s al b,ar' °9-50 )oping verandert uitslag wk moderne vijfkamp Mê iog eens ING 1 11 11 11 I IM John de Wolf speelt toch mee Becker begint tegen Nyström KNVB KAN CLUBS AANSPREKEN OP GEDRAG SUPPORTERS Van Dijk zinspeelt op publieksverbod voetbal wedstrij den Alexander Baljakin slaat opnieuw hard toe ATEN!!! EENS AAN EEN NEEL ERKLAASCADEAU WAARDEBON VAN Dü! EIHÜISum 39 076-710418 jSPAG 25 NOVEMBER 1986 HELLEVOETSLUIS 7 3y IS I HELLEVOETSLUIS Heer ruimte foor ectiebestuur Wijzigingen in Olympisch voetbalelftal Engeland blijft leider van schaakolympiade Weer nederlaag honkbalploeg 1ND t Ali£ SOORTEN AANHANGWAGENS DE RTEM-S; n/r*n [OCKHOLM (AFP/SID) - De in- nationale federatie moderne vijf- „p en biathlon (UIMPB) heeft andag in Stockholm een uitge- id dopingschandaal onthuld. jegens het gebruik van bèta- jlters, rustgevende middelen die rden geslikt om ontspannen te men schieten, kregen vijftien deelnemers aan de laatste wereld kampioenschappen in augustus in de Italiaanse plaats Montecatini een automatische schorsing opgelegd van dertig maanden. Omdat onder de overtreders ook tal van topatleten waren, werd de eindrangschikking van de titelstrijd flink door elkaar geschud. Onder de geschorsten bevinden zich liefst vijf toonaangevende Sov jet-atleten, onder wie wereldkam pioen Anatoli Starostin. De Sovjet unie moest drie van de vier medailles inleveren. De dopingtest van wereld kampioene Irina Kisseleva viel nega tief uit. De andere gedrogeerden komen uit de Verenigde Staten, Polen en Bulga rije. Alle urinemonsters werden in het universiteitslaboratorium van Keulen door dopingdeskundige Man fred Donike onderzocht. Hij voerde ook de contra-expertises uit. De grote winnaar van het schan daal werd Frankrijk, dat door de dis kwalificaties twee titels in de schoot kreeg geworpen. Franck Guilluy's bronzen medaille werd verguld en de Franse damesploeg nam de eerste plaats over van de Sovjetunie. Bij de Olympische Spelen van Los Angeles bestonden er ook al sterke vermoedens van het gebruik van bèta-blokkers door atleten op de mo derne vijfkamp. Dat kon evenwel niet voldoende worden aangetoond, doordat de flesjes voor het tegen-on- derzoek verdwenen bleken. ril baai voor tuchtcoimissie RIJKSSTRAATWEG 39A )E, KLEIN IN PRIJS! Ie I RIJKSSTRAATWEG 39* Door Ted van Leeuwen [EIST - De najaarsvergadering van de be- falde sectie van de KNVB is gisteren verras- Lid eenstemmig accoord gegaan met een Tweetal reglementswijzigingen, die er toe moe- bijdragen het voortschrijdende vanda- |sme binnen de stadions terug te dringen. iDankzij de aangenomen „omdraaiing van de be- jijslast" wordt het voor de Tuchtcommissie eindelijk Lgelijk de clubs aan te spreken voor de daden van i aanhang. De clubs moeten vanaf heden aantonen Ltzij geen blaam troffen. ■lot heden had artikel 11 van |i Reglement Tuchtrecht- raak betaald voetbal, dat de grafting van clubs regelt i het gebied van de orde heiligheid in gebreke zijn keven, de tussenzin "indien ijcfiuld van de club is vastge- |oi" gekend. Die is nu ge- hrapt. De clubs moeten laaf nu hun onschuld aanto- in. Met deze wijziging ging vergadering, verrassend ïdat het haaks staat op het I Nederland beleden straf - pcht, unaniem