[iHEATÊRfl QÏlJa Toneelspel van Yeats in theater Terneuzen Twee theaterprodukties in Brugge 'Een kat in een kegelspel' in Seeftheater Antwerpen Lorin Maazel speelt met het symfonieorkest van de NDR in Elisabethzaal Koffieconcert WV AXEL met John White's Big Band Werkgroep wil beroepsopleiding poppenspelers 'f DONDERDAG 27 NOVEMBER 1986 Stobbelaar show in Breskens Hulstonians in Westdorpe Orlando-kwartet treedt op in het Zuildland-theater Het Vuurfestival in het filmhuis Amateurtoneel in St.-Niklaas iNPERDAG 27 NOVEMB Liederenavond in muziekschool St.-Niklaas APART INSTITUUT NODIG VOOR SERVICE-VERLENING Dubbelconcert in Eeklo met The Palookas en The Len Bright Combo Eerste Lustrum Verwacht Nog te zien NEDERLAND 2 BELGIE NED 2 Uske en Wiske: De TONEELSPELERS EN muzikanten voeren za terdag 29 november in het Zuidlandtheater te Terneuzen Deirdre op, een verhaal dat geba seerd is op een Kelti sche legende. IN DE Soos te Breskens is morgenavond de cabaret groep De Stobbelaar-Show te zien en te horen. De groep brengt het pro gramma Luchtkastelen, waarin gezocht wordt naar de veranderingen van de mens. Een man die wil emanciperen, eenpunker uit de jaren '60, de actie Twee voor Afrika met het trio De Bounties en Noach die een reis boekt. Het gezelschap bestaat uit: Tom Stobbelaar (zang), Teun Ramaekers (dwarsfluit) en Emile du Long (gitaar en zang). Aanvang 21.00 uur, entree ƒ5,-. De Ierse dichter William Butler Yeats, die in '25 de No belprijs voor literatuur kreeg, liet zich vooral inspireren door de Keltische mythen en sagen. Deirdre verhaalt van de vlucht van de mooie Deir dre en haar minnaar Naoise. Ze ontvlucht het land omdat de oude koning Conchubar met haar wil trouwen. Na een verblijf van zeven jaar in Schotland keert het paar te rug, nadat de koning beloofd heeft hen te vergeven. Deze belofte blijkt echter niets meer dan een list te zijn. Binnen een raamwerk van muzikale flash-backs toont de toneelgroep Getrud-D het verhaal van de Keltische schone die niet in staat is om zich aan de kluwen van haar emoties te ontworstelen. Het noodlot, onderhuids steeds voelbaar, voltrekt zich onver biddelijk. Rose Thesing, Marie Chris tine de Both, Klaas Hulst, Ed ward Montie en Kees Schol ten vertolken de toneelrollen. Katja Noorman (harp), Jan Willem van Dormolen (basklarinet) en Jan Kamp huis (contrabas) verzorgen de muziek. De regie is in handen van Trudy Derksen, de verta ling is van Friso Haverkamp. Aanvang 20.00 uur. Entree 15,- CJP/Pas 65 8,-. TWEE PRODUKTIES binnen een week. Zaterdag 29 novem ber speelt het Wissel Theater in de cyclus Nieuw Theater in het Stedelijk Cultureel Cen trum De Dijk (Blankenbergse Steenweg 221) in Brugge Ou est la béte, een meeslepende intrige, waarin visuele humor en hoogst originele voortge brachte muziek constant aan wezig zijn. Het verhaal is gebaseerd op de sage van Procrustus. In deze versie is Procrustres een minzame hotelier met bloed- dorsige neigingen (knipoogje naar Sir Alfred's Psycho?), die alras twee detectives van Theseus Entreprises aan zijn fiets heeft hangen. Tegen dat prikbord worden grappige en ernstige spelmomenten, le vensechte situaties en allerlei losse flodders opgehangen. Het decor, een aluminum zui- lenveld, speelt daarbij een on gewone rol. Aanvang 20.30 uur. Dinsdag 2 december