even. „roT UITBLAZEN Weduwe NSB-kamerlid heeft wet aan haar zijdel Brunswijk wil in Albina zware wapens buitmakenl Loon niet belangrijk bij zoeken ander werk JE ZIETJE GELD HAAST GROEIEN 6 !amer stelt lebat over )uderen- jeleid uit Welvaart proeven MACHTELOOSHEID GROOT IN ZAAK PENSIOEN ROST VAN TONNINGEN HAAKMAT: 'BOSNEGERS WACHTEN NIET LANGER OP STEUN' DE NIEUWE SRAARCERTIFICATEN verenigde spaarbank jESTEMCOMM >e auto in het mj DONDERDAG 20 NOVEMBER 1986 lbt3il UlPERDAG 20 NOVEMB ACHTERGROND De jaren zestig (10) STUDIE KUB: GROTE BEREIDHEID OM VAN BAAN TE VERANDEREN 'hilips bouwt imen met iniversiteiten iuper-computer de: Kal op re: IN DE weekends wordt het verlaten nest tel kens weer gevuld. Met harde, jonge stemmen, met over stoelleuningen geslingerde jacks en voor de keukendeur gepar keerde sporttassen en - schoenen. Boven draait de wasautomaat op volle toeren. Vrijdagavond, zaterdag avond. Ik probeer televisie te kijken. In het weekend mag ik graag een film opzoeken. De kamer vult zich met jongelui die elkaar een week niet gezien hebben en elkaar dus veel te vertellen hebben. Ze verzame len zich voor het stappen, later op de avond. Té laat als ze het mij zouden vragen. Ik zet het geluid een fractie harder. Zij gaan harder praten. Op zulke momenten ben ik dankbaar voor de ondertiteling. Tegen de tijd dat ze opstappen is de film afgelopen. Toen ik zelf een jonge twen was, leefden we nog in de strenge jaren vijftig en gingen de cafés dicht op het uur waarop ze nu beginnen met stappen. Om elf uur! Althans in de gemeente Gilze en Rijen. Daar stond alleen tegenover dat een pilsje 35 cent kostte en dat was ook maar een zeer be trekkelijk voordeel. Toen het sluitingsuur tegen of rond 1960 op middernacht werd gesteld, vonden we dat een grote stap voorwaarts in de richting van een wat stadser uitgaansleven. Eind 1960 kwam ik in Oos terhout terecht. Ik was nog vrij gezel, dat wil zeggen: ik was niet getrouwd. Wel verloofd. Dat waren vrijwel alle leden van het clubje waarin ik werd opgenomen. We noemden ons een 'biljartclub' en er werd ook wel wat gebiljart, maar zeker zoveel gekaart, gekletst en ge stapt. Maar enkelen van ons had den een auto. Die werden even intensief als onverstandig ge bruikt. We reden ermee door de bossen, probeerden wie de zandverstuiving van de Seterse hei het hoogst kon beklimmen, reden ermee naar Antwerpen en Francorchamps of desnoods naar Parijs. Iemand 'moest' (alsof er geen treinen waren) zijn zus naar Parijs brengen. De auto vulde zich gemakkelijk met reislustigen die een nachtje Parijs wel zagen zitten. Tegen de volgende morgen werd de thuisreis weer aanvaard, met nog steeds dezelfde achter het stuur want de anderen hadden niet eens een rijbewijs. Voor de excursie naar de Ekla-brouwerij in Brussel had den we een busje genomen en daar konden we al op de uit reis, na een stop in Antwerpen, dankbaar voor zijn. Iemand gooide zijn sokken uit het raampje van de bus en tekende vervolgens met een balpen een sokkenpatroon op z'n enkels. Dat vonden we leuk. Ik herin ner me tenminste dat we bijna in zwijm lagen van de slappe lach. Ik heb nog foto's waarop je ons kunt zien dansen met be jaarde Belgische vrouwen die ook bij de brouwerij op bezoek waren. 