Dingen die de wereld veranderen DE STEM -JTLJ Moeten we straks voor een huurwoninkje van het ABP naar de maan? Dat zou je kunnen denken als je leest dat Chriet Titulaer lezingen houdt over wonen in het jaar 2000. Hij werkt bovendien aan een tv-serie over het huis van overmorgen. „Vergeet die maan maar", corrigeert de doctorandus-zakenman onmiddellijk. „Dat maken we niet meer mee. Ik heb hier wel een serieus Amerikaans rapport waarin staat dat er over een halve eeuw mensen op Mars wonen". In opdracht van het Sociaal en Cultureel Planbureau heeft professor Baudet zijn licht laten schijnen over de opkomst van nieuwe consumptieartikelen en de invloed daarvan op de samenleving in de voorbije honderd jaar. Zoals de auto niet alleen zegening heeft gebracht, hebben tal van vindingen voor het huishouden de taak van de huisvrouw allerminst verlicht. Volgende week in De Stem Specifiek Auto: Bij het vervangen van autobanden kan door middel van een paar telefoontjes al snel een paar tientjes worden bespaard. Verder daarbij een warenonderzoek met betrekking tot autobanden. tofzuigen wordt ouderwets VRIJDAG 28 NOVEMBER 1986 iiiii» Si Itkrl/gen wat- \eersing tak". SUEDE LAARS gevoerd maten 36 - 41 taupe-suede 99.9s ook verkrijgbaar in old-fashion leder en naturel leder f 119,95 SPAANSE PANTOFFEL suede, met vacht gevoerd maten 30 - 46 Door Wim Kuipers D J8tenteerde '"Kners, Weeks Door Louis van de Geijn Wie herinnert zich niet Catweazle? De zonderling die in 1066 aan het zwaard van Willem de Veroveraar ontsnapte door de twintigste eeuw binnen te struikelen, was in 1966 het middelpunt van een populaire televisieserie voor de jeugd. Deze Catweazle, bezeten van middeleeuwse toverspreuken, raakte telkens weer in de ban van de magische spullen waarmee de moderne mens zich omringt. Vliegtuigen, televisie, lucifers, elektrisch licht, bananen en nog veel meer joegen hem de stuipen op het lijf. Hij raakte ook in de ban van het telefoontoestel, dat hij 'telling bone' noemde. Hij sneed het snoer door en probeerde vervolgens in zijn schuilplaats het toestel de geheimen te ontfutselen van de vreemde tijd waarin hij was verzeild geraakt: „Come telling bone, whisper me all the magic of this strange time. Are you there, Spirit? Are you there?" Prof. dr. H. Baudet haalt de lotgevallen van deze in de tijd verdwaalde medemens aan in zijn opmerkelijke boek 'Een vertrouwde wereld'. Baudet was hoogleraar economische en sociale geschiedenis in Groningen en doceert nog steeds industrieel ontwerpen aan de Technische Universiteit Delft. In opdracht van het Sociaal en Cultureel Planbureau heeft hij zijn licht laten schijnen over de opkomst van nieuwe consumptieartikelen en de invloed daarvan op de samenleving in de voorbije honderd jaar. e nieuwste bezigheid van de veelzijdige natuurkundige Chriet Titulaer: hij houdt lezingen over de nabije toekomst. Hij spreekt voor artsen, betondeskundigen en voor de Nederlandse Vereniging Kust- en Oeverwerken. Is hij futuroloog? Een toekomstvoorspeller? „Helemaal niet. Je hebt voor dit werk geen grote visie nodig. Wat ik doe is Baudet voert een groot aantal sprekende voorbeelden op van uitvindingen, vernieuwingen en aanpassingen die tesamen het dagelijks leven de afgelopen eeuw ingrijpend hebben veranderd. Bijna nooit hebben dergelijke 'innovaties' een vlotte entree gemaakt. Ook de bedenkers van produkten die nu niet meer zijn weg te denken (de balpen, de auto, de ritssluiting) hebben lang moeten worstelen voor erkenning. Niet zelden lag de uitvinder al op het kerkhof voordat zijn geesteskind doorbrak. RODE VLAG Niet alleen technische moeilijkheden komen op de weg van de vernieuwer. De balpen was al lang uit de kinderziektes toen het onderwijs en de ambtenaren van de Burgerlijke Stand er in in de jaren zestig niet aan wilden geloven. Zelfs de auto, die het gezicht van de wereld meer heeft veranderd dan wat ook, riep aanvankelijk zo veel weerstand op dat in sommige landen deze gemotoriseerde rijtuigen vrijwel in de ban werden gedaan. De 'Red Flag Act' schreef voor dat zelfvoortbewogen rijtuigen door twee personen moesten worden bediend. Een