Oranje: punt is pure winst POLEN MAAKT KORTE METTEN MET EUFORIE: 0-0 Wintersport BREJAART BREDA erlies voor Jong Oranje in Bulgarije DES B.V. WINTERSPORT? loolse coach: ^wondering AMSTERDAM - Op eenvoudige wijze heeft het Poolse voetbalelftal de nationale trots van Nederland met het hoofd uit de wolken ge haald. Britse regering overweegt invoering pasjes ARGENTIJNSE COACH Bilardo tekent voor vier jaar bij Ruud Gullit wordt afgeschermd door twee Poolse verdedi sche wissel, meer wil ik daar niet over zeggen". Koeman betreurde na af loop buiten gehoorsafstand van Michels, de ingreep van zijn coach. „Ik ben het slacht offer geweest van de noodzaak om Bosman in te brengen. Dat komt vooral ook omdat ik niet op mijn eigen stek speelde. Maar los daarvan vond ik, dat de problemen niet op mijn plaats lagen. Vanaf de zijkan ten kon ik te weinig gevaar stichten. Daarom kun je je af vragen of Van der Gijp niet eerder op Simon zijn plaats had gemoeten". Ruud Gullit beleefde een merkwaardige avond. In de Nederlandse competitie is er geen trainer die een mandek ker op Gullit durft te zetten. De Poolse coach Lazarek plaatste zijn speler Pruszik echter doodleuk op de PSV'er en speelde de Nederlandse nummer 10 zodoende uit de wedstrijd. Pruszik had er zelfs slechts een overtreding voor nodig. „Toch ben ik wel tevreden", lachte Gullit, die vanaf de tri bune werd bekeken door Ita liaanse scouts. „Een punt is een punt. Pure winst dus. Vroeger verloren we op het laatst, dat is nu niet gebeurd, al was het spel voor het pu bliek mogelijk niet zo leuk. Maar daar gaat het toch niet om. We blijven in de race, dat was de opdracht". Gullit, begonnen als han gende spits naast en achter Van Basten, werd door Mi chels in de tweede helft naar de linkerkant gedirigeerd. Daar liepen hij en Tahamata elkaar in de weg. Het spelen op links was nieuw voor Gul lit, die in het verleden bij club en Oranje libero, middenvel der, centrumspits en rechter- aanvaller heeft gespeeld. „Mi chels maakte die omzetting in de rust. Ik heb niet geprotes teerd. Het was op dat moment het beste voor de ploeg. Ik kan een bal links redelijk voorzet ten. Over rechts ben ik beter, maar daar ligt de rol van Van 't Schip. Die Polen hielden de zaak gegroepeerd. Ze kunnen niet anders. Uit zal het wel precies dezelfde wedstrijd worden. Bij het wereldkam pioenschap in Mexico speelden ze tenslotte ook zo. Niemand heeft daardoor lekker ge speeld vandaag. Ik ook niet. Als je niet scoort, krijg je te gen zo'n ploeg geen kans op het spelen van een goede wed strijd", aldus Gullit, die het laatste jaar door zijn Europa- Cup schorsing slechts in het nationaal elftal internationaal contact kent. Simon Tahamata stond er voor de deur van de opvallend lang gesloten kleedkamer van Oranje behoorlijk beteuterd bij. „Het was bar en boos", stelde de kleine Feyenoorder onomwonden. „Vooral voor rust. Mijn eigen spel was slecht en dat van de rest ook. In het begin van de tweede helft was het helemaal een puinhoop. Gullit moest de plaats van Koeman overne men. Dat deed ie niet, dus ben ik maar verdedigend werk gaan opknappen. Toen was het voor mij natuurlijk helemaal over. Ik ging kapot". Ondanks zijn ontevreden heid met het spel van het Ne derlands elftal, sloot Taha mata zich aan bij het opti misme van veel Oranje-klan ten: „Ik ben hardstikke blij met het resultaat. Natuurlijk wat dacht je dan tegen zo'n ploeg. Daar in Polen zullen we het een stuk gemakkelijker krijgen. Daar wacht ons meer ruimte, gegarandeerd". „Nou, we staan