accoord. vergadering, die op het lint van het vandalisme ove- [ens besloten geweest was, i iets meer moeite met een |nvulling van het reglement, i kunnen ook uitspelende te worden aangepakt. maakt het de KNVB lgelijk clubs waarvan de ihang, zoals onlangs bij Ex- |sior-FC Den Haag, verant- tordelij k is voor het „onre- llmatig verloop van de wed- fjd" (staken) aan te pakken, ter waren de Centrale Spe- Eraad, FC Den Haag en FC Jiecht tegen. voorstellen zullen op {algemene najaarsvergade- Igvan volgend jaar opnieuw (ie agenda komen. Dat geldt voor het pasjes-systeem (arvan volgende maand het lirapport beschikbaar is. IVan der Louw: „We hebben p enkele ervaring met de fterie. Volgend jaar is er pluatie-materiaal beschik- F Voor de excessen die pen het stadion plaatsvin- P blijft de arm van de PVB tekort. Samenspel met t politie is nodig. Bovendien P'en wij bij de beoordeling T (ANP) - Het sectiebe- betaald voetbal heeft 1 «e algemene vergadering J® licht gekregen bij het '«tellen van data van wed- Men met verhoogd risico. I P deze wijze hoopt compe- ateider Jan Huijbregts, te- secretaris van het sectie- "ur met name de burge- ■)f'ers tegemoet te komen. I e'sectiebestuur zal, indien burgemeester niet ak- J?gaat met een gekozen (™i, van geval tot geval be- er alternatieven zijn. L?-, 's Sekozen voor vijf ff.rlkheden. De eerste, uit- I iimnen de '°Pende periode, 1 ''an toepassing geweest Ch Sparta-FC Den 6. dat is verschoven naar soruari. De tweede keus «strijd elders te laten ■ui derde is het om it31® van de ontmoeting, de tegenstander speelt. eerst 'vierde is het vervroegen y aanvangstijdstip bij «wedstrijden, zoals za- M1e bli het duel PEC Kon u3?*' dat om 17.00 uur li.i "ijfde alternatief uiterste maatregel: vier eerder genoemde |Ca'even niet kunnen ito k!! za3 bet sectiebe- "ler nfS de wedstrijd van de licentie-verstrekking wangedrag van supporters meewegen." De sectie-voorzitter vierde gisteren een kleine overwin ning. Hij had al zijn talenten aan moeten spreken de verga dering op één lijn te krijgen, want hij had op 5 november tijdens het overleg met de bur gemeester al allerlei toezeg gingen gedaan, die hij gisteren door de vergadering sleepte. De vergadering stond vrij wel geheel in het teken van het vandalisme. De werkgroep Marketing, onder voorzitter schap van Ajax-direkteur Van Eijden richt zich vanaf nu vol ledig op het vandalisme en be reidt een grote campagne voor. Voetbalvandalisme is 'slechts' vijf procent van het totale vandalisme in Neder land en Van der Louw ging daar op in: „Het is een gigan tisch probleem, dat ik niet even wil relativeren. Maar er wordt verkrampt geprobeerd het vandalisme te verengen tot een voetbalvraagstuk alleen. Vernielingen doen zich niet al leen voor op weg naar het sta dion, vraag dat maar na bij NS, PTT en vervoersbedrij ven. Misschien is het omdat voetbal zo'n prominente plaats in de samenleving inneemt, het is de wekelijkse moralisti sche kluif. Over de oorzaken hoor je niemand meer." Van der Louw brandde ook los tegen minister Korthals Altes van justitie. „Het toespe len van de Zwarte Piet aan anderen wekt wel even de schijn dat het eigen schuldge voel is ontlast, maar levert geen