speelt de KNS uit Antwerpen in de stadsschouwburg De Vliegen van Sartre. Aanvang 20.00 uur. Scene uit 'Deirdre' van Yeats. FOTO ARCHIEF DES7 HET SEEFTHEATER, Diepe- straat 43/1, in Antwerpen herbergt een ongelooflijke en thousiaste groep toneelspe lers, die zelf de stukken schrijft en dan opvoert temid den van een klein publiek. De sfeer is ongekend ontspannen. De ruimte is ingedeeld als een groot café en de toeschouwers (er zijn slechts 50 plaatsen) maken van zeer nabij het ge beuren mee. Ze zitten als het ware midden in de toneel-si tuatie. Deze maand en ook de vol gende voert het gezelschap Een kat in een kegelspel op elke vrijdag en zaterdag om 20.30 uur. Het stuk dat ge schreven is door Luk Gijs- brechts, gaat over een koppel zoals er 13 in een dozijn gaan, maar ook over twee vrouwen die met hun beperkte mogelij keheden een mouw passen aan moeilijke situaties. Een verhaal over een vreemde in trigante die alles naar haar hand zet. Droom en werke lijkheid zijn verweven in elk aar en de komische dialoog verhult de ernst van de situa tie. Inhoud: Lisette houdt de tweedehands kledingwinkel van haar vriendin open. Net voor het sluitingsuur komt een vrouwelijke klant die geen aanstalten maakt om te vertrekken, maar alles wil passen. Lisette probeert haar duidelijk te maken dat ze naar huis moet om voor het eten te gaan zorgen omdat manlief daar nogal op staat. De dialoog tussen de twee vrouwen komt dan goed op gang, tot in het bizarre toe en bovendien verschijnt dan Li- sette's echtgenoot ten tonele. Plaatsbespreking is gezien het beperkte aantal plaatsen noodzakelijk. IN DE Elisabethzaal speelt woensdag 3 december het Symfonieorkest van de Nord- deutsche Rundfunk (NRD) onder leiding van de interna tionaal befaamde dirigent Lo rin Maazel. Deze musicus is vooral bekend geworden door DE HULSTERSE new-folk- formatie The Hulstonians brengt zaterdag 29 november het laatste live-optreden van dit jaar in café De Gravin te Westdorpe. Het repertoire van de groep bestaat uit En gelstalige volksliedjes, aange vuld met eigen werk. Aanvang 22.30 uur, de toe gang is gratis. zijn triomfen op de festivals van Bareuth, Wenen en Salz burg. Hij was in het begin van zijn carrière assistent van Otto Klemperer en later di recteur van de Weense Staatsopera. Hij leidde al vele grote orkesten en maakte van het NRD een van de grootste wereldorkesten. Op het programma in de Elisabethzaal in Antwerpen: de Ouverture tot Sheridans 'The School for Scandal' van Samuel Barber, het meest po pulaire orkestwerk van Ri chard Strauss over de schel menstreken van de Vlaamse volksheid Till Eulenspiegel en de eerste Symfonie (Titan) van G. Mahler. Aanvang 20.00 uur. HET ORLANDO Kwartet is een van de vooraanstaands te strijkkwartetten. De groep is genoemd naar de 16e eeuwse componist Orlando di Lassus en staat in de lijn van een echte kamermuziektraditie. Het kwartet maakte zijn debuut in '76 en verwierf een jaar later reeds de eerste prijs van het internationaal con cours Carlo Jachino voor strijkkwartetten. In '78 was het weer raak, de groep be- halde toen de eerste prijs van ht Internationale concours voor Strijkkwartetten van de Europese Radio Unie te Hel sinki. Het kwartet bestaat uit John Harding (eerste viool) uit Australië, Heinz Oberdor- fer (tweede viool) uit