's-Avonds terug in Ant werpen vielen we in de bio scoop in slaap bij de eerste film waarin - sensatie! - Brigitte Bardot zich uitkleedde. T5 WIMKOCK De vorige afleveringen van deze serie stonden in de krant op 16, 21 en 26 aug.; op 6 sept.; op 9, 21 en 30 okt en op 6 en 14 nov. Kwamen we een café bin nen dan was dat met een air alsof de hele wereld van ons was en geld geen rol speelde. Dat deed het echter wel dege lijk want materieel konden we ons nog geen van allen arrivé noemen. Maar we waren soli dair. Wie meer had betaalde meer. Wie niets had hoefde niets te betalen, die kwam een volgende keer aan de beurt. Eén café in het bijzonder fre quenteerden we in het week end. Er zat een pianist en tus sen de ingang en de bar bevond zich een vijver met waterplan ten. Daar liepen we soms dwars doorheen om vervolgens een stiefel of 'dertig pils' te bestel len, al waren we maar met z'n tienen, de meisjes meegere kend. We konden ons soms baldadig gedragen, zonder ove rigens ooit iets te vernielen of in een vechtpartij verzeild te ra ken. We dronken niet allemaal evenveel en er waren er altijd wel een paar in staat - meestal dezelfden - om de zaken in de hand te houden. Dit alles klinkt natuurlijk precies als de verhalen die jonge twens van vandaag elkaar vertellen over hun stapavontu- ren. Het verschil zit in de leef tijd. Ik hoorde mijn jongste zoon laatst klagen dat er voor hem en zijn makkers niet veel meer te beleven valt in de stad; dat de kroegen en disco's die hij kort geleden nog zo leuk vond 'tegenwoordig vol kinde ren zitten.' Hij moet nog 21 worden. Wij waren bijna tien jaar ouder toen wij 'stapten' zo als 18- en 19-jarigen nu doen en ik heb me al dikwijls afge vraagd hoe dat kwam. Mijn favoriete theorie is dat wij wat in te halen hadden op een moment dat dit nét nog kon. Het keurslijf van de jaren vijftig zat opeens een stuk los ser. De bistro, de disco, de seks shop en de sauna, de auto, de video; ze moesten allemaal nog komen maar er was al wat wel vaart. En we waren nog niet ge trouwd. Lang heeft de euforie van die eerste welvaart niet ge duurd. Binnen drie jaar nadat ik bij het clubje was gekomen waren we, op een enkele uit zondering na, allemaal ge trouwd. Soms zijn we nog wel eens bij mekaar. En dan glimla chen we om onze vroegere schavuitenstreken en schudden het hoofd over zoveel dwaas heid. Precies zoals we het hoofd schudden over de dwaasheden van onze kinderen. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957 Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 24,20 per maand; 69,75 per kwartaal of 271,00 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand. 1,80 per kwartaal, f 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18 30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Thom Mee ns ZELDEN hebben amb telijke stukken en brie ven aan de Kamer zo'n sfeer van moedeloosheid en machteloosheid gea demd als die over het weduwen-pensioen van mevrouw Rost van Ton ningen en -in mindere mate - mevrouw De Marchant et d'Ansem- bourg. Vooral waar het de pen sioenrechten van Rost van Tonningen betreft spreekt uit alles een sfeer van iets willen doen, maar niets kun nen doen. Want mevrouw Rost van Tonningen heeft de wet aan haar kant. Pensioenen van Kamerleden zijn niet of nau welijks aan te tasten. Om daar iets aan te veranderen is een wetswijziging nodig, die niet bij enkelvoudige meerderheid (de helft plus een) maar bij tweederde meerderheid door beide ka mers moet. Dat betekent dat honderd leden uit de Tweede- en vijftig uit de Eerste Kamer van mening moeten zijn dat het pensioen moet worden aangepakt. Die bepaling