Tienerdisco in buurthuis Terneuzen trekt veel volk V olleybalin stuif voor Sasse jeugd 'Ouderen gaan moeilijke tijd VOLGEND JAAR BOUW 24 BEJAARDENWONINGEN Sint in Zaamslag STAVRA1 YSÏ&jss®; DINSDAG 18 NOVEMBER 1986 VAN ZEELAND HALS OVER KOP EXTRA VRIJWILLIGER INGESCHAKELD Intocht van Sint te Sas van Gent Vriendelijk ANNIE SLOCK 40 JAAR BU MAAS MODES Zilver ON voor Sasse coupeuse OUDERENWERKER KIELA RUILT TERNEUZEN VOOR DORDRECHT Bezwaren Kreten Piet Freyser voorzitter KABO Sas PAPIER VOOR UW PEN Spijtig Waardebonnei)| in Aardenburg Van den Brande jubileert Garage Heijboei tijdelijk dicht 'Open huis' bij Lebbinck Hulsll Sinterklaasactiel in SchoondijkeJ [oorzitting (omen rooien Plaatselijk nieuws Sas van Gent Films ouderen Zuiddor) m^LTmepinmvtS: Zandstraat T16 PAGINA ZEELAn|mSPAG 18 NOVEMBER 11 van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De pas her opende tienersdisco in het Terneuzense buurthuis de Bolster trekt onverwacht veel belangstelling. Tijdens de eer ste drie vrijdagavonden dat de disco weer open was, bezoch ten ruim zeventig kinderen in de leeftijd van twaalf tot zes tien jaar de disco. Het buurthuis heeft hals over kop een extra vrijwilliger moeten inschakelen om de avonden verantwoord te kun nen blijven begeleiden. Bege leider C. Versprille toont zich verrast door de plotselinge toestroom van tieners, maar kan dit wel verklaren. „Het heeft, denk ik, te maken met de Takkedagen, toen er ook een succesvolle disco-avond was. Een van de bedoelingen van de Takkedagen was de mensen dichter bij elkaar te brengen en de bewoners uit de Bomen- en Bloemenbuurt be ter bij allerlei activiteiten te betrekken. Dat is gelukt". Daarnaast wijt hij de toeloop aan de publiciteit die de orga nisatie eraan gegeven heeft. Niet alle tieners die de disco bezoeken komen uit de Bo men- en Bloemenbuurt. „Ze komen eigenlijk uit heel Ter- neuzen, en er zijn er zelfs uit Sluiskil, Hoek en Vogelwaarde geweest. Dat bewijst dat er ook op andere plaatsen be hoefte is aan een plaats waar tieners uit deze leeftijdsgroep naar toe kunnen. Binnenkort gaat de disco ook op zondag middag open." De grote belangstelling vormt intussen een bedreiging voor een aantal andere activi teiten die de begeleiders voor dit seizoen in gedachten had den. Zo zitten zij met ver voersproblemen bij een drop ping. Versprille: „We hopen een beetje op het bedrijfsle ven. Dat beschikt vaak over busjes waar tien of twaalf mensen tegelijk in kunnen. Daarmee zouden we goed ge holpen zijn". Van onze correspondent SAS VAN GENT - Volleybalvereniging Savok uit Sas van Gent houdt woensdag 19 en woensdag 26 november een volleybalin- stuif. Van drie tot vier uur kan de Sasse jeugd (schoolgroepen 6 tot en met 8) terecht in de gemeentelijke sporthal om op een speelse wijze kennis te maken met het volleybal. Laatste 'gat' Java op papier ingevuld Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Na de jaarwisseling begint de Stichting Gereformeerde Bouwcorporatie voor Bejaarden met de aanbesteding van de bouw van 24 bej aarden woningen in het plan Java in Terneuzen. Architectenbureau Van Driessche en Bolssens uit Hulst presenteerde gisteren het ontwerp, dat bestaat uit een U-vormig gebouw met vier woonlagen en een centrale ingang in een losstaand lift- en trappenhuis. De woningen komen als een soort buffer te liggen tussen de 112 huurwoningen die de Wo ningbouwvereniging Terneu zen in het Java gaat bouwen Van onze correspondent SAS VAN GENT - Zaterdag maakt sinterklaas zijn intocht in Sas van Gent. Hij arriveert om 14.00 uur per boot aan de Oostkade, waar