Verdingen krijgt les van Barcelona ?rblaadj£ Beveren in slotfase gelijk met Torino NA 1-0 MAAR KLEINE KANS OP BEREIKEN VIERDE RONDE Uitslagen UEFA-Cup iodic: lONDERDAG 27 NOVEMBER 1986 I Er lag een wereld van ver- (diil tussen de capaciteiten lande Westduitse middenmo- Ir en de Spaanse lijstaan voerder. Barcelona hoefde gis- Iravond niet eens naar een ruim 2000 winkels- kinkels scherp in en n merken naast de i. Met elke week een lie in prijs bijna niet (atuurlijk niet ten lacht, zoals alleen de Congo zegt af voor handbals tr ij d Niemczak positief bij marathon van New York Winst voor honkbalteam Becker wint van McEnroe uipiotKoom lost u hoi boats mot een ..Kleintje in de ,m Immers met minatens e, van de tlen Slomlozoro iszereaaen die apaclaal Lgngotalllng hebben jkianljea"-rubriek t^aooooi gevraagd" ligt het K da hand, dat ar anal en ,1 reacties komen. r I [ft Bert Willemse (EFELD - Een machteloos iyer Uerdingen heeft gister- [vönd afscheid genomen van Itoernooi van de Uefabeker. traag en angstig opere- Ude Duitse ploeg kreeg voet jes van een superieur Bar- dona, dat met twee treffers de slotfase de ongelijke tijd besliste (2-0). echt topniveau te groeien om de return over twee weken in Nou Camp tot een formaliteit te bestempelen. „Mijn ploeg is geen moment in zijn spel gekomen", erkende Bayer-trainer Veldkamp na afloop. „Dat kwam niet door dat ze echt slecht speelden, maar lag uitsluitend aan de kracht van de tegenstander. Vier tot vijf van onze spelers presteerden niet optimaal en dan kun je niets anders dan vrede hebben met deze uit slag." Bayern Uerdingen toonde zich danig onder de indruk van de reputatie, die Barce lona had meegebracht naar de Grothenburg-Kampfbahn. De Duitsers voetbalden nerveus en slordig, zodat Barcelona slechts hoogst zelden in de problemen kwam. Ook de aanwezigheid van Matthias Herget kon de Krefeldse voet ballers niet inspireren. Met een omzwachteld rech- terbovenbeen sjokte de Bayer- aanvoerder, nauwelijks her steld van een spierblessure, een uur lang anoniem over het veld. Herget bezat te weinig kracht en zelfvertrouwen om het voortouw te nemen, zoals zijn ploeggenoten van hem ge wend zijn. Tot aan de eerste Spaanse treffer kreeg Uerdingen wel geteld een echt goede kans. Na een handig tikje van Klinger glipte Friedhelm Funkel reeds in de beginfase door de Barce- lonadefensie om te stranden op de vuisten van doelman Zubizareta. Barcelona zorgde intussen voor veel meer dreiging. Spe lenderwijs vonden de Span jaarden de weg naar de Bayer-defensie. Dat hun tech nisch surplus lange tijd niet met een doelpunt werd be kroond, vond voornamelijk zijn oorzaak in het fanatiek kleven van de Duitse mandek kers Dammgen en Wöhrlin en het peperdure aanvalsduo Hughes en Lineker. Na een uur saai voetbal be stond er nog geen enkel uit zicht op een Duits doelpunt. Daarop probeerde Bayer-trai ner Veldkamp ijzer met han den te breken door Witeczek, een extra-aanvaller, voor de machteloze Herget in te zetten. De wissel bracht inderdaad wat meer leven in de brouwe rij. Barcelona kwam eindelijk onder druk te staan, al hoefde Zubizareta toch zelden de handen uit de mouwen te ste ken. Het wanhopige aandrin gen van Bayer, dat de 27.500 toeschouwers tenminste één treffer wilde aanbieden, kreeg in het laatste kwartier de ver wachte bestraffing. Een droge knal van Roberto en een sim pele kopbal van Mark Hughes verdwenen achter de machte loze Bayer-doelman Vollack. Het geduldig wachten op de kansen had zich voor Barce lona geloond. Bayer Uerdingen (WDl)-FC Barcelona (Spa) 0-2 (0-0) 76. Roberto 0-1,79. Hughes 0-2. Scheidsrechter: Frederiksson (Zwe), toeschouwers: 27.500. Gele kaarten: Carrasco (Bar celona). Dietmar Klingen (midden) en Stefan Kuntz van Verdin gen in duel met Miguel Bernado van Barcelona. - fotoap Groningen: met lach en traan Ifen lach en een traan leeft FC Groningen Ivoensdagavond zijn Iterste wedstrijd in de Iderde ronde van het Ifoetbaltoernooi om de ll'EFA-beker afgeslo ten. Een lach, omdat let elftal van trainer ■Rob Jacobs in zijn t'ijfde Europese duel dit seizoen onge slagen bleef. In het met twintigdui zend toeschouwers ge pilde Oosterparkstadion onnen de noorderlingen iet 1-0 van Vitoria Gui- araes door een doelpunt De Koek vlak na de iftrap. Een traan, omdat deze uit een toch wel somber uit- icht biedt op de tweede ont- loeting, over veertien dagen Portugal. Slechts één ding is zeker: Groningen hoeft jet te vrezen, dat het in een ijandige sfeer zal worden Mvangen. Daar had de Groningse Smmissaris van de koningin ïonhoff in de namiddag voor Rorgd. Hij had de clubvoor- jtters De Vries en Machado zich ontboden. In een ge- 'Prek onder zes ogen kwam jen einde aan de Portugese losheid en wraakgevoelens Bar aanleiding van de slechte Btvangst door Groningen. De spelers van Groningen jaren zo vriendelijk Guima- 'aes 's avonds niet al te veel "aer in moeilijkheden te Jongen. Vitoria heeft zich in a!n voorgaande Europese Wedstrijden immers een team jetoond, dat in staat is met ®rk tactisch spel een kleine enterstand om te buigen in jen even kleine, maar beslis te voorsprong. Jacobs en zijn spelers kon en zich troosten met het feit, jj« Guimaraes net als Neu- natel in de vorige ronde niet scoren kwam. Groningen, dat in de vader- ndse competitie geregeld niest door hevig concentra- everlies, heeft in het interna- tionale voetbal laten zien stra tegisch te kunnen spelen. On der leiding van de aan de lin kerhand geblesseerde vrije verdediger De Wolf, de gerou tineerde middenvelder Van Dijk en de altijd scherp spe lende Houtman, ging dat tegen Guimaraes evenwel niet al te best. Groningen liet zich te vaak leiden door het enthousiasme te willen scoren en te weinig door de rust en het overleg, nodig voor een verantwoorde aanvalsopbouw. Guimaraes, bestaand uit een mengeling van Brazi liaanse, Afrikaanse en Portu gese spelers, acteerde op last van coach Marinho-Peres veel gedisicplineerder. Dat was al leen al te zien aan het aantal overtredingen: vijfentwintig voor Groningen tegen tien voor Vitoria. Het aanvallende voetbal van Groningen stal de harten van de toeschouwers. Maar de offensieve daden konden niet verhullen, dat de Groningers herhaaldelijk serieuze pogin gen ondernamen zich de nek om te draaien. Niet alleen door de verdediging te verwaarlo zen, maar ook door de aanval len zonder een greintje fanta sie op te zetten. Het elftal van Jacobs speelde Guimaraes daarmee in de kaart. De Portugezen vingen de hoge voorzetten zonder moeite op. Jacobs, die Vitoria in de Portugese com petitie één keer heeft zien voetballen, ook zijn assistent ging eenmaal, had gegokt op de zogenaamd geringe kop- kracht van de tegenstander. Houtman en de even lange De Koek, toornden wel voort durend hoog boven hun oppo nenten uit, maar legden de bal alles behalve goed neer voor de inkomende Roossien, Ma son en de slungelachtige Van den Berg. De Guimaraes-verdedigers, over de grond veel balvaardi- ger dan de Groningers, had den na de afgeslagen aanval len ruim voldoende aanspeel- mogelijkheden. Mason, op rechts, Van Dijk, in het mid den, en Van den Berg en Roos sien op links, hadden door hun eenzijdig naar voren gerichte blik, te veel tijd nodig de de fensieve taak te vervullen. De Wolf, met een bandage om zijn geïnjecteerde linker hand en Verkuyl moesten het daardoor achterin