weer met beide benen op de grond". Een nuchtere constatering van Frank Rijkaard. „Voor mij", zo vervolgde de Amsterdammer, „is dit geen verrassing, maar in en rond de VEEMARKTSTRAAT 14, tel. 076-227000 's maandags geopend v_a 13.00 uur. Donderdag koopavond Een uiterste poging met het hoofd van de zwaar belaagde Marco van Basten. Rechts Frank Rijkaard. kwam, laat staan een Neder lander. In de pauze had zelfs Lazarek winstkansen geroken en Rudy laten inrukken voor Tarasiewicz, die Smolarek en Dziekanovski mocht gaan hel pen in hun wat eenzame strijd. Bosman was voor hetzelfde doel aan Van Basten toege voegd. Gullit, die geen seconde loskwam van zijn uitstekende schaduw Pruszik, kwam op de linkervleugel terecht. Terwijl de Polen elkaar nog aan stonden te kijken wie wie zou dekken, lanceerde Spelbos met een lange trap Bosman, wiens trek-kopbal door Van Basten net naast geschoten werd. De enige kans, zo bleek later. Lang duurde het effect van de omzetting niet, want Oranje bleef kwetsbaar op de vleugels en rond het straf schopgebied lag al helemaal geen ruimte. Met aandoenlijke inzet joeg Oranje op de verlos sende treffer, maar de Poolse defensie werd zelden voor grote problemen gesteld. Ten einde raad verving Mi chels Tahamata, die als links half ook niet had kunnen studiebureel IR iOO HASSELT IERLAND -POLEN 0-0. lidsr echter: Quiniou Toeschouwers: Gele kaart: Krol ol). herland: Van Breuke- a; Silooy, Spelbos, Rijk- irden Van Tiggelen; Van Schip, Wouters, Ronald («man (Bosman)en Ta- imata (Van der Gijp); m Basten en Gullit. ilen: Kazimierski; Paw- k, Krol, Wojcicki en iowczyk; Rudy (Tarasie- cz), Karas, Boniek en iiszik; Dziekanowski itban) en Smolarek. STAND tal,.2 110 3 (2-1) MBIAND2 110 3 (1-0) NnM2 10 12 (3-3) ......0 0 0 0 0 (0-0) 'ie2 0 0 2 0 (1-3) .volgende wedstrijden: 3/12 Cyprus- m .^ucwaud-Griekenland; wr Krlsnd-Hongarije; 14/10/'87: Polen- ierland; 28/10/'87 Nederland-Cyprus; W: Griekenland-Nederland. RDAM - De Poolse :oach Lazarek vond dat (Mand goed had gevoet- „Er is sprake van een op- e beweging van het Ne- Jtlindse voetbal. Het elftal pi daarvoor vanavond het ijs geleverd. Ik vind dat |i Nederlands elftal in twee i wezenlijk verbeterd is. |i zijn ook op de goede ma- iezig. Na Mexico is het jonger geworden en T' mijn mening heeft die ploeg alles gedaan dat, firn de mogelijkheden, ver- 'M mocht worden. Het kan Kn maar beter worden", pij hebben voor rust door actie van Ruby en plarek een uitgespeelde gekregen. Wanneer er 11 een doelpunt was geval- I tou de wedstrijd zonder wel nog boeiender zijn ge- Wen. Maar met dit resul- P kan ik ook zeker vrede Pen, Het was voor ons het P van de eerste seizoen- f Het betekende dat er een zekere vermoeidheid [Verzadiging is. Ome-overwlcht loopt vast Door Ted van Leeuwen De 0-0 waarmee de Oosteuropanen gisteravond het afgeleefde Amsterdamse stadion verbaasden, bracht een vleugellam en chaotisch spelend Oranje terug in de realiteit. Ofschoon het vandaag pas precies één jaar geleden is dat de Belg Grün de Nederlandse hoop op Mexico verpletterde, leefde het Oranje-legioen na de Ajax-succesjes en de zege in Boedapest op de gammele Hongaren al in staat van to tale euforie. Even de Polen, die met 'slechts' 2-1 van Grieken land gewonnen hadden, ver slaan en dan op naar de eind ronden in Duitsland. In Zeist werd al hardop gedroomd van 'aansluiting met de top', maar de niet meer dan taaie Polen toonden simpeltjes aan dat Oranje daar nog heel ver van verwijderd is. Anderhalve kans in een thuiswedstrijd is