jeugdig Sas van Gent hem kan opwachten. In optocht met muziek trekt de sint met zijn gevolg naar het gemeentehuis op de West kade. Hier wacht hem een ont vangst door het Sasse gemeen tebestuur. Na de toespraken is er voor peuters en de kinderen van de jongste groepen van de basisschool een feestpro gramma in cultureel centrum De Speye. Z AAMSLAG - Sinterklaas komt zaterdag aan in Zaam slag. De burgemeester van Ter- neuzen, C. Ockeloen, en zijn echtgenote ontvangen de sint rond half drie op het voorma lige stadhuis. Daarna maakt hij een rondgang door het dorp, gevolgd door de harmo nie. De kinderen van de basis school tot en met groep 4 hou den daarna een feestelijke bij eenkomst in verenigingsge bouw De Poort aan de Terneu- zensestraat. Voor de oudste basisschoolleerlingen wordt er een videofilm gedraaid. Na af loop krijgen alle kinderen li monade en een kleine herinne ring. en de premie-B woningen van het Bouwfonds van Neder landse Gemeenten. De Wel standscommissie van de ge meente Terneuzen heeft het ontwerp begin deze maand goedgekeurd. Architect W. van Driessche: „We moesten proberen binnen de weinige middelen die er te genwoordig voor sociale wo ningbouw zijn toch een goed en verantwoord ontwerp te maken. Er is bij de invulling van het Javaplan sprake van drie bouwers. In het voorsta dium van de plannen is er overleg geweest om de zaken een beetje op elkaar af te stemmen, maar het is beslist niet zo dat de architecten sa men hun ontwerpen hebben gemaakt". Van Driessche en Bolssens hebben ook het ontwerp ge maakt voor de Woningbouw vereniging Terneuzen en heb ben daar bij het tekenen van de bejaardenclusters rekening mee gehouden. De dichtsbij- zijnde huurwoningen bestaan ook uit vier lagen, zodat de bouw in het Java geleidelijk overloopt in laagbouw met een binnenstadskarakter. De Stichting Gereformeerde Bouwcorporatie voor Bejaar den heeft Van Driessche en Bolssens in januari 1985 bena derd met de vraag een ont werp te leveren. „Een van de hoofdkenmer ken van het ontwerp is voor ons het vriendelijke karakter van het uitzicht, erg belang rijk voor oudere mensen. Iedere woning heeft hoekra men". Opvallend is verder dat iedere bej aarden woning twee slaapkamers heeft. Dat heb ben de architecten gedaan om de logeermogelijkheid te ver groten. „Vaak ontbreekt er in bejaardenwoningen een goede ruimte om kinderen of klein kinderen te laten overnachten. Daar wilden we een oplossing voor bedenken", aldus Van Driessche. SAS VAN GENT - Mevrouw Annie Slock-Andriessen uit Sas van Gent is gisteren ko ninklijk onderscheiden met een zilveren eremedaille, be horende bij de orde van Oranje Nassau. Loco-burge meester J. Platschorre speldde haar gistermiddag de versier selen op in hotel Royal. Zij kreeg de onderscheiding omdat ze veertig jaar lang on afgebroken werkzaam is ge weest als coupeuse bij de Sasse kledingzaak Maas Modes bv. De trouw aan een zaak, en het feit dat mevrouw Slock bleef werken, ondanks haar huwelijk -destijds een bijzon derheid- vormden de voor naamste redenen om haar de onderscheiding toe te kennen. Naast haar drukke bezigheden voor gezin en kledingzaak was ze ook nog actief op cultureel gebied. Al bijna tien jaar lang reist ze mee met de volksdans groep de Grutmoole, die optre dens verzorgt in binnen- en buitenland. Mevrouw Slock. FOTO DE STEM COR J DE BOER Onder begeleiding van on der anderen trainer Ronny Winne kunnen de kinderen via spel en beweging met het volleybal kennismaken, Zelfs mini-volleybal staat op het programma van de Sa- vok-organisatie. Hierbij zijn de afmetingen, nethoogte, grootte