geregeld samen opknappen, geassis teerd door de ver voor zijn doel spelende Storm. Gelukkig voor Groningen hoefden de Zuideuropeanen en -Amerikanen niet zo nodig. Cascavel, met acht treffers Portugees topscorer, en aan gever Roldao mochten het sa men opknappen. Guimaraes vertrouwde duidelijk meer op het voorkomen van verdere tegentreffers dan het produce ren van doelpunten. Die tac tiek had tegen Sparta Praag (1-1 en 2-1) en Atletico Madrid (2-0 en 0-1) immers succes in de vorige ronden van het UEFA-toernooi. Het vroege doelpunt van De Koek was een streep door de Portugese rekening. Na een vrije trap van Mason en een tikje van Van Dijk, raakte de defensie even in paniek. De bal caramboleerde via een Portugees been naar Mason, die De Kocks hoofd vond. Door het te simpele aanvalsconcept kreeg Groningen voor de pauze slechts één andere kans, ontstaan uit een vrije trap van De Wolf. Een corner via de vuisten va doelman Jesus was het reslutaat. In de tweede helft liet Gro ningen zien, dat het niets had geleerd van de eerste drie kwartier. Natuurlijk was het lovenswaardig dat Van Dijk, Roossien en Mason in hoog tempo vele kilometers versle ten. Ook was het spannend dat Houtman en De Koek keer op keer een luchtduel aangingen. En zeker, het gehele elftal draaide op volle toeren. Het ging echter te gejaagd, te on gecontroleerd. De Groningers liepen zich zelf vaker voorbij dan de Portugezen. De ge schorste Eykelkamp, die er in Portugal wel bij is, werd dui delijk gemist. Als Groningen eens echt gevaarlijk werd, greep Vitoria zonder probleem naar zwaardere afstopmidde- len. Voorstopper Miguel had er zelfs de gele kaart voor over. Ook de voor Cascavel inge vallen Zaïrees N'Kama kreeg het geel van scheidsrechter Boetenko, die het duel goed aanvoelde en uitstekend floot. Voor N'Kama was het de tweede gele kaart in het toer nooi, zodat hij in de return wedstrijd aan de kant moet blijven. Vreemd genoeg raakte Gro ningen, dat Houtman en De Koek enkele kansjes zag mis- Vieira van Guimaraes wordt afgestopt door de Groningers John de Wolf (rechts) en Jan van Dijk. - foto anp sen, van slag door de aanwe zigheid van de grote Afrikaan. De begenadigde middenvelder Ademir voelde dat goed aan. Hij vond twee keer het doel van Storm, die in tegenstelling tot de Groningse spitsen op scherp stond. N'Kama, N'Dinga, Adao en Nascimento kwamen ook ge regeld gevaarlijk op. Door deze steeds in de defensie be ginnende acties, kwam eens te meer aan het licht, dat Gro ningen op de vleugels verdedi gend zwak is. Maar Jacobs had daar niet al te veel proble men mee. Hij zal voor het tweede duel, net als in Neuchatel, kunnen rekenen op de aspiraties van zijn ambitieuze spelers, die het vermogen hebben in Europese ontmoetingen tot ongekende hoogten te kunnen groeien. FC Groningen (Ned)-Vitoria Guimaraes (Por) 1-0 (1-0). 7. De Koek 1-0. Scheidsrechter: Boetenko (Sov). Toeschou wers: 20.000 (uitverkocht). Gele kaart: Miguel en N'Kama (beiden Vitoria Guimaraes). FC Groningen: Storm; Mason, De Wolf, Boekweg en Verkuyl; Van Dijk, Olde Riekerink, Roossien en Van den Berg; De Koek en Houtman. Vitoria Guimaraes: Jesus; Costeado, Nené, Miguel en Vieira; N'Dinga, Nascimento, Ademir en Adao; Cascavel (N'Kama) en Roldao. FC Groningen (Ned}-Vitoria Guimaraes (Por) Dundee United (Scho)-Hajduk Split (Joe) AA Gent (Bel)-IFK Göteborg (Zwe) Dukla Praag (Tsj)-lnter Milan (Ita) Spartak Moskou (Sov)-FC Tirol (Oos) Uerdingen (WDI)-FC Barcelona (Spa) Torino (Ita)-SK Beveren (Bel) Glasgow Rangers (Scho)-Borussia MG (WDI) De returns zi]n op 10 december. 