isawe, De, Deen one 'ezUiétüpift erkers ollectie j de wonderen aliteiten so-dealer D i kuren 6,50 ik wil zekerheid nels extra korting UTERDAG 29 NOVEMBER 1986 Onthutsend ID VAKBEKWAAM DER B EN U Scheidsrechter na molestatie in amateurvoetbal: Zés weken Bang Laaghartig Strenger straffen Grenzen Voorbeelden Spelregels Ondanks Hoop i ,tel.01150-95951 0-94912 293 el. 01158-1337 153-1261 'tel. 01150-95498 ijstr. 97, tel. 01140-13027 loschstr. 31Breda 076-149414. WfiB® E Voetbalscheidsrechters uit iet KNVB-district Zuid I zijn het iat. Alle negatieve records met strekking tot het molesteren van eheidsrechters lijken in deze :ompetitie gebroken te worden. In mper drie maanden tijd werden 36 icheidsrechters gemolesteerd. )aarom werd maandagavond 17 lovember besloten de verenigingen, lie betrokken geweest zijn bij ergelijke wantoestanden, in de oekomst te boycotten. Dat kan eruggedraaid worden als de KNVB oor maandag afdoende naatregelen aankondigt. Dat lijkt echter niet in te zitten. De eheidsrechters in de aanval. „De ijd van praten is ruimschoots ,erstreken". Door Romain van Damme TILBURG - Pas na veel tele foontjes, vragen en toezeggingen over het weglaten van namen lukt het een scheidsrechter die te maken heeft gehad met molestatie als ge sprekspartner te strikken. Ondanks de stroom van publiciteit over de aangekondigde maatregelen (wed strijden van verenigingen die be trokken geweest zijn bij molestaties links te laten liggen), het NOS- journaal werd zelfs gehaald, wil de scheidsrechter in deze kwestie op de achtergrond blijven. „Ik fluit nu weer lekker, het is alweer een maand of acht geleden, laat maar", wordt er bijvoorbeeld na een dag be denktijd gezegd. Of: „lk wil er niet meer mee geconfronteerd worden, het heeft al pijn genoeg gedaan". Bemiddeling van de COVS-voorzitter afdeling Tilburg blijkt uiteindelijk van doorslaggevende aard te zijn. Een scheidsrechter, die letterlijk het zieken huis is ingeslagen, is bereid het een en ander te vertellen. „Maar laat de namen weg", zegt de CO VS-voorzitter die 'ter bescherming' van de betrokken scheids rechter bij het gesprek aanschuift. Af en toe geeft hij aanvullende informatie. Een onthutsend verhaal van een man die 'ge woon een wedstrijdje wil leiden'. Zijn verhaal begint twee jaar geleden. Toen moest hij een wedstrijd leiden in de reserve eerste klas afdeling Brabant. „De eerste helft verliep prima. Niets aan de hand. We hepen met zijn allen lachend en dollend het veld af. De grensrechters van beide partijen gaven me nog een compliment. In de tweede helft ging het mis. Een voorzet werd door de keeper van de ene partij gemist. De spits van de tegenpartij niet. Strafschop vond ik. Toen al deed er een speler moeilijk. Die strafschop werd toch genomen en be nut." J voor dlrekt onbouw gebied. tg en vakbekwaamheid vereist- dichtingen: Nieuwstraat 52. 4524 178-1443 of 's avonds onze P'0" schipper, tel. 01102-1993. SLUIS Utiliteitsbouw - Wegenbouw - Waterbouw iparatie - Loodgieterswerk - Zonne-energ i tot eind mei 1987. trzenden artikelen. n een 2-ploegendienstvan uren van 14.00-22.00uuf personen van 18 tot 23 jaar lemen met afdeling PerSj. ;n 12.00 uur in de voorn"11 Het noodlot sloeg vervolgens toe. „De speler die zo moeilijk deed, loste even la- 'Het heeft me lang en erg veel pijn gedaan' ter een schot op doel. Juist op dat mo ment stonden er twee spelers buitenspel. Ik fluit dus af. Toen verdween die bal in de kruising. Alle spelers van dat team kwamen op me af. Ik legde keurig uit waarom