derde man moest met een rode vlag voorop lopen. Dat was er de oorzaak van dat in een belangrijke industrie-natie als Engeland de auto tientallen jaren later werd geaccepteerd dan in andere landen. Zoals ook de auto niet alleen zegening heeft gebracht, hebben tal van vindingen voor het huishouden de taak van de huisvrouw allerminst verlicht. Zij is volgens Baudet na de Tweede Wereldoorlog het verlengstuk geworden van de industriële produktie en zeer afhankelijk van het bedrijfsleven en de energievoorziening. EISEN Het wegvallen van huishoudelijk personeel heeft de huishoudelijke ontzettend veel lezen, om me heen kijken en reizen. Ik loop laboratoria en universiteiten in en uit. Dan weet ik waar onderzoekers mee bezig zijn. En dat komt over een paar jaar op de markt". Chriet doet dan ook geen voorspellingen over de toekomst van het vaderlandse voetbal, wat het gemiddeld aantal kinderen in 2000 zal zijn en de mode. Nee. Hij kent de mogelijkheden van informatica en automatisering. Vervolgens denkt hij nuchter na: wat wil de consument in de nabije toekomst en wat moet je doorstrepen als pure fantasie? Kortom, wat voor nieuwigheden hebben we thuis te verwachten. Chriet: „Mensen en huizen passen zich aan de maatschappij aan. Toen ik nog in Limburg woonde, in mijn jeugd, hadden we geen bad, douche, riolering of centrale verwarming. Nu is dat ondenkbaar. Elk huis heeft een douche". Er is heel wat meer comfort dan vroeger. En de mensen willen nóg meer, meent Chriet. „Ze zijn niet meer tevreden met alleen centrale verwarming. We krijgen klimaatbeheersing, 's Zomers heb je het dan lekker koel. Je kunt ook de luchtvochtigheid regelen. En het stof. Stofzuigen is ouderwets. Je moet zorgen dat er constant gefilterde lucht in huis komt". Nog meer snufjes? „Ik kan me voorstellen dat je gordijnen fabriceert met een ingebouwd geheugen. Die zitten altijd netjes in de plooi. En een tapijt reinig je met een druk op de knop. Technisch kan dat makkelijk". BANKIEREN Technisch. Maar is het betaalbaar? Wat heeft Jan Modaal in 2000 te verwachten? Chriet pleegt een telefoontje met de gemeente Houten, bladert ondertussen zijn post door en begint aan een rij mogelijkheden. „Ik denk dat die klimaatbeheersing standaard in de huizen komt. Net als nu een cv. Maar je wilt iets anders? Nou, de tv krijgt een echt haarscherp beeld. Dat gebeurt al gauw. In 2000 heb je platte beeldschermen die je in muurformaat kunt krijgen". Ook de telefoon verandert. Dat wordt een zeer belangrijk informatiemiddel, constateert Chriet. „Elk telefoontoestel krijgt een toetsenbord. En dan kun je boeken vol informatie bestellen. Welke films er draaien, hoe laat de bus naar Boemelhuizen vertrekt, hoe je bloemkool kookt en zelfs welke ziekte je zoontje heeft". Je kunt ook kaartjes voor Fortuna of de schouwburg reserveren. Bankieren per telefoon. „In Frankrijk heb je dat allemaal al", zegt Chriet. Maar hier zijn we eerst met die ingewikkelde tweewegkabel begonnen. Onzin. De telefoon kan dat even makkelijk". Elk telefoontoestel krijgt een schermpje en een geheugen. Daar kun je ook leuke dingen inbouwen. Op het schermpje kun je zien wie jou belt. „Eerst het nummer", vermoedt Chriet, „en een paar jaar later naam en adres. Dan ben je meteen van die anonieme telefoontjes af". Nog zo'n aardigheid: je kunt in het geheugen intoetsen door wie je absoluut niet en nooit opgebeld wilt worden. Belt die lastpost, dan krijgt hij de bezettoon. Laatste vraag: ook al is het allemaal betaalbaar, wil de consument deze aardigheidjes? Chriet kijkt me aan of ik gevraagd heb of de aarde toch geen pannekoek is. „Ja maar, zoiets gebeurt gewoon. Een fabrikant vraagt toch niet: meneer, wilt u dit? Daar schiet je niets mee op. Als je per se wilt, zoek ik hier enkele rapporten op. Dan kun je zien dat maar weinig mensen zo'n zakrekenmachientje wilden. Nou zitten ze ingebouwd in horloges. En ook aan de afstandsbediening voor de tv werd getwijfeld. De gemiddelde kijker zei: ik sta wel op". F' <7 Fic/. 