enkele bijdrage aan de bestrijding van het vandalis me. Daarom proberen we in getogen te reageren als een burgemeester weer eens een wedstrijd verbiedt. Die inge togenheid miste de Minister van Justitie toen hij vond dat de clubs moesten betalen voor de politiekosten. Hoe kan de Minister de clubs als vervui lers afschilderen. De clubs zijn er juist gebrand op ongere geldheden te voorkomen. Daar hebben de clubs in het afgelo pen jaar 2.3 miljoen gulden be taald, de KNVB-offers niet meegeteld. De beperktheid van de redenatie van de mi nister is onthutsend. Het gaat het er niet om hoe het vanda lisme bestreden moet worden, maar wie de kosten ervan moet dragen. De discussie is verengd tot een financiële aangelegenheid. Overigens brengt het betaalde voetbal wel 15 miljoen in de belasting- pot. Als er voor de voetbalwe reld geen rechtsgrond zou zijn om politiebescherming tegen vandalisme te vragen, is er in elk geval een stevig financieel fundament. Maar gelukkig zijn de ongerijmdheden niet alleen de Minister van Justitie opgevallen. Alsof alleen rij kere instellingen zich straks van politiezorg kunnen voor zien. Van een Minister van Justitie mag verwacht worden dat hij een nauwkeuriger on derscheid tussen slachtoffer en dader weet te maken. Van hem mag ook verwacht wor den dat hij het Zwarte Pieten staakt en met ons en anderen naar echte oplossingen zoekt. Oplossingen zonder nadelen zijn echter niet voorhanden. Een pijnloze behandeling is een illusie." Overleg op hoog niveau aan de bondstafel: van links naar rechts secretaris Jan Huybregts, voorzitter Andrê van der Louw, staand Henk Hut, Jacques Hogewoning, en rechts de voorzitter van Fortuna, Boels. - fotoanp DEN HAAG (ANP) - Minister Van Dijk van Binnenlandse Zaken sluit niet uit dat bij voetbalwedstrijden waar zich 'kwalijke randverschijnselen' kunnen voordoen een pu- blieksverbod wordt afgekon digd. In antwoord op schrifte lijke vragen van het kamerlid Leerling (RPF) bevestigt de bewindsman maandag dat on der die verschijnselen zowel antisemitische uitlatingen als wanordelijkheden moeten worden verstaan. De minister rechtvaardigt een publieksverbod met een verwijzing naar het bereiken van de grenzen en mogelijkhe den van politie-inzet rond wedstrijden in het betaald voetbal. Zo hebben de burgemeester van Amsterdam en de procu reur-generaal bij het Amster damse gerechtshof gerappor teerd dat supporters van FC Den Haag op 27 augustus bij hun tocht van het NS-station naar het voetbalstadion mas saal uitlatingen hebben ge daan die discriminerend wor den geacht voor de joodse be volkingsgroep. Arrestaties bleven echter achterwege omdat gevreesd werd dat aanhoudingen door de honderd begeleidende poli tiemensen de beheersbaarheid van de groep van 700 FC Den Haag-supporters in gevaar zou brengen. Voorop stond het gescheiden houden van sup- portersgroepen van beide clubs. GRONINGEN (ANP) - Alex ander Baljakin heeft in de twaalfde ronde van het WK- damtoernooi in Groningen op nieuw hard toegeslagen. In een sterk gespeelde partij ver sloeg hij de Nederlandse debu tant Gerard Jansen en bleef daardoor samen met de Ne derlandse kampioen Rob Clerc aan de leiding. Clerc won moeizaam maar gedecideerd