1.82 Docenten Jansenius brengen blijspel 'Leverancier van computer heeft de raad belazerd' 5.95 tau 7-60 VOOR TWEEDE WOONWAGENCENTRUM IN AXEL Verdeeldheid over pand op Hof te Zandeplein Op 5 december weer gesprek over Schelde-Rijnverbinding TENTIE Een dag zonder krant X CBGL ham Thema-avond in Lotje over thuis bevallen SEGERS JONKERS Gezellige drukte op bazar in Trefpunt Axel DONDERDAG 27 NOVEMBER 1986 AM GRATIS VAN ZEELAND Grond woning Vogelwaarde niet verontreinigd Stjöpers in Hdenapolder afgehouden IN RAAD HONTENISSE WETHOUDER P. MANGNUS: Kostbaar Alternatieven Twijfels rond 'bungalowpark' in Laantje SCHIPPERS BETALEN HET extra voordelig tanken laar La* TREKT. n den bosse autobedrijf oostburg A Oostburg f 01 170 2996 L.VO DEALER Uw huis op dit form»® de krant kost minder dan een ma"1 hypotheekrente' verkoopt snellen Je huis inde krant brengt mensen over de vloer' En de makelaar wanten en kran T22 PAGINA ZEELAND 2 Van onze correspondente HULST - Vanavond spelen enkele docenten van de Janse- nius Scholengemeenschap uit Hulst de klucht Tante Jutta uit Calcutta' voor de ouders van de leerlingen. Deze voor stelling wordt een dag later herhaald voor het onderwij zend en niet onderwijzend personeel van de school. In de cember kunnen de leerlingen de verwikkelingen rond de ad vocaat en zijn steenrijke tante volgen. De groep docenten die zich waagt aan dit evenement is wild enthousiast over de ma nier van werken buiten de schoolaktiviteiten. „Voor ons was het een uitdaging, we hebben al eens meegespeeld met de leerlingen en verleden jaar ook een blijspel op de planken gezet, maar deze keer leent het stuk zich wel voor doldwaze situaties", aldus een van de hoofdrolspelers. Hij geeft toe dat het kruipen in andermans huid een aange name afwisseling is van het dagelijkse lesgeven. Verschil lende leraren hebben nog niet vaak toneelgespeeld en de groep studeerde het blijspel in zonder regisseur. „We vingen dit zelf op. Het vroeg wel een stuk zelfdiscipline en een so ciale flexibiliteit maar het lukte boven verwachting goed, we groeiden als vanzelf in onze rol". De docenten beschikten niet over de originele Duitse tekst en daarom moesten zij eerst een 'vertaling' maken van een Vlaamse uitgave. „Hier heb ben we ontzettend veel plezier mee gehad, we troffen soms waanzinnig belachelijke uit drukkingen aan die we in draaglijk Nederlands moesten omschrijven", vertelt Huub Stals de grote promotor van het docententoneel. Samen met zijn collega's is hij vanaf februari bezig met tante Jutta. Vol lof is hij ook over de medewerking. De dé cors en de attributen werden door henzelf en het ondersteu nend personeel van de school gemaakt. Over het stuk zelf wil hij niet veel kwijt. De klucht gaat in ieder geval over Bernard, een advocaat die elk jaar een groot cadeau krijgt van zijn tante. Nu komt ze echter zelf als verrassing en in aller haast moet er een gezin worden geformeerd omdat Bernard vertelt heeft dat hij getrouwd is en kinderen heeft. Vele verwikkelingen en een komisch einde. Belangstellenden kunnen terecht, de toegang is gratis. „En als blijkt dat er veel be langstelling is dan spelen we desnoods een keer extra", be looft geschiedenisleraar Stals. Van een cnzer verslaggevers VOGELWAARDE - De grond onder de voning tegenover de benzineponp in de Bosse- straat te Vogelwaarde is niet verontreidgd. Dit göde nieuws deelde wethoude J. Joossen gister avond mie tijdens de raads- vergaderng. Uit he onderzoek door de Grontmijis wel gebleken dat een oppevlakte voor de wo ning vai ongeveer 180 vier kante mier vervuild is, voor namelijk met benzine. Daar van is 1,0 kubieke meter ma tig tot sïrk