Duits land, Ferdinand Erblich (alt viool) uit Oostenrijk en Stefan Metz (cello) uit Roemenië. De groep is de initiatiefne mer van het Orlando Festival, een kamermuziek-interpreta- tie cursus, dat sinds '82 jaar lijks in Kerkrade plaats vindt en heeft vorig jaar twee suc cesvolle tournees naar de Verenigde Staten en Japan gemaakt. Het kwartet treedt morgen, vrijdag 28 november, op in het Zuidlandtheater te Terneu zen. Op het programma staat werk van Fr. Haydn, Béla Bartók en Antonin Dvorak. Aanvang 20.00 uur. Entree ƒ15,- CJP/Pas 65 ƒ8,-. DE TRADITIONELE cultuur van een dorp en de bedreiging daarvan door de vooruitgang, Dat is het thema van Himat- suri/Het Vuurfestival van de Japanse regisseur Mitsuo Yanagimachi, de film die vanavond te zien is in het filmhuis Zuidland te Terneu zen. In een klein dorpje bij de zee wonen en werken vissers en houthakkers. De beide groepen leven van elkaar ge scheiden door een diepe kloof. Op een dag keert de jeugd liefde van een van de hout- hakker Tatsuo, terug en ze vestigt zich als hoer in het dorp. Niet alleen door haar te rugkeer krijgt hij het moei lijk. Een speculant, Yamaka- wa, aast op de stukjes grond van de dorpelingen om een toeristische trekpleister te bouwen. Tatsuo wil echter absoluut geen afstand doen van zijn land en stuurt zijn hond achter de speculant aan Yamakawa beschuldigt Tatsuo vervolgens van opzet- telijke vervuiling van de zee, waardoor de vissers in hun bestaan bedreigd worden. Op het jaarlijkse vuurfestival van het dorp volgt de ontkno ping. Aanvang 20.00 uur. Entree 6,- CJP/Pas 65 5,-. Amateurtoneel in St.-Niklaas staat garant voor een behoor lijke kwaliteit. Op zaterdag 29, zondag 30 november en maandag 1 de cember staat de toneelkring TIJL op de planken met het kasstuk Sex, nee merci... Het stuk is bewerkt door de KNS- regisseur Guido Maeremans De titel staat er voor in dat er lustig gefantaseerd wordt. Het verhaal is doordrenkt met goed uitgewerkte situaties en vlotte, geestige en dubbelzin nige dialogen. Aanvang telkens om 20.00 uur. Lorin Maazel. - FOTO ARCHIEF DE STEM DE LIEFHEBBERS van het klassieke lied kunnen maan dag 1 december terecht in het auditorium van de muziek school in St.-Niklaas. Daar zingt de bekende Belgische te nor Zeger VanderSteene lie deren van Schumann, Wolf, Rosseau, Schubert en Wester- linck. Hij wordt aan de vleu gel begeleid door Levente Kende. Twee grootheden op dit ge bied die men meestal vindt tussen de kopstukken van de festivals in België, Frankrijk, Duitsland en Italië. De rode draad door een groot deel van het progamma is de Duitse dichter Von Goethe. Het is op zijn teksten dat bovenge noemde componisten hun lie deren hebben geschreven. Aanvang 20.00 uur, toegang 200 Bfrs, -25 en 65+ 150 Bfrs. AMSTERDAM (ANP) - Een werkgroep bereidt de oprich ting voor van een - tot nu toe ontbrekende - beroepsoplei ding voor poppenspelers. In deze werkgroep zitten verte genwoordigers van de Thea terschool in Amsterdam, het Nederlands Theater Instituut (NThl) en poppenspelorgani saties. De beroepsopleiding is een initiatief van het NThl, zo blijkt uit een nota van deze instelling. Het Nthl bepleit in deze nota ook de stichting van een Nederlands Poppenspel Instituut, waardoor een 'strikte scheiding' tot stand kan worden gebracht 'tussen belangenbehartiging