is opgenomen om te voorkomen dat kamer leden wat al te gemakkelijk hun eigen toekomst van een gouden randje voorzien. Aan de andere kant wordt het toekomstige parlementen moeilijk gemaakt om later een 'waarde-oordeel' uit te spreken over vroegere ka merleden. Kamerleden vormen daar mee een buitenbeentje in be stuurlijk Nederland. Ambte naren, burgemeesters en hoogleraren kunnen hun pensioen namelijk wel kwijt raken. Dat is direct na de Tweede Wereldoorlog ook op grote schaal gebeurd. Van zo'n 10.000 landgenoten wer den de pensioenrechten (of een deel daarvan) vervallen verklaard omdat ze zich 'on vaderlandslievend' hadden gedragen in de oorlog. Oud burgemeester Peeters van Maastricht heeft bijvoor beeld nimmer iets ontvan gen. Zijn gezin evenmin. In het geval Rost van Ton- Mr. M. Rost van Tonningen op een propagandafoto van de NSB uit de Tweede Wereldoorlog. - FOTO ARCHIEF/DE STEM ningen zijn alleen de ambte lijke pensioenrechten verval len verklaard. Hij was in de oorlog behalve kamerlid ook ambtenaar: president van de Nederlandse Bank, Secreta ris-Generaal van Financiën en Secretaris Generaal van Bijzondere Economische Za ken. Vervallen zijn ook de pen sioenrechten die de Graaf De Marchant et d'Ansembourg in de oorlog als provincie commissaris van Limburg opbouwde. De Marchant ver speelde in 1941 zijn Kamer lidmaatschap toen hij naar Limburg vertrok. Zijn we duwe krijgt alleen pensioen over de jaren 1937 tot en met 1941. De Marchant zelf heeft jaren gewacht voor hij pen sioen aanvroeg: pas in 1957 diende hij een verzoek in. Na zijn dood in 1975 vroeg zijn weduwe pensioen aan. Dat werd haar verleend. In tegenstelling tot De Marchant heeft Rost van Tonningen zijn kamerlid maatschap nooit verspeeld als gevolg van nevenfuncties. Tot aan zijn indiensttreding bij de Waffen SS in 1944 heeft Rost zijn kamerlidmaatschap behouden. Zijn nevenfunc ties werden toen niet als 'niet-verenigbaar' be schouwd. Rost stierf in 1945 als ge volg van zelfmoord, aldus het ambtelijk rapport dat minis ter Van Dijk maandag naar de Kamer stuurde. Die da tum is van groot belang voor de berekening van het pen sioen dat zijn weduwe nu krijgt. In 1956 namelijk is de pensioenwet bijgesteld. Het pensioen van mevrouw Rost van Tonningen (in 1950 met terugwerkende kracht vanaf 1947 toegekend) moest toen herberekend worden. Omdat Rost van Tonningen binnen twee jaar na het beëindigen van zijn kamerlidmaatschap overleden was, is aan zijn weduwe toen een pensioen recht toegekend als ware Rost tot zijn 65e jaar kamer lid geweest. In plaats van over vier feitelijke jaren als kamerlid wordt pensioen uit gekeerd over 17,5 jaar. Tot nu toe was dat alles bij elkaar 375.000 gulden. Mevrouw De Marchant krijgt aanmerkelijk minder. Haar man verspeelde in 1941 zijn kamerlidmaatschap: haar pensioen wordt dus maar uitgekeerd over vier jaar. Over het pensioen voor mevrouw Rost van Tonnin gen is al vanaf 1947 gepraat. Aan minister Teulings is in 1950 gevraagd of hij een wetswijziging wilde om te voorkomen dat het pensioen moest worden toegekend. Teulings weigerde: hij vond dat voor een geval 'niet op portuun'. In 1956 is bij de her berekening opnieuw over Rost van Tonningen gepraat. Dat was nadat de Staatscom missie voor de pensioenher ziening, onder leiding van Van Poelje, had ontdekt dat Rost van Tonningen in aan merking zou komen voor diensttijd- doortelling. De commissie heeft dat pro bleem uitgebreid