veld en bal aangepas Meedoen aan deze instuif be tekent geen verplichting lid te worden. Momenteel heeft de Sasse volleybalvereniging veertien jeugdleden, jonger dan dertien jaar. Met deze groep wordt ge middeld één keer per maand aan een mini-toernooi deelge nomen. Graag ziet Savok wat jeugdleden erbij komen, die later kunnen doorstromen naar de aspirantengroepen, omdat dat dan weer een ga rantie geeft voor de toekomst. - FOTO DE STEM COR J. OE BOER Peter Kiela: 'Gelukkig hebben we de ouderen zelfstandiger gemaakt'. TERNEUZEN - Functionaris Peter Kiela van de stichting Welzijn voor Ouderen in Terneuzen vertrekt. Zijn vertrek houdt direct verband met de re organisatie in de welzijnssector. Kiela vreest dat de uitvoering van de wel- zijnsnota van de gemeente Terneuzen verstrekkende gevolgen zal hebben voor de Terneuzense ouderen. „Als ik in Rotterdam kom, eigenlijk kom ik uit Vlaardingen, dan moet ik al tijd stoppen voor mijn eigen stoplichten. Voordat ik in juni 1974 naar Terneuzen kwam heb ik in het buurthuiswerk ge zeten. Ten tijde van mijn vertrek had ik daar een grote actie lopen voor een kin- derveilige oversteek. Nu, de stoplichten kwamen er en ik kon met een gerust hart naar Terneuzen vertrekken. Nu ik per 1 januari benoemd ben als directeur van het Gecoördineerd Bejaardenwerk in Dordrecht, kan ik allerminst zeggen dat ik Terneuzen met een gerust hart achterlaat. De ouderen gaan een moei lijke tijd tegemoet." De vergrijzing neemt toe. Tevens worden de ouderen steeds ouder. Dit legt een zware druk op de zorgsector. De criteria om toegelaten te worden tot een verzorginshuis of bejaardentehuis wor den steeds opgeschroefd. „De stichting Welzijn voor Ouderen probeert deze si tuatie zo goed mogelijk op te vangen. Denk maar aan de telefooncirkel en Ta feltje Dekje, waardoor ouderen langer zelfstandig kunnen blijven wonen. De voorzieningen nemen echter af, waar door er lange wachtlijsten ontstaan," al dus Kiela. Grote bezwaren heeft Kiela ook ten aanzien van de nieuw op te richten Stichting Welzijnswerk. „Het specifieke bejaardenwerk komt in de knoei. Ter neuzen probeert alles op een hoop te ve gen. Op deze manier gaat er een groot stuk deskundigheid verloren. Een wel zijnswerker is straks een manusje van alles. Een belangrijke doelstelling van de stichting Welzijn voor Ouderen is nu de ouderen ondersteuning te geven. Via deze service-functie van de stichting probeert men de ouderen hun eigen be langen te laten behartigen door middel van werkgroepen, waarbij de ouderen zelf de financiën beheren." „Straks gaat de politiek uitmaken waar de prioriteiten gesteld moeten worden. Men ziet vaak alleen maar het pleziertje in van een spelletje kaarten of het volksdansen. Men kan de recrea tieve kant echter nooit los zien van de educatieve kant." Kiela haalt in dit ver band het volksdansen aan, dat bijvoor beeld gezien kan worden als een stuk preventief gezondheidsbeleid. Bij de an dere activiteiten geldt vooral dat er veel sociaal werk mee gedaan wordt. „Wan neer een bejaarde teveel moet gaan be talen voor zijn ontspanning, blijft hij liever thuis en vereenzaamt al gauw." In deze tijd van bezuinigingen zijn vrijwilligerswerk en burenhulp vaak kreten die uitkomst moet bieden. Voor de Terneuzense ouderen ziet Kiela dit niet zitten: „In het geregeld overleg met de vrijwilligers is al naar voren geko men dat het vrijwilligerswerk aan zijn plafond zit. Er zijn er momenteel eerder te weinig dan te veel. Het is voor de hui dige vrijwiligers onmogelijk nog meer hooi op hun vork te nemen. Vanuit deze hoek moet men dan ook geen