en ser viceverlening'. Het NThl publiceerde in juli al een discussienota over de toekomst van het poppen spel in ons land. Daarin ston den vooral aanbevelingen in zake het beleid van verschil lende overheidslagen. De nu gepresenteerde aan vullende nota handelt vooral over een nieuwe 'infrastruc tuur' van de poppenspelsector zelf. Het Theaterinstituut wenst een 'noodzakelijke pro filering en professionalise ring'. De belangenbehartiging hoort volgens het instituut thuis bij de beroepsvereniging VGNB, die subsidie zou moe ten krijgen voor een profes sioneel secretariaat. De service-verlening moet echter ondergebracht worden bij het op te richten poppen spel-instituut, aldus de nota. Dit instituut zou zich ook moeten bezighouden met be leidsontwikkeling, informa tievoorziening, organisatie van festivals en manifesta ties, stimuleren van onder zoek en studie en het uitgeven van een blad over poppenspel. Voor een aantal werkterrei nen wordt samenwerking voorgesteld met het theater instituut. DE BIG Band van John White is zo langzamerhand een begrip geworden in Zeeuwsch-Vlaanderen. De formatie met de beste ama teurs uit het harmonie- en fanfarewezen luistert menige festiviteit op met swingende muziek. De WV Axel heeft ter ge legenheid van het 60-jarig be staan dan ook niet lang nage dacht en de Big Band ge vraagd om een koffieconcert te geven in De Halle zondag 30 november. Tijdens deze uit voering krijgen de toehoor ders een heel programma met oude bekende nummers en enkele nieuwe swingende top ers. Aanvang 12.00 uur. Toe gang voor iedereen vijf gul den. John White's Bia Band. - FOTO ARCHIEF DE ST» DE MEDIA te Eeklo heeft twee zeer interessante Britse band gecontracteerd. Zaterdag 29 november geven The Palookas en The Len Bright Combo een dubbelconcert in het cultureel cen trum De Media, Molenstraat 165. The Palookas is de nieuwste band van Jowe Head, ex-Swell en T.V. Personalities. De nieuwe groep is het vervolg op deze formaties en staat voor duistere oftewel dreigende hedendaagse muziek. Zowel de de buutsingle 'Clear Day' als de eerste lp, 'Gift' bezorgde de for matie de naam de meest getalenteerde jonge Engelse band te zijn. Eric Goulden, beter bekend als Wreckless Eric, is de van Len Bright Combo. Samen met twee ex-Milkshakes, Rua Wilkins en Bruce Brand, heeft hij de groep gevormd en de lp 'The Len Bright Combo plays the Len Bright Combo by the Let Bright Combo' is een van de grote verrassingen van dit iaat Goulden is nog steeds trouw aan de Rock 'n Roll, vrolijk en on gecompliceerd. Aanvang 20.30 uur. Entree 380 Bfr, CJP 280 Bfr In de voorverkoop 30 Bfr goedkoper. SINT ANNA TER MUIDEN - In het voormalige gemeente huis te Sint Anna ter Muiden houdt een kleine groep beel dende kunstenaars twee maal per jaar (in de maanden juni en november) een tentoonstel ling waar artiesten uit de eigen streek, maar ook uit België en Duitsland aan mee doen. Die gewoonte is inmid dels vijf jaar oud. Tijd dus, zo vindt organisator Ernest Joa chim, voor een overzichtsten toonstelling. Hij nodigde alle exposanten van de afgelopen vijf jaren uit om 2 recente werken aan te leveren. Zeventien van hen volde den aan dit verzoek. Het ge volg is dat de belangstellende tot 28 december een grote ver scheidenheid aan werken voorgeschoteld krijgt, zeer