ik gefloten had. Er werd wat ge duwd, ook door die bewuste speler. Ik heb toen gezegd dat ie een officiële waar schuwing kreeg. Bewust heb ik mijn boekje niet gepakt, om niet te provoce ren. Op dat moment zegt die speler, 'nou, dan voetbal ik nooit meer' en stormt op me af. Ik kreeg een trap tegen mijn be nen. Die speler werd tegengehouden. Ik> besloot de wedstrijd te stoppen." Dat incident gebeurde op een sport park met veel velden. Ver weg van de veilige kleedkamer. „Op weg naar die kleedkamer hoorde ik plotseling roepen, scheids kijk uit. Ik keek om en zag die man op me af komen. Ik rennen. Hij bleef me achtervolgen tot ik in de kleed kamer was. Daar heb ik met de aanvoer ders gesproken. Ik heb gezegd dat ik niet verder wilde. Toen wilde ik rapport op maken. Op dat moment kwam de betref fende speler binnen. Met onbloot boven lijf. Heel rustig. Ik dacht dat ie zijn excu ses wilde maken. Ik zat in een hoekje van de kleedkamer." Dat duurde niet lang. Want enkele tel len later lag de scheidsrechter in het hoekje van de kleedkamer. Bewusteloos geslagen. Na een week ziekenhuis (onder meer lichte hersenschudding) mocht de scheidsrechter weer naar huis. Na zes we ken kon hij weer gaan werken. Nog wel met hoofdpijn. Drie maanden later was hij weer op de velden te vinden. Als scheidsrechter. „In het ziekenhuis was mijn eerste reactie natuurlijk, ik stop er mee. Dit doe ik niet meer. Later dacht ik, moet ik me door zo iemand mijn plezier in mijn hobby laten ontnemen? Nee dus." Ondanks de pijn, lichamelijk maar vooral geestelijk. Die geestelijke pijn is in feite nog veel erger. Het lang bij je hou den. Twee jaar na het incident kreeg de arbiter een wedstrijd te leiden op het veld waar hij in elkaar geslagen was. Daar aangekomen werd hij herkend door de man die de scheidsrechters opvangt en begeleidt naar de kleedkamer. Die man begon over die bewuste wedstrijd. „Dat heb ik afgekapt. Ik heb die man ge zegd dat ik er niet meer over wilde pra ten." Geesteüjke molestatie. Tot nu toe zijn er in het district Zuid I 36 molestaties ge registreerd. Afgaande op de gebeurtenis- De stoppen slaan door. Het gezag ligt op de grond. Thuis weten ze niet beter dandat je lekker een wedstrijdje aan het fluiten bent. - foto de st'em/johan van gurp sen van het vorig weekend, weer twee molestaties, hebben de aangekondigde maatregelen van de scheidsrechters uit Zuid I trouwens weinig indruk gemaakt. In al deze gevallen gaat het om lichame lijke molestatie. Klappen oplopen dus. Dat kan geregistreerd worden. Een klap laat zichtbare sporen achter. Geesteüjke molestatie ook, maar dat is moeiüjk tast baar. Een voorbeeld. Bij een COVS-man meldt zich op een zondagmiddag een huilende scheidsrechter. Totaal overstuur is de man pas na een aantal uren in staat zijn verhaal te vertellen. Hij had een wedstrijd gefloten. Dat was büjkbaar niet naar ieders zin geweest. Want na af loop kreeg hij te horen dat er van zijn huis weinig ruiten heel zouden blijven. Die opmerking werkte danig door. Om dat het toeval wilde dat de betrokken scheidsrechter een tijdje geleden een huis gekocht had. Na veel arbeid eindeüjk een eigen en leuk onderkomen. Hij zag het al voor zich. Een vertimmerd huis waarin wonen niet meer mogeüjk was. Dergeüjke opmerkingen worden wel vaker gemaakt. 