verontreinigd. De grootsteconcentratie bevindt zich bij ie voormalige benzi nepomp Ook het grondwater blijkt eer een oppervlakte van 550vierkante meter met benzine/ervuild. De resulta ten befzenen dat er nu een sanerinponderzoek moet plaatviden. Daarbij zal wor den befeken hoe de vervuilde grond pn worden verwijderd. tL ANDKERKJE - In ilenapolder heeft de veld- in de nacht van dinsdag voensdag twee mannen gehouden die bezig waren stroperspraktijken. Het hier om G.B. uit Water- jjlkerkje en J.M.B. uit IJ- jke. Lokatie Buitenweg is politiek onhaalbaar KLOOSTERZANDE - De Hontenisser gemeenteraad is sterk verdeeld over de plannen van B en W om dc gemeentelijke diensten te concentreren in Klooster- zande. Gisteravond tijdens de be grotingsvergadering bleken de fracties L. Mangnus en het CDA er weinig goede woorden voor over te hebben. Dit in te genstelling tot de 'regerings partijen', die de loftrompet bliezen. Zoals bekend heeft de ge meente het monumentale pand op het Hof te Zandeplein aangekocht voor de huisves ting van de technische dienst, die nu nog in Vogelwaarde zit. De provincie heeft al een sub sidie van 1,2 ton toegezegd in de verbouwingskosten. CDA- er B. Pauwels noemde het plan een 'mentale aanslag' op de bewoners van het dorp Vogel waarde. Volgens hem zal het financiële offer te groot zijn. Van een onzer verslaggevers AXEL - De lokatie aan de Buitenweg in Axel voor de aanleg van het tweede woonwagen centrum binnen de gemeente is zo goed als ze ker politiek onhaalbaar. Nadat eerder de VVD de unanieme keus van het col lege heeft afgekraakt hebben nu ook het CDA en het GPV zich tegen de lokatie aan de Buitenweg gekeerd. Samen vormen ze in de raad een ruime meerderheid. si] plag de aanhouding werden konijnen en vier hazen in genomen evenals een /chtbak, vuurwapens en nunitie. Het tweetal is voor verhoor /mee naar het bureau in Oost- burg genomen en daarna in I vrijheid gesteld. De stellingen zijn al ingeno men nog voor de provinciale keuzecommissie zich heeft uit gesproken over de keuze van B en W. „We moeten zuinig zijn op de grond in de binnenstad. Er is momenteel een plan voor het centrum in ontwikkeling. Niet alleen voor het Szydklowskiplein maar ook voor de Molenstraat. In feite dus heel het gebied rond de lo katie. Als daar nu een woon wagencentrum wordt aange legd kan dat wel eens een be lemmering vormen voor de plannen die in ontwikkeling zljn' Ik denk dan niet op korte termijn maar dan toch wel op middellange termijn. Binnen vijf jaar. Het is dan niet ver standig om die grond nu al uit te geven", zo verwoordde gis teren CDA fractievoorzitter A. Kesbeke het standpunt van zijn partij. De reacties van de omwo- Van een onzer verslaggevers KLOOSTERZANDE De leverancier van de compu ter op de Hontenisser gemeentesecretarie heeft de ge meenteraad 'belazerd'. nenaen spelen bij de overwe gingen van het CDA geen rol. „We hebben ons daardoor niet laten leiden. Het is nu eenmaal zo, waar je het ook situeert. Er zal altijd een aantal mensen zijn dat reageert". De GPV-fractie denkt er al net zo over. „Ik heb het vanaf begin af aan al geen goede plek gevonden", zegt GPV voorman J. de Putter. „Het is een kostbaar plekje. Ik zie lie ver dat dat op een wat meer sierlijke wijze wordt ingevuld. Vier of vijf woninkjes. Daar moet toch iets leuks van te maken zijn. Daarbij ligt het langs alle kanten opgesloten door de achtertuinen van de mensen die daar rondom wo nen". De Putter vindt dat op die plaats een passende aanvul ling op de reconstructie van de Molenstraat moet komen. „Dat is een stukje oud Axel dat ge renoveerd gaat worden. Dat moet zo behouden blijven". Wethouder