te weinig. Op haast genante wijze werd duidelijk gemaakt dat Oranje zonder vleugelspelers niet op het hoogste toneel thuishoort. Een ploeg zonder één linksbenige voetballer en met een rechtsbuiten, die nog geen bushalte voorbij komt, telt internationaal niet mee. Tegen de povere Hongaren waren de mankementen niet aan het licht getreden, tegen Polen des te duidelijker. Bovendien slaagde Gullit er bij wijze van uitzondering eens niet in de wedstrijd naar zijn hand te zetten, een tegen valler waarop bondscoach Mi chels geen antwoord voorradig had. Ofschoon Oranje een enorm veldoverwicht bezat, is er geen bruikbare voorzet van de vleugels gekomen en zorgde alleen stopper Spelbos met en kele diepteballen voor gevaar. Een veeg teken op dit niveau. Polen speelde overigens minder defensief dan Oranje lief was. Het accent lag welis waar op het sobere defensie werk, maar het Oosteuropese gezelschap brak een aantal malen gevaarlijk uit, via de behendige aanvallers Smola rek en Dziekanovski. Smolarek kreeg bij één van die uitvallen ook de beste kans van de eerste helft, maar schoot te gehaast. De kansen voor Oranje lagen in het cen trum waar de trage steltenlo pers Krol en Wojcicki gepos teerd waren. De eerste, een paniekerige speler, moest Van Basten schaduwen. Voor die taak was hij op het gladde veld eigenlijk ongeschikt. Aangezien er van de vleugels geen speelbare bal voor het doel kwam, kon Oranje, on danks de goede vorm van Van Basten, daar geen gebruik van maken. Tahamata op links, noch Van 't Schip op rechts kwamen hun direkte tegen stander voorbij, en de halfspe- lers Wouters en Koeman had den of defensief te veel te doen of stonden (Koeman) steeds met hun verkeerde been ach ter de bal. Na rust verdween Koeman dan ook voor pinch- hitter Bosman. Michels had het niet nodig geacht Zbigniew Boniek, de De enige, echte kans van de wedstrijd. Marco van Basten schoot echter centimeters langs de verkeerde paal van het Poolse doel. FOTO'S DE STEM/DICK DE BOER Poolse sterspeler te laten schaduwen. Terecht, want de miljonair liet het spel aan de werkende klasse over. De 'gouden leeuw van Lodz' deed het kalm aan, het was teke nend dat Oranje er niet van kon profiteren. Dat de 58.000 verregende toeschouwers doodstil kennis namen van de 0-0 ruststand was een logisch gevolg van het ontbreken van spektakel. De Polen bleken een defensie van stapel te hebben laten lopen, waar geen muis doorheen overtuigen door Van der Gijp. De opportunist stond nog maar nauwelijks in het veld of hij liet een enorme kogel los, die maar net over het doel van de sterke doelman Kazi mierski vloog. Grote kansen wist Neder land, ondanks het overwicht, niet uit te spelen. Met niet meer - en minder - dan gede gen verdedigend spel had het Poolse elftal, toch waarlijk geen Europese grootmacht, Oranje weer van de euforisti- sche gedachten verlost. Zo snel gaat dat in voetballand. LONDEN (RTR) - De Britse regering wil binnen veertien dagen bekijken of alle toe schouwers bij voetballeague wedstrijden voorzien moeten zijn van een identiteitskaart of niet. De Football League zelf is een verklaard tegen stander van het idee van wed strijden voor 'members only'. In een dezer dagen versche nen rapport staat te lezen, dat een dergelijke maatregel het probleem alleen verergert. „Een identiteitskaart is geen praktische of geschikte oplos sing", aldus de samenstellers. In de Britse ministerraad echter tekent zich een meer derheid af ten gunste van het nemen van harde maatregelen om het voetbal-vandalisme