af wisselend wat betreft tech nieken en kwaliteit. Sommige deelnemers laten zien dat ze een onmiskenbare ontwikkeling hebben doorge maakt. Zoals Horst De Blaere (zie foto). Hij is een graficus die allerlei werkwijzen uit probeert. Een tijdje geleden nog hield hij zich bezig met de doordruktechniek, nu is hij aan het experimenteren met etsfragmenten die zich als een legpuzzel laten combineren. Dat levert een 'drieluik' op waarin blauw, paars en groen voor een kleureneenheid zor gen. Henny Hüser volgde het groeiproces van een kalebas- plant en legde die minitieus vast. Liesbeth Hüser is een nieuwe weg ingeslagen. Ze komt voor de dag met twee aquarellen, die seizoenim pressies laten zien. Rian Krull vult Vasarely-achtige compo sities op met fijne penne- streekjes. Het werk van Jef Innegraeve steekt daar zeer schril bij af. Hij leverde inge kleurde krabbels af die 'stu dies voor bronzen' genoemd moeten worden. Ernest Joachim doet zelf ook mee. Hij is de enige beeld houwer in het gezelschap en stelt vier 'architectonische' bronzen ten toon. Maakte hij tot nu toe vooral furore met bolle vormen, nu laat zijn werk ook insnijdingen zien. De bezoeker treft er ook uit dagend werk, zoals de inzen dingen van Christine Steel (collages van papier met een sterk kleurengamma) Mat thias VandeWeghe (collages Drieluik van Horst de Blaere. van karton) en Chris Verheye (mengtechniek). Dietmar Noworzyn leverde een macabere, sommigen zul len zeggen een heerlijk cyi- sche grap in. Hij presenteert twee meerminnen, die aan een dodelijke aftakeling onderhe vig zijn. Het onderlijf van de ene bestaat nog slechts uit graat, het bovenlijf van de andere nog slechts als een ge raamte. Een halve citroen moet dit tafereel verzachten. Andere deelnemers zijn: F. van Boxelaer (fotocollage) Joost Heeren (panorama) Theo Jordans (litho's) Joop Kollaard jr. (aquarel) Wim Krull (foto's) Linda Salva (oliekrijt) en Gerrit Wester- veld (kleurendruk). Voor de liefhebber is een mapje te koop met 16 werken van exposanten, verkleind tot prentbriekkaartformaat. Open: zaterdag en zondag 14- 17 uur. Galerie Blokken 7 Terneuzen. Kerstgroepen uit diverse lan den en Unicef-wenskaarten. Vanaf 29 november tot 24 de cember. Open: dinsdag t/m vrijdag 14-18 uur, vrijdag ook 19-21 uur, zaterdag 14-17 uur. Terneuzens Museum, Noordstraat. Expositie Kun stenaars voor Amnesty Inter national. Ruim 150 werken van Zeeuwse kunstenaars die op 12 december publiekelijk worden verkocht. Te zien vanaf 1 december. Open: da gelijks 13-17 uur, van dinsdag t/m zaterdag ook 9.30-12 uur. Bellamy 19 Vlissingen, Ge meentemuseum. Accent teke nen. Werk van Mare Ruygrok. Vanaf 29 november tot 23 de cember. Open: dinsdag t/m vrijdag 10-12.30 uur en 13.30- 17 uur, zaterdag 13-17 uur. Zeeuws Museum Middel burg. Schilderijen van de oude meester Francois Rijck- hals. Van 28 november tot 4 januari. Open: maandag t/m vrijdag 10-17 uur. Galerie Trouvaille Terneuzen, Axelsestraat 104. Aquarellen en olieverfschilderijen van Greet Ergo uit Gent. Tot 1 september. Open: dinsdag t/m zaterdag tij dens winkeluren. Churchill Hotel Terneuzen. Na- tuurschilderijen van Krijn Dool aard uit Nummer Eén. Tot 1 ja nuari. Dagelijks te bezichtigen. LTS De Vaart Terneuzen. Foto tentoonstelling 'Leven in de Afri kaanse Savanne'. Tot 1 