oplossing verwachten." Nu heeft de scheidende functionaris een goed contact met de vrijwilligers. In 1974 had hij echter veel moeite het Zeeuwse dialect onder de knie te krij gen. Al bladerend in het album met kranteknipsels, dat zijn vrouw Corina trouw voor hem heeft bijgehouden, blijft hij stilstaan bij de woelige periode dat Sluiskilse ouderen De Sterre bezet ten. Kiela: „Zelfs nu word ik er nog wei eens op aan gesproken. Ik heb er zelfs het predikaat kraker aan overgehouden. De actie had echter een sneeuwbalef fect. Ook de Zaamslagse ouderen kwa men in actie voor een betere behuizing." Verder bladerend staat hij stil bij een foto waarop hij als clown verkleed loten voor het rad van avontuur pobeert te slijten. Tot 1980 draaide Kiela tijdens de jaarlijkse bazar aan het rad van avon tuur, waarbij soms een brutowinst van ƒ74.000,- werd gehaald. „Nu kan zoiets niet meer. In je werkschema is heden ten dage hiervoor geen ruimte meer. Gelukkig hebben we de ouderen zelf standiger gemaakt, zodat de destijds door mij ingestelde werkgroepen deze taken tijdig over hebben kunnen ne men." Was vroeger het soosbezoek het hoog tepunt van de activiteiten, nu komen de 'jongere ouderen' niet zo gemakkelijk meer naar het soosgebeuren. De inte resse en behoefte zijn totaal anders ge worden. Nu ligt het accent meer op een gerichte activiteit. De kaartcompetitie, het stijldansen en vrij dansen en En gelse les zijn druk bezochte activiteiten. Voor de maandelijkse bingomiddag moeten er zo'n 40 aanvragen wegens plaatsgebrek worden afgewezen. In middels aangekomen bij het eind van het plakboek, slaat hij het met een klap dicht. „Ik hoop dat mijn 12V4 jaar in Terneuzen niet voor niets zijn geweest." Van onze correspondent SAS VAN GENT - Piet Frey- ser is de nieuwe voorzitter van de Katholieke Bond van Ouderen (KABO) afdeling Sas van Gent Freyser volgt in deze functie Ben Mulder op, die om persoonlijke redenen heeft bedankt voor het voor zitterschap. De nieuwe voorzitter werd vorige week vrijdag gekozen tijdens een bestuursverkiezing in De Roselaer waar 85 leden waren vertegenwoordigd. De KABO-leden brachten overi gens ook hun stem uit voor een tweetal nieuwe bestuursleden, mevrouw Van Vooren-Van Hecke en Maurice Pielaet. Voor het aftreden van Ben Mulder was Piet Freyser vice- voorzitter. vjW' HIJ probeert het wel vaker, wethouder Colsen van Sas van Gent, om een ingezon den brief te schrijven. Spij tig toch eigenlijk, dat hem dit telkenmale weer niet lukt. Ik bedoel, ik dacht dat een ingezonden brief er toch in bestond om een misstand of misverstand aan te snij den en daar dan, zo het een eerzaam burger betaamt, opbouwende kritiek op te le veren. Zulks heeft een Ger- rit Komrij (om maar eens iemand te noemen) ondanks diens vaak overdreven taal gebruik, groot gemaakt. Zulks zijn mijns inziens ook de spelregels van een inge zonden brief. Maar wat kom ik tot mijn grote schrik in De Stem van j.l. donderdag, de zesde, onder ogen? Een wethouder die zich kwasi- grappig afvraagt of hij, bij het opslaan van een bepaald artikel, al dan niet nog slaapt. Wat een mop! Colsen had in de loop der jaren bij het uitoefenen van zijn ambt beter wat minder geslapen, dan ware Sas van Gent geen artikel 12-gemeente gewor den (of iets van dien strek king, het juiste getal is mij de voorbije tijd door de con sternatie van alle dag helaas ontschoten). Maar nee. De arme ziel windt zich daaren tegen op over een in zijn ogen wat al te subjectief ar tikel, zonder daarbij ook maar iets uit te dragen waar iemand wat aan heeft. Ja, okee, dat de man op het mo ment