3 Fic/. Patenttekening van ritssluiting van Gideon Sundback, 1915. taken verzwaard. Door het wegblijven van de thuisbezorgende bakker, slager, kruidenier en melkman is de huisvrouw sinds 1960 ook nog haar eigen loopjongen geworden. Tegelijk zijn gezin en samenleving steeds hogere eisen gaan stellen aan het huishouden. Baudet stelt vast dat de samenleving er redelijk in slaagt zich nieuwe produkten eigen te maken en daaruit een keuze te maken. Aan dat vermogen wordt in de moderne industriële maatschappij, waarin reclame en publiciteit belangrijke technieken zijn, steeds hogere eisen gesteld. Catweazles zijn zeldzaam in onze dagen, hoewel af en toe wel melding wordt gemaakt van holbewoners in afgelegen bospercelen en stadsparken. De meeste mensen slagen er behoorlijk in met de nieuwigheden te leven die dagelijks op hen af komen. Of zoals de beroemde Engelse econoom Keynes het in 1920 uitdrukte: „Het vermogen om gewend te raken aan zijn omgeving is een uitgesproken kenmerk van de mensheid". H. Baudet: 'Een vertrouwde wereld'. Uitgeverij Bert Bakker, Amsterdam. Gloeilamp - Na Philips en Osram heeft nu ook de Duitse lampenfabrikant Sylvania een elektronische gloeilamp op de markt gebracht. In tegenstelling tot de concurrentie maakt Sylvania gebruik van een losse voorschakelunit. Het voordeel hiervan is dat deze unit niet steeds bij het vervangen van de lamp weggegooid hoeft te worden. De voorschakelunit is ontworpen om tenminste de levensduur van tien lampen (in totaal 50.000 branduren) mee te gaan. Plankdrager - Een handige plankdrager wordt door Dulimex uit Epe op de markt gebracht. De PN Justa, zoals de naam luidt, is verstelbaar en daardoor geschikt voor elke rechte en schuine wand. Een uitkomst dus voor bij voorbeeld de vaak schuine wanden van de zolderkamer. Servies - Het servies City White River van Arzberg is verkozen tot servies van het jaar 1986. Als drinkservies is Excelsior van Schott Zwiesel in de prijzen gevallen en als bestek van het jaar is Octa van Wilkens aangewezen. 1 m Bier - Uit Engeland komt de bierkit voor zelf-doeners. Importeur NITRAM in Eindhoven levert een kant en klaar 'kit' dat goed is voor zeventien liter echte pils. Andere smaken zijn Extra Strong Ale, Americain Light, Bitter, Mild, Scottish Export en Yorkshire Bitter. Benodigd zijn een fors vat (eventueel ook bij bovengenoemd bedrijf verkrijgbaar), thermometer, hydrometer, heveltje en de nodige flesjes om het bier in te bottelen. Om uit te proberen zijn ook twee afsluitbare huishoudemmers al genoeg of desnoods een emmer met daar overheen vastgebonden een theedoek. Het hele brouw- en bottelproces duurt ongeveer vijf weken. Dat levert volgens het fijnproeverspanel van The Observer 'een bier dat op grond van kwaliteit en smaak met goud is bekroond'. Snurken - Een afdoende remedie tegen snurken is volgens importeur Reulver bv uit Enschede de Snurk- Stop, een ingenieus apparaatje, dat sinds deze maand te koop is. De Snurk-Stop bestaat uit een klein kastje ter grootte van een sigarettepakje, dat in de borstzak van de pyama wordt gedragen. Het bevat een supergevoelig ontvangertje, dat bij gesnurk lichte en ongevaarlijke stroomstootjes uitzendt naar een band om de arm van de snurker. Twee elektroden op deze band prikkelen de snurker in zijn slaap dermate irritant dat hij niet wakker wordt maar wel van houding verandert en niet meer snurkt. Na enkele weken is men, zo zegt de importeur, zover dat men het snurken heeft afgeleerd. Spel - Kalverstraat. Van de makers van Monopoly, wordt op de doos van dit nieuwe gezelschapsspel vermeld. Zou best kunnen: de essentie is dat de spelers (maximaal vier) rijk worden van het bouwen van warenhuizen in de Kalverstraat. 'Fortuinkaarten' (lijkt dat niet wat erg veel op Monopoly?) kunnen daarbij helpen. Dit nieuwe spel is een stuk eenvoudiger dan Monopoly, al zijn de formuleringen op de Fortuinkaarten wel zo ingewikkeld dat je soms twee keer moet lezen voor je je geluk begrijpt. Kalverstraat is saai; wie van Monopoly houdt, en denkt dat dit spel 'dus' ook wel leuk zal zijn, heeft het mis. Gewoon huizen en hotels blijven zetten in de Leidsestraat en de Lange Poten; dat is veel leuker dan warenhuizen bouwen in de Kalverstraat.

de Stem | 1986 | | pagina 17