van de Belg Casaril. Oud-wereldkampioen Jan nes van der Wal liet een over winning aantekenen tegen de Afrikaan Macodou N'Diaye en evenaarde als enige achtervol ger de produktiviteit van de beide koplopers. Sovjetkampioen Alexander Dibman raakte verder ach terop omdat Hans Vermin hem op miraculeuze wijze van winst afhield. De twee reste rende overwinningen in deze ronde kwamen op naam van Sovjetgrootmeesters. Wereld kampioen Anatoli Gantwarg kwam tegen Autar tot zijn eerste zege, terwijl Korenevski van de Fransman Guinard won. Rob Clerc had zich terdege verdiept in het spel van de Belgische kampioen Patrick Casaril, die tot in het gevor derde middenspel overeind bleef. Toen het op echt denk werk aankwam, restte de Belg nog slechts luttele seconden voor een aantal zetten en in die fase bleek Clerc duidelijk de sterkste. De overwinning van de Nederlandse kampioen stelde Baljakin op de proef. De in Archangelsk wonende 25-jarige Sovjetgrootmeester, die na dit toernooi overweegt naar het damcentrum Minsk te verhuizen, had tegen Ge rard Jansen een wel iets mak kelijker hanteerbare stelling, omdat de 22-jarige debutant al vroeg een randschijf op 36 kreeg opgedrongen. Maar pas na de eerste tijd noodfase werd duidelij k dat de Nederlander goed in de pro blemen kwam. Het vereiste wel grote nauwkeurigheid maar dat was Baljakin toever trouwd. Tot teleurstelling van het publiek en van Rob Clerc moest Jansen na zes uur spe len het vermoeide hoofd bui gen. Baljakin hield met deze overwinning niet alleen de ge deelde leiderspositie vast, maar liep in theorie twee pun ten op Clerc uit. Hij heeft im mers al twee Nederlandse spe lers verslagen, Clerc kwam te gen zijn vier landgenoten niet verder dan remise, en Clerc moet nu in de hem nog reste rende vier partijen tegen Sov jetgrootmeesters dezelfde score zien te behalen. Ko mende donderdag treffen bei den elkaar in de vijftiende ronde. Van de achtervolgers zag alleen Van der Wal kans tot winst te komen. De oud-we reldkampioen speelde weer als vanouds, creëerde zoveel pro blemen en valkuilen op het GRONINGEN (ANP) - John de Wolf zal woensdag zeker meespelen in de eerste wedstrijd tegen Vitoria Guimaraes, die ook rechtstreeks op de televisie te zien zal zijn (Ned 2, 19.55 uur). De arm van de centrale verdediger, die in het be laden competitieduel tegen Veendam een middenhands- beentje brak, zal woensdag uit het gips worden gehaald. De Wolf krijgt daarvoor in de plaats een speciale manchet en zo nodig een pijnstillende injectie. Maandag kreeg FC Gro ningen niet alleen zekerheid over zijn indertijd van Sparta overgenomen verde diger, maar ook over de tv- uitzending door de NOS. Beide partijen kwamen snel tot een akkoord. Het Groningse stadion is nage noeg uitverkocht. Er zijn tot nu toe 18.500 kaarten aan de man gebracht. De reste rende 1500 staanplaatsen vormden geen beletsel voor de uitzending. Behalve De Wolf heeft oefenmeester Rob Jacobs woensdag ook weer de be schikking over voorstopper Claus Boekweg, die de laat ste twee competitiewedstrij den heeft gemist wegens een schorsing. Niet inzetbaar daarente- In het stadion van FC Groningen trainde maandagavond de Portugese club gen is Joop Gall (knieblessu re) en Rene Eykelkamp, die door de UEFA voor één Europa Cup-wedstrijd is uitgesloten wegens zijn twee gele kaarten. Het duel tegen de Portu gezen, die maandagavond al in het Oosterpark trainden om aan het licht te wennen, wordt geleid door scheids rechter Boetenko uit de Sov jetunie. De selectie van Ja cobs trok zich maandag te rug in een trainingskamp in Norg, waar de laatste voor bereidingen worden getrof fen. De opstelling van FC Groningen la: Storm; Mason, Boekweg, De Wolf en Verkuyl; Van Dijk, Edwin Otde Rie- kerink, Van den Berg en Roossien; De Koek en Houtman. bord, dat het alleen verbazing wekte dat de Afrikaanse num mer twee Macodou N'Diaye nog bijna vijf uur stand hield. De uitslagen van de partijen uit de twaalfde ronde van bet wereldkam pioenschap «jammen ln Groningen zijn: Baljakin (Sov)-Jansen (Ned) 2-0, Kore nevski (Sov)-Guinard (Fra) 2-0, Mamina N'Diaye (Mal)-Leandro (Bra) 1-1, Casaril (Bel)-Clerc (Ned) 0-2, Kane (Sen)-Galpe- rin (Isr) 1-1, Dibman (Sov)-Vermin (Ned) 1-1, Macodou N'Diaye (Sen)-Van der Wal (Ned) 0-2, Gantwarg (Sov)-Autar (Sur) 2-0, Mitsjanski (Sov)-Koeperman (Vst) 1- 1, Kouame (Ivo)-Van den Borst (Ned) 1-1. Stand na twaalf ronden: 1. Clerc, Balja kin 17 punten, 3. Van der Wal 16, 4. Dib man 15,5. Koe perman, Korenevski, Mits janski 14,8. Gantwarg, Jansen 13,10. Van den Borst, Kouame, Vermin 12,13. Autar, Kane, Macodou N'Diaye, Mamina N'Diaye 11,17. Guinard 10,18. Galperin 9, 19. Casaril 5,20. Leandro 3. ZEIST (ANP) - Bondscoach Rinus Michels heeft twee wij zigingen aangebracht in het Olympisch elftal dat dinsdag avond in Den Bosch oefent te gen de eredivisieclub van die naam. De aanvallers Boerebach van Go Ahead Eagles en Lengkeek van Sparta moesten met blessures afzeggen. Hun plaatsen worden ingenomen door Van Velzen van RKC en Eykelkamp van FC Gronin gen. Laatstgenoemde werd opge steld, omdat hij woensdag voor zijn eigen club wegens schorsing niet actie mag ko men in het UEFA-bekerduel tegen Guimaraes. DOEBAI (Reuter/AFP) - De Sovjetschakers hebben maan dag op de negende dag van de Olympiade verbeten de ach tervolging ingezet op koploper Engeland. Frankrijk werd in Doebai met 3% tegen punt verslagen. De inspanningen leverden de Russen slechts een halfje op, want Engeland haalde on verwacht fors uit tegen Bulga rije (3-1). Ook de Amerikanen bleven de Russen voor. Zij braken tegen de Hongaren af op de voordelige stand van 2-1, met in de afgebroken partij winstkansen voor Seirawan tegen Portisch. TAIPEH (ANP) - Zuid-Korea, dat met Taiwan de tweede plaats deelde tijdens het we reldkampioenschap deze zo mer in Nederland, is in het Chung Hwa toernooi in Tai wan als derde tegenstander te sterk voor Nederland geble ken: 5-1. Het verlies kreeg al gestalte in de tweede innings. De pas zeventien-jarige werper Rik- kert Faneyte, die de eerste slagbeurt goed was doorgeko men, kreeg problemen met zijn controle. De Amsterdammer moest twee man naar het eerste honk laten vertrekken met vier wijd en kreeg daarna honkslagen tegen van Dong Soo Kim en Taek Jae Kwon. T0T0/L0TT0 Lotto 47 prijzengeld 1.271 528,73; 1e prijs: geen winnaar 2e prijs: 2 winnaars, die elk bruto f 150.000.