'We weten waar je woont' en meer van die kreten. De een kan er best tegen, de ander gaat er onder door. „Voor dat incident was ik lang niet zo bang", zegt de arbiter, „tegen mij werd er ook wel eens gezegd, we krijgen je wel na de wedstrijd. Dan zei ik, okay, maar wel man tegen man. Als het nu te gen me gezegd wordt, reageer ik anders. Ja, dan heb ik meer angst. Ik ben banger geworden. Laatst bij een bekerwedstrijd. Was er commentaar vanaf de kant. Werd er ook geroepen, ik zie je zo wel na de wedstrijd. Toen ik affloot heb ik die man constant in de gaten gehouden. Het fluitje zo in mijn hand geklemd dat ik meteen zou kunnen terug slaan. Ja, dan heb ik iets in me van, als ie slaat, sla ik gelijk terug". Hij kan er nu rustig over praten. Al doet het hem af en toe nog pijn. De laag hartige manier waarop hij neergeslagen is, hebben hem voorzichtiger gemaakt. „Toen ik uit het ziekenhuis kwam, werd mij door een bureau hulp aangeboden. Om er geesteüjk niet onderdoor te gaan. Maar dat ik heb toen geweigerd. Ik wilde en kon er niet over praten. Daar heb ik spijt van gehad. Had ik het maar wel ge daan. Al moet ik er wel bij vertellen dat ik veel steun gehad heb van de COVS vanuit mijn werkkring. Daar kon ik mijn verhaal ook kwijt. Dat heeft me gehol pen." Toch heeft het incident lang doorge werkt. Ook in privézaken. Scheidsrech ters uit het amateurvoetbal verkeren in een klein kringetje. Ons kent ons. Ook op het werk. Met juridische hulp uit zijn werkkring probeerde hij schadevergoe ding te krijgen. Ons kent ons. Een col lega met wie het vaak lachen was, kijkt hem nu nauweüjks nog aan. Ook daar heb je mee te maken. „Geesteüjke moles tatie is erg", zegt de COVS-voorzitter, „maar de KNVB doet in die gevaüen niets. Je kunt het 'namelijk niet bewij zen." Die KNVB kan vandaag spijkers met koppen slaan. Donderdagavond kwam het bestuur van de sectie amateurs reeds bijeen. Vandaag wordt in Zeist de alge mene vergadering gehouden. De scheids rechters uit Zuid I willen snel duideüjk- heid. Strenger straffen. Het enige dat kan helpen. „De betrokken speler heeft 42 maaanden gekregen", zegt de scheids rechter met een gezicht vol afgrijzen. Dat wordt nog sterker als hij te horen krijgt dat gestrafte spelers dispensatie kunnen aanvragen als de helft van de straf er op zit. Die dispensatie wordt meestal ver leend. Met andere woorden. De speler kan na 21 maanden, nog niet eens twee jaar, weer in KNVB-verband voetballen. „Ongelooflijk toch. Wat is dat nou? Die zaak, ik moet er eigenüjk niet meer aan denken. De speler die me neergeslagen had, zat daar met een advocaat. Ik kon mijn zegje doen, iemand van de COVS die me terzijde stond werd van achter de tafel nog eens onderuit gehaald en dat was het dan. Daar heb ik geen woorden voor. En dan lees je later dat die man 42 maanden gekregen heeft. En nu hoor ik dat het gemakkeüjk gehalveerd kan wor den. Ik kan dat niet volgen". Toch fluit hij weer. In de top van de afdeüng. De COVS Tilburg is er büj mee. Want de betrokken scheidsrechter heeft acht jaar ervaring. Is een van de betere scheidsrechters uit de regio. Maar het plezier is er niet altijd. „Nee, zeker niet. Onlangs had ik een wedstrijd tussen een derde en een vierde elftal. Op een gege ven moment heb ik gezegd, als het zo doorgaat, stop ik er mee. Onderling zeu ren, tegen elkaar en tegen mij aanhan gen. Nee, dan is het niet zo leuk. Ja, het De scheidsrechter in het nauw. Voor de be trokken club niet de juiste beslissing genomen. Dus klappen. - foto de stem/johan van gurp is een emotionele sport. Emoties horen bij het voetbal. Maar er zijn grenzen. Die grenzen worden steeds vaker overtreden. Het acceptatievermogen wordt minder. Ontzag voor het gezag is er nauweüjks