dat hij het las beweert wakker te zijn geweest, wat in feite ook al heel nuttige informatie is voor ons leken. Hopelijk dus bedenkt de heer Colsen zich wanneer hij een volgende keer, tussen twee snurken door, weer eens wat op papier probeert te zetten. Een plakboek na melijk kan ook volraken door beleidsmatig eens posi tief in het nieuws te komen. Sas van Gent M. de Smit AARDENBURG - Qit| tijdens de traditionele terklaasactie in Aard» geen loten voor de Vanaf 21 november tot. 5 december betekenen tien gulden, besteed 1 van de ruim twintig mende winkeliers, een debon. De daarop evJ voorkomende prijs 1 verzilverd worden, ken hiermee een nitj heidje geïntroduceerd 1 ben dat zal aanspreker. wacht Harry Leliaert t plaatselijke winkeliers:, ging WARVO. Een tweede nieuwigü het uitbrengen van ciale Sinterklaaskrant J november. De kranten® goed bewaard worden, ij er namelijk die afwijü de 'normale' krant, speciale 'prijskranten' e terklaas maakt op 8 det bekend welke prijs aan j krant is verbonden. OOSTBURG - Bloed kunst Van den Brands! tigde zich tien jaar g Oostburg. Ter gelegenhej dit feit ontvangt iedere i| (tot 30 november) tientje of meer besteed:I attentie. Daarnaast is al de kinderen een grabbel'J De jubilerende Joopwl Branden wist menig buiten zijn woonplas:| aandacht op zich te ves Zo was hij onder meed pioen van Zuid-West-il land in het bloemschikktj werd daarbij ook uitgem voor tv-programma's NCRV en TROS. Momaj de jubilerende bloemsie stenaar ook gast-docenl| de school Ter Groene Po: Brugge. BRESKENS - In verband! een ingrijpende renovatiif vestiging van Garage He;| aan het Spuiplein in Bre tot 1 december gesloten, tl mobilisten kunnen totil turn terecht bij de Aarf burgse vestiging van f BMW- en Mitsubishi-dei HULST - Kapsalon LetJ gevestigd aan de Kleine!) nestraat 5 in Hulst, hef november 'open huis', gelegenheid van de voli vernieuwing van het intaj Belangstellenden zijn november van 16.00-18®! harte welkom. SCHOONDIJKE - Aft weekeinde is in Sctu de Sinterklaasactie middens tandsvereniginï Eendracht Sterk (I® start gegaan. Tot en metj cember ontvangen de van de deelnemende liers bij elke bestede den een gratis lot. Dat maandag 8 december de trekking van de grofj rij in zaal Wijffels. wen ;orge Van een onzer verslagi UIS - Het Sluise zwembac [Jjd van de gemeente. Hoew |n seizoen een bedrag van 4 jken in aanpassingen is luwelijks toegenomen. Deze zomer bezochten dagelijl sonen het bad, onder wie tien Hoe moet het verder?", vr ïelbergs dan ook gisteravond «dscommissie Algemene Be loeten we opnieuw geld in hei lige verbeteringen of moeten (Een antwoord kreeg hij ech- t niet. De verschillende frac- hielden hun kruit droog r de begrotingsraad van Imende week. Ook over an- ,UIS - De door burgemees- J. Asselbergs bij de aan- ïg van het resultaat van handtekeningenactie van gezusters Rausch tegen de jilantingsplannen van de luise stadsswalien aangekon- Igdc hoorzitting, wordt mor- sn. woensdag, om 19.00 uur ïouden in gemeenschaps- ïtrum 't Zoute Vestje. lOver het in voorbereiding Ijnde plan tot vervanging van beplanting op de stadswal- bestaan naar de mening ïn het gemeentebestuur veel sverstanden, die het ge- enst maken nadere informa- hierover te verstrekken. iTer verstrekking van toe- bhting zal eveneens aanwe- zijn H. Goossens, districts- ofd van Staatsbosbeheer euwsch-Vlaanderen, de in- antie die zeer nadrukkelijk de plannen tot de herbe- anting is betrokken. Ilindencentrum tEDA - Er komt een nieuw ïtrum voor Hulpverlening in blinden en slechtzienden Breda. Begin januari 1987 rordt dit centrum officieel