besproken, maar voor lief genomen. De ambtenaren die dit jaar op verzoek van minister De Korte (toen nog Binnen landse Zaken) een rapport hebben opgesteld over de NSB-pensioenen hebben zich op zijn zachtst gezegd nogal verwonderd over het optre den in de jaren vijftig. „De werkgroepleden zijn er zich scherp van bewust dat hier van een schrijnende tegenstelling sprake is. Ener zijds is er een pensioen ont leend aan het kamerlidmaat schap van een berucht NSB- er wiens gedrag tijdens de oorlog hoogst waarschijnlijk met de doodstraf zou zijn vergolden, indien het tot be rechting gekomen was... anderzijds is er de positie van vele verzetsdeelnemers en oorlogsslachtoffers voor wie jarenlang gestreden is om hun een pensioen of uitke ring te verschaffen, terwijl voor sommige groepen van verzetsdeelnemers en slacht offers het recht op zo'n pen sioen nog niet wettelijk is vastgelegd." Nog harder wordt de kri tiek als het gaat om de her ziening in 1956. „De doortel ling van de diensttijd is een absurd gevolg van de zelf moord van Rost van Tonnin gen. Hij onttrok zich daar mee aan berechting en be straffing. Had hij enkele ja ren voortgeleefd dan was hij zijn berechting en een waar schijnlijk zware straf niet ontlopen." Aansluitend wordt geconcludeerd dat Rost dan ook de bij telling zou hebben verspeeld, zoals ook De Marchant dat recht ver speelde, De Marchant leefde nadat hij uit de Kamer stapte nog geruime tijd. Had Rost na 1944 als niet-kamerlid nog Mevrouw Rost van Tonningen, de weduwe van de NSB-topman. - FOTO ANP zes jaar geleefd, dan zou zijn weduwe alleen pensioen heb ben gekregen over de jaren 1937 tot en met 1941. Dan zou er later geen bij telling heb ben plaatsgehad. Rost's zelf moord doorkruiste dat. „Gaat men zuiver op het rechtsgevoel af dan is met name het in vorenstaande een argument gelegen voor het doen vervallen van ten minste het effect van de doortelling", aldus het rap port. Dat alles weegt voor een deel van de ambtelijke werk groep zwaar genoeg om te adviseren het pensioen aan te pakken. „Degenen waar het hier om gaat hebben zich tij dens de oorlog in zo ernstige mate misdragen dat de ont neming van het pensioen ten volle gerechtvaardigd is. Dat de wetgever hierin destijds niet heeft voorzien is hem als een fout aan te rekenen die niet meer voor het verleden, maar nog wel voor de toe komst kan worden hersteld." Tegenover deze harde lijn staat een groep die alleen de extra bij telling wil afnemen. Het pensioen over de jaren 1937 tot en met 1941 is immers verdiend: Rost van Tonnin gen werd op democratische wijze gekozen als kamerlid. De derde stroming heeft uiteindelijk een meerderheid van de Kamer en van de re gering achter zich gekregen. Die stroming vindt dat er niets moet gebeuren met het pensioen. Los van de vraag of er aan beide kanten van het Bin nenhof een tweederde meer derheid te vinden is die voor. stander is van aantasting van het pensioen, vraagt de derde stroming zich af of aantasting wel rechtsgeldig is. Of het Europese Hof djf aantasting niet ongedaan za] I maken. Ook de voorstanders v, niets-doen erkennen dat vroeger fouten zijn gemaakt I Maar wat in 1947 en in 1955 bewust voor lief genomen werd, moet nu niet meer worden teruggedraaid vindt deze groep. Iets wat 36 jaar lang geaccepteerd is kan niet zomaar een- twee-drie wor den afgepakt. Dat is in strijd met alle regels van behoor- lijk bestuur. Voor het kabinet heeft nog I meegespeeld