meer." Volgens het duo üggen de oorzaken voor het oprapen. „Slecht voorbeeld doet volgen. De media in het algemeen bena drukken de uitwassen. Inderdaad, dat is nieuws. Maar ik zal een voorbeeld geven. Dan wordt duideüjk wat er bedoeld wordt. Loggie, een speler van AZ. Een aantal weken geleden deed die speler een aanslag op de ledematen van een ander. Die was net op tijd weg waardoor het al lemaal wel meeviel. Er werd niet eens ge floten. Wat krijg je dan. De amateurs denken ook dat het mag. Bovendien krijg je met een ander probleem te maken. Voor een dergeüjke overtreding moet je eens niet fluiten. Dan staat het pubüek zo bij je. De bescherming is veel minder. Zeker bij de lagere elftallen waar meestal niemand van het bestuur te vinden is. Op een veld dat ver van de kleedkamer ügt. In het betaald voetbal heb je dan nog hekken en sloten. Dan is het wat moeilij ker bij de scheidsrechter te komen." Keje Molenaar, voetballer bij profclub Feyenoord, wordt opgevoerd. „Die ver telde tijdens een forum dat een scheids rechter altijd schuldig was aan het ont sporen van een wedstrijd. Waar slaat dat toch op. Alsof die voetballers zich niet moeten houden aan de spelregels. En dan heb je het over artikel twaalf. Dat artikel dat betrekking heeft op hard spel. Alsof de spelers niet moeten weten wat dat artikel precies inhoudt. Trouwens, de meeste voetballers weten toch weinig van de spelregels. En dan komt die media om de hoek lujken." De COVS-voorzitter kan daar een aar dige anecdote over vertellen. „Ik voet balde zelf nog. Ik had naar een wedstrijd op televisie gekeken. Een commentator vertelde toen bij een ingooi die op het eerst oog fout was, dat die spelregel ver anderd was. Nou, ik gooi in een wed strijd op dezelfde manier in. De scheids rechter fluit. Verkeerd. Die spelregel is veranderd zei ik, ik heb het zelf gehoord. Dat kan zijn was het antwoord, maar ik als scheidsrechter weet van niets." Hij büjft voorlopig fluiten. Ondanks de molestaties. Nu al 36. Vorig seizoen waren er 54 molestaties. Het ziet er naar uit dat dat aantal ruimschoots gehaald wordt. Maar hij büjft fluiten. Ondanks de toenemende agressie op en langs de velden. „Als er een Europacup-wedstrijd op televisie geweest is, dat merk je met een. Dan wordt er de zondag daarop veel gemener gespeeld. Kijk, hard spelen mag van mij. Maar niet gemeen. Ach, als je aan de bar staat en je drinkt met die spe lers een pilsje hoor je wel eens wat. Dat er zelfs op getraind wordt. De bekende verhalen. Laat ons maar niet praten over de ouders langs de lijn. Wat die aüemaal niet roepen. Onvoorstelbaar. En de jeugd denkt dan dat het mag." De arbiters van Zuid 1 (Zeeland, Noord-Brabant en Limburg) hebben nu hun hoop gevestigd op de KNVB. Stren ger straffen. Volgens de betrokkenen de enige manier om het geweld in te dam men. Begin december komen de scheids rechters uit het betaald voetbal bijeen. Weüicht zal dan besloten worden dat in de tweede competitiehelft sneller naar de rode kaart gegrepen wordt. „Dat kan voordeüg zijn voor het amateurvoetbal. Voorbeeld doet immers volgen. Als daar naast de KNVB nog eens strenger gaat straffen, zijn we een eind op de goede weg." Bij het afscheid merkt de COVS-voor zitter op dat 'scheidsrechteren' een in spannende ontspanning is. „Als je vaker met deze tegenslagen geconfronteerd wordt, haak je natuurüjk af. Dan zeg je, mijn hobby heeft me niet gebracht wat ik er van verwacht had." Zuid I kan mo menteel ver met die gedachte meegaan.

de Stem | 1986 | | pagina 17