december. Open tijdens schooluren. Schilde rijen van Bert Begijn. Wisselten toonstelling. Tot 31 december. Open: maandag t/m donderdag 16.30-18 uur, donderdag ook 19-21 uur. Galerie Bellemans Axel, Oost- straal Kijkproject Drieluik van Richard Beek uit Middelburg, steenstapelingen van Harold Huy* ser uit Axel. Tot half januari Kijkgeld een rijksdaalder. Open tijdens winkeluren. Esprit Clinge, Gravenstraat Schilderijen en tekeningen van spaanse kunstenaars Joseph VW; card, Asasumpcio Mateu en Mjj" Marzo-Mart. Tot 11 decern^ Open: woensdag t/m zondag 1W' 17.30 uur. Eethuis Pand 25 Hulst, Grij Bagij nestraat. Lino's van Li**®*® Hüser. Open: dagelijks behaiv* dinsdag 14-21.30 uur. Art House Biervliet, MarW Olieverschilderijen en aquarejjg van I. Fassaert uit Terneuzen 1 december. Zeeuwse Kunstuitleen Mld^' burg, Kuiperspoort Sieraden vj staal en nappa-leer gemaakt Eleonoor van Beusekom. Sieja®, van goud, zilver en roestvrijs* gemaakt door Birgit Laken 1 eind januari. Open dinsdag v. zaterdag 13-17 uur, donderdags 19-21 uur. ZKC Middelburg, Kloven!^ doelen. Schilderijen van Cor Dixhoorn uit Middelburg. t°l december. Open: dinsdag dag 14-17 uur. Bellamy 19 Vlissingen,^ meentemuseum. Accent TeKej Werk van Peer Vermeer uit delburg. Tot 27 november. Up, dinsdag t/m vrijdag 10-12^ 13.30-17 uur, zaterdag 13-17 uur De Stenge HeinkeMZ®} Kunstkring De Kern in deh meente Borsele presenteert w van Wolf Vostell. Tot 20 no«j' ber. Open: maandag t/M v:'; 13.30-17 uur, woensdag en vrD ook 18-20 uur. I Boudewijn Büch ontvangt scht Lijden in 'Büch' (Nederland 2,19 'L'ht trice van en z oude Henr state vinei dag door of VI stelli bede hem liefd/ jong, onbe i aflevering uit de Cana- serie 'Nature of things' eft vanavond antwoord op simpele vraag: Hoe «emmen vissen? De meeste en hebben eigenlijk ge- eg aan een beweging van i staart om vooruit te ko- Hun gestroomlijnde li- ,am stelt hen in staat om et een minimum aan wer- ■g door het water te lieven. Het beste voorbeeld i zwemkunst biedt de to- De film laat zien hoe vis langdurig en snel i zwemmen, waardoor to nen vaak grote afstanden Heggen. Koraalvissen entegen zijn echte printers. Bij gevaar moeten plotseling weg kunnen lieten. Ook snoeken heb- i het vermogen om onver- cht te versnellen als ze prooi willen vangen. 19.52 L'ami Vincent anavond en morgen zendt VARA twee Franse peelfilms uit, waarin de be nde acteur Philippe Noi- t de hoofdrol speelt Als erste is 'L'ami Vincent' te len. Deze film gaat over de Tiendschap tussen twee nusici, Albert en Vincent Jbert is leider van een re- ue-orkest en gelukkig ge rouwd met Frangoise. Zijn Tiend Vincent speelt als rompettist in hetzelfde or- wt, maar is daarentegen echte vrouwenversier- tr. Op een avond dringt een wge vrouw zijn kleedka- ler binnen, die op hem be nt te schieten, naar ze zegt, mdat Vincent het leven van «ar zuster heeft geruï- eerd. Vincent vraagt Al ert uit te zoeken welke rouw dit zou kunnen zijn. De A de tv die a. van gifra soon gel, miert nacht explc comp krijg! ken t zeker in dl het bouw kendi het t,| wustc In de Paris bert Denh werp.' Reeds voor ze zie tegeir verve haar heid Kay Berk te rus Ze wi De gewonde man naar aands noten e' Psychologisch drama Georg ET—m- f tot boomstammen kunnen we een pmhtif kamp maken.

de Stem | 1986 | | pagina 14