dat niet me vrouw Rost van TonningeJ fout was in de oorlog, maar haar man. Mag men de we duwe aanwrijven wat de| man deed? Het huidige drag van de vrouw mag rdel I meetellen bij de vraag of ze recht heeft op het pensioen. Voor- en tegenstanders! wijzen op de positie van slachtoffers van de oorlc Voorkomen moet worden dal I steeds weer opnieuw zout i» hun wonden gewrever, wordt. Hoe eerder de hels zaak achter de rug is, hoe be-1 ter. Dat pleit ervoor om bij het oude te laten. Was; dat alleen garandeert eet snelle en relatief weinig pijn- lijke oplossing van het pro-1 bleem. Ook daarom stelt minister I Van Dijk de Staten Generaal voor om het dossier voorgce te sluiten. Van Dijk krijgt steun van premier Lubbers. Lubbers wees er vrijdag al op datnie-1 mand gebaat is bij een jaren lang slepende zaak. De pre mier wees tegelijk alle ver-I wijzingen naar de Twee van Breda van de hand. Bij Rost van Tonningen gaat het om een recht dat wordt afg« men (het pensioen), bij Twee van Breda ging Ml juist om een recht dat ver-1 leend moest worden (de vrij lating). Die zaken zijn niet te vergelijken vindt het kabi net. Om te voorkomen dal het pensioen toch even om streden wordt, kiest mei! voor een snelle afhandeling, en dus voor niets-doen. Ali het met tegenzin. Dat wel. Door Rob Ruggenberg HET Jungle Commando van Ronnie Brunswijk belegert de Surinaamse grensplaats Albina uit sluitend en alleen om de zware wapens buit te maken, waarover de circa vierhonderd inge sloten militairen daar beschikken. Met dat zware materieel wil Brunswijk vervolgens oprukken naar Parama ribo. Dit zegt de Surinaamse ex- vicepremier mr. Andre Haakmat, advocaat in Am sterdam. Brunswijk heeft tot het be leg van Albina besloten, zegt Haakmat, omdat de opstan dige bosnegers genoeg heb ben gekregen van de vage toezeggingen voor zware wa pens die het Surinaams ver zet in Nederlands steeds heeft gedaan. „Het verhaal dat die dingen alsmaar on derweg zijn, heeft aan het front enorme irritatie ge wekt." Haakmat baseert zich op zeer recente inlichtingen uit Frans Guyana. Met Suri name zelf is reeds enkele da gen nauwelijks meer telefo nisch contact mogelijk. Naar verluidt wil het regime-Bou- terse beter greep krijgen op het telefoneren met Neder land. De spaarzame verbin dingen die nog worden ge legd, zouden nu alle worden afgeluisterd. Met Albina is helemaal geen contact meer mogelijk. De opstandige bosnegers be legeren het militair kampe ment in dit stadje nu al ruim een week. Volgens Haakmat beheerst Brunswijk de situa tie volkomen. Bouterse durft geen vliegtuigen te sturen omdat landen op het vlieg veld van Albina te gevaarlijk is. Vanuit de drie militaire patrouilleschepen die om beurten af en toe de Maro- wijne op varen, wordt welis waar op de bosnegers ge schoten, maar geen soldaat durft aan land te gaan om de omsingeling te doorbreken, zegt Haakmat. De soldaten zijn volgens hem vooral bang voor de dynamiet-patronen waarmee Brunswijk wegen en paden rond rond Albina zou hebben ondermijnd. Brunswijk maakte het dy namiet buit bij een overval op de aluminiummaatschap- pij Suralco. De bosnegers ge bruiken de springstof ook om 'drijvende dynamiet-bom- men' van te maken die zij vanuit korjalen op de voor Albina varende patrouillebo ten afsturen. Omdat de 'bom men' meestal voortijdig ont ploffen is het de bosnegers nog niet gelukt een patrouil leboot tot zinken te brengen. Haakmat zegt dat in het omsingelde