ge- end. Vanuit het Kinderpost- egelfonds is 25.000 gulden be- chikbaar gesteld voor de in- 'chting van het centrum. |Vanuit het Centrum wordt Drlichting en (thuis)begelei- ig gegeven aan blinden en shtzienden. Ier jaar wordt het onbe- l'ip groter. Steeds vaker 'orden de sociale dien- ten van de gemeenten ivraagd 'waarom zij wel wij niet'. De eenmalige litkering blijkt telkenmale 'n bijzonder verwar inde regeling. Veelal zijn antwoorden niet bevre digend. Het is voor de ■btenaren niet gemak- telijk uit te leggen 'aarom de ene aanvraag 'el en de andere niet ordt gehonoreerd. Want zander, 14.30 arriveert hij in zaai jornaal. Een regeling met nken en ogen. fels, waar om 15.00 uur( kenfilm-middag voord' begint. Deze week is er® etalagewedstrijd voor jeugd. Die moeten lette15 diverse etalages zien te' en daarvan een De Redoute - In het bejaar dentehuis De Redoute wordt donderdag 20 november de verkiezing gehouden van prins carnaval 1987 voor oude ren. Dit gebeuren begint om 20.00 uur en wordt muzikaal opgeluisterd door de boeren- kapel De Betestekers. Carna valsstichting De Betekoppen is bovendien te gast in De Re doute. Bowling - Bowlingbond Sa$v van Gent maakte na negen speelweken de competitie stand op. Deze geeft het vol gende beeld te zien: A-klas dames: E. Neve 177,6 pins, E. Ranschaert 171,8, B. Delles 167,9, M. Dedecker 157,8, Y. Saey 156,8. B-klas: M. Dijsse- linck 155,0, S. de Roo 148,5, M. Notschaele 146,8, M. Maes 145,3, H. Smeenk 143,3. A-klas heren: W. Dijsselinck 183,1, R. van Overmeere 180,0, R. Lam mens 179,5, J. de Leux 174,4, R. Roeb 172,6. B-klas: W. Smeenk 171,5, W. de Leux 163,7, O. Saey 160,9, N. Eynon 159,7, A. Not schaele 157,5 pins. Teams: Azijnhalzen 23 punten, De Mosselbank 22, Buyze 22, Foulliners 21, Speelvogels 18, Tien Ponders 13, The Bowlers 13, Pinknokkers 12 punten. afgelopen zaterdag kon- de mensen die menen te hebben op een eenma- ienct ing, bij de sociale T"t*l V r-m «il S an aanvraag indie- Üp1°udi8e reden dat het in- bij de ouderen. De fiW "'}en van een aanvraagfor- sers van Urk' volgt® "«er het nodige denkwerk sersfamilie uit het roei® rgt. „Het is zeer ingewik- Ijsselmeerdorp gedure» a zegt de heer Van Meel, week op zee. 'Onder door de gemeente Breda lijn' geeft een beeld „gesteld is als projectleider, bouw en het function®* t tormulier telt maar liefst de Oosterscheldedam h kantjes. Ga er maar aan en fauna van het wa® Voor veel mensen is het bied staan centraal in m°eilijk: alles te door pers'. In de film 'Dit" burg' kunnen de oudet® t bij het formulier ge- nismaken met Nederlaf ar) d® velletje toelichting is delijkste provincie, I* geen overbodige luxe. Ook in een klein land ,.neej- Het beantwoor- Van een oneer verslaggevers ZUIDDORPE - De ouderen in Zuiddorpe en Overslag kun nen donderdagvijf natuur films bekijken in De Linden- hof. De organiserende Commis sie Gecoördineerd Ouderen werk Zuiddorpe/Overslag heeft voor natuurfilms geko zen, omdat deze goed aanslaan Bingo - In café d'Ouwe Smisse werd een bingo-avond gehou den waaraan 71 personen deelnamen. De opbrengst was voor de scoutinggroep St.-Hu- bertus uit Terneuzen. De hoofdprijs werd gewonnen door mevrouw De Block uit Terneuzen. he's gaat de staansbronnen van landse volk'.De fi'nU' begint om 14.00 uur. Door ito main van Damme aeriana is ae laarsicergt h t «wnraen vragen jaren veel verander®; bet nodige speurwerk. handel en transp jnvra 'n<üenen van de de plaats in va# aë alleen is men er niet. veeteelt en 1 ij i -i sstukken moeten -I gesloten worden. Bijvoor- een bewijsstuk van de

de Stem | 1986 | | pagina 16