P. Mangnsu zei dat gisteren tijdens de begro tingsvergadering. Bij de aanschaf van de ap paratuur had de leverancier de gemeente namelijk verze kerd dat het electronisch won der genoeg geheugencapaciteit zou hebben om goed mee te kunnen werken. Nu echter blijkt dat de computer te wei nig geheugen heeft. Dat bete kent dat de gemeente weer diep in de beurs moet tasten voor de uitbreiding van de pe perdure apparatuur. In navol ging van de raadsfracties zei ook burgemeester A. Kessen gisteren met een 'onbevredi gend gevoel' te zitten. „Van iemand die computers ver koopt, zou je toch kunnen ver wachten dat hij er verstand van heeft". Inmiddels heeft de ge meente een automatiserings plan gemaakt, dat nu voor ad vies bij de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten ligt. „Dat kost ook allemaal weer geld", vond A. Roctus (eigen lijst). „U kunt beter die leve rancier op het matje roepen. Die heeft toch een soort ga rantie gegeven". „Het woord garantie is in het verleden in derdaad gevallen", gaf Kessen toe. „We zullen de leverancies bij de kladden pakken en eisen dat hij ons een goedkope op lossing aanbiedt". „We gaan nu juist naar de VNG", vulde wethouder P. Mangnus aan, „om te voorkomen dat ons in de toekomst weer zoiets over komt". Net als de WD hebben beide partijen alternatieven voor ogen. Het GPV ziet als beste oplossing het lapje groen tussen de sporthal en de tech nische school. Het CDA heeft maar liefst vijf alternatieven, allemaal in de kern Axel, doch wil die in alle beslotenheid aan het college kenbaar ma ken. „Het heeft geen zin om de lokaties naar buiten te bren gen en mensen onnodig onge rust te maken". Bij die keus zit niet de lokatie van het GPV. „Die valt voor ons ook af", zegt Kesbeke. „We moeten niet alle groen uit de binnenstand weg halen". In totaal zijn na het bekend worden van het collegestand punt zeven alternatieve loka ties aangewezen. Deze worden pas bespreekbaar als de pro vinciale keuzelokatiecommis- sie de lokatie Buitenweg heeft goedgekeurd en B en W deze lokatie ook daadwerkelijk aan de raad zullen voorleggen. (ADVERTENTIE) Van onze correspondent OOSTBURG - Er zijn in Zeeuwscb-Vlaanderen minder thuis- brjhmgen dan de rest van Zeeland. Dit staat vermeld in een dc van kct vrouwengezondheidscentrum Kathelijne. In terwiii"|W?A'aamse regio zijn er 24 procent bevalligen thuis, dona j j 'P de rest van onze provincie 45 procent is. Vanavond, aI' komt dit onderwerp aan de orde tijdens een thema- v»ng200 vrouwencafé Lotje, Nieuwstraat 6 te Oostburg, aan- onri6 organisatie is in handen van Lotje en Kathelijne. Er wordt bevafimeer gesPr°ken over de voor en tegens betreffende thuis Zeci en poliklinisch en de mogelijkheden hierover in rolled- Vteanderen. Er worden filmbeelden vertoond over de daarn de aansteande vader en moeder vervullen, terwijl er Va|, na alei Be aanwezigen over hun keuze betreffende thuis be- n of poliklinisch wordt gesproken. Les Architectes du Temps Karrestraat 25 - Breda Juweliers-Diamantairs Beëdigde taxateurs Handwerk en spelletjes, de hele dag door. AXEL - De jaarlijkse bazar in het dienstencentrum Het Trefpunt in Axel heeft bijna traditiegetrouw een grote toe loop van bezoekcis opgeleverd. In tegenstelling tot voor gaande jaren kende de verkoop van het eigen gemaakte handwerk geen pieken. „De hele dag door was er een gestage groep mensen aan wezig waardoor het allemaal heel gezellig is geworden", al dus een medewerkster van de organiserende commissie Trefpunt van het Gecoördineerd Ouderenwerk in Axel. - FOTO DE STEM COR J. DE BOER Er viel dan ook gisteren, vooral voor de kinderen, veel te beleven. Het rad van