militair kampe ment van Albina inmiddels honger wordt geleden. De voedselvoorraad van de vier honderd soldaten moet nu op zijn. „Het Jungle Commando kan volstaan met af te wach ten tot het kampement - met hopelijk de zware wapens - als een rijpe appel van de boom valt." De oud-vicepremier waar schuwt wel voor te hoog ge spannen verwachtingen. „Het is nog een lange weg naar Paramaribo. Zonder zware wapens is het al hele maal niet te doen." Van de pogingen van oud-premier Chin A Sen om zwaar mate rieel in de VS los te praten heeft Haakmat geen hoge pet op. „Als Chin A Sen werke lijk zoveel krediet heeft op het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken als iedereen roept, hebben we daarvan in de praktijk wel heel weinig gemerkt." Dat de beloften van het Surinaamse verzet in Neder land om voor geld voor zware wapens te zorgen nog steeds niet worden nagekomen, heeft te maken met nieuwe onenigheid binnen het verzet. „Alles is een beetje gebrouil leerd", zegt Haakmat. „De verschillende verzetsgroepe ringen hebben hun bespre kingen over een akkoord op een laag pitje gezet. Het is het beste dat iedereen wat afkoelt." De problemen hebben ten dele te maken met de 'blauw druk' die gaat omschrijven wat in Suriname moet ge beuren nadat Bouterse zal zijn verdreven. Voortijdige bekendmaking daarvan door de 'Raad voor de Bevrijding voor Suriname' wekte grote woede bij de 'officiële woord voerder' van Brunswijk in Nederland, de bosneger-filo- soof dr. Eddy Jozefzoon. Diens boze reactie viel bij de Raad en andere verzetslei ders weer in verkeerde aar de. „Ronnie Brunswijk is een beetje hoteldebotel geraakt van dat gedoe", aldus Haak mat. De Surinaamse oud-minis ter Michel van Rey, thans militair adviseur van Bruns wijk, vindt dat in Nederland nu niemand meer namens de groep-Brunswijk mag spre ken. „Als er al zo'n woord voerder zou moeten zijn, ml hij zich, als hij enig gezag «il hebben, in het strijdgebied| moeten bevinden." Van T meent ook dat de bosnegeisl een rem op de informatiever-f strekking moeten zetten, „fff I moeten verstandig worder.l Alleen nog die informatie vrijgeven die ons doel dient Van de Nederlandse verte genwoordigers van de op-l standige bosnegers is inmid-f dels geen enkele reactie mee: te verkrijgen. De TilburgseI bosneger Eddie Dap, *1 sinds kort voorzitter is vail een overkoepelende organi-1 satie van bosnegers in Nel derland, ontwijkt elk contaSJ met de pers. Brunswijks'i' ficiele woordvoerder', 1 Eddy Jozefzoon uit Almelo.dl voor drie weken 'met vakan- T tie' gegaan en heeft zijn tele| foon laten afsluiten. Door Lidy Nicolasen MENSEN die bereid zijn van baan te veranderen, zijn niet op de eerste plaats uit op meer loon. Dat verschijnsel zal zich pas in de jaren negentig gaan voordoen, omdat dan extra loonprikkels no dig worden om de beweging op de arbeidsmarkt op gang te houden. Tot die conclusie komt het Iva, het in stituut voor sociaal-wetenschappelijk onderzoek van de Katholieke Universi- tiet Brabant. Het onderzoek richtte zich op 4.000 werknemers die representatief voor de beroepsbevolking zijn. Gekeken werd naar de beweging op de arbeids markt in de periode 1980 tot 1985. Van de ondervraagden zegt 87 van de mensen bereid te zijn een andere baan te aanvaarden in de eigen regio. De vraag of ze meer moeten verdienen, komt pas nadat ze besloten om ander werk te zoeken. Gemiddeld zouden ze dan 13 meer willen verdienen. Als er