht tussen de Paler mitaanse maffia-families. Luciano Leg gio, de arrogante en wrede baas van deze familie, afkomstig uit het dorpje Cor- leone bij Palermo, doet ongehoorde din gen. Hij vermoordt zijn 'capo famiglia' om zelf aan het hoofd van de Corleonesi te komen. De ongeschreven regel dat geen magistraten worden vermoord, lapt hij aan zijn laars. Een kwaal aan de urine-wegen, die hem het lopen belet, weerhoudt hem er niet van om in 1971 Officier van Justitie Pietro Scaglione vanuit een auto onder vuur te nemen. Voortaan wordt het spel zonder regels gespeeld. De laatste remmen gaan los, wanneer de traditionele sigarettensmok kel plaats maakt voor de oneindig veel lucratievere heroïne- en wapenhandel. Alleen al in Palermo zijn vijf laboratoria waar op basis van morfine uit het Verre Oosten dagelijks kilo's zuivere heroïne gemaakt worden. Het tijdperk van de 'hyena's en jakhalzen' is aangebroken. Waren voorheen alle families gelijk, de Corleonesi willen de hegemonie over heel Palermo. Er breekt een gruwelijke maf fia-oorlog uit. Franco Zecchin en Letizia Battaglia, de beste persfotografen van Palermo, hebben de strijd zwart op wit vastgelegd. Franco Zecchin: „In die tijd kostte een mensenleven maar enkele honderden guldens. Een kapper, die overdag keurig stond te knippen, ging 's avonds naar een huis waar een pistool op hem lag te wachten en zijn geld. Hij kreeg te horen wie hij moest vermoorden en waar het slachtoffer zich bevond. Als hij zijn karwei volbracht had bracht hij zijn pistool terug. Ik denk trouwens dat de prijs van een mensenleven sindsdien nauwelijks gestegen is". Het werk van het tweetal is niet onge vaarlijk. Beiden zijn bekend als de foto grafen van het maffia-geweld en al meer dere malen bedreigd. Letizia Battaglia: „Sinds een tijd worden we een beetje bui ten gesloten. We krijgen geen uitnodigin gen meer voor party's". Bij de begrafenis van een mafioso, niet zo lang geleden, werd Franco Zecchin bijna aangevlogen door een nicht van de dode. Een deel van de foto's van Zecchin en Battaglia is in Nederlandse kranten niet af te drukken. Het afgesneden hoofd van een heroïne- koerier op de voorbank van een auto, een hoofd waarvan het gezicht met de ver woestende 'lupara' is weggeschoten. De 'lupara', een favoriet wapen van de maf fia, is een jachtgeweer waarvan de dub bele loop is afgezaagd. Meestal wordt het tegen andere mafiosi gebruikt. Voor aan slagen op vooraanstaande personen ('ca- daveri eccelenti') is de snelschietende Russische Kalasjnikof gereserveerd. Umberto Santino plaatst grote vraagte kens bij de rol van Buscetta. „Hij wekt de indruk alsof zijn oude maffia goed was en de nieuwe van Leggio slecht. Maar gemoord en wreedheden begaan, hebben ze vroeger ook. Toen werden er ook kinderen vermoord. Buscetta ge bruikt gewoon de justitie om zijn tegen standers te treffen". De openhartige Buscetta blijft over één ding hardnekkig zwijgen. Hij laat niets los over de nauwe banden tussen de maffia en delen van de politiek. De maf fia is fel tegen de staat, maar tegelijker tijd gebruikt de misdaadorganisatie de staat ook. Bijvoorbeeld om lucratieve bouwopdrachten in de wacht te slepen. Van de andere kant zijn er ook politici die de maffia gebruiken om hun doelstel lingen te bereiken. Het zijn twee circuits die elkaar gedeeltelijk overlappen. Wer den bijvoorbeeld vooraanstaande politici als Mattarella en Reina (christen-demo craten) en La Torre (communist) mede in opdracht van politieke tegenstanders door de maffia uit de weg geruimd? Het zou zeer interessant zijn daar van Bus cetta iets over te horen. Feit is dat een Sicihaanse christen-de mocraat als Salvo Lima, üd van het Europees Parlement, maffia-bazen thuis op bezoek had. Lima's naam en die van anderen komt tientallen keren voor in de stukken van het maffia-proces. Oud-bur gemeester Vito Ciancimino van Palermo, eveneens een christen-democraat, moet zelfs terecht staan. Leggio's Corleonesi hadden Ciancimino volkomen in de hand. Alle Sicihaanse pohtici die in op spraak zijn gekomen vanwege banden met de maffia behoren tot de christen democratische DC. Allen ook gelden als volgehngen van Giulio Andreotti, minis ter van Buitenlandse Zaken en waar schijnlijk volgend jaar minister-presi dent. Dalla Chiesa noteerde in zijn dag boek dat Andreotti „wit wegtrok" toen hij hem zei dat hij niet zou aarzelen ook zijn mannen in Sicilië aan te pakken. Volgens Dalla Chiesa zaten ze „tot hun nek in de maffia". De stad Palermo heeft nu in de per soon van Leoluca Orlando, weliswaar een progressief christendemocratische burgemeester, maar Lima controleert nog altijd zo'n 25 procent van de DC-Si- cilië. Santino: „Orlando is van goede wil. Hij vertegenwoordigt een nieuwe poli tiek. Maar hij loopt het gevaar een soort uithangbord te worden voor de christen democraten, terwijl achter de schermen de club van Lima toch aan de touwtjes bhjft trekken". Toen rechter-commissaris Giovanni Falcone bleef vragen naar de banden tus sen maffia en pohtiek, antwoordde Bus cetta na lange tijd: „Laten we dan eerst even vaststellen wie van ons het eerst sterft; u of ik".

de Stem | 1986 | | pagina 19