uit te bannen. „De regering is van mening, dat het invoeren van een pasjes-systeem de meest logische manier is om herrie schoppers snel te indentifice- ren", aldus de Britse sportmi- nister Richard Treacey. Het enthousiasme in Britse rege ringskringen is toegenomen, sinds gebleken is, dat voor de invoering van identiteitskaar ten geen wetswijziging nodig is en de Football Trust - een onafhankelijk lichaam - over voldoende fondsen beschikt om de invoering te financie ren. BUENOS AIRES (RTR) - De Argentijnse bondscoach Car los Bilardo heeft bekend ge maakt nog vier jaar als ver antwoordelijke man voor het Argentijnse nationale team aan te blijven. Bilardo leidde dit jaar zijn elftal naar de we reldtitel. In de eindstrijd werd West-Duitsland verslagen met 3-2. vroege aanvangstijdstip van de wedstrijd waren natuurlijk niet bevorderlijk, de aanwe zigheid van de Cypriotische scheidsrechter Hadjistepha- nou bracht de feeststemming ook niet terug. Irritant en on standvastig fluitend, gele •kaarten als strooibiljetten, al lemaal feiten, maar het ver mocht niet de aandacht af te leiden van de terechtheid van de nederlaag. Nederland ver loor, doordat in de tweede helft aanval en middenlinie aan loomheid ten onder gin gen. De verdediging kon dat beetje extra Bulgaarse druk net niet meer gebruiken. Van de abominabele voor bereiding van Oranje was de eerste helft op het veld nog weinig te merken. Het spel was weliswaar, vooral door de te weinig doortastende mid denlinie, niet overtuigend, maar de Nederlandse selectie maakte wel duidelijk over meer talent te beschikken dan de Bulgaarse, zonder echter gevaarlijk te worden. De gastheren dankten iedere inspiratie aan de be vliegingen van Kirov en Pe- nev. De eerste liet soms zien waarom hij er ook in Mexico, hoewel zonder succes, bij was en de laatste deed de paar Ne derlandse supporters en offi cials schrikken met een knal tegen de lat buiten bereik van Snelders. Aan de andere kant had doelman Mitev hetzelfde geluk toen een schot van Berg huis van richting werd veran derd en hij in de verkeerde hoek lag. De schade bleef be perkt tot een hoekschop. De mogelijkheden zich te onderscheiden waren echter ook voor doelman Snelders zeldzaam. Deels was dat te danken aan de geconcen treerde en haast onberispe lijke werkwijze van de Neder landse defensie, maar ook aan gebrek aan dadendrang bij de Bulgaren. Alleen Penev stelde de Twentse sluitpost een keer op de proef. Dezelfde speler had Bulgarije pal na rust op voorsprong moeten zetten. Jong Oranje bleef lang in de kleedkamer, maar de extra rust was niet heilzaam. De verhoogde Bulgaarse druk was even te veel voor de span kracht van de Nederlandse verdediging. Door de krachte loosheid van Penevs kopstoot, die de openingstreffer had moeten betekenen, kreeg de uit positie gespeelde Snelders nog kans zich te herstellen. Aanvallend werd het wat Oranje betrof ook echter inci denten-voetbal, met Ajacied Winter als enige originele be denker. De afwezigheid van meer overtuigende aanvallers en middenvelders, bemoeilijkte de taak van de laatste linie be hoorlijk. Het ging dan ook voorspelbaar fout. Bij de eer ste echt geslaagde Bulgaarse aanval door het centrum, werkte voorstopper Van Eek r invaller Vangelov tegen de grasmat. De ook voor bijna iedere valpartij fluitende ar biter, week niet af van zijn principes. Stoitsjkov schoot de strafschop beheerst in: 1-0. Jong Oranje had op dat mo ment eigenlijk al verloren, omdat een tegentreffer even min logisch was als de hoofd prijs in de staatsloterij. JONG BULGARIJE-JONG ORANJE 1- 0 (0-0). 