1-0 2-0 0-1 0-1 1-0 0-2 2-1 1-1 Z ALTBOMMEL (ANP) - Het toernooi om het wereldkam pioenschap handbal dreigt met vijftien deelnemende lan den van start te gaan. Congo, de Afrikaanse representant, heeft de Internationale Hand bal Federatie (IHF) te kennen gegeven geen ploeg te zullen afvaardigen. Volgens het Nederlands Handbal Verbond was woens dag geen reden van de afzeg ging bekend. De wereldtitel strijd wordt van 4 tot 14 de cember in Nederland gehou den. Drie andere Afrikaanse kandidaten, Kameroen, Nige ria en Ivoorkust, hadden al eerder laten weten niet te zul len deelnemen. De organisato ren hebben nu hun hoop ge vestigd op Bulgarije, dat als reserve is uitgenodigd. Congo was ingedeeld in groep A bij Joegoslavië, Sovjetunie en Po len. Drie weken geleden zegde Syrië af, het land wordt ver vangen door Frankrijk. NEW VORK (AFP) - De Pool An toni Niemczak, tweede in de marathon van New Vork van 2 november, blijkt verbo den stimulerende middelen te hebben gebruikt. De Ameri kaanse atletiek bond (TAC) heeft de Pool gediskwalifi ceerd. Volgens Pete Cava, de woordvoerder van de TAC, viel de contra-expertise die verricht werd op de universi teit van Californië (UCLA) po sitief uit. In de urine van Niemczak werden sporen van anabole steroiden aangetrof fen. De Pool, die in 2.11.21 als tweede eindigde achter de Ita liaan Poli, verklaarde toen er sprake van was dat een deel nemer positief had gerea geerd, dat hij zestien dagen voor de wedstrijd na een tand heelkundige behandeling waarbij hij veel bloed had verloren van een arts een in jectie had gekregen om aan te sterken. DUITSE LOTTO Trekking A: 5-18-19-34-36-44 Reservegetal: 31 Trekking B: 10-11-23-24-31-35 Reservegetal: 28 SPEL 77 5-6-3-3-4-0-7 KAOHSIUNG (ANP) - Het Nederlands honkbalteam heeft woensdag, op de vijfde dag van het Chung Hwa-toer- nooi in Taiwan, voor de groot ste verrassing tot nu toe ge zorgd. In een spectaculaire wedstrijd werd met 7-6 ge wonnen van het B-team van het gastland. De term B-team mag niet worden uitgelegd als zou deze ploeg zwakker zijn dan de A- formatie. De beste werpers van het land maken welis waar deel uit van de eerste ploeg, maar Taiwan B be schikt over de beste slagmen sen. Dat was in de eerste drie wedstrijden duidelijk gewor den door middel van drie zeer ruime overwinningen en een totaal van niet minder dan 45 punten. Onder aanvoering echter van pitcher Harrie Koster werd dat slaggeweld in toom gehouden. Daarnaast lukte bij Nederland aanvallend zo on geveer alles. Drie achtereen volgende nederlagen hadden klaarblijkelijk het moreel niet kunnen aantasten. Dat bleek vooral tegen het einde van de wedstrijd, toen met wilskrachtig honkbal een 6-2 achterstand nog werd weggewerkt en werd omgezet in de eerste overwinning. ATLANTA (AFP) - John McEnroe, die dit jaar niet meer in Grand-prixtoernooien mag uitkomen, doet wel mee aan het demonstratietoernooi van Atlanta. Dinsdagavond verloor de Amerikaan met 3-6, 7-5, 5-7 van Boris Becker, die op die dag overigens zijn negen tiende verjaardag vierde Lendl versloeg Mecir met 6- 4, 6-3. In Atlanta is in totaal 500.000 dollar te verdienen. w (ANP) - Torino, Jd zonder de Neder- ll,f„aanvaUer wim Kieft, !o\i. veren in de slotfase (at n°S e6n gunstig resui" ipjïf een doelpuntloze eerste 'hr,^iSC00rden Comi (straf- en f fn Enzio Rossi nog bin- m u,ur' Daarmee leek het lasteW beslist, maar in asne 7ai} derde Ita- Hen e, effer te kunne beju- IchrL gen de 35-°°° toe" 'J"™er_,s zes minuten voor en n schrik van hun le- Mer tr vr°egere Liverpool- ernn airc'°ugh bracht Be- >tUrr.