- ontvangen 3e prijs: 67 win naars, die elk bruto J 4.070,10 ontvangen 4e prijs: 4.084 winnaars, die elk 66,70 ontvan gen 5e prijs: 68.288 winnaars, die elk 5,- ontvangen. Cijferspel nr 47; prijzengeld 215.690,-. 6 cij fers goed: 1 winnaar, die bruto 100.000,- ontvangt 5 cijfers goed: 5 winnaars, die elk bruto 10.000,- ontvangen 4 cijfers goed 20 winnaars, die elk f 1.000,- ontvangen 3 cijfers goed: 217 winnaars, die elk 100,- ontvangen 2 cijfers goed 2.399 winnaars, die elk 10,- ontvangen Toto nr. 47; prijzengeld 94.360,65.; 1e prijs. 1 winnaar, die bruto 28.308,10 ontvangt 2e prijs: 19 winnaars, die elk 993,20 ontvangen 3e prijs: 182 winnaars, die elk 259,20 ont vangen Toto-gelijk nr. 47; prijzengeld 16.121,03.; 1e prijs: geen winnaar 2e prijs: geen winnaar 3e prijs: 18 winnaars die elk 131,40 ontvangen 4e prijs: 444 winnaarsdie elk 8,20 ontvan gen. NEW YORK (AFP/SID) - Bij de definitieve presentatie van het Masters-toernooi, dat van 3 tot 8 december in New York wordt afgewerkt ais besluit van het Grand Prix-seizoen voor de tennissers, is Wimble- don-kampioen Boris Becker op de eerste dag gekoppeld aan de Zweed Joakim Nys- tröm. Ivan Lendl, de favoriet voor de eindzege, komt pas de tweede dag van het evenement aan bod tegen Andres Gomez, die de achtste plaats van GP-lijst bezet. de één der deelnemers moet laten gaan. verstekl Jimmy Connors, die er net niet in slaagde zich recht streeks voor het met een half miljoen dollar gedoteerde Masters-toernooi in Madison Square Garden te kwalifice ren, is eerste reserve. De Ame rikaanse routinier valt in als De groepsindeling is (met plaatsingscij fer): Groep A: Ivan Lendl (Tsj, 1), Stefan Ed berg (Zwe, 4), Yannick Noah (Fra, 5), Andres Gomez (Ecu, 8). Groep B: Boris Becker (WD1, 2), Mats Wilander (Zwe, 3), Henri Leconte (Fra, 6), Joakim Nyström (Zwe, 7). Reserve: Jimmy Connors (VSt, 9). Het programma is: Woensdag 3 decem ber, aanvang 18.uur plaatselijke tijd: Le conte-Wilander, Becker-Nyström, Ed- berg-Gomez Donderdag 4 december, 18.00: Edberg-Noah, Lendl-Gomez, Wi- lander-Nyström Vrijdag 5 december, 18.00: Becker-Leconte, Lendl-Edberg, Gomez-Noah Zaterdag 6 december, 13.00: Nyström-Leconte, Lendl-Noah, Becker- Wilander Zondag 7 december, 19.00: Halve finales, 20.00 uur: finale. Slobodan Zivojinovic, het meest bekend als Beckers dubbel- en trainingspartner, heeft zondag zijn eerste Grand-Prixtoernooi gewon nen. De Joegoslaaf versloeg in de eindstrijd van het toernooi van Houston de Amerikaan Scott Davis in drie sets. Davis, die door sterk netspel Connors en Teltscher had uit geschakeld op zijn weg naar de finale, kreeg door de mach tige service van 'Bobo' Zivoji novic geen kans het net te be reiken. Na de eerste reeks ech ter verdween iets van de vaart en zekerheid uit de opslag van Zivojinovic, waardoor Davis een derde set kon afdwingen. De Joegoslaaf, in dertien ser vicebeurten twintig onhoud bare eerste opslagen, besliste de wedstrijd op het vierde matchpunt. De uitslagen van de finales van Houston zijn: enkelspel: Slobodan Zivojinovic (JSl)-Scott Davis (VSt) 6-1,4-6,6-3. Dub belspel: Ricardo Acuna (Chi)/Brad Pearce (VSt)-Paul Annacone/Gary Do- nelly (VSt) 6-4,7-5. 1 Et ■i 5 I II 1 I .1

de Stem | 1986 | | pagina 9