avontuur draaide de ganse dag, verder waren er tal van Vlaamse spelen waarmee de bezoekers zich konden amuseren. Traditiegetrouw stond er een lange rij te wachten voor het oliebollenkraam waar de zogenaamde reuzelbollen grif van de hand gingen. Voor de kleintjes was het zeker de moeite waard in het dienstencentrum te blijven. Aan het eind van de middag stond daar opeens Sinterklaas op de stoep die gratis lotjes uitdeelde voor het rad van avontuur. Een offer, dat zijns inziens be ter gebruikt kan worden voor de realisering van een sport hal. Ook L. Mangnus (eigen lijst) meende dat het project veel te duur zal uitvallen. Hij stelde dat B en W wel met een erg gunstig financieel plaatje voor de dag moeten komen, wil zijn fractie zich over de streep laten trekken. Voorti vond hij dat de raadsleden te weinig informatie hebben ge kregen over de hele zaak. Burgemeester A. Kessen meende op zijn beurt dat Pau wels de zaak nogal overdreef. „De technische dienst is toch niet dé kurk waar Vogel waarde op drijft, dus met die mentale aanslag valt het wel mee". Volgens Kessen is er nu sprake van een fysieke aan slag, maar dan voor de ambte naren. Die moeten nu steeds heen en weer karren tussen Kloosterzande en Vogelwaar de. Om maar niet de spreken van inwoners die van be paalde gemeentelijke diensten gebruik willen maken. Dat L. Mangnus onomwonden stelde dat het project veel te duur zal uitvallen was Kessen een raadsel. „Hoe weet u dat nou? Want eerst zegt u dat u niet genoeg gegevens krijgt". Wrevel was er bij de ver schillende fracties dat een groot gedeelte van het finan ciële plaatje al via informatie vanuit de Provincie in een pu- blikatie in De Stem naar bui ten is gekomen. „B en W moe ten een brief schrijven naar de Provincie dat het ongehoord is die cijfers aan de pers te ge ven", meende CDA-er A. Sponselee. „Als die vertrouwe lijke info inderdaad via de Provincie is gekomen", meende Kessen, „dan moet die op de vingers getikt worden". KLOOSTERZANDE - Het is nog lang niet zeker dat er bij het 'Laantje' in Kloosterzande een bungalowparkje zal ver rijzen. Tegen dit plan van B en W bleek gisteren nogal wat weerstand in de gemeente raad. Voor het CDA wilde van geen bungalowpark weten. Immers, er ligt een panklaar plan Oosthof klaar waar be langstellenden naar hartelust allerlei huizen kunnen bou wen. B. Pauwels (CDA) sprak de vrees uit dat het plan Oost hof op de lange baan zal wor den geschoven. Volgens burgemeester A. Kessen hoeft het ene plan het andere echter niet uit te slui ten. Omdat bij het Laantje bungalows komen, zullen in het plan Oosthof louter huur woningen en premie-koophui zen worden gebouwd. „Het zou natuurlijk wel onzin zijn om beide plannen volledig uit te voeren". Tot ieders verrassing kon digde ook C. Roctus (lijst P. Mangnus) aan zich te zullen verzetten tegen woningbouw. „En als ik mijn twee fractiege noten kan meekrijgen, dan kunt u het Laantje wel verge ten". Immers, met ook het CDA tegen zou een eventuele stemming dan eindigen op 7-6. In het nadeel van het bunga- lowparkje. Door Piet de Bont MIDDELBURG - Vrijdag 5 december praat Rijkswater staat opnieuw met alle groe peringen die betrokken zijn bij de verhoogde stroomsnel- heden in de Schelde-Rijnver- binding als gevolg van het sluiten van de Oesterdam. Be slist wordt dan of er doorge gaan moet worden met de hui dige strategie - bij springtij de stormvloedkering driekwart open en bij doodtij vrijwel he lemaal - of dat deze veranderd moet worden. Rijkswaterstaat voelt er het meest voor om het regime van nu voort te zetten. Milieu en visserij ondervinden thans nauwelijks problemen, de scheepvaart daarentegen