°p I""1, if1' waardoor de nder ris"e'gië in een geheel i Rr daglicht kwam te staan, dorussia Mönchen-Glad- n' dat Feyenoord in de tweede ronde uitschakelde, kreeg in Glasgow waar de ploeg van Jupp Heynckes voor was gekomen: een gelijkspel en ook een treffer. De storm loop in de eerste helft op Ibrox-park leverde de Schot ten slechts een doelpunt op van de talentvolle middenvel der Durrant. De massale toejuichingen uit 44.000 kelen hielpen echter niet. Gladbach, door vier over winningen in de derde ronde beland, bleef ook nu ongesla gen. Wie anders dan Uwe Rahn tekende voor de gelijk maker. Drehsen kreeg daaren tegen zijn tweede gele kaart. Dukla Praag - Inter en Spartak Moskou - FC Tirol werden met een doelpunt be slist. In het Juliska-stadion in Praag ging Dukla fel van start. Inter had het niet ge makkelijk maar na dat eerste benauwde kwartier sloegen de Italianen meteen toe. In de achttiende minuut bediende Matteoli Altobelli op maat. De Italiaan, die vrijdag zijn 31 e verjaardag viert, maakte geen fout en passeerde de Praagse doelman Kostelnik kansloos. Na de treffer ont wikkelden de Tsjechoslowa- ken een enorme druk op de Italiaanse verdediging, waar bij Bittenger en Griga een hoofdrol speelden. Inter gaf nauwelijks kansen weg. De Italiaanse tegenstoten veelal ingeleid door de Westduitser Rummenigge waren in feite veel gevaarlijker. De West duitse scheidsrechter Tritsch- ler behoefde nauwelijks op te treden in het correct gespeelde duel. Spartak, dat wegens de win terse omstandigheden was uitgeweken naar het zuidelij ker gelegen Simferopol, be haalde tegen FC Tirol een ma gere overwinning van 1-0. Of die score over veertien dagen voldoende zal zijn om in Inns bruck de laatste acht te berei ken staat te bezien. De Russen verspeelden de kans op een hogere score doordat Novikov drie minuten voor rust een strfschop miste. Aan de an dere kant kwamen de Oosten rijkers nauwelijks voor het doel van international Dassa- jev. Ook in Gent was slechts één treffer te bewonderen door de 13.000 toeschouwers. Die viel in de tweede helft echter wel in het voorrdeel van IFK Gö teborg. In een matige en trage eerste helft kon de thuisploeg de Zweden nog wel bijbenen, na de pauze was IFK duidelijk de betere. Dat resulteerde te recht in een goede uitgangspo sitie voor de return over twee weken in Gothenburg. Het doelpunt kwam overigens op naam van een buitenlander. De Fin Rantanen schoot na 67 minuten raak. Vlak daarvoor had Gent trainer Han Grijzenhout een Nederlandse vervanging door gevoerd. Roger Raeven maakte plaats voor Toine van Mierlo. Veel effect zou het, net als de wissel Van Looy voor Hallaert, niet sorteren. Gent kreeg in het laatste kwartier slechts één serieuze kans op een tegentreffer bij een door braak van Hinderyckx. De Zweedse doelman Thomas Wernersson torpedeerde de Belg echter net buiten het strafschopgebied. Het leverde hem een gele kaart op, de vrije trap leverde Gent niets op. Praag: Dukla Praag (TsJ)-Inter Milan (Ita) 0-1 (0-1) 18. Altobelli 0-1. Scheids- rechter; TritschJer (WDl), toeschouwers: 29.000. Simferopol: Spartak Moskou (Sov)-FC Tirol (Oos) 1-0 (1-0) 26. Roedakov 1-0. Toeschouwers: 26.000. Gent: AA Gent (Bel)-IFK Göteborg (Zwe) 0-1 (0-0). 67. Rantanen 0-1. Scheidsrechter: Ridgley (Eng); toeschou wers: 13.000. Gele kaart: Wernersson (Göteborg). Glasgow: Glasgow Rangers-Borussia Mönchengladbach 1-1 (1-1) 15. Durrant 1-0, 45. Rahn 1-1. Scheidsrechter: Casa- rin (Ita), toeschouwers: 44.000. Gele kaart: Drehsen en Kamps (Borussia MG) en West (Rangers). Torino (Ita)-Beveren (Bel) 2-1 (0-0). 48. Comi 1-0 (strafschop), 58. Ezio Rossi 2-0, 84. Fairclough 2-1. Scheidsrechter: Pro- kop (OD1); toeschouwers: 35.000. Dundee: Dundee United-Hajduk Split 2- 0 (1-0). 28. Mclnally 1-0, 47. Clark 2-0. Scheidsrechter: Föckler (WDI), toe schouwers: 12.000.

de Stem | 1986 | | pagina 9