gependeld of verhuisd moet worden voor een nieuwe baan, dan is de bereidheid minder groter. Maar nog steeds is dan 67 en 51 bereid ander werk te aanvaarden. In de praktijk zegt vijftien tot twintig procent van de mensen die van baan zijn veranderd, dat te hebben gedaan om het loon dat werd geboden. Een klei nere groep (ruim 10%) noemt verbete ring van de toekomst de belangrijkste reden. De mensen die binnen het eigen be drijf van baan veranderden, gingen er gemiddeld acht procent op vooruit, zo wel mannen als vrouwen. Mannen die naar een andere werkgever verhuisden, verdienden gemiddeld 11 meer loon. Vrouwen die hetzelfde deden, gingen er gemiddeld helemaal niets op vooruit. Volgens de onderzoekers heeft dat al les te maken met de achterstand die vrouwen nog steeds hebben op de ar beidsmarkt, waar van gelijk loon naar gelijk werk nog steeds geen sprake is. Buiten kijf blijft dat het niveau van de vooropleiding nog steeds het belangrijk ste is voor wat men later gaat verdie nen. De bereidheid om van werk te veran deren blijft tot de leeftijd van vijftig jaar, maar in de praktijk komen mensen boven de 35 jaar niet snel ergens anders aan de bak. Enerzijds zijn de steeds strengere selectiecriteria van de bedrij ven daar schuldig aan, anderzijds doen de werknemers dat zelf omdat zij meer rekening houden met persoonlijke om standigheden. Uit het onderzoek is ook duidelijk ge worden dat de mensen in de afgelopen jaren van economisehe neergang, liever bleven zitten waar ze zitten dan naar een andere baan om te kijken. De zeker heid van het hebben van een baan bleek belangrijker, dan het verdienen van meer loon. Als de economie aantrekt, zal de angst om werkloos te worden afnemen en kan de mobiliteit toenemen. Dan pas zal het succesvol zijn om werknemers via extra loon te lokken naar plaatsen waar sprake is van schaarste. Volgens de on derzoekers breekt die periode in de ja ren negentig aan. Zij achten het nog te vroeg om nu al uitspraken doen over de loonverschillen die gaan optreden. Maar voor hen staat als een paal boven water, dat de ar beidsmarkt in twee groepen uiteen zal vallen. Aan de ene kant staat de werk nemer die via baansverandering car rière kan maken, aan de andere kant de mensen onderaan de loonladder. Hoewel ook zij bereid zijn van werk te veranderen, zullen ze toch van het ene in het andere baantje blijven vallen. Zij zouden ook 25% meer dan nu willen verdienen bij baansverandering. Een typische koopkracht-reactie, aldus de onderzoekers. (ADVERTENTIE) Met de nieuwe Spaarcertificaten van de Verenigde Spaarbank kiest U voor een veilige spaarvorm met ieder jaar 'n hogere rente. In het 5e en laatste jaar zelfs 83/» Spaarcertificaten zijn oersolide waardepapieren in 3 verschillende aankoopbedragen; van f 1.000,-, f 5.00(1*' en f 10.000,-. Verkrijgbaar op naam of aan toonder(met registratieplicht). En altijd inwisselbaar zonder kosten, (aan toonder na 2 jaar) HAAG - De PvdA in de üiêde Kamer vreest dat ge goten en provincies flink in problemen komen, nu het [binet niet °P tijd aan kan ven hoeveel geld er extra [schikbaar komt voor het iderenbeleid. gen vergadering van de ste Kamercommissie voor slzijn over het beleid van rjgende week maandag is Lesteld, omdat het kabinet problemen niet heeft opge- ■t De Kamercommissie be- jot gisteren voltallig de ver- idering uit te stellen. Zoals deze krant maandag I meldde staan in het kabinet rinkman (WVC) en Ruding