wel. De bijeenkomst van 5 de cember, die evenals die van enkele weken geleden in het gebouw van de Directie Zee land van Rijkswaterstaat in Middelburg wordt gehouden, wordt geen gemakkelijke. Schippers en milieu-activisten staan lijnrecht tegenover elk aar. De binnenschippers willen dat de schuiven van de storm vloedkering in de Oosterschei- demonding verder naar bene den gaan, zodat er in de Schel de-Rijnverbinding rustig kan worden gevaren, de milieu mensen daarentegen eisen een geheel open kering. Zij staan op het standpunt, dat er alleen met schuiven in de SVK ge manipuleerd mag worden als de veiligheid van Zeeland op het spel staat, en dus niet om rustiger vaarwater in de Schelde-Rijnverbinding te creëren. Vrijdag de vijfde zal dat in Middelburg uitgebreid aan de orde komen en daarbij is de positie van ir. Hein Engel, hoofd van de Directie Zeeland van Rijkswaterstaat, destijds de grote baas van de Delta dienst, een allesbehalve benij denswaardige. Zijn dienst heeft het beheer over de stormvloedkering en Engel beslist wat er gebeuren moet, maar welke beslissing hij ook neemt: het is nooit goed. De schippers willen het liefst een potdichte Oosterscheldedam, de milieu-mensen en de mos selvissers graag een geheel open. En dan moet Engel ook nog rekening houden met zijn eigen mensen, die de Kram mer gaan dichten, het laatste sluitgat in de compartimente- ringswerken. In januari beginnen de voorbereidende werkzaamhe den ervoor en op 6 april moet de Krammer gesloten zijn. Om rustig te kunnen werken zal er met de stormvloedkering 'bij het leven gemanipuleerd moe ten worden': anders spoelt het zand waarmee de Krammer wordt gesloten even snel weg als het is aangebracht. Pas als dit diepe water dicht zit zullen de schippers helemaal krijgen wat ze willen hebben: een rus tige Schelde-Rijnverbinding. Die is dan getijloos. Intussen worden de proble men rond de Schelde-Rijnver binding óók door de Raad van de Waterstaat, een adviesor gaan van de minister van ver keer en waterstaat, 'tot lering maar niet tot de vermaak' nauwlettend gevolgd. Als Nee- lie Smit-Kroes in '83 het ad vies van deze Raad om Oester- dam en Philipsdam gelijktij dig te sluiten en niet afzonder lijk had opgevolgd, zou niet zijn gebeurd wat nu is ge beurd. Maar om budgettaire redenen bepaalde de minister dat de Oesterdam bij Bergen op Zoom in '86 gesloten moest worden en de Philipsdam, de andere compartimenterings- dam, in het voorjaar van '87. Die beslissing kost haar nu veel geld. Niet alleen zou sluiten van de Philipsdam in '86 goedko per zijn uitgevallen dan slui ten in '87, de baggerwerken die nu als gevolg van de versnelde stroming in de Schelde-Rijn verbinding (uitvloeisel van de sluiting van slechts één dam) op dit moment uitgevoerd moeten worden, lopen in de miljoenen. De Raad van de Waterstaat wist niet dat het gescheiden sluiten van de twee comparti- menteringsdammen zo'n ern stige gevolgen met zich mee zou brengen, hij wist wél dat er in de monding van de Schelde-Rij nverbinding sterke dwarsstromingen kon den ontstaan. En dat heeft de Raad natuurlijk aan de minis ter gerapporteerd. De uit de hand gelopen kos ten van de kering in de Oos- terscheldemonding en de el lende die zich bij de sluizen in het Kanaal door Zuid-Beve land bij Hansweert aandien den en die snel ingrijpen nood zakelijk maakte, dwongen Smit-Kroes, wilde zij niet met een torenhoog deficit te maken krijgen om - zeer tegen de zin van haar eigen adviseurs - nee te zeggen tegen een gelijktij dige sluiting van Oesterdam en Philipsdam. Van die beslis sing betaalt op dit moment de scheepvaart het gelag.

de Stem | 1986 | | pagina 19