65. Stoitsjkov 1-0 (strafschop). Scheidsrechter: Hadjistephanou (Cy prus), toeschouwers: 2000. Gele kaarten: Blattler, Krommendijk en Witschge (al len Ned) en Ivanov (Bul). Jong Bulgarije: Mitev, Bogdanov, Dots- jev, Vassev, Ivanov, Balakov, Michtarski (Botsjev), Kirov, Penev, stoitsjkov en Pasjev (Vangelov). Jong Oranje: Snelders (Twente), Lank- haar (Den Haag), Van Eek (Den Bosch), Rutten (Twente), De Jong (Roda JC), Blattler (Roda JC, Barendse - Feyen- oord), Willems (Twente), Witschge (Ajax), Winter (Ajax), Krommendijk (Wageningen, Paus - Twente) en Berg huis (VW). De stand in groep 8: West-Duitsland..........1 10 02 2-0 Bulgarije210121-2 Nederland100100-1 Luxemburg000000-0 Door Chris van Nijnatten AMSTERDAM - Mocht het stadionpubliek teleurgesteld afgedropen zijn, in de kleed kamer van Oranje heerste bijna een feeststemming. „Dit punt is pure winst", zo was het algemeen gevoelen onder de douche. Bondscoach Michels wekte nog even de indruk zijn van vroeger tijden bekende nar righeid te demonstreren, toen hij uit de kleedkamer weg- sprintte van de pers. Het bleek een misverstand, de generaal moest slechts nodig wateren. „Ik ben zowel van binnen als van buiten een beetje nat", schertste de bondscoach. „Ik ben met het resultaat uitein delijk wel tevreden. Je krijgt maar een paar kansen, die werden niet benut, dan moet je dus zeer geconcentreerd blijven spelen, om geen goal tegen te krijgen. In dat laatste zijn we geslaagd". De doorgaans voorzichtige Michels was het defensieve spel van Oranje in de eerste helft ook iets te gortig ge weest. „Toen waren we veel te behoudend bezig. Daarom moest Bosman er in en Koe man er uit. Dat was een tacti groep leefde een zeker gevoel van euforie. Iedereen riep dat het wel een makkie zou wor den. Maar ik had dit wel ver wacht. Die Polen zijn sterk en geroutineerd, internationale klasse. Bovendien speelden ze het heel link met die uitvallen, je moest steeds veel mensen achterin houden. Eigenlijk was er geen doorkomen aan. Bovendien liep de bal niet lek ker door dat hoge gras. Het grootste probleem is, dat we geen linksbenige spelers had den. Ze zijn er wel in Neder land, het is aan de bondscoach ze uit te nodigen". Ook aanvalsleider Van Bas ten had de voorzetten van de vleugel gemist. „Dat was het punt, hoewel ik John van 't Schip niet slecht vond spelen. Dat Bosman er bij kwam, was een steun, er ontstond direct een kans, ik raakte de bal niet helemaal goed. Maar het pro bleem lag vooral op links, daar is geen bal vandaan gekomen. Ik kon ook niet verder terug zakken, want dan had er nie mand meer in de spits ge staan", aldus de aanvaller, die nieuwe berichten over een transfer naar AC Milan cate gorisch ontkende. speciale verslaggever Excuses voor de nederlaag (0-1) van «oranje jn eerste kwa- ®i«vedstrijd voor het 2°o' om het Europees FPbenschap tegen Bulga- Fwsren eVen talrijk als ge- ■«era. r^athonreis naar Sofia, n trainingskamp' van ltïuoHgen °P het Weense Lk Was natuurlijk een thtl g' die alleen in EWnes workomt. Bo- 1 dinsdag het leed pikl?,eren' toen het ge- was gevon- r6 Piloot zette het Neder- !i»,aJ;ez®'?chap niet zoals taiv 'n So*ia' maar in Bitha,',»W?ar opnieuw een E en n kon worden beke- I v nog een busreis en een half uur volg- Kr aT'n'e}°°flijke aanloop 1 korto gaarse hoofdstad, l*orte nachtrust en het Ibert Plesmanweg 4A oes, tel. 01100-30880 ?stlging GTI Terneuzen okweg 69, Terneuzen 1.01150-13855

de Stem | 1986 | | pagina 9