Snanciën) tegenover elkaar, laatste wil de beurs niet zo iar open trekken. [ge PvdA vreest vooral de lelpunten in de Wet op de ejaardenoorden in de begro- igvoor volgend jaar niet af- ende op te lossen zijn. Het sico bestaat nu dat de pro- emen naar latere jaren wor- in doorgeschoven, aldus de HA, [De samenwerking tussen [vpleeg- en bejaardenoorden tussen kruiswerk en ge- szorg dreigt volgens de irdA vertraging op te lopen. I De Kamercommissie besloot steren overigens Brinkman Llgende week over de meest lellende problemen te horen. ,FT (ANP) - Samen met aantal universiteiten gaat een nieuwe en zeer ichtige computer bouwen. Deze zogenoemde Parallel ference and Storage Ma le (Prisma) opent volgens it concern de weg naar :uwe toepassingen in de intoorautomatisering, farbi- Igebesturing, het interprete van medische gegevens of lalyse van statistische he mden. Met dit vier jaar du- ide project is ongeveer 25 liljoen gulden gemoeid. |Bij de ontwikkeling van de nputer, die grotere hoeveel- iden gegevens veel sneller fin de huidige apparatuur zal nen verwerken, zijn de füversiteiten van Amster- fm, Twente, Leiden en Irecht en het Amsterdamse fcntrum voor Wiskunde en Vormatiea (CWI) betrokken, fet project, dat onder leiding pat van het Natuurkundig Bboratorium van Philips, Jordt met 5,5 miljoen gulden steund door het Stimule- pgsprojectteam Informa- pa-onderzoek (SPIN) van de 'erheid. |e veel vis Nederlandse vissers heb- fn in de eerste zeven maan- F> van dit jaar bijna twee er zoveel makreel gevangen L, )vas toegestaan. Als er in f huidige tempo wordt door- vist dreigt ook het Neder- ?~f quotum voor wijting et de helft te worden over treden. Dat blijkt uit cijfers de Europese Commissie eft verstrekt. R< pr de Dj on wi mi fli za st< dr sp Tw ma; illej H< ris ham kleii van VA vroej maal dat i diere Maai welij blijft dus1 Be ook thuis voor door dracl hebb tie. werk negei eeuw Ev crete toont To WOOI dient Scha same pelei vier open Van zelf kels DEN Port» die i terug merk de ex gelin onde Tij hield mine De voor goedi men gelin Da ook t als d ling daar moet mer. ,P!annen plempen soms op hel 6 Politieke vijver. Ze veroorzaken w «n hun 's sne' beschoren: ze j ,ii!/ een ministerie met de aantekenir :- ar. door verkeerde timing' - Nijpeis en Neelie Smit-Kroes, ft), zijn met hun voorstel van 'variabf ihnn'1 u'9enbelastin9 omlaag en geli|| v gekomen kort na de flinke verJ n nni? p!r 1 november. Staatssec nrP„ en de Pvda keerden i nnon°lpieel met de bewindslieden y n van de ministers met de kree ^;tr,s,e"en van de ministers hadd- i' j binnen het mileupolitiek ;o in h Plannen zouden tot een si ioeJ?i al9emeen hebben kunnen Ie m, °'9en vandien: kortere files, min< 5r len zelfs tot een grotere toeloi ft* goedkope benzine en een s| nr,H Sen s,eeds meer blik op de wi ner, '9 9eachte milieu- en verkeei It-Kriiln Daarvoor is geen geld kr Q ,®s aan het rekenen en plannt bs ió 'n bun ministeriële potten laq u,30l®1s ,e doen via Financiën;. ioeQ „JJ avant is of de voorstellen! te wor-,rn 1?.m de steeds grote misèi estnri? n' Deskundigen verscl De J^die 's zeker nodig. ere^if'6!1®0 van NiiPels en Smit-Krl eqerc ^l!defs wel eens geschaard oken kir ''efhebberij van 'autc niet o?? en ma9 in Nederland dei autnm^i6 ?eer afgeschrikt worden' Nntecw' en het 'outere plezier o 'den riir 9en hoeven nou ook wel °bezm«°L®en vracht